Teveel schepen oor weinig vis n de Noordzee Wees wantrouwig jegens „korting jaloezieën" TIJDELIJKE REGELING VOOR "DENNENDAL" VOORGESTELD ctie gen if- puit Politie verijdelt ontvoering van Zweedse ambassadeur Bernhard Prof. Korringa (RIVO): Kontroleer wat u bij zulke merken allemaal mist extra s: "S&ÏÏBT Daarom is een 'Luxaflex' jaloezie uiteindelijk tóch voordeliger. Breuk tussen de CDA kandidaten in Limburg flSl jtfSDAG 26 MAART 1974 BINNENLAND AMSTERDAM Een plan om je Zweedse ambassadeur in Ne derland te ontvoeren en hem vast te houden totdat de in Zweden in je gevangenis zittende Duitse pep- Iconing Karl P. zal zijn vrijgela ten is door het ingrijpen van de Amsterdamse justitie verijdeld. In opdracht van de Amster damse officier van Justitie mr. H. E. van Renesse, zijn vrijdagmid dag in Heerlen A P. en in Volen- dam C.S. gearresteerd. De Am sterdamse politie had enige tijd geleden het ernstige vermoeden gekregen dat P. en S. al of niet tezamen, twee Amsterdammers getracht hebben te bewegen de ambassadeur Tord Bernhard Ha gen te ontvoeren. Daarvoor zou 'n bedrag van enige tienduizenden guldens worden betaald. Over de identiteit van de twee Amsterdammers wilde mr. Van Renesse nog geen mededeling doen. Waarheen P. zou gaan als hij zal worden vrijgelaten is ook nog niet bekend. De beide arres tanten, die vandaag aan de offi cier werden voorgeleid worden verhoord over hun ontvoerings plan. Karl P. werd in Juni in Stock holm wegens het smokkelen van narcotica veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. Inder tijd werd P. op verzoek van de Zweedwe regering in Nederland gearresteerd en uitgeleverd. De beide arrestanten, werden vrijdag direct na hun arrestatie naar Amsterdam overgebracht. De beide Amsterdammers die nog niets strafbaars hebben gedaan en ook niet zjin gearresteerd, wer den gisteren op het hoofdbureau door de recherche gehoord over de zaak. ADVERTENTIE RECHT In de Noordzee is duidelijk sprake van over- issing. De haringen worden kleiner en er komen steeds der jaargangen voor. Men gaat er met meer schepen op om eenzelfde hoeveelheid vis te kunnen vangen. Er n tientallen vissersschepen op stapel, waarvoor geen neer zal zijn. Het fraaie lenteweer van de laatste dagen heeft weer vele bezitters van tuinen en balkons naar de plantenmarkten ge lokt. Dit plaatje werd gisteren gemaakt op het Amstelveld in Amsterdam waar velen poolshoogte kwamen nemen van mogelijkheden om de privé-lusthof te verrijken. Prof. dr. P. Korringa, directeur van het rijksinstituut voor Visse rij-onderzoek in IJmuiden, zei dit gisteren op de algemene ledenverga dering van de Nederlandse Vereni ging van Diëtisten in Utrecht, waar voor hij een lezing hield over „Dier lijke eiwitten uit zee". Volgens hem is het een kapitale fout geweest, ook vissen als haring en makreel die voor menselijke con sumptie zeer geschikt zijn, te gaan gebruiken voor de produktie van vis meel voor veevoeders. Iedere volgen de schakel in de voedselketen levert 90 procent verlies op: maar tien procent van de tonnen vis die voor veevoeders worden gebruikt, komt in de vorm van kip. varkensvlees e.d. weer voor menselijke consumptie be schikbaar. „Eigenlijk moeten we een stap te rug in de voedselketen," aldus prof. Korringa, „maar dat zie ik nog niet direct gebeuren". Hoewel de we- reldvisrpoduktie wel iets toeneemt, daalt de produktie van „con- sumptievis" bijna overal. Van „zeebouw" het analoog aan de landbouw in cultuur brengen van bepaalde gedeelten van de zee om vis te kweken, verwacht prof. Kor ringa geen spectaculaire resultaten. In de eerste plaats zijn daar investe ringen voor nodig („vissers denken er niet over om eerst geld in het water te gooien voor ze er wat kun nen uithalen") en in de tweede plaats zijn er technische problemen. Net als men zich in de landbouw richt op één bepaald gewas en niet zomaar een stuk grond gaat bemes ten en kijkt wat er dan tevoorschijn komt, zal men bij „zeebouw" de broedproduktie en de voedselproduk- tie voor de vissen naar een bepaalde soort moeten sturen en moeten voorkomen dat „onkruid" en „on dieren" het meeste profijt trekken van extra „bemesting". Een dergelijke monocultuur is al leen mogelijk in beschutte kust wateren, liefst in een dichtbevolkt gebied om personeel aan te kunnen trekken. Maar dan ontstaan er weer problemen van watervervui ling en een botsing met de belan gen van recreatie-zoekers. In zoet water zijn er nog wel mo gelijkheden voor „viskwekerijen," vooral in warme landen. Maar voor de wereldvoedselvoorziening valt ook daarvan volgens prof. Korringa wei nig heil te verwachten, opnieuw omdat dan een deel van de beschik bare eiwitten voor visvervoer moet worden gebruikt met een „rende ment" van maar tien procent. Bo vendien zijn dergelijke projecten kostbaar. Prof. Korringa acht ze voor ontwikkelingslanden met voed selgebrek dan ook niet aan te beve len. Rijzovd&e kleur koJ bn'ïw&k Mowteqe en <rr\3ter\8dl; k<#L bij l w&fk Luxdffex iïiete e*tr$ wierh Lw&k Bn de'Luxaflex' jaloezie qggt Isnqer wee BB Heus uit andere Igmelbreedtexkost bij't merk'Luxaflex niets extra n O Hunter Douglas UTRECHT De door staatssecreta ris Hendriks benoemde commissie- Lanigeaneijer heeft alle betrokkenen bij heit conflict Dennendal een tijde lijke regeling voorgesteld om ui* de problemen te komen. Een van haar vijf voorstellen is, dat de zeven staf leden die op 1 februari op staande Bestelauto BB kantelt 16 gewonden WIERINGERMEER Zestien personen raakten gewond, toen de bestelauto van de BB waarin zij za ten gistermiddag op de Slootweg in de Wieringermeer een aantal keren over de kop sloeg. De mannen had den Juist een oefening achter de rug en waren op weg naar huis in en om Schagen. Het ongeluk gebeurde toen de chauffeur van de bestelwagen ver moedelijk bij een uitwijkmanoeuvre de macht over het stuur kwijtraakte en in de berm terecht kwam. De in zittenden vlogen naar buiten door het linnen dak, dat was gaan scheu ren. Zjj lagen over een groot gebied verspreid. De gewonden zijn overgebracht naar het gemeenteziekenhuis in Den Helder. voet door het WA.-bestuur zijn ont slagen, weer in hun oude funikties terugkeren. Het is de bedoeling dat vandaag over de voorstellen wordt gepraat. Of alle betrokken groeperingen daar bij vertegenwoordigd zullen zijn is nog niet zeker: de voorstellen zijn gisteren pos per aangetekend schrij ven binnengekomen en enikele groe pen moesten zich toen nog gaan be raden over de vraag of ze de uitno diging zullen aannemen. Met name de zes met-ontslagen stafleden en hun aanhang ligt een eventuele te rugkeer van de zeven nogal zwaar op de maag. De commissie-Langemeijer stel* voor, de taak en bevoegdheden van het bestuur van de Willem Arnitsz- stichting ten aanzien van Dennendal gedurende zes maanden te laten uit oefenen door een tijdelijke bestuurs commissie. In deze bestuurscommissie zouden drie niet-demissionaire leden van het WA..-bestuur zitting moeten hebben (er zijn er op het ogenblik maar twee, maar provincie en gemeente zijn druk bezig met een aanvulling van het WA..-bestuur). Verder zou er een lid. moeten worden aangewezen door de „officiële" ouderorganisatie en een door de ouders die zich heb ben gegroepeerd rond de heer L. S. Speijer in Den Haag, die een cam pagne heeft gevoerd tegen evacuatie van Dennend&l-pupillen. Tenslotte zouden ook de perso neelsleden die achter „Nieuw Den nendal" (van de ontslagen directeur drs. Carel Muller en de eveneens ontslagen zeven stafleden) staan en niet tot die groep behorende perso neelsleden eik een lid van de be stuurscommissie moeten aanwijzen. Deze vertegenwoordigers mogen zelf geen (ex) - personeelslid van Dennen- dal zijn. Als een groep ouders of personeelsleden of het WA.-bestuur bezwaar maken tegen een kandidaat van de ouders of het personeel voor de bestuurscommissie zal de com missie-Langemeijer in overleg met de betrokken groepen zelf iemand an ders aanwijzen. ELSLO Tijdens de slotbijeenkomst van de CDA-kanidddaten van de sta- tenkring Elslo is het tot een breuk gekomen tussen de zittende staten leden voor provinciale starten, dr. A. Schellen uit Sittard en de heer G. Wagemans uit Elslo. In een verklaring van de groepering- Schellen, made ondertekend door de kandidaten voor provinciale staten mr. Dubbelstein (Geulle), J. Aarts (Born), H. van Mulfcen (Sbedn) en mevrouw Knoops-Zelis (Geleen), werd onder andere gesteld dat de verkiezingscampagne die Wagemans voert, door het vijftal wordt afge keurd en dat men bij het krimgbe- stuur van de KVP uitleg zal vragen over de ongepaste praktijken van de heer Wagemans. CANELA BRAZILIË Als vol gende week Wilhelm van Riemsdijk uit Brazilië op Schiphol aankomt, zou deze 75-jarige ex-fruitteler uit de Betuwe graag zien, dat de Nederlan ders naar hem willen luisteren. En willen horen, dat het uit moet zijn met het gebruik van chemische be strijdingsmiddelen. Niet alleen in Nederland, maar in heel Europa. Want Van Riemsdijk wil tijdens een ambitieus reisprogramma lezingen houden, praten met mensen en pro beren een uitgever te vinden voor zijn boek, dat hij in Brazilië schreef: het land waarheen hij in 1958 emi greerde. En dat alles om meer belangstel ling te kweken voor het biologisch- dynamisch telen van gewassen. Bij zijn rondreis door West-Europa zal hij putten uit eigen ervaring, uit de tijd toen hij nog fruitteler was in de Betuwe. En gebruik maken van zijn kennis, verkregen door alles te lezen over het al dan niet gebruiken van chemische middelen. Wilhelms van Riemsdijks idee over een biologisch dynamisch bedrijf is tamelijk spectaculair. In zijn houten huis in Zuid-Brazilië praat hij er over: "In de IJsselmeerpolders, de Flevopolders en de Markerwaard daar ligt de ruimte, die nodig is om zo'n bedrijf rendabel te maken. Van elke duizend hectare moeten tweedui zend gezinnen kunnen leven. Om de ze grote lap grond in erfpacht te kun nen nemen en bioloog dynamisch te bewerken, zal elk van die gezinnen voor f 1000 aandeelhouder moeten worden van een op te richten ven nootschap". Na drie jaar moet met dat kapi taal van twee miljoen gulden het bedrijf op volle toeren draaien. Vol gens Van Riemsdijk zijn de aandeel houders ook de afnemers van de produkten. Tegen billijke prijzen. Worden de winsten te groot, dan gaan de prijzen omlaag tot bene den de winkelprijzen. Dwaalspoor Een bewijs, dat men met de gang bare methoden op een dwaalspoor zit, zou kunnen zijn dat ook de Rijks dienst voor de IJsselmeerpolders in een andere richting gaat denken. Kort geleden besloot de dienst een stuk grond in Zuidelijk Flevoland te gaan exploiteren, zonder gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen. Bij wijze van proef. De uitslag hiervan kan bepalend zijn voor Van Riems dijks plannen). Toen Wilhelm van Riemsdijk in 1954 de chemische middelen over boord zette, had hij gedurende 36 jaar de gifspuit gehanteerd. "Het laatste jaar had ik mijn boomgaard dertien keer bespoten. Ik had drie dagen nodig om één keer rond te gaan met de spuit. Dat betekent, dat ik in '54 bijna 40 dagen gif heb ingeademd. Of eigen lijk meer. Want op de dagen dat Jij niet spoot, deed je buurman het, of zijn buurman, of iemand nog ver der weg. De giftige dampen waren soms op een afstand van een kilome ter te ruiken. En wat Je ruikt, dat adem Je ook in". Maar niet alleen daarom gaf hij het gif op. Hij stopte vooral omdat de opbrengst afnam wat hij niet be greep. "Maar ir. O. J. Cleveringa, destijds rykslandbouwconsulent in Zuitphen legde het me uit. Hy zei, dat de kwaliteit van de produkten sterk verband houdt met de samenstelling van de bodem. En dat het verkeerd is met chemische middelen parasie ten te verdelgen, omdat zij een reini gende functie hebben in de natuur. De Chinezen hadden dat al vroeg in de gaten. Zij gebruiken al eeuwen af val van plant, dier en mens en ver rijken dat met slib uit sloten en an dere wateren. Hun compost is zo hoogwaardig, dat zij gedurende 4000 jaar de vruchtbaarheid van hun grond op peil hebben kunnen houden en waarschijnlijk zelfs konden ver beteren. De heer Cleveringa heeft me tenslotte overtuigd, nadat ik er ook veel over had gelezen", aldus Wilhelm van Riemsdijk. Oeleidelijk Hij begon met een geleidelijke om schakeling van zijn bedrijf, hij ver kocht zijn meeste produkten voor een kleine groep aan de reform huizen. Maar vooral omdat het ren dement van zijn bedrijf al enkele jaren minder werd, door de overpro ductie van fruit in West-Europa, emigreerde hij naar Brazilië, "waar meer gunstige natuurlijke omstan digheden waren". Het was overigens beslist niet zo, dat men zich meteen Juichend ach ter de gedachte van een biologisch dynamisch bedrijf schaarde. Maar be richten over dergelijke berichten als de door kwik vergiftigde boeren in Irak enz. maakten steeds meer men sen wakker. En inmddels is door produtkiecij- fers van o.a. het eerste en grootste biologische dynamische bedrijf in Nederland, de nv Loverendale in Zee land, bewezen, dat je dezelfde op brengsten per hectare bereikt. Soms zelf hoger. Belangrijk is volgens my ook, dat je je door het eten van biolo gisch dynamisch voedsel gezonder voelt. Neem mij bijvoorbeeld. Ik kan rus tig veertig kilometer per dag lopen over slechte wegen in de bergen, zon der moe te worden. Voor een gezond mens hoeft vermoeidheid echt niet te bestaan", meent Wilhelm van Riemsdijk. De kandidaten dr. Schellen en Wage mans staan beiden op een verkies bare plaats in de genoemde staten- kring. Aangezien drs. J. Lebens udt Uchten-Born niet meer aan de sta tenverkiezingen wil deelnemen, waar door tevens zijn zetel vrijkomt, heeft de heer G. Wagemans via adverten ties in de Limburgse regionale pers gezegd dat hij als opvolger en kroon prins van drs. Lebens door de CDA is benoemd en in de nieuwe provin ciale staten de zetel van drs. Lebens wil aanvaarden. In de ene Limburgse pers ontlokte deze advertenties felle commentaren, waarbij de manier van verkiezings campagne door dr. A. Schellen ban ditisme werd genoemd, terwijl in een andere krant dr. Schellen de heer Wagemans als een aartsvijand beti telde. Zes rijpaarden verwaarloosd één gestorven ROLDE De rijkspolitie in Rolde heeft zondagmiddag zes renpaarden in beslag genomen van de pikeur W. W. uit Nijlande. De dieren werden verwaarloosd op een kaal stuk land zonder voedsel aangetroffen. „Het was bar en boos" zegt wachtmeester T. Fennema uit Rolde, die de dieren in opdracht van de officier van Jus titie in Assen in beslag heeft geno men. Eén van de paarden is overle den. De overige vijf genieten nu een goede verzorging, aldus de heer Fen nema.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7