let elke partij is wel tot ereenstemming te komen aal is niet zonder betekenis Haagwegcomité wil huurstaking KLEINE OP KOMST VOOR FIETSPARTU \anne Sannesterug in de politiek: *1 Verkiezingen Troef S 25 MAART 1974 ADVERTENTIE leerlijk INDISCH of CHINEES ETEN In gezellige sfeer en met prettige bediening BREESTRAAT 51 LEIDEN $SCH RESTAURANT \)m Koetltjï Rg' LEIDEN EN OMGEVING Als de politieke partijen het van fiets- enthonsiasten moeten hebben, ko men ze woensdag niet ver Voor propagandatochten per fiets kre gen twee progressieve partijen za terdag maar iveinig mensen in hét zadel. De PPR, die zich vooral op de bollenstreek richtte, maar Leiden als begin- en eindpunt had, had er nog een bakfiets bij. Links een beeld van het vertrek bij het Leid- se station. De PvdA fietste door Leiden en Leiderdorp. De deelnemers droe gen borden op de rug en hadden ballonnen aan de fiets. Daarvan rechts een foto, ook van Jan Hol vast. Het is te hopen, dat de opkomst rj. j l «ec zs te nopen, aai i enover Stadsgehoorzaalwoensdag groter is SEN- k heb één vraag gemist. Waarom doet DS 70 aan de verkiezingen? Wij zijn toch maar een verleng- van de VVD? Wij zijn toch zo rechts? Dat hoor je inste altijd zeggen. Nou, als je het mij vraagt: ik vind lerschil tussen DS'70 en de PvdA lang niet zo groot et verschil tussen DS'70 en de WD. De VVD is mis- bijgedraaid, maar het blijft toch een partij voor de rnemer. En dat is DS'70 niet". (52) is terug in de po- Na vier Jaar betrekkelijke 115 nd zijn persoon, roert hij zijn Achter nummertje vier m DS'70 voor de provin- rerkiezingen van aanstaande !ag prijkt zijn naam. En hij drukkelijk: "Niet als bladvul- J* Zijn ambities ten spijt ("po- gaat nooit s het niet waarschijnlijk dat iks namens zijn partij noten dragen in het koor van de le- Provinciale Staten. Opinie- En taxeren de democrarisch- op twee zetels, misschien lijft de mogelijkheid dat hij in jde vier jaar tussentijds zijn tóng zal maken in de Stalten. ng om zijn visie te verne- actuele vraagstukken, die de ^Jie politiek beroeren. Ge- Ijke politiek is in een derge- n sprek overigens evenmin 'n lelijk onderwerp. Gewestvorming dus. Sannes' "Er is plaats voor gewes- Nederland. Persoonlijk ben ik lul n gewest Leiden, dat niet op en Haags stadsge- ter zie ik niet veel brood in. ie moeilijkheid hier is, dat de meenten op de een of ande er niet willen. Ik zie er hier 1 van komen. Het loopt allé- traag en moeilijk. Of dat nu ie schuld is van de buitenge- a...ik weet het niet. Ik heb Cl, dat de Leidse gewesfc- J wel eens te veel de na- ggen op uitsluitend de proble- Leiden". Binder afgerond oordeel heeft Sannes (dagelijks van Lei- lar Den Haag, waar hij Door John Kroon Foto Jan Holvast werkzaam is op de accountantdienst van 't ministerie van Landbouw en Visserij (over de omstreden en nog altijd eventuele aanleg van de Leid se Baan. "Natuurlijk moet Je probe ren natuurgebieden te behouden. Maar als ik nu de problemen met het verkeer in Wassenaar en Voor schoten bezie, dan zeg ik: hoe moet dat over vijf jaar? Er is destijds veel gepraat over openbaar vervoer. Maar sindsdien is er niets mee ge beurd. Maar ik weet wel, dat het ver keer vastloopt, als het zo doorgaat. Ik zeg niet principieel Ja tegen de Leidse Baan, liever niet. maar als hij nodig is, moet hij er komen." Het was het huidige Koudekerkse Eerste Kamerlid Elbert Meester, die Sannes destijds in de actieve politiek betrok. Tot dan was hij niet meer dan een trouw bezoeker geweest van de vergadering van de partij, die hem lange tijd na aan het hart stond: de PvdA. Hij placht bij voorkeur op de laatste rij plaats te nemen. Nie mand kende hem eigenlijk, toen hij zijn intrede in de raad deed. Op veer tigjarige leeftijd werd hij wethouder. Wel wat jong, vonden sommige par tijgenoten toen. In 1970, na twaalf jaar raadslidmaatschap, brak hij met de partij, waar de radicalisering zich nu ook plaatselijk aan het voltrek ken was. Socialisten op leeftijd - Sannes was toen overigens pas 48 - verenigden zich somber in DS'70, dat „Fout met Leidse sport' Ex-wethouder Sannes, die onder meer met sport zijn portefeuil le vulde, is het niet eens met 't huidige beleid, dat ten aanzien daarvan wordt gevoerd. "Het gaat fout met de sport", zegt hij. "In de Merenwijk komen 30.000 mensen te wonen. Waar moeten die heen? Naar Rooden- burg? Dat heeft al te weinig velden. Er wordt in Leiden te veel aandacht besteed aan wo ningbouw en renovatie en te wei nig aan sportvoorzieningen. We hadden destijds toch plannen, bij Oegstgeest en in het VI iet park. Ik heb daar nooit meer iets van gehoord. Als je de be groting bekijkt zie je dat er praktisch niets wordt uitgetrok ken voor sportvelden. De Sport stichting eist ook te weinig. Men moet ook niet alleen constate ren. Van tijd tot tijd moet je ook durven. Dan moet er met de handen oo tafel worden ge- onmiddellijk aam de gemeenteraads verkiezingen deelnam. Sannes werd lijsttrekker, hij werd gekozen, maar zag het niet zitten. Mede op medisch advies trok hij zich terug en maakte plaats voor Zunderman, eveneens af vallig uit de PvdA. Eén vam de breekpunten, die San nes van socialistische partij deden veranderen, was de duidelijke keuze, die de PvdA deed voor een program college boven 'n afspiegelingscollege. Toen plaatselijk, maar nu ook pro vinciaal. Sannes is het er nog steeds niet mee eens: "Het is een kwestie van principe. Ik ben van mening, dat je wel tot een programcollege kan komen, maar dan pas na de verkie zingen en met alle parityen. Je kan wel leuteren en praten, maar ik ge- noof niet dat de programma's zo ver schillen, dat je kan zeggen: met die of die paritij iis hielt tot overeenstem ming te komen. Bovendien vind is, dat ook minderheden recht hebben op een plaats in het college. Het is de groot ste fout, die de PvdA vier jaar gele den in Lelden heeft gemaakt. Vier jaar oppositie: ze zijn er geen bal mee opgeschoten. Ze hadden hun in vloed in het college moeten waar maken". De link met de plaatselijke politiek is gelegd. Sinds hij het raadlidmaat- schap er aan gaf, heeft Sannes de raadzaal niet meer van binnen ge zien. Hij volgt het steekspel via de krant. "Je blijft lachen, of Je erge ren, het is maar net hoe Je het be- EN Met ingang van het cursusjaar wordt de leerstof K vak Engels op de Rem- Scholengemeenschap in een üdactisch Jasje gestoken. In ag van wat er in Amsterdam tijd gaande is, zal er wor- y ïonnen met een project dat in ht r deskundige kring de volgen- Wirtz chrijving geniet: "Een project bering van de didactiek van Engels, uitgaande van de theorie" van prof. Van Par- f de ontwikkeling van "Patte- de geest van Leon Jakobo- anderen". jn simpeler dingen te beden- i (dus) ook hier. Want waar Jject eigenlijk op neer komt tr geprobeerd zal worden de Sn het Engels bij te brengen aun de moedertaal is byge- !j Dat is naturlijk niet hele- Wgelijk omdat een groot deel 0i moedertaal voor 't kind aan- j aar wordit gemaakt door z'n 'j Dg. Het leert aan de hand p| Paalde situaties bepaalde woor- zinsconstructies en moet en gegeven ogenblik de be vel van begrijpen omdat het Dmaal wil en/of moet commu- denberg, voorzitter van de sectie En gels op de Rembrandt Scholenge meenschap, dat er ln de klas meer te bereiken valt dan men op het eerste gezicht zou denken. Het ge bruik van cassetterecorders bijvoor beeld, wat op de Rembrandt Scho lengemeenschap in elk geval werke lijkheid zal worden, zou bepaalde si tuaties uit het dagelijks leven in de Engelse taal kunnen verlevendigen en dus begrijpelijk kunnen maken BBC-programma's, toneelstukken, etc.). Daarnaast zouden er ook cas settes kunnen worden uitgeleend, zo als dat nu met boeken gebeurt. En tenslotte zou het behandelen van (studie) boeken eveneens met ge bruik van cassetterecorders aan trekkelijk kunnen worden gemaakt, wanneer de tekst van het boek op de band wordt uitgesproken. Op die ma nier zouden de leerlingen bovendien in kleine groepjes een bepaald boek kunnen behandelen en zou er dus niet en masse aan een en het zelfde boek hoeven te worden gewerkt. Maar wat is eigenlijk de achtergrond van het project? Opdenberg in enke le notities: "Elke levende taal is primair gesproken en gehoorde taal. Het geschreven woord is niet meer dan een codie voor de eigenlijke taal, te vergelijken met de partituur van een stuk muziek. Een ei-varen musicus is in staat de noten om te zetten in muziek; iemand die een taal beheerst zet de gedrukt code makkelijk om ln taal". Opdenberg wijst er dan verder op H. R. Opdenbergveel luiste ren is van doorslaggevend belang. (Foto Jan Holvast) dat recent onderzoek in binnen- en buitenland opnieuw de aandacht heeft gevestigd op de rol die het luis teren naar de taal speelt. "Veel luis teren is van doorslaggevend belang. Taalbeheersing treedt eerst dan op als in de hersenen een "sporennet- werk" is ontstaan. Men denkt dan in de vreemde taal, zoals dat heet. Dit sporennetwerk wordt aangelegd door begrijpend naar de taal te luis teren en wordt versterkt door het gebruik ervan in communicatieve si tuaties". Opdenberg vindt dat taal nooit mag worden gescheiden van de be tekenis. Taal, zo formuleert hij, is van nature betekenisgebonden. Op denberg: "Neem nou de buitenland se arbeiders. Welke woorden leren ze het eerst? Woorden over geld. Over ontvangen en betalen. Want die woorden zijn voor hen betekenis dragend. En of het dan heb of heeft moet zijn dat doet er dan niet toe". Op de "traditionele manier" van lesgeven lukt het volgens Opdenberg niet om leerlingen van de werkelijke betekenis van een vreemde taal te doordringen. Ze krijgen een boek voorgeschoteld, slagen er weliswaar in om daar iets van mee te pik ken, maar krijgen met bijvoorbeeld zinsconstructies te maken die ze he lemaal niet kunnen plaatsen omdat ze vreemd zijn en maar weinig aan schouwelijk worden gemaakt. Opden berg: "En zolang er niets resonneert is het hol". Het is de bedoeling op den duur 'n soort samenwerkingsverband te ma ken met andere scholengemeen schappen in de regio Leiden om de mogelijkheden van het project te verbreden, praktische problemen ge- LEIDEN Samen met de verkiezingscommissie van de PvdA- en de PPR-Leiden organiseert het vormingscentrum Troef een uitsla genavond voor de Provinciale Statenverkiezingen a.s. woensdag. Vanaf 7 uur kunnen alle belangstellenden de resultaten van de verkiezingsstrijd volgen via een gesloten televisiecircuit in het pand aan de Hogewoerd 57. Aanwezig zijn ondermeer Leendert Jonker Leids PvdA-kandidaat voor de Provincale Staten, kopstukken uit de Leidse PPR en Hans van Dam, lijsttrekker van de PvdA voor de gemeenteraadsverkiezingen. Hij zal voorrekenen wat de uitslag in Leiden voor de gemeenteraad zou betekenen. Troef hoopt met name veel jongeren te zien op deze politieke avond. Bij voldoende belangstelling zal er een groep 'Raad en daad' starten, die de gemeentepolitiek in het kader van de komende ver kiezingen dichter bij de Leidse jongeren wil brengen Forumavond ARP. PvdA en VVD Vanavond is er in Nieuw Minerva een forumbijeenkomst van PvdA, ARP en VVD. Drs. T. Spaan (AR) houdt een inleiding en in het forum zitten o.m. Marietje v. d. Molen (PvdA) en een VVD-kandidaat De ARP organiseert de avond. LEIDEN Het Haagwegcomité zal desnoods een huurstaking organiseren, indien de reeds aangekondigde verhoging van zes procent per 1 april (voor vooroorlogse woningen) doorgaat. De bewoners worden in een brief opgewekt de huurverhoging te weigeren. Het comité wijst daarbij op het ge meenteraadsbesluit van 13 maart 1972. waarin tot een huurstop voor vooroorlogse woningen werd besloten in afwachting van een advies van de Nationale Woningraad. Dit besluit werd later door het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning in de persoon van staatssecre taris Van Dam als onwettig be schouwd. De huurverhoging moest toch doorgaan, tenzij kon worden aangetoond, dat de staat van de huizen verhoging onredelijk maakte. Dat is in de meeste gevallen inmid dels gebeurd. De verhoging van 1 april a.s. is door Van Dam "onvermijdelijk" ge noemd, gezien de gestegen onder houdskosten, inflatie enz. Het Haagwegcomité noemt deze argumenten "klinklare leugens. Im mers er wordt praktisch op onder- houdsgebied weinig of niets gedaan". Over deze zaak heeft het Haag wegcomité een brief naar de gemeen teraad gestuurd. Men is van plan de vergadering, waarin de huurkwestie wordt behandeld, grootscheeps te be zoeken, door de bewoners weer per bus aan te laten voeren (zoals ook in maart 1972 gebeurde). kijkt. Het is een eindeloze polarisatie. Ellenlange verhalen over detailpun ten. Vooral van de kant van de PvdA zijn ze er nogal op uit om zieltjes te winnen. Ze weten het altijd beter met hun uitgesproken standpunten". In middels zal duidelijk zijn, dat Sannes naar zijn voormalige partij geen heimwee heeft: „Ik voel me thuis bij DS'70. Ik kan de lijn van de partij heel goed onderschrijven. Ik heb nog geen moment spijt van mijn overstap gehad". Hij is overigens niet van plan zich bij de komende gemeenteraads verkiezingen op een verkiesbare plaats te laten zetten. "Als lid van een kleine fractie heb je zoveel werk te verzetten, daar heb ik geen tijd voor. Ik heb nog een baan ook". zamenlijk uit te werken en het be schikbare banden- en lesmateriaal te vergroten. Opdenberg: "Op het ogenblik gaan we allemaal onze eigen gang. En afgezien van de enorme verspilling van energie daardoor, ko men er ook geen nieuwe ideeën. Wan neer je nu dit alles in één pool gooit, kun je veel meer doen". Ongeveer een maand terug is er een commissie opgericht die gaat proberen een regionale werkgroep Engels te formeren waarin de scho len die aan het project meedoen ver tegenwoordigd zouden moeten zijn. Deze werkgroep zou dan weer een aantal "sub-werkgroepen" kunnen overkoepelen die zich bezig houden met de verschillende aspecten van 't project (dramatische techniek, com municatieve aspect, taalstructuur, schoolonderzoek etc.) Intussen heb ben de Leidse universiteit en de Schooladviesdienst hun medewer king toegezegd voor wat betreft het materiaal aan bandopnamen, uitge werkte lessen en "know-how". Hoeveel en welke scholen zich tot dusver bereid hebben verklaard het project te zullen steunen, valt op dit moment nog niet te zeggen. Wel staat vast dat met het modernise ringsproject in elk geval het eerst volgend cursusjaar wordt begonnen. En daarmee is Leiden dan (vermoe delijk) de tweede gemeente in den lande waar zo'n project functio neert. LEIDEN De afdeling Zuid-Hol- land-noord van de Bond van Neder landse Militaire Oorlogsslachtoffers heeft zaterdagmiddag een aantal trouwe leden gehuldigd. Voorzitter Gouw (rechts op foto Jan Holvast) onderscheidde o.a. Leidenaar A. Eding, die 25 jaar secretaris is (links) en Voorschotenaar, A. F. Laue, die 25 jaar penningmeester is. Vanwege him 25-jarig lidmaat schap werden onderscheiden J. P. de Leeuw Pr. Irenestr. 5, Ter Aar, W. F. Maas Hoge Rijndijk 220, Lei den, P. Nieuwenhuis Emmastr. 40, Lisse, C. Robbers Kraaienhorst 3, Leiden. J. Schenkel Rembrandtl. 52 Stolwijk, J. Stam Uiverplein 53, Gouda, D. Tegelaar Kanaalstr. 54, Leiden, J. Tieman Jac. Urluspl. 89, Leiden, H. Trouwee Oosterdwarsstr. 11, Leiden, J. L. Versluis Zijde 316, Boskoop, N. Wassenaar Evertsenstr. 53, Leiden, J. F. Beckers Turkooisl. 38, Leiden, C. Bouwmeester Rem- brandtpl. 65, Lisse. T. Gent Tollen - str. 92, Gouda, H. Gouw Morsweg 254 Leiden, G. de Graaff V. Assendelft- str. 45, Oegstgeest, H. Gromsbergen Nic. Damesstr. 44, Lisse, C. Hooger- dijk Valeriaan 1 Boskoop, B. Klok Alphen a. d. Rijn, Mevr. A. S. v.d. Bos Medusastr. 7a, Leiden, mevr. C. Both Brugweg 135, Waddinxveen, mevr. J. Buitendijk Schenkels- weg 21, Zoeterwoude, Mevr. M. C. de Hey Paanderenstr. 11, Koudekerk a. d. Rijn, mevr. A. M. Koek Dijkstr. 12 Roelofarendsveen, mevr. M. H. Koe- leman Langeraarseweg 119, Lange- raar, mevr. C. Mee*iwissen Broekweg 52, Lisse. mevr. H. v. d. Meij Ka naalstr. 70," Rijnsburg, mevr. T. Ver- kaaik Korenbloemstr. 52, Stolwijk. ADVERTENTIE Wassénaarseweg 7, Den Haag Telefoon 070 - 24 4516

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3