Valdez ontruimt schansen Eeuwfeest Leidse universiteit wordt een groot spektakelstuk ieleg en uitzet Vandaag vierhonderd jaar geleden Elvi Couture in Crimplene IJa. 8' I, dan pERDAG 21 MAART 1974 'hllatei ast8001* Hft de a s" herdenkine 'istaay ^onderd jaar vrijheid' ft K publiceren wij hier het artikel van een serie, jrin een historische bescrij- g zal worden gegeven beleg en ontzet van Leiden. t denken daarbij o.m. aan 'jol, die de geuzen en glippers ten gespeeld, om verder ook te staan bij figuren van Oranje, Boisot, Pie- Adrzn van der Werf en Mag- Moons. Vandaag staan stil bij het eerste beleg, dat jgj 31 oktober 1573 tot 21 maart heeft geduurd. Voor sluyting" van Leiden, pleegden wij de geschied- Ijvers Orlers, Blok, Van Vio- en Fruin en gingen wij af op intekeningen van de 79-jarige ;denaar. de heer Tegelaar. Platteel [DEN De Leidenaar is voor wat zijn vaderlandse ge- «denis betreft zeer vertrouwd met de datum van de der- oktober 1 574. Aan een maandenlang beleg kwam op die een einde. De vijand had Leiden de rug toegekeerd stad kon weer in alle vrijheid ademhalen. Aan dit beleg ontzet, nu bijna vier eeuwen geleden, zal over enkele inden ruime aandacht worden besteed. Minder bekend onze vaderlandse historie is het feit, dat het morgen pre- ivierhonderd jaar geleden is, dat de Spaanse bevelhebber idez op last van Alva, die Valdez' troepen nodig had om j te leveren op de Mookerheide, de vijandelijke schansen "fd Leiden ontruimde. Met deze aftocht kwam een einde het eerste beleg, dat vanaf 31 oktober 1573 had ge- Reeds lang was het in die tijd te vrezen geweest, dat de Spanjaard, eenmaal in het bezit van Haarlem, weldra zou trachten zijn succes ver der voort te zetten door onmiddellijk zich te werpen op de overige steden van Holland. Niet ontmoedigd door het helfhafite verzet, dat Alkmaar bood op 8 oktober 1573 schudde de stad het Spaanse Juk van zich af begonnen de Spanjaarden Rijnland binnen te trekken en hier en daar voorbereidselen te maken tot het opwerpen van schansen en het bezetten van dprpen in de omtrek van Leiden. Tot op een halve mijl afstand van de stad werden op last van de stadsregering alle huizen, hooibergen, schuren en bomen ver nield teneinde de vijand te beletten daarvan gebruik te maken. Boven dien werd alle fourage zoveel moge lijk binnen de stad gehaald en net vee en de paarden tot onder de wal- Voor het eerste beleg, waartoe de Spaanse bevelhebber Valdez over circa 5000 manschappen de be schikking had, wierp hij plm. twintig schansen rond Leiden op. Geheel onder aan de foto de schans Lammen, die bij het tweede beleg een belangrijke rol zou gaan spelen. Op de foto links de Spaanse bevelhebber Franciscus Valdez. Rechts onder: papieren noodmunten tijdens het beleg ge slagen. len gedreven. Een nauwe kring van vijandelijke schansen omvatte spoe dig de stad. Leider ook van dit beleg was Francisco Valdez, die omstreeks 5000 man tot zijn beschikking had. Overeenkomstig de nieuwe oorlogs plannen van Alva, die na de erva ring met Haarlem en Alkmaar had afgezien van een belegering met be schieting en bestorming en zich wilde bepalen tot nauwe insluiting en schansenbouw op het platteland, beperkte Valdez zich tot het afslui ten van alle toegangen te water en te land en tot het bezetten der rond om opgeworpen schansen (pijn. 20) met voldoende troepen. De Spaan se strategie steunde daarbij op de overweging, dat de stad zich vroeg of laat bij gebrek aan levensmid delen zou moeten overgeven. Binnen Leidens veste Tegenover de macht van de vijand bevonden zich binnen Leidens veste vier vendels schutterij (omstreeks 600 man), enige honderden gewa pende ingezetenen en een groot aan tal voor het ontzet van Haarlem aangetrokken vrijwilligers. De bestuurderen der stad hadden zich op tal van wijzen voorzien van leeftocht voor de bevolking, waar van een deed afkomstig was uit het karen, dat Dordrecht, Delft en Rot terdam ten behoeve van Haarlem hadden bijeengebracht, maar dat te Leiden was achtergebleven en met de verder ingeslagen levensmidde len in het "provianthuys" aan het Steenschuur en in drie kerken wa ren opgeslagen. Ook aan koeien had men geen gebrek aangezien het om liggende platteland ten behoeve der stad zoveel mogelijk van alle vee was beroofd. Uitvallen van de "vrybuy- ters" brachten bovendien nog veel mondvoorraad binnen. Met het uit kloosters en kerken ge haald zilver werd 'koper- en zilver geld geslagen. Het later in december uitgegeven papderen noodgeld voor zag in het gebrek aan munt. Op de papieren gulden, waarvoor men het perkament van oude misboeken ge bruikte, had de magistraat het rand schrift. "Haec libertatis ergo" (Om vrijheidswil) om de Hollandse leeuw latén plaatsen. Dit opschrift wekte indertijd er gernis bij dominee Adrïaan Jansz Teling, die van de kansel de magis traten met varkens vergeleek, die niet verder denken dan aan hun voer. Volgens zijn inzicht had erop moeten staan "Haec religionis ergo" (terwille van de godsdienst). De drif tige stadssecretaris. Jan van Hout die naast burgemeester Van der Werf de preek aanhoorde, haalde op zeker moment zijn pistool tevoor schijn en zei tot de burgemeester: "zal ik hem er af lichten"? Geluk kig kon Van der Werf hem tot be daren brengen. „Glippers" De verbeurdverklaring, verhuur en verkoop der goederen van uitge wekenen 'glippers) bracht ook nog wat geld in kas. Zo kon men de met inkwartiering van soldaten in hun huizen en op eigen kosten zwaar be laste burgers enigszins ontheffen door de soldaten van stadswege te betalen voor hun onderhoud, waar toe bovendien een wekelijkse hef- delijke omslag werd ingesteld. Gestreden werd er evenwel niet veel. De vijand, die de door de stad opgerichte schans bij Lammen en het slot te Warmond al spoedig had bemachtigd, bepaalde zich tot klei ne strooptochten tot onder de stads muur en het verbranden van een paar buiten de stad gelegen molens Ook van verraad is tijdens dit eerste beleg sprake geweest, Zo had een aantal "glippers" het plan op gevat om de Hogewoerdspoort op 'n geheim gehouden moment te ope nen en zo de vijand gelegenheid te geven om de stad binnen te vallen. Het is bij een poging gebleven want op 21 maart 1574 brak Valdez het beleg op om met zijn troepen aaar het Gelderse te vertrekken. Vier dagen later werden de poorten van Leiden weer geopend, men ver ademde en juichte over de onver wachte redding van de reeds drei gende ellende en hongersnood. Men juichtte.. doch van de Prins kwamen de waarschuwende woor den: "Denk er om de Spanjaard is weg. maar hij komt terug. Wees zuinig met levensmiddelen, zorg dat de pakhuizen vol met etenswaren zijn, zorg voor veel koeien en var kens". De waarschuwing werd in de wind geslagen, de Prins kreeg gelijk want in de nacht van 25 op 26 mei de Spanjaardenr ^erug ADVERTENTIE Overheerlijk INDISCH of CHINEES ETEN In gezellige sfeer en met prettige bediening INDISCH RESTAURANT DOBS Koeiltjï IkOe efov^sldTgehooflafl ADVERTENTIE LEIDEN Er staat Leiden het volgend jaar een feest te wachten dat, als de groots opgezette plannen slagen, zijn weerga in de historie van deze stad niet kent. Een feest dat een kleine week duurt en gevierd zal worden bij gelegenheid van het tachtigste lustrum van de Leidse Universiteit. Een feest, waar aan alle Leidse verenigingen actief kunnen deelnemen en waar bij de nadruk behalve op het dramatische vooral ook op het sociale aspect wordt gelegd. De manifestaties, die in de week van 19 tot 24 mei gehouden zullen worden, hebben namelijk als onderwerp sociale opbouw van de stad Leiden door de eeuwen heen met speciale aandacht voor het begrip 'Vrijheid'. verbonden worden. De deelneming, aan deze gigantische happening staat open zowel voor zangkoren ais schil dergenootschappen, zowel voor sport- verenigingen als bejaardenbonden zo wel voor scholieren als socialistische Er heeft zich inmiddels een Com- werkgroepen, zowel voor vormings- Door Pieter C. Rosier missie Project 1975 gevormd, in behalve Henk Gerdlng Douwes namens het Leids Acade misch Kunstcentrum zitting hebben de beroepsregisseurs Pieter van Em- pelen en Roel Polak. Het zijn met centra als carnavalsclubs, zowel Kiki blaaspoepgezelschappen als kamer- muziekensembles. Dramatisch De commissieleden, die gisteravond deze twee regisseurs, die hun een eerste informatieve bijeenkomst plannen tot het verzorgen 1 met vertegenwoordigers i feestweek voor de gehele Leidse bur- verenigingen en groeperingen heb- gerij, waartoe ook de studenten zelf ben belegd, spreken van eeti drama- f(£)Crmjp/er^] U vindt het in de betere modezaken, f. 142.50 Verkiezingsbijeenkomsten behoren, het college sociaal interessant project. stuur van de Leidse Universiteit heb- Dramatisch interessant, omdat de ben voorgelegd. Een week vol creativiteit dus, waaraan iedere Lei- denaar op z\jn eigen specifieke ma nier kan deelnemen en waarvan de bedoeling is dat door deze werkvorm, geïnspireerd op die het Parijse Theatre de soleil en het Bread and Puppet Theatre, in dit toepassingsgebied geheel nieuw is. Sociaal interessant, omdat het De regisseur Pieter van Empelen (rechts) en Roel Polak, die het dramatische en sociale spek takel rond het eeuivfeest van de Leidse Univer siteit zullen begeleiden. (Foto Jan Holvast) samenwerking een sterkere band tus- unieke kans biedt groot ÖDEN Vrijdagavond om 8 uur te Partij van de Arbeid een ^angsbijeenkomst in De Burcht S?en. Sprekers zullen zijn Ma te van der Molen, lijsttrekker, de kieskring Leiden, en Arie ,der Hek, tweedekamerlid en Wvoerder van de PvdA-fractie, de debatten over de olie-cri- Mevrouw van der Molen zal het be lang van de Statenverkiezingen v or met name de Leidse regio met de vele speciale problemen uiteen zetten en van der Hek zal het verband leg gen tussen de Staten-verkiezingen en de positie van het kabinet Den Uyl. De SGP komt dezelfde avond bij een op Middelstegracht IA. Spreker is B. Sieifc. de verenigingen onderling en tus- tal maajtschappelijke groeperingen sen de verenigingen en de stad Lei- binnen en buiten de universiteit in den zelf wordt gecreëerd. De uni- eenzelfde gerichtheid onder te oren- versiteit heeft inmiddels haar steun gen, hetgeen voor Leiden ook buiten ,e week van belang kan zijn. Behalve de straat zullen ook ge- k.en: de Waag, het stadhuis, de a» o Pieterskerk en de Stadsgehoorzaal al deze gebeurte- ormen. De in Am sterdam wonende regisseur Pieter van Empelen heeft voor deze feest week een raam ontworpen, waarbin- door de deelnemende verenigin- rlsch opzicht. Het eeuwfeest Leidse Universiteit krijgt met dat al het""decor een geheel ander karakter dan tot nissen nog toe in deze stad gebruikelijk is. Het project, dat onder meer een con gres over "Vrijheid" omvat, zal in principe de vorm hebben van een keten van toneelscenes (zowel op zelf nog heel veel kan worden straat als in theaters)muziekuitvoe- ingevuld, ringen, cabaretvoorstellingen, dans- demonstraties, poppenspelen, hage- Het ontwerp, waarin Piero van preken en exposities. Een keten van Ley den als schijnbaar historische fi- gebeurtenissen, die door omroepers, guur een centrale functie vervult, vlugschriften en kranten met elkaar geeft als dramatische manifesta tie bijvoorbeeld de geschiedenis van Leiden vanaf 1550 tot het ontstaan van de Leidse universiteit te zien met de nadruk op de sociale op bouw van Ledden. Het ontwerp geeft ook een volkse kijk op de plaatselijke zeden ten tij de van de eerste jaren na het beleg. Het biedt voorts ruimte voor een levensechte tentoonstelling van het sociale leven in de afgelopen vier eeuwen, een cabaretvoorstelling ge baseerd op de rechten van de mens, een hagepreek op het Burcht-terrein met als spektakelstuk een overval door katholieken en Spaanse soldaten (waarbij Piero van Leyden gevangen wordt genomen), een geuzentocht van Pijnacker naar Leiden met een gekostumeerde intocht tot slot, een historische maaltijd, een poppenkast voorstelling van „Het studentenleven door de eeuwen heen" en een muzi kale schets van de geschiedenis van Ledden in de negentiende en twintig ste eeuw. De feestweek zou naar Pie ter van Empelens idee besloten kun nen worden met een „Dag der ver enigingen," tijdens welke de heden daagse thematiek van de sociale structuur aan de orde kan worden Pieter van Empelen en mede-regis seur Roel Polak, die zelf de moge lijkheden en moeilijkheden van een dergelijk groot project nauwelijks kunnen overzien, stellen zich voor om met de deelnemende verenigingen in de komende twee maanden aan een proefspel te beginnen. Dit proefspel moet volgens dit tweetal een compac te samenballing zijn van wat prak tisch mogeliijk is. Hoe bijvoorbeeld 4 WEKEN LANG Voorjaarsaanbiedingen VIEUX SUPERIOR, extra zacht, liter nu f 9,75 ALEDO SHERRY echte Sherry, per fles nu f4,95 f 9,75 ROSE DE FRANCE uit het land van An jou, per fles nu f 2,95 PONTE'S WHISKY 100% Scots, per fles nu f 10,95 21 Pijpjes GILDE PIL,ENER nu f 7,95 12 euro halve liter GILDE PILS nu f 6,25 STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 3006» HAARLSTR 204 TEL 21611 en gratis thuisbezorgd in Leiden en omgeving. Donderdagavond koopavond tot 9 uur geopend kan een beoefenaar van de turnsport in dit sociale spektakel worden in gepast? „Maaif", zo zeggen Pieter en Riél, „we zijn erg beïnvloedbaar waar het ideeën betreft". En dat «feeft misschien veel hoop voor het proef project, dat op de LAK-zolder tot ontwikkeling zal worden gebracht.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3