IK RITSEL VAN DE RELATIES SPORTOR- GANISATOR JOOP RIETHOVEN: *>r> ,Je krijgt J0AG 23 MAnRT 1974 ran die tinderen zoveel iefde Iterug Joop Riethoven bekijkt het werk van zijn vrouw Tobi. EN Het woonhuis van Joop Riethoven kan je eenvoudig niet missen. Ineens sta die wat grauwe Leidse Da Costastraat, voor Dè DEUR. laad, een deur met hoofdletters, kolossaal, blank gevernist, zwaar smeedijzer beslag ijeblieft, ze kan in twee delen worden geopend. Het is een deur die zó de 'set' op an een film over het boerenleven. Ze vrolijkt de Da Costastraat schetterend op, ze iert, die dubbele deur, maar ze is, in feite, net als haar eigenaar Riethoven, kolossaal, is ook in twee delen te openen'. Eén deel is de sportorganisa- voorzitter van Swift, een soms wat rumoerdige man, die recht op zijn doel afgaat, [binnenkomt, soms wel eens wat aanrotzooit wat niet bij iedereen in goede aarde 'maar, verdomme, je kan op die man niet kwaad blijven') het is Joop Riethoven in >1 van ruwe bolsterMaar deel twee, de pit, is blank. Het is Joop Riethoven !t piepkleine hart, de kindervriend, die volwassen 'onbevoegden' ongezouten van reserveerde tribune kan afblaffen, maar die een minuut later voor al even onbe- e knulletjes die de 'zwakke' plek van 'oom Joop' maar al te goed kennen ooi plaatsje zoekt, op diezelfde tribune. Die van hot naar haar rent om geld bijeen Igen, zodat de geestelijk gehandicapte kinderen van de Korte Vlietschool, straks, akantie kunnen gaan. Die Feyenoord zo gek kreeg om voor dat doel een wedstrijd in ate komen spelen. de andere Joop Riethoven, voor wie geen inspanning teveel is, 'want', zegt hij ijgt van die kinderen zoveel liefde terug sfde krijgt Riethoven niet al- zijn sportvrienden. Korte- Jg heeft hij wat dat betreft pil moeten wegslikken, eigen vereniging nog wel. m het woord: "Wij kennen J aarlij ke prijs voor dat zich het meest verdien- *eft gemaakt voor de wieler- terover wordt in ons bestuur, an. gestemd. Fout natuurlijk, u eenmaal zo. Zelf had keus laten vallen op een van nners. Maar, hou Je vast, komt het, bij het openen stembriefjes bleek dat van de bestuursleden er drie Verdienste wilden ge- de mevrouw die in ons club- ater de bar staat, 't Was alsof klap op mijn hoofd kreeg. Na- unnen van de kantine- ïlangrijk, dat moet goed ge- maar verdorie Rietho- zich er nu nog, maanden la veloos over opwinden IK Tour de France naar Lei aal d, IK heb me wezenloos om de wielerronde op 3 okto- ?elijk te maken, heb IK me dienstelijk gemaakt voor on- of nee? En dan geven te van mijn bestuursleden aan die kantine-dame. Dat een rot gedachte. Uiteinde een herstemming, heb ik die verdienste toch gekregen, et cachet was er voor mij Riethoven, schilderspatroon, Cessie, houdt van het wielren- zijn van die kleine er- o. Hij constateert: "Het valt "Is weer op dat er in de wiel- Iméér egoïsten rondlopen dan w takken van sport. Mis komt dat omdat een wielren- alleen is. in de race op aangewezen.Het zit to niet lekker, maar hij gaat plezieriger zaken, zoals ?de die hij beleeft aan de top- uit zijn club, een Joop Zoe- to een Gerben Karstens, die kar staan voor hun Swift. "En te tijd kan ik het ook prima toet Cock van der Hulst", to spreekt met waardering todering over de lange Zoe te crosser: "Cock heeft altijd Wten werken en toch zulke prestaties geleverd. Als tilde trainingsfaciliteiten zou Ifhad als Zoetemelk en Kar- "look hij heel ver kunnen ko- •Wvan ben ik overtuigd". kring "kring voor anderen, Rietho- Door René Vos Foto's Jan Holvast ven wil die voor zichzelf ook hebben. Hij is er de man niet naar om uit (valse) bescheidenheid te zeggen: "Noem mijn naam maar niet". Zijn rechtlijnige denkpatroon is: Als ik me voor de sport in Leiden verdien stelijk heb gemaakt, dan mag dat best gezegd worden. En Joop Riet hoven heeft zich in 1973, toen hij èn de Tour de France èn Feyenoord naar deze contreien haalde, verdien stelijk gemaakt. Het leverde hem in januari, bij de uitreiking van de Leldato sportprijzen-van-het-jaar, 'n "aanmoedigingspremie" op. Die bij Riethoven goed viel. "Daar ben ik zeer content mee. Het was, geloof ik, de eerste keer dat er een persoonlij ke prijs werd uitgereikt. Hardstikke leuk. Er zat honderd gulden in die enveloppe, maar met honderd centen was ik even blij geweest, omdat ik eruit kon concluderen dat mijn werk gewaardeerd wordt. Ze hoeven me niet te loven, maar die waardering, die wil ik hebben. Nagenietend staat Joop Riethoven toe, dat zijn zwartwitte "pekinees" op zijn knieën springt, waarmee hij hond-nummer-twee uit huize Rietho ven er is nog een kat ook in een luid uitgeblaft verdriet stort. "Het is Joops lievelingshond", roept uit haar aan de "doorgebroken" woonkamer grenzende atelier echtge note Tobi. Zij luistert mee, terwijl zij bezig is met het 'opzetten' van een stilleven: een tak ontluikende pere bloesem in een tinnen kan. De ten gere. charmante vrouw naast de ro buuste Joop is een 'gedreven' kun stenares, die haar talent op latere leeftijd tot rijpen bracht. Veel van haar werk (stillevens en portretten) hangt aan de wanden van de har monieus ingerichte kamer en voor sportbroeders, die hem drukdoenerig aan de finish van een wielerwedstrijd hebben meegemaakt, moet het haast onvoorstelbaar zijn Joop Riethoven daar te zien zitten, tussen al die smaakvol bijeengezochte meubelen. Riethoven beantwoordt de vraag of hij óók van die 'mooie dingen' houdt bevestigend. 'Maar mijn voorkeur gaat uit naar de klassieke stijl. Die geeft meer persoonlijkheid. Ik noud niet van modern'. Lacht schaterend en zegt: 'Ik ben zelf ook niet zo mo dern, ik ben ook van mezelf klassiek'. En dan komt de handelsman ('dat ben ik van huisuit') even om de hoek kijken: 'Klassiek is ook lekker prijs houdend. Een stuk dat Je nu koopt is over een paar Jaar misschien wel 100 procent meer waard'. Atleet Maar terug naar de sport, waarvan Riethoven lange tijd een zeer actieve dienaar is geweest. Eerst als atleet bij de AV Holland en ZLC. Viermaal ben ik 400 meter kampioen van Lei den geweest en (nog een vreugde-ge vend wapenfeit) op de Nenijto-sin- telbaan in Rotterdam won i'k, samen met Wim Slijkhuis, een koppelwed strijd'. En dan eerlijk: 'Dankzij Wim hóór, die was niet te kloppen...' Maar de wielersport trok toen al aan de atleet Joop Riethoven. Het op het smalle zadel plaatsnemen was hem door 'thuis' altijd verboden, maar nadat zijn tweede vader was overleden, ging, in 1946, Joop toch tussen de ranke wieltjes. Hij had er beter aangedaan naar het 'verbod' te luisteren, want, na wat incidentele succesjes, hakte het noodlot zwaar op hem in. Hi 1949 maakte hij, na een voorvorkbreuk, een zware val. "Zwaar hoofdletsel en 'n hersenbloe ding', rapporteert Riethoven. 1>rie jaar uit de circulatie geweest en zelfs nog op Rhijngeest terechtgekomen, want aan die val had ik angsten overgehouden. 's-Nachts van die ver schrikkelijke dromen, ik moet er niet meer aan denken. Maar gelukkig is het allemaal weer goed gekomen, al gaven de dokters me wel de oood- schap mee, dat ik er beter aan deed met wielrennen te stoppen'. Een ad vies. dat door Joop Riethoven op het rennersbroekje werd geplakt. Weer op de fiets en opnieuw een ongeluk. 'Op de Steenstraat werd ik ge schept door een auto. Ze hebben me binnengedragen bij Café Tivoli. Een bloeding en twee scheuren in mijn nier. Na dat ongeluk ben ik ook zo dik geworden. Mensen die me nu zien ik weeg nu 120 kilo kunnen niet begrijpen dat ik vroeger, en dan altijd constant, niet meer dan 70 kilo op de bascule heb kunnen neer zetten. Snel uitgerekend herinneren hon derd pond Joop Riethoven dus dage lijks aan de wielersport. Na dat tweede ongeluk zette hij de racefiets toch ipaar weg en ging hij enig "zilverwerk" verzamelen bij de voetbalsport. Riethoven is een trouw en ijverig lid van ZLC. "Ach, een technische voetballer ben ik nooit geweest. Maar ze moesten me wel driemaal passeren, want door de at letiek was ik een taainagel gewor Riethoven: warm plekje voor het geestelijk gehandicapte kind. den. In 1958 speelde ik mijn 250ste wedstrijd voor het "eerste". Ze heb ben me tpen gehuldigd. Zes wedstrij den verder was het als voetballer met me gebeurd. Mijn enkel breekt fi naal af. Drie jaar invalide. Met twee zilveren pennen en een plaat hebben de dokters de zaak weer rond ge kregen. Hobby Na dat derde ongeluk stopte Rietho ven definitief met de actieve sport beoefening en wierp hij zich od de "organisatie". Riethoven: "Organi seren is een deel van mijn leven ge worden. een geweldig fijne hobby, ook al zit Je soms verschrikkelijk in spanning. Neem bijvoorbeeld eens de Tour de France. Toen bekend werd dat Den Haag startplaats zou wor den, heb ik mezelf beloofd dat de Tour ook naar Leiden zou komen Die stunt wilde ik éénmaal meema ken. Ik zet een parcours uit van Scheveningen naar Rotterdam, invi teer alle grote heren uit Frankrijk, laat ze het zien. warm ze op, maak ze enthousiast en ze zeggen Ja. Ik blij, maar twee dagen later al, bij de opening van ons clubhuis in de Waardpolder, krijg ik, midden in dc feestvreugde, een zak nat zand od mijn hoofd. Iemand duwt me de Haagse Courant die was mede-or ganisator in Den Haag en had geen enkel belang bij de rit over Leiden onder mijn neus en daar stond in: de Tour rijdt door het Westland. In paniek bel ik Kouwenhoven op. Ha genaar, lid van Swift natuurlijk, gro te vriend van me en de beste secre taris die ik ooit van mijn leven heb meegemaakt. Ik zeg: Kouwenhoven potverdomme, hoe kunnen Jullie dat nou doen? Toen bleek dat die Fran sen zich hadden laten ompraten om dat er in het traject door het West- land geen spoorwegovergangen za ten en bij mij wél. En er moest ook een "bedrag" op tafel komen. Geen punt, vertel ik Kouwenhoven, ik werk die spoorbomen weg en zorg voor de centen. Kouwenhoven is toen gaan praten met de Nederlandse fi nancier van de Tour, Verseveld, oud directeur van Felix Bonzo en ik heb contact opgenomen met het bestuur van de Leidato en ze het plan de Tour-naar-Leiden voorgelegd. Die Jongen zijn niet kinderachtig in zulk soort zaken en ze beloofden me er direct over te zullen praten.../ Riethoven is een slimme organisa tor. Gelijkertijd legde hij hetzelfde plan voor aan de heer Ben Huijnink van de Steenstraat-winkeliersverem- ging. Riethoven: 'Nou Ja. ik heb meer met dat bijltje gehakt. Ik wed niet op één paard. Ben begrijpt me, die kijkt ook vooruit. Ik heb hem een bedrag voorgesteld, lager natuurlijk dan wat ik de Leidato had gevraagd, want Je hebt in de Steenstraat niet zoveel winkeliers. Maar uiteindelijk heb ik de Steenstraat als reserve niet nodig gehad. De volgende dag vertelde Gé Hofenk van de Leidato me 'dat zij mee zouden spelen. Geamuseerd Riethoven heeft van de Tour veel ge leerd. Geamuseerd heeft hij het ge ren en gedraaf van de enorme staf 'inrichters' bekeken en hij stelt vast: 'Het is niet om mezelf op de borst te slaan maar als de Tour nog eens naar Nederland zou komen, zouden Kouwenhoven en mijn persoon de hele organisatie samen kunnen run nen. Mits we een goed reclamebu reau zouden kunnen vinden. Dat is geweldig belangrijk voor een organi satie'. Relaties. - 'Dat is mijn grote kracht', zegt Riethoven. Maar hoe kom je er aan, hoe krijg Je Feyenoord zo gek om voor een luttel bedrag in Leiden een wedstrijd te komen spe len? Joop Riethoven lacht: 'Een kwestie van volhouden. Jan Oudshoorn. Lei- denaar en verwoed Feyenoord-sup porter (Riethoven is zelf ook Feye- noorder, al heeft hij ook goede con tacten met de Ajaoieden Barry Huls hof en Gerrie Mühren), enfin, Ouds hoorn heeft me geïntroduceerd bij Guus Brox, de manager van Feye- oord. Ik vertel hem dat het club huis van Lugdunum is afgebrand en vraag Brox of hij, als financieel op- stekertje voor de kikkers, met Feye noord in Leiden wil komen spelen. Nu kan natuurlijk zo'n man zich niet een-twee-drie vastleggen, dus ik steeds maar weer proberen. Drie. vier keer naar Feyenoord. Guus Brox een hand geven - Je wordt prettig ont vangen bij Feyenoord - en dan maar weer informeren 'hoe of het zit' Lug dunum was intussen al 'uit de brand en had me gezegd: vraag dan om een wedstrijd ten bate van het geestelijk gehandicapte kind, maar op het LFC-teriein, want wij hebben geen licht. En daar is Guus Brox 'inge stapt', zelfs - en dat doen ze nooit - op een fifty-fifty-basis. 'dan lopen jullie minder risico'. Maar dan komt het op Je af. Pra ten met de Afdeling Leiden van de KNVB (voor het Leids elftal), met LFC (dat tussen haakjes voor een meer dan geweldige organisatie heeft gezorgd), met sponsors en steeds blijf je in Je achterhoofd de ge dachte meedragen: stel Je eens voor dat het op de avond van de wedstrijd slecht weer is? Dan is alle moeite voor niets geweest, dan krijg je nog geen duizend man en hou je er mis schien 500 gulden voor de kindertjes aan over. Kinderen Joop Riethoven duwt dat schrik beeld weg. De wedstrijd is een groot succes geworden. Hij kan van 17 tot 21 Juni as. met 150 gehandicapte 'eerlingen van de Korte Vlietschool. plus zestig leiders en leidsters gaan kamperen op Duinrell. Vanzelf sprekend is ook de eigenaar van dit landgoed, Graaf v. Zuylen van Nije- velt lid van Swift, zoals ook de naam van de directeur van de NZH, mr. Ballegooyen de Jongh op de leden lijst van Swift prijkt. Hij zorgt voor gratis busvervoer naar en van Duin rell. Riethoven lacht vergenoegd: ..Allemaal relaties, ik ritsel van de relaties, dat is mijn grote kracht. Maar zo'n vakantie met een hele school loopt financieel toch aardig in de papieren. Alleen al het slapen met 210 mensen dat gebeurt in leger tenten die door Riethoven ook weer ergens zijn „gecharterd" kost ruim 2000 gulden. De maaltijden worden betaald uit de opbrengst van de wedstrijd Leiden-Feyenoord, waarbij dan nog moet wordenaangetekend, dat Riethoven het .beleg" ook nog „ergens" heeft versierd. Wat is toch de drijfveer van al die inspanningen die 51-jarige Joop Riethoven zich getroost heeft om wat extra kleur te brengen in het leven van de geestelijk gehandicapte kin deren. Is het omdat hij zelf vader van een gehandicapt dochtertje is?— Joop Riethoven: „Nee, die kinde ren hadden mijn hart al gewonnen vóór die tijd. Voor het eerst ben ik ermee in aanraking gekomen in Den Haag, waar ik een hele wijk moest schilderen. Een van de klanten had een debiel kindje, een schatje waar- nee ik in de werkpauzes vaak speel- le. Toen kregen wij, na drie gezon- le zonen, zelf een dochtertje dat jeestelijk gehandicapt was. Ik ben iet die mevrouw in Den Haag gaan ertellen. Ze barstte in snikken uit en ed„Riethoven, dat dat jou nou moet >verkomen". Maar er is mij niets •verkomen, want maar heel weir^a nensen beseffen wat je van die anderen aan liefde en dankbaarheid >ntvangt. Riethoven, de in het métier gehar- le sportorganisator, kijkt met voch- ,ige ogen naar zijn dochtertje, dat tan tafel oude panorama's zit te le zen en af en toe, als haar vader in het vuur van zijn betoog wat al te jespierde taal gebruikt, bestraffend roept: "Hé. Riethoven, kan het niet .vat minder?" °lannen De directe toekomstplannen? Riethoven: "Eerst, eind april, de Ju- jileumwedstrijd van ZLC. Ik heb 't voor elkaar dat oud-Feyenoord komt, net Coentje Moulijn. En dan denken we, in het kader van de Club 101 (waar ook Riethoven aan de wieg heeft gestaan) in het voorjaar een wielerwedstrijd te organiseren op het terrein van de Groenoordhal. Ik zal met de genie gaan praten over het slaan van een brug over het par cours, zodat de mensen ook het res taurant van de Groenoordhal kunnen bereiken. En dan met Eddie Merckx aan de start. Een aankondiging die enkele ja ren terug ook Riethovens lippen ver liet. maar wie er kwam geen Merckx. Riethoven: "Ja. dat was een bitte re teleurstelling. Maar dat was in de periode dat Merckx moreel was aan geslagen door het verongelukken van Jempie Monseré en dat auto-onge luk van de gebroeders De Vlae- minck. Die beroepsrenners razen van de ene stad naar de andere. De ene avond rijden ze in Toulouse, de volgende in Gent. En met het oog op het materiaal moet dat met de auto. Op die lange ritten knapt een ren ner af.Maar ik heb kort geleden, in Luchon, met Merckx gesproken. Hij gaf er toen zijn hand op te zul len komen, maar geen renner ter wereld tekent voor een liefdadigheids- koers een contract. De volle 100 pro cent zekerheid heb je dus nooit. En dan ben ik van plan in Juni, kort na het lustrum van de studen ten, een profronde te organise ren. waarvan de baten ook weer ten goede zullen komen aan het geeste lijk gehandicapte kind". Tobi Riet hoven. vanuit haar atelier inter rumperend: "Maar niet meer alléén voor het geestelijk gehandicapte kind. Er zijn nog zoveel andere no den. Noden waarvoor de Riethovens zich graag willen inzetten. Belangeloos. Riethoven: "Ik weet dat er mensen zijn die zeggen "Je denkt toch zeker niet dat Riethoven het allemaal voor niets doet". Daar sta ik boven. Ik zou het trouwens niet kunnen. Als ik betaalde manager zou zijn, zou ik de overweging dat ik bij mijn sponsors voor mijn eigen boterham zou staan praten, niet kunnen wegdringen. Ik zou dichtklappen. Tien Jaar ben ik nu bestuurslid van Swift en ik moet de eerste stuiver nog declareren. Ik bel voor de club met Frankrijk met Zoetemelk, ik bezoek 100 zakenmen sen om premies los te branden voor een wielerwedstrijd, daar zit een tijd in waar renners en publiek geen no tie van hebben. Geen cent vergoe ding vraag ik er voor. Waarom? Omdat ik van het organiseren houd, omdat ik een strever ben en altijd het hoogste uil grijpen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13