Kultuurkamer': een bitter tuk nazi - onbenulligheid "Het eerste doodvonnis" EDEWAAGENS POGING DE NEDERLANDSE KUNSTENAARS TE KNECHTEN ;AG 23 MAART 1974 Ijviduele Nederlander behoefde zich van de werkzaamheid van det departement van ^e"st|"ySYinqu^rrtge^^Goedf' oorlichting en kunsten niet meer aan te trekken dan hij zelf wenste; dat was als re- waagen wel duidelijk gemaakt heb ber weinig. Maar* de zaak kwam anders te liggen in die sectoren waarop, afgezien p pers en radio, Goedewaagens departement ging eisen dat men van uiterlijke ge- iamheid blijk gaf. iir Goebbels resorterende jmmer: een overkoepe- 'organisatie ivaarbij alle kunstenaars aangesloten te zijn: Joden konden er <an worden, personen Joodse grootouder (Vier- als regel wèl, die met odse grootouders Halb- uitzonderingsgevallen, t kunstenaars die een vol- tchtgenoot of echtgenote golden daarbij als Halb- ïde systeem wilde de be- Nederland invoeren. Dat wat voeten im de aarde, snamelijk de bedoeling van bij verordening een kopie het, Kulturkammergesetz in Ne- laten afkondigen, maar de ibtenaa/r van zijn departe- met de concept-tekst van irdeniing in zljin zak, in Ja naar Den Haag gereisd daar op grote weerstand waren van belang. Het spits werd afgebeten door de |ter Henriëtte Mooy (die Roland toneelspelers. Waarlijk, zij hadden 1x J~""- als zoveel andere kunste- in het vooroorlogse Nederland materieel niet gemakkelijk gehad, maar het feit dat Goedewaagen had HJking laten doorschemeren dat hij hun po- doeld, sitie belangrijk wilde verbeteren, bracht geen wijziging in hun hou ding teweeg. Het bestuur van hun bij Goedewaagen en zijn hoofd- de Nok aangesloten ;en, maar bij Seyss-Inquart Organisatie van Toneelkunstenaars, c<m de loerkzaamheid van zevenduizend leden) aangesloten bij Nederlandse Organisatie Kunstenaars, de Nok, die door mr. J. P. van Royen, algemeen secreta ris van het hoofdbestuur der PTT, geleid werd, en wat die kunstenaars in de eerste maanden van '41 uit de pers omtrent Goedewaagens plan nen vernamen, wakkerde hun ver langen aan, het bij voorbaat duide lijk te maken dat zij van een Kul tuurkamer en van een aansluiting bij „Gilden" (waaruit die Kamer zou bestaan) afkerig waren. De alge- de dichter dr. Deze week verscheen het eerste boek van deel V van het stan daardwerk „Het Koninkrijk der Nederlanden in de tweede we reldoorlog", geschreven door prof. dr. L. de Jong. Dit deel beslaat de periode maart- 1941 tot juli-1942. Bijgaand treft men een uit treksel uit het hoofdstuk: „De Kultuurkamer en de Kuituur ben dat het hun veel moeite kosten, de Nederlandse kunstenaars sident in de pas te laten lopen. Voor geen krijgen. Dat w van beiden was dat reden, hun plan nen op te geven. Seyss-Inquart gaf begin Juni opdracht, met de veror- tieve beslissing mede nam op grond van een aanwijziging van Arnold Meyer. Er resulteerden negentien kandidaten met Snijder als pre- net de twintig vol vel erg mager. Snijder zette zijn bemoeienissen dus voort en hij wist twee weinig beken de schilders, H. F. Boot en Jaap Gid- deningen tot oprichting van de Kul- ding, doch ook één beeldhouwer van Polet,' dat Goedewaagen president van de Kultuurraad te worden. De raad •wen zij met een Halb- mene stemming in den lande sterkte die neiging tot protest en ook dat alles de Februaristaking alsmede de nieu- Boutens, ge- leid werd; Roland Holst betoogde Muziekgilde zouden moeten aan- Kultuurkamer en Snijder president van de Kultuurraad zou worden; zou het tussen hen beiden tot menings verschil komen, dan zou de beslissing bij hem, de Reichskommissar, lig gen. Goedewaagen liet van mei af nagaan, hoeveel personen lid van de Kultuurkamer dienden te worden; men kwam tot een totaal van bijna vier-en-vijftigduizend, van wie zich gesloten) meer dan vijf-en-twintigduizend bij noemd w op i dat aan Joodse kunstenaars spoedig het verder we anti-Joodse maatregelen die in ken onmogelijk zou worden gemaakt, de Kunsten en Kunstnijverheid. Voor de lente van '41 afgekondigd werden, Boutens,^voorgewend ver- deze en de overige giiden (het wer- den er in totaal zes) alsmede voor de vakgroepen" waarin de gilden kwam dus uit een president en twee- en-twintig leden te bestaan. Zeven waren afkomstig uit het voor-oorlog- se hoger onderwijs (van wie één, de Leidse germanist prof. dr. Jan de Vries, als vice-president zou optre den) zij waren aangevuld met drie andere wetenschapsbeoefenarendr. H. Krekel die pas aan de (overigens Leidse universiteit be- tot buitengewoon hoog leraar in de wijsbegeerte van de ge schiedenis, de Amsterdamse physicus dr. T. de Bruin en de rijksarchiva- Zeeland, mr. Willem Mengelberg feestvieren ontkend baasd. aldus Holst bijviel), „vriendelijk gedeci deerd blijken, „opheffen" niet de juis te weg te achten, en hij praatte er beetje omheen: „de verwerke- geste, door u be mens heel verkeerd kunnen uitp°kken, meneer". Drie dagen na die discussie wer den (14 mei) alle orkesten ge-ari- Nederlandse seerd en werd de Nederlandse Or ganisatie van Kunstenaars ontbon- i-èrd öp 7~ap'ril '41 ten departemen- den verklaard: de kas en alle be- van Embden. Dan zaten in de raad de architect ir. J. Gratama, de direc teur van het Museum Boymans te deeld werden, moesten de nodige Rotterdam, dr. D. Hannema, de Houten, vier be oefe functionarissen aangetrokken wor- uitgever R. den; vooral leek het van belang dat naren van de „Volkskunde" het „leiderschap" zekere bekendheid genoten. elk dere vertegenwoordigers van de SS- i, zich door Goeb vet te laten voorschrijven. het Promi had aan één sjse Kultuurkamer en één ling theater en dans optrad, de vraag scheiden werden door ambtenaren Zo werd het eind november '41 voor de verordeningen verschenen waarbij Kultuurraad en Kultuurka mer althans op papier in het leven componist ir. H. Badings en Ne derlands beroemdste dirigent: Willem Mengelberg. Pro-Duits didaat-leden van de Kultuurraad had Snijder de naam van de dirigent van Meerkamp het, Amsterdamse Concertgebouw-or kest opgenomen. „Een beoordeling is overbodig", had hij er aan toege voegd. „Zijn pro-Duitse instelling is bekend". Dat was zij inderdaad, en in wijde kring. Willem (eigenlijk: Jozef Willem) Mengelberg was in 1871 in Utrecht geboren waar zijn Duitse ouders (zijn vader was beeldhouwer en bouwkundige) zich gevestigd had den; zij verwierven er de Nederland se nationaliteit. Hun zoon Willem ging in Keulen muziek studeren, bleek niet alleen als pianist staan. „Europa komt op nieuwe we gen, verklaarde hi.i aan een verslag gever van de Völ'kischer Beobacnter; „ook de invloed van de westelijke cultuur is afgesneden", zei hij,, doe lend op Engeland en de Verenigde Staten, „maar ik vind dat helemaal niet zo erg Wij zijn toch juist met het Duitse geestelijke leven altijd zeer nauw verbonden geweest Steeds weer heeft Adolf Hitler de vrede gewildin Nederland begrij pen ook de laatsten nu dat veilig heid en vrede alleen van Duits land kunnen komen". Mengel berg vertelde ook van het glas cham pagne dat hij gedronken had, „toen de wapenstilstand werd gesloten" voorgelegd of het ten Gilde voor Theater en Dans wil- aef hij. „de cultuurpohtle- de meewerken, en weigerde bij mon- g bij ons"), maar Seyss-In- de van z*Jn voorzitter en secretaris, 3de zijn eigen invloed be- resP- J°an Remmelts en Hans van plaats in Meerten. Maar het bestuur deed op te rich- de organisaties bleven desondanks in Dam, de secretaris-generaal van op- Al die leden waren op zijn minst pro-Duits. Er zullen onder hen wel enkele geweest zijn bij wie de ook als dirigent uitzonderlijk be- tenminste, dat maakte de Völkischer gaafd en werd in 1895, op twintigjarige leeftijd dus, belast met de leiding van het sinds kort wenste dus de Nederlandse Cul- welke in september '40 met het richtte daags gesprek een rondschrijven tot alle ac- ^ftf*"óCCir teurs en actrices waarin hun de vrijwel algemene stemm ricbt was m rag trouwens In voorgelegd werd of zij het met (ympathleke en vo.gens SS- maakten 338 hun opinie kenbaar nootschap van Nederlandse Compo nisten richtten de geesten zich meer op verzet en nog sterker was dat het geval in de Nederlandse Kring van Beeldhouwers die al in '40 met vrijwel algemene stemmen (een van Johan wachting een rol speelde dat zij als staande Concertgebouw-orkest. Hij lid van de Kultuurraad althans 'n reële taak zouden krijgen die ver pachting werd niet bewaarheid: de wetenschappen hier uitdrukkelijk bui ten vielen) werd verplicht, zich bij de Kultuurkamer aan te sluiten. President Goedewaagen kreeg, ge- Kultuurraad kreeg niets te bete- heel overeenkomstig het leidersprin- kenen- Polet sprak cipe, alles te beslissen. lenkende Snijder hulpkracht bij de reorga- 307"bïeken acc<^rj t£ 13 niet - het Nederlandse eultu- 18 dat öch Polet) besloten had, alle instellingen Het bleek niet zo eenvoudig, voor 1 de „Nieuwe Orde" te boycotten die Kultuurraad de „ten minste twin- die ook al in een vroeg stadium, tig" leden te vinden die door de des- tenmwkTn,"maakte" vm-mHncr van betreffende verordening voorge schreven werden. In juni begon wist dit orkest tot een van de beste ter wereld op te werken. Hij was ijdel en, met name op artistiek gebied, van een monumen tale zelfverzekerheid, die met een ze kere beperktheid gepaard ging. De wereld waarin hij leefde, was die waarin hij zijn triomfen vierde: de Het maandenlange touw- traa[ beschouwden, van Meerten gaf die bijvoorbeeld door het weigeren Snijder al met het opstellen dat hieruit voortvloeide, wil' niet in bijzonderheden veer- i] merken hier slechts op dat volgt afliep: Snijders Ne- sturen Cultuurkring (die zich als naars was gaan aandui- 1 rd opgeheven; de cultureel- serde leden werden overge- die cijfers, die duidelijk genoeg ren, aan het departement door; spoe dig raakten zij ook bekend bij de be- andere groepen kunste- die bij de Nok aangeslo- raren en begin mei, toen uit een Goedewaagens toespraken ge bleken was dat hij zijn plannen wil- 1 To- lie- overheidsopdrachten in finan ciële moeilijkheden kwamen te ver keren. Moeite schaarse vergaderingen van „een stelletje onnozele mensen, ik kan net zo goed m'n mond houden". De onbe nulligheid die de Kultuurraad ging muziek; politiek interesseerde hem kenmerken, maakte evenwel het feit maar weinig. Hij was en voelde zich niet ongedaan dat zij die Snijders Nederlander maar toch met een uitnodiging aanvaard hadden, zich sterke gebondenheid aan Duitsland op een beslissend moment publieke- en de Duitse cultuur, lijk aan de zijde van nationaal- so- De raak gaf hem veel hoofdbre- dialistische bezetter geschaard had- fn kens. Tenslotte stelde hij vast tot den' Onmacht datgene wat zij even- t-nampagne tueel later in de bezetting deden (Po let bijvoorbeeld gaf een niet onbe- 1 candidaten. 1 lijs- den uitgaan. Er werd op de be- ^angri^ke st€"n vervolgde Jo- Mengelberg zich nieuwe, uit Duit- de doorzetten, vond het initiatief i Nederlanders bestaande or- de Nederlandse Organisatie n, de deining die zich trokkenen door Snijder grote pressie teidie van het Reichskom- kundigen, het hoofdbestuur van de allerlei culturele manifes- Koninklijke Nederlandse Toonkun- ng voorbereiden; de uit het stenaars- Vereniging, 't bestuur van an het Genootschap van Nederlandse in Componisten en het bestuur van de u- Nederlandse Bond van Architecten Toen de Duitse legers op 10 mei '40 land binnen rukten, bevond lu liV *«wsgelberg zich in Frankfort aan -w de illegaliteit), brand- de Main voor een ^zoek aan zijn mei '41 in de wereld uitgeoefend: hij gaf hun te verstaan m<~rktJn zlch- schreef Arondeus, tandartó Hij was verheugd dat de dat een weigering hoog opgenomen "als <je handlangers van landver- ooriog in Nederland maar kort ge- kon worden door de Reichskomis- iaa^> Jodenvervolging en vnjheidsbe- sar. Van de drie-en-twintig uitge- rovin8 en verspeelden zij, „armzali- marionetten", wat zij nog aar n en faam bezaten. ADVERTENTIE afkomstige leden Kuituurkring kwamen ootschap „Nederland In Katwijk is dit boek verkrijgbaar bij: Boekhandel A. v. d. BERG .-echt, Seyss-Inquart be- circulaires hun leden uitgaan (het is vermoedelijk ook door ande- besturen gedaan), waarin zij Nederlandse die leden vroegen, zich door middel :aad in het leven te roepen va" ondertekende verklaringen tegen nodigden weigerden er niettemin vier: de dirigent Eduard van Bei- num, de beeldhouwer prof. J. Bron- ner, de architect prof. N. Lansdorp en een vrijwel onbekend, Jeugdig kunstenaar, René Smeets, een lid van Nationaal Front, die zijn nega- Van alle leden van de Kultuur raad was er overigens slechts een die vóór de bezetting nationale bekend heid genoten had: Mengelberg. Reeds op de eerste lijst van can- duurd had; Duits-chauvinistische ge voelens braken in hem door; toen in Juni het bericht kwam dat de Duit sers Straatsburg binnengerukt wa ren, hief Mengelberg er in Bad Gas- tein waar hij een kuur was gaan volgen, samen met enkele vrienden ~OT,C' iu;; ëeilb toezichthoudende en advise- gaan vervullen op gebied en die onder lei- ronde doen staan van Snijder, de gilde-plannen uit te spreken. Ook gingen illegale pamfletten de .Tegenover speculeren ïn onze buigzaamheid: rustig verzet", zo werd aangeraden de invasie in de in De Brandarisbrief die door de Sowjet Unie kregen de Duitse auto- kreeg dat in Den Haag in een café Nederlandse V-Mann te horen honderdmaal gestelde vragen (op- jaar. Mertitz kreeg drie Jaar. Baas schilder-schrijver Willem Arondeus riteiten in alle bezette landen opeens gestencild verspreid werd. Tot ontbinding gingen de genoem- de organisaties nog niet over. Een uteristiek compromis geleid voorstel in die geest werd, ondanks - al gebleken dat de Ne- het feit dat een NSB'er aanwezig op 12 mei door de dichter A. instructie van de Flihrer doodvonnissen, die inmiddels waren geveld, onverwijld uit te voeren. Inti midatie leek Hitier het enige middel om in West-Europa zo weinig mo gelijk risico te lopen. Er dracht? helpers? geld? code?) geen Becking en mevrouw Smit werden antwoord gaf, Hers, Mesritz, Baas vrijgesproken, de twee dochters nationaal-socia- ring Roland Holst gedaan in de vergade- bezet Nederland één: het doodvonnis tegen zijn oudere broer en zijn zus- leven verteld werd dat de Nederlandse rine-officier van Hamel als geheim agent naar bezet gebied gekomen was maar in Friesland was gearresteerd. Vrezend dat, als hij bleef ontkennen, represailles genomen zouden worden volgende morgen kon een bewaker Door te zwijgen had van Hamel tegen zijn vader en moeder, wellicht hem toefluisteren dat de vier nog in tientallen het leven gered: drie in- Becking en Marion Smit achter el kaar gefusilleerd zouden worden, v. Hamel zweeg, salvo na salvo klonk hij blééf zwijgen. Eerst de genschap. Allers naar het Frauenkonzentra- tionslager Ravenbrück overgebracht Allers en Mesritz stierven in gevan- bevoogding en organisatie. de Vereniging tegen de eerste geheime agent lichtingengroepen had hij opge- Beobachter De Telegraaf publiceerde die uit latingen op 10 juli in vertaling, en toen Mengelberg later in die maand in het Amstel-Hotel te Amsterdam zijn intrek nam, kreeg haj spoedig te horen dat hij door zeer velen al3 een doodgewone landverrader be schouwd werd; hem werd ook gezegd dat men vooral diep gegriefd was door zijn mededeling dat hij een glzz champagne gedronken had, „toen de wapenstilstand gesloten werd" al gemeen was dat geïnterpreteerd als de wapenstilstand van Nederland. Gehuild Mengelberg wilde dat rechtzetter*, kwam daartoe in contact met een van de journalisten van De Tele graaf. Johan Luger, en het gevolg was dat in het blad op 2 augustus een interview met Mengelberg ver scheen waarin te lezen stond dat van het verhaal dat hij feestgevierd zou hebben bij het bericht van Neder lands capitulatie, „geen woord waar" was: „We hebben gehuild van opluchting toen wij hoorden dat de vreselijke beproeving voorbij was. En we hebben een kopje thee ge dronken", zei Mengelberg nu. „Ik pro-Duits", erkende hij overi- en met goed recht. Mijn voor vaderen waren Duitsers en sedert wanneer is het in Nederland een mis daad, pro- of anti-iets te zijn?" Met dde twee interviews bracht Mengelberg aan zijn vaderlandse re putatie een dodelijke slag toe. Enkele maandein later, in maart '41, zei Mengelberg tegen twee bestuurs leden van het Concertgebouw, „dat Nederland beter het hoofd in de schoot had kunnen leggen, net als Denemarken". Een uitlating als deze bleef binnenskamers: Mengelbergs toetreden tot de Kultuurraad vorm de daarentegen weer een publiek feit dat algemene bekendheid kreeg en een feit dat geheel in de lijn lag van zijn twee interviews. Nationaal-socialist was hij in ge- terkundigen die door de voorzitter, de Nederlandse regering, de luite nant-ter-: Hamel. ter. gaf van Hamel toe dat de opge- Toen zijn dossier afgesloten werd, richt, hun financiering had hij via nen dele- Uitnodigingen om deel -te geven t Juist der tweede klasse Lodo derdaad (Schreieder bezat die ge gevens al of kon ze gemakkelijk ver- Engeland krijgen) op 14 mei IJmuiden als ma- rinepofficier verlaten had. Dat hij l dat hij in- hadden Schreieder en Haubrock op de bankier E. E. Bij zijn poging terug te keren was van Hamel me dio oktober bij het TJeukemeer sa men met vier metgezellen (de Leid se studenten Hans Hers en Jean Mesritz, de Leidse hoogleraar prof. Baas Becking en mevrouw Marion naar het concentratiekamp Smit) door de Nederlandse politie, gearresteerd en aan de Sicherheits- polizei uitgeleverd. Ook had de Ne derlandse politie op Zijn vader, prof. het doodvonnis hun kernvragen nog steeds geen waarborgd. Maar geen antwoord gekregen. In de weken die adres had hij prijsgegeven, volgden, slaagde van Hamel er twee maal bijna in, uit de gevangenis te Hamel, deed met 'n geheime opdracht in bezet ge- ontsnappen; één van die twee keren beroep op de voorzitter van het col- bied teruggekeerd was, bekende hij voerde hij met veel Geschnauz Hers lege van secretarissen-generaal, Jhr. niet. Prompt werd hem gezegd dat die hij uit diens cel had laten ha- zijn vader, moeder, broer en zuster len, zg. als gevangene met zich mee. „Voor de buitensport waar we al gebracht zouden worden. Toen pas waren, stopte net Haubrock", ver telde Hers ons achttien Jaar later. "Daar was nog een Duitser bij en kon kwam hij voor het feit uit dat hij in derdaad als geheim agent gearres- eilandje in 't teerd was. Dat wakkerde de nieuws- TJeukemeer de koffer met alle ge- gierigheid van de Duitsers machtig hadden geen kans. We zijn gevens die van Hamel had willen aan. Zij wilden weten wat zijn pre- binnen geslagen". cieze opdracht was, wie hem bij het N. Snouck Hurgronje het college wellicht op gratie aan dringen? Snouck voelde daar niet veel voor. "Spionage is iets heel ergs", zou hij gezegd hebben. De Nederlandse regering te Londen, er stonden Duitsers in de poort. We gelicht via de Zweedse die in Ber lijn de Nederlandse belangen waar- meenemen, opgespoord: spionagerapporten zaten er in maar ook een geadresseerde brief die het de Sicherheitspolizei mogelijk ge maakt had, in Den Haag de adju dant-onder-officier Allers te arreste- Begin april '41 vond in het ge- zenden geholpen hadden, wie hem bouw van de Hoge Raad het proces uitgewisseld te krijgen tegen geld gegeven had en hoe zijn code in plaats. "Op weg - - - elkaar zat. Ten huize van Allers i ren enkele berichten in code gevon den, maar daar konden de Duitsers ren, uit wiens woning van Hamel de niet uit wijs worden en een van de zendverbinding onderhouden had, Nederlandse codespecialisten die zij alsmede diens twee dochters: de ver- gearresteerd hadden om bij de deco- Duitse agent die in Engeland gear resteerd was. De onderhandelingen werden door "In de auto midden tussen de sol- het Führerbefehl doorkruist. ten we", aldus Hers. daten op zijspan naast ons. Ik zat tegenover Lodo. HIJ gaf ons even 'n blik die zei: zullen we proberen,toch Enkele dagen na zijn zes-en twin tigste verjaardag, op een middag om twee uur, werd aan van Hamel laten repareren, was enige tijd la ter in Duitse handen gevallen toen hij net voor hij in Noord-Brabant kracht te breken. Nacht wilde onderduiken, nog een keer bij de woning van Allers gaan. dat althans. Dus werd met alle mid delen getracht, van Hamels geest nacht, kolf een slag tegen wachtkamer zei vt Allers dat het hem werd hij uit zijn cel gehaald en door door hem er bij betrokken een van Schreieders Sachbearbeiter, De aanklager was geschikt. Hau- de Duitser H. K. O. Haubrock, knie. In de over twee begon hij aan zijn af- Hamel tegen 6cheidsbrief aan "Mijn Lieve, Lie ve Ouders": Ik heb alles gedaan wat een mens doen kon.U kunt gerust broek kreeg enorm op zijn donder zijn. Er is bitterheid noch haat in i speet dat Menten ge- nemen aan ontvangsten in Seys- Inquarts ambtswoning „Clingen- dael" wees hij af. Hij spande zich in voor een emigratievisum ten gunste van de befaamde Joodse vioolpaeda- goog Carl Flesoh. Hij gaf zich moei te om de Joodse leden van het Con certgebouw-orkest in het orkest te handhaven en droeg er toe bij dat zij gevrijwaard werden van depor tatie naar Auschwitz of Sobibor. Maar hij hield zich bij de samen stelling van zijn programma's stipt aan de door de bezetter uitgevaar digde verboden (hoe dwaas hij die als kunstenaar eigenlijk ook vond); Gross-Deutschland voort en hij diri geerde ng een Beethoven-cyclus in bezet Parijs toen de Geallieerde le gers al in Normandië streden In ziende dat het tijd werd, zich van het Derde Rijk te distantiëren, wist hij later in '44 van Tirol uit met hulp van een Zwitserse gids naar het Engadin te ontkomen waar hij een buitenverblijf bezat. Daar begon een eenzaam wach ten op rehabilitatie dat zou duren tot hij zes-en-een-half Jaar later, en kele dagen voor zijn tachtigste ver jaardag, kwam te overlijden. Uit Leeuwarden werden van Ha- lang verhoord; werd het verhoor af- dat hij bij het onderzoek zo weinig mijn hart. Gods wU geschiedt en zal altijd geschieden en wij zijn slechts. Zijn werktuig. Daarvoor moeten wij de zijnen spoedig overge- gebroken, dan volgden in Haubrocks te weten was gekomen. Lodo maak- Draent naar de gevangenis in Sche- afwezigheid (maar deze wist precies te bij het proces veningen. Onderweg wist van Hamel wat er gebeurde!) de mishandelin de anderen toe te fluisteren dat hij al gen. Ie schuld op zich zou nemen. Dat hij Van Hamel werd bont en blauw stelde, werd aan Lodo opnieuw ge- Dat besef zal u wellicht boven de spionage bedreven had, was zonne- geslagen. Drie weken lang kreeg hij vraagd of hij wilde zeggen wat zijn smart doen uitleven en de kracht klaar; dat hij niet de "van Dalen" Dunkelzelle: een duister hok opdracht was, hoe zijn code in el- geven om deze mijn laatste brief te op zijn paspoort in hij van geen dag of nacht wist kaar zat, enzovoorts. Hij weigerde lezen. stond (met de fatale, niet bestaande en in zijn eigen uitwerpselen lag. pertinent. "Als goed Nederlands of- u mij altijd hebt begrepen, geboortedatum 29 febr. 1915» even- Aardappelen met veel zout kreeg hij ficier", zei hij, "eis ik het recht op. Dag Lieve Moeder, Dag Lieve Va- eens. Hij werd ongenadig mishan- te eten, maar niets te drinken, on- datgene niet aan de vijand mee te der, de band die mij met u ADVERTENTIE Ook het verschijnen van Dr. L. DE JONG Het Koninkrijk der Nederlanden i de Tweede Wereldoorlog deel V (in 2 banden) deld hij zweeg. Zwakker kwam dragelijke dorst hij te staan toen het hoofd van de werd een V-Mann bij hem ingeslo- afdeling contraspionage van de Si- ten die zich als een hulpvaardige Van Hamel kreeg de doodstraf, omhelst u, cherheitspolizei und SD, SS-Sturm- patriot voordeed. Eén nacht werd Hers en van den Hout levenslange hoorzame 2 bahnfiihrer Joseph Schreieder, van gedreigd dat als hij op de vier al tuchthuisstraf, de oude Allers tien goed te begrijpen als IS WEER EEN GEBEURTENIS Wij hebben dit boek. Band I kost f24.—; Band II (verschijnt 2 mei) f21, HET NIEUWE BOEKHUIS BREESTRAAT 52 hoek Vrouwensteeg LEIDEN - TEL. aotfï 1 kinderen bindt wordt niet verbroken doch is sterker dan ooit. Heel innig liefhebbende en ge- Dundenaarn: Jjodo".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15