inkomsten tan olielanden ,zorgwekkend" J Groep claimt aanslag Anne Russische dissident naar Kiew gezonden 1 Gastarbeiders in Belgie mogen blijven rlPPs !j (verschot van 78 miljard dollar -er ermoordt ezin in vogelvlucht vogelvlucht ZEKE I Waardezegels ;\V YORK Overal in de wereld maken de financiële deskundigen zich zorgen over enorme stijging van de inkomsten der olieproducerende landen en over de mogelijke tolgen van het eventuele aanbod van al dat geld op de internationale kapitaalmarkt. Igens een schatting van Chase Manhattan Bank zullen de olielanden in 1976 samen 13 tr 78 miljard dollar meer beschikken dan ze nodig hebben. BUITENLAND Richardson, oudste vice-pre- Hk; van Chase Manhattan Bank ^Hhet Midden-Oosten en Afrika, -ÏÏ- den in de, komende twee jaar zonder de grote olieverbruikende landen in teveel moeilijkheden zal kunnen Washington heeft bijgewoond. verwerken. Van 1976 af zal het ech- persoonlijk van mening dat de ter moeilijk worden als geen beleg- raming aan de lage kant is i gingsmogelijkheden worden gevonden die in de eerste plaats aantrekkelijk zijn voor de olielanden, zo meent hij. makkelijk tot boven de 100 miljard dollar kan oplopen. Levy Consultants heeft uitgerekend Chase Manhattan en andere banken dat de olielanden waarschijnlijk 46,7 werken volgens Richardson hard i miljard dollar kunnen gebruiken «EFELD Een PTT-ambte- an 43 Jaar heeft in de nacht donderdag op vrijdag drie le- zijn gezin en zijn moeder om leven gebracht en daarna zich- opgehangen in de stal van zijn trijtje, dat hij dreef naast zijn dberoep. dat hij uitoefende het scheppen van aantrekkelijke in- allerlei ontwikkelingsprojecten bin- vesteringsprojecten. Tot dusver zijn nen de eigen grenzen. De rest moeten er weinig aanwijzingen dat grote be- ze kwijt op de kapitaalmarkt. Walter dragen uit Arabische landen worden Levy, die als een van de meest voor- gebruikt voor ongebruikelijke inves- aanstaande adviseurs in olie-aange- teringen. In het verleden hebben de legenheden ter wereld kan worden olielanden hun overtollige middelen beschouwd, gelooft dat het heel moei- het mogelijk maakte het geld snel op te nemen indien dat om politieke redenen noodzakelijk werd. Inflatoir wijze die lijk zal zijn van de olielanden gedaan te krijgen dat ze hun prijzen verlagen. „Er zal een geconcentreerde en overtuigende aanpak van de olie landen door de olieverbruikende lan den nodig zijn om de producenten te Gabriel Hauge, president van Manu- laken inzien dat het nodig is de prijs geld in de Westduitse deelstaat facturers' Hanover Trust, maakt zich zorgen over de mogelijke inflatoire gevolgen van de „petrodollars" uit Levy* het Midden-Oosten, al moet hij toe voegen dat er op het ogenblik weinig Minder somber de hand is. De oliemaatschap- idrlJnland-Westfalen n broer van de PTT-er onfcdek- isterochtend wat er gebeurd was. had argwaan gekregen toen hij dat de blinden neergelaten wa llet een buurman forceerde hij PÜen hebben miljarden dollars cordeur van de boerderij en trof zijn schoonzuster gewurgd in an. De 78-Jarige moeder van de :epüj-ambtenaar bleek onthoofd te zijn de twee dochtertjes het echtpaar (11 en 3 Jaar) van de hals was afgesneden, baad- - in hun bloed. De al eerder genoemde Gabriel Hau ge van Manufacturers' Hanover Trust heeft onlangs opgemerkt dat de Sir Alec Douglas-Home, die in 1963 conservatief premier werd van Groot-Brittannië heeft gisteren be kend gemaakt zich bij de volgende algemene verkiezingen uit de politiek te zullen terug trekken. Hij is de tweede vooraanstaande Tory binnen een maand die bekend heeft gemaakt zich niet meer be schikbaar te zullen stellen. De eer ste was de voormalige Britse minis ter van Financiën, Barber. Sir Alec, die 70 Jaar is, was minis ter van Buitenlandse zaken in de re- gering-Heath. HiJ is 43 Jaar in de po litiek werkzaam geweest. Home is één jaar premier geweest. In 1964 werd zijn conservatieve partij door de lalbourpartij van Wil son verslagen. BRUSSEL Naar aanleiding van de ongerustheid die in België was ont staan onder de ruim 200.000 gastar- meiders, heeft minister van Arbeid, Ernest Glinne in de adviesraad voor de immigratie de verzekering gege ven, dat buitenlandse werknemers, als ze eenmaal in dit land zijn toe gelaten, net zo lang kunnen blijven als zij willen. Ook zal niet getornd worden aan het recht van de gastar beiders om hun gezinnen te laten overkomen. Dit laatste is al toege staan na een verblijf van drie maanden in België. Voor gezinnen van gastarbeiders uit de EEG-lan- West-Duitsland: 2V2 miljoen meer meerderjarigen BONN Met ingang van volgend jaar zijn Westduitsers op hun 18de jaar meerderjarig. Een wet daartoe is gisteren in de Bondsdag met in stemming van alle partijen aangeno men. Door deze verlegging van de leeftijdsgrens zal de Bondsrepu bliek op 1 Januari 1975 plotseling 2,5 miljoen meerderjarigen meer tellen dan op de voorgaande dag. Thans geldt voor meerderjarigheid nog een leeftijd van 21 Jaar. De 18- tot 21-jarigen zullen volgend jaar niet meer aan het ouderlijk gezag zijn onderworpen, ook niet als zij willen trouwen. Zij krijgen naast het actief, nu ook het passief kiesrecht en heb ben ook overigens alle wettelijke rechten en verantwoordelijkheden. Wel kan in het geval van strafda- den door 18- tot 21-jarigen de recht bank onder bijzondere omstandighe den besluiten de betrokkenen als jeugdige personen te berechten. ADVERTENTIE de olieprijsverhogingen maar de situatie nu wat minder somber inzien. Geld dat uit de olielanden naar de kapitaalmarkt toekomt kan naar zijn mening worden opgenomen door lan den die met een tekort op hun beta- New York werd vorige week verno men dat op een dag drie tot vier mil jard dollar op rekeningen van olie landen was overgemaakt. W. J. Levy Consultants Corporation, een firma van beleggingsadviseurs in New York, gelooft dat de inkomsten lingsbalans worstelen als gevolg van de voornaamste olielanden zul- de grote bedragen die ze voor ruwe len stijgen van 15.1 miljard dollar in olie moeten betalen. Naarmate meer 1972 (het laatste Jaar waarover ge- „petrodollars" worden belegd in lang- gevens beschikbaar zijn) tot 89.1 mil- lopende projecten wordt de inflatoire Jard dollar dit Jaar. Walter Levy, de druk van het geld uit het Midden president van de maatschappij, was Oosten kleiner, zo meent hij. MOSKOU De Russische romanschrijver Wiktor Nekrasow, die onlangs zijn steun betuigde aan de uitgewezen auteur Alexander Solzjenitsin en de dissidente atoomgeleerde Sacha- row, is gisteren door de politie uit Moskou gedeporteerd naar zijn geboortestand Kiew. De 62-jarige Nekrasow, een bekend schrijver van oorlogsromans, die voor zijn boek "In de loop graven van Stalingrad" in 1947 de Stalin-prijs voor literatuur kreeg, deelde telefonisch aan vrienden in Moskou mee dat de politie hem en zijn vrouw op het vliegtuig naar Kiew had gezet. Het echtpaar had enige tijd gelo- in Kiew. en nam een manuscript voor geerd bij vrienden in Moskou. Gis- een nieuw boek in beslag. De schrij- III LONDEN In een brief aan het Londense dagblad Times gedateerd 21 maart heeft de "revolutionaire, activistische, marxistisch-Leninisti- sche beweging" de verantwoordelijk heid op zich genomen van de mis lukte ontvoeringspoging van Prinses Anne van Engeland. De brief, op de post gedaan een dag na de aanslag, is terhandgesteld aan Scotland Yard. In haar brief schrijft de beweging dat hoewel de actie te gen "de heer en mevrouw Phillips" maar ten dele slaagde, "twee zwij nen" (de politiemannen die bij de aanslag gewond werden) konden wor den uitgeschakeld. In de brief heet het dat dit nog maar het begin van de campagne is, dat er in de komende maanden nog veel meer zal gebeuren en dat uiteinde lijk de oktoberrevolutie zal uitbre ken. De deskundigen van Scotland Yard vergelijken de brief aan de Times nu met de brief die op de plaats van de aanslag gevonden werd, en waarin aan Koningin Elizabeth werd gevraagd om een losgeld. teren verschenen twee politieman nen die hun meedeelden dat verblijfsbepalingen hadden overtre den en onmiddellijk moesten trekken. Ze pakten hun koffers, waarna de politie twee kaartjes naar Kiew kocht. Nekrasow moest wel zelf betalen. Nekrasow werd in 1972 uit de com- minustische partij gezet, na een lid maatschap van bijna 30 jaar. Zijn werk is Jarenlang officieel geprezen als een uitmuntend voorbeeld van SowJ et-literatuur. In Januari verrichtte de veilig heidspolitie huizoeking in zijn huis Z Lit wi now De Russische balling Pawel Litwi- now heeft het westen gisteren op geroepen om in publikaties grote aandacht te blijven besteden aan 't lot van de Russische dissidenten. "Ik en zo vele anderen in ons va derland. .moeten duur betalen voor onze binnenlandse vrijheid en onze pogingen om die vrijheid te verwer ven", zo verklaarde de 33-jarige kleinzoon van de vroegere Russische minister van Buitenlandse Zaken, en ijuUng De politie heeft mee- *ld dat de man die in Stockholm ihe ambassade was binnen en daar een secretaresse feeld had, in België wordt ge- wegens het ontvoeren van een Je. ■teens de Zweedse politie is de in fer, de 29-jarige Fransman Yves i Pate, een man die tracht de !ij te herkrijgen over een Jonge er 14 volgens hem zijn zoon is. ADVERTENTIE ïto-inzittenden brand glas inbraak ongevallen rechtsbijstand reis storm wettelijke aansprakelijkheid voor particulieren niM#" ziekte Klilll ziektekosten om zélxr te zijn 1 Wag inlichtingen aan uw assurantieman of eventueel aan Al 27 Jaar wordt India geregeerd door de machtige Congrespartij en het behoeft dan ook niet te verbazen, dat zij steeds meer tekenen van ver moeidheid begint te vertonen. Toch is haar leidster, premier Indira Gan dhi, ondanks de felle acties van on tevreden studenten die een snel groeiend "academisch proletariaat" van ongeveel zeven miljoen(l) vormen en ondanks de scherpere protesten van arbeiders en boeren tegen de grote prijsstijgingen, er toch nog in geslaagd haar partij bij de verkiezingen in de deelstaat Oettar PradesJ naar een overwinning te voe- en. En die uitslag is van beslissende betekenis. Want Oettar PradesJ in het nooden van India, grenzend aan China en Nepal omvait zo'n 17 procent van het totaal aantal inwoners van het laind, namelijk ne gentig miljoen, en telt tevens de meeste vertegenwoordigers in het na tionale parlement. Bovendien is Oet tar PradesJ de "thuis-provincie" van mevrouw Gandi, zodat het begrijpe lijk was, dat zij Juist daar tijdens de recente verkiezingen al haar krach ten heeft ingespannen om opnieuw meer dan de helft van het aantal zetels en dus de zege te behalen. Dat is haar gelukt, al ging de Congres- party dan ook fors achteruit. Oettar Pradesj is echter de machtsbasis voor elke centrale regering in Nieuw- Delhl en de samenstelling van het provinciale bewind was derhalve van doorslaggevend belang. Overigens kreeg de Congresparty ook elders een waarschuwing: in de staat O ris pa byv. wist zy géén meerderheid te behalen (69 van de 144) en daar zal zy zich dus met een van de an dere groepen moeten verbinden. Ook in Manipoer en Nagaland was de uit slag allerminst gunstig voor de Con- gresparty en dat vooral wordt door de nationale leiding allerminst als een bagatel beschouwd. Want in die beide staten zyn actieve bewegingen, die afscheiding van India voorstaan, wat verontrustend is in een gebied, waar India en China strategisch te genover elkaar staan. Al by al dus geen overweldigende successen voor de Congresparty, ondanks de meer derheid in Oettar PradesJ. Toch mag mevrouw Gandhi niet al te zeer on tevreden zyn. Want al is het "vuur" van vroeger wat zwakker geworden, toch zyn er onder haar regering en die vain haar pairty opmeirkeiyke re sultaten bereikt. Zo is India's voed- eelproduktie op indrukwekkende wy- ze vergroot. Weliswaar is de veilig heidsmarge niet groot genoeg om by ernstige tegenslagen, hongers nood te voorkomen, toch is er door de "groene revolutie" (gebruik van chemische meststoffen, onkruidbe- stryding en de toepassing van spe ciale zaadsoorten) een aanzienlijke toeneming van de landbouwopbreng- sten verkregen. De opbrengst van voedselgranen, die in 1950 omstreeks 55 miljoen ton bedroeg, haalde twin tig Jaar later meer dan het dubbele: 108 miljoen ton. In die twintig jaar Is de lamdbouwproduktie met een Jaariyks gemiddelde van drie pro cent gestegen. Ook op industrieel gebied is vooruitgang genoteerd: de metaalproduktie is verviervoudigd, de produktie van machines is vyftien maal zo groot als voorheen en de hoeveelheid elektriciteit tien maal, enz. van de prijzen en zijn er protesten te gen corruptie en traagheid bij de overheid. Het verontrustende is, dat die acties de gehele bevolking om vatten: zowel studenten als boeren en arbeiders. Nu zijn er waarnemers die in India een stilzwijgend samen gaan zien van linkse en rechtse ex tremisten, in een poging om door buitenparlementaire actie de macht te verkrijgen, die zij bij verkiezin gen niet hebben kunnen winnen. Hoe dit zij, in tal van staten heeft me vrouw Gandhi's bewind in Nieuw-DeL- hi zich geconfronteerd gezien met rebels optreden, zoals in Goejarat, waar studenten tegen regering en par lement in opstand kwamen, in Oet tar PradesJ, waar de oppositie de gouverneur belette zijn "troonrede" uit te spreken, en in West-Bengalen, waar de Naxalieten en in MaharasJ- tra, waar de paria's van verzet blijk gaven. Aangenomen mag worden dat de oppositiepartijen, die nu eindelijk wel eens de rol van de Congrespartij willen overnemen, dit alles niet zon der bijval bezien. Niet het minst de communisten, die de Sowjet-Unie hel pen in haar streven naar vergroting van haar Invloed ln India teneinde haar enorme maritieme macht in de Indische Oceaan te versterken. De ergste onlusten hebben zich in de laatste tijd voorgedaan in de staat Bihar (ten oosten van Oettar Pra desJ). Prijsstijging, werkloosheid en voedselschaarste hebben daar tot he vige botsingen met politie en leger geleld. In Nieuw Delhi verklaarde de regering, dat die rellen aangestookt zijn door "agitatoren van buitenaf". Hoe dat zij, tot nu toe zijn er tij dens deze onlusten reeds tientallen doden gevallen. Er zijn huizen in brand gestoken, winkels geplunderd, elektrische centrales vernield en het verkeer werd lamgelegd. Het gevolg was, dat in de hoofdstad Pratna een uitgangsverbod werd afgekondigd. Ook in andere steden in Bihar heb ben zich intussen onlusten voorge daan. Nieuw Delhi reageerde, be halve met het zenden van militai ren ter versterking van de politie, met een commissie van twee minis ters: Diksjit van Binnenlandse Za ken en Ram van Defensie. Na hun terugkeer adviseerden zij premier Gandhi iin Bihar krachtig op te treden om te voorkomen, dat deze staat "een tweede Goejarat" zou worden. Diksjilit verzocht donderdag j.l. op emotionele wijze in het parlement te Nieuw-Delhi alle partijen de geweld pleging in Bihar te veroordelen, zo dat de regering-Gandhi niet ge dwongen zou zijn over te gaan tot het nemen van harde maatregelen. De oppositie was het niet met hem eens en onderbrak Diks J its toe spraak keer op keer. Over de stijgen de prijzen zei de minister, dat de gehele wereld daarmee te maken heeft. "Zelfs in de Verenigde Staten het grootste graanland der aarde, zijn de prijzen van graan in de af gelopen zes maanden driemaal sterk naar boven gegaan", aldus de minister. Op zichzelf is dat Juist, maar de hongerlijders in Bihar heb ben daar weinig aan. Voor mevrouw Gandhi zit er dus niets anders op dan maatregelen te nemen, die de oorzaken van de onlusten wegne men, Rl. Maxim Litwinow op een persconfe rentie in Rome. "Wij moeten beta len in de vorm van vervolging door een machtig staatsapparaat". Litwinow, een chemisch ingenieur, was maandag in gezelschap van zijn vrouw en twee kinderen uit de- Sowjet-Unie vertrokken. Hij ver klaarde dat hij van plan is om na een kort verblijf in Europa naar de Verenigde Staten te gaan waar hij wil doceren aan een universiteit. Litwinow vertelde dat hij vier maanden in de gevangenis heeft ge zeten en vier jaar in ballingschap in Siberië heeft doorgebracht omdat hij in 1968 op het Rode Plein had meegedaan aan een demonstratie tegen de inval van de Warschau pact-troepen in Tsjechoslowakije. "In ons land betaalt men voor vrije meningsuiting met detentie in een gevangenis, een concentratie kamp of een psychiatrische inrich ting. Of men wordt op andere wijze gestraft door ontslag of verban ning. L'lbwinow verklaarde dajt hij en Solzjenitsin het slachtoffer zijn ge worden van "een meer humane vorm van onderdrukking de deportatie". Gerald Ford waarschuwt WASHINGTON De Amerikaanse vice-president Gerald Ford heeft ge waarschuwd, dat de Verenigde Sta ten eenzijdig hun troepenmacht in Europa zouden kunnen inkrimpen, als de bondgenoten niet zouden mee werken bij de pogingen te komen tot een wederzijdse troepenbeper king met de Sowjet-Unie. Ford zei zelf gekant te zijn tegen enige vermindering van de Ameri kaanse troepensterkte in Europa, tenzij deze deel uit zou maken van een overeenkomst met de Sowjet- Unie inzake wederzijdse en even wichtige troepenbeperking. Volgens Ford moeten de bondgeno ten by de onderhandelingen in Wenen zich niet verzetten tegen het uitwer ken van een overeenkomst met de Sowjet-Unie. Ford noemde geen land of landen in dit verband. Ford wees er op, dat er in de Ver enigde Staten een sterke stroming is vóór een vermindering van de Ame rikaanse troepenmacht in Europa. (De op het ogenblik in Europa gele gerde Amerikaanse troepenmacht be draagt 300.000 man). Ford signaleerde een neiging naar isolationisme in de Verenigde Sta ten. Hij weet deze neiging aan de li- beraalgezinden die voorheen ferven te voorstanders van internationalis me waren. Naar het oordeel van de Amerikaanse vice-president zal de continuïteit van de Amerikaanse buitenlandse politiek vernietigd wor den als president Nixon zou aftreden naar aanleiding van de Watergate- zaak. Ford is overigens van mening, dat door de opheffing van het Arabi sche olie-embargo tegen de Verenig de Staten Nixons populariteit weer zal stijgen. den iin de pratotyk vooral Italië) betaalt de overheid de volledige reiskosten, voor gezinnen van arbei ders uit andere landen de helft van de reissom. In beide gevallen mits het gaat om een gezin met tenmin ste drie kinderen. Volgens Glinne zou het een onjuist beleid zijn werknemers die in België het werk opknappen dat de Belgen niet meer willen doen, het recht te ontzeggen in dit land te blijven wo nen. Dat België de gezinsimmigra- tie zo sterk heeft aangenoedigd 'se dert 1972) heeft een demografische redende actieve beroepsbevolking in Wallonië liep sterk terug doordat de Walen er niet toe te brengen waren zich even voorspoedig te ver- menig vulden als Vlamingen. Het totaal aantal vreemdelingen be draagt in België op het ogenblik ronde de 800.000, van wie de man nen ruim de helft uitmaken. Geseling van verdachten toegelaten in Namibië WINDHOEK De president van het gerechtshof in Windhoek (Na mibië) heeft gisteren verklaard dat de gerechtelijke instanties het gese len van gestraften niet willen verbie den. Verscheidene stamhoofden in Namibië hebben politieke tegenstan ders laten geselen. De president van het gerechtshof. Badenhorst, reageerde hiermee af- w ij zend op een verzoek van twee Anglicaanse bisschoppen. Veroor deelden kunnen altijd in beroep gaan bij een "hogere instantie", als ze me nen onrechtvaardig gestraft te wor den, zo zei hij. Bovendien verklaar de de rechter dat alleen klachten in behandeling genomen kunnen wor den, die van de slachtoffers zelf af komstig zijn. De bisschoppen hebben verklaard dat de stammen-autoriteiten im de gebieden Ndongwa en Kwanyama politieke tegenstanders standrechte lijk veroordeelden, zonder dat de verdachte de gelegenheid kreeg zich te verdedigen. Deze vonnissen van afranseling in het openbaar trof fen met name mannen en vrouwen die verdacht werden van het lid maatschap van de SWAPO, de ver zetsbeweging in Namibië die het land onafhankelijk wil maken van Zuid- Afrika. ADVERTENTIE Voor enkele centen méér per glas geniet U van de allerbeste Hollandse Cognac, IE KUYPER VIEUX met de originele, uit Frank rijk geïmporteerde Brandy de extra attractie bij elk De Kuyper-artikel I Vraag Uw slijter de Boekencoupon "het Goede der Aarde" met VOORDEELKAART en PRIJSVRAAG I Desgewenst rechtstreeks vragen bij De Kuyper B.V. Postbus 54, Schiedam

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9