■msa MOLEN TWEE 'WANKELT' Ik houd het op een zandaar Molenaar Borst: m 1 HOORZITTING OVER HUIS VESTING VAN ALLEEN STAANDEN Meer krediet PTT in Merenwijk Jeugd vakantie bezigheden FAMILIE HOF WEER KAMPIOEN BOWLEN Leimuiden 200 laat bevolking meepraten over gemeentebeleid DINSDAG 26 MAART .if V W","* 'v«\ -i i -L- 4 ALPHEN AAN DEN RIJN (AARLANDERVEEN) Mole naar C. L. Borst houdt het op een zandaar: „Ik kan het mis hebben hoor, maar volgens mij is dat het". Een vermoeden, maar ook de technici van de provincie hebben geen betere ver klaring. Feit blijft dat de Aarlanderveense watermolen, die Borst met zijn gezin vrouw en vijf kinderen in een gewel dig stukje Alphens polderland bewoont, sinds een jaar of twin tig aan het verzakken is. En hard ook. De uit 1869 daterende molen verdwijnt elk jaar 3,5 centimeter verder de grond in aan de zuid-kant. De molen helt zo sterk, dat molenaar Borst zegt ,.Als de wieken op de andere kant staan, de noord-west zijde, lijk-ie net een helikopter". Door Henk de Kat Foto's Wim Dijkman Door een wat eigenaardige ring wordt de molen van Borst de tweede genoemd uit een rijtje van vier. De Aarlanderveense viergang mag uniek heten, want nergens vind je er één die nog in bedrijf is. In vier trappen wordt overtollige polder - water naar de Rijn opgewerkt. Borst's molen is in feite de derde schakel in de reeks, maar aan een historische gegroeide telling mag je niet tornen. Vandaar dus: de tweede. Prachtig gelegen, aan het eind van een kuilerig pad en vervolgens een fietsbreed tegelpaadje de Achtermid denweg), dat langs de molentocht naar het verblijf van de familie Borst leidt. Het is deze morgen lente in de polder: kikkers zoeken springend hun heil in de boerensloot bij onze nade ring, in de verte is een boer aan het gieren, grutto's roepen hun naam over de velden waar weidebloemen al kleur in brengen. De was die moeder Borst net te wapperen heeft gehangen, comple teert het idyllische buitenleven-beeld. Borst zal later. Juist als één van zijn dochters over het pad komt aanfiet sen vanuit school, opmerken: „Als er hier een berg sneeuw ligt praat Je wel anders". men. Een kleine tien jaar geleden, toen de molen al beangstigend uit het lod stond, is de stenen achtkantige onderbouw aan de zuid-zijde al eens 40 cm(!) opgehoogd, zodat de goed onderhouden rieten bovenbouw weer recht kwam te staan. Voor de winter Het bleek een niet afdoende lap middel, achteraf. De verzakking gaat nog steeds door. Een meer funda mentele aanpak is absoluut noodza kelij om de molen te redden. Dat be tekent: een nieuwe onderheiing aan de kant waar het hellen zich voor doet. De stichting Molenviergang Aar- landerveen wil daar snel werk van maken. Stichtingssecretaris G. H. H. van Resteren: „De bedoeling is dat we uiterlijk begin mei aanvangen om voor de winter klaar te zijn". Het is ook de stichting nog een raadsel waaraan de verzakking van de tweede viergang-molen (de ande ren hebben geen last van het euvel) te wijten is. Van Resteren: „Mis schien zijn de houten funderings palen aan die kant door een ver laagde grondwaterstand of zo gaan verrotten. Maar dat kunnen we pas zien als we onder de molen zitten". Puls-palen Met de hand Toch is hij buitenman in hart en nieren. Hij heeft van kinds af aan op een molen gewoond. Als molenaar heetf hij o.m. 3Vz jaar gezeten op de molen op de Room- en Meerburgpol der in Zoeterwoude en 11 jaar op de Broek- en Simontjespolder in War mond. Mevrouw Borst vond het uit zicht vanuit die laatste molen niet overweldigend: .Aan de ene kant een grote plas, aan de andere kant scheen zo het licht van de flats in de Leidse Merenwijk bij je naar binnen. Maar zelf waren we verstoken van elektri citeit. We zijn nu 16 jaar getrouwd: daarvan heb ik er 14 alles met de hand moeten wassen". De Aarlanderveense viergang-mo len ls wel van elektra voorzien. Borst heeft daarom, toen hij een kleine twee Jaar geleden door het polderge nootschap ..De drooggemaakte polder aan de westzijde te Aarlanderveen" werd aangesteld op de aan de stich ting Molenviergang Aarlanderveen toebehorende molen, een oude belofte aan zijn vrouw moeten inlossen: „Als we ooit op een molen met elektrici teit komen, krijg Jij een wasmachine", had hij eens gezegd. Evenwicht Het apparaat staat twee steile trappetjes hoog. Als de fotograaf en lk die klim hebben gemaakt, is ons evenwichtsorgaan onderhand enigs zins gewend geraakt aan de schuine stand van de molen. Als Je de molen binnenkomt, lijkt het alsof Je op een schip staat. We hebben er allebei last van. Mevrouw Borst: „En nu heeft m'n man de vloer nog wel wat recht gemaakt. Toen we hier kwamen, vie len die kleintjes (de twee kinderen hebben ondertussen elk een konijn mee de kamer ingenomen) voortdu rend om". Aan het hele molen-interieur lees Je de verzakking af: lampen hangen scheef ten opzichte van de muren en in de top van de molen vertonen steunbinten krakende scheuren. Borst: „Als de kap op het zuiden staat, hangt het hele gewicht op die kant door de schuinte. Alles gaat dan knerpen en piepen en heetlopen". Het is duidelijk: er zal wat moe ten gebeuren om erger te voorko Er komen puls-palen onder de mo len: heipalen die in gedeelten de grond in worden geduwd, want ruim te om te heien is er door de molen bovenbouw natuurlijk niet. Zolang er aan de dekkruier wordt gewerkt, zal er een motorisch hulpgemaal worden opgesteld. Secretaris Van Resteren hoopt wel dat de molen in september weer kan gaan wieken: „Dan krijg je het najaar met regen en dan moet de molen Juist gaan draaien. En een molen draait er veel en veel meer uit dan een hulpgemaal. Destijds was er een calamiteit en toen zijn er door de BB pompen ingezet, maar die ge ven maar een klein straaltje verge leken bij wat een molen verstouwt". Gedurende de ondersteuningswerk zaamheden zal het gezin Borst wor den ondergebracht in een grote cara van, die in de buurt van de molen zal worden neergezet, aldus Van Resteren. De kosten van het rechtzetten van de Aarlanderveense molen, die nu al weer 32 centimeter scheef staat, zul len naar schatting f 450.000 bedra gen. De gemeente Alphen zal voor f 135.000 daarin bijdragen, zo is de bedoeling. Die som vloeit in 25 jaar weer in de gemeentekas terug, via een verfijningsregeling voor monumen tenzorg. Andere financiële partici panten zijn de provincie (voor 15 pro cent) en het rijk (50 procent van de kosten). Als alles naar wens verloopt, zal molenaar Borst in het najaar een bord soep kunnen opscheppen, zon der dat het na één soeplepel aan de zuid-kant overloopt Linksboven: de "tweede" molen van de viergang in Aarlanderveen. Rechtboven: de lichtgekleur de stenen zijn eerder aange bracht toen de molen ook scheef stond. Hiernaast: molenaar Borst toont gescheurde balken. Onderaan: de scheve molen. LEIDEN Op 3 april organiseert de aktiegroep kamernood in samen werking met het gemeentebestuur 'n hoorzitting over de huisvestingspro blemen van alleenstaanden. Het programma is als volgt sa mengesteld Voor de pauze wordt in groepen van maximaal 25 personen gedis cussieerd over één der volgende on derwerpen: Is een oplossing van de kamer- nood op korte termijn mogelijk door een andere, betere verdeling van de huidige woonruimte? Wat kan gedaan worden voor de huisvesting van Jongeren binnen 't bouwbeleid op lange termijn? 9 Functioneren de stichtingen, werkzaam op dit terrein, voldoende, en zo niet, wat is daaraan te verbe teren? 9 Waarom is de kamerhuurder (bij particulieren) niet in staat voor zijn rechten op te komen? Na de pauze zal in een gezamen lijke bijeenkomst het resultaat van de groepsgesprekken kort naar voren worden gebracht en krijgt het pu bliek in de zaal gelegenheid hierover te spreken. Er is bij RWJ, Release, Troef, Jab, Rreatief en bureau voorlichting van het stadhuis een uitgebreide in formatiemap te koop voor een kwar tje. LEIDEN In de gemeeneraads- vergadering van a.s. maandag van half 8 tot half 10 komt een voorstel aan de orde tot wijziging van het reglement op het beheer van de gemeentelijke dienst voor krediet wezen. Het komt de kredietbeoorde lingscommissie en de diredteur van de dienst gewenst voor de krediet- grens, die in 1968 is vastgesteld op f 5000, te verhogen tot f 10.000. D maximale looptijd blijft 48 maan den. LEIDEN Op maandag 1 april om 10 uur zal wethouder Rret in de Merenwijk een tijdelijk postkantoor openen. Dit kaaitoor is onderge bracht in een postcaravan aan de .Merendonk (naast de noodwinkel). De openstellingstijden zijn als volgt: van maandag t/m vrijdag van 9— 12.30 uur en van 13.30—17 uur. Op zaterdag is de caravan gesloten. LEIDEN In verband met restau ratiewerkzaamheden in de Stadsge hoorzaal, is de periode waarin de .Jeugdvakantiebezigheden worden •gehouden, met één week vervroegd. De Jeugdvakantiebezihgeden worden nu gehouden in de periode van 15 juli tot en met 2 augustus. Dit betekent, dat de Jeugdvoorstel lingen in de Stadsgehoorzaal worden gehouden op de donderdagmiddagen 18 juli, 25 Juli en 1 augustus a.s. Hongerstaking In Parijs zijn gis teren 34 Pakistaanse, Mauriitiaamse en Tunesische immigranten in hon gerstaking gegaan. Ze willen hiermee van de autoriteiten verblijfsvergun ningen afdwingen. Deze zjjn hun ge weigerd omdat ze naar Frankrijk zijn gekomen zonder te beschikken over een verklaring dat ze de^r aan het werk kunnen. Onrust in Beiroet Na dr.e dagaa rust zijn gisteren in de Libamse hoofdstad Beüroet opnieuw massabe- togingen gehouden. Meer dan vijf ju. zend middelbare scholieren trachtten zich met geweld een weg te banen naar het plein voor het parlemen'jJ gebouw maar een sterke politiemacht hield hen tegen. Leerlingen denten boycotten gisteren talrijke middelbare scholen en de vier univer. siteiben van Beiroet. Rellen in Monza Acht carabinieri (leden van de nationale politie i Italië) zijn gisteren gewond geraaij tijdens gevechten met ex-.reen-links groepor.ngen. De demonacrsnfcen pro. testeenden tegen het uitstel van een proces tegen een groep rechtse jon gelui. In het centrum van Monza gooiden zij benzinebommen en beko. geilen de politie met stenen. De po-' litie maakte gebruik van traangas om de demonstranten uiteen te ja- Levenslang Tot levenslange gevan geniisstraf heeft een Israëlische i Liitaire rechtbank iin Gaza een Arab! sche guerrillastrijder veroordeeld, volgens de aanklacht een beul ondergrondse organisatie „PaJlestyu Bevrijdingsfront" was. De mibtaa rechter bevond de 25-jarige Mach moed Abdoella el Mabhoe schukfi aan moord op vijf inwoners Gaza, die door de PLF van „colla boratie" waren beschuldigd. .ALPHEN AAN DEN RIJN gelopen zaterdag werden er ter al sluiting van het 9eizoen door de so groeiende Bowlingbond Alphen aai i den Rijn de kampioenschappen i de house-leagu? verspeeld. Bij tearns eiste De Spliiitters de eerst I olaats voor zich op en eindigde E i Strikers als tweede. Bij de individuele prestaties eis! f de familie Hof wederom de eers plaatsen voor zich op. J. Hof i eerste bij de heren, gevolgd door f Tromp een H van Rijn. Ramp:* bij de dames werd H. Hof terwijl 1 Hof en J. Bezuijen op de voet voli den. Er werd tevens nog eet toernooi gespeeld tussen aoht de* nemende teams. Hiervan was slag: le. De Splitters, 2e De Sat Is faction en op een gedeelde 3e plas eindigden De Flying Zoeffs War. LEIMUIDEN De pas opgericï partij „Leimuiden 2000," die aan komende gemeenteraadsverkiezing! meedoet, heeft al meer dan derd leden. De nieuwe groepering wil dorpsbewoners de gelegenheid g ven om aan het gemeentebek mee te werken. Dit wil zij bereik door het oprichten van werkgroep* die samen met het gemeenteraadsl de problemen zullen bespreken. Tijdens de laatste vergadert meldden zich vierentwintig deelne mers voor de werkgroep* maatschappelijke werkzaamhedi leefbaarheid, cultuur, recreatie, sp< en onderwijs, financiën en econoffl Op 9 april wordt er opnieuw gaderd. Dan vindt de samenstel- van de gemeenteraadsfractie pW

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4