>ersvrijheid in Argentinië telt bijzonder weinig voor Wereldbevolking wacht geen beste toekomst Speciale visreizen naar Ierland egering en particulieren tegen loot en Bolsjewisten Werkeloosheid en ondervoeding Proloog in LAK-theater Uw krant organiseert: HOLLAND-IERLAND TOURS vrijheid van meningsuiting in Argentinië, die met en- isiasme werd beleden toen de Peronistische regering in mei het gezag overnam, is thans aan de verliezende hand in de d tegen regeringsautoriteiten en particuliere pressiegroe- Kort nadat zij aan de macht kwam verbood de regering jerichtgeving over niet-Peronistische guerrillagroepen. In vaag decreet verbood zij verslaggevers communiqué's aan alen van de ERP, de meest actieve marxistische terreur- nisatie. e ver deze bepaling ging echter nooit geheel duide- a daarom namen veel redac- het zekere voor het onzekere smden nooit de naam ERP. In daarvan schreven zij over (ficieel verboden guerrilla-or- tie" of een ander eufemisme, Als de pers in Uruguay twee gleden genoodzaakt was de aaros als „de onnoembaren" duiden. Peronistische ter- oepen kunnen echter wel bij genoemd worden en hun iniqué's aangehaald, hoewel bloedige daden op hun ge- hebben als de ERP. rop viel dicht in december, le perssecretaris van de rege- aankondigde, dat het persbu- loticias Argentinas binnenkort de radiogolflengten niet meer •ogen gebruiken „wegens zijn met buitenlandse persbu- Deze verklaring wekte een an verontwaardiging bij op leiders en de regering kroop schulp, zeggende dat zij de ader zou bezien. eval Noticias Argentinas ziet als toetssteeen voor de op- an de regering ta..v. toewijding aan het beginsel persvrijheid. stookt en nadat een groep katholie ke ultra-' nationalisten over een muur waren geklommen om te kij ken welke copieën van de film in handen waren van het verhuurkan toor. De bende had tevoren grove antisemitische pamfletten verspreid waarin „de Joden" beschuldigd wer den van het ondermijnen van de moraal van het land. Dezelfde indi viduen hadden enkele maanden eer der brandbommen gegooid naar een theater, waar Jesus Christ Super star als musical zou worden ver toond. De filmversie was aanvankelijk ver boden door de regering totdat een criticus erop wees, dat de film uit stekende kritieken had gekregen in het Vaticaanse blad Osservatore Romano. Toen werd de film goed gekeurd, echter pas nadat het woord Superstar was weggelaten uit de titel. Boeken en tijdschriften zijn even min gevrijwaard voor de aanvallen van de onofficiële zedenmeesters van het land, die niet tevreden zijn met een verbod van de regering op „marxistische werken die de repu blikeinse overtuigingen van de Ar gentijnen aantasten". Stapels van dezp boeken liggen thans opgehoopt bij de douane. Tegen eind 1973 wer den honderdduizenden „pornografi sche" tijdschriften aan de vlammen toevertrouwd onder toezicht van ge meentelijke autoriteiten en kerkelij ke hoogwaardigheidsbekleders. Slechts weinige van deze „pornogra fische" werken zouden buiten Ar gentinië aanstoot hebben gegeven. Onlangs deed de politie in het centrum van Buenos Aires invallen in een aantal boekwinkels en nam een aantal werken in beslag, die zij als obsceen beschouwde, waaronder een vertaling van Robinson Crusoë van Daniel Defoe. Het voornaamste boek, waar de po litiemannen het op gemunt hadden was The Buenos Aires Affair (de oorspronkelijke titel is in het En gels en niet in het Spaans), geschre ven door een van Latijns-Amerika's belangrijkste romanschrijvers, Ma nuel Puig. Het boek was elders door een aantal vooraanstaande critici geprezen. De verkopers van de boekwinkels moesten enkele onplezierige uren doorbrengen op een politiebureau en de beledigingen verduren van poli- tie-officieren die hen „bolsjewisti sche dégeneré's" etc. noemden. Toen men de politiechef die de lei ding had vroeg, waarom de actie verricht was, zei hij de boeken in beslag te hebben genomen na een oproep van de Vereniging van Moe ders. Observer-Dienst hankelijk ftrokken persbureau is opge- de twee grote Ameri- persbureaus Associated Press ited Press International geen ijns nieuws meer binnen Ar- mochten verspreiden. On- ijk richtten een aantal onaf- ijke provinciale kranten Noti- irgentinas op, aangezien die het niet konden betalen om eigen correspondenten in antal plaatsen in het land ia te houden. Veel Journalis thans werken bij Noticias is waren vroeger werkzaam of UPI en hun vaste gewoon- het nieuws ongekleurd te ge nder vleierijen aan het adres regering, zit de overheid oticias Argentinas niet meer kunnen maken van de dflengten dan zou het niet staat zijn contact te onder- met de meeste kranten, die nieuws van dit persbureau neerd zijn. De kranten zou- afhankelijk zijn van plaat- berichten of de berichten ït officiële persbureau Telam overnemen, dat enkel de buis is van de regering. Zij dan vrijwel zeker het laatste doen. omdat de regering maanden geleden verordon- dat alle Argentijnse kranten minst de helft van hun be- •e ruimte moeten besteden 'Uws of beschouwingen over iteit met deze aanval op de pers regering ook gaan optreden voorheen onafhankelijke com- le-televisie- en radiostations, orig Jaar kregen zij plotseling dat hun vergunningen verlopen. De televisiestations lijst met richtlijnen „om iliteit van hun programma's Jeteren". Hoewel veel mensen zichzelf wenselijk vinden, dden sommige commentato- it dit slechts de eerste stap van een plan om alle tele- itions direct onder rege- rang te brengen, ste aanvallen op de vrijheid leningsuiting komen evenwel an de regering, maar van groeperingen die er blijk- van staan, hoe enthousiast de regering- Perón mogen In 1973 beschoten zij het van het leidinggevende dag- larin met machinegeweervuur ierpen er bommen naar dit blad een betaalde aan- Ing van de ERP had gepubli- waarin leidinggevende rege- ?uren belachelijk werden ge- Geen van de schuldigen is iet gerecht gedaagd en vol- e oppositie heeft men erg moeite gedaan hen op te s werd een ander blad, het El Mundo, slachtoffer van terrorisme. Een bende plaats- men in de drukkerij van het Vaardevolle machines werden en de publicatie moest gestopt. Ironisch genoeg ?en ander dagblad Mayoria, van de rechts- nationalisti- teugel van het peronisme, op Ie persen gedrukt en deelde in het lot van El Mundo. topagne heeft ook kwesties die ver afstaan van het der politiek. De film Jesus Superstar werd niet langer d, nadat enkele bioscopen, ft plan waren deze film te i. met bommen waren be som mige deskudigen zich af of het GENEVE Elke dag worden er op aarde 350.000 kinderen geboren voor wie, volgens onze huidige kennis, nog wel voor Probleem van de werkloosheid een langere periode voedsel is maar die lang niet allen werk gI!2j ®ta*iE"5n'tra ooit zal kunnen zullen vinden waardoor hun overlevingskansen beperkt zijn. Oiifer Dit staat in een onlangs gepubliceerde studie van de Interna- tionale Arbeidsorganisatie in Genève (ILO). De grote onbekende van alle demo- hoge geboortecijfer op twee grafische studies blijft de voedsel- bedreigd. Kinderen die geen school produfctie door de aarde, kundigen berekenden dat met het huidige niveau den 16 miljard zullen hebben doorlopen, missen de minimade bekwaamheden en zullen de cultuurgron- niet aan werkloosheid ontsnappen, kunnen wor- Anderzijds verarmen de landen den gevoed. Zouden deze gronden de Derde Wereld zich door geweldige verzesvoudigd worden „hetgeen gelijk 6chijint", dan zouden 130 mil jard mensen in leven kunnen worden educatieve inspanningen die ten leveren om zoveel mogelijk kin deren een opleiding te geven. Het gehouden .aldus de studie. Deze be- voeden, kleden, huisvesten, verzorgen cijferingen veronderstellen echter dat de aarde verder in cultuur wordt ge bracht en men erin slaagt de be hoeften aan levensmiddelen en te werkstelling van een groeiende we reldbevolking te volgen. Dit is een wedren tegen de demo grafische klok die de mensheid tot nu toe steeds heeft verloren. „Onder voeding van steeds meer mensen, ver slechtering van de woongelegenheid, toename van de werkeloosheid en onvolledige tewerkstelling, Jaarlijkse groei van het aantal volwassenen an alfabeten met 4 miljoen mensen", zo is volgens de studie de huidige situatie. Volgens het ILO zal die wereldbe volking nu geraamd op 3,9 miljard mensen, tegen de eeuwwisseling zijn veadubbeld, maar deze verdubbeling jaar zal niet overal gelijk zijn en hoger liggen in de arme landen. Zo heeft India nu een bevolking van 609 mil joen inwoners i wie de kinderen ontneemt die landen investeringskapitaal dat werkgelegenheid zou kunnen bieden. Het vraagstuk wordt alleen maar acuter door het verschijnsel van de vlucht van het platteland en snelde verstedelijking, willen ontsnappen aa levenspeil van de landarbeiders. Maar in de steden komen zij in een nog onmogelijker situatie terecht. Zij zijn afgesneden van de banden met hun natuurlijke omgeving. De steden zijn reeds overvol Jongeren die beter ge vormd zijn om het stadsleven aan te kunnen, omdat die daar geboren zijn. Zij olie van het platteland ko men, vormen de meerderheid van de bevolking van de krottenwijken. Volgens de studie zullen over 2C eer werklozen dan werkenden in de grote steden van de ont wikkelinglanden als de huidige de mografische trend aanhoudt. Oplos- helft Jonger is dan 18 Jaar. In de Derde Wereld zijn 1,1 miljard mensen Jonger dan 15 Jaar en dat aantal zal omstreeks 2000 zijn verdubbeld. dan de singen zijn moeilijk te bedenken, meent het ILO. "Zelfs indien voor alle stadsbewoners werkgelegen, heid zou weten te ontwikkelen zou dit alleen maar de landvlucht Volgens de studie zal de Derde We- sterken. De betere werkgelegenheden reld een overweldigende werkloosheid kenen ails niet onmiddellijk maatre gelen worden genomen of als de stij ging van de werkgelegenheid op het huidige niveau gehandhaafd blijft. Europese landen die nu 100 werklozen hebben, zullen er in 1985 109 hebben, maar in Azië zal dat aantal klimmen van 100 naar 134, in Afrika naar 143 en in Latijns-Amerika naar 148. De jeugd vormt, volgens het ILO, het ernstigste probleem. „Om het huidige ritme van alfabetisering in de Derde Wereld te handhaven, zul len ontwikkelingslanden driemaal zo veel in de onderwijssector moeten investeren als de ontwikkelde landen. Zouden ouders uit de Derde Wereld hun kinderen dezelfde vormingskan sen willen bieden als die waarover kinderen in de ontwikkelde landen beschikken, dan zouden ze net zoveel leraren moeten opleiden en scholen bouwen ails dit moment in de hele wereld voorhanden zijn". De Derde Wereld wordt door zijn zouden de plattelandsbewonrs als en magneet aantreken. Daarom vragen zal zijn gedrukt". Anderzijds lijkt de mensheid de gevangene te zijn geworden van zijn eigen wetenschappelijke ontdekingen. De voaruigang van de medische we tenschap heeft de kindersterfte ge drukt en de levensduur verlengd. Steeds meer volwassenen zullen aan spraak kunnen maken op pensione ring. "Vandaar een nieuw dilemma voor de ontwikkelingslanden," aldus het ELO. "Waar moet het geld van daan komen voor financiering van zelfs minimale sociale voorzieningen? Hoe kan een systeem van sociale ze kerheid worden opgebouwd dat de afstand tussen tewerkgestelden In moderne industrieën en werklozen niet nog groter maakt?" Volgens de studie moet de opios- De Jongeren sinS voor al deze problemen gevon- het benarde den worden in het omlaag brengen van de geboortecijfers. Maar men er kent meteen de problemen die daar bij rijzen 'Inspanningen van rege ringen om het geboortecijfer te ver hogen of te verlagen sorteren mees tal weinig effect. Het belangrijkste probleem daarbij is de geringe moti vering van de echtparen om er wat aan te doen. Uit de geschiedenis van alle maatschappijen blijkt steeds op nieuw dat echtparen die geen kinde ren meer wensen de nodige maat regelen daartoe nemen. Het is pas met de toename van de welvaart dat bij de ouders de wens groeit het aan- tal van hun kinderen te beperken." Daarmee is de cirkel van het be volkingsprobleem gesloten. Want, al dus het ILO, "het is niet makkelijk het welvaartspeil van de ontwikke lingslanden op te voeren, als de eco nomie van vele ontwikkelingslanden niet in staat is op te vangen." De geschiedenis van het Lusitaans gedrocht Als onderdeel van het program ma van de Leidse universitaire ac tie Vrouwenkliniek voor Vietnam, speelt morgenavond de toneelwerk groep Proloog in het LAK- "Het land moet zijn van hen, die het bewerken, de huizen moeten be woond worden door hen, die ze bou wen, de produkten moeten bestemd zijn voor hen, die ze produceren en theater (Levendaal 150) het stuk "De de scholen moeten openstaan voor geschiedenis van het Lusitaans ge- iedereen". drocht". Het stuk bestaat uit drie delen. In het eerste deel wordt de geschiede nis van Angola vanaf de verovering door Portugal tot aan de opstand van 1961 uitgebeeld. Het tweede deel beschrijft de op- Het derde deel beschrijft vooral de toestand ln de gebieden van het be- vrjidingsleger. De actrice Heieen Pimentel zal op deze avond een voordracht houden ge titeld "Imaginairy conversation with leader. Zij voert in deze stand van 4 februari 1961, waarin de dracht een denkbeeldig gesprek met eisen van de opstandelingen waren Nixon. in a pril 1974 Goed nieuws voor onze vissende lezers! In samenwerking met Holland-Ier- land Tours in Oegstgeest organiseert uw krant een 4-tal speciale 8-daagse visreizen naar Ierland. U vliegt daarheen per Transavia Caravelle. Transavia is de maatschappij, waarmee uw vliegvakantie naar Ierland begint en eindigt. Transavia ver voerde in 1973 ca. 650.000 passagiers (ca. 43% van de Nederlandse markt). Transavia is hiermee de grootste vliegvakantie-maatschappij van Nederland. Aan boord zullen de stewardessen u verwennen met lekkere hapjes en drank jes. terwijl de piloten u binnen 1% uur naar uw visparadijs brengen. Vliegtijden Transavia Caravelle Amsterdam Shannon v.v. VRIJDAG VERTREK SCHIPHOL 18.30 VRIJDAG AANKOMST SCHIPHOL 22.30. U kunt kiezen uit vier vertrekdata, te weten: vrijdag 5, 12, 19 i terug steeds 8 dagen later, weer op vrijdag. Bovendien kunt u kiezen uit drie verschillende accommodaties. KEANES GUESTHOUSE Mountshannon, Co. Clare Op minder dan een uur rijden van Shannon Airport ligt aan het beroemde Lough Derg het schitterend gelegen plaatsje Mounitshannon. Keanes Guest house is een klein pension met 10 kamers en is geheel op de sportvisser in gesteld. In het nieuwe haventje kan men visbootjes huren voor 1.50 per lag, terwijl men ook uitstekend vanaf de pier kan vissen. Keanes Guesthouse beschikt over een grote gezellige bar, waar 's avonds ook veel Ieren hun „Pint" komen drinken. Bij de prijs van dit arrangement is het diner niet inbegrepen. In Killaloe (15 mijl) kunnen voor één of meerdere dagen luxe kruisers wor den gehuurd. LAKEVIEW HOUSE Killaderry, Broadford, Co. Clare Op slechts een half uur rüden van Shannon Airport ligt bü Broadford aan de oever van het Doon Lake de moderne bungalow van Mr. en Mrs. O'Donneli. Dit ons door vele Nederlandse vissers aanbevolen guesthouse, beschikt over eigen visbootjes, die speciaal voor de gasten gereserveerd blijven (huur per dag £2. Aangezien het echtpaar Slechts voor 8 gasten accommodatie heeft, bestaat de mogelijkheid, dat u in het nabijgelegen guesthouse wordt ondergebracht. In het Doon Lake vangt men buiten veel snoek en baars ook grote brasem en zeelt. Om Lakeview House te bereiken dient men in Broadford alleen maar de bordjes „Fishing" te volgen. Bij dit arrangement is een auto aan te bevelen, aangezien in de naaste omgeving nog zeer veel goede vismogelijkheden zijn. Vervoer van Shannon Airport kan echter geregeld worden. GULFSTREAM INN Lauragh, Co. Kerry Prachtig gelegen aan de Kenmare Bay runt het Nederlandse echtpaar Lok, gesteund door de naaste familieleden Jack en Trudy, al zeven Jaar het ge zellige hotelletje Gulf stream Inn. Het hotel is reeds bij vele anderwatersporters, alsmede zeevissers zeer bekend. De heer Lok is zowel op het gebied van sportvissen als duiken een expert, terwijl hij dit Jaar over een nieuwe boot beschikt, zodat wij u een optimale vakantie kunnen garanderen. Ook vanaf de kust kan hier uitstekend gevist worden. Door zijn gunstige ligging is het hotel uitermate geschikt voor het maken van onvergetelijke dagtochten (o.a. de Ring of Kerry). De prijzen bedragen per persoon bij verblijf in: I II IK KEANES GUESTHOUSE (LOL) f299,— f25,— f22,— f 346,— LAKEVIEW HOUSE (VP) f319,— f 15,— f22,— f356,— GULFSTREAM INN (VP) f421,— f40,— f22,— f483,— I transfer II luchthavenbel. III totaal De prijzen zijn exclusief brandstoftoeslag (op dit moment f 33,en verzeke ring (naar keuze f 0,50, f 1,— of f 1,50 per dag). Alle inlichtingen over deze reizen verschaft uitsluitend: POSTBUS 1060, OEGSTGEEST, TELEFOON 01710—55770. 25,— korting Lezers van deze krant ontvangen tegen inlevering van deze bon f25,— kor ting per persoon op bovengenoemde reizen. Betaalwijze Bij inschrijving betaalt u f 75, Het restant uiterlijk 3 weken voor vertrek. Na ontvangst van het volledige bedrag worden de reisbescheiden onmiddellijk toegezonden. Alle betalingen op giro 2.943.551, ten name van Holland Ierland Tours. De Kempenaerstraat 113, Oegstgeest. BON (goed voor f 25,korting) Ja, ik ga mee naar Ierland. Naam: Adres: Woonplaats: Telefoon: Handtekening Ik heb f 75,— overgemaakt op giro 2.943.551, ten name van Holland Ierland Tours, Oegstgeest. Ik krijg op deze reis f 25,— korting.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19