Vie geen ruggegraat toont ,an alleen nog maar buigen i ASJE TEGEN LUIKHANDEL ONGELIJKHEID V DRUGS l Drie miljard bijpassen op gas-export Een beetje bescheiden blijven aan tafel is heel gezond. mmm Eet minder maar lekker. Echte boter. ;A' •kt Door C. J. Rotteveel ezers schrijven fa ffiRPAG 21 MAART 1974 zal mij wel nauwelijks kwa men, dat ik met plezier heb genomen van het Perzische de ambassadeur in ons land ambassadepersoneel naar Te- terug te roepen. Ja, dat komt als »Den Haag" meent de reeds [estaande ontevredenheid on- buitenlandse diplomaten aan irt te kunnen lappen. Dan zit, i op 8 november 1973 in een op het beleid van minister 7 Stoel schreef, "de rekening ik". Nederland is een ld en het ls een ?aar- "verontschuldiging, als de Ne- jte regering zich verschuilt de "onafhankelijke rechter" r een bende beroepsagitators .rechtszaal gelegenheid krijgt lig tegen Perzië te ageren, regering als rechter heeft moet althans geweten heb- a.) de leider van de groep, Perzische ambassade had be- bijna twintig Jaar lang niet in eest is en dus geen ver- Iwoord over de werkelijke toe- ildaar kan zeggen; b.) de ben- lond uit zogenaamde "studen- ie zich deze titel brutaalweg aangemeten, maar, op één na, n in bezettingstechniek, ver ing van benzinebommen en ibruiken van de vrijheid, die de Bondsrepubliek en hier te ten onrechte is geschonken; c.) ittlng tegen de Wassenaarse ade was gericht, omdat deze iten" uit West-Duitsland bij >el slimmere oosterburen geen regen om daar de betrekkin- en bevriende natie te ver is nog meer: d.) hoewel er ;>nds al gedemonstreerd was ambassadegebouw, vond de het niet nodig, aldus de klacht Perzen, afdoende maatrege- treffen. Nu het kalf verdron- ;r hoogst merkwaar- plotseling wél voldoende man- ir bescherming van de ades beschikbaar; e.) in de aal werd toegelaten, dat de ontaardde in een demon- tegen de Sjah, inclusief her- ipplaus van de publieke tribu- politieke toespraken. De "on- Elijkheid" van de rechter ging lat hij daaropde tribune ruimen? Kunt u denken! Of zich tot de tribune richt te met de ernstige waarschuwing dat die bij voortduren van de demonstra ties ontruimd zou worden? Welnee, in een echt-democratische staat als Nederland gaat dat heel anders. De rechter vraagt dan aan de terecht staande beroepsagitator of'hij zo vriendelijk zou willen zijn de aan hang op de tribune te willen verzoe ken zo mogelijk wat minder luid ruchtig te zijn Zo gaat dat in dit land: inplaats van de belangen van dertien miljoen Nederlanders voorrang te geven bo ven de agitatie van door Moskou opgeleide "studenten", offert men het Nederlandse belang op aan een soort verdraagzaamheid, die met werkelij ke vrijheid allang niets meer uit staande heeft. Om met Jacques Perk te spreken: de ware vrijheid luistert naar de wetten. Maar hier ging het om ageren tegen beweerde misstan den in een land, dat nooit democratie heeft gekend, waar de bevolking tientallen eeuwen in slaafse onderda nigheid aan een kleine bovenlaag heeft geleefd en waar nu, onder de dynamische leiding van de Sjah, een stormachtige verandering op aller lei gebied haar intrede heeft gedaan, al betekent dat natuurlijk niet, dat er nu plotseling in een handomdraai een ideale democratie uit de grond gestampt is. Die nieuwe ontwikkeling is van zelfsprekend allerminst naar de zin van de Kremlin-dictators. Want hoe beter het in een land als Perzië gaat, hoe minder gelegenheid er is onrust te stoken. En hoe geringer de kans op onrust in Perzië, des te kleiner is de kans het bewind daar té lande "over te nemen" en Perzië tot een vazal staat van het Kremlin te maken. En daarom is het begonnen, want ook via Iran wil Moskou doorstoten naar het "warme water" van de Perzische Golf en de Indische Oceaan. Maar dit inzicht gaat "Den Haag" blijkbaar boven het petje. Ruim baan dus voor een Duitse bende rode agi tators, die zo nodig onze betrekkin gen met een voor onze economie en werkgelegenheid belangrijke staat als Pewië wilden vertroebelen. Ach, zo lang de werkgelegenheid niet op ca tastrofale wijze wordt aangetast door onze klungelige omgang met ande re landen, zal deze of een andere re gering niet ter verantwoording worden geroepen. Dat gebeurt pas als het te laat is en als de verslech tering van onze verhouding met an dere staten tot onherstelbare verlie zen zal hebben geleid. Intussen kun nen onze exporteurs zich in liet graf werken om zich, temidden van een keiharde internationale concur rentie. staande te houden op het snel afbrokkelende terrein van onze re putatie. „Met sommige dingen zijn we in ons land nogal provinciaals, maar aan de andere kant bemoeien we ons met de hele wereld", aldus ver klaarde kortgeleden Jhr. mr. F. O. J. Sickinghe, voorzitter van de raad van bestuur van de VMF (Ver. Mo toren Fabrieken) in een gesprek met het "Alg. Dagblad". "Daarmee wil ik niet zeggen, dat een regering zich niet kritisch zou mogen uitlaten, als dat maar wel op een overtuigende oude banden met Indonesië weer op te nemen. "Zaken als het vertrappen en verbranden van de vlag van In donesië onder het wakend toezicht van de Haagse politie, zoals onlangs is gebeurd, is voor Indonesië een ver schrikkelijke belediging, zelfs als daarna officieel verontschuldigingen worden aangeboden" Ik heb de indruk dat onze bemoeizucht veel te ver gaat. We mogen best kritiek hebben maar hoe meer wilde kritiek we hebben, hoe minder invloed dat heeft op andere landen. Nederland legt geen gewicht in de schaal, maar als wij menen een soort missionaire boodschap te hebben, dan kan ons dat bijzonder hard en onaangenaam treffen Ik heb wel eens de indruk, dat enkele van onze minis ters vergeten zijn, dat zij in de rege ring zitten en niet meer in de oppo sitie". wijze gebeurt Over de manier zoals het nu gebeurt halen te velen Juist ook in de Westerse wereld de schouders op". "Ik merk ook in toenemende mate", aldus de heer Sickinghe verder, "een wat meewarige houding bij onze bui tenlandse zakenrelaties. Op den duur zou een situatie kunnen ontstaan waarbij de politieke doelstellingen van ons land niet meer helemaal se rieus worden genomen. Een misschien nog ernstiger gevolg kan zijn, dat het krijgen van opdrachten voor Nederlandse ondernemingen nog moeilijker wordt dan het al is". Maar de Nederlandse regering lijkt daar niet van wakker te liggen, evenmin als van het feit. dat "in de ons om ringende landen veel sterker dan bij ons wordt ingezien, dat het Juist nu meer dan ooit nodig is het onder nemen aan te moedigen, ook met het oog op de bestaande verlangens op het gebied van werkgelegenheid en lonen" Tot zover de heer Sickinghe. wiens oordeel gedeeld wordt door de heer T. H. Bödeker, voorzitter van de raad van bestuur van een andere in ternationale onderneming, Hagemeij- er. "Een goede relatie is eerder ver knoeid dan verkregen", aldus de lei der van dit concern, dat bezig is de Opnemen van brieven In deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens ls De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te telgeren dan wel in te korten. Deze uitlating klopt dan weer met de uitspraak van prof. dr. C. F. Kar- sten, lid van de raad van bestuur van de Amro-Bank: "Men is in het bui tenland hoogst verwonderd over som mige uitlatingen van enkele leden van dit kabinet, waarbij zo weinig rekening wordt gehouden met de in ternationale consequenties daarvan Ik heb dat gemerkt tijdens myn laatste reizen naar de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk. Er werd mij gevraagd: wat is er toch aan de hand? Vandaag wordt het ene land op de korrel genomen, morgen het andere. Ik ben ervan overtuigd, dat dit alles op den duur onze belan gen in de wereld schaadt Ik geloof, dat wij, als wij niet oppassen, vroeg of laat de rekening moeten be- talèn". Tot zover deze top-Nederlan- ders. Een (nauwelijks) komische noot is, dat "Den Haag" achteraf telkens weer probeert de schade binnen de perken te houden. Ruzie met de Ara bieren? Verontschuldigingen aanbie den en diep buigen voor het geweld van de tegenmaatregelen. Is Djakar ta boos? Officiële excuses aan bieden! Roept Perzië zijn ambassa deur terug? De heer Van der Stoel pakt zijn koffer al om de zaak recht te gaan praten. Steeds maar bakzeil halen, steeds maar buigen, dat is blijkbaar de politiek van dit knip- messende beleid. Dat de kruik zo lang te water gaat totdat ze breekt, staat intussen wel vastl Veertien dagen geleden ging op de redactie van dit blad een artikel uit de "Volkskrant" van hand tot hand. Het was van Jan Blokker, die zeker niet tot de "reohtse rakkers" gere kend kan worden. Maar blijkbaar be ging het systematisch gedaas ook Blokker te bar te worden, getuige de volgende uitval. "Als er iets gemakkelijk te voor spellen is, dan wel dit: de terreur van de z.g. sociale wetenschappen zal in de komende decennia nog schrikba rende vormen aannemen. Denken hoeft er binnenkort waarschijnlijk ook formeel niet eens meer aan te pas te komen: een werkgroep van de Academische raad bepleit nu openlijk wat luie kinderen al jaren lang wensten, en wil de wiskundeop- leiding voor studenten aan sociale faculteiten aanzienlijk terugschroe ven. De eisen op dat gebied waren al bijna niks, hetgeen niet verhinder de dat jaarlijks tientallen zo niet honderden kandidaat-sociologen sje zen, omdat ze voor hun tentamen statistiek een beetje de stelling van Pythagoras nodig hebben. Niet dat dat nou weer noodlottig was, want wie te dom is voor de so ciale wetenschap kan in Nederland nog altijd terecht op een "sociale academie", waar het leuterkonten ex clusief wordt aangeleerd. Geen vier kante meter Hollandse bodem of er staat een vormingscentrum, een jeugdhonk, een cultuurhuis dan wel een opvangherberg met een staf on der leiding van iemand die Dirk-Jan of Arnold heet, een baard draagt, de hele dag over communicatiepatro nen en tolerantiegrenzen praat, 's nachts droomt dat hij na 'n con flict met de Gevestigde Orde wordt geslagen door een paar lederen bin ken van de motormarechaussee, maar die niet weet wat de sinus van 90 graden is omdat het, zal hij zeg gen, in dit leven niet om de sinus gaat maar om de mens en als je hem vraagt wat hij onder een mens verstaat, volgt er meestal een signa lement dat het dichtst in de buurt komt van 't gezicht van Bas de Gaay Fortman. De dictatuur van de kletskoek. 't Is er al. Je kunt 's morgens tus sen 9 en 10 de radio niet aanzetten of er zitten vier mensen in de luid spreker die de menswetenschap be oefenen, en na tien minuten luisteren sta je tot aan je enkels in een plas woorden je drijft bij wijze van spreken je eigen kamer uit van de in termenselijkheid, de sociale controle, de conflictcorrectie en de intrinsieke waarde van het samenlevingsmodel. Als iemand iets zegt blijkt er altijd iets „tegenover" te staan, hetgeen niet uitsluit dat de tegenoversteller „alle begrip" heeft voor 't standpunt van degene met wie hij het faliekant oneens is, en zelfs "even wil aanha ken" bij dat standpunt. Het is precies wat HBS'ers zonder talent na urenlang wanhopig en vruchteloos gecijfer altijd uit hun vierkantsvergelijking krijgen: x x: Je wist 't al, er staat in feite niets tegenover, Je bent niet in staat er bij aan te haken en begrip lijkt me ook uit den boze, want Je kunt zo'n Jon gen beter meteen de klas uitschoppen in de richting van een sociale acade- Maar alles goed en wel intus sen groeien deze ongeschoolde arbei ders van de geest en het intellect in tal en last, meierstralen hele dorpen plat met hun onexacte taal, zuigen werkende Jongeren het bloed onder de nagels vandaan, pikken als pape gaaien om zich heen en hebben om streeks 1984 van half Nederland een bevolkingsgroep gemaakt die alleen nog maar lorre kan zeggen en ook nog denkt dat dat iets betekent. Wat moeten we daar nou tegen doen? Waarom zijn beoefenaren van exacte vakken te beroerd om ook eens hun haar te laten groeien, ook in bruine honken samen te hokken, de overgeleverde patronen luidkeels, in plaats van zwijgend in een labo ratorium, te doorbreken, en hun Jargon pasklaar te maken voor ge bruik op Hilversum III? Luisteraars, las ik net, zijn er toch nauwelijks dus verder zou alles hetzelfde kunnen blijven; maar met hersens." Dit kostelijke, zéér kritische stukje van Blokker deed me denken aan de lezer, die me enige maanden geleden eens vroeg naar een pano rama van de tegenwoordig veelge bruikte cliché-uitdrukkingen van progressieve snit. Ik heb wat van die rommel bij elkaar gezocht en daar gaat-de dan. "Wij progressieve Jongeren kunnen ons in de huidige crisis-situatie al leen waarmaken als wij ons in de stroomversnelling van deze tijd posi tief opstellen door het ontluisterde establishment te ontmaskeren. De overleefde structuren, die door hun verouderde tolerantie spotten met inspraak en medemenselijkheid, zijn een uitdaging voor de mondige mens, die de taboes van het paternalisme wil doorbreken. Uit ons streven naar sociale ge rechtigheid, naar zelfbeschikking der door het internationale kapitalisme onderdrukte volkeren en naar reali satie van de rechten van de mens, De Sjah van Perzië, een harde werker voor een betere toekomst van zijn land. Vriendelijk lachend, maar toch niet bereid zich te la ten beledigen door een stel lom-pe Nederlanders spreekt onze eigen identiteit en on ze eigentijdse creativiteit, die de la tent-explosieve conflict-situaties in evangelische radicaliteit wil bena deren. De hiërarchische structuren, moeten door gedurfde heroriëntatie, door indrukwekkende solidariteit door een constante terugkoppeling op onze existentie, door een indringende dia loog en door revolutionaire alterna tieven op provocatieve wijze als duf fe status quo terzijde worden ge schoven om de leefbaarheid, het me debeslissingsrecht en de participatie- in-de-herstructurering op de heilige ,koe van de gevestigde orde te ver overen. Door adequate informatie, door geëngageerde intermenselijkheid door ludieke vaststelling der priori teiten moet de dynamiek van de mo derne tijd, in al haar beleidsaspecten en in volledige opportuniteit, aan de structureel-falende reactionairen, ontnomen worden, opdat de demo cratische subcultuur ondanks mo gelijke communicatiestoornissen in dynamische escalatie eindelijk de macht aan het feodaal-oligarchische regentendom kan ontwringen". Ik heb zomaar wat gedaas van de "leu terkonten" om met Blokker te spre ken, op een hoop geveegd. Ik houd mij aanbevolen voor nog meer van dat fraais, want het is broodnodig om de lieden, die zich bezighouden met "het plat-meierstralen van hele dor pen met hun onexacte taal" terde ge aan de kaak te stellen. Mocht iemand "het niet meer zien zitten", vergeet dan niet, dat hij 'of zij „het moet waarmaken". ADVERTENTIE blad van 9 maart las ik het rer de Stichting Drugs In- waarin gesuggereerd werd te geven aan verbruikers door trheid. Dat betekent weer een van onze belastingbetalers ben ik ook bij. Het is toch om zo iets te durven voor- leeltelijk ben ik het er mee 4w.z. de gebruiker niet meer itfen want het zijn zieke en de sluikhandelaars paar Jaar op te sluiten datsl bende. Ik heb een ander voor- handelaars de wind uit de te nemen. lie tijd dat ik nog in Indonesië er een opiumfabriek, Itt de opium naar alle landen Nu had Indonesië vele ver een pas met foto en daarop tegen te gaan, kreeg elke ver pas met fot en daarop de hoeveelheid vermeld per dag nodig had. Met zijn hij tegen fabrieksprijs ko- fe resultaten waren positief, de kndel rendeerde niet meer en .z. zo goed als. wiets hier niet mogelijk zijn? tor, dat moet mogelijk zijn. i-toeng heeft de doodstraf ingesteld voor een opiumroker die ge snapt wordt en het volk is gezond, sportief en vol werklust. Twee mil joen opiumrokers waren de trieste opgave voordat Mao Tse-toeng aan de macht kwam. I. TEGELAAR, Vestestraat ICS, Leiden. Aan Mr. B. E. F. 't Hart, Leiden. U schrijft: Man, met auto haastig op weg naar Schiphol, botste tegen een andere auto. Werd veroordeeld om dat hij doorgereden was zonder zich bekend te maken. Minister, met z'n auto haastig op weg naar Catshuis, botste tegen paaltje en reed door zonder zich (aan het paaltje? R) bekend te ma ken. De minister werd vrijge sproken. Ik vind dat U als (aankomend? R.) Jurist de ongelijkheid in onze recht spraak schitterend aan de kaak hebt gesteld. W. VAN DER REYDEN Zeeweg 72 Katwijk aan Zee. ADVERTENTIE 'Spanje kentkent Osborne sherry Sherry Calidad Supertor Op 24 december 1973 hebben we van premier Den Uyl kunnen verne men dat de gasbel in ons land een steeds waardevoller bezit zal wor den. Hierdoor wordt Nederland als ge heel rijker! Dat is nog maar net drie maanden geleden. In die tijd is er veel gebeurd. We moeten nog wel zuinig zijn met onze energie, maar we mogen weer onbeperkt autorijden. De reclameverlichting mag ook weer volop branden en in veel gemeenten is aan de straatverlichting te zien dat we weer ruim in de energie zit ten. Maar nu de kosten: de prijzen voor olie zijn tot schrikbarende hoogte ge stegen, ongeveer het dubbele van 1972. Wat daarvan de oorzaak is laat ik graag over aan de "deskundigen". Men zal daarom ook wel "deskundi ge" moeten zijn om te begrijpen waarom er op de export van aardgas volgens het F.E.M. f 3.300.000.000 (3.3 miljard) bijgepast moest worden en waarom veel glastuinders en vis sers het hoofd niet meer boven water kunnen houden door de exorbitant hoge olieprijzen. Dat de gasprijzen voor ons aan de olieprijzen gekoppeld zullen worden is ons bekend. De con currentie, vooral vanuit Italië, zal ook hierdoor wel groter vormen gaan aannemen en dat dè,t de doodsteek voor veel glastuinders zal betekenen is wel te verwachten. Maar om met Ti-ta-tovenaar te spreken: „Dat zien we morgen dan wel weer"! L. G .NIJSSEN Prinsenweg 11 Voorhout

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13