George Foreman slaat Norton snel knock-out Nederland blijft bij uitstel koninkrijkstop Vaponastrip niet voor huishoudelijk gebruik lENSDAG 27 MAART 1974 Rubberf abrikant steunde Nixon en werd ambassadeur WASHINGTON (AP) Een lid van het Amerikaanse congres heeft president Nixon gisteren gevraagd de benoeming van Leonard K. Firesto ne tot ambassadeur in België onge daan te maken. Firestone, een directeur van de Firestone banden en rubber maat schappij, is een van de industriëlen die grote sommen gelds hebben bij gedragen in president Nixons verkie zingscampagne van 1972. „De heer Firestone mag dan mis schien om speciale redenen in aan merking komen voor de post van ambassadeur in België," aldus afge vaardigde Morriss K. Udall in een verklaring, „het is moeilijk te gelo ven dat er ergens in het departement van Buitenlandse Zaken niet ieanand is die eerder in aanmerking komt dan de directeur van een bandenfa briek". „Het schijnt tenminste dat de heer Firestone zijn benoeming vooral keeg om de volgende redenen omdat hij en zijn familie een hoop geld hebben gegeven voor de campagne van de president". Udall zei dat als de benoeming ge handhaafd blijft, de commissie voor de buitenlandse betrekkingen van de senaat een zorgvuldig onderzoek naar Firestones antecedenten moet instel len. Alle diplomatieke benoemingen moeten door deze commissie en later door de senaat worden goedgekeurd. Bagdad meldt regeling met Koerden BAGDAD (Reuter) Bagdad heeft melding gemaakt van een overeenstemming met de opstandige Koerden, zo meldde gisteren een Turks persbureau. Volgens het on afhankelijke bureau Haber heeft radio-Bagdad in een uitzending in het Koerdisch een Iraaks regerings communiqué omgeroepen waarin „al le soorten nationale rechten" aan de Koerden worden beloofd. De uitzending viel samen met het verstrijken van een ultimatum dat Bagdad de Koerden had gesteld om de autonomievoorstellen van de Iraakse regering te aanvaarden. De Koerden krijgen een eigen regionaal parlement met 80 vrij te kiezen af gevaardigden. Voorts is amnestie afgekon digd voor alle Koerden die uit het geregelde leger zijn gedeserteerd of eigenmachtig uit Iraakse dienst zijn gegaan en naar de Koerden zijn overgegaan. Voortvluchtige Koerden vallen onder de amnestie als zij zich binnen dertig dagen bij de Iraakse autoriteiten melden. Mattheus in quadro De AVRO-radio gaat zondag 31 maart een quadrofonische uitzen ding verzorgen van de Mattheus- passie van J. S. Bach. De uitzending is van 12.00 tot 13.30 uur en van 14.00 tot 16.30 uur te horen via de zenders Hilversum 1 en 2. De Mattheus-Passie zal onder lei ding van Felix de Nobel worden uit gevoerd door het Concertgebouwor kest, het Nederlands Kamerkoor 't Nederlands Vocaal Ensemble en het Jongenskoor Pius X/St. Martin us. De quadrofonische uitzending (vier ka nalen-stereo) via de beide Hilver- sumse zenders is mogelijk door een zendtijdruiling en -wisseling met de KRO en de NOS. Voor een optimale ontvangst moet men de beschikking hebben over twee stereo-ontvangers en vier luid sprekers, Fokker die zijn paarden verwaarloosde krijgt kans paarden zodanig heeft verwaarloosd dat er één zelfs overleed, krijgt van de dierenbescherming en de politie 'n kans om aan te tonen dat hij wél liefde heeft voor zijn dieren. Twintig van zijn paarden heeft hij terugge kregen, zeven die er ernstig aan toe zijn blijven aan de zorgen van een stalhouder in Rolde toevertrouwd. Fokker Willem W. had veertien van zijn Jonge drafpaarden geruime tijd volkomen aan hun lot overgelaten op een kaalgegraasd stuk land. Opperwachtmeester Fennema van de rijkspolitie: "Er heeft zich ook 'n groot menselijk drama afgespeeld. Die man is een goed pikeur ge weest, maar is na een ongeluk op Duindigt gedeeltelijk invalide ge worden. En daar is nog allerlei ellen de achteraan gekomen. Wat er is ge beurd valt niet goed te praten maar we hebben toch allemaal wel eens momenten dat we het niet meer zien zitten". Volgens de opperwachtmeester is de fokker "zo ontzettend van de kaart nu hij zich realiseert wat hij met zijn dieren heeft gedaan". "Maar we hebben er het volste vertrouwen in dat alles weer goed komt. Daar zullen we nu ook wel op blijvenletten". Dreigement De vice-voorzitter van de Sowjetorussisohe staatscom missie voor wetenschap en techno logie, Gwisjianl, heeft er tijdens h vraaggesprek met Amerikaanse cor respondenten voor gewaarschuwd dat alle handelsprojecteci met de Verenigde Staten wel eens niet door zouden kunnen gaan, tenzij het Amerikaanse Congres de Sowjet- Unie handelskredieten en tarief con cessies toekent. Oud-premier vrij De voormali ge premier van Senegal, Mamadou Dia, en twee van zijn minister zijn vandaag na elf jaar gevangenschap vrijgelaten. De nu 62-jarige Dia is 17 jaar lang een van de naaste me dewerkers van president Leopold Senghor geweest. Op 17 december 1962 werd hij gearresteerd op be schuldiging van samenzwering tegen de staat en veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Record-prijs In Londen ds gisteren een record-prijs betaald voor een Japanse prent: 22.000 pond (ongeveer f 145.000)De koper was 'n Japanner die onbekend wilde blij ven. Het kunstwerk stelt de acteur Sanogawa Isjimatsoe voor als stof fenhandelaar. De prent maakte deel de collectie van de Frans- Miljoen voor onderzoek naar mens en milieu DEN HAAG De regering heeft op de begroting voor dit jaar een mil joen gulden uitgetrokken voor de aanzet tot een nationaal onderzoek onder het motto "Mens en milieu". Het onderzoek is erop gericht het wetenschappelijk werk van specialis ten op het gebied van natuur- en menswetenschappen naar het effect van milieu-veranderingen op de mens te bundelen. CARACAS George Foreman (V.S.) heeft zijn wereldtitel bok sen in het zwaargewicht behou den. In de tweede ronde van het gevecht, dat in Caracas werd ge houden, sloeg hij zijn uitdager Ken Norton (V.S.) knock out. Het was de tweede maal dat George Foreman zijn titel, die hij in ja nuari 1973 veroverde door een k.o.-overwinning op Joe Frazier, verdedigde. In 1973 behield hij het wereldkampioenschap door in To kio door knock out in de eerste ronde te winnen van Joe 'King' Roman. Al in het begin van de tweede ron de ging Norton na een linkse hoek neer. Hij viel tegen de ringtouwen en kwam op het onderste touw te zit ten. Scheidsrechter Jimmy Rondeau gaf de uitdager acht tellen rust en liet het gevecht toen weer voortzet ten. Foreman stormde op zijn tegen stander die al volkomen groggy leek af en trof hem opnieuw met een se rie linksen en rechtsen op hoofd en lichaam. Door een linkse hoek op de kaak draaide Norton half om waarna Foreman onmiddellijk nakwam met een rechtse cross. De uitdager kwam op zijn rug op het canvas terecht vlakbij zijn eigen hoek. Norfton probeerde overeind te komen en slaagde daarin toen Rondeau met het tellen bij "acht" gekomen was. Hangend over de ring touwen kon Norton zich staande hou den. Het was echter duidelijk dat hij onmogelijk in staat zou zijn het ge vecht voort te zetten. De scheidsrech ter greep in en verklaarde Foreman tot winnaar. Voor de nauwelijks vijf minuten die Foreman gisteren in het met 8000 toeschouwers voor iets meer dan de helft gevulde Poliedro sportpaleis in de ring stond, kreeg hij een gage van 700.000 dollar (bijna twee miljoen gulden). Hij kan echter ook kiezen, voor 40 procent van de netto-recette van het gevecht (inclusief film, ra dio- en tv-rechten) wanneer dat be- dag hoger ls. Ken Norton kreeg een DEN HAAG De Nederlandse koninkrijkstopconferentie te houden Henri Vever die beschouwd regering heeft nog niet gereageerd van de drie minister-presidenten van Nederland, Suriname en de Neder landse Antillen. De vorige week heeft de Neder landse regering de Surinaamse pre mier laten weten dat deze top die voor half april voorzien was pas na 20 mei plaats zou kunnen vinden. De Antilliaanse premier Juancho Evertsz. had laten weten eerder geen tijd hiervoor te hebben. Naar van welingelichte zijde in Den Haag wordt vernomen, ziet het er niet naar uit dat de koninkrijks- topconferentie medio april zal plaats vinden, maar inderdaad pas na 20 DEN HAAG Het insectenbe- Volksgezondheid en Milieuhygiëne, strijdingsmiddel Vapona-strip van tot het oordeel komen, dat "niet met Shell is niet bestemd voor gebruik redelijke zekerheid mag worden aan- in besloten ruimten, waarin mensen genomen, dat geen schadelijke na- langdurig plegen te verblijven. In werkingen zullen optreden", aldus t aan Suriname eind februari hebben Tijdens het bezoek van de Neder landse minister-president Den Uyl redelijkheid kon de minister Bejaarde arrestant in moordzaak Hoogeveen HOOGEVEEN De moord op de college van beroep drijfsleven. Het heeft dit overwogen ln zijn uit spraak van gisteren in het proces, dat Shell Nederland Chemie b.v. te- zou plaatsvinden gen de minister had aangespannen. bespreken, die gevolgd Het college vond voorts onder meer worden om Suriname's dat bij het veranderen van de voor schriften voor het gebruik van de Va pona-strip een nieuwe datum niet met de vereiste zorgvuldigheid het be- premier Arron en de Nederlandse premier afgesproken dat er midden april een topberaad tussen de re geringsleiders van de drie rijksdelen de procedure te moeten ultimo 1975 onafhankelijk te zijn, te kun nen realiseren. Het uitstel "convenieert de Suri naamse regering niet", aldus pre- vastgesteld. Het college stelde de mier Arron vorige week voor de Su- einddatum van de termijn van toela- rinaamse televisie. Hij voegde er aan 74-jarige Hoogeveense zonderling Juli 1973. ting van de vapona-strip onder de oude voorschriften, alsnog op 1 Ja nuari van dit Jaar in plaats van 1 Eerder was de periode van 1 Janua- stemd te zijn ri tot Juli 1973 als overgangster- premier Arron mijn bedoeld om de shell de gele- werd de 73-jarige genheid te bieden de voorradige hoe van het slachtoffer veelheden vapona-strip nog af te zet ten onder de oude voorschriften. Veldman, die begin vorige week in een greppel achter zijn afbraak woning werd gevonden, is opgelost. Gistermiddag buurman M. aangehouden, die een gedeeltelijke bekentenis aflegde. Over het motief van de moord is nog weinig bekend. In het huis van de verdachte werden enkele voorwerpen gevonden die aan Veld man toebehoorden. De bejaarde ar restant heeft verklaard dat hij een paar spulletjes van het slachtoffer wilde kopen en dat daarover een me ningsverschil ontstond. Hij zou Veld man toen met een stoffer hebben neergeslagen. Omdat het slachtoffer in de tuin werd gevonden overigens pas twee dagen na de doodslag vermoedt de politie dat de verdachte, die slecht ter been ls, het lijk heeft wil len verbergen. Zijn daad kwam aan het licht toen zijn vingerafdrukken op een aantal drankflessen en gla zen in de woonkamer van Veldman werden gevonden. De verdachte, een weduwnaar die evenals het slachtof fer alleen woonde, was vroeger boe renarbeider. toe "dit soort spelletjes wel te ken nen". De Antilliaanse premier Evertsz, die al eerder had laten weten ont- de uitspraak van Deu Uyl, zei het afgelopen weekeinde zich "niet ge roepen" te voelen zich te houden "aan afspraken die buiten mij om zijn gemaakt". beurs van 200.000 dollar (480.000 gul den) of 20 procent van de netto op brengst. IJSHOCKEY West Duitsland heeft zich gisteravond naast de Ver enigde Staten geplaatst aan kop van de ranglijst in het ijshockeytoernooi om het wereldkampioenschap in de B-groep. De Duitsers wonnen met 3 3 van Roemenie. Eerder op de avond won Japan met verrassend klein verschil van Oostenrijk: 4—3. Nederland had een rustdag. ROTTERDAM De kans bestaat dat Joe Bugner zijn Europese zwaar- gewichttitel opnieuw zal verdedigen tegen Rudi Lubbers. Het gevecht zou in de zomer worden gehouden in Palma de Mallorca. In januari 1973 verloor Lubbers in Londen op pun ten van de Engelsman. ENSCHEDE De blessure van Epl Drost valt mee. Hij moet tot maan dag rust houden om een scheuring in een spiervezel van het rechterdij been te laten genezen. PALERMO De Belgische wiel renner Roger de Vlaeminck heeft in Palermo de Ronde van Sicilië ge wonnen. Tweede werd zijn landgenoot Patrick Sercu en derde de Italiaan Marino Basso. LEEUWARDEN In de voorronde van het CISM-kampioenschap heeft het Nederlands militair elftal in Leeuwarden met 20 gewonnen van Oostenrijk. De doelpunten werden voor rust gemaakt door Marcel Broeks (Roda) en Louis Verstraaten (FC Brugge) Voetbal Drie dagen na de even verrassende als verdiende over winning op Ajax heeft PSV een 4-2 overwinning behaald op de Zweedse eredivisieclub Halmstad die momen teel een toernee door West-Duitsland en Nederland maakt. Voetbal Werner Kohlmeyefr, linksback van het Westduitse voet balelftal dat in 1954 in Zwitserland wereldkampioen werd, is gisteren in Mainz overleden na een hartaanval. Hij is 49 Jaar geworden. Kohi- meyer kwam 22 maal voor het na tionale team uit. Biljarten De Belg Ludo Die lis zal zijn Europese titel in het an ker kader 71/2 van 18 tot en met 21 april in Heeswijk-Dinther verdedi gen tegen zijn landgenoot Laurent Boulanger, de Nederlanders Jean Bessems en Piet Dekker, de Frans man Francis Comnesson, de West duitser Claus Hose, de Oostenrijker Frans Stenzei en de Spanjaard Jo sé Calvez. Basketbal Het damesteam van Gerard de Lange BC heeft gis teravond in Delft voor de vierde keer de nationale basketbalbeker ver overd. De ploeg versloeg in de fina-i le BOB met 7963. Basketbal Voor de eredivisie basketbal heren is gisteravond één wedstrijd gespeeld. Startapijt Fak verloor zijn thuiswedstrijd tegen AS VU met 80—87. Karstens tweede MALGRAT De tweede etappe van de Catalaanse week Is gisteren ln Malgrat (Spanje) gewonnen door de Belg De Buyschere. Tweede werd de Nederlander Gesrben Karstens, die de sprint van het peloton, dat 18 seconden achterstand ïrad, won. De uitslag is: 1. De Buyscnere (Bel) 212 km. in 6 uur en 16 min. 2. Karstens (Ned.> op 18 sec., 3. Van VEerberghe (Bel.) z.t., 4. Perurena (SpaX z.t. 5. Lasa (Spa) z.t., 8. Via- nen <Ned.> z.t., 17. Merckx (Bel.) z.t. 26. Bal z.t. De stand in het algemeen klasse ment is: 1. Bal (Ned.) 11 uur, 34 min. 3 sec., 2. Lasa (Spa) op 5 min., 3. Merckx (Bel.> op 5 min., 4. Zoe temelk (Ned.) op 5 min. 5. Martoa (Spa.) op 5 min. 11 sec. 6. Ocana (Spa.) op 5.11. Op verzoek heeft de AVRO-tv besloten het tv-spel "De Stille Kracht" door Walter van der Kamp, naar de gelijknamige roman van Louis Couperus, niet in drie maar in vier delen te brengen. Na een voor vertoning vorige week, bleken velen prijs te stellen op korte afleveringen. Het spel is nu opnieuw gemonteerd en zal in plaats van drie maal ander half uur nu vier maal één uur op 't scherm te zien zijn. De uitzendata: maandag 1 april, maandag 8 april', goede vrijdag 12 en paasmaandag 15 april Alle delen worden op Nederland II gebracht. In het restaurant van de Jaap Eden-hal in Amsterdam (gerant Sjaak Swart) hield oud-Rooden- burgspeler Maarten de Vos gistermiddag het onder zijn redactie verschenen voetbaXboek 'De slag om het voetbalgoud' ten doop. 'Peetvaders' waren het gouden trio uit de dertigen jarenvX.nx Leen Vente, Bep Bakhuis en Kick Smit, ïenne: it verzoek ^liversiteit 79 Leiden HAAG De Nederlandse re is bereid medewerking te ver- verzoek van de Leid- aan de Sowjet-Unie, Russische dissident Wladimir IJ te laten. De Leidse Iteitsraad besloot maandag- te proberen Boekowsky naar te halen om hem hier in sgenheid te stellen zijn studie af te maken. Het Acade- Ziekenhuis in Leiden heeft bereid verklaard, de »r behandeling te willen op- m rsk Mm ist 1 irdÊ LEIDEN A.s. vrijdagavond half acht vindt in 't gebouw van de Loui se de Coligny Scholengemeenschap, Kagerstraat 7 ln Leiden de jaar lijks beroepenvoorlichting voor 3e en 4e klassers mavo p aats. Voorlichting zal worden gegeven door het Gewestelijk Arbeidsbureau, de opleiding analist (e), de opleiding apothekersassistente, de pedagogische akademie, het MEAO, de opleiding doktersassistente, opleiding prlvé-se- cretaresse opleiding verpleegkundige, opleiding kleuterleidster, de Mid delbaar Technische School, opleiding Inrichtingsassistente, Jeugd verzorger (ster) en Vormingsklas, de Middel bare Detailhandelschool, het HAVO, de opleidingsschool voor Gezinsver- werk (jeugdleider). Vragen over vervoer van schoolkinderen bekeken in hoeverre ïrking kan worden verleend. 1de niet bevestigen of de •Boekowsky door de minister tenlandse zaken dr. Max van el zal worden aangeroerd tij- .ens bezoek aan de Sowjet- too#>a april. i "irkeerslichten jurchilllaan- 3 orschoterweg !N Ook op het kruispunt aillaam—Voorschoterweg zul- gppkeerslichten worden Deze eis verbinden G.S. aan keuring van het raadsbesluit itsing van verkeerslichten bij kruispimtten op de Churchill- jXe fit nieuwe verkeerslicht kost een te een bedrag van 50.000 het overgrote deel van de Kten komt voor rekening van ifltocie. Investeringsschema van de !e komt de aanleg het Oud Hortuszicht te vervallen. Het daarvoor eerde bedrag zal nu be korden voor het plaatsen van flichten op één van die vele kruispunten, die Leiden in kent. Wethouder Kret, |ersoonlijk aan het Kruispunt htDriessenstraat. r deelde gisteravond in nissievergadering stadsont- i dat het gebouw Geloof, i Liefde in het gebied He- |btZijlsingel, alsmede café uimd zijn en gesloopt zul- Waar niet alle commis- elukkig mee waren. Una- de commissie wel in haar er de discussie-nota Plan- JZuid-Holland west, die als de i streekplan voor l bedoeld was. Men had er kritiek op, al was het alleen de PPD als uitgangspunt had gekozen dat Leiden jHaags stadsgewest opgeno- Freerk Gerkema die «iter in de raad kwam en de- i van de PSP-fractie verliet, opvolgster, de enige van ;erpartij, die nog in Leiden beschikbaar is. t Is de arts G. M. Ruys-Warmerdam, bofsbrief maandag in de raad L Ier zocht, LEIDEN Het gemeenteraadslid Elvi van Seters-Banen (PvdA) heeft in vragen aan de commissie voor het onderwijs het vervoer van schoolkin deren aan de orde gesteld. Zoals be kend gebeurde er ruim een maand geleden een ongeluk met een busje, waarin enkele kinderen van de prof. Kannerschool uit Oegstgeest werden vervoerd. Daarover werden vragen gesteld door het Tweede Kamerlid mevrouw Nellie Smit-Kroes (VVD). Elvi van Seters vraagt o.m. of het vervoer van schoolkinderen in Lei den via uitbesteding aan particulie re bedrijven is geregeld en of het rijk 50 procent subsidie verleent op dit vervoer mits het door plaatselij ke vervoersbedrijven wordt ver zorgd. Ook vraagt het raadslid of de uit besteding van dit vervoer via inte kening verloopt en of deze procedu re niet het gevaar inhoudt dat bij voordeligste inschrijving geen finan ciële ruimte is ingebouwd voor ex tra veiligheidsvoorzieningen. Verder vraagt Elvi van Seters of er aan de chauffeur die de kinderen vervoert speciale eisen worden ge steld en of het meerijden van een bij rijder verplicht zou kunnen worden gesteld. Het raadslid wil tenslotte we ten welke stappen er door wie zijn ondernomen sinds het ongeluk in fe bruari Jl. om het vervoer van school kinderen te verbeteren. V oedseluitdeling voor Patricia Hearst afgelopen SAN FRANCISCO (AP)De organisatoren van de voedseluitde- ling ter waarde van twee miljoen dollar als onderdeel van het losgeld voor de ontvoerde Patricia Hearst hebben gisteren bekend gemaakt dat zij geen voedsel meer hebben, geen geld en dat zij tijdelijk niet meer zullen functioneren. Ludlow A. Kramer en Peggy Maze, de leiders van de organisatie „People in need", zeiden dat het voedselpro gramma hervat zou worden als Pa tricia Hearst zou worden vrijgela ten en de Hearst Company de be loofde vier miljoen dollar betaalt. Op een vraag of volgens hem het voedseluitdelingprogram van invloed was geweest op de kans dat Patricia Hearst wordt vrijgelaten zei Kramer „Ik heb het gevoel dat wij weer bij het beginpunt zijn aangeland". Kramer zei dat sinds 22 februari, 150.000 voedselpakketten zijn uitge deeld. LEIDEN Aan de Leidse univer siteit is P.C.M. van Woerkom gepro moveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. W. L. Dek ker promoveerde tot doctor in de godgeleerdheid. Beroepen- voorlichting mavo politici hebben vanoch- onmiddellijk na de opening !e stembussen hun stem uit- i cht. Het echtpaar Den Uyl dat in Amstelveen, terwijl de van de CDA, prof. Steen- in Eindhoven zijn stembil- "J wulde.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17