Weer eis 21 maanden tegen lienstweigeraar Vellekoop Naar politioneel leger 'Loonbeleid zelfstandige laat kleine in kou staan Raadsman: Laat overheid vuile was doen Dennenbos komt van de zomer in gevaar Uit in de randstad [PERDAG 21 MAART 1974 BINNENLAND PAGINA 7 EN HAAG Terwijl enkele tientallen demonstranten voor gebouw van het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag vrijlating eiste hoorde de 21-jarige Kees Vellekoop gister- jag in hoger beroep opnieuw een gevangenisstraf van 21 jiden tegen zich eisen wegens dienstweigering. De niet- jide principiële dienstweigeraar uit Delft was al eerder de krijgsraad in Arnhem tot deze straf veroordeeld. as viel na een bijna drie uur fe zitting waarin Kees Velle- jijn bezwaren tegen Neerlands ctvoerig naar voren bracht, een overvolle rechtszaal ver se hij geen dienst te kunnen het leger van een land, dat sloten is bij de NAVO". |n geweten laat het niet toe om te gebruiken ten gunste van paald politiek systeem ou ik ook niet kunnen leger van de Warschau- loden." aldus Kees Vellekoop. het aantekenen van hoger be jel hij: „Ik ben van mening onrechte ben veroordeeld, erheid geeft toe dat mijn be- een gewetensbezwaar is maar fct het er niet één is in o de wet. Daarom laat de keuze tussen geweten en gevangenisstraf. Dat vind idisch en ethisch onaanvaard- van Boven, vertegenwoordiger in de commissie voor de rechten van de mens bij de Verenigde Naties, zette uiteen dat Nederland bijzonder actief is om het gewetensbezwaar tegen de militaire dienst bij de VN-landen als recht van de mens erkend te krij gen. ,Maar zouden ze mij er bij deze ac tiviteiten op wijzen dat ook bij ons nog steeds gewetensbezwaarden tot 21 maanden worden veroordeeld dan zou ik met mijn mond vol tanden staan," aldus de heer Van Boven. Na het horen van de getuigen stel de mr. H. Droesen dat het tijd wordt de wet gewetensbezwaren aan te pas sen. Een stelling waarover advocaat- tar fiscaal mr. J. Boekraad zei: „Het is de niet de taak van de rechters om zich daarover uit te spreken. Zolang de wetgever niet tot herziening is over gegaan is de rechter gehouden om recht te spreken binnen deze wet". In zijn pleidooi wees mr. Droesen het HMG erop dat een meerderheid van het parlement voor een wijziging van de wet is. „Als u doet wat de advocaat-fiscaal vraagt dan kiest u de zijde van hen die de wet niet gewijzigd wil- itrklaarde drs. H. Tromp, po- len hebben. Laat de overheid toch de universiteit in Gro- zijn eigen vuile was doen en verwijs de zaak terug door Kees Vellekoop ltdiger mr. H. J. Droesen had jrtuigen-deskundigen opgeroe- jn zoals hij zelf zei tonen dat het onzin is om een denkt als Kees Vellekoop plichten dienst te doen. i onderzoek i notivatie heeft uitgewezen dat de symbolische straf iet gemotiveerd zijn ide oorlogssituateie kan leiden iermijning van het leger. lindere deskundige, mr. Th. C. dag op te leggen voor het weigeren uniform aan te trekken en hem niet te ontslaan uit militaire dienst". Mocht u daar niet voor voelen," aldus de raadsman," dan vraag ik u hem een voorwaardelijke straf van -vk-Iz-kl/-* 21 maanden op te leggen met als )Dlcie lJOSl om bijzondere bepaling dat hij gedurende die *iid vervaneende dienst doet". uid te meten Prins Pieter Christiaan, die morgen twee jaar wordt. Deze foto van het zoontje van Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven werd gemaakt door hof fotograaf Max Koot. IPHOL (ANP) Minister van Verkeer en Water- leeft gistermiddag op Schiphol euwe mobiele geluidmeetpost rijksluchtvaartdienst in ge- pesteld. het in gebruik nemen van de oeetauto zal nu een vollediger rrnen worden verkregen van de vliegtuigen veroorzaakte hinder rond deze vliegvelden een betere controle mogelijk i de geluidsbelastingsbereke- Deze metingen zullen in de t een onderdeel vormen van Reem ter bewaking van de ge- Sasting in het kader van de igswet rond luchtvaartterrei- opzichte van het systeem van jeiuidmeetposten heeft de mo- neeteenheid het voordeel dat Üj voldoende zicht, in bepaalde indruk kan krijgen van stand tussen geluidproduktie fee van overvliegen. Kritiek van verschillende kanten: HOOGEVEEN CHU- De AR-fractievoorzitter noemde legd in het pakket loon- en belas- zorgvuldig". lastingmaatregelen bieden te weinig gestuurd en omgebogen" hij zei dit gisteravond in Hoogeveen. De be- "Het pakket leonmaatregelen van dit Jaar betekent een forse kosten stijging voor het midden- en klein- verklaren is uit het oogpunt van de verkiezingen. In een commentaar van de frac tie van DS'70 op het belastingvoor stel staat te lezen dat het kabinet weigert de inflatiecorrectie alsnog door te voeren voor de belastbare lastnigmaatregelen bieden te weinig ^drijf, die aanzienlijk uitgaat bo- sch»Jven. Daarmee worden hoge ta- OQC an °n v ven de gemiddelde nationale kosten- bleven gehandhaafd. Juist in -- stijging. Voor daze surplusstijging nat?n*e tyd legt dit Binnen 3 maanden persbedrij f sf onds DEN HAAG Tijdens een beslo ten commissievergadering heeft mi nister Van Doorn (CRM) gisteren meegedeeld dat er binnen drie maan den een bedrijfsfonds voor de pers zal worden ingestel met een voor lopig karakter. De minister zal de kamercommis sie op de hoogte houden van de steunaanvragen die in die tijd bij hem binnenkomen. De commissie zal over toezeggingen door de regering van te voren worden geraadpleegd, maar de eindbeslissing houdt het kabinet zelf in handen. Het bedrijfsfonds voor de pers zal de vorm van een stichting krijgen, waarvan hert. bestuur advies moet ge ven over de aanvragen van noodlij dende bladen. De statuten van het bedrijfsfonds en de samenstelling van het bestuur zullen in overleg met de vaste ka mercommissie voor CRM worden sa mengesteld. "De NVJ heeft altijd aangedron gen op het totstandkomen van een bedrijfsfonds voor de pers". "De NVJ vindt het Juist dat het fonds nu een voorlopig karakter krijgt, want in het kader van het mediabeleid moet worden bezien of en zo ja in welke vorm een bedrijfs fonds noodzakelijk is". Zo reageerde de vice-voorzitter van de Nederland se Vereniging van Journalisten, de heer M. de Bok, gisteren in een eer ste commentaar op de mededeling van minister Van Doom. "Het verheugt het NVJ-bestuur dat dit kabinet en deze minister van CRM hierdoor nog eens te kennen geven, dat zij niet van plan zijn de verscheidenheid in de pers nog ver der aan te laten tasten, zolang de no ta over het mediabeleid nog niet aan het definitieve oordeel van het parlement is onderworpen", aldus de heer De Bok. De Nederlandse Dagbladpers, de vereniging van kranten toonde zich ook tevreden met de toezegging van de minister. De Jeanne Oosting prijs voor Mlderkunst, groot 2000 gulden, Jaar toegekend aan Paul Hus- De prijs voor de aquarel list, groot 1000 gulden, ging Dora Esser-Wellensiek. De Je- Oostingprijs werd zes Jaar ge- ingesteld en wordt Jaarlijks de middenstand kostenstijging ^r soelaas bedrijf, zi becijferde dat maatregelen vo< en detailhandel ee betekent van 30 pet bacht van 20 pet. Zijn collega AantJes, voorzitter van de AR-fractie in de Tweede Ka mer, noemt de loonbeslissingen van de regering "niet onredelijk". Hij heeft moeite met de doorwerking moet comPensatie worden geboden" Aldus heeft mr. Andriessen, voorzit- de Tweede Kamerfractie van de KVP, gisteren gereageerd op de beslissing van de regering over dc lonen en de voorstellen inzake de belastingen en de overheidsuitgaven. Mr. Andriessen vond de belasting verlaging bescheidener dan hij hoopte. "De regering heeft kenne- ARNHEM De komende zomer druk dreigt rampzalig te worden voor de op iedere ongehuwde of ieder gezin, dennenbossen. In veel bospercelen zijn dat met zijn belastbaar inkomen bo- de door de stormen omgevallen bo men nog niet geruimd, zodat overal in het land grote broedplaatsen voor de beruchte dennenscheerder zijn hoging van de overheidsuitgaven ge- overgebleven. Ir. E. Reinders, opper- ven anderhalf maal het minimum loon uitkomt. Onverantwoord wordt de forse ADVERTENTIE de voorstellen. "Het gevaar van lijk voorkeur voor overheidsuitgaven deze voorstellen komt in 1975 tot boven particuliere uitgaven. Meer belastingverlaging zou een grotere op de loonontwikkeling hebben kenden er niet op achteruit gaan. Deze garantie is niet aanwezig vo komensgroepen in de standige ondernemers. Hij wees er op, dat van het bedrag lar zijn mening ineens, de vloer in de prijscompen- vergelijkbare in- satie en de belastingvoorstellen een der zelf- nivellerende werking uitgaat en zei met instemming ervan kennis De AR-fractie zal bij de verdere hebben genomen, dat er geen nivel- behandeling van deze voorstellen lering in de prijscompensatie komt. Maar zijn voorlopige indruk noemd. Dit royale beleid is te meer houtvester onverantwoord nu de industriële Apeldoorn landen tot enige soberheid bereid ning moeten zijn om verschuiving naar de Arabische lan den te voorkomen. Een forse verho ging van de omzetbelasting in de nabije toekomst lijkt onvermijdelijk ie opnieuw een invasie tenzij de regeringspartijen een dui- Henscheerder", delijke nederlaag lijden. De gekozen vorm voor de loon maatregel per 1 april legt een zware last op de middenstand en verhoogt zo de werkloosheid in de diensten sector. Het prijs- en loonbeleid van net het kabinet faalt omdat het kabinet nog steeds geen beleid heeft inzake de gevolgen van de prijsstijging de kroondomeinen in ,Wij hebben met inspan- Misse krachten onze eigen monetaire aard- gebieden helemaal schoon gemaakt, maar aan de randen zitten allerlei kleine boseigenaren, die er nog niets hebben gedaan. En 15 mei krijg de den- Ook directeur J. Versteeg van het Edese gemeentelijk bosbedrijf is uitermate pessimistisch: „Alle werk is voor niets geweest. In de kleine par ticuliere bedrijven ligt alles er nog bij als na de stormen". de forse kant grondstoffen, aldus het commentaar "ff 11110611 heft een" van DS'70 voudiig niet betalen PPR-defensienota AMSTERDAM Stadsschouwburg: 22. 25 en 27 maart 20 00 uur La Bohème, Ned. Operastichting; 23 maart 20 15 uur De Revisor. Publiekstheater: 26 maart 20.15 uur De Haagsche Comedie; 28 maart 20.15 uur Tilt, solo for voice 1. Huescape. Septet Extra. Ned. Danstheater. Shaffytheater: 22, 23, 26 t m 28 maart 20 30 uur Funhouse Clas sics; 22 en 23 maart 20.30 uur The Madhouse co.; 22. 23. 26 t'm 28 maart 20.30 uur Hauser Orkater; 22 en 23 maart 24.00 uur Fly-a-way; 23 maart. 23.30 uur Kindertheater Pssstt. Piccolo en de Padoedepoppelos; 26, 27 en 28 maart 20.30 uur Diepen. Justa Masbeck en Wouter Klomp; 26 maart 22.00 uur Residen tieorkest; 27 maart 22.00 uur Boy Edgar Sound; 28 maart 22 00 uur Dixie. Concertgebouw: 22 maart 20.15 uur Romantisch pianoconcert. Bra bants Ork.; 20 15 uur Blaser Quintet, Goethe Institut. Kölner Rundfunk Sinfonie-Orchester, Forum Neue Musik: 24.00 uur Traffic, concert; 23 maart 20.15 uur Concertgebouw Pianokwar tet; 24 maart 20.15 u. The Academy of St. Martin-in-the-Fields; 25 maart 20.15 uur Acht pianorecitals m.m.v. Daniël Wayen- berg; 26 maart 20.15 uur Amst. Phil. Ork o.l.v. Anton Kersies: 20.15 uur Thomas Hemsley. bariton. Felix de Nobel, piano; 28 maart 20.15 uur Leerlingenuitvoering Ver. Muzieklvceum. Theater Carré: t/m 6 april (beh. maandag) 20.15 uur Irma la Douce. Klein Bellevue: vr. en za. 23.30 uur Late Night Jazz. ROTTERDAM Piccolo Theater: 22, 23 maart 20 15 i medie; 26 t/m 28 maart 20.15 toneelgroep Baal. Groote Schouwburg: 23 maart 20.15 uur Cavalleria Rusticana. Ope ragezelschap Forum; 28 maart 20.00 uur Streven doet herleven. Rotterdamse Schouwburg: 22, 27 en 28 maart 20.15 uur De Hollandse Ronselaar, Publiekstheater; 23 en 24 maart 20.15 uur Einde van de reis, Toneelgroep Podium; 26 maart 20.15 uur Ned. Dans theater. De Doelen: 22 maart 20.15 uur Ned. Kamerork. o.l.v. Szymon Gold berg; 23 maart 20.15 uur Orgelconcert, Arie Keijzer; 26 maart 20.15 uur The Academy of St. Martin-in-the-Fields: 26 t/m 28 maart 20.15 uur een klein concert met o.a. Liselore Gerritsen: 27 maart 20.15 uur James Last Orchestra; 28 maart 20.15 uur Rott. Opera Koor o.l.v. Piet Struijk. Hofpleintheater: 22 t/m 24, 27 en 28 maart 20 15 uur Albert Mol story. De Lantaren: 22 maart 20.30 uur De Eventstructure Research Group met het project "Diadrama"; 24 maart 20.30 uur Belgische dans groep Chandra, ex-leerlingen uit de school van Maurice Béiart; 25 en 27 maart 20.30 uur Onafhankelijk Toneel. Het badhuis. Wladimir Majakowskl. Luxor Theater: 22 t/m 24 en 26 en 28 maart 20.00 uur Willy Walden en Piet Muyselaar "Waar blijft de tijd?". Theater In den Twijfelaar: 22 en 23 maart 20 30 uur Marnix Kap pers en Hanneke Holthaus "En het eerste gezicht", cabaret. DEN HAAG HOT Theater: 22 maart 20.30 uur Sonja Kehler; 23 28 en 29 maart 20.30 uur "August. August, August, Haagsche Comedie; 26 en 27 maart The Family in Heaven, The Family. Theater Pepijn: 22 en 23 maart 20.30 uur Cababet Gerrit en Truus. Congresgebouw: 23, 27 en 28 maart 20.30 Residentie Orkest. Ives. Strawtnsky, Ravel; 24 maart 20.15 uur Demis Roussos. LEIDEN Rijnlands Lyceum: 23 maart 20.15 uur Joko viert zijn verjaardag. Toneelgroep Baal: 25 maart 20.15 uur Les Ballets Modernes du Quebec. LAK-Theater: 27 maart 20.15 uur Een zekere Vincent, Jules Croiset. ADVERTENTIE SPECIAAL NU OOK COLA EN UR EEN HEERLIJKE CITRUSDRANK DEN HAAG De Politieke Partij Radikalen (PPR) meent dat de Nederlandse strijdmacht moet worden omgevormd tot een politioneel interventie-leger. Gelijktijdig moet gestreefd worden naar een grondige bestudering van de mogelijkheden tot opbouw van een sociale verdêdiging in de Nederlandse samenleving, gecombineerd met de ontwikkeling van civiel verzet. Aldus dc vandaag gepubliceerde matiek. Het onderzoek naar de mo- PPR-nota "Nederland: een opeti gelijkheden van een sooiale verdedi- stad", de alternatieve defensie-nota ging deze politieke partij. Deze nota is een "voorschot" op de aangekon digde defensie-nota van minister Vre deling over de hoofdzaken van de vre despoliitiek. De PPR laat deze nota verschijnen, omdat zo wordt ge- uit gerust met een effectieve politionele dacht vatting, moeten worden doorgelicht. Nagegaan moet worden welke taken in het kader van een VN-interven tiestrijdmacht eventueel moeten worden vervuld. Concreet wordt ge- i civiel verzet moet interventiestrijdmacht. In dit pers pectief moet het Nederlandse defen siebeleid worden gericht op de omvor ming van de krijgsmachtdelen tot 'n interventie-strijömachD, die geschikt is voor het uitvoeren van politionele taken onder bevelvoering van de VN. Voorgesteld wordt voorts de alge- taak, die rapport wordt gesteld, dat sociafle hele terugtrekking verdediging een verregaande demo cratisering vereist, omdat het een verdedigingssysteem van het gehele de Neder - zegd het geenszins zeker is dat de volk is. Bij een bezetting zal er i vragen naar de toekomst van de Ne derlandse defensie ook in de nota-Vre deling zullen worden behandeld. gezorgd moeten worden dat de bezet- landse troepen uit het buitenland de verwijdering van de buitenland se troepen uit ons land. Daarnaast, zou gestreefd moeten worden naar een vermindering van de directe pa- ting "niet lonend" is. Gedacht wordt raatheid van het Nederlandse leger. i sabotage en andere vormen i waardoor ons leger ir. een "sluimer toestand" wordt gebracht. De samen stelling en de organisatie benadeling van de veiligheddsproble- van een kader waarbinnen het civiele krijgsmachtdelen zou, in de PPR-op- In de nota wordt aangedrongen op civiel verzet. Een omvorming van de i wetenschappelijk mogelijke BB kan een aanzet zijn tot globaal omschreven kan worden als het opvangen van "een eerste klap". "Kleine naties als Nederland heb ben een eigen taak op het gebied van het veiligheidsbeleid", aldus de PPR-nota. Daarin wordt gesugge reerd dat ons land zich uitroept tot een "open-stad", een onverdedigbare staat, die zich-zelf niet traditioneel, dit wil zeggen met kernwapens of met de meest vooruitstrevende wa pensystemen, verdedigen zal. Ge steld wordt dat de ontwikkeling van deze gedachte geheel past in de PPR- opvatting dat de politieke ontspan ning gepaard moet gaan aan mili taire ontspanning. "De open stad" is een bijdrage om de bewapening in de wereld als het ware aan de onderkant te pakken", aldus de nota.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7