rEGEN PLANNEN VAN C&A Van Steenis: milieu in steden verbeteren Anti-Peynenburg-actie in de openbaarheid „Lief zijn voor elkaar op AR-verkiezingsavond recht door zee im 'Groene Hart" te redden HOE ZAT HET OOK WEER MET SANNES? Wij zijn Motie over Kalkar in UR Leiden een eiten MEER PAASVEE DAN OOIT MILITAIRE VOORLICHTING DINSDAG 26 MAART 1974 flDEN De adviesraad voor de binnenstad vraagt de gemeenteraad met de grootst logelijke klem geen toestemming te verlenen voor de uitvoering van het nieuwbouw- Jan van C&A aan de Breestraat, Ketelboetersteeg en Langebrug in het centrum van eiden. pe raad dringt in een door het gemeentebestuur gevraagd dvies aan om bij het overleg over eventuele aanpassingen oortdurend het behoud van de monumentale gevelwanden aan [reestraat en Langebrug en het belangrijke complex van het lulden Vlies met tuin en koetshuis voorop te stellen. pe adviesraad voor de binnenstad mening dat het voor de leef- irheid van de Leidse binnenstad name voor het centrum er- B, noodzakelijk is, dat de winkel- ind tenminste op peil wordt ge- maar dat deze op bepaalde zo mogelijk wordt versterkt. 1 ider die punten valt ook de Bree- 66, -aat Dicfsteeg en het Gangetje/ tenschuur en de Botermarkt. Op grond van de gegevens waar de raad beschikt betekent de oogde vestiging van C. en A. hoog- s handhaving van het peil. om- het gevolg van deze vestiging is, aan de andere zijde van de Bree- aan de Botermarkt winkel - imte leeg komt te staan, het oogpunt van de leefbaarheid de binnenstad is de vestiging C. en A. op het beoogde punt slechts ook aanvaardbaar, indien vrijkomende panden primair we- m een winkel bestemming krij- nuq o. Centraal staan de gevelwanden aan Breestraat en de Langebrug en 't numentale complex van het Gul- Vlies. Allereerst dient erop te orden gewezen dat het voorliggende ,atJ| o bijzonder onvolledig is gedocu- ids» nteerd. Ook de tekst is vaag en tft te weinig informatie. ;eaJ t Gulden Vlies in zijn totaliteit het pand aan de Breestraat. de èn het koetshuis aan de Lange- :g is uniek voor Leiden uit his- isch-stedebouwkundig oogpunt, 't i meer dan plaatselijk be- §g worden geacht. Het woonhuis is r^|| wnder oud, maakte eertijds deel jtwe uit van het oemplex "De Een hoorn" en heeft door de eeuwen heen tot de voornaamste woningen van de stad behoord. Het huidige aanzien van gevel en interieur dateert voor namelijk uit de 18de eeuw. Het staat reeds lang op de Monumenten- lijss. Het is naar de mening van de Adviesraad ten enenmale te ver werpen een dergelijk historisch en kunsthistorisch monument met zijn belangrijke interieurdecoraties, qua oppervlak te halveren. Het in de in leiding van het schetsplan gebruik te argument dat het "plattegrond- technisch nogal verwarde gebouw tot een gaaf en afgerond geheel" kan worden teruggebracht, kan niet worden aanvaard, daar gebouwen als het Gulden Vlies Juist belangrijke staalkaarten vormen voor de ontwik keling van voorname woonhuizen in de loop der eeuwen. Bovendien moet worden gevreesd dat een dergelijke ruimtelijke herindeling ernstige schade zal berokkenen aan de waar de van de interieurs, terwijl het zichtbaar maken van het inwendige, vanuit de verkoopruimte (door mid del van glazen wanden?) een ern stige aantasting zal zijn van allure en karakter van de monumentale vertrekken. Blijkens het grondplan nieuwe toe stand zal de tuin (met de zeldzame bomen "Ginkgo Biloba") verdwij nen en het koetshuis tot iets meer dan 2/3 van de bestaande breedte worden gereduceerd. Het verbreken van de monumentale drie-eenheid, huis-tuin-koetshuis is een ernstige aantasting van het Leidse tenbestand, temeer daar nergens in de stad een geheel van een dergelij ke betekenis en allure bewaard ge bleven is. Wat betreft de zijde Langebrug is de adviesraad ernstig bezorgd over de uit het grondplan blijkende slurf- vormige doorbraak vanuit de nieuw bouw naar de straat. Indien 't wel licht de bedoeling is de nieuwe ves tiging langs deze weg te bevoorra den, dient erop te worden gewezen, dat dit moeilijkheden kan opleve ren voor het verkeer i.v.m. het blok keren van de smalle straat. Men tast evenwel in het duister, omdat het schetsplan hierover niets vermeld, terwyl ook de nieuwe bestemmingen van de beschermde monumenten, Langebrug nr. 48, 50, 52 en 52A niet worden aangegeven. Blijkens de overgelegde tekeningen zullen de gevels van de panden waarin de Raad van Arbeid en Mack zijn gevestigd, verdwijnen. Daarvoor in de plaats is een gevel geprojec teerd die in het geheel niet aan de omgeving is aangepast. Nog afge zien van het feit dat bij afbraak van de Raad van Arbeid een belangrijk interieur verloren zou gaan, zou 't verdwijnen van de gevel van dit huis een ernstig verlies betekenen voor de Breestraat. Bezien we daarentegen de ontwor pen gevel, die niet alleen vanuit de Breestraat. maar ook vanuit de Koornbeurssteeg duidelijk zichtbaar zal zijn, dan blijkt deze geenszins te harmoniëren met de bestaande be bouwing en in het bijzonder met 't Gulden Vlies. Ondanks het feit dat de weinig nauwkeurige tekeningen, met hun soepel getekende vormen 't Zou men tot een nieuwe gevelstruc- geheel enigszins verzachten, blijkt tuur wensen over te gaan. dan dient uit het schetsplan immers al duide- deze aan te sluiten bij de algeme- berokkend aan het karakter van de t.b.v. het huidige gebouw v lijk dat het ontwerp in velerlei op- ne structuur in de Breestraat, bestaande gevelwanden, zoals eer- gemene Bank Nederland, zichten niet is aangepast aan de be- waarbij in ieder geval moet worden der is geschied met het afbreken, van de studenten sociëteit staande gevelwand. vermeden, dat opnieuw schade wordt van het monument "De Oranjehoed" en Van Uffelen's Modehuis. (Foto Jan Holvast) an de Al- de bouw 'Minerva" ADVERTENTIE Verwent uzelf en uw gasten met onze overheerlijke RIJSTTAFEL of SPECIALITEITEN INDISCH RESTAURANT D063 Koeiltji Bai"0e (SvtASTtadTgehoor!LE|) LEZERS SCHRIJVEN Enkele uitspraken van de heer Sannes in dit dagblad van maandag mogen niet zonder weerwoord blij ven. Wanneer hij het verschil tussen DS'70 en de VVD groter acht dan het verschil DS'70 PvdA. dan geldt dat misschien voor een aantal pro grammapunten. maar zeker niet voor de mentaliteit die uit zijn op treden spreekt. Het merkwaardigste is wel de moraal van zijn verhaal, waaruit de verschillende opsteAing van DS'70 en PvdA zou. moeten blij ken: "met elke partij is wel tot over eenstemming te komen". Geldt dat dan niet voor de DS'70-ministers Drees en De Brauw die met ruzie uit het kabinet-Biesheuvel wegliepen, waarmee overigens de eerste grond slag voor het kabinet-Den Uyl werd gelegd. En hoe zat het ook weer met San- nes zelf, nadat zijn pogingen zijn wethouderspositie te "gebruiken om de kiezers tqgen zijn oude partij op te zetten waren mislukt en hij slechts 1 van de door hem verwachte 5 ze tels had gekregen? De insiders we ten dat hij in de zomer van 1970 uit het wethoudersoverleg is weggelo pen, omdat hij het niet eens kon wor den met de VVD over de omvang van de door hem gewenste wethou dersportefeuille. Na dit in zijn na deel beslechte meningsverschil, kneep hij er stilletjes tussenuit, zon der ook maar zelfs de weinige kie zers die nog vertrouwen in hem had den gesteld enige openbare uitleg waardig te keuren. Voor het eerst mogen die nu uit zijn mond verne men dat zijn verdwijn-act "mede op medisch advies" was. Of ze net maar willen slikken. Te controleren valt deze politicus van de binnenka mer toch niet. Nu, na vier Jaar stilzwijgen, duikt hij ineens twee dagen voor de sta tenverkiezingen op, om zijn oude, partij, de PvdA een paar katten uit te delen. "Jongens, die het altijd zo. goed weten". Misschien wel omdat ze een beter geheugen hebben. LEO MEIJER. Hogewoerd 83. oud-secretaris PvdA-afdeling Leiden. larokkanen ^gen Stipdonk: LEIDEN "De enige manier het Groene Hart te houden is verbetering milieu in de steden en ding van de werkgelegenheid andere delen van het land' gisteravond de lijsttrekker i PSP bij de verkiezingen al erkende hij dat een tracé dicht bij Holland open de huidige spoorlijn tussen Leiden het leef- en Utrecht het landschap weinig sprei- schade zou berokkenen. "Maar wat over heeft die weg voor zin? Ik geloof Aldus niet dat je daarmee het probleem an de van de Hoge Rijndijk oplost, gezien Provin- de vele bedrijven die daaraan liggen. ciale Staten, die morgen gehouden Wat Je wel moet doen is de spoorlijn Leiden heeft gisteravond een motie de kweekreactor in het Duitse LEIDEN De universiteitsraad i worden, drs. Hans van Steenis. Hij verdubbelen, met een aftakking naar hield een spreekbeurt in sociëteit Den Haag". Van Steenis is "hele- Burgers. Van Steenis - eveneens lijsttrekker van de progressieve combinatie van D'66. PPR en PSP bij de komende gemeenteraadsverkiezingen in Al- i secundai- tt met het functioneren iswaar dit bestuursorgaan. Hij noemde ontmoette van zijn eigen gemeente "die zich de gang van zaken bij de provincie de andere helft Kalkar voor verdere behandeling, naar de eerstvolgende vergadering verschoven. De uit twee delen be staande motie, die was ingediend, door de studentenleden Wim Hagen. August-Hans den Boef, werd wel de helft aangenomen. LEIDEN Donderdag wordt de 24ste Leidse paasveetentoonstel ling gehouden. Door de storm achtige ontwikkelingen van de Leidse veemarkt is de belangstel ling in den lande voor de paas- veetentoonstelling bijzonder gun stig beïnvloedt. Er kan dan ook gesproken worden van een natio nale inzending. De ingezonden dieren zyn onder verdeeld in 34 rubrieken, zodat het voor de bezoeker gemakkelijk is om de diverse runderen te ver gelijken. Ook dit jaar is er een andere op zet van de kampioenskeuring dan andere jaren. Zowel bij het man nelijk als bij het vrouwelijk vee zal een algemeen kampioen en reserve kampioen gekozen wor den. Vooral het mannelijk vee (stieren en ossen) zal beslist de moeite van het bekijken waard zijn. Ingeschreven zijn door 75 inzen ders: 66 zwartbonten, 123 rood bonten, 32 buitenlands ras en 49 dieren geschikt voor de weiderij. Verder zullen nog getoond worden vette kalveren en enkele hokken schapen. Het programma ziet er als volgt uit: 08.30 uur aanvang keuringen in alle rubrieken, 10 uur officiële opening door ir. G. A. Meyer, voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, 13.00 uur prijs uitreiking. 40.000 EIDEN In een brief aan huis- naar J. Stipdonk zeggen de zeven is? Lkaanse bewoners van het JJp Steensohuur 7. dat deze totaal ingaat op de klachten, die zij hun eerste brief genoemd heb- U zegt alleen dat het leugens Wij allemaal verklaren dat wat nze brief staat helemaal waar jjfldus de bewoners. ttpdonk vraagt waarom de ge pit het pand niet onbewoonbaar - ra;klaard. "Er is hier bijna rS fWeeSt' ,maar er Alphen dan r,_-le komt dan praten ze nooit t d uk k uitopfMien f1"*" «et 1J gaat met controleur door het huis en laat alleen de mooie kamers zien. e kamers ziet hij niet. In het huis inderdaad drie w.c.'s. Twee mo ve alleen niet gebruiken. Het is wel degelijk waar dat we met i allen één w.c. moeten gebrui- Als de controle komt laat U de i w.c.'s zien. U zegt er alleen niet dat U twee w.c.'s voor ons ge ien houdt". tU iipdonk noemt zijn huis een pa- fes-woning. "Dat is een heel ot. mooi huis, met hele mooie ka- rs. U heeft een mooi huis vol met vlooien. En als we zeggen die Alphen inmid- te macht heeft, o.m. bij het toezicht studenten de universiteitsraad dels gepasseerd is. iin de raadzaal op de gemeenten. "Daar hebben de e- provinciale statenleden geen te vertellen", aldus Van de onzekerheid over veiligheid, in- dat "de directeur gemeentewerken Steenis, die zich voorstander van een vloed op het milieu en voldoende een hogere rang kreeg, dat de hoofd inspecteur van politie commissaris kon worden en ook dat er weer meei verkeer naar Alphen kwam". Hi noemde de voorgenomen verdubbe ling van de Prins Bernhardlaan ir dit verband schandalig, omdat daar- driehonderd gezinnen worden Koningin). Over gewestvorming zei de Leidse universiteit slechts onder geluidsoverlast, al- het statenlid, dat hij daar slechts dwang politie- voorstander van zou zijn, als daar- de aan- mee de provincies verdwijnen, ten behoeve van Kalkar zou betalen en dit laat- einde het ontstaan van een vierde dit zou nalaten indien de wet haar bestuurslaag te voorkomen. programcollege toonde, ook al omdat overheidscontrole, onverantwoord in het huidige afspiegelingscollege dat de snelle kweekreactor in "rechts duidelijk de macht heeft" bruik wordt genomen. De raad «vier gedeputeerden namens de con fessionele partijen en de WD te- dit niet zou voorschrijven. LEIDEN Na enkele maanden van voorbereiding trad gisteravond de actiegroep Anti Peynenburg in de openbaarheid. De groep werd door leden van LSB, BVD, VVDM en KWJ opgericht in samenwerking met enkele Leidse scholieren, naar aanleiding van de door de commis sie Peynenburg opgestelde rapporten. De meeting in het LAK-theater had als doel een eerste aanzet te zijn tegen de plannen van 'de commissie. Er is weing bekend over deze plan nen en de actiegroep wil daarom de jongeren beter informeren. De punten, waarop het rapport betrekking heeft zijn de volgende: Ten eerste besloot de commissie Pey nenburg. de dienstplichtige leeftijd te verlagen tot achttien Jaar, waar bij men de mogelijkheid om uitstel te vragen afschafte, omdat destijds de legerleiding klaagde over een ge brek aan manschappen. Later viel dit argument weg, toen bleek dat dit tekort slechts veroorzaakt werd door een foutieve ambtelijke plan ning. Toch bleef het voorstel ge handhaafd. De actiegroep vermoedt achter het voorstel andere dan de genoemde beweegredenen. Immers, deze maatregelen hebben een aan tal voordelen die niet direkt met defensie te maken hebben: het af stel van uitstel betekent een onder breking van de studie, hetgeen voor velen een reden zal zijn deze studie zelfs niet meer te beginnen. In een beleid van studentenstops zal dit geen onwelkome ontwikkeling zijn. Ook binnen de kazerne is gebleken, dat het makkelijker wer ken is met nog zeer Joi Zij blijken vaak kneedbaar en der kritisch te zijn, wat de discipli ne binnen het leger alleen maar ten goede komt. Dit effect zou verhoogd, worden, als aan de wensen, die in legerkringen geuit worden om een beroepsleger te formeren inderdaad gevolg werd gegeven. Lastige compo nenten zouden daarmee geweerd worden, waardoor het leger beter zou kunnen functioneren. De recrutering voor zo'n beroeps leger geeft juist in de huidige eco nomische situatie, met de toenemende werkeloosheid weinig problemen. Jongeren zullen eerder gemotiveerd zijn voor een paar jaar te tekenen, als de arbeidsmarkt in de burger maatschappij beperkt is. De Anti Peynenburggroep meent dat het leger door een derge lijke ontwikkeling geïsoleerd zou ko men te staan, waardoor de controle wel zeer moeilijk wordt. Zij wijst hierbij op de functie die het leger steeds meer krijgt: onderdrukking van arbeiders en andere groepen die een bedreiging vormen voor de "fr U: waarom vangen Jullie Dan kun je ze bakken en dat ttkt erg lekker. Stipdonk zegt: Marokkanen moeten er vóór 15 ?dlen 'J uit. We laten ons niet intimide- We zijn geen geiten, we gaan er '•uit, we blijven hier wonen". i de stichting bijstand buiten- ilse werknemers Rijn en Lek ont- fen wij de volgende reactie: De nik, die is gewekt, dat de stich- I tevreden is met de huisvesting fflschuur 7, is onjuist. Het tegen - 1 is waar. De stichting onder- njft de door de bewoners van dit wrvallen staat verkerende patri shuis geuite klachten. i hét fo- l de forumleden begon met één groot gewest Leiden/Den Haag. praatje. Tinus Spaan legde de Daarboven zou dan nog een overkoe- rum, dat gisteravond op uitnodiging nadruk op het bijbelse uitgangspunt pelend orgaan voor de hele randstad van de ARP in Nieuw-Minerva bijeen van de ARP en vertelde wat van het komen. „Het gaat niet om een doel- was, opvallend vriendelijk tegen el- werk van de provinciale organen. Hij treffend bestuur, maar om een de- kaar. Zo waarschuwde drs. T. Spaan vroeg aandacht voor de waterschap- mocratisch bestuur". Mevrouw Rempt gegeven moment „Dat pen, die in verband met de milieu- vroeg zich af of het gewest Leiden de PvdA wetgeving een belangrijke taak krij- een leefbare eenheid zou zijn; „het ging zeggen". Dat betrof vermeend gen. Marietje van de Molen merkte wordt sterk aangezogen door andere kiezersbedrog van de PvdA bij de af- op dat de fractie gelopen kabinetsformatie. Maar even vriendelijk wist Marietje van de Mo de VVD, raakte in heftige woorden wisseling, namelijk met een var aanwezigen over het milieubeleid de VVD. de PvdA in gebieden al is het dan een sociologi- de Provinciale Staten waarschijnlijk sche eenheid". De WD voelde voor voor de helft vernieuwd zal zijn na 20 ét 24 gewesten waarbij de provin cies afgeschaft zouden worden. Tinus Spaan besloot: „Hoe kleiner het ge- uitgespeeld worden. Haar ideeën west, des te minder de bevoegdheden: bevorder Je dus niet de democra- de avond kwam i ADVERTENTIE Heerlijk...gebakken vis! «Schol, schar, makreel, wijting, schelvis, kabel jauw, koolvis, spiering, tong..gebakken: verrukkelijkl Laat de schoongemaakte en licht gezouten vis op vergiet uitlekken. Gebruik een pan met stevige bodem. Wentel de vis luchtig door de bloem en bak ze in hete olie of boter mooi bruin. U bóft als u van vis houdt want lis houdt fit ir ot bij h de worden gekarakteriseerd door „de an omslag van groeldenken in welzijns- tie", denken". Tot slot sprak mevr. Rempt over de To samenstelling van het provinciale be- de landspolitiek ter sprake. Dat de stuur. De VVD wil een afspiegelings- CDA in Zuid-Holland niet zo uit de college, waarin dus de grote fracties verf is gekomen, kwam, volgens was een verschil in beoordeling. „De CHU voert van buitenaf oppositie, de KVP en AR vonden het beter er zelf melijk die partyen die niet in het by te zitten, en zo de boel in bedwang college van Gedeputeerde Staten te houden". In Zuid-Holland werken deelnemen. de AR en CHU dan ook rustig samen, alleen de KVP wil zich niet In de discussie over de vorming binden. Volgens Marietje van de van gewesten bleek nog veel onzeker Molen, wier PvdA ook tevergeefs en onduidelyk. Marietje van de Mo- probeerde de KVP te strikken, „om dat meneer Andriessen 't niet goed vond". macht by te weinig mensen gecon centreerd zal zyn. „Een gedeelte van de Staten wordt uitgeschakeld", len voelde persoonlijk veel apart gewest Leiden, in plaats LEIDEN In antwoord op vragen van PSP-raadslid H. Amptmeijer in zake de voorlichting aan dienstplich tigen zeggen B. en W.: De uitvoering van de dienstplicht wet en de daaruit voortvloeiende voorschriften behoort, voor wat be treft de gemeentelijke bemoeiing op dit gebied, tot de competentie van de burgemeester, die verantwoorde lijk is voor de ter zake door de amb tenaren van het bureau militaire za ken te verrichten werkzaamheden, waaronder het mondeling verstrek ken van informatie aan toekomstige dienstplichtigen. De schriftelijke in formatie door middel van brochures en de kennisgeving van inschrijving voor de dienstplicht valt geheel on der de verantwoordelijkheid van de minister van Defensie. In het algemeen is er naar de me ning van de burgemeester geen sprake van een tekort schietende voorlichting, nu alle met de militai re dienst verband houdende proble men onder de aandacht van iedere toekomstige dienstplichtige worden gebracht. Indien personen of particuliere or ganisaties, die zich met de beharti ging van bepaalde belangen op het gebied van de dienstplicht bezig houden. behoefte gevoelen dat naast deze algemene voorlichting nadere, gerichte informatie wordt verstrekt, staat het hun vanzelfsprekend vrij terzake activiteiten te ontplooien. De burgemeester is van mening dat het niet aangaat van onbevooroordeelde ambtelijke zijde dienstplichtigen te attenderen op activiteiten van der gelijke organisaties. Burgemeester en wethouders zijn niet voornemens een voorstel aan de raad te doen om de begrotingspost van het bureau militaire zaken te schrappen. heersende klasse. De groep plaatst hiermee haar acties binnen een bre der politiek kader. Zij nodigde dan ook twee leden van de Belgische Vierde Internationale uit, die het verloop van de actie tegen een soort gelijk plan van de Belgische rege ring schetsen. Tot slot van de avond werd een motie aangenomen, waarin men zich tegen de plannen van de com missie Peynenburg uitsprak. Daar naast eiste men vrijheid voorlichting te mogen geven op middelbare scho len, in bedrijven en kazernes. ADVERTENTIE CHU Wassenaarseweg 7, Oen Haag Telefoon 070-244513

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3