^abinet hakt de cmoop door: f 15 oor iedereen IELASTINGVRIJE SOM WORDT OPNIEUW VERHOOGD Mensen zijn bang als ik binnen kom ^uiterjlands geld S LEIDSE SPAARBANK J h mislukken van overleg: PSP OVER PTT NAAR NOORDEN: 'NOODSPRONG' „HULP VOOR VISSERIJ IS NODIG" minister Geen demonstratie voor Chilenen <ySPAG 20 MAART 1974 BINNENLAND PAGINA 7 pf HAAG Voor de tweede 'beeft het kabinet-Den Uyl een jjDg voorgesteld van de bel as- som voor een hele reeks belastingbetalers. Deze ver werkt door In alle tanefs- i van de loon- en inkoms- .ijsting. Iedereen profiteert boe hoger het inkomen, hoe [n totaal komt de belasting- 0e de schatkist te staan op een a 750 miljoen ©gang van 1 Januari was de pagvrije som verhoogd met 5 Met ingang van 1 juli wordt hij met nog eens 6,3 procent ver- hoofd. Over heel 1974 betekent dit een verhoging van 8,15 procent. De belastingverlaging over de he le linie is bedoeld om de binnen landse bestedingen te stimuleren. Op die manier denkt de regering dit Jaar tienduizend werklozen meer aan werk te helpen. Om het bedrijfsleven te activeren neeft de regering de investeringsaf trek met ingang van 20 maart weer ingevoerd voor machines en andere outillage. De bestaande inves teringsaftrek voor gebouwen wil de regering met ingang van dezelfde da tum verhogen. Juist met het oog op de zorgelijke situatie in de bouw heeft de rege ring daarnaast een bedrag van non- derd miljoen gulden beschikbaar g-e steld. Voor woningverbetering: 25 miljoen, voor de stimulering van de bouw in kaalslaggebteden in de ste den en in de groeikern en (als Zoe*. meer en Purmerend) 28 miljoen, voor verbeteringen in de bedrijfsvoering 21 miljoen en voor de subsidie op isolatie van woningen met c.v. 25 miljoen. In totaal wil de regering de over heidsuitgaven dit Jaar opvoeren met 750 miljoen. Op die manier wil men voorkomen, dat de overheidsuitgaven al te zeer te lijden hebben van de sterfte prijsstijgingen. Volgens de jongste gegevens van het Centraal Planbureau worden de prijsstijgingen geschat op gemid deld 10,5 procent. Daaraan ligt me de ten grondslag een verwachte stij ging van het peil van de Invoerprij zen met 25 procent. Minister Duisenberg (financiën) zei dinsdagavond, dat de economische groei thans wordt geschat op 2-4 procent. In de sombere maand de cember voorzag de regering nog dat er helemaal geen groei zou zijn. Ais gevolg van de gunstiger voor uitzichten wordt nu ook rekening gehouden met een overschot op de betalingsbalans van 2,5 miljard gul den. In december rekende men met een tekort van één miljard gulden. Minister Duisenberg heeft de volks vertegenwoordiging het volgende staatje voorgelegd ter verduidelijking van het effect van de belastingver laging door een optrekking van de belastingvrije sommen per 1 juli. Dit staatje is van toepassing op gehuwde werknemers met twee kinderen. Belastbaar Belasting volgens Verlaging op Jaarbasis inkomen huidige tarief in procenten in guldens f 13.000,— f 1.266,— 0,98 f 127,— 16.500,— 2.101,— 0,77 N 127.— 24.000,— 4.293,— 0,66 158,— 32.000,— 7.351,— 0,63 „200 40.000,— 11.171,— 0,62 „250,— 50.000,— 16.525,— 0,59 296,— 50.000,— 16.525,— 0,59 296,— 70.000,— 28.647,— 0,46 322,— 90.000,— 41.642.— 0,37 337,— IHAAG De werknemers krijgen per I april een bruto loonsverhoging van vijf- gulden per maand. Bovendien zal een voorschot van drie procent op de prijscom- worden gegeven met ingang van die datum. et kabinet-Den Uyl heeft dit gisteravond beslist nadat kr op de dag was komen vast te staan dat werkgevers en I beweging niet tot een akkoord konden komen over het T<^i= f eidsvoorwaardenbeleid voor de rest van dit jaar. weging, al wordt daaraan afbreuk ge daan door de "drempel" in de prijs compensatie over de gehele linie. De middenstanders voelen zich zwaar gepakt. NKOV-voorzitter Wouter kleinbedrijf Vrijwel de gehele dag is gisteren druk overleg geweest over het bereiken van een centraal ak koord. Voordat een kabinetsdelegatie in vergadering ging met het bestuur van de Stichting van de Arbeid was er nog een onderonsje tussen A. de Boon (vice voorzitter NVV), minister-president Den Uyl en Boersma. d gegeven. Die zal met ingang 1 in de loonschalen worden Voor de c.a.o.'s, die per nuari hadden moeten worden tiwd, komt daar per 1 april gulden bij. Voor c.a.o.'s met re afloopdatum volgt de loon- van vijftien gulden iets later, voorschot op de prijscompen- Loonmaatregel De kabinetsbeslissing, vandaag gemeld in een nota aan de Kamer, wordt verpakt in een nieuwe loon maatregel, die stoelt op de Mach tigingswet. Met het oog op de onze kerheden, die er nog steeds zijn over drie procent "per 1 april, de economische ontwikkeling, heeft twee gedeelten worden "in- bij de prijscompensatie Juli en aan het eind van het •der zal met ingang van 1 Juli ucent van de prijsstijging rorden gecompenseerd. Deze apel" in de prijscompensatie alle inkomens van hoog iag. Het minimum in de prijs- asatie is door het kabinet vast ld op f 150 per procent prijsstij- r het voorschot van drie Daarna zal de "vloer" in lijscompensatie f 160.- per pro- prijsstijging gaan bedragen. ipkracht samenhang met de belasting regelen van het kabinet bete- iit arbeidsvoorwaardenbeleid het kabinet dat de laagstbe- (p (inkomen van f13.000) er on- réén procent in koopkracht op de vakbeweging bedongen dat loonbeleid in de loop van het jaar zo nodig kan worden "bijgestuurd". Na urenlang onderhandelen in Den Haag bleek een centraal akkoord tussen werkgevers niet bereikbaar. De belangrijkste geschilpunten bleken het minimum in de prijscompensatie (werkge vers f 150 per procent prijsstijging, vakbeweging f 160 per procent prijs stijging) en de "drempel" in de compensatie. De ondernemers wilden een drem pel van 0,5 procent over de gehele linie (met eventueel een uitzonde ringspositie voor inkomens beneden de f17.500), de vakbeweging zo no dig een drempel van 0,3 procent (met uitzondering van inkomens be neden de f25.000). In centen In zijn beslissing heeft het kabinet bedrag gegeven (terwijl werkgevers en vakbeweging uitgingen van een half procent met een minimum), maar daarentegen een „drempel", van 0,3 procent voor alle inkomens i april beginnen de onderhande- vastfesteld. "De werkgevers vinden dat de tota le loonstijging te hoog uitkomt, zij tillen met name voor de zwakke be drijfstakken zwaar aan de vloer van f 160 per procent prijsstijging. NVV- voorzitter Wim Kok zei dat "in rede lijke mate" tegemoet is gekomen, aan de doelstellingen van de vakbe- «pan en dat de gemiddelde loonstijging geheel^ Inemer (inkomen van f 17.500), loopkracht gehandhaafd ziet. de hogere inkomens is er spra- achteruitgang in besteed- a tussen de vakbonden levers in de bedrijfstakken waar het alleen gaat om de z.g. imma- voorwaarden, zoals open heid van inkomens, het uitbren- sociaal Jaarverslag en Reisactiviteiten binnen de on- emingen. Op enkele punten is DEN HAAG Een „noodsprong in het duister" vindt de fractie van de PSP in de Tweede Kamer het voorstel van het kabinet om de cen trale directie van de PTT naar het noorden van het land te verplaat- De verkiezingen zijn weer in aantocht: volgende week woens dag is het zover. Daarom worden in alle gemeenten de stem bussen weer tevoorschijn gehaald. Hier een plaatje van de werkzaamheden in Amsterdam. In een verklaring noemt de PSP de werkgelegenheid een onwezenlijk argument voor spreiding van rijks diensten. „Dit spreidingsbeleid is zelfs geen benadering van een evenwich tige aanpak op het gebied van ruim telijke ordening, bevolkingsbeleid en industrieel vestigingsbeleid", de PSP. De verklaring concludeert; dat hoofddirecties en centrale afdelin gen door vele en noodzakelijke con tacten met departementen en par lement een „natuurlijke" binding hebben met het regeringscentrum en dus in Den Haag moeten blijven. Een delegatie uit het kabinet heeft gisteren in Den Haag het eerste van een serie gesprekken met eep verte genwoordiging van het gewest Den Haag gevoerd over de plannen rijksdiensten uit het gewest te ver plaatsen. Met name door de gemeen te Den Haag was op dit overleg aan gedrongen. Na afloop heeft burgemeester Ma- rijnen van Den Haag, die ook voor zitter is van de Haagse gewestraad, meegedeeld dat op drie belangrijke punten toezeggingen door de kabi netsdelegatie gedaan zijn: deze zal in het kabinet de instelling bepleiten van een studiegroep die de gevolgen van de spreiding van de rijksdiens ten voor het gewest Den Haag gaat bekijken. Den Haag zal daarin zijn vertegenwoordigd. Voorts acht de de legatie het gewenst dat een tech nische werkgroep de cijfergegevens gaat harmoniseren, die door tal van partijen bij de bespreking van de meent spreidingsplannen worden gehan teerd en die volgens mr. Marijnen toe steeds aanleiding zijn ge- HAAG Bailie is een van de der een teken geeft dat de volgende knoppen van de telefooncentrale zo- Humor weest tot misverstanden. Van der Stee: DEN HAAG Minister Van der Stee (Landbouw) wil hulp bieden aan de door de hoge olieprijzen in moeilijkheden gekomen visserij. Hij heeft zich hiertoe in beginsel bereid verklaard in een bijeenkomst met een delegatie van het visserijschap en de stichting van de Nederlandse zeevis serij. Op 2 apnil volgt een tweede ontmoeting tussen de minister en de mbte vogels die sinds tijden op getuige kan worden binnengelaten, rerdachtenbankje zijn neerge- Mejuffrouw Maria W. (21), receptio- tai. Glimlachend beweert hij dat niste bij Harrisons hotelrestaurant, tinkelchef in de Spuistraat hem 21 november vorig Jaar "zo ii" een vuistvol bankbiljetten en *lchèques heeft meegegeven. doet haar intree in de rechtzaal te verhalen wat zij met Ballie heeft meegemaakt. Het blijkt dat Ballie in het hotel dat de bellen overgingen", vertelt Maria "en toen holde hij weg". Ballie De president wil graag weten wat ker. Hij heeft op dezelfde Ballie precies tegen haar heeft ge- "Hij liet het pistool zien", herin- tos als u binnenkomt begint de ook al met een pistool op de prop- nert Maria zich, "en toen zei hijjij te spelen en gaat de kassa pen is gekomen, net toen de Juffrouw gaat met mij t U krijgt het geld zonder dat de geldkist had geopend c om vraagt", concludeert recht- tpresident mr. C. Stolk. R ja", zegt Ballie, 'Tiet is wel voorgekomen dat de mensen s hebben als ik ergens binnen- Ik denk dat hij misschien iom dat geld gaf". 0", begrijpt de president, "dus de to hebben toch wel angst voor wat doet u dan wel om die kop te wekken?" "kt» meneer", zegt Ballie, "heie niets". tooi winkelchef is als getuige ter aanwezig. Hij lijkt nog steeds te hebben van angst of van 'Ogenzwakte maar hij herin- nch niettemin dat hij pas tot staling was overgegaan, nadat Jje hem een pistool had voorge le lacht weer. "Dat kan niet, die man liegt, want ik héb •"tnal geen pistool" laat hij wel- "Rd weten. **&rna de president de deurwaar-» Ballie vindt het uitbetaling in ontvangst te nemen, misverstand, want hij roept lache- nisstraf veroordeeld wegens brand stichting in een winkel aan de Ste- blijkbaar een grappenma- vinstraat. De bovenhuisbewoners kon den zich toen ternauwernood in vei- 6tunt uitgehaald, ligheid brengen. Voordien is hij een brandstich- Stationsweg. In beide zaken heeft hij alle schuld ontkend. De behandeling van de brandstichting in de Stevinstraat hedenis vaïT vfeseriSjdê'wd moet nog in hoger beroep worden de wens d^r i nacht logies met ontbijt. "Nee, geld heeft hij niet geëist, mijn hand, rig: "Welnee, ik had geen pistool in ting. Spuistraat nóg In een winkel waar behas en da- keer vrijgesproken meslingerie worden verkocht toon- ting in een pand de hij de cheffin een briefje met de tekst: Ik kom namens de chan teurs. Dat was ook maar een gijntje me- onthult Ballie ter terechtzit- Een woordvoerder van de visserij- organisaties deelde over het plan om de Nieuwe Waterweg te blokkeren mee: "We hopen de vissers voorlo pig nog even rustig te houden". Gasolie, DEN HAAG De PvdA heeft gts~ ter in de Eerste Kamer felle kritiek geuit op het Midden-Oosten beleid van de socialistische minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken). Tij dens de begrotingsbehandeling zei senator Nederhorst (PvdA)"Er is thans alle aanleiding ons buitenlands beleid opnieuw te herzien. We he'/- ben nu de tijd gehad om allelei Ara bische acties zoals een olieboycot en enkele kapingen te verwerken. Ik ga er daarbij vanuit dat we niet zullen wijken voor pressie en terreur en we moeten ons ook positief en zelfstan dig tegenover Israël blijven opstellen. Wel is het zaak nu zorgvuldig af té wegen wat men onder de huidige veranderde situatie wél en wat men niet moet doen". Volgens Nederhorst heeft de Ver klaring van de Negen over het Mid den-Oosten terecht twijfels doen op rijzen over het Nederlandse stand punt. "Ik kan mij voorstellen dat de minister toen onder druk van de om standigheden zich node heeft neer gelegd bij die verklaring, die voor velerlei uitleg vatbaar is, maar die toch niet in overeenstemming was met de tot nog toe gevolgde Neder landse lijn". Wel verweet hij de bewindsman dat hij na afloop van dat EG-overleg net deed alsof er niets aan de hand was en alsof hij deze Verklaring van de Negen als een welkome aanvulling van het Nederlandse standpunt be schouwde. "Deze verklaring was een moment opname en het wordt tijd dat we nu, zoveel later, ons standpunt eens op nieuw bekijken." De ARP-senator Diepenhorst, die ook namens de KVP en CHU sprak had kritiek op de zich "onberaden uitende kabinetschef" van deze regering. Zeker de oproep tot steun aan het verzet in Chili was bij hem in het verkeerde keelgat geschoten. Hij was het wel eens met het standpunt dat emigratie naar Zuid-Afrika niet verder aangemoe digd moet worden. "Maar we moeten geen wijze raad gevingen de wereld insturen. Inter nationale zedenprekerij is niets voor ons. Een rol als die van de Verenigde Staten is niet voor ons weggelegd." Senator Diepenhorst meende ver der dat ook het beleid inzake bezet tingen van ambassades nader moet worden bekeken. "Vroeger moeste i buitenlandse di plomaten die naar Nederland kwa men bestand zijn tegen het drinken van een paar glazen jenever, tegen woordig kunnen ze zich beter oefe nen tegen raddraaierij en in het dra gen van kogelvrije vesten" zo stelde hij. Vakbonden zijn boos op C.R.M. UTRECHT Drie NVV-bonden zijn boos op het ministerie van cul tuur recreatie en maatschappe lijk werk. Zij vinden dat het minis terie in een plan om in Drenthe 3750 hectare veengrond aan te kopen en tot beschermd gebied te verklaren onvoldoende rekening heeft gehou- uasoiie, dae een jaar geleden nog °eei 8 cent per liter kostte, is nu opgelo- e werk£elesenheid. pen tot 28 cent. Bij eerdere gelegen- ge- mijn beurs. En ik jarige schoonmaker met zijn mee griezelige gevoel voor humor is vo rig jaar tot zes maanden gevange- Psychiater SCHIPHOL Minister V re de ling van Defensie heeft de Konin klijke Luchtmacht de toestem ming geweigerd om voor twee Chileense marine-officieren, die een kort bezoek aan ons land brachten, een demonstratie te geven met een zogenaamd Troop ship van de P27 Friendship. Dit heeft Fokker gisteravond in ant woord op vragen meegedeeld. De twee officieren, geaccredi teerd bij de Chileense ambassade in Londen, kwamen hun opwach ting maken bij de nieuwe Chileen se ambassadeur in Den Haag en maakten van de gelegenheid ge bruik tevens een bezoek te bren gen aan de Fokkerfabrieken. De officieren lieten blijken dat Chili uitkijkt naar enkele kleine vliegtuigen voor binnenlands ge bruik. Him belangstelling ging speciaal uit naar de F27 Mark 400 m, het 'type dat een grote vrachtdeur heeft en een verste vigde vloer. Deze Mark 400 m- toestellen worden ook in Argenti nië, Peru en Uruguay gebruikt, zowel voor civiele als militaire doeleinden, aldus een zegsman van Fokker. Bij gebrek aan een vliegklare F 27 Troopship richtte de Fokker directie een verzoek aan de Ko ninklijke Luchtmacht, die er wel over beschikt, om beide officie ren op een demonstratievlucht, mee te nemen. Bij de lucht macht wilde men dit echter niet doen zonder medeweten van minis ter Vredeling die eenmaal be naderd zijn toestemming wei gerde. Tot een demonstratie vlucht is het derhalve niet geko men. De officieren zijn inmiddels naar Londen teruggekeerd. Voor de beroving van de winkelier aan de Spuistraat en de bedreiging van de receptioniste eist officier van Justitie mr. Hillen nu een gevange nisstraf van negen maanden met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk. De officier vraagt er wij selijk bij dat Ballie gedurende een proeftijd van drie jaar psychiatrisch zal worden behandeld. Advocaat mr. E. Vermeulen tilt niet zo zwaar aan Ballies pistool. 'Bal- walsing R. is een theatrale figuur die graag theatrale scènes opvoert", zo leidt pleiter af uit het psychiatri sche rapport. President mr. Stolk stelt het iets precieser. "Volgens dr. Havermans is deze verdachte een hysterische psychopaat met een ziekelijke drang tot onecht gedrag", citeert de rechter, "en hij wordt beschouwd, als een gevaar voor de samenle ving". Vonnis 2 april. heidsmaatregel tot 19 cent zou wor den teruggebracht. Het aandeel van de oliekosten in de besommingen, is al van 7 tot 25 pro cent opgelopen. Een aantal bedrijven zit in de rode cijfers. Er zijn vis sers die bystand op grond van de bij standswet hebben aangevraagd, an deren die dit nog zullen doen. Volgens de bonden (de agrarische bond, de industriebond en de bouw bond) is hierbij de werkgelegenheid van duizenden mensen in het geding. Het gaat bovendien om gebieden, waar het werkloosheidspercentage 15 „Graag een verstandig milieu beleid" zeggen de bonden, maar van zuivere lucht alleen kan de Drentse arbeider niet leven. ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7