Wat komt er in mijn kraam te pas? „ON KAN LEVEN BRENGEN IN SAHEL I Betrouwbaarheid van de wetenschap komt gevaarlijk in geding AG 23 MAART 1974 EXTRA PAGINA 19 De waterpomp van Girardier, die leven kan "brengen in de zon- verschroeide Sahel. (Foto Pierre Mengin, Unesco) De nog steeds (en dit jaar ster- kei-) dreigende hongersnood en hongerdood voor mens en vee in een deel van Afrika dat Sahel wordt ge noemd, kan bestreden worden, wan neer er meer geld op tafel komt voor watervoorziening. En die watervoor ziening in een gebied waar het Ja ren achtereen nauwelijks regent kan verzorgd worden door diezelfde ver schroeiende zon, die het land nu tot een van de armoedigste streken op aarde maakt. Diep in de bodem van deze streken. Niger, Mauretanië, Boven Volta, en Senegal ten zuiden van de Sahara, bevinden zich rijke waterbronnen. Het gaat er maar om, dat water aan de oppervlakte te brengen en te ge bruiken als dankwatefr voor mens. dier en plant. Een jonge Fransman, Jean-Pierre Girardier bouwde in de oase Chin- guetti, achthonderd kilometer van de Mauretiaanse kust, een „zonne- pomp" die de tweeduizend inwoners van drinkwater voorziet. De machi ne bestaat grofweg uit vier elemen- Het schoolcomplex in Mauretaanse stijl in Chin- 'luetti. waarvan het dak fun deert als warmtecollector voor ie waterpomp. (Foto Pierre Mengin. Unesco) ten. In de eerste plaats is er een aantal platte zwarte vlakken, die de hatte van de zonnestraling absorbe ren. Achter die collectors lopen buizen waarin water tot zeventig a tachtig graden wordt verhit. Dat is voldoende om een vloeibaar gas als butaan te laten uitzetten. Dit uitzet tende gas drijft een pomp aan, die koel water diep uit de bodem haalt. Het gas wordt in een condensator door dit opgepompte water weer ge koeld en vloeibaar gemaakt. De cy clus is daarmee rond met een grote winst aan water. Girardier ontketende in Chinguet- ti, een van de meest geïsoleerde plek jes ter aarde, een kleine sociale re volutie met zijn vinding. Omdat de pomp het werk overnam van de kinderen, die altijd (veel minder) water van ver verwijderde bronnen hadden aangedragen, konden deze kinderen nu tijd vinden voor onder wijs. Daarom werd er een schoolcom plex gebouwd, waarbij het dak gebruikt werd voor de warmtecol- lectors van de waterpomp. De pomp van Girardie r heeft honderdtwintigduizend gulden ge kost, maar deze kosten kunnen tot een fractie worden terugge bracht, wanneer pompen in massa- produktie worden vervaardigd. Die selpompen zijn dan, door de lange en moeilijke aanvoerlijnen van de (kostbare) brandstof veel duurde*. 1,1,'uUi k n« alrijke beslissingen met zeer verstrekkende gevolgen moeten regering en volksverte- oordiging eigenlijk blindelings afgaan op adviezen van deskundigen zoals weten- ps-beoefenaren. Men mag nu eenmaal van kabinetsleden noch parlementariërs ver- tigüi iten, dat zij op allerlei wetenschappelijke en technologische gebieden zo gespeciali studies aan een bepaald terrein hebben gewijd, kunnen controleren, zonder hulp van onderzoekers gefundeerd bekritiseren en op de juiste waarde wegen, schouders van de wetenschapsbeoefenaren wordt daarmee een zware verantwoor- iheid gelegd terwijl zij daarnaast niet door een plicht tot verantwoording worden ïderd. In een tijd van polarisatie, het ongenuanceerd denken in zwart-wit, is zo'n si- niet zonder gevaar. ook wetenschapsmensen ontkomen niet aan vooroordelen, aan de neiging om naar >epaalde theorie of veronderstelling toe te werken. Zij hanteren bij een eerlijke oschapsbeoefening weliswaar „harde feiten" maar de samenbundeling daarvan t nog niet tot de „waarheid te leiden, want in een conclusie ligt onvermijdelijk een dosis feiten-selectie, interpretatie en onzekerheid om dat ook de wetenschap niet al- nd is. orgaantransplantaties, het al 'Opheffen van de tbc-consulta- of hun ombouw tot an- tm gezondheidsorganisaties. wereld (o.a. Amerika) DDT-projec- ten werden onderbroken. Jukes stelt hier tegenover in zijn artikel in Die Naturwissenschaften de onthutsende conclusie, dat vrijwel alle hetze tegen DDT berustte op zijn, dat zij uitlatingen en adviezen van wetenschapsbeoefenaren, die een leven verkeerde, later grotendeels achter haalde observaties en gegevens ten dele zelfs op bewuste misleiding; bewust in zoverre dat gecorrigeerde gegevens duidelijk werden achterge houden of niet de publiciteit kregen als de oorspronkelijke, kennelijk foutieve "feiten". Het is op deze plaats niet mogelijk, tot in detail dit betoog van Jukes te volgen. Enkele saillante uitspraken willen wij echter samenvatten. De vogelstand in de VS zou door DDT zijn bedreigd met uitroeiing van bepaalde soorten: treklijsters, vis-arenden, adelaars etc. Latere zui lver wetenschappelijke observaties hebben aangetoond, dat de treklijs- trokken conclusies vooral die grote publiciteit hebben gekre- (en spoedig komende be- gen. Bovendien is het helemaal de ten) over het al of niet fluori- vraag, of dergelijke "gecorrigeerde" "a drinkwater, over de wen- inzichten dan bij die actiegroepen van een snelle natrium- wel eerlijk dezelfde publiciteit zul- kweekreactor in het West- len krijgen als de oorspronkelijke. zowel omdat die correcties helemaal niet in hun kraam te pas komen. Want 'htnfo) in het algemeen, maar ook ook zo'n groep wil niet graag onge- re zaken als het vaststellen lijk bekennen, door terug te komen tijdstip van de dood met het op eerdere stdlingname. Dat lijkt allemaal wat academisch, maar toch zijn dergelijke zaken in het verleden gebeurd. Dezer dagen kregen wij een bijzon der boeiend artikel onder ogen, waar in Juist zo'n geval wordt beschreven. Wij willen u zonder teveel weten schappelijke termen de hoofdlij nen van deze wetenschappelijke ver handeling niet onthouden. aken worden nog gecompli- ïn riskanter, wanneer actie- zich meester maken van ï«en van wetenschapsmen- rapporten etc. en deze se- iianteren als wapens. Er gaan prestigekwesties meespre- »r de wetenschapsbeoefena- nu eenmaal niet graag voor He voetlicht terugkomen op H geponeerde stellingen en ge- Die Naturwissenschaften (Springer- ters, Verlag, Januari 1974 pag. 6 e.v.) inderdaad vele i kwamen bij behandeling In deze tabel is het verloop van dodelijke slachtoffers van vlaria voor en na (en voor Ceylon later weer na) DDT- fiecten opgesomd. Men dient er acht op te slaan dat het Ustgenoemde dodencijfer voor Ceylon een periode van twee ar omvat. Voorts moet in aanmerking worden genomen dat J/ wrul in de vermelde Europese landen) de malaria ook Jggedrongen werd door hetere algemene hygiënische om- digheden door aanzienlijke verbetering van het sociale lieu and eylon Jaar 1946 1961 1962 1963 Slachtoffers 2.800.000 )DT-project geëindigd in 1964 IULGARIJE «46 TALIE 1945 1968 I0EMENIE 1948 1969 PAN JE 1950 J 1969 URKIJE «so J 1969 OEGOSLAVIE 1937 150 144.631 10 411.602 37 338.198 4 19.644 den. Maar na enige Jaren stak 'n storm protest tegen het gebruik het fotosynthese-proces in de reldzeeën er door zou worden traagd en uiteindelijk stopgezet verschijning van het veel besproken en wereldwijd verspreide boek Silent Spring in 1964. Dat boek signaleerde (veronderstelde) funeste invloeden van insecticiden en vooral DDT op het milieu en de ecologie en ook uiteindelijk op de mens doordat DDT onafgebroken in de voedselke ten zou worden opgenomen en daar door een veel wijdere werking zou krijgen dan alleen ten aanzien van insecten. Het resultaat was. dat van over heidswege in een groot deel van de enkele meting onder excep- Wetenschap cn technologie door P. Bok tionele omstandigheden en dat de re sultaten van die meting later niet werden bevestigd als geldend voor de oceanen en de regenval in het al gemeen, integendeel. Publicaties en mededelingen betreffende deze cor rectie kregen nauwelijks aandacht, hoewel het voor iedere wetenschap pelijke onderzoeker duidelijk moest zijn dat extrapolatie van incidentele gegevens over het geheel van de we reldzeeën ronduit onverantwoord iepen artikel over insecticides en gezond- tegen iepziekte, als geheel in Ameri- heid, landbouw en milieu. Daarin ka veruit de grootste vogelpopulatie gaat hij uitvoerig bleem. DDT was al in 1877 gesyntheti- de af- seerd, maar men wist er weinig mee medische fy- te doen tot 65 jaar later, tijdens de sica van de Universiteit van Califor- tweede wereldoorlog de dodelijke zij hebben zich elders sterk vermeer- nie en Berkeley (USA) publiceerde werking bij insecten ontdekt werd. derd. Adelaars (het nationale sym- in het wetenschappelijke tijdschrift Toen ontstond een rage van DDT-ge- bool van de Verenigde Staten) blijken bruik voor gewassen-bescherming. malariabestrijding etc. Een typhus- epidemie in Hitiers vernietigingskam pen werd direct na de bevrijding, door de geallieerden abrupt afgebro ken door de toepassing van DDT, voordat de ziekte zich vanuit de kam pen over de rest van Europa kon verspreiden. Vooral de malariabestrijding met DDT had over de gehele wereld na de oorlog opzienbarende resultaten. In een bijgaand staatje, eveneens ontleend aan het artikel van prof. Jukes, worden enkele voorbeelden gegeven. De Wereld Gezondheids- rapport over het voorkomen Organisatie verzorgde doeltreffende DDT in het water der oceanen acties met DDT tegen ondermeer ty phus, gele koorts en slaapziekte in groot aantal ontwikkelingslan- overhaaste conslusie uit trokken, dat i op 't DDT-pro- gebleven, talrijker zelfs geworden in de jaren dat met DDT werd gewerkt. Visarenden zijn inderdaad gesneu veld door DDT-concentraties in vis (vermoedelijk, niet bewezen) niet door DDT-resten in hun prooi vrijwel op de rand van uitroeiing ge bracht te zijn maar door (ongeoor loofde) Jacht, waaraan 77 procent van de adelaarstand ten offer is ge vallen. Soortgelijke ontwikkelingen deden zich voor ten aanzien van val ken en pelikanen. De aanvankelijk verdachtmakin gen van DDT kregen een enorme publiciteit door de actiegroepen, de latere weerleggingen van de (voorlo pige) wetenschappelijk conclusies kwamen nauwelijks in het daglicht. Een incidenteel (weer voorlopig) DDT op, om dat het milieu-vervui- dat de zuurstofvoorziening op aarde lend zou werken, vele diersoorten op gevaar zou lopen. De acties kwamen pas goed op alarm-gegevens betrekking hadden malen de dagelijkse dosis van nor male mensen en dieren eventueel een verhoogde kans op kanker hebben. Op grond van allerlei acties en met terzijde stelling van studies die de wetenschappelijke basis aan die actie ontnamen, is in een groot deel van de wereld het gebruik van DDT ge staakt. al of niet door de overheid vissoorten zouden met uitsterven bedreigd zijn door te hoge concentraties van DDT in hun lichaam. Deze beweringen steunden op een sterke achteruitgang van die vissoorten in bepaalde gebieden in tijden, dat inderdaad een verhoogd DDT-gehalte van afbraakprodukten daarin werd aangetroffen. Niet werd in de alarmerende berichten in dit verband vermeld, dat enkele elkaar snel opvolgende orkanen een ravage onder de visstand hadden aangericht door verwoesting van broedplaatsen etc. terwijl (waarover straks meer) in het geheel niet was aangetoond dat DDT op zichzelf schadelijk voor deze vissen was. Er werd 'n causaal verband gelegd dat er niet was en tot dusver niet is aan getoond. Bovendien was de veront reiniging waarschijnlijk door andere produkten veroorzaakt. Jukes vermeldt met kennelijke spijt, dat zelfs de Club van Rome in zijn opzienbarende rapport in sommige opzichten is uitgegaan van de aan vankelijke alarmerende „voorlopige" conclusies van onderzoekingen en de tegenspraak van de aanvankelijke conclusies door dezelfde wetenschaps -beoefenaren of wetenschappelijke instellingen kennelijk niet in hun beschouwingen heeft betrokken. Een werkelijk ontstellend voorbeeld van eenzijdige, onjuiste en mislei dende hetze volgt in het artikel van Jukes na deze aanval op de Club van Rome. Tijdens 'n „hearing" over de DDT-gevaren in de Verenigde Staten kwam een rapport ter spra ke over verontrustende DDT-con centraties in de bodem. Dat rapport had toen al aanleiding gegeven tot heftige acties. Tijdens de hearing moest de wetenschapsbeoefenaar, die de verontrustende cijfers de wereld in had geslingerd, toegeven dat di me tingen slechts betrekking hadden op één plaats bij Long Island (New York). Maar er bleek tijdens die waar de metingen werden verricht, had een tankauto gestaan die daar gevuld werd met sproeistoffen met DDT voor bewerking van landbouw gronden. De betrokken wetenschaps beoefenaren publiceerden geen cor rectie op toelichting op hun aanvan kelijke rapport, het hearing-rappor' kreeg nauwelijks aandacht. Dan is er in die Jaren van verzet tegen DDT nog een wijdverbreide op vatting ontstaan dat DDT kanker verwekkend of in ieder geval afbre kend voor een natuurlijke defensie tegen kanker zou zijn. Onjuist noemt Jukes deze conclusie aan de nand van wetenschappelijk onderzoek. Bij sommige soorten knaagdieren (o.a. ratten) bestaat dit effect mis schien wel. maar bij andere diersoor ten in het geheel niet. Zeker niet bij de mens, aldus concludeert Jukes Arbeiders in DDT-fabrieken, die een dagelijkse dosis van 625 maal de „normale" voor anderen geldende dosis DDT of meer binnen kregen ge durende negentien Jaar hebben daar geen enkele nadelige invloed van on dervonden. Er is geen spoor van ver hoogd kankerrisico gevonden. Proe ven met dieren hebben aangetoond, dat enkele soorten pas bij tientallen Die gevolgen blijken duidelijk uit het bijgaand staatje over de slacht offers van malaria, een ziekte die in onderontwikkelde landen vooralsnog alleen door DDT doeltreffend beste den kan worden, terwijl de acties te gen DDT volgens Jukes niet weten schappelijk verantwoord zijn. Niette min zijn in vele landen de DDT-ope- aties gestaakt. Premier Indira Gandhi van India verklaarde in Juni 1972 tijdens de Stockholmse wereldconferentie over milieubescherming ondermeer het volgende: „Wat moeten wij zeggen te gen onze landgenoten, die in dorpjes en achterbuurten wonen over het belang van het schoon houden van oceanen, rivieren en atmosfeer ter wijl hun eigen gezondheid en hun le ven door het milieu van him ver blijfplaats worden bedreigd? Het mi lieu op wereldwijde schaal kan niet verbeterd worden zolang er grote ge bieden bestaan waar onvoorstelbare armoede heerst. Maar anderzijds moeten wetenschap en techniek hel pen, om die armoede op te heffen". Tot zover het artikel van Jukes. In dit licht bezien hebben weten schapsbeoefenaren een beangstigend verantwoordelijke taak, maar de overheid heeft de even beangstigen de taak om adviezen van de weten schap in de praktijk te brengen. De gevolgen van de hetze teg«i DDT zijn, gezien de cijfers die wij hierbij publiceren, bijvoorbeeld in Ceylon ontstellend geweest. De overheid heeft hier kennelijk „deskundige" ad viezen verkeerd geëvalueerd. Maar tot een herziening op grond van we tenschappelijk onderzoek is het nog nooit gekomen. Dergelijke zaken brengen ener zijds de geloofwaardigheid van de wetenschap in geding, en geven bo vendien aan actiegroepen nog niet het recht, de wetenschap waar dat in hun kraam te pas komt, op het verdachtenbankje te plaatsen en se lectief te gebruiken voor hun acties. Nogmaals: het is een gevaarlijke situatie, wanneer overheid en volks vertegenwoordiging blindelings moe ten vertrouwen op „de wetenschap" terwijl die wetenschap zelve noodge dwongen door de maatschappij wordt gepolariseerd, wordt gedwongen om te denken in zwart-wit. „Zwangere vrouwen en kinderen wegwezenEen bord dat door een actiegroep werd geplaatst bij de kerncentrale in Borssele. Een voorbeeld ook van de manier, ivaarop actie groepen apert onjuist wetenschappelijke argumenten voor of tegen een of andere installatie hanteren. Vele ivetenschaps- mensen waarschuwen voor de gevaren van kernenergie, maar die gevaren zijn voor zwangere vrouwen niet groter dan voor anderen. De genetische schade, waarop kennelijk wordt gezin speeld, heeft zich eventueel al voor de zwangerschap voor gedaan vao

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19