iUROPA TEGEN GNFRONTATIE IET AMERIKA FRANKRIJK STAAKT Koerden geven strijd niet op alter Scheel in parlement: vliegtuigen ;N De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Walter Scheel, heeft in het [ment toegegeven dat de moeilijkheden in het Atlantische Bondgenootschap ,,em~ zijn. Hij gaf de verzekering, dat Bonn alles wat in zijn vermogen ligt zal doen om imenwerking met de Verenigde Staten te versterken. Op dringende vragen van de jsitie over de situatie van het westelijke bondgenootschap in het licht van president AS recente kritische rede in Chicago, legde Scheel er de nadruk op, dat de Europeanen uitzijn op een confrontatie met de Verenigde Staten. jdent Nixon had vrijdag de van beschuldigd front te ma gen de V.S. op economisch en ^gebied. Dinsdag evenwel Nixon zijn kritiek op de [toten af. Hij zei ook, dat hij iiin beweegt zich zou verzetten tegen eisen tot eenzijdige terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Europa. Volgens Scheel zijn de huidige moeilijkheden in het Atlantisch Bondgenootschap voortgesproten uit het proces van de Europese inte gratie. Hoewel de Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken van oordeel is, dat samenwerking tussen Europa en de Verenigde Staten op alle gebieden van de veiligheid, de valuta en de economie van groot be lang is, toch vindt hij, dat deze drie ledige samenwerking niet onlosma kelijk aan elkaar verbonden kan worden. „Ik kan militaire bescher ming niet aanbieden in ruil voor economisch goed gedrag of monetai re besluiten', aldus Scheel. Volgens Scheel is het kernpro bleem het vinden van een methode waarbij Amerika in gemeenschap pelijk overleg met de EG betrokken wordt nadat de negen van de EG een gemeenschappelijk standpunt hebben bereikt. West-Duitsland had concrete voorstellen gedaan ter ver betering van het mechanisme van transatlantisch overleg aan de an dere Europese deelgenoten in de EG. De poging, een Verenigd Europa te voimen zou alleen verwezenlijkt kun nen worden onder de bescherming van het Atlantisch Bondgenootschap. Scheel juichte in dit verband de ver zekering van president Nixon toe, dat de Amerikaanse troepen in Euro pa niet verminderd zullen worden. De uiteenzetting van Scheel in het parlement geschiedde kort nadat de Westduitse minister van Financiën, Helmut Schmit, uit Washington was teruggekeerd, waar hij een nieuwe financiële regeling had gesloten op grond waarvan de kosten van lege ring der Amerikaanse troepen In West-Duitsland goedgemaakt wor den. Minister Scheel wees er op. dat het vraagstuk niet een vraagstuk was tussen Amerika en West-Duitsland alleen. „De Amerikanen willen me dewerken in het proces van de opi nievorming in Europa en wel van meet af aan. Maar de Europeanen willen eerst zelf een mening vormen en daarna pas overleg plegen met de Verenigde Staten. Dat is het pro bleem', aldus Scheel. Hij voegde er aan toe, dat de Verenigde Staten niet kunnen verwachten te worden geraadpleegd bij elk klein onder werp. „Wij kunnen geen Amerika nen aan tafel hebben. Er zit toch immers ook geen Europeaan in het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken." Ondanks hevige regenval gingen honderden bankemployees gisteren in Parijs de straat op om met spandoeken te protesteren tegen het feit dat hun looneisen nog steeds niet zijn ingewilligd. Ook in vele andere bedrijfstakken werd gisteren en vandaag in Frankrijk gestaakt. PARIJS Stakingen voor hogere lonen hebben in Frankrijk banken, elektriciteitsbedrijven, fabrieken en kolenmijnen ge troffen. De Metro en het luchtverkeer worden door stakings acties bedreigd terwijl het Franse kabinet bezig is de laatste hand te leggen aan een plan om de inflatie terug te dringen, die momenteel jaarlijks 18 procent bedraagt. Honderden bankbedienden mar cheerden vanochtend met rode ba nieren door het centrum van Parijs om te protesteren tegen het feit dat hun een week geleden gestelde eisen voor hogere lonen nog niet zijn ver wezenlijkt. Vakbondsleiders maakten bekend dat een duizendtal arbeiders van de steenkoolmijnen in Lotharingen van plan zijn vandaag voor een demon stratie naar Parijs te komen. De politie heeft 200 arbeiders ver wijderd uit een fabriek in de provin cie, die door hen was bezet om hun looneisen kracht bij te zetten. Minis ter van Financiën Valery Giscard d'Estaing boog zich vanochtend met een aantal collega's over een anti-in flatie-pakket dat vanmiddag bij het door president Pompidou geleide ka binetsberaad op tafel komt. Georges Sequy. secretaris-gene raal van Frankrijk's grootste vakor ganisatie, het Confederation Gene rale Du Travail (CGT), waarschuw de dinsdag dat de arbeidsonrust gro ter zal worden als de werkgevers en de regering van plan zijn in hun hui dige onverzoenlijke houding te vol harden. De Franse handelsbalans vertoon de in februari een tekort van 1.5 mil jard franc, ondanks een stijging van de export met 36 procent. De rege ring wijt het tekort aan de sterk ge stegen prijs van Arabische olie. Het ministerie van Financiën achtte de mogelijkheid niet uitgesloten dat het totale tekort over 1974 in de 18 mil jard franc zal lopen. PAGINA 9 Witboek over Solzjenitsin in Moskou MOSKOU <AP) Door de „kolo nie der dissidenten" in de ..Sowjet- Unie is een uniek „witboek" gepu bliceerd over de pogingen van het Kremlin de verbannen schrijver Alexander Solzjenitsin te belasteren en te bekladden. Het rapport telt 194 bladzijden, is getiteld „niet met leugens leven" en het bevat een bloemlezing van de aanvallen op Solzjenitsin via pers, radio en televisie alsmede van uitin gen van sympathie met de auteur van „Goelag-archipel", die in fe bruari werd verbannen. Tot de opstellers van het "witboek" behoren de natuurkundige AndreJ Sacharow en de wiskundige Igor Sfa- farewitsj. Het geeft 'n zeer interessant beeld van hoe, de propagandamachine van het Kremlin met geschriften van Solzjenitsin en Westerse persberich ten heeft gemanipuleerd met de be doeling de schrijver in eigen land aan de kaak te stellen. Door middel van honderden kran tenberichten en documenten gestaafd zeggen de samenstellers dat de mees te critici van Solzjenitsin nooit Goe lag-archipel hebben gelezen. Het w't- boek bevat evenwel ook brieven van eenvoudige burgers die de schrijver steunen en veel documenten van "dissidenten" die al in het Westen gepubliceerd waren. Labour-subsidie voor brood LONDEN De Britse regering heeft bekendgemaakt, dat zij 21 mil joen pond (ongeveer f 140 min) sub sidie zal geven om de broodprijs op het huidige peil te handhaven. Een brood van 400 gram kost nu circa 95 cent. De steunmaatregel die nog door het parlement moet worden goedgekeurd, werd aangekondigd door mevrouw Shirley Williams, de minister voor Consumentenzaken. De grote bakke rijen hadden onlangs meegedeeld dat zij de broodprijs binnenkort met ten minste 6 cent zouden willen verho gen. Minister Williams zei dat even tuele verdere verhogingen van de broodprijs zullen afhangen van de tarweprijzen op de wereldmarkt. ipers tot ergave Irak bestrijdt guerrilla met bedroeg dit percentage 6,6. AmerikaZweden Na bijna twee jaar zonder rechtstreekse diplo matieke betrekkingen zijn de Ver enigde Staten en Zweden overeenge komen opnieuw ambassadeurs uit te wisselen. Verwacht wordt dat presi- dten Nixon op de vacante post in Stockholm prof. Robert Strauss Hute zal benoemen, die op het ogenblik de functie van Amerikaanse ambas sadeur in België vervult. Wilhelm Wachtmeister, de belangrijkste Zweedse beroepsdiplomaat, zal zijn land in Washington vertegenwoor digen. ADVERTENTIE Franse economie De Franse mi nister van Financiën, Valery Giscard d'Estaing, heeft gisteren een reeks maatregelen voor de inflatiebestrij- ding afgekondigd en gezegd dat de economische situatie in Frankrijk „veel moeilijker is dan wordt aange nomen". Het groeipercentage van het Franse bruto nationaal produkt zal dit Jaar tot 3.8 dalen. Verleden jaar Ook op het water bewijst Yamaha z'n klasse. Yamaha snel startend, kompakt, licht in gewicht, nig met brandstof, 2 jaar garantie en de prijzen v BUITENBOORDMOTOREN VAN 2 TOT 55 PK kamsteeg mtersporf\ Hofweg 39 - Voorschoten telefoon 01710—69307 ADVERTENTIE IM Men KON. NED. JAARBEURS UTRECHTS bouwbeurs 724 bouw wegenbouw, utrecht, zondag gesloten, dagelijks geopend van 9-17 uur. ROBI (Reuter) President tfn van Oeganda is er persoon geslaagd een kaping tot een inde te brengen. Hy wist een isch echtpaar het oorspronke- lan uit het hoofd te praten het )te toestel naar Libië te dwin- Dlt heeft een woordvoerder van ihtvaart maatschappij East Afri- Irways bekendgemaakt in Nai- echtpaar, waarvan de identi ty niet bekend is, had zich van tweemotorige Fokker F-27 hip meester gemaakt kort na rt toestel vanuit de Keniase sad Nairobi was vertrokken, a het toestel voor het innemen brandstof landde op het vlieg- ran de Oegandese stad Entebbe de generaal Amin zich naar de laven. Hij stapte de stuurcabine a en begon te praten met de pier, die een pistool op Amin hield. iaper met de revolver wierp na Üjd zijn vuurwapen uit het dg en hij en zijn vrouw gaven over aan de president, aldus de landse zakenman H. Kuiper, die 1 het toestel zat. in stelde het kaperechtpaar in jelegenheid een persconferentie il vliegveld van Entebbe te hou- ln die persconferentie stelde het ieizer Haile Selassie van Ethio- a de kaak, die 3000 jaar sla- In Ethiopië had bestendigd. 1 behandelde de kapers vorste- i! scheen er vreugde aan te be- aldus Kuiper. tree militairen Ulster „per ïgeliAk"'"' gedood tPAST (UPI) Politiemannen 0 gisteren in een dorpje ten n van Belfast twee soldaten ge en drie gewond die zij abusieve- t&dden aangezien voor leden van verboden Ierse Republikeinse Le- Dit heeft een legerwoordvoerder rieeld. militairen waren niet in uni- j De schietpartij deed zich voor ilannane by Markethill, 64 km riden van de hoofdstad. aantal doden in de vier-en- tolf jaar geweld in Ulster is tee gestegen tot 980. teravond vond een politieman nod toen een mijn in zijn auto voorstadje van Belfast explo- ügheidsfunctiona rissen komen "6 bijeen ter bespreking van •tegelen om de toenemende golf fcweld in de provincie tegen te BEIROET (AP) De militante Koerdische minderheid in het noorden van Irak, die lange tijd en vooral in de jaren zestig het zorgenkind van de Iraakse regering is geweest, dreigt op nieuw betrokken te raken in een strijd, waarvoor Koerden leider Moestaf Barzani zijn 20.000 man tellend Pesj Mergha guerrilla-leger en de Iraakse regering drie legerdivisies gereed houden. In maart 1970 leek het probleem van de voor hun vrijheid strijdende Koerden een van oorsprong niet- Arabisch nomadenvolk dat zich te gen rechtstreeks bestuur vanuit Bagdad had gekeerd uit de we reld. Na 10 jaar, waarin strijd en wapenstilstand elkaar afwisselden, sloten de Iraakse regering en de Koerden een vredesverdrag. Hierin werd vastgelegd, dat de voorlopige grondwet van Irak zo zou worden geamendeerd dat in het land twee nationaliteiten de Iraakse en de Koerdische werden erkend. De afbakening van dit Koerdische gebied en de olie-status van het olie rijke gebied van Kirkoek leverden bij de onderhandelingen van 1970 tussen de regering en de Koerden reeds problemen op. Volgens de Koer dische onderhandelaars moesten de grenzen van het autonome gebied duidelijk worden omschreven en moest het gebied van Kirkoek daar van deel uitmaken omdat het over- wegesns Koerdisch zou zijn. De rege ring was echter van mening dat de bevolking van het betrokken gebied voor tweederde uit Arabieren en Turkomanen (een Turkse minder heid in Irak van naar schatting een half miljoen mensen) bestond. Uiteindelijk kwamen de partijen overeen dat de grenzen van het Koer- dengebied zouden worden vastgesteld door de Koerdische leiders en een commissie, die in het leven werd ge roepen om de uitvoering van het ak- koor dt econtroleren. Een week geleden maakte de Iraakse regering bekend dat het ak koord van 1970 nu ten uitvoer zou worden gebracht en dat de Koerden nu eindelijk hun autonomie binnen de Iraakse eenheid zouden verkrij gen. In de regeringsplannen werd echter geen duidelijke omschrijving van de grenzen van het Koerdische gebied gegeven, iets walt de Koer den wel hadden geeist. Wel werd de stad Erbil, die 300 kilometer ten nooren van Bagdad ligt, als admi nistratieve hoofdstad aan de Koer den toegewezen. De leider van de Koerdistaanse Demokratische Partij, Moella Moestafa Barzani, staat er echter op dat Kirkoek, het centrum van de Iraakse olie-industrie de Koerdi staanse hoofdstad wordt. Geen Arabieren De Koerden zijn geen Arabieren. Ze hebben een eigen kuituur en een eigen taal. Hun nomaden-bestaan, hebben zij verwisseld voor een be staan als landbouwer of in de steden. Ze hebben hun eigen politieke par tij en hun eigen leger en zijn 2.3 mil joen in aantal, hetgeen ruim 25 pro cent is van de totale Iraakse bevol king. Samen met de ruim vijf mil joen Koerden in Turkije, de twee miljoen Koerden in noord-oost Perzië en een kleiner aantal in de Sowjet- Unie en Syrië vormen zij het Koer dische volk dat nooit een onafhan kelijke Koerdistan heeft gekend. De Iraakse Koerden begonnen de strijd om hun vrijheid reeds in 1931 onder leiding van Achmed Barzani, de broer van de nu 70-jarige en bij na legendarische Koerdische leider Moestafi Barzani. De opstand werd echter onderdrukt. In de jaren zestig laaide de strijd weer in alle hevig heid op en werden verscheidene Iraakse regeringen mede door toe doen van de Koerden ten val ge bracht. Verschillende malen werd Het leger van de Koerden be staat uit kleine eenheden die Rus sische wapen dragen. Rechts de leider van de Koerden, de 76-ja- rige Moella Moestafa Barzani. Studentenonlusten Bij gevechten tussen duizenden betogende studen ten en de politie hebben gisteren in Beiroet tenminste 25 personen ver wondingen opgelopen. De demonstra ties begonnen bij de Amerikaanse universiteit, die wegens haar slechte financiële positie de collegegelden met tien procent heeft verhoogd. La ter ontstonden botsingen toen zich by de betogers studenten van andere universiteiten aansloten die pleitten voor de instelling van technische fa culteiten, arabisering van de studie programma's en werkgelegenheid voor de afgestudeerden. deerde, kreeg nederlaag na neder laag te incasseren. Uiteindelijk zag de regering van president Bakr in dat de Koerden niet verslagen konden worden en sloot een verdrag waarin hen een aan tal belangrijke rechten werd toege kend. Maar de Koerden willen meer dan rechten. Zij willen een eigen staat en hebben daaraan sinds de burgeroor log van de jaren zestig hard aan ge werkt. Voornamelijk dankzij de akti- viteiten van de Koerdische Demokra tische partij hebben zij in hun ge bieden een volledig bestuursappa raat opgebouwd, hebben eigen on derwijs en houden eigen verkiezin gen voor hun afvaardiging in de Iraakse revolutionaire raad die het land bestuurt. >1 ^Alèppo SYRIË OTebris PERZIE hen meer autonomie in het vooruit zicht gesteld en werd een wapenstil stand afgekondigd maar even zoveel keer werden de militaire operaties tegen de Koerden hervat. Maar het Iraakse regeringsleger is nooit bij machte geweest de Koerden die in de bergen strate gisch gezien in een goede positie za ten de genadeslag toe te brengen. De Iraakse lucht- en landmacht, die in 1969 zelfs Koerdistaanse nederzet tingen met zuren en napalm bombar-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9