VERVALSERS PAKTEN „Een man kan toch geen filter roken?" erkende jongeren inden geen werk Yvonne (3) werd vermoord in een berghok gevonden INTERIMREGELING AANVAARD Wel eens een Caballero filter geproefd? chade IV2 ton Hoofddader voortvluchtig Vrouw ontvoerd door twee Amsterdammers Vrijheid van ambtenaar DAG 27 MAART 1974 BINNENLAND PAGINA 7 jse bende vervalsers heeft de Rijkspostspaarbank linste anderhalve ton lichter gemaakt. De daders open- jentallen spaarbankboekjes met telkens een inleg van ilden. Stamm hulp van een gestolen inleg- ;en gestolen datumstem- iden deze inlegbedragen Ver- tot ongeveer zevenduizend per boekje, waarna nog op dag de buit werd binnen - I in postkantoren en post- happen door heel Nederland, hjkt ter zitting van de Haag- tbank, waar een drietal ver- zdch moet verantwoorden, tder George de J. is echter chtig, naar wordt aangeno- et het leeuwendeel van de ientiteitsbewijzen gebruikten its gestolen en vervalste rij- 1, die werden buitgemaakt t kraken van geparkeerde De inlegstempel en de da- apel waren gestolen bij een in het postkantoor te De Btale recherche had sinds- postkantoren in Nederland chuwd niet zonder meer uit len op spaarbankboekjes die igelegd te De Lier. Niettemin ervalsers herhaaldelijk üizend gulden per dag. alsers sloegen ongehinderd in een periode dat de pos- herche een verbeten jacht maakte. De Haagse officier itie mr. E. van der Schans Ich ter zitting dan ook af of igheidssysteem bij de Rijks- irbank verbeterd zou moeten ver uit de behandeling van ik kan worden afgeleid, heb- kdeleden bij het aanbieden iigeveer veertig vervalste fckboekjeS maar twee keer mngen bij argwanende loket- leen keer in Leeuwarden en R in Den Haag. iende werd grotendeels opge- fck zij de oplettendheid van iagentschaphouder aan de [zuidlarenlaan, die op 5 fe ite} tij ds zag dat hem een ïkboekje werd voorgelegd alle inleggen waren gewaar- et stempels van De Lier. ie kantoorhouder het boekje rijbewijs van de Jeugdige ir aan een nader onderzoek oderwerpen, werd hem plot- m pistool onder de neus ge le zwendelaar, die later de Hagenaar Gino zou blijken friste het valse rijbewijs met weg en nam de benen, lings gealarmeerde politie ■de in de onmiddellijke om- het postagentschap de iauffeur van de bende: 19), een al vaker gestrafte uit Paramaribo, die een >r zijn aanhouding zelf |hog vierduizend gulden had postkantoor aan De staan terecht de 25-Ja- beglazer Frederik, van ktaat dat hij in Amsterdam vier keer vierduizend gulden heeft geïnd, en de 21-jarige Johannes, een ww-trekker die sinds zijn komst uit Paramaribo nog nooit heeft gewerkt, maar die desondanks volhoudt dat hij een Mercedes en een Javelin-auto heeft gekocht van zijn spaarcenten. De zwaarste Jongen Van dit trio is ongetwijfeld Frederik, een veelvul dig voor diefstal veroordeelde zwak begaafde crimineel, die met de thans voortvluchtige hoofddader een tijd lang zijn operatiebasis had gevestigd in het Hilton Hotel te Amsterdam. Toen zij het daar te saai vonden verhuisden zij naar Hotel Caranza. De beide rijksgenoten werden door George de J. gerecruteerd in een Schevenings nachtclub. Zij fungeer den beiden als chauffeurs van de auto's waarmee de bendeleden zich verplaatsten van Den Haag naar Lei den, Amsterdam, Zaandam, Kromme nie, Alkmaar, Leeuwarden, Zwolle, Zutphen, Deventer, Harderwijk en De vervalsers lijken in twee bendes te hebben gewerkt. Een groepering waarvan Johannes deel uitmaakte opereerde in oost-Nederland onder leiding van de geheimzinnige figuur „Pierre", terwijl de Hilton-bende on der leiding van George zijn slag sloeg in Amsterdam en omgeving. De grote lijn in deze toch opzien barende affaire komt ter zitting van de Haagse rechtbank geheel niet uit de verf. Typerend voor de aanpak lijkt dat de strafzaken tegen slechts drie verdachten toch nog verdeeld zijn over twee officieren van Justi tie, die voor de achtergrond nauwe lijks een paar woorden overhebben. Ook rechtbankpresident mr. J. C. de Mol van Otterloo beperkt zijn weinig indringende ondervraging voofhamelijk tot de paar fragmenten die in de dagvaardingen aan deze verdachten zijn tenlastegelegd. Tegen Frederik eist officier van justitie mr. Van der Schans een ge vangenisstraf van tien maanden met aftrek en voorwaardelijke ter be schikkingstelling van de regering. De psychiater had ónvoorwaarde- lijke TBR geadviseerd voor deze ver minderd toerekeningsvatbare aan drank en hard drugs verslaafde fi guur, die aan geen enkele behande ling wil meewerken en van wie wordt verwacht dat h'y door zijn crimineel gedrag een gevaar voor de samen leving zal blijven vormen. Advocaat mr. E. de Witte vindt de eis te hoog. Ook de eis tegen Glenn vijf maanden met aftrek, waarvan een maand voorwaardelijk wordt te zwaar gevonden door verdedigster mej. mr. C. G. Schappen, die be toogt dat haar cliënt door de crimi nele organisatie is .meegezogen". Officier van Justitie mr. Hillen eist tegen chauffeur Johannes een ge vangenisstraf van zeven maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Verdediger mr. D. J Schravendijk vindt deze eis absurd (hoog). Vonnis 9 april. CAPELLE AAN DEN IJSSEL Twintig minuten nadat twee mannen in Hardinxveld-Giessen- dam een 21-Jarige vrouw die voor een van hen had "gewerkt", had den ontvoerd, heeft de rijkspoli tie de ontvoerders met hun 'prooi' in Capelle aan den IJssel aange houden. De twee Amsterdammers, de 24- Jarige J. L. M. die souteneur is en de 19-Jarige A. M. van den D. met een volgens de politie onduide lijk beroep werden aangehou den en hebben inmiddels de ont voering toegegeven. De antvoeringsactie begon gis termiddag om 2 uur toen de 21- Jarige buffetjuffrouw C.B. uit Amsterdam bij een familielid in Hardinxveld-Giessendam was. De twee mannen arriveerden daar in hun grote Amerikaanse wagen en dreigden de vrouw en haar fami lie in de tuin met de woorden: ik steek je kapot. Zij waren gewa pend met een stiletto en een bul lepees. De Jonge vrouw werd aan haar haren in de auto getrokken en tussen de bestuurder en zijn maat op de voorbank neergezet. Van verschillende zijden had de rijkspolitie een goed signalement van de auto en de mannen gekre gen. Toen zij op weg waren naar Amsterdam zijn zij niet verder gekomen dan Capelle aan den IJssel. Volgens de rijkspolitie heeft de 24-jarige M. de vrouw, die buffet juffrouw was, zo ver gekregen dat zij prostituee in Amsterdam werd. Toen zij hier genoeg van had, was zij "ondergedoken" bij de familie in Hardinxveld-Giessendam. Het fraaie iveer van de laatste dagen heeft het Amsterdamse stadsbeeld weer een heel ander aan zien gegeven. Op de Dam zijn de eerste zitters gearriveerd en gisteren dook in een van de win kelstraten plotseling dit bandje op. Elders probeerde iemand voor 1800 gulden een sitar aan de man te brengen. KAMPEN Een intensief buurt onderzoek door de recherche, dat tot in de nacht voortduurde heeft alleen maar verbijstering achterge laten ie de Kampense Sint Olaf- straat: er is geen enkele aanwijzing wie de driejarige Yvonne Bastiaan- net doodde in het berghok in het souterrain van de flat waarin haar ouders wonen. Het meisje werd gistermiddag ba dend in het bloed levensloos aange troffen door haar moeder, die onge rust was gaan zoeken naar het kind, De vrouw was in slaap gevallen toen Kans op oplossing voor Dennendal UTRECHT De vertegenwoordi gers van alle groeperingen, die by het conflict om de zwakzinnigenin richting Dennendal in Den Dolder zijn betrokken hebben de tijdelijke regeling die de commissie-Lange- meijer voor Dennendal heeft ontwor pen, „positief in overweging geno- De voorzittter deelde dit gisteren mee na een vier uur durend gesprek over het voorstel, dat onder meer het inschakelen van een tijdeRjke be stuurscommissie voor Dennendal in houdt. De leden van deze commissie moeten door de verschillende groepen onder de personeelsleden en onder de ouders worden aangewezen en te vens zullen drie leden van het be stuur van de Willem Arntszstichting De fracties van PvdA en VVD in de Tweede Kamer zijn het eens in zake de vrijheid van meningsuiting voor ambtenaren. Samen met de fracties van D'66. PPR en PSP heb ben zij een motie ingediend, waarin wordt gevraagd waarborgen van deze vrijheid vast te leggen in het Algemeen Rijksambtenaren Regle ment. Minister De Gaay Fortman (Bin nenlandse Zaken) had eerder gezegd "geen enkele behoefte" aan een mo tie te hebben. Naar zijn mening moet een ambtenaar de grootst mogelijke vrijheid van meningsuiting hebben, "maar de aard van de functie brengt mee dat hij zich beperkingen oplegt". De Gaay Fortman riep ambtenaren die zich beknot voelen door hun chef op zich bij hem te melden. "Dan zou er eens een einde komen aan dat anonieme klagen", dacht hij. (waartoe Dennendal behoort) deel van de bestuurscommissie moeten uitmaken. By het overleg van dinsdag dat door veel deelnemers „zeer construc tief" werd genoemd, is afgesproken dat iedereen na raadpleging van zijn achterban op 8 april zijn definitieve standpunt kenbaar zal maken. Als dat neerkomt op aanvaarding van de voorstellen van de commissie-Lange- meijer, kan waarschijnlijk direkt al de bestuurscommissie voor Dennen dal worden geïnstalleerd. Het is na melijk de bedoeling, dat de verschil lende groepen in de periode tot 8 april ook hun kandidaten voor de be stuurscommissie aanwijzen. Wanneer de ene groep bezwaar maakt tegen een kandidaat van een andere groep, of Wanneer de drie bestuursleden van de WA-stichting dat doen. zal de commissie-Langemeij er in overleg met de betrokken groepen iemand anders aanwijzen. De tijdelijke bestuurscommissie zal haar taak zes maanden moeten uit oefenen. Ze zal zo mogelijk in plaats van de ontslagen directeur drs. Carel Muller een tijdelijke directeur benoe men die in functie biyft tot er een definitieve bestuursregeling voor Dennendal is. Volgens mr. Langemeijer is er gis termiddag wel over de positie van drs. Muller gesproken. Daarover is echter in de voorstellen die de ko mende weken in discussie zijn, niets opgenomen. Terugkeer van de zeven eveneens ontslagen stafleden van Dennendal in hun oude functies vormt wel een onderdeel van het voorstellenpakket. De voorwaarde die daarbij is gesteld, is dat zfj de bevoegdheden van de tij delijke bestuurscommissie en van de tijdelijke directeur erkennen en „zich daarnaar gedragen". ze even op de bank lag te rusten. Yvonne heeft tot kwart voor twèe met andere kinderen met een bal op straat gespeeld. Wat er is gebeurd nadat haar speelmakkertjes naar school waren is een gróót raadsel. Om drie uur vond de moeder haar kind in het berghok met ernstige ver wondingen aan haar hals, die met 'n scherp voorwerp moeten zijn toege bracht. De vrouw ging in het berg hok kijken omdat de deur open stond, die normaal altijd op slot is. Sectie door dr. Zeldenrust heeft uitgewezen dat er geen sprake kan zijn van een zedenmisdrijf. Het onderzoek wordt verricht door zes mensen van de politie in Kampen en elf leden van het recherchebijstand- team Overijssel. In de kinderrijke buurt is na de moord op de driejarige Yvonne een angstpsychose ontstaan. Ouders zijn bang om hun kinderen op straat te laten spelen nu de dader van de moord nog niet gepakt is. Verloofde (21) bekent moord HEEMSTEDE De 27-Jarige ver loofde van het vermoorde meisje Di- nie van Oldenmark (23) uit Heem stede heeft gisteren bekend de moord te hebben gepleegd. Uit wonden aan de pols is gebleken, dat de man zelf moord heeft willen plegen. Dat is ge beurd in een hotel in Amsterdam waar hij in de nacht van zaterdag op zondag heeft geslapen. In deze om geving werd ook de auto van het meisje gevonden. Een relatie van de man heeft het contact met de politie tot stand gebracht. Een contact dat tenslotte tot zijn aanhouding leidde. ADVERTENTIE AAG Een delegatie van Jongeren heeft gisteren in tegenover de ministers (Sociale Zaken) en Van Ke- pOnderwijs en Wetenschap- i geuit dat, bij het per i aanstaande invoeren van vormingsdag voor wer- igeren, de werkgelegenheid ngerêdi in dé knel komt. De [vroeg de ministers zulke té nemen dat middel- grote bedrijven verplicht rrden een bepaald aantal die twee dagen per week lullen krijgen toch in dienst ttlële leerplichtigen moeten, oordeel van de actievoe- i ook op de e e n of am- ■en, naar hun mening. beloning krijgen. e van de enkele honder die op het Binnenhof feerden werden gevormd door J Jongedames dat de twee fin Nieuwpoort de prooble- >rlegde. De jongeren van scentra in Leiden en in J bleven, gedurende het een lék met de be- 31, op het Binnenhof, waar i ontmoeting hadden met J de ervaring van de de.ega- ondernemers van ailer- er niet veel voor voe- in dienst te nemen in |»hap dat die met ingang 3 twee dagen vormings- per week zullen ontvan- vragen zich dan af, of het zin heeft die werkende Jon geren voor de overige drie dagen van de vijfdaagse werkweek te laten werken, mede in aanmerking nemen de de kosten., Minister Boersma, die onlangs in t gebouw van zijn ministerie een gehe le groep demonstrerende Jongeren voor een onderhoud hééft ontvangen, constateerde deze dinsdag dat zich in het bijzijn van persvertegenwoor digers, een nieuwe vorm vdn overleg aan het ontwikkelen is: de delegatie stelde de bewindslieden vragen, en maakte op- en aanmerkingen, de ministers gaven ieder óp hun beuirt weerwerk. Minister Boersma zei te betwijfe len, of verplichte indienstneming van een bepaald percentage Jongeren wel de oplossing zou zijn. Zover is hij al thans nog niet. Hij herinnerde eraan dat de Sociaal Economische Raad zeer onlangs advies over deze hele zaak heeft uitgebracht, "maar dat brengt ons niet zoveel verder, zo dat het kabinet zelf tijdig voor 1 augustus een aantal maatregelen moet nemen". Het zal zo moeten zijn dat er passende maatregelen komen. Desgevraagd zei hij dat de werk gelegenheid voor de zgn. schoolverla ters niet zo is verslechterd als de werkgelegenheid in het algemeen. Op de vraag, hoe hij dat weet, zei de heer Boersma dat de gewestelijke arbeidsbureaus dat laten zien. Maar, aldus de delegatie, hoe dan de ar beidsbureaus dat weten als het niet eens de cijfers heeft van aantallen werkende jongeren? Er is, aldus de delegatie, immers geen enkele werkende Jongere die weet, als hij van school komt, dat hij zich voor het vinden van werk kan laten inschrijven bij een gewestelijk arbeidsbureau. Dat doen die Jonge ren dan ook niet. aVndaar dat het gewestelijk arbeidsbureau dus niets weet over die categorie. Dat argu ment gaat dus niet op. De delegatie klaagde dat haar tij dens de schooltijd hietê wordt bijge bracht over de maatschappij en over haar instellingen. Mlhiéter Van Ke- menade zei dat binnenkort een gro te voorlichtingscampagne zal begin- De Wens van de delegatie om de werkende Jongèren een studieloon toe te kennen, of de leeftijd van het in gaan van het minimumloon te bren gen op achttien Jaar, voerde via de niet door de werkende Jongeren ont vangen kinderbijslag en kinderaftrek naar de vraag van minister Boers ma die hij in het recente onderhoud in zijn ministerie ook had gesteld: Bent u lid vah een vakbond? Het bleek dat geen der delegatiele den lid is van een vakvereniging. "Daar heb Je 't weer", aldus de heer Boersma. "De eerst verantwoorde lijke voor wat u wilt bereiken is de vakbeweging. Zij moet met de werk gevers onderhandelen over de ver wezenlijking -van uw wensen". Dat geldt bijv. voor de Verlaging van de geldt bijv. voor de veria/ging ^an de zogenaamde vakvolwassen leeftijd, van 23 jaar naar 22 Jaar. Als de vak beweging er nog even de schouders onder zet wordt die verlaging al snel bereikt. Maar het kan natuurlijk niét in een keer van 23 naar 18 Jaar", EU Laurens Continental

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7