oodenburg met iouda in lal vol onmacht Jan Verver scoort twee minuten voor tijd: 0-1 Lugdunum- Verburch: geen klantenbinding Verrassende zege voorzichtig spelend UVS Hockeydames winnen de wereldbeker LFC DEELT PUNTEN MET NAALDWIJK AG 25 MAART 1974 Leiden Lugdunum en Verburch hebben gistermiddag in de Leidse Kikkerpolder niet onmiddellijk aan 'klantenbinding" gedaan. In een nogal chaotische wedstrijd, waarin zelden van echt goed voet- (Foto Jan Holvast) Door René Vos bal viel te genieten - na rust zelfs wat geprikkeld, waar de Leide- naar Jaap Schilthuizen en de Poeldijker Zuiderwijk tegen een officiële boeking van arbiter Ver biest opliepen - werden de pun ten met de weinig opwindende 0-0 score gedeeld. Lugdunum, dat alleen op papier nog kans maakt op een van de vier promotieplaatsen, maar daar zelf niet meer serieus na ken, tilde niet zo erg zwaar aan het verloren puntje, ver^iaa.^e na afloop voorzitter Jan Breede- veld: 'Ach, het is zo'n vreemde competitie geweest, zolang heb ben de spelers onder de druk van die eerste vier plaatsen moeten le ven, dat die krampachtigheid in het spel best verklaarbaar is'. Minder content met die 0-0 was Verburch, dat nog wèl uitzicht heeft op een van de recht-op-pro- motie gevende plaatsen, rnaar de Westlanders verzuimden nu een maal in het eerste kwartier de winst te pakken toen zij zich in de rebound heel wat uitgekookter toonden dan het te gretig od de aanval spelende Lugdunum. In die (korte) periode ontpopte zich vooral de rechtvleugelspits van de Westlandse formatie, Van Stave ren, als een snelle, technisch bij zonder behendige voetballer. Met een knap schot toetste hij in de tiende minuut al doelman Dubbel- deman op kwaliteit en hij was ook de fabrikant van de briljante pass die de Westlandse aanvalsleider Groot met een geweldige (niet benutte) kans confronteerde. Diezelfde Groot kwam in de twaalfde minuut ook nog eens oog-in-oog met Dubbeldeman maar ook nu weer was het geluk aan de kant van de Leidse doel man, die zich succesvol in de baan van het Westlandse schot wierp. Met het verspelen van die tweede doelrijpe kans raakte ook bij Ver burch het potje van de kook en bleef het tot de rust een magere vertoning met als enig hoogtepunt fin de dertigse minuut) een su blieme schuiver van Jaap Schilt huizen, die via de vuisten van doelman Hans van Leeuwen tot corner gedegradeerd werd. Na de hervatting kwam Lugdunum bij vlagen iets beter uit de bus. De kikkers kregen in die tweede 45 minuten ook wel de betere kan sen, maar bijster schotvaardig toonden ook zij zich niet. Al mochten een daverend schot uit een vije trap van De Cler (15de minuut) en een schuiver van De Roo (28ste minuut) toch wel aan de vergeteldheid ontrukt worden. Voor het overige; een rommelige vertoning met veel onderbrekin gen voor (vooral) Westlandse blessures en tenslotte geirriteerde spelers wat resulteerde in een 'boeking' aan beide zijden. )EN Het duel tegen Gouda viel volledig uit de toon in het trio thuiswedstrijden Roodenburg. Terwijl de voorgaande confrontaties met DRL en Xerxes ook al niet i waren, maar wel zoveel spektakel opleverden dat het toeschouwersaantal gisteren 1100 was gestegen, bleek aai>het prille begin van de lente door twee ploegen alles het voetbal attractief kan maken compleet vergeten. Armoe was troef op het misera terrein. Roodenburg en Gouda gingen door een uitgestrekt dal van machteloosheid, [ten wel veel overtredingen maar konden verder vrijwel niets op weg naar de enig che uitslag van 00. j is Smits wees als excuus voor rere optreden van zijn forma- j ar de conditie van het veld, u derdaad als puur slecht moest t omschreven. „Er was geen I aatie mogelijk," zei Smits, tomen er knallen en dan vol- ozelf conflictsituaties". p at dan vooral meespelen 1! anemen van de bal. En Je kunt veld de tegenstander eenvoudig (snelheid ontlopen". 1 lay ou als uitleg kunnen dienen t irritant grote aantal over- n, waarvan Gouda de mees- opeisen. Maar daarmee was Mftiïjk n et verklaard hoe het i vredesnaam mogelijk was dat burg moeite had enige niveau te be- weer Verkuylen zou gaan scoren en reiken, bleek ook uit koele cijfers. De Luxen trad op de doellijn als redden- Kuyterlnk nam ter plekke de engel voor Gouda op bij een wel deel aan het veelvuldig „gerag" om de bal maar slaagde er niet in enthousiast ook ma gevaarlijk te worden, Roodenburg wisselde de trage ac ties dan nog wed eens met kortston- nburg-trainer bezigde la- dige tempo-versnellingen. Er kwa men ook een paar kansen. De bal werd na een kopbal van Verkuylen van de lijn gekopt door Pols: doel- Kg veel kracht in de strijd man Bezem verhinderde knap dat burg-Gouda. De angst voor zwiepers in de nog woorden in deze trant: Gouda spelen we altijd wedstrijden. Misschien omdat inzet van Aad de Groot. Opgeteld bij fraaie schuiver van Hennie de éénmaal echt Klerk waren dat alle hoogtepunten van het duel, waarin de geblesseer de Pleyter werd vervangen door Pi nas (Gouda wisselde in de tweede helft Van Eist en Den Dijker uit voor Broekhuizen en De Jong). Meer viel er eigenlijk niet te melden. aan attractie was Rooden- Peter Dubbeldeman (11) in duel met Gouda-verdediger Pols kijken toe. ;de Tombe ran de spelers in staat bleek v re pass te produceren; dat (tballers ook in vrije positie etste moeite hadden met het controle brengen van een peelde baldat zelfs bij het in- herhaaldelijk fouten wer- maakt. vas gewoon sprake van assale off-day. En dat gold die spelers die gisteren op rondliepen. De beste man van ild (maar het was niet zo ik dat te worden in deze omge- was scheidsrechter Van Ant- Wat teveel met het boekje misschien, maar verder ij steeds goed bij alle acties lg; hield hij het spel terecht örtom toonde hij zich de per- heid, waarover geen van bei- dien die onder zijn leiding kon beschikken. t het lag natuurlijk niet al- in Roodenburg, de angst m ld dat die negentig minuten liddag zo erg lang duurden, hielp in allerlei opzichten fors ft duel een uiterst rommelig itc verschaffen, aer Kuyterink wilde de schuld niet op de toestand van het (huiven. Gaf toe; „We heb- loon vastgezeten. Stilstaand gespeeld. Je zag drie unies elkaar en dat bleef zo. Nie- kwam op. Misschien hadden fers de lente in het hoofd". Gouda meer nog dan Rooden- 'iterskien Tijdens de zater- Utrecht gehouden algemene frgadering van de Nederlandse kibond heeft Els Roerade uit |)k de trofee voor de beste ster van het jaar 1973 ont>- Eddy Struyk uit Zwartewaal ^geroepen tot waterskier van w. DEN HAAG Een van de weinige reële kansen, die UVS kreeg, leverde de Leidenaars toch nog de winnende treffer op. Uitgerekend twee minuten voor tijd, zodat de Hagenaars nauwelijks nog tijd hadden voor een her kansing. Het was allemaal net iets te veel voor de ge ëmotioneerde VUC-trainer John v. d. Lubbe, die na afloop onmiddellijk de aanval op scheidsrechter Bezemer opende. Waarom had hij een goal van Bok afgekeurd? Waarom waren er geen officiële waarschuwingen ge geven? Ten overvloede voegde de trainer er even later aan toe dat hij de pers geen commentaar wilde gever;. Alsof hij dat al niet had gedaan. De gelukkige, UVS, zooht tussen het verbolgen Haagse gezelschap vrolijk de weg naar de kleedka mer, in 't besef dat de hoofdklas se bijna niet meer kan worden ge mist. Voorop Jan Verver, de verantwoordelijke man voor de 0 1: "Anders hebben we altijd zo veel mogelijkheden nodig. Laten wij nu ook eens goed wegkomen". Overigens had VUC het volledig aan zichzelf te danken dat het er Door Jan Preenen in die 88ste minuut door Verver zo gekleurd kwam op te staan. In eerste instantie presenteerde ver dediger Hans Hoek de vleugelspe ler met een royaal gebaar de bal en vervolgens reageerden Bob Rijpstra en doelman Nico v. d. Mark veel te laat bij de inzet van Verver. Via de binnenkant van de paal kon de bal daardoor onge hinderd de weg naar het doel in slaan. Een verrassende ontkno ping van een verre van spectacu lair gevecht dat nog een doelpunt opleverde. In de 23ste minuut van de eerste helft. Hinderlijk buiten spel van Van Roon (arbiter Beze mer: "Hij stond in de baan van het schot") stond de rechtsgeldig heid van het doelpunt van Bok echter in de weg. Die pech van VUC kon later "weggestreept" worden tegen een flinke dosis ge luk toen Bok zonder konsekwen- ties (onnodig) hands maakte in *t strafschopgebied. Het waren de weinige hoogtepunten in een duel, waarin de behoudzucht van UVS de dadendrang van VUC neutrali seerde. Met alleen nog de ge schorste Henk Rol op de absentie lijst had UVS de opdracht gekre gen risico te vermijden en de bal zoveel mogelijk in de ploeg te hou den. De vleugelverdedigers hadden daardoor een uitgaansverbod, zo dat de aanval het steeds op eigen kracht moest doen. UVS kon met zijn superieure techniek soms mi nutenlang op balbezit spelen, maar ging in de fout zo gauw overgeschakeld moest worden op offensief werk. Vooral ook omdat Gillis Hendrikse, die tegenstan der Winkels alle gelegenheid gaf, om op avontuur te gaan, nauwe lijks tot het geven van een voor- Jan Verver zet in staat was. Stelden hij en John van Velzen zich wel scherp op, dan bleven de dieptepasses vanaf het middenveld achterwege. Zo conscentieus voerde UVS z'n taktiek der voorzichtigheid uit. Zeker voor rust toen alleen Jan Leget 'n verre van gevaarlijke kop bal losliet uit een hoekschop van de tegen alle verwachtingen in toch meespelende Adri Lagendijk, die na 20 minuten in de tweede helft alsnog zou worden vervan gen door Frits v.d. Heiden: "Ik had zelf wel verder willen spelen. Ik had wat last van mijn dijbeen, maar het was niet bezwaarlijk". Het commentaar van trainer Van Schooten"Ik wilde Adri sparen. Als het aan hem zou liggen zou hij blijven lopen". Dat deed voor al ook de kleine vechter Jeroen Duifjes. Hij startte, zoals gebrui kelijk in het centrum van de ver dediging, maar wisselde met vleu- gelverdediger Thijs Balkhoven toen bleek dat Duitfjes veel leng te te kort kwam tegen de lange Bob van Roon. Met Balkhoven als bewaker ("Ik vond het maar niks dat ik alleen maar bij die man moest blijven en niet mee naar voren kon") kwam Van Roon voor rust niet verder dan één goed gerichte kopbal, die net over het Leidse doel verdween. Zoals de bal ook na een knal van Piet v.d. Zwan slechts enkele cen timeters verwijderd bleef van de kruising van paal en lat. Het wat minder omslachtig te werk gaan de VUC leek kort na rust defini tief door te breken. Van Roon kon nog Juist op het laatste moment worden afgestopt door Balkhoven en de ver mee opgekomen Rijp stra tikte de bal uit een corner net iets te onzuiver in en schoot over de lat. Maar daarbij bleeft het. In feite heeft UVS daarna het (vaak wat harde) spel beheerst. Met voor VUC bij vlagen irrite rende, ver doorgevoerde combina ties. Slechts zelden werd van dat stramien afgeweken. Toen Jan Le get dan eindelijk op de dieptepass overschakelde kon de snel uit zijn doel gekomen v.d. Mark ternau wernood John van Velzen afstop pen. De Haagse doelman reageer de even later ook goed op *n schot van Gerard Désar, die de bal uit 'n vrije trap door het "muurtje" schoot. Na dat degelijke keepers werk was het dan ook opvallend det v.d. Mark veel te laat uitviel toen Jan Verver tenslotte met de finish in zicht de opening naar 01 vond. MANDELIEU Voor de tweede keer maar voor de eerste maal of ficieel heeft de Nederlandse da- mes-hockeyploeg beslag gelegd op de wereldbeker. Gisteren eindigde de finale van het toernooi in Mandelieu (Frankrijk) tegen Argentinië in een overwinning van 10. Na het suc ces van de heren, vorig Jaar in Am stelveen, kan Nederland zich met recht 's werelds hockeynatie num mer één noemen. Maar evenals de mannelijke colle ga's hebben de oranjedames hun supporters lang in het onzekere ge houden. Pas kort voor het einde van de tweede verlenging (na in totaal 82 minuten spelen) brak Nel van Kollenburg het Argentijnse verzet. De onderwijzeres uit 's Hertogen bosch, die haar eerste belangrijke toernooi speelde, scoorde na een kor te, maar buitengewoon krachtige so lo met een hard schot. Nederland, dat in het toernooi van Mandelieu (drie Jaar geleden speelde het evenement zich af in Auckland, Nieuw Zeeland) slechts één nederlaag incasseerde, in de groepswedstrijden tege-n India, dank te de overwinning aan een betere be heersing van de techniek. Qua snel heid en uithoudingsvermogen waren de Zuldamerikaansen zonder meer superieur, maar tegen de solide Ne derlandse defensie was meer nodig dan fysieke kwaliteiten. Zaterdag had Nederland zich voor de finale geplaatst door een overwin ning met 1—0 op West Duitsland. Vorig Jaar ging tijdens het Jubileum- toernooi in Amstelveen de ontmoe ting tegen de Duitse dames verloren met dezelfde cijfers. De totaalzege ontging Oranje daardoor ook. Maar nu was het weer de beurt van Neder land: Cora de Wilde scoorde de win nende treffer, op aangeven van Nel van Kollenburg, die inderdaad kan terugzien op een uitzonderlijk toer nooi. Duitsland legde beslag op de derde plaats door een 20 zege op India. Voetbal Het Franse nationa le voetbalelftal heeft zaterdagavond in Parijs de vriendschappelijke wed strijd tegen Roemenie gewonnen met 1-0. tri Teun Hoek scoorde LFC's enige treffer NAALDWIJK Het 1—1 ge lijkspel dat "jong" LFC giste ren veroverde tegen het stug voetballende Naaldwijk mocht in het geschiedenisboek van de Boshuizerkade-bewoners wor den bijgeschreven onder het hoofdstuk"Verdienstelijke re sultaten". De "Kanaries" die dit jaar met succes hun deuntje mee fluiten in de tweede klasse moesten namelijk ook gisteren met een gewijzigde opstelling binnen de krijtlijnen verschij nen. Met succes deed LFC's tij delijke oefenmeester Neuteboom een beroep op de 16-Jarige Junio ren doelman Robbie Groenen dijk, die met veel vevre de plaats verving van de geblesseerde Bouwmeester. Bovendien mis te Neuteboom linksachter John Verschoor, die deze week zijn officiële waarschuwing uit het duel tegen Blauw. Zwart "ge waardeerd" zag met een schor sing voor 2 wedstrijden. Geluk kig voor LFC was aanvoerder Theo van Seggelen na zijn schorsing echter weer present op het middenveld waar hij samen met René Holswilder sterk in de kopduels en Hans Van Eigen met succes de eerste stormloopjes opving die Naald wijk in de beginperiode ontwik kelde. Aanvalsacties die zich meestal concentreerden op de linkervleugel waar Naaldwijk in Leo Dekker zijn beste man had geposteerd. Rechtsachter Henk van de Berg van LF~? stak echter in een bijzonder goe de vorm en gaf Dekker dan ook bijna geen gelegenheid om ge vaarlijk te worden. Gevaarlijk, maar dan voor Naaldwijk, was het overigens al wel in de 6de minuut geweest, toen een goed opgezette LFC-aanval Hans van Eigen alleen voor doelman Plugge liet verschijnen. Maar via de paal ontweek Naaldwijk 'n zeker schijnend doelpunt. Een treffer viel er wel te noteren in de 32ste minuut na goed voorbe reidend werk van Koos Bekooy, die gistermiddag regelmatig langs zijn vaste bewaker Klaas Westeyn glipte. Een voorzet van Bekooy, nadat Westeyn op nieuw "buitenspel" was gezet, werd door doelman Maarten Plugge van Naaldwijk verkeerd beoordeeld. Plugge liet de bal uit z'n vingers glippen waarna Teun Hoek het foutje van Plug ge doeltreffend afstrafte: 01. De vreugde over de treffer van LFC verstomde 7 minuten later toen scheidsrechter Koenen uit Rotterdam gedecideerd naar de stip wees nadat Hennie Zee, volgens de waarneming van Koe nen .zijn armen had gebruikt, om een voorzet van een Naald- wijker te onderbreken. Een be slissing die nogal wat aanleiding gaf tot discussie, LFC protes teerde heftig maar tevergeefs, duidelijk was in leder geval wel dat scheidsrechter Koenen één van de weinigen was ge weest die de handsbal van Zee had opgemerkt. De toegekende elfmetertrap werd door Gerard Mulder achter doelman Groe nendijk geschoten: 11. Met die stand werd aan de tweede speel- helft begonnen. Een ronde die kwalitatief op een lager niveau lag, maar waarin door beide ploegen toch nog wel hard om de puntjes geknokt werd. LFC. dat de verkouden René Holswil der inwisselde voor Aad Neute boom, vergaarde nog een aan tal kansen. Zo moest doelman Plugge nog een keer gestrekt na een kopbal van Teun Hoek en had dezelfde Plugge veel moei te een vrije traD van Koos Be kooy te stoppen. De mooiste kans was echter nog weggelegd voor Kees van Bergen Henegou wen van Naaldwijk, die in de al lerlaatste minuut met een hard schot van korte afstand doelman Groenendijk tot een spectaculai re redding dwong. Het leverde LFC een verdienstelijk punt op en Groenendijk de felicitaties, van de geblesseerde Bouwmees- te.r

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13