'laats van de VVD is otsvast in 't midden VOOR GEWELD WORDT TE LAAG GESTRAFT Landelijke politieke wapengekletter overwoekert problemen van provincie oorzitter Haya van Someren: Knappe oppen9 ogen zo uderen een miljoen gulden aan prijzen Yan Agt wil tussen wettig en onwettig kind geen verschil enten,luistert )AG 23 MAART 1974 BINNENLAND PAGINA 7 ADVERTENTIE RECHT „Ik ben niet bereid de WD naar rechts of s te laten trekken. Niet naar rechts om zoveel mogelijk I .yredenen te trekken, niet naar links omdat het zo mo il en in sommige kringen voor uiterst intellectueel leten wordt". ^voorzitster Haya van Someren - verklaarde gisteravond ty- e algemene vergadering te Jht nadrukkelijk dat de plaats Jje VVD in het midden is. De |die aan de partij gesteld moeten B, formuleerde zij als „rotsvast j midden, redely kheid voorop uitersten vermyden en de problemen met realiteitszin te lt treden". b1 deze middenpositie van de door anderen worden bestreden chte conservatieven zullen ons rood uitmaken; de extreem link- illen ons rechts noemen en ons jurgeois-mentaliteit verwyten". eleider Hans Wiegel ging uit- ln op de huidige politieke rol i AR. „Onlangs hebben ps en Andriessen verklaard dat Inflatiecorrectie door willen la- i»n. Door tegenstanders is dat de heilige koe van de VVD ge- Dat schot voor de boeg dat hebben gegeven, kan een losse maar ook een tydbom onder binet biyken te zyn. Of zy in ij aar zullen inbinden, zullen zien. De opstelling van de Bonele politici de laatste tyd, dat zy bevreesd zyn voor n ons. maar ook dat een n de samenwerking tussen aonelen en WD niet uitgeslo- Wiegel bestreed dat de VVD- i materialistische is. „Het en loting HAAG Aanstaande stu- met een gemiddeld eindexa- !cr van 7,5 of hoger behoeven komende jaar niet te loten toelating tot universitaire stu- htingen met een studentenstop. 5 mnen rechstreeks tot het eer- idiejaar worden toegelaten 9] kssecretaris Klein (Onderwys) dit gisteravond meegedeeld. 5 filing van loting geldt ook voor aatstudenten, die hun militaire plicht hebben vervuld, op voor- dait de dienstplicht en het van de studie in het algemeen sar aansluiten. andere studenten ook zy rig jaar zyn uitgeloot moe- ioor loting een plaats aan de Eteit verwerven De studenten, rig jaar zijn uitgeloot, krygen een iete grotere kans (circa fcer) dan de anderen, staatssecretaris komt hiermee oet aan het verlangen van de ie Kamer. Deze aanvaardde maart met grote meerderheid aatie om de uitgelote studenten rre kans te geven. Het staat vast voor welke studierich- ihet komende jaar de studen- P zal gelden. or 60 mille tieke tegels ggehaald 'DELBURG Uit een boerde- Middelburg, dlie op de monu- iiyst staa/t en momenteel gerestaureerd, zyn 480 antieke met een waarde van f. 60.000,- o. Ze dateren uit de zeven- teeuw, hebben een witte onder- met een blauw ruitermoüief en kre hoek bevindt zich een osse is nog een groot aantal tegels boerdery aanwezig. Maar deze tot ter voorkoming van dief- 11 cement gezet en kunnen dus onbeschadigd uit de muur wor- febaald. gaat om het wezenlyk primaire ver schil tussen socialistische en liberale politiek; om de keuze tussen vergro ting van staatsmacht of persoonlyke vryheid, afremming of bevordering van de menseiyke ontplooiing, nivel lering of niet en beloning naar be hoefte of naar prestatie". CHU Dr. Kruisinga, fractievoorzitter van de CHU in de Tweede Kamer, acht de situatie binnen de Nederlandse strydkrachten zeer onbevredigend. Hy vindt dat er nu spoedig met voor stellen moet worden gekomen om een verbetering in die situatie te brengen. Het duurt allemaal te lang, zo zei hy gisteravond tydens een ver kiezingsrede voor de kamerkring Dordrecht van de CHU. ARP Volgens AR-partyvoorzitter drs. J. de Koning zal by de komende actuele beslissingen in het parlement van meer politieke eenheid tussen de drie christen-democratische fracties (KVP, ARP en CHU) sprake moeten zyn, wil althans het Christen-democra tisch Appel (CDA) slagen. Op een verkiezingsbyeenkomst in Ede sprak hy de hoop uit, dat de CHU daarby meer van haar gouvermentele karak ter zal vertonen dan uit het optreden van sommige vertegenwoordigers van de CHU in de verkiezingscampagne biykt. D'66 Fractievoorzitter Terlouw (D'66* meent, dat D'66 van de progressieve partyen (PvdA, D'66 en PPR» de meest consequente Ideeën heeft over spreiden en weggeven van macht. Hy zei dit gisteravond in Hilversum, er op wyzend dat D'66 daarin afwykt van PvdA en PPR. Naar zyn oordeel dreigt de invloed van het georgani seerde bedrijfsleven in ons land te groot te worden, waardoor de invloed van de individuele burger In de knel komt. Bij de extra-eindhoofdprijzen, deze prachtige komplete keuken ter waarde van 5.000,—. Tewinnenvoor/1,—Een geschenkvoorde Puzzel Aktie Natuur van BAUKNECHT Nederland BV, Karolusstraat 14, Oosterhout (NB). Ria Sprengers, een van de vrouwelijke bezetters van de Philips- V SF A-vestiging in Helmond heeft gisteren haar ja-woord ge geven aan Hans van Waardenburg. Op de foto ontvangt de bruid in de bezette fabriek de gelukwensen van NKV-voorzitter Piet Brussel. Inmiddels heeft Philips schriftelijk aan de vak bonden laten weten dat het bereid is het overleg te hervatten. President gerechtshof: Verduistering van 33 mille bij de P.T.T. ASSEN De rechtbank in Assen heeft gisteren een 23-jarige vrouw uit Hoogeveen veroordeeld tot een voorwaardelyke gevangenisstraf van acht maanden met een proeftijd van drie jaar, onder toezicht van de re classering. De vrouw, beëdigd helpster by het PIT-agentschap in Hoogeveen, heeft van 1971 tot 1973 door geknoei met girostortingen en spaarbankboekjes een bedrag van 33 mille verduisterd. DEN HAAG By erfkwesties wil minister Van Agt (Justitie) het on derscheid tussen wettige en onwettige kinderen laten vervallen. Hy heeft hiertoe een wetsontwerp ingediend. Het niet geldende erfrecht kent een ingxypend onderscheid. Zo krygt een natuurlijk (onweüttig) kind als er geen testament is slechts een deel van wat het als wettig kind zou krygen. Een kind is wettig als het tydens het huweiyk is geboren of althans voor de 307-de dag na de ontbinding van het huweiyk. Een onwettig kind noemt de wet natuurlyk als er sprake is van familierechtelyke betrekkin gen tot de ouders. Het kind van een ongehuwde moeder is altyd een "na tuurlyk kind" van die moeder. Ten opzichte van de vader is dat alleen het geval als de vader het kind er kend heeft. Een tweede hoofdpunt van het wetsontwerp betreft een aanzieniyke versterking van de positie van de langstlevende echtgenoot. Deze zal drie rechten krygen; het recht op een som ineens voor verzorging, het recht om gedurende zes maanden in het huis te blyven wonen en het recht om de inboedel en andere zaken als kleding tot een waarde van f 15.000 zonder vergoeding tot zich te nemen. Zwakke huurders krijgen extra bescherming DEIN HAAG Zwakke huurders moeten extra worden beschermd te gen de verhuurder. Dit is de strek king van 'n wetsontwerp van minister Van Agt (Justitie) en staatssecreta ris Van Dam (Volkshuisvesting). De bewindslieden doelen op gevallen van hoge leef tyd. ernstige ziekte, invali diteit en zwangerschap in het gezin. DEIN HAAG Aan de vooravond van zyn afscheid als president van het Haagse gerechtshof signaleert mr. A. J. M. van Moorsel een zijns inziens verontrustend verschijnsel in de vaderlandse rechtsbedeling. „Agressieve geweldsdelicten wor den tegenwoordig te laag bestraft. Ik doel byvoorbeeld op die geval len waarbij zonder aanleiding iemand op straat in elkaar is geslagen, straat terreur en vernielingen. Daders, die daarvoor een voorwaardelyk strafje en een boete krygen opgelegd, zie je meestal na korte tyd weer terug. Ik geloof dat we wat dat betreft met ons strafbeleid op de verkeerde weg zyn". Mr. Van Moorsel (69), die maan dag a.s. de leeftyd der sterken be reikt, zal per 1 april zyn functie neerleggen. Hy heeft er dan 27 Jaar opzitten als advocaat en procureur in Den Haag (1928—'55) en negen tien Jaar als raadsheer, vice-presi dent en president van het Haagse gerechtshof. In zyn advocatentyd was hy twin tig Jaar lang wethouder van zyn woonplaats Wassenaar, met een on derbreking tydens de bezettings jaren, toen hy er door de „foute" burgemeester uit was gewerkt. Na de oorlog fungeerde hy vier jaar als raadsheer in het byzondere gerechts hof ter berechting van oorlogsmisda digers en was hy zes Jaar lang raads heer-plaatsvervanger. Deze magistraat, die heeft meege werkt aan de berechting van onder anderen de oorlogsmisdadiger Rau- ter en die als raadsheer en president van de strafkamer van het gerechts hof in totaal zes Jaar lang de prak- tyk van de strafrechtspraak dage- lyks heeft meegemaakt, stelt na- drukkeiyk voorop dat hy niet „cri mineel" is dat wil zeggen dat hy in het algemeen geen voorstander is van strenge straffen maar dat hy zeer bepaald wèl gelooft in de „alge mene preventie": de mogelykheid om door doelbewuste strafoplegging toe komstige misdadigheid te beperken. „Als jongelui, die op straat voor- bijgangers molesteren of zo maar uit baldadigheid etalageruiten inslaan, er af komen met een voorwaarde lijke straf, dan doen anderen het na. Maar als ze weten dat je daarvoor een paar maanden debak ingaat, dan bedenken ze zich nog wel eens", meent mr. Van MoorseL „Ik herinner het me nog uit de tyd dat ik zelf president van de straf kamer was. Toen was er ook zo'n golf van terreur, waarby mensen op straat zo maar werden afgeranseld. Wy hebben toen in hoger beroep de straffen verhoogd. Ik weet zeker dat de straatterreur daarna terugliep. Maar dat is natuurlyk nooit statis tisch te bewijzen. „Er is gezegd en daarna ook weer ontkend dat ons milde straf beleid buitenlandse misdadigers aan lokt. Ik ben er van overtuigd dat dit zeker voor de grensstreken wéér is. Als je hier een jaar krygt voor een overval die in Duitsland wordt De- straft met vyf jaarwaar pleeg je 'm dan? In Nederland natuurlyk. Dat is toch logisch?" Verkoeling? David Bruoe, hoofd van het Amerikaanse verbindingsbu reau in Peking, is in de Chinese hoofdstad teruggekeerd. Hij is bijna twee maanden weg geweest. Na zijn aankomst vroeg men hem wat er waar is van de berichten dat er een zekere "verkoeling" is ingetreden in de betrekkingen tussen de V.S. en China. Bruce antwoordde dat hem van een verkoeling niets is geble ken. 10.500 meer Op 1 januari van düt jaar bevonlden zich ongeveer 70.000 Surinamers en Aribilïiamien in ons land. Hun aahbdl nam in 1973 met 10.500 toe, tegen 7500 in 1972. aldus het Centraal Bureau voor de Statis tiek. De landelijke politieke kopstukken trekken stad en land af nu er verkiezingen op til zijn. Verkiezingen voor de elf provin ciale staten, ook die van Zuid-Holland. Veel aandacht voor de provinciale problemen is er niet. Oppositieleider Hans Wiegel van de VVD in de Tweede Kamer heeft het voortbestaan van het kabinet-Den Uyl tot inzet van deze provinciale verkiezin gen gemaakt. De verdedigers van dit kabinet hebben de hand schoen opgenomen, minister-president Den Uyl voorop. Achter dit landelijke politieke wapengekletter gaan echter wel degelijk provinciale problemen schuil. Vandaag besteden we hier aan dacht aan, mede aan de hand van de gesprekken met vier leden van het aftredende dagelijkse bestuur van de provincie Zuid- Holland. ADVERTENTIE ^groeiend importeur van pro- t meubelen van bijzonder hoge tliteit met representatieve wroom in de randstad wil tviteiten uitbreiden en zoekt ifom regionale agenten om hun fed zelfstandig te bewerken, ïadigden dienen zeer goed in- "fcrd te zijn bij direkties van delsondernemingen.fabrieken, •ken, verzekeringsmaatschap- to. hotels en bij binnenhuis- «itekten. Uw brief met een toicht van uw huidige aktivi- jen en een motivering waarom «enkt voor ons de juiste man te 'ziet de adviseur van onze di- Jemetbelangstelling tegemoet* "Museumplein 4, Amsterdam, linker bovenhoek van enve- B* vermelden letters M.A. Er is één rechtstreekse link tussen de provincie en de landelijke poli tiek. Leden van provinciale staten kiezen (via een vrij ingewikkeld sy steem) de leden van de Eerste Ka mer. En deze Kamer heeft nog steeds de mogelijkheid een regering de voet dwars te zetten, ook als haar plannen de (rechtstreeks ge kozen) Tweede Kamer al zijn geas- seerd. In 1975 moet weer de helft van het aantal eerste-kamerleden worden gekozen. Dat geschiedt dan door de statenleden van Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht, Limburg, Noord- Holland en Friesland. In 1978 doet Zuid-Holland weer mee, maar dan zijn er ook alweer nieuwe provin ciale verkiezingen. De Zuid-Hol landse verkiezingen van 27 maart hebben derhalve geen invloed op de samenstelling van de Eerste Kamer. Wie het over „de provincie" heeft, spreekt over meer dan alleen het kiesvolk voor de Eerste Kamer. Staatsrechtelijk gezien zijn er drie provinciale Instanties: 1. de recht streeks gekozen provinciale staten; 2 het college van gedeputeerde sta ten (dagelijks bestuur) met zes le den gekozen uit de statenleden en 3. de commissaris van de Koningin, die is benoemd door de Kroon en die tevens optreedt als voorzitter van hetcollege van gedeputeerde sta ten. Het college van GS heeft een wat andere positie, dan een college van Burgemeester en wethouders in een gemeente, omdat het ook enkele van het rijk afgeleide taken vervult, zoals het toezicht op de gemeente lijke financiële huishoudingen. Dit is voor een hooggeleerde heer als prof. dr. B. de Goede uit Leiden een stevig fundament voor de stel ling. dat „programmacolleges" nau- wekeiyics of eigenlyk niet wettig kun nen zijn. Discussie In Zuid-Holland is de discussie over een programmacollege actueel. De „progressieve partijen" PvdA, D'66, PPR en PSP sturen erop aan. Zij hengelen daarbij naar steun van de KVP. Het verschil met een college zoals nu is, dat het niet een zo ge trouw mogelijke afspiegeling is van de politieke verhoudingen in pro vinciale staten. Doorslaggevend voor de samenstelling is een bepaald po litiek programma. En dat houdt on- verbiddellijk in, dat PvdA en VVD niet samen in het college vertegen woordigd kunnen zijn. VVD-gedeputeerde G. van de Zande (44) uit Nieuw-Beijeriand zegt er over: „Ik ben een tegenstander van polarisatie. Er moet een afspiege lingscollege komen. Wel vind ik, dat dit moet werken op basis van een programma (hoofdlijnen voor een beleid) dat in een vergadering van „provinciale staten na de verkiezin gen wordt vastgesteld". Dr. R. Eijsink (55), gedeputeerde voor de KVP, draait de volgorde om. „Na de verkiezingen moet er eerst een programma worden opge steld. Op basis van dit programma moet dan een dagelijks bestuur v/orden samengesteld." Naar zijn mening leidt een afspie gelingscollege tot tijd- en energie verspilling. „Bij ieder onderwerp is er dan de kans, dat alle principiële achtergronden opnieuw uitvoerig besproken moet worden." Gedeputeerde ir. N. Buijsert van de CHU(47) deelt de opvatting van Van de Zande: een afspiegelingscol lege, maar wel mét een programma. „In het nieuwe college zal eenstem migheid moeten zijn over de aan pak van de centrale problemen." PvdA-gedeputeerde mr. H. B. En gelsman (60) verwerpt een afspiege lingscollege resoluut. Hij wil het liefst overeenstemming tussen een aantal partijen over een programma vóór de verkiezingen. Met deze be perking: „Het programma moet wel door een meerderheid in provinciale staten worden onderschreven die groot genoeg is." Gewestvorming Een zaak die in de komende vierja rige zittingsperiode van provinciale staten vermoedelijk actueel wordt is de ge west vorming. Engelsman (nu onder meer belast met recreatie en milieubescherming) denkt dat de recreatie onderge bracht kan worden bij de vijf of zes gewesten die in Zuid-Holland gevormd kunnen worden. Hij denkt, dat de gewesten groter moeten wor den dan die waarop de minister van binnenlandse zaken nu mikt. In elk geval meent hij, dat de bestuur lijke reorganisatie moet leiden tot opheffing van de nu bestaande pro vincies. Gewesten en gemeenten zouden de taken van de provincie moeten overnemen. Buijsert meent, dat gewestvorming nuttig kan zijn om wat orde te scheppen in de onoverzichtelijke si tuatie die is gegroeid met tal van gemeenschappelijke regelingen tus sen gemeenten. Hij pleit voor een herziening van de taken tussen rijk, provincie/gewest en de gemeente. Naar zijn mening zouden de ge meenten meer vrijheid kunnen krij gen in de sociaal-culturele sector en andere zaken die de burgers recht streeks raken. Een „herverkaveling" van taken van rijk, provincie en gemeente ziet Eij sink ook als onontkoombaar voordat het tot gewestvorming komt. Er zullen minder gemeenten moeten komen (minstens tienduizend inwo ners) en de gewesten zullen groot genoeg moeten zijn om als volwaar dige gesprekspartner van het ryk te kunnen opereren. Eijsink meent, dat de provincie als controlerende instantie moet blijven. Gewesten zouden zich vooral met de uitvoe ring van bovengemeentelijke taken moeten bezighouden. Van de Zande is op het punt van de gewestvorming geen scherpslij per. Hij vindt het niet zo belangrijk of er straks over provincies of ge westen wordt gesproken. Voorop staat bij hem, dat nieuwe bestuur lijke eenheden doelmatig werken. In elk geval meent hij, dat een „vierde bestuurslaag" vermeden moet wor den, of provincies, of gewesten. Ruimtelijke ordening wordt alge meen nu gezien als een van de be langrijkste taken van de provincie. In een gewest als Rijnmond, dat zijn vorm nog moet zoeken, is dit ook zo. Richtsnoer is nu nog de tweede regeringsnota over de ruim telijke ordening, in 1966 uitgebracht door het kabinet-Cals. Wie ruimte lijke ordening zegt, zegt woning bouw. Gedeputeerde Buijsert heeft er de afgelopen vier jaar volop mee te maken gehad. Buijsert erkent: „Woningbouwplan nen zouden meer vanuit het stand punt van de bewoner gemaakt en beoordeeld moeten worden." De CHU-gedeputeerde vindt het spijtig, dat er tot nu toe geen op lossing is gevonden voor de woning- bouwproblemen van de Haagse ag glomeratie. „Dit is een dringend probleem, dat „gisteren" al opgelost had moeten zijn." Naar zijn mening hebben GS van Zuid-Holland als „minst slechte" oplossing hun plan voor woningbouw in Wateringen ge lanceerd. De minister^ heeft echter ingegrepen. Een gevolg daarvan is, dat een beslissing is uitgesteld. Ruimtelijke ordening heeft ook alles te maken met verkeer en vervoer. Gedeputeerde Eijsink was daar in de afgelopen periode de eerste ver antwoordelijke voor in de provincie. Hy is er somber onder gewonden. Hy kiest voor voorrang voor het open baar vervoer. Maar dan niet alleen raiilvervoer, maar ook streekvervoer per bus. En busvervoer houdt in, dat de wegen verbeterd moeten worden. Eijsink denkt aan meer vrije busbanen, zoals nu één tussen Krimpen aan den IJssel en Rotter dam op stapel staat. Voor de ver binding Den Haag—Ledden denkt hy ook in deze richting. Bijvoorbeeld wél aanleg van de Leidse baan, maar dan alleen voor openbaar ver voer. Hij oppert voorts als sugges ties: het opstellen van oude tram banen als vrije busbanen en een vrije baan voor bussen langs de oude Leidse straatweg. Scheidsrechter En om nog één speciale taak van GS te noemen: dit college treedt op als scheidsrechter in geschillen tus sen gemeente of waterschappen en de burgerij of tussen overheidsin stanties onderling. Deze „admini stratieve geschillen" betreffen bij voorbeeld de vordering van woon ruimte, de onbewoonbaarverklaring, de drankwet- en taxi vergunningen en de scholenbouw. En niet te ver geten de uitvoering van de Algeme ne Bijstandswet. Als men het niet eens is met een toewijzing van de gemeente, kan men bij GS in be roep gaan. Er gaat meer in de provincie om, dan men in de verkiezingscampag nes verneemt.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7