ixon wil rede met e Russen mxxCy GETUIGENIS DEAN TEGEN MITCHELL Kabeljauwoorlog t Hof nu voor Anti-Brandt grappen in Duitsland Arabische Liga bijeen Hedex, het nieuwe middel bij hoofdpijn. aarschuwing tegen lantage van Moskou Slachting in leger Oeganda )AG 26 MAART 1974 BUITENLAND iKOU (AP, DPA) De Amerikaanse minister van nlandse Zaken, Henry A. Kissinger, heeft de Russi- leiders de verzekering gegeven dat president Nixon jlan is om nog drie jaar aan te blijven en zijn politiek ontspanning met de Sowjet-Unie onherroepelijk" te n. Kissinger liet echter ook waarschuwende geluiden toen hij gisteren zijn besprekingen in het Kremlin met de Russische partijleider Leonid Brezjnew. ,,Als beide landen proberen elkaar om de tuin te leiden, als roberen elkaar te chanteren of vanuit een sterkere po- met elkaar te onderhandelen, dan kan er geen vrede ons of in de wereld komen", aldus Kissinger. ADVERTENTIE i vandaag mei ae Kusstscfie partij-leider Leonid Brezjnew ir imerikaanse bewindsman uitte larschuwing op een lunch die aangeboden door zijn Rus- collega Andrei Gromyko tij- Ie onderbreking van Kissin- Ferleg met Brezjnew, dat ten teft de weg vrij te maken voor j beperkingen van het kernwa- naal in het verdrag dat Nixon volgende topconferentie in wil ondertekenen, n zijden schenen elkaar de iring te willen geven dat zij tspanningspolitiek en andere ijke overeenkomsten zullen ;ten ondanks het onderzoek Amerikaanse congres in de ite-affaïre en het mogvdijke ïment proces tegen Nixon. is een diner zei Kissinger dat jaar geleden begonnen "pe rn samenwerking aan sterkte xen en wordt voortgezet, ad gesprek, waaraan ook mi- BuitenJandse Zaken Gro- selnam, had Brezjnew zich in met journalisten opta- uitgelaten over de stand ten bij de besprekingen ter xg van de strategische kern- (SALT). Brezjnew had kri- t langzame tempo v. d. vei- conferentie in Genève. "Er itspanningstegenstanders die sprake brengen die niets tspanning te maken hebben". Sowjet-ledder. ren had nog een tweede ge- ats. In totaal hebben Kis- Brezjnew die dag acht uur onteerd. woordvoerder Vest van het ïse ministerie van Buiten- Zaken "vond iedereen de steer oon hartelijk en vriende- andaag gaat het overleg ver- NEW YORK (UPI/AP) John Dean, voormalig juridisch Verkiezingsbureau heeft eerder adviseur van het Witte Huis, heeft voor een Federale rechtbank ^et bedria& ntet in New York getuigd dat de toenmalige ministers van Justitie en van Handel, John Mitchell en Maurice Stans, indertijd heb ben getracht het financiële zogenoemde Vesco-schandaal buiten commissie te bewegen het afnemen se rechter Manfred Lachs, moest aan gisteren' alle* schijn "te° wilTen het Witte Huis te houden. gemeld. Vlak voor de verkiezing 1972 had Mitchell volgens Dean ge- mijl uit de kust. tracht de voorzitter van de beurs- DEN HAAG Engeland ontkent scheidene incidenten op zee heeft dat de visstand rond IJsland gevaar geleid, is vorig jaar november ge- loopt. Het bestrijdt ook dat het de eindigd. De twee landen sloten toen taak van een kuststaat zou zijn, over- een interim-overeenkomst voor twee bevissing te voorkomen. Daarvoor jaar. Bij dat akkoord werd onder moeten akkoorden worden opgesteld meer bepaald, dat Engeland de in internationaal overleg. De Britse jaarlijkse vangsten met 50.000 ton procureur-generaal Samuel Silkin zou verminderen tot 130.000 ton. heeft dat gisteren betoogd voor het Dat betekende dus een veel verder- Internationaal Gerechtshof. Het gaande beperking dan die tot Vredespaleis stond in het teken van 170.000 ton, waartoe het Hof eerder de Britse klacht over het IJslandse in een tussentijdse voorlopige uit- besluit om zijn visserijgrens te ver- spraak had opgeroepen. Sinds het leggen van twaalf naar vijftig akkoord werd gesloten zijn de be trekkingen tussen Engeland en IJs- De president van het Hof, de Pool- land verbeterd, en Engeland bleek employé's verklaringen Vesco uit te stellen. De speciale aanklager in de Wa- had gestuurd. IJsland ontkent - het Hof verleend Dean getuigde door Mitchell te zijn ber 1972 zijn bezorgdheid geuit dat gebruikt om de beurscommissie in de zijn initialen (JM) naast het bedrag tergate-zaak Leon Jaworski heeft bevoegdheid gaten te houden, die een onderzoek van 600.000 gulden stonden op de lijst president Nixon inmiddels op zijn zaak. instelde naar de manipulaties van de met bijdragen. Een dergelijk bedrag verzoek vier dagen uitstel financier Vesco en Stans had Dean had moeten zijn aangemeld bij het geraadpleegd over de vraag wat te Federale Verkiezingsbureau en dat doen na de onthulling dat Vesco was niet gebeurd. Stans had Mitchell 600.000 gulden in president Nixons in aanwezigheid van Dean gezegd dat gate-zaak te overleggen. De aanvan- klaagd over IJslands eenzijdige be- het begin constateren dat IJsland mijden dat de voortzetting wederom geen vertegenwoordiger rechtsgeding een nieuwe escalatie de van het conflict betekende. Bij het akkoord was Engeland er echter na drukkelijk van uitgegaan, dat het Het internationale college heeft zich- niet vooruit wilde lopen op de uit zijn antwoord op een dagvaar- zelf echter wèl bevoegd verklaard spraak van het Hof. in februari 1973, nadat Engeland Engeland en (morgen) West-Duits- West-Duitsland zich hadden be- land proberen het Hof ervan RICHARD NIXON ontspanning herverkiezingscampagne had gesto- de bijdrage niet zou worden vermeld kelijk in de dagvaarding gestelde ter- sluit ken. gisteren wordt De x 1 september 1972. „kabel j auwoorlog' en Engeland die tot ver- ADVERTENTIE ertuigen, dat de IJslandse beslis sing van 1 september 1972, bij de tussen huidige stand van het volkenrecht, onwettig was en is. IJslandse puKI- katies gaan er echter van uit, dat de huidige regels van het volken recht aöhterhaald zijn. In Reykjavik verwacht men dat de komend" zee rechtconferentie van de Verenigde Naties de „economische zone" zal verbreden van twaalf tot 200 mijl uit de kust, „zodat de eis van het zo van visvangst afhankelijke IJs land nog maar heel bescheiden is". Elke vorm van hoofdpijn maakt ons het leven lastig. Gelukkig is er Hedex. Speciaal ontwikkeld om hoofdpijn te bestrijden. Maar Hedex tabletten hebben nog een prettige eigenschap. De aktieve pijnverdrijvende stof in Hedex laat de maag namelijk ongedeerd. De lege maag verdraagt Hedex goed. Hedex wordt snel in het lichaam opge nomen. Bestrijdt hoofdpijn dus met bekwame spoed. En effektief! veroorzaakt geen maagklachten. van gene wil ver dood NDEN (AP) De 35-ja- Adamson die een ge- snisstraf van 30 Jaar uit- wegens een tweevoudige I, vecht momenteel voor 't om te sterven voor zijn ad. Adamson is van Dg dat hem eigenlijk ook Iternatief moet worden ge- levenslange gevan- straf. Opgehangen wil hij worden. Hij geeft de voor den injectie met een ijke stof. Boson, die een lang straf- heeft, werd in 1970 dig bevonden aan de moord nachtwacht en een poli die hem verrasten toen ïn roofoverval pleegde, een serie brieven, die hij in irkhurst gevangenis op het Wight schreef, heeft hij aak voorgelegd aan onder parlementslid Giles 'Toen ze de strop af ten. bedoelden ze daarmee mij niet dat we de rest <®s leven geestelijk gemar- ooesten worden", zo schreef Je Selassie onderzoek r corruptie is ABBEBA (AP) Keizer Selassie van Ethiopië heeft lerzoek gelast naar het optre- vroegere en tegenwoordige an zijn kabinet. Deze maat- ftd door het keizerlijk paleis gemaakt op de dag dat het tol van de strijdkrachten af- fcrin om een openbaar pro- to een aantal ministers was L Jdkrachten hadden geëist dat feters zouden worden aange- wegens machtsmisbruik na ilte van enkele legeronderde- hogere soldij wensten. Willy Brandt en minister van ver keer Lauritz Lauritzen vliegen in een helikopter boven de bondsrepu bliek. Lauritzen: „Laten we een honderd mark-biljet naar beneden gooien. Dan is tenminste één burger blij" Brandt: „Laten we liever tien biljetten van tien mark naar bene den gooien. Dan zijn tien burgers blij" Denkt de piloot: „Als ik die twee er uitsmijt zijn meer dan vijf tig miljoen burgers blij" Dit is eetx van de anti-Brandtgrap- peix die op het ogenblik in de Bondsrepubliek de ronde doen. Ze zijn iets wezenlijk anders dan de moppen over gekken, paarden, Ocxstfriezen (of: Vlamingen), die in onverklaarbare golven plotseling over Europa aanrollen en wegebben. Voor de grimmigheden cegen Brandt en leden van zijn sociaal-li beraal kabinet zijn er aanwijsbare gronden. De gemeenteraadsverkiezingen van de afgelopen weken hebben aange toond dat de populariteit van de sociaal-democratische partij (SPD) en haar voorzitter Willy Brandt een dieptepunt heeft bereikt. Een duidelijk hervormingsgezinde partij heeft het bij de uitvoering van een ambitieus vernieuwingspro gramma veel moeilijker dan een partij als de CDU, die graag „geen experimenten" bepleit en veel bij het beproefde oude wil laten Het politiek klimaat wordt thans gekenmerkt door een sfeer van te leurstelling door het falen der Oost- politiek (vooral als gevolg van Oostduitse chicanes), de teugenuze inflatie, de onrust aan de universi teiten, de oliecrisis en niet het minst de sterke verdeeldheid in de SPD zelf, waar radicale minder heden een aatx hun onvang omge keerde evenredige geluidssterkte ontwikkelen. De op zijn rust bedachte Duitser ondergaat bij dat alles een gevoel van frustratie, verbittering en angst. De grappen die de ronde doen geveti daarvan treffend blijk. In een sfeer van toenemende pola risatie hebben deze (door de opposi tie sterk aangemoedigde) grappen niet de functie aan het lachen te maken en te bevrijden. Het zijn pijlen er op gericht de tegenstander te kwetsen, uit te schakelen, zo mo gelijk te vernietigen. Sommige er van zijn rechtstreeks ontleend aan het arsenaal der „Witze" die de roinde deden in het Derde Rijk (of onder Stalin, of onder de Griekse kolonels vul maar in. Brandt zelf heeft de psycholoog prof. Manfred Koch gevraagd de herkomst en oorzaken van deze an- ti-Brandtgrappen na te gaan. Hij zal waarschijnlijk tot een betere slotsom komen dan staat vermeld in een haastig boekje ,3rand(t)- Witze", waarmee een uitgever in München op de stroom meedrijft. Daar heet het in het woord vooraf: „Bitte, niet zo ernstig nemen. Mo gen wij dan niet meer om de bondskanselier lachen?" Nog een paar voorbeelden van die grappen: Waarom heeft Brundage voorgesteld de' bondsregering aan de komende Olympische Spelen te la ten deelnemen? Omdat hij dan ze ker is met zuivere amateurs te ma ken te hebben. Brandt krijgt nu ook de Nobelprijs voor de natuur kunde. Hij heeft de harde mark zacht gemaakt. Overeenkomst tussen Berlijnse Rijksdag en bondsregering: beiden werden door Brand (t) vernietigd. Wapensmokkel was legaal LONDEN Ierse politieagen ten eix soldaten die sinds het weekeinde de ruimen van het in Cork voor anker gegane West- duitse schip Vaterland hebben doorzocht op smokkelwapens voor Noord-Ierland, hebben maandag 134 kisten met hand wapens en mum tie gevonden. Maar de lading bleek niet voor het illegale Ierse Republikeinse Leger te zijn, maar voor het Ierse leger. De actie tegen het Duitse schip werd ondernomen nadat de Ieren aanwijzingen hadden ontvangen dat een wapen transport voor het IRA onder weg was. Het Ierse ministerie van Defensie deelde mee dat men van de wettige wapenzen ding aaix boord van de Vater land op de hoogte was geweest. Wat dan het misverstand heeft kunnen veroorzaken is niet be kend. De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Mahmoed Riad, links, tijdens zijn openingstoe spraak van de vergadering van de 21 staten in Tunis. Links naast hem de Tunesische premier Hedi Nouira. TUNIS (AP) De Tunesische minister van Buitenlandse Zaken Habib Chatti, heeft verklaard dat de Arabische landen Israël moeten dwingen het oude plan van de Verenigde Naties voor de verdeling van Palestina in een Joodse en een Arabische staat te aanvaarden. „Dat is de enige manier om in het Midden- Oosten de stabiliteit en de vrede te doen terugkeren", zo ver klaarde Chatti in een toespraak op de openingszitting van de 61ste vergadering van de ministerraad van de Arabische Liga. De ministers van Buitenlandse Za ken, en hoge functionarissen uit 21 Arabische landen waren in de Tune sische hoofdstad bijeengekomen voor een algemene bespreking van de mi litaire, politieke en economische pro blemen waarmee de Arabische we reld is geconfroixteerd. Chatti verklaarde dat de essentiële voorwaarde voor de vrede en de vei ligheid in 't gebied van de Middel landse Zee bestaat uit een regeling van het "oorspronkelijke probleem" De Verenigde Naties besloten in 1947 in Palestina een Arabische en een Joodse staat te vestigen. Het grondgebied van deze staten besloeg zes enclaves, die door smalle stro ken grondgebied met elkaar waren verbonden. Israëlische leiders be schouwden het plan als onuitvoer baar en het werd al snel vergeten toen de Israëlische strijdkrachten de Arabieren in de oorlog van 1948 ver sloegen. "Ondanks de verdrukkingdie Israël het Palestijnse volk sindsdien heeft aangedaan", aldus Chatti. "is een terugkeer naar de internationale legaliteit de enige manier waarop Israël zijn eigen overlevingskansen zeker kan stellexx." Het plan van 1947 is het minimum dat de Palestijnse Arabieren kunnen accepteren, zo voegde de Tunesische minister eraan toe. "Twee staten, een Arabisch en een Joods, zouden op grond van de resolutie van de Ver enigde Naties van 1947 moeten wor den ingesteld. Als, hetgeen onvermij delijk is, Israël dan zijn Zionistische karakter opgeeft, zouden deze twee staten een democratische, niet-reli- gieuze staat kunnerf vormen waarin Joden en Arabieren in vrede kunnen samenleven, net als in het verleden het geval' was." KAMPALA (AP) Welingelichte Oegandese bronnen hebben gezegd dat het militaire regime van generaal Idi Amin is begomien met systema tische slachtingen onder de legerof ficiers die betrokken zijn geweest bij de mislukte opstand van het afgelo pen weekeinde. Na de gevechten was de toestand in de hoofdstad weer normaal. Winkels waren open en al le troepen waren weer terug in hun kazernes. De regeringsradio heeft de opstand volkomen genegeerd. Hoeveel officieren zijn gedood is momenteel niet bekend. Volgens sommige Oegandese bronnen be hoorden degenen die maandag zijn gedood tot de felste aanhangers van Amin. Ook is gesuggereerd dat Amin van tevoren van de revolte in het le ger zou hebben afgeweten en dat hij de opstand wellicht zou hebben uit gelokt om de gelegenheid te krijgen om zich van de dissidente troepen te ontdoen. Bevestigd kan dit echter niet worden. Kerk en staat De kerk in Spanje heeft de plicht zich uit te spreken tegen sociale onrechtvaardigheid, zelfs als ze daarom zou worden aan gevallen, zo verklaarde zondag de aartsbisschop van Madrid, kardinaal Viceixite Enrique y Tarancon, in een preek tijdens een mis in een arbei derswijk.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9