Beleidsvoorbereiding vanaf de basis op studiedag buitengewoon onderwijs jeidenaars varen met Amerikanen op Rijn G30EÏ1 heiligheid van astarbeiders r Èin het geding Laat SOS niet versukkelen Halve eeuw bakker indisch restaurant poea Koentjj Baroe ;S luiselijk PS Groenoordhal '•\Vaal$ n|pde fOENSPAG 20 MAART 1974 «HNHEIM LEIDEN KOU- «BK Wel een gewaarwor- 15 als Je over het promenadedek, de luxueuze Rijncruiser "Holland jl" van de Holland River Line cadpt en één van de bemanningsle- zegt tegen Je: 'k Geloof, dat u Leiden komt". Zelf is hij ook idenaar. Het blijkt hut-steward ;;ib naar, UB .,1 <M'"' F'""* Elfert (37, geboren en geto- fkst en foto Combee Leiden en tfeicerk a, d. Rijn) te zijn. Er be twee (ielstad tot de crew: chef-kok Hakkaart (50) en barkeeper kok Hakkaart en barkeeper gering hebben niet al te veel Er komen prominenten uit de gering van Mannheim aan fd. Die moeten eerst worden voor- i een natje en daarna van 'n Wgje in de vorm van een koud buf- i De Rijncruiser vaart ditmaal na- niet met passagiers, maar als chip van het Nationaal Bu- oor Toerisme met het doel öerland met z'n zee, strand, dui nen, bossen en meren en andere toe ristische attracties te verkopen. Tien dagen lang, waarbij zeven Rijnsteden worden aangedaan en iedere dag weer nieuwe gasten uit de toeristische in dustrie worden ontvangen. Frans Hakkaart heeft met Elfert in de na-oorlogse jaren op de "dam- schepen" van de Holland-Amerikalijn gevaren. Ommering komt van de Holland-Afrikalijn. Ze hebben in die tijd heel wat van de wereld gezien, en vele cruises gemaakt met rijke Amerikanen aan boord. Veel en lang van huis. Een half Jaar en meer was beslist geen uitzondering. Toch heb ben ze nog wel eens heimwee naar de zee, al zitten ze reeds drie Jaar op deze Rün-cruiser. Alle drie zijn ze om dezelfde rede nen overgestapt op de Rijn-passa giers-vaart. Ze wilden wat vaker thuis zijn. Bij vrouw en kinderen. Nu varen ze drie weken en zijn daarna één week thuis. In die drie weken is er, vooral voor de Leide- naars en de Koudekerker, nogwel eens gelegenheid tussen twee reizen door even thuis aan te wippen. Zo van half april tot half oktober wor den van Rotterdam uit zevendaagse cruises gemaakt naar Straatsburg. Vier dagen de Rijn op en drie dagen af. Voor tachtig procent Amerika nen, die een paar weken Europa doen en daaraan zo'n bootreis koppelen. Ze kunnen dan, voor ze weer de vlieg reis naar huis aanvaarden, bijkomen van 't "gecross" met de toeringcar door allerlei Europese landen. Na het seizoen worden andere tochten ge maakt. Veelal charters. Er is het he le jaar door wel werk aan de winkel voor het schip. Hakkaart: "Ik heb er nog nooit spijt van gehad, dat ik drie jaar ge leden ben overgestapt. Toen ik met verlof was ben ik voor één reis opgetreden als invaller voor een zie ke kok. Het beviel me zo goed, dat ik, toen me werd gevraagd of ik voor vast wilde aanmonsteren, ja heb ge zegd. Natuurlijk heb ik me eerst overtuigd van de condities. Ik mocht er niet teveel op achteruit gaan. Die voorwaarden lagen me wel. Het belangrijkste was voor mij, dat ik meer thuis kon zijn. De sfeer on der de bemanning hier aan boord is prima. Het zijn bijna allemaal jon gens. die de zeeën bevaren hebben. In de keuken werken we met vier man. Dat aantal hebben we wel nodig, want er moeten per dag voor de tweehonderd passagiers twee warme maaltijden worden gemaakt en daar naast moeten we nog zorgen, dat de veertig bemanningsleden niet van honger omkomen. Voor de gasten hebben we elke reis een zogenaamd "cirkelmenu". Dat is voor de beman ning niet mogelijk, want je kunt ze bijvoorbeeld niet elke maandag erw tensoep voorschotelen. We koken dus afzonderlijk voor passagiers en bemanning. Het beste van het beste wordt voor de gasten klaargemaakt. Dat mag ook wel. Zo'n Rijnreis van een week kost meer dan f 1200,- per persoon". Lachend hoort barkeeper Omme ring het verhaal van de chef-kok aan. Hij knikt instemmend. Nadruk kelijk stelt hij"We krijgen allemaal gefortuneerde gasten aan boord. Zelf sta ik van 's morgens elf uur met daar tussendoor een paar uur rust tot in de nacht achter de bar. Ik ont moet op die manier nogal wat men sen. Hoofdzakelijk Amerikanen. Veel afkomstig uit Texas. Als ze een drankje nuttigen en ze kennen Je wat langer beginnen ze vaak een ge sprek. Je hoort en ziet veel. Ze we ten, dat wat ze tegen mij zeggen toch niet verder komt. Ik heb name lijk zwijgplicht. Dat staat in mijn contract Heel gezellig met dat in ternationale publiek om te gaan. Het zijn over het algemeen fijne men sen. Ze houden vakantie. Als het hen aan niets ontbreekt is de stemming meestal goed. Ik zou niet meer wil len ruilen met de Holland-Afrika Lijn. Veel thuis is heel wat waard". Marl us Elfert heeft als één van de hutstewards aan boord een speciale taak. Hij komt namelijk veel dn con tact met de gasten. "Als stewards moeten we de passagiers zoveel mo gelijk behulpzaam zijn. We zorgen iedere dag weer, d"t de hutten er piekfijn uitzien, we brengen wanneer de gasten dat verlangen een xopje koffie of een drankje in de verblij ven, we conserveren veel met hen en we verrichten talloze andere diensten als daarom wo'rdt gevraagd. Heerrijk is het om met mensen om te gaan. De Rijn is een boeiend vaarwater Zo'n tocht verveelt nooit. Het is de drukst bevaren rivier. Je komt op reis meer schepen tegen dan op zee in jaren. Vaak genoeg heb ik van Montevideo naar Kaapstad gevaren zonder één schip in die veertien da gen te zien Als stewards hebben we een prettig leven aan boord. We be ginnen 's morgens om half acht en werken aan tot haJf twee, twee uu"r en gaan er dan 's avonds van zes tot negen uur weer tegenaan. Dan ma ken we de hutten in orde voor de nacht. Overdag waren we altijd en 's nachts liggen we aan de wal Af en toe gaan er 's morgens groepen pas sagiers van boord om een excursie per bus te maken. Die pikken we dan aan het eind van de middag weer op in één of andere aanloophaven". Gisteren meerde de "Holland Peari'af aan de Oosterkade in Rot terdam. De promotiereis van het Na tionaal Bureau voor Toerisme zat ADVERTENTIE ADVERTENTIE ll üNT U AL GEWEEST? B '«OÉpOEN LEIOeNflBRS i'JN -DE - mopen -oneen HL OP OE "OPolnl jon" ac&aati, u oovi «<-? stereo - centrum U houdt nog van de originele INDISCHE RIJSTTAFEL met pittige scherpe kruiden. BREESTRAAT 51 LEIDEN jenover Stadsgehoorzaal) ill nouar nog van ae originele iNUibttit KlJbl l ArfcL met f - Heen wie immuun voor taalbederf is kan het speciaal gedrukte briefhoofd zonder schade voor de ziel lezen: "Werkgroep ter bestu dering van het vraagstuk v a n de verpachting v a n de restauratie de Groenoordhal". Alleen sterke karakters mogen doorgaan en kunnen kennisnemen van het vooralsnog geheime rapport over de verpachting van de restauratie van de Groenoordhal. een schoolvoorbeeld van oppervlakkig geschrijf zonder enige adstructie. De werkgroep had het kennelijk zo druk met het ont- ■erpen en laten drukken van het briefhoofd dat ze het aller- lii; belangrijkste probleem eenvoudig laat rusten, namelijk of het niet beter zou zijn om de restauratie in eigen beheer te nemen. Dat vraagstuk, een van de belangrijkste redenen waarom de werk groep is ingesteld, gaat "tot nader order" de ijskast in. Dat bete kent in feite een koel verblijf vair» vijf jaar. want na overleg met "de familie Milikan" (een Siciliaans aandoende terminologie) komt er een advies aan het Leidse college van B. en W. op tafel om de pater familias van deze culinaire dynastie een contract van één jaar te geven, met een optie voor de volgende vier. jn er dan geen andere gegadigden? Nee, want zo zegt de werkgroep ian het briefhoofd "onder de huidige omstandigheden zal haar bedoeld zal zijn h a a r s) inziens geen andere geschikte contrac tant worden gevonden". Wat aan deze strekkende eonclusie ten grondslag ligt, wordt nergens duidelijk gemaakt. Heeft men inder daad andere liefhebbers gepolst? Is er geen enkel bedrijf in de sfeer van het restaurantbeheer dat brood ziet in de exploitatie? let geschrift neemt werkelijk ernstige vormen aan wanneer bij de overgangsfase waarin de Groenoordhal zich als veemarkt in grote opkomst bevindt, plotsklaps gesproken wordt over "de directie wisseling": een op zijn minst onzorgvuldige verwijzing naar het conflict rond de nu geschorste Groenoordhal-directeur Daey Ouwens. Een commissie buigt zich nog over het probleem; de werk- j groep met het briefhoofd zorgt al voor de begrafenis, terwijl het zeifde "baas" in dienst. De heer H. LEIDEN Vijftig Jaar bij overlijden nog niet heeft plaatsgehad. Het is dubbel angstig nu Hensen herdacht gistermiddag het van de werkgroep met het briefhoofd drie raadsleden deel uitma- fPjf dat hii een halve ïcn die ctralrc WAllinht in rla novc.nn„l„ oflel1 nlJ ee" "alVe de personele sfeer beslissingen moeten ken die straks wellicht nemen. el stilistisch moeizaam vorderende rapport eindigt met een in huise lijke P.S.-vorm gestelde goede raad aan het college om de brief ook maar in handen te stellen van de begeleidingscommissie directoraat Groenoordhal. Het koddige is dat 50 procent van de leden van die commissie weer lid is van de werkgroep met het briefhoofd. Wie durft na zoveel elkaar wederzijds creatief bevruchten in Leiden nog te spreken over verstopte informatiekanalen? de Leidse Brood kerijen in dienst trad. Dat betekende een drukke en ge- ''hef va zellige receptie in de bedrijfskantine functie met veel mooie cadeaus. Zo kreeg Hensen een gouden polshorloge van het bedrijf. Van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel was er allereerste begin heeft hij zelfs nog met een handwagen gewerkt. Ondanks het harde werk op de fa- geleden briek vonde de jubilaris nog tijd voor Banketbak- de nodige studie. Daardoor werd hij heid werd wat minder) chef van de broodbakkerijen) tevens 126000. Dat het brood tegenwoordig de magazijnen. Zijn laatste /as bepaald niet rustiger. Vlak voor de oorlog waren het nog 5400 broden die er per week werden opgegeten in Leiden; toen hij weg ging vorig jaar mei, (zijn gezond- interessant. namelijk onder voor het brood dat chef van het verkoperscorps. Hensen, die echt wel eens nog met de hand werd gemaakt. Het sommige mensen bliift alleen langer mals." beetje streng op Directeur Van Helden vond het het vererend getuigschrift met de moest treden, werd door de medewer- doodjammer afscheid te moeten ne men van de man, die ervoor zorgde dat "alles tot in de puntjes was ver met heel veel spijt af- gouden reverspeld. De staf bood schilderij aan. "Als Je Hensen openmaakt, alleen LBF kers van de LBF op handen gedra gen. In alle functies die hij verricht- het te, leerde hij het bakkersbedrijf tot binnen", zegt in de puntjes kennen. Vandaar ook scheid van hem nemen." directeur Van Helden Plastisch. De heer Hensen is begonnen bakkerij en bediende daarnaast ook jaren een brood wijk in Oegstgeest. In het vertelt hij. Op de foto van Jan Holvast biedt nimmer over heeft gepie kerd er mee op te houden of ergens directeur van Helden (rechts) de anders te gaan werken. "Die vijftig vererend getuigschrift van de Maat- voordat ik het wist", schappij Voor Nijverheid en Handel Oproep aan Leidse publiek De Stichting Telefonische Hulpdienst Leiden (SOS 25202) staat er financieel dusdanig zwak voor zoals in de krant van gisteren te lezen was dat zij haar werk vermoedelijk drastisch zal moeten inkrimpen en wellicht moet staken. Zelfs als alle subsidies binnen komen. waar enige onzekerheid over bestaat, blijft er nog een tekort van 7000 gulden. Op zichzelf geen bedrag om van achterover te vallen, maar als je niet weet hoe je er aan moet komen, ga je er toch slecht van slapen. En dat is precies wat het bestuur van de THD op dit moment doet. De Stichting TUD is enkele jaren geleden in het leven geroepen en heeft zich in de korte tijd van haar bestaan sterk uitgebreid. Gestart met 20 medewerkers telt zij er nu 80. De THD stelt zich ten doel in de meeste letterlijke zin het oor te lenen aan de kwets baren, de eenzamen, de hulplozen, de in de knel geraakten en de ontspoorden in onze maatschappij De medewerkers luisteren naar de problemenen dat op zichzelf kan al een opluchting betekenen voor mensen die er niet meer uit kunnen komen, want geluisterd wordt er in deze lawaaiige maatschappij steeds minder. In samen werking met de beller (die zijn naam niet hoeft te noemen) wordt geprobeerd een uitweg te vinden, maar vaak is de problematiek dusdanig dat dat niet kan. De medewerkers van de THD zjjn ook maar mensen. Maar dan kan zo'n gesprek, zoals gezegd, toch van groot nut zijn geweest. Als de huidige trend zich voortzet zal dit jaar een kleine 5000 keer een beroep op de THD worden gedaan. De Telefonisch Hulpdienst heeft nimmer een "instantie" willen zijn. het werk werd spontaan gedaan door vrijwilligers, de organi satie geleid door al evenzeer bezielde amateurs. Gezien die mentali teit en instelling is de THD altijd heel voorzichtig geweest met het aantrekken van beroepskrachten, ook al worden die door rijk en gemeente grotendeels gesubsidieerd. De Stichting heeft slechts een part-time psychologe 'die het team van vrijwilligers begeleidt) en een part-time administratieve kracht in dienst. Vanwaar dan toch dat tekort van 7000 gulden? Dat is vlot ver klaard: de huur van de kamers waarin de THD werkt, de kosten van gas, licht en verwarming, een broodje voor de dienstdoende vrijwilliger en een kop koffie, de kosten van drukwerk en nog zo wat elementaire dingen. Het werk van de THD is belangrijk. En daarom moet het blijven. Dat zou eigenlijk niet van wat banale florijnen mogen afhangen. In de afgelopen jaren heeft de Stichting vele honderden mensen geholpen of geprobeerd te helpen. Voor deze ene keer draait zij de rollen om. In plaats van opgebeld te worden, telefoneert zij zelf. Naar het publiek in Leiden én omgeving. Met het verzoek om steun. Het zou jammer zijn als dit keer aan de andere kant van de lijn de haak niet werd opgenomen. Allen die het werk van de THD niet de versukkeling in willen laten gaan, kunnen een bijdrage storten op de Algemene Bank Ne derland (giro 9013) voor rekening nr. 56 66 33 019 ten name van de Telefonische Hulpdienst Leiden. na —"Is het college of de bur- Otester bereid de politie opdracht Beven maximale veiligheid te hrborgen en in voorkomende ge- cürect proces-verbaal op te in geval van bedreiging of 'eldpleging tegen gastarbeiders of die zioh inzetten voor de be- "Beo van deze gastarbeiders?" een van de vragen, die het J "d Amptmeijer (PSP) aan B. heeft gesteld, naar aanleiding de moeilijkheden tussen gastar- en huisbazen, die recent en in het verleden aan het licht ge- zijn. Zo heeft jongstleden ■•odag de "heer" (de aanhalings- zijn van Amptmeijer) rftip- eigenaar van het pand Steen- "•w 17, een lid van de werkgroep ■tenlaadse Arbeiders mishandeld. "■Wdels is overigens vast komen te **0. dat Stipdonk, vooralsnog niet de eisen van de buitenlnndse 'hnemers (zie LD van zaterdag Jl.) tttooet wil komen. De huurad'ies- ■^nissie zal nu worden ingiescha- zijn de partijen overeenge- taen. De PSP-er schroomt er ver- Win zijn vragen tiiet voor om een taalgebruik te hanteren: "On- Me uitbuiters van onze gastarbei- komt een aantal namen regel- krug, ook in de gemeenteraads- tettssics. Ik noem hier de naam Is het college niet met mij Jte mening dat Juist deze schurken ^rste en het hardste moeten wor aangepakt?" '"Ptoneijer wijst erop dat de ge- de verordening op de vreem- "Nenpensions niet streng han- &t, omdat er geen alternatieven zouden zijn en vraagt zich af of door ceze clemente houding het ontstaan van goede gastarbeiderspensions ver hinderd wordt, "omdat op de slechte al genoeg te verdienen valt?" Hij wil voorts weten welke mogelijkheden het college heeft om via Bouw en Woningtoezicht en de brandweer ver beteringen af te dwingen en hoe het met het onderzoek staat tegen "een ambtenaar van de vreemdelin genpolitie", dat enige tijd geleden begonnen is.' LEIDEN Samen tot meer klaar heid komen over de begeleiding van het buitengewoon onderwijs. Met de ze doelstelling in het achterhoofd discussieerden gisteren tijdens een studiedag in de Stadsgehoorzaal tien tallen "werkers uit het veld" (onder wijzers, artsen, maatschappelijk wer kers, orthopedagogen, psychologen etc.) over een drietal probleemstel lingen rond de begeleiding van het buitengewoon onderwijs. Instituut, de Schooladviesdienst, de tweedeling gemaakt in kinderen die al op jeugdige leeftijd i Gemeenschappelijke Schoolraad In zeventien discussiegroepen, die het Overlegorgaan Schoolbes))turen delijke lichamelijke of overigens homogeen waren samenge steld, kwamen verschillende aanbe velingen en conclusies naar boven, een deel later op de middag werd gesteld. resulteerden in de organisatie van de handicap hebben en kinderen met studiedag, waar zowel de begelei- leer- en/of opvoedingsmoeilijkheden ding als de toelating ter discussie die zich minder duidelijk manifeste- summier ter tafel werd ge bracht in een plenaire zitting. En daar concludeerde onderwijsinspec- Bü de eerste categorie van kin deren hebben de ouders al geruime tijd voordat het kind naar school gaat contact met het schoolho >tJ die ADVERTENTIE teur J. J. Riesen: "We kunnen wel openingstoespraak dat in het kader een onderzoek laat instellen door Uw eigen modehuis heeft romantiek in huis maar nèt een tikkeltje anders En 't zijn die kleine dingetjes die 't doen! 'n Gespje of 'n knoop, 'n stikseltje zus of 'n kraagje zó. Ogenschijnlijk onbelangrijk. Maar ze bepalen wel 't hoogmo- dische niveau, dat uw hart sneller doet kloppen! Met de hand op 't hart: ons mode- nieuws is uw moeite waard! stellen dat de bestuurderen bijzonder onverstandig zouden zijn wanneer ze, wat hier vandaag is besproken, niet een geïntegreerde beleidsvoorbe reiding het uiteindelijke preadvies B. en W. over de begeleiding zouden betrekken in hun beleidsvoor- het buitengewoon onderwijs vanaf de bereiding". basis moest worden opgebouwd. Maar, zo waarschuwde hij, de verwezenlij king van wat er volgens de "veldwer- Motie kers" in het buitengewoon onderwijs zou moeten worden verbeterd, zou "step bij step" moeten gaan. De studiedag was georganiseerd op verzoek van het Contactorgaan van hoofden van scholen, dat medio vo rig jaar geconfronteerd werd met een ontwerp-preadvies van B. en W. over de probleemstelling en de be leidslijn rond het buitengewoon on derwijs. Twee Jaar daarvoor was er in de gemeenteraad een motie inge diend die tot doel had meer inzicht te scheppen in het buitengewoon onder wijs, waarbij ook moest worden in gegaan op de mogelijke plaats van de Schooladviesdienst en de budget taire consequenties. zijn school verbonden toela tingscommissie. Bij de tweede groep kinderen wordt de signalering van de leerproblemen overgelaten aan de leerkracht op de basis- of kleuter school en aan de Schooladviesdienst, die in samenspraak met de ouders 't juiste schooltype voor het kind bepa len. Voordat dit gebeurt wordt, er evenwel eerst geprobeerd het kind via een aangepast schoolprogramma voor het gewoon lager onderwijs te behouden. De begeleiding binnen en vanuit 't buitengewoon onderwijs is een twee de aspect waarmee de verschillende scholen voor buitengewoon onderwijs 'disciplines' (onderwijzers, Belangrijke functie Het buitengewoon onderwijs vervult In Leiden e.o. een belangrijke functie. Met inbegrip van Katwijk (1) en (1) telt Leiden zestien Het ontwerp-preadvies het waaronder L.O.M.-scholen (voo; kin deren met leer- en opvoedingsmoei lijkheden), Z .OM.K.-scholen (voor Daarbij zeer moeilijk opvoedbare kinderen) scholen voor debiele Kinderen, eer school voor imbeciele kinderen er een school voor slechthorende, er spraakgebrekkige kinderen. Conclusies De probleemstelling van de studie dag viel uiteen in toelating, leerling begeleiding en begeleiding van de scholen. En daarbij kwamen o.a. de ze conclusies uit de bus: op de peda gogische academies zal meer aan dacht moeten worden besteed aan de ortho-didactische en orthopedago gische vakken: het toelatingsonder zoek zal gekoppeld moeten worden aan een behandelingsplan: in ver band. met een gecoördineerd toela- ttingsbeleid is een centrale registra tie van de leerling wenselijk; er zal een duidelijke relatie moeten komen tussen het buitengewoon en het ge woon lager- en kleuteronderwijs en: als de toelating wordt gecoödineerd dan moet dit ook gebeuren met de begeleiding, waarbij een taak is weggelegd voor de Schooladvies dienst. Behalve deze en nog veel meer an dere conclusies leverde de studiedag ook de aanbeveling op om studieda gen als die van gisteren, hetzij op dezelfde manier hetzij in kleiner ver band, te herhalen. Volgens Riesen, ligt het in elk geval in de bedoeling een follow-up te organiseren en de "veldwerkers" blijvend van de ont- lang dat het kind wordt begeleid, wikkelingen in de beleidsvoorberei- psychologen etc.) te maken hebben. voordat het naar school gaat. als op school "zit" en nadat het de school heeft verlaten. ding op de hoogte te houden. Tenslot te mpet het allemaal vanaf de basis worden opgebouwd.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3