Ben je echt zo goed Je schiet toch ook wel eens tekort? Boerhaave-avondschool hard blokken in stilte ^r1 Pater De Ponti is 25 jaar priester Moeder wat ben ik begonnen ffERDAG 23 MAART 1974 LEIDEN [ensen over Mensen die met Pater De hebben te maken zün on- ld hyper-enthousiast over De kinderpolitie bijvoorbeeld, en prachtkerel, en dat is maar zwak gezegd. Die man r helemaal voor de jeugd, alles erop en eraan. Het is •looflük hoe hij relaties weet 513901 bouwen. HU kent alles en rree n. Daar doet-ie ook 21 Will I" ïsdli Wanneer het mis- it gaat het hem aan het hart. hij is helemaal geen me- lierker van de politie. Eerder [tegendeel: hü gooit vaak een je uit om een snoekje te van- Zegt niks, maar weet wel te weten te komen. Eigen- is het een tegenwerker. Leid nrschuwt de „boefjes" ook, >th< -ie iets in de smiezen heeft, ispectrice mejuffrouw Schul- legt het op haar eigen ma- die zuiderlyk charmant is: is de Heilige Geest in le ft lyve. HU behoudt het van het oude, maar is behoudzuchtig. De man ajsjr «ft ook nooit ruzie: slechts rstn De Pater" opvatting. HU houdt de jeugd. Als je in zo'n werkt, nou dan ben je wel koster (Steenbergen) over Ponti: „Toen hU zei dat hij -tondag niet wilde zijn, ver- :entr^e jk dat ais dat gebeuren dat hij dan meteen maar andere koster kon gaan zoe- man maak je nooit uit de buurt niet uit de buurt weten alleen ir dingen te vertellen die 3—Sïd zijn. 8—10 Iet wordt eentonig. Ik houd JT®! raar mee op. tter De Ponti zal blU toe zijn. PW LEIDEN Pater De Ponti. Eigenlijk zouden die eerste drie woorden genoeg moeten zijn voor een heleboel mensen uit De Kooi om te gaan jubelen. Reeds twaalf jaar is hij, wat tegenwoordig moet heten, cultureel werker. In De Kooi. De term cultureel werker ge bruikt hij eigenlijk niet van harte, maar het beestje moet een naam hebben en „het heet nou eenmaal zo", zegt hij. Pater De Ponti, 52 jaar, Fransiscaan, vrijgevochten man. Iedereen kent hem, hij kent ie dereen. Kortom De Pater. Hij is niet belust op grote bekendheid via de krant, maar toont wel begrip als ik vraag om te mogen komen. Het moet er toch ooit van komen en hij wil dan ook meewerken. Pater De Ponti: ,Je mag toch wel met iemand in de clinch liggen?" Zegt van zichzelf dat-ie niet verle gen is. want anders zou hy het werk niet kunnen doen. In het begin laat hij duidelijk merken dat het voor hem eigenlijk helemaal niet hoeft. Pater De Ponti woont ergens in de Merenwijk en heeft daar veel vrede mee. Het appartement dat hij be woont is ingericht op de manier waar op een vrijgezel het zou doen. Het is ruim, de grote lamp van ruim 100 Watt, die boven de bank hangt is ont stoken: er staan vetplantjes op de vensterbank. Toch is het gezellig, toch gaat er warmte uit van het in terieur. Een interieur dat dagelijks door een 71-Jarige man wordt schoon- gehouden. De Ponti heeft er eenvou digweg geen tijd voor. Hij is vrijwel nooit thuis, maar vrij wel iedereen weet te vertellen waar hij uithangt. Loop maar rond in De Kooi en vraag aan een willekeurig iemand waar De Pater is en Je weet het binnen een paar minuten. Die bewuste, beroemde en overbe kende pater wordt morgen min of meer gedwongen zijn zilveren priesterjubileum te vieren. Het wordt een groot en groots feest. In 't begin kondigde hij aan niet aanwe zig te zullen zijn, maar dappere en terechte buurtbewoners hebben hem overgehaald ervoor te zwichten. "Het schijnt dat het moet", vertelt- ie. "Maar ik laat me niet alleen be leesten. Al die mensen, al die vrij willigers moeten worden "meebe- feest". En dat gaat dan via mij". Door Paul Wolfswinkel Foto Jan Holvast Ariënsschool wordt gevierd, zal hou den. vertelt de pater het volgende "Hoewel ik zeer goed weet popu lair te zijn, is dat een hele zware psychische druk op je schouders. Om iemand te zijn waar men altijd iets bijzonders van verwacht". Een uitspraak die niet van hemzelf is, maar die hem wel degelijk te kent. Wim Sonneveld heeft het gezegd. En de uitspraak komt uit de "slecht ste krant van Nederland", namelijk De Telegraaf. "Kijk", zegt De Pon ti. "in de kringen waarin ik werk, is dat de slechtste krant. Ze zeggen dat als Je De Telegraaf leest, dat Je dan niet goed bent. Daarom lees ik die krant". Uit dezelfde krant en van dezelfde Sonneveld nam hij ook het volgende Tekortschieten Populair "Vrees het oordeel van niet. Je kan ook zeggen: vrees het oordeel van de mensen wèl. Niet uit angst om te worden veroordeeld, maar omdat een oordeel over jou, soms te vriendelijk is, waardoor je zou kunnen gaan denken dat je echt zo goed bent als ze zeggen en waar in je over het hoofd ziet waarin je tekort schiet". - Hij citeert nog wat meer uit de toe spraak. Een beetje ontroerd. Nu al. Maar ferm erachteraan„De mensen moeten meefeesten. Het is niet al leen De Ponti. Snap Je?" Begrijpe lijk geeft hij de voorkeur aan de laatste uitspraak van Sonneveld. Er zit namelijk ook wat in van de apostel Paulus. Wanneer ik binnenkom, is de eet tafel bezaaid met paperassen. Hij moet daar wel werken, want het gro te bureau is namelijk te vol met al lerhande andere dingen. Vindt hij zichzelf een unieke man? Hij is orde-geestelijke, maar woont toch alleen in een geriefelijke flat. Daar komt dan het zilveren jubi leum bij; een soort unicum, zeker sinds de laatste Jaren. De Ponti: "Ja, Ja, ik weet het niet. Ik ben vrijgevochten, Ja. Maar ik ben géén unieke man. Aan het priester-zijn heb ik wel een andere inhoud gegeven. Ik vind het moei lijk om in een ritueel-liturgisch mo del te wandelen. Zo heet dat. Dat is erg mooi hè? Ik heb het een andere inhoud gegeven. Want het spreekt de mensen niet aan. Ik ben veel meer een begeleider van de mensen in het dagelijkse leven... Ik ben practisch. Ik ben een verbindings man tussen het clubhuis en de wijk". Ligt u wel eens overhoop met de "alternatieve" wijkwerkers, de men sen die vertellen hoe het moet; de mensen die het op de Sociale Aca demie vanuit boeken hebben geleerd? DP: "Och Ja. maar dat is niet erg. Die mensen moeten eerst de buurt en de bewoners leren kennen, voordat ze aan de opbouw van een wijk kunnen beginnen. Maar ze moe ten wel oppassen. Want wat ze ons verwijten, doen ze nu zelf. Ze zijn er althans hard mee bezig. Dat indoctri neren, weet je. Je moet de mensen niets van Jezelf opleggen, want dan accepteren ze Je niet. En dan lig je wel eens met ze in de clinch, ja. Dat mag toch?" Twee Jaar geleden heeft u in een interview gezegd dat u er wel mee zou willen stoppen. U heeft het maar weer vergeten. Denkt u het nog wel eens? DP: "Ja, maar wat moet Je? Ik heb het al gezegd: het is moeilijk, zeker voor mij, om in een ander model te passen. Ik wil er mee doorgaan. De mensen kennen Je, ik ken de men sen. Weet Je, dat is wel leuk, van de week kwam er een stel kinderen naar me toe en die dachten dat ik 25 jaar getrouwd was. Die begrijpen 't niet. Ze weten dat je pater bent. Dus ben je 25 Jaar pater, en geen 25 jaar priester. Maar ze vergisten zich; ze snapten het niet. Ik heb toen gezegd dat ik niet was getrouwd en heb ze gezegd dat ze maar eens moesten ko men kijken. Nou ze vonden het bed wel wat klein". Voor het eerst lacht de pater. Ik weet dat het gesprek nu wat beter, wat soepeler zal gaan. Het liep iet wat stroef. De kat is gelukkig uit ae boom. „Die ken ik" De fotograaf komt binnen en doet, nog voordat de voeten zijn geveegd, de groeten van iemand. "Oh ja, die ken ik", zegt De Ponti. Twee minuten later gaat de tele foon: het clubhuis "De Zeven sprong". Men denkt te weten wie 'n diefstalletje heeft gepleegd. Of de Pater er iets aan heeft. Hij zal het onderzoeken. Is de Jeugd anders geworden, agressiever? DP: „Ja, daar ben ik van over tuigd. Het gaat allemaal makkelijker tegenwoordig. Ze zijn ook vroeger oud, dat merk Je heel goed bij de meisjes. Ze hebben zoveel, meer dan ze vroeger hadden". U bent priester, wilt geen eigen visie opdringen, maar leest elke zon dag de mis cn praat dan tegen de mensen. Kan dat? (gehoord in de wijk: "Op een mooie zondag is-ie net klaar met de preek en wenst iedereen een pretti ge dag. Meteen erop kijkt-ie naar buiten en zegt: "Het is mooi weer vandaag. Ik ga naar Roodenburg cn ik hoop dat ze winnen"). DP: „Dat mislezen is een service. Het is geen probleem voor de men sen. Nogmaals: je moet niets van jezelf opleggen". Is de jeugd eigenwijs? DP: "Eigenwijs? Nee, ze staat open. Haha, ik heb jeugd van drie tot zeventig". Iedereen wenst wel wat. Wat zou u nu graag zien of hebben? DP: "Een buurthuis". Legt uit dat hij definitief voor De Kooi heeft ge kozen en uit Noord gaat verdwijnen. Er moet vaak gebruik worden ge maakt van scholen en dat zint hem niet zo, kennelijk. Hij kent natuurlijk ook veel men sen van de politie. DP: "Dat zijn geweldig menselijke kerels daar. Maar ik werk niet vóór ze: ik werk ze eerdér tégen. Ik kom er wel eens en zie ze natuurlijk vaak in de buurt. Soms speel ik wel eens eigen agentje. Dan zijn er ruiten in gegooid en zeg ik: "Jij hebt het ge daan". Daar weet ik natuurlijk geen duvel van, maar je weet wel binnen de kortste keren wie het wèl hebben Lacht smakelijk en kijkt me aan met een blik van: "Ja. zo moet Je het soms toch wel eens doen?" Weet je wat Je best mag schrijven? Dat ik veel respect heb voor de jongens en meisjes van de oudere groep die eigenlijk zelfstandig hun groep draaien. Die hebben er niet veel mee op, dat ze misschien in 'n buurthuis moeten gaan zitten. Wat zy doen was in het begin een groot ex periment. Het is gelukt. Ik heb daar verrekte veel respect voor". We praten weer wat over het stoppen. Nog dertien Jaar en dan komt het pensioen. Wat dan? "DP: "Ik wil vrijheid hebben. Als de ontwikkelingen in dit werk dermate veranderen, stop ik ermee. Dat weten ze. Ik wil niet gebonden zijn. Misschien hou ik het wel vol tot aan mijn pensioen". Zegt verder: "Ik ben een buiten beentje, maar ik dank mijn mede broeders dat ze me sans rancune hebben genomen. Ik ben geen ge meenschapsmens. maar toch werk ik en leef ik in en met de gemeen schap. Gek hè?" Hobby's? DP: "Lezen. Veel over de Kerk en de Maatschappij. Daarna stuur ik het naar een medebroeder die in Indo nesië woont. Ik ruim ook graag rot zooi op. Vanmiddag nog heb ik met een stel kinderen het schoolplein schoongemaakt. Komt er iemand naar me toe en zegt: "Zo, ben je ook al by de reinigingsdienst?" En als u 70 bent? DP: "Nou, dan geen schoolpleinen meer. Misschien ben ik dan wel er gens pastoor. Wie weet". Vertelt over zijn ouders die in Di- dam wonen en vanwege de hoge leef tijd niet kunnen komen. Heeft wat hij doet van zijn vader geleerd. Ver telt ook over zijn "fouten". Met car naval was er iets mis. Toen stuurde hij iemand op minder normale ma nier de deur uit. Dat bleek achter af niet juist te zijn. Van de week zag hij de jongen weer en heeft hem een hand gegeven. Het was eigenlijk niet eens nodig. De Pater had ge lijk. Zonder dat ik de situatie ken neem ik aan dat het ook gewoon zo was. Het kan toch niet anders? Wanneer ik wegga, zegt Pater De Ponti: "Je hebt niet eens gevraagd waar ik op ga stemmen. Wil je dat niet weten?" Goed. waar gaat u op stemmen? "Op de KVP natuurlijk. Kies Voor Ponti. Haha". Iia ERS SCHRIJVEN indenpoep (4) iet Leidsch Dagblad van 19 troffen wij in deze rubriek idrage aan van de heer H. van Tot waar hij het niet prettig uit te glijden over hetgeen achterliet, konden wij wel met onifnee gaan. •Hfly echter kwam de grote aap progressieve mouw, het zat .eer dwars dat iemand Uit zijn een auto had. Een boete van voor de eigenaren van de door fenoemde „Foutpoepers" leek vat veel, maar in een artikel zijn hand in he 10-l-'74, „poep- dezelfde fout" door voor iedere -10 i parkeerde auto f 500.- te wil len enz. enz., terwijl een behoorlijke staat van onder eet stinkt, waar hij ook vrt]ert* staat- Men kan zich wel af hoe verkrampt iemand zich gevoelen om van hondenover- auto's over te stappen. Hier waarschijnlijk het doel de LtldC iangf> zij het misschien wat schrale blijft er voor de heer van over, wanneer deze regering- lige tijd blijft zitten, zullen mtobezitters over moeten hun werk te -indien er dat dan nog is t de auto en het zg. „open- vervoer zelfs voor iemand die te duur zijn.. H. VAN ECK Hoge Rijndijk 3 Leiden. indenpoep (5) ton me heel goed voorstellen tor velen al het hondevuil op 111 en in tuinen een doorn in is. Ook vind ik dat het be- van hondenbelasting geen ex- 15 om je hond maar overal z'n ten te laten deponeren, al zul- meeste hondenbezitters hun <&ar uitlaten waar men er zo mogelijk last van heeft. Een "kje is natuurlijk niet altijd lijdelijk. Een hond is nu een geen machine waarbij men op een knopje hoeft te druk LEIDEN Zoveel als er wordt geschreven over het dag onderwijs, zo weinig hoor je van de levensloop van de avond scholen. Wat grootte betreft, verhouden die twee zich welis waar tot elkaar als vader tot zoon, maar dat is nog geen logische verklaring voor dat verschil in benadering. Want als het om prestaties én doorzettingsvermogen gaat, komt er voor het be reiken van de eindpaal via het avondonderwijs meer kijken dan door middel van de dagschool. Rector Van Kooten van "Boerhaave"„Een avondschool vergt het uiterste". ken als men de gewenste plaats be reikt heeft. Dit wordt tegenwoordig m.i. nogal eens verondersteld. Het wordt de hondenbezitter dan ook steeds moeilijker gemaakt en waar vindt men in Leiden nog terreinen waar een hond los mag lopen zodat hy zyn behoefte kan doen tus sen struiken of langs waterkant? Over het algemeen doen alleen aan gelijnde honden hun behoeften op de paden. Nooit waren de straten zo vies als in de weken (jaren geleden» toen er een verplichte aanlijning gold tijdens het heersen van hondsdolheid. Ik zou dan ook willen pleiten om het hondenbelastinggeld (jaarlijks 'n niet onaanzienlijke som) te gebrui ken voor het beschikbaar stellen van een terrein, waar de honden vrij kunnen rondlopen. Hierbee zou iedereen gediend zijn: schonere stoepen, minder gespannen honden bezitters (die lopen nu vaak met de zenuwen) en gelukkiger honden. Naast deze oplossing zou ik willen pleiten voor een beetje ver draagzaamheid en om geen krasse maatregelen te nemen als men ge ïrriteerd is. Uiteindelijk is het trap pen in honden vuil niet te verge lijken met het leed wat mens of kind ondergaat als hun lievelings beest iets overkomt. Ik denk hierbij aan de vergiftigingsgevallen in Lei den Zuid-West wat natuurlijk alleen valt onder het woord misdadig A. C. DUBBELDEMAN-DE BRUYNE, A. E. COSSEE-GERRITSE Cobetstraat 56 Leiden. Hondenpoep (6) Mijn hond „poept" als hij moet, dus heb ik altijd papieren zakdoeken bij me, raap de zaak op en breng het naar goot of putje. U kunt nog rekenen op waarderende woorden van omwonenden. A. GOUDRI AAN-JANSEN Nachtegaallaan 26 Katwijk aan Zee. Hoe zwaar dat avondschoolwerk is, zet rector D. J. van Kooten van de avondscholengemeenschap "Boer haave" aan de Kagerstraat uiteen in het "cursusprogramma 1974-'75", waarvoor vandaag de inschrijving begint: "Voor elk van de opleidingen (mavo, havo, atheneum, meao) geldt Door Ruud Paauw Foto Jan Holvast dat van de leerlingen vaak het uiter ste wordt gevergd om de studie tot een goed eind te brengen. Met aan zienlijk minder lessen dan op de dag scholen móet eenzelfde eindexamen worden afgelegd. Vrijwel allen heb ben een volledige dagtaak, velen zijn getrouwd en hebben een gezin. In die omstandigheden is het voltooien van een avondstudie een prestatie die res pect afdwingt. Vrywel in alle geval len is een besliste voorwaarde tot slagen dat een strenge regelmaat in acht wordt genomen: geen lessen ver zuimen, een schema maken voor huiswerk, repetities en werkstukken. Men is sneller achter dan men zou denken." Het avondonderwijs zou, gezien de hierboven geschetste zwaarte (en met het oog op al die bespiegelingen over de education permanente» eigenlijk het troetelkind van overheid, onder- wys-insrtantëes en publicisten beho ren te zijn. In de praktijk is daar weinig van te merken. Het avond onderwijs fungeert vaak als sluitpost op het departement (ofschoon een avondscholier maar eenderde kost van wat er voor een dagscholier wordt uitgetrokken) en het wordt nog wel eens over het hoofd gezien bij publikaties op onderwijsgebied. Troetelkind? Vergeet het maar. Het avondonderwijs hoor Je daar wel over morren, maar echt naar bui ten wordt het zelden gebracht. Dat komt, zo krijg Je de indruk, omdat het voortdurend moet woekeren met de ter beschikking staande tijd. Een avondschool geeft maar 60% van de lesuren van de dagschool en leidt toch voor dezelfde diploma's op. Dat vereist uiterste doelmatigheid, bik kelhard werken en zo min mogelijk praten over zaken die niet direct te maken hebben met het einddoel: het diploma. Vandaar dat reotor Van Kooten niet meteen daórover begint als Je hem over de problemen van het avondonderwijs aanspreekt, maar over een zeer praktische zaak: de kwestie van heit op tijd inschrijven van de leerlingen. "Men beseft niet genoeg hoe belangrijk dat is. De in schrijvingstermijn sluit op 5 juli, maar het gebeurt maar al te vaak dat men zich nog in augustus of sep tember komt aanmelden. Het is een avondschool, schijnt men te denken, en dan kan dat wel. Maar dat kan juist niet. In augustus moeten roos ters, schema's, indelingen klaar zijn. Het gaat om een scholengemeen schap van zo'n 800 leerlingen, dat wordt nogal eens vergeten. Het ge beurt soms wel dat men er in okto ber nog bij probeert te komen. We hebben dat wel eens gedaan. Ja. Ge bleken is dat dat vaak gaat ten koste van het onderwys en van de studie- rust. Dan kun Je nu net bil een avondschool, waar elke minuut telt, niet hebben. We zullen er dit jaar dan ook strakker de hand aan hou den." Achthonderd leerlingen dus. Het is wel aardig om rector Van Kooten en bestuurslid A. Versnel nog wat cijfertjes aan te laten voeren over hetgeen daar in de avonduren aan de Kagerstraat gebeurt. De avond scholengemeenschap Boerhaave (die in 1972 ontstond uit een fusie van de Lei'dse Avond-HBS. Gem. avond- mavo, Chr. avond-mavo Katwijk, Kennis is Macht en St. Pieter) heeft de beschikking over 106 leraren, van wie de overgrote meerderheid ook op dagscholen les geeft. Van de Loui se de Coligny Scholengemeenschap zyn 23 lokalen in gebruik <281 we kelijkse lesuren), van St. Agnes 19 lokalen (221 wekelijkse lesuren). De rector en de administrateur zijn de enige full-timers van dit "bedrijf". De studieresultaten zijn goed, maar dat is niet zo- verwonderlijk, want het betreft hier meestal zeer gemo- de 20 en 25 jaar), die de fouten van vroeger willen rechtzetten óf die vroeger de kans niet hebben gekre gen en nu pogen de achterstand in te halen. Tijdens een gesprek met een aantal leraren blijkt dat zy het lesgeven op de avondschool als zeer plezierig ervaren, juist vanwege die motivatie van de leerlingen. "Wat dat betreft lijkt het wel of de kloof met de dagschool steeds groter wordt." Avondonderwijs vergt een goede mentaliteit, een harde instelling. Hoe hard, blijkt uit het relaas van een havo-leerling (25 jaar) op de Boer haave, opgetekend in de kantine: "Je moet er je leven op afstemmen: over dag werken, 's avonds naar school of huiswerk maken. Het eerste Jaar was het moeilijkst. Je kunt niet meer uit wanneer je wilt. je ziet Je vrien denkring kliner worden, je krijgt ontzettend de pest in. Dat eerste jaar heb ik wel drie keer op het punt gestaan er mee te kappen. Maar dan had ik twee avondjes tv zitten kijken en dan dacht ik: 2it is het toch ook niet. Ik kreeg steeds een soort wroe ging. Nu ben ik zo ver gevorderd dat ik het per sé afmaak. Dat je goede resultaten behaalt, geeft oen gewel dige voldoening. Dat is moeilijk on der woorden te brengen. Maar zo eens in het kwartaal denk ik toch wel eens: moeder, waar ben ik aan begonnen." Rector Van Kooten: "De grootste problemen doen zich voor in het eer ste jaar. Daarin vallen er nogal wat af, ongeveer 37% van zowel mavo als havo-leerlingen. Ben je eenmaal door dat eerste Jaar, dan maak je ook een goede kans de studie af te maken, want de statistieken tonen aan dat het aantal afvallers dan oarwiorUyir minder WOTClL"

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3