Zonnige opening van zilveren Keukenhof Koningin kreeg voor charitatief cheque doel BOOMKWEKERIJ NIET ONVOORDELIG STREEK WOENSDAG 27 MAART 1 Door Cees Combee LISSE Nadat koningin Julia na het nieuwe, naar haar ge noemde tentoonstellingspaviljoen had geopend kreeg zij van het be stuur van Keukenhof een cheque aangeboden met het verzoek die terbeschikking te stellen voor een door haar te bepalen charitatief doel. De koningin zegde dat toe. De V.V.V.'s in Zuid-Holland wa ren toch tegenwoordig bij de ope ning van Keukenhof. In de per soon van de provinciaal-directeur Bob Bürmeister uit Delft. Hij had „op de valreep" een telefonische uitnodiging ontvangen van het bestuur van de Stichting Natio nale Bloemententoonstelling "Keukenhof". Met de bedoeling het betreurenswaardige misver stand, dat nieumand van het V.V. V.-wezen voor deze presentatie was uitgenodigd, uit de weg te rui men. Bürmeister was gelukkig met deze beslissing. In V.V.V.- kringen had men er namelijk al le begrip voor, dat men bij een opening als deze gebonden is aan een bepaald aantal uitnodigingen en dat men dus niet alle V.V.V.- funotionarissen, die normaal wel aanwezig zijn, kon inviteren. Willem van der Lee (67) is aan zijn laatste seizoen als directeur van Keukenhof bezig. Na zich vijfentwintig jaar verdienstelijk te hebben gemaakt voor Neer- lands wereldbekende bolbloemen- tuin draagt hij zijn functie over aan Henk Koster (31). Toch is Van der Lee niet helemaal voor Keukenhof verloren. In verband met zijn grote verdiensten is hij benoemd tot lid van de raad van bestuur van de Stichting Nationa le Bloemententoonstelling "Keu kenhof". Koster, die reeds zes Jaar als assistent van Van der Lee aan Keukenhof zijn krachten geeft, zal direct na afloop van deze vijf entwintigste expositie worden be last met de leiding over het tuin- personeel en met het ontwerpen en verzorgen van de volgende Keukenhof-presentaties. Tuinar chitect Koster was voor hij naar Lisse kwam twee Jaar werkzaam bij de dienst beplantingen van de gemeente Amsterdam. Veel aandacht tijdens haar rondwandeling over het Keuken hof terrein had de koningin voor een fraaie sierwilg, een Salin Ca- prea Pendula. Zij heeft een exem plaar van deze sierwilg besteld. Van kapitein J. Ranselaar, voor zitter van de Politiekapel kreeg koningin Juliana een langspeel plaat aangeboden. "De vorige pla ten zijn steeds aan prins Bern- hard gegeven", vertelde kapitein Ranselaar "Deze laatste opname zal daarom de serie ten pa- leize completeren." Paniekje Even ontstond er een paniekje tijdens het koud buffet. Kjnin- gin Juliana stond plotseling op, terwijl andere gasten nog zaten te eten. Men meende dat de ko ningin vroegtijdig wilde vertrek ken. De chauffeur van de hofau- to moest voorrijden. Het bleek op een misverstand te berusten, om dat de koningin slechts het des sert wilde halen. LISSE Het muziekkorps van de Rijkspolitie speelde feestelijke klan ken toen koningin Juliana om elf uur bij het theehuis arriveerde en daar kennis maakte met de "Haarlem se bloemenmeisjes", die hun twintig jarig bestaan vieren. Ze zijn niet meer weg te denken bij de opening van "Keukenhof". Drs. A. J. Berends, burgemeester van Lisse en voorzitter van de Stich ting Nationale Bloemententoonstel ling "Keukenhof", begroette de vor stin, die al sinds 1950 beschermvrou we van "de hof van Jacoba van Beie ren" is. Hij benadrukte, dat directeur Willem van der Lee deze zilveren expositie als een uitdaging be schouwde. "Deze zilveren tuin zal de mooiste worden van die ik in al die Jaren heb gemaakt. In de eerste plaats omdat ik verwacht, dat de koningin deze expositie zal openen en bovendien omdat het mijn af- scheidstuin is", had de 67-jarige tuin architect al lang geleden tot Berends gezegd. Jaspanden bekneld Geboeid luisterde koningin Juliana naar de feestrede van mr. Th. M. J. de Graaf, burgemeester van Nij megen en van 1959 tot medio 1968 algemeen-voorzitter van de Stich ting Nationale Bloemententoonstel ling "Keukenhof". Op vaak humo ristische wijze blikte hij terug op de afgelopen vijfentwintig jaar. waar bij hij hulde bracht aan de initiatief nemers. Over zichzelf zei hij: "Toen ik mij in 1968 van Lisse moest los maken, zijn mijn Jaspanden bekneld gebleven tussen de poorten van de Keukenhof". Tot het Keukenhof-bestuur: "Een moeilijke taak wacht u, doch waar dig aan de grootsheid van de Keuken hof, een taak met belangrijke maat schappelijke aspecten, passend in en uitvloeisel van de sociaal-economi sche ontwikkeling van onze tijd met zijn massa-toerisme enerzijds en an derzijds de daarop toenemende reactie van de individuele mens die zichzelf daarin niet meer herkent, en zich in kleiner verband wil re creëren". De Graafs visie op de dienende func tie van Keukenhof: "Zij is geworden tot een nationaal monument, opge bouwd met de goede geest van ve len, die op deze geestgronden huizen. En dan bedoel ik niet een monu ment waarover Monumentenzorg zorg heeft, doch een monument, hetwelk volledig functioneert in de huidige tijd, waarin de mens terwil- le van zijn welzijn centraal wordt gesteld". Tenslotte haalde De Graaf de politiek er ook nog even bij: "Juist in deze verkiezingsdagen hoort men boze tongen wel eens fluisteren, dat de mens speciaal ook door het ka binet-Den Uyl zo centraal wordt ge steld om hem gemakkelijker te kun nen bereiken teneinde hem fiscaal uit te kunnen kleden, hem dan on geveer in zijn blootje temidden van het beschermde milieu te zetten en dan wijs te maken, dat hij zich be vindt in het Paradijs. Een dergelijk boosaardig gefluister kan echter de genieter van de Keukenhof allerminst deren. Die genieter is immers waar lijk in een paradijs". Nieuw paviljoen Een daverend applaus na deze toe spraak. Toen werd aan de rond gang en de openingsceremonie be gonnen. Het nieuwe paviljoen, dat werd aangebouwd aan het oude en dat de naam zal dragen van Konin gin Juliana-paviljoen, is een unieke aanwinst voor Keukenhof. Daar zul len ten gerieve van de bezoekers (sters) bloemschikcurssussen wor den gegeven en bloemsierkunst- demonstraties. Er is een model-spoor weg, waar 35 treintjes tegelijk goed geprogrammeerde ontspanning bie den- Nederlandse Spoorwegen, K.L.M. Porseleyne Fles. Schoonhovens zilver en laboratorium voor Bloembollen- onderzoek laten hier hun produkten zien en tonen iets van hun werk. Er is een expositie van kleurenfoto's van de Canadese fotograaf Malak en er valt op tien schermen tegelijk te genieten van een uitstekende dia presentatie. Een koffie-shop met een beschut terras en met uitzicht op de prachtige heidetuin completeert geheel. Keukenhof zou Keukenhof ré" zijn als er geen expositie van b« - houwwerken was. Nu die is er. Oi al in de tuin staan werken van derlandse beeldhouwers, die de air lopen Jaren eerder op Keuken hebben geëxposeerd. Nieuw is jaar de muziektent, waarin re gei tig concerten zullen worden gegei I(i Het grote buiten-terras voo: fé-restaurant bij de hoofdingang ingericht als zelfbedieningsten jj Een oude traditie, die helaas in verloren ging, is in ere hersteld dit Jubileumjaar. Het is de Ned landse Spoorwegen gelukt tijdet weekeinden weer een aantal treifei op het station Lisse te laten stopj r Hiervoor wordt een speciale dienst tussen haarlem en Leiden gelegd. Ook de N.Z.H. voert i dienst tussen Haarlem en Leiden uit Leiden en Haarlem naa: ciale bushalte bij de van „de hof". De Historische Vereniging „Oud Wassenaer" organiseert op zaterdag 30 maart a.s. een excursie naar Voor burg. Daar zullen achtereenvolgens bezocht worden het Huis Hofwijck, Huize Swaensteyn, de Hervormde kerk en museum Swaensteyn. Ir. J. Kruger die het Huis Swaensteyn restaureerde en de heer H. J. M. Ba- sart, beheerder van het museum zul len als gidsen optreden. Voor de afdeling Wassenaar van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen zal op donderdagmid dag 28 maart a.s. te 14 uur in de zaal van de N.P.B. aan de Lange Kerk- dam de heer K. Faber een lezing houden over de mens en de schil der Pierre Auguste Renoir. De lezing zal met projectie worden geïllus treerd. Uit een klooster bij Ulzen in Ne- dersaksen is een wandtapijt van 400 Jaar oud ter waarde van naar schat ting 1 miljoen mark gestolen. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat het 4 bij 4,5 meter grote tapijt met afbeeldingen uit de geschiede nis van Jozef naar het buitenland is gebracht. De dieven zijn waarschijn lijk met een loper het klooster bin nengedrongen. Beroep op Moskou Een groep van 39 Zwitserse wiskundigen en andere geleerden heeft een beroep op de Sow Jet-Unie gedaan ten gun ste van de Russische wiskundige Joeri SjichanowitsJ, die na een pro ces achter gesloten deuren in een psychiatrische inrichting wordt vast gehouden. Beter dan andere takken van tuinbouw BOSKOOP/DEN HAAG "De rentabiliteit van de boomkwekerij in Boskoop is ten opzichte van de andere takken van tuinbouw in ons land bepaald gunstig te noemen. Het gemiddeld ondernemersoverschot per bedrijf was f 19.670,-, wat neerkomt op 27 procent van de kosten. Voor de bloembollenteelt in Noord- en Zuid-Holland waren deze cijfers res pectievelijk f 19.390 en 18 procent, voor de groentekwekerijen in Noord en Zuid-Holland, Noord-Brabant en Limburg f3340,- en 4 procent en voor de fruitteelt in Nederland f 2230 en 2 procent". Dat constateert L. van Noort van 't Landbouw-Economisch Instituut in Den Haag, die een onderzoek heeft ingesteld naar de rentabiliteit van de boomkwekerij in Boskoop over 1972/1973. Door Cees Combee Foto Wim Dijkman Voor het eerst geschiedde dit onder zoek in 1967/1968. Het had toen be trekking op 32 bedrijven, namelijk 14 procent van de naar schatting 230 bedrijven. In 1970/1971 werd de "steekproef" aangevuld met zeven nieuwe bedrijven ter vervanging van die kwekerijen, die waren uitgeval len. Het aantal bedrijven bij het on derzoek in deze periode was 29. Daar toe behoorden vier bedrijven waar bij de handel in boomkwekerijpro- dukten een dermate grote plaats in nam, dat zij naar de mening van het L.E.I. niet langer verantwoord in het onderzoek konden worden be trokken. Doordat één van de deelne mers niet verder wilde meewerken had het onderzoek in 1972/1973 be>- trekking op 24 bedrijven. Gemiddeld Het Landbouw-Economisch In stituut is zeer nauwlettend te werk gegaan. Alle 24 bij het onderzoek be trokken bedrijven met boomkwekerij- produkten vielen onder de omzet belasting. hetgeen betekent dat voor deze kwekerijen de kosten, opbreng sten en investeringen exclusief de om zetbelasting werden opgenomen. Ve le cijfers, zoals kosten, opbrengsten, vermogen, grondgebruik en arbeids- bezetting, zijn voor de onderschei den groepen in een gemiddelde per bedrijf tot uitdrukking gebracht Dit gemiddelde werd berekend door de totalen van de absolute cijfers te delen door het aantal bedrijven. Het gezinsinkomen en de bestanddelen daarvan zijn gemiddeld per onderne mer en het arbeidsinkomen tevens in één gemiddelde per manjaar weerge geven. Van Noort heeft bij het vergelijken en rubriceren van de cijfers gecon- stateert, dat de kosten nogal uiteen liepen, namelijk van f 550,- tot f2170,- per are en de opbrengsten, van f460,- tot f3230,-. De bedrijven met een respectievelijk hogere en lagere opbrengst dan f 1150,- per are hadden gemiddeld een ondernemers overschot van f 33,- en f 15,- per f 100,- kosten. Van de 24 bij het onderzoek betrok ken kwekerijen had 79 procent een positief resultaat. Deze winstgeven de bedrijven vertegenwoordigden 86 procent van de totale opbrengsten van de onderzochte kwekerijen. Gezinsinkomen Een belangrijk punt, dat ook bij het onderzoek naar voren is geko men, heeft betrekking op het gezins inkomen. Dit bedroeg gemiddeld f 42.350,- per ondernemer. Gespecifi ceerd kwam men tot de slotsom, dat 97 procent van de ondernemers een gezinsinkomen had van hoger dan f 25.000,- 50 procent hoger dan f 40.000,- en 18 procent hoger dan f 60.000,-. In totaal zijn de kosten met 16 procent gestegen, waarvan 9 procent werd veroorzaakt door ar beidskosten. De opbrengsten daarentegen ste gen met 14 procent met als gevolg, dat de rentabiliteit ten opzichte van het Jaar daarvoor daalde van 29 tot 27 procent. Het onderzoek had be trekking op de "kwekers aan land". Niet werden opgenomen de export bedrijven en/of handelaars in boom kwekerij produkten en kleinere be drijven met een arbeidsbehoefte van minder dan één manjaar. Nadrukkelijk stelt Van Noort: "De onderzochte bedrijven in Boskoop behoorden tot de "kleinere" bedrij ven in de tuinbouw. Een onderne mersoverschot van f 19670,- leidt in verband met de kleine bedrijfsom vang (jaarkosten) tot een naar ver houding hoge rentabiliteit. Bij een vergelijking van de uitkomsten /an de Boskoopse cultures met die van de bloemisterij in Nederland over 1972 blijkt, dat voor die bedrijven gemid deld een ondernemersoverschot van f 13,- per f 100,- kosten werd becij ferd. Dat is f 14.- per f 100,- kosten lager dan in Boskoop. Het absolute ondernemersoverschot was op de bloemisterij bedrijven c.a. ongeveer 15 procent hoger dan het gemiddel de overschot van de Boskoopse be drijven. Officier eist 6 maanden tegen brandstichter DEN HAAG/ALPHEN De offi cier van Justitie bij de Haagse recht bank heeft tegen een 47-Jarige Al- phenaar (zonder beroep) zes maan den gevangenisstraf geeist. Hem was brandstichting in zijn woning ten las te gelegd. Op de dag, dat de man brand stichtte, had hij flink wat alcohol ge dronken. Daarna had hij de bo venverdieping van het huis in brand gestoken, hoewel de Alphenaar dit ontkende. Uitspraak 9 aprlL Investeringen Uit een onderzoek is komen vast te 6taan, dat de investeringsactiviteiten in Boskoop niet groot zijn. Dat houdt verband met de structuur van de bedrijven. Er werd per bedrijf minus de desinvesteringen een bruto-inves- tering van f 5480,- becijferd. Als uit- breidings- en diepteinvestering is globaal te beschouwen de bruto-in- vestering met daarop in mindering gebracht de gecalculeerde afschrij ving. Deze bedraagt f 4190,-, zodat de netto-investering op f 1290,- kan worden gesteld. De spreiding van de bruto-investeringen Aan gemiddeld f 5480,- per bedrijf is groot. Er zijn bedrijven namelijk 21 procent die niet hebben geïnvesteerd. Dit in tegenstelling tot die kwekerijen, die dat voor f 20.000,- en meer hebben gedaan. Zij (12 procent) maken voor 57 procent deel uit van de totale in vesteringen van alle bedrijven. Het vreemd vermogen in de kweke rijen nam gemiddeld met f 2760,- toe. De stand van dit vermogen aan het eind van het boekjaar bedroeg f 15.240,-. Ofschoon de omvang van het eigen vermogen niet bekend is, kan, zo merkt Van Noort tenslotte op, vanuit het geringe vreemde ver mogen worden geconcludeerd, dat de kwekersbedrijven in Boskoop gemid deld voor het grootste deel met eigen vermogen zijn gefinancierd. Nieuwe uitgaven Motorschip „De Broedertrouw". Roman van de binnenvaart, door Hans Nesna. Uitgeverij Scheltens en Giltay, Den Haag. f 24.90. De tijgers van Aboetsjmar. Adem benemende reportage uit de Jungle van India. Scheltens en Giltay f 27.90 Soldaat in Indië. De geschiedenis van een peloton, door Jacob Zwaan. Scheltens en Giltay. f 21.90. Zij kwamen bij het ochtendglo ren. door Brian Callison. Schel- gens en Giltay. f 21.90. Uit het Sagenland. Nederland, Indo nesië, Europa en andere wereldde len, door Nienke van Hichtum en Cor Bruijn. Scheltens en Giltay. f 29.75. Een omstreden huwelijk. Koning Willem Frederik en Gravin Henriet- te d'Oultremont. door Louis Roppe. Scheltens en Giltay. f 14.90. Geef mij maar een hond. Een bon te serie hondse belevenissen en ande re dierelantijnen, door P. C. Koolho ven. Scheltens en Giltay. f 22.50. Privé over Privé, door Henk van der Meyden. Uitgeverij Teleboek Am sterdam. f 15.—. Black Beauty De avonturen van een zwarte hengst. Met prachtige fo to's uit de tv-serie. Vertaling: Jan van Gelderen. Uitgeverij Amsterdam Boek, Amsterdam, f 3.95. Kookkalender met 365 menu's voor 365 dagen, door Hens Reinders-Sie- gers. Uitgeverij Luitingh, Laren NH. f 18.90. Ik heb je nooit een rozentuin be loofd, door Hannah Green. Uitgeve rij Hollandia, Baarn. f 18.90. Het bloedbad aan de Little Big Horn Rivier, door Dee Brown. Hol landia. f 9.75. IEDEREEN HEEFT RECHTOP MINIMUM LOON ALPHEN AAN DEN RIJN Bjfsta vakbonden bestaat een sterk vern ld. den dat in een aantal gevallen jeugdige werknemers niet het i telfjk minimumloon wordt ultbeti Het bestuur van de NVV-bond 1 curius, afdeling Alphen aan den heeft daarom een brief aan haai den gestuurd waarin nog eena drukkelijk de aandacht op het nimum jeugdloon gevestigd won Zoals bekend verondersteld zou n ten worden is het wettelijk n mumloon per 1 januari 1974 en volgens per 1 april 1974 opget Voorzitter Vogelpoel van M< een algemene bond van het N waarin handel, verzekerings bankwezen en vrfje beroepen vt genwoordlgd zijn, vertelt evenwel veel jongeren er nog niet van op hoogte zijn. Ook komt het vol hem voor dat Jeugdige werkne^e erd nu: uit angst voor ontslag het bU werkgever niet durven eisen. Vogelpoel: „Daar willen we wi doen. Ten eerste sturen we a den een actiebrief waarin de mum-bedragen voor elke leeft Ws groep vermeld staan. Ook de am stel vakbonden in Alphen en omstre doen dit, zodat alle aangesloten) geren bereikt worden. Het minimi loon is wettelijk vastgelegd dereen heeft er recht op. Mensen an in kennis stellen, sturen de vakbonden hun bezoldl medewerkers erop af. Uit ervar weten we dat een gesprek zeer tief werkt. Onlangs hebben wi aantal meisjes die vijf Jaar langl zelfde loon kregen op deze ma aan opslag geholpen". Jongeren met problemen hlero kunnen contact opnemen met J. Vogelpoel, Nachtegaalstraat 33, phen aan den Rijnstel.'01720—1 of zich op zaterdagmorgen tu 10.00 en 11.00 uur naar gebouw tact in de Raadhuistraat 118 b VOORSCHOTEN Gisteravond is dit autowrak 'ontstaan' doordat de bestuurder de bocht van de Leidseweg naar de Mozartlaan te hard nam. Hij kwam er zonder verwondingen af. De wagen kwam op zijn kop tot stilstand tegen een verkiezingsbord (links). 'Progressieve jongen', zei één van de omstanders. (Foto Loek Zuyderduin) DEN HAAG Per 1 mei li directeur gebouwen, werken reinen van het ministerie van del ter sie benoemd kolonel W. J. H. Cor raad uit Wassenaar. Hij volgt in ze functie generaal-majoor B. Mejjer uit Leiderdorp op die wi het bereiken van de 55-Jarige lei de militaire dienst met eervol slag zal verlaten. Kolonel Cortenraad, die 51 Ja" is op dit moment plaatsvervanj directeur gebouwen, werken en reinen. Op dinsdag 2 april uur is er in het raadhuis een g' bare vergadering van de Wassen) dl se commissie Open Werken. Op Vl agenda staan twee punten: scM vergoeding in verband met het bruik van het door de gemeente rise vorderde pand Schoolstraat 2 vroegere pastorie van de hervor n kerk) en aankoop van een drie* kig stuk terrein tussen Pie ter Tfl laan en Raadhuislaan. sen 73 u IDI Jai icce.' •md pla

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4