Milikan moet restaurateur blijven )nder wijs voor zie ningen in gewest voldoende WEET U DAT. toeim advies werkgroep Groenoordhal: 99 MMISSIE- RSONEELS- kKEN TEGEN HORSING Y OUWENS DE KUYPER EXPORT JONGE JENEVER \0NDERD AUTO'S VERKOCHT DP SHOW IN GROENOORDHAL Leiderdorp bakermat Buggy-club iota "Voorzieningenstructuur voor het voortgezet onderwijs": ■hub it is één wmmum WSï ■jjDAG 18 MAART 1974 LEIDEN De exploitant van de restauratie in de Groen oordhal, de heer I. Milikan, dient in augustus 1974, als zijn huidige verbintenis met de gemeente afloopt, een nieuw contract van een jaar aangeboden te krijgen. Daarnaast ver dient het aanbeveling hem vier optiejaren te geven, mits partijen het in de loop van het jaar eens warden over te wij zigen voorwaarden. Dit heeft de „Werkgroep ter bestudering van het vraagstuk van de verpachting van de restauratie van de Groenoord hal" het college van B. en W. geadviseerd. Het gebeurde in een brief gedateerd 27 februari die nog niet openbaar is ge maakt. Een stukje voorgeschiedenis. Over de exploitatie van het Groenoordrestau- rant is de afgelopen Jaren veel te doen geweest. Er waren nogal wat klachten over onvoldoende service, te hoge prijzen niet aangepaste ope ningstijden van het restaurant enz. 1L IDEN Hoezeer de gemeente s in de zaak-Daey Ouwens een nieuw uitgelekt feit: >ntelijke commissie voor Ktlszaken heeft zich in een geheime vergadering in meer- uitgesproken tegen het plan ihorsing van Daey Ouwens over vond dat het directeur aangedragen ma- giet voldoende hard kon wor- pmaakt. Daarop heeft het col- W. uit zichzelf het ipbesluit uitgevaardigd. De heer Milikan op zijn beurt klaag de over een volstrokt ontoereikende restaurant-accommodatie om het werk organisatorisch en financieel goed te kunnen doen. Dep e-htrcsle soonlijke relatie tussen Milikan en de (inmiddels geschorste) Groenoord hal-directeur Daey Ouwens maakte de kwestie extra gecompliceerd. De ervaring had intussen geleerd dat het votfr de met grote financiële tekorten kampende hal van groot belang was dat het horeca-gedeelte perfect func tioneerde. (Daarom is het ook nood zakelijk alle manoeuvres in deze af faire te blijven volgen). Klachten In augustus van 1973 sneed het PSP- raadslid Amptmeyer de klachten over en de verpachting van 't restau rant aan in de commssie voor de be drijven 1 Jaar voor 't contract met Milikan afliep, maar Amptmeyer deed dat met opzet "om niet straks door tijdgebrek voor het blok te wor den gezet". (Omstreeks die tijd ook zond Milikan een brief naar de ge meente waarin hij aankondigde van een verlenging van zijn contract af te zien. Later kwam hij echter op dat besluit terug) De noodzaak werd gevoeld een werk groep te formeren die alles eens ging onderzoeken: de klachten, de vraag of de verpachting in andere handen moest overgaan dan wel of de ge meente het restaurant in eigen be heer moest nemen. B. en W. voelden niets voor die werkgroep, want zij vonden het een zaak die onder hun supervisie moest blijven. Maar de "Werkgroep ter bestudering van het vraagstuk van de verpachting van de restauratie van de Groenoord hal" kwam dan toch tot stand. Zij bestond uit de volgende leden: Van Aken (PvdA), Zunderman (DS'70) en Stroink (KVP). (Aanvankelijk zat ook directeur Day Ouwens er bij, maar die werd plotsklaps verwij derd) Hoe zeer de bovengenoemde drie mannen in hun werk opgingen, bleek wel uit het feit dat zij voor de werkgroep-met-die-naam-zonder- eind zelfs eigen postpapier vervaar digden. Het advies van de werkgroep is in de aanhef van dit artikel vermeld, maar het zou onjuist zijn het hier bij te laten. Het is interessant om te zien hoe de commissie tot dat advies is gekomen. Buiten beschouwing Zo staat er in het rapport te le zen: "In alle door de werkgroep tot nu toe gevoerde gesprekken met per soneelsleden van de hal en met ver tegenwoordigers van gebruikersgroe pen (veehandel. Leidato) is nimmer van zodanige bezwaren tegen de huidige exploitant gebleken, dat een verdere voortzetting van de restau ratie-exploitatie door betrokkene niet verantwoord zou zijn, evenwel met uitzondering van de heer Daey Ouwens, die wel overwegende bezwa ren van persoonlijke en zakelijk aard aanvoerde. De werkgroep laat deze bezwaren die voor een (aanzienlijk) deel niet steekhoudend blijken, bui ten beschouwing". Op 13 en 20 augustus 1973 lieten Van Aken en Zunderman zich in de commissie van de bedrijven heel wat minder luchtig uit over de res taurant-exploitant. Ze waren het volkomen eens met de kritische Ampmeyer. Zunderman wist toen kennelijk zelf al zo veel dat hij zich afvroeg of "met Milikan kan worden voortgewerkt". Opvallend is dat de commissie slechts twee gebruikers groepen heeft gehoord, te meer om dat de directeur van de hal, Daey Ouwens, in een in september uit gebracht (ook al weer uitgelekt) rap port over de restauratie 20 evene menten opsomde waarbij moeilijk heden met de restauratie waren ge weest. De werkgroep meent echter, zonder verdere uitleg, dat de bezwa ren van de directeur "buiten be schouwing" moeten blijven. Trou wens zijn hele rapport wordt niet behandeld. Nader order De werkgroep gaat verder: "De Door Ruud Paauw heer Daey Ouwens bleek vooralsnog als enige voorstander van een exploi tatie van de restauratie in eigen be heer. Enkele leden tenderen op grond van hun verstrekte gegevens naar een afwijzing van dit standpunt, doch een uitputtende behandeling van dit vraagstuk heeft nog niet plaatsgevonden. De werkgroep stelt voor dit vraagstuk tot nader order te laten rusten". De werkgroep merkt voorts op dat de restaurantexploitatie zich in een overgangsfase bevindt als gevolg van de overname van de Rotterdamse veemarkt, de beter wordende moge lijkheden tot het aantrekken van evenementen en de "directeurswis- wisseling" Uitbreiding van de plaatsruimte voor restaurantbe zoekers acht de werkgroep noodza kelijk. Maar dat zal voorlopig wel neerkomen op een noodaccommoda- tie. Dit gaat voor de exploitant de nodige kosten met zich mee brengen. Onder de huidige omstandigheden, aldus de werkgroep, zal haar inziens geen andere, geschikte contractant worden gevonden dan de heer Mili kan. "De werkgroep en ook de fami lie Milikan heeft zich uitvoerig be raden over de duur van een nieuwe overeenkomst. De lieer Milikan is gezien de te verrichten investerin gen, zijn leeftijd en de aspiraties van zijn schoonzoon geporteerd voor een periode van vijf jaar". Met het door de werkgroep aan B. en W. voorgesteld contract (met vier optie jaren) kan de heer Milikan zich ver enigen. Amptmeyer Het advies van de werkgroep hebben wij zaterdag ter inzage gegeven aan Amptmeyer. die de kwestie van de restaurant-verpachting destijds heeft aangezwengeld. Hij staat kritisch ten opzichte van de heer Milikan ("Ik bezit een dossier vol klachten over hem"). Amptmeyer is "ontsteld" over de inhoud van het rapport. "We worden toch weer voor het blok gezet, want Milikan wil op korte termijn uitsluitsel. En voor zo'n situatie heb ik juist gewaarschuwd. Exploitatie van het restaurant door de gemeente zelf is niet voldoende onderzocht en tot nader order uitge steld. Tot nader order zal dan toch in elk geval vijf jaar gaan duren. Is er werkelijk naar een mogelijke an dere exploitant gezocht? Is daarvoor wel eens geadverteerd in de krant? Je leest er niets over in het rapport. Ik krijg de indruk dat er een soort knieval voor Milikan is gedaan". Heeft de zaak-Milikan iets te ma- MILIKAN ken met de nog altijd in nevelen ge hulde reden voor de schorsing van Daey Ouwens? Dat valt hieruit niet te concluderen ofschoon Amptmey er met zijn slotopmerking min of meer op duidt: "Het Ls bij het im morele af hoe alles wordt gedaan om Daey Ouwens te wippen en Milikan de hand boven het hoofd te houden". Ook de directeur van de Groenoord hal hebben wij in deze affaire om commentaar gevraagd. Daey Ouwens zei net te weten dat een dergelijk rapport was uitgebracht. "Ik blijf op dit moment liever buiten de hele dis cussie". ADVERTENTIE de fijnpxoever vindt 'm z'n geld dubbel-en-dwars waard. DE KUYPER EXPORT JONGE JENEVER met Kwaliteits-Certificaat DEN De eerste show van itte auto's in de Groenoordhal D doorslaggevend succes gewor- rldat een herhaling in het najaar zeker is. u rug dealers uit het district Lei- de Bovag hadden ruim raclerd wagens naar de Groen- «1 gebracht. Toen zaterdagmid- zes uur de deuren dicht gin- kwamen toen nog steeds be- waren er niet minder dan rd auto's verkocht. Voor een waarde van bijna zes ton. Zo'n succes had het organiserend comité niet durven verwachten. Ge zien ervaringen elders had men hooguit op dertig procent gerekend. Overigens werden de meeste verko pen wel in de laatste uren dus zaterdagmiddag afgesloten. Daar de bezoekers van deze show niet wer den geregistreerd moet men het to taal aantal schatten .De Groenoord- hal-directie denkt, dat alles bij el kaar zo'n zevenduizend mensen rond de ruim opgestelde auto's zijn ge wandeld. En soms kwamen die be zoekers van flink ver weg. Echt niet alleen uit de plaatsen, die het dis trict Leiden van de Bovag omvatten. Alle auto's, die door de dealers wer den aangeboden, werden door de be oordelingscommissie goed bevonden. Die kwaliteit vond men trouwens ook in de prijzen terug. De goedkoopste verkochte wagen bracht nog altijd 3.300 gulden op, de duurste zelfs 14.500 gulden. Bovendien werden de ze twee dagen nog vele contacten ge legd, die de na de show rendement kunnen opleveren. Het laat zich ra den, dat de deelnemende dealers dik tevreden waren en nu al graag aan een volgende keer denken. LEIDERDORP Nederland heeft er een officiële vereniging bij. Het is de 'Algemene Buggy-club' enig in z'n soort, en gevestigd in Leiderdorp, Dennenschans 43, telefoon 91686 (na 7 uur). Wat is een Buggy? Een Buggy, zegt de gloednieuwe voorzitter van deze unieke club H. P. Neyen, is een niet-comfortabel maar wel sportief wagentje. Men noemt het ook wel eens Hip-Blitsautootje. Het is een goedkoop en plezierig te rijden kleine wendbare auto, een alternatief voor hen die zich geen serie-sportwagen kunnen of willen veroorloven. Een voertuig dat door zijn uiterlijk al een bij zondere image heeft. Bijna iedere Buggy is naar smaak en porte monnee-inhoud verschillend gemaakt. Juist, 'n Buggy is een soort terreinwagentje die men zelf kan bouwen. In Nederland, er rijden momenteel 1100 Buggyrijders, worden de polyester carrosserieën gebouwd op het, ingekorte, onderstel van een oude volkswagen. Bij het bouwen van de Buggy kan men de eigen creativiteit de vrije hand laten. Dat geeft elke Buggy zijn eigen karakter. U kunt zich voorstellen wat een bonte verschijning de Buggyclub leden teazmen zullen vormen. Er is al een bouwpakket voor een Buggy, met complete bouwbeschrijving, vanaf 1500 gulden. 3000 Gul den kost ongeveer de duurste met alles erop en eraan en dat bete kent dan 'n dak boven het sportieve hoofd en helemaal ingekapseld, 'n Ongeveer 10-jarige Volkswagen koop je voor ongeveer 100 gulden zegt voorzitter Neyen, doe daar 250 gulden bij aan nieuwe onder delen bij, en men weet ongeveer wat 'n Buggy (wat zoiets als 'ploeteraar' betekent) kost. Nu ondervindt de zelfbouwer wat discriminatie bij de politie en daar wil de ABC (Algemene Buggy-Club) wat aan doen. Ook ver zekeringsmaatschappijen vragen 'n hogere premie van Buggy-bezit ters. Daar wil de ABC zich scherp tegen verzetten want ze vergeten, zegt ABC-voorzitter Neyen, dat elke Buggy, wanneer die afgebouwd is. gekeurd wordt door de Rijksdienst van het Wegverkeer. Men krijgt dan een nieuw kentekenbewijs met de keuringsdatum en de naam: Volkswagen-Buggy. Desondanks wordt de Buggy in Amstel veen en IJmuiden direct door de politie in beslag genomen en zeer streng gekeurd. In Amsterdam is er geen probleem en in vele andere plaatsen weet de politie niet precies wat zij met de Buggy aan moet. Het enige probleem is, dat de Rijksdienst voor het wegverkeer de gewone 4-j banden onder de Buggy wü en de Buggyrijder liever de bredere 8-j banden achter en 6-j banden vóór wü hebben. Dat wil zeggen twee keer zo breed achter en 50% breder vóór. De gewone bandbreedte is voor een Buggy levensgevaarlijk en de bredere ban den zijn voor de Buggy onontbeerlijk daar 't gewicht van 't autootje van 800 naar 500 kilogram gaat door de polyester carrosserie. De Rijksdienst voor het Wegverkeer heeft het echter voor het zeggen en dat geeft nogal wat moeilijkheden. Zij laat zich alleen overtuigen door een TNO-onderzoek. aldus Neyen, maar dat on derzoek kost 16.000 gulden en dat geld hebben we niet. Maar we blyven vechten voor een rechtvaardige beoordeling. RONALD VEEREN ÜIDEN De aanwezige voorzieningen in het gewest Leiden orde meest gebruikelijke schoolsoorten van het voorgezet ierwijs zijn zeker op de wat langere termijn voldoende. Dit ïcludeert de afdeling sociaal-geografisch en bestuurskundig ierzoek van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in nota "Voorzieningenstructuur voor het voortgezet onderwijs bet Gewest Leiden". I*ens de samenstellers van de- ïr in enkele gevallen nog ADVERTENTIE '®n de zes zeldzaam-mooie, veelkleurige herdenkingszegels uit het blok van zes: »Uiden 400 Jaar ontzet". Lf 3,50 per serie (A of B). £r|e A: met oud Leids wapen. Wr|e B: met nieuw Lelds wapen. Beide series 7, -JStellingen op giro 40074, 3 October Herdenkingszegel ff!*!0, °P9even serie A en/of B, P/0 voor porto en verzendkosten. telefoon 01710-20279. wel sprake zijn van een tijdelijk gro ter aanbod van leerlingen maar het ziet er naar uit dat op de langere termijn het leerlingenaanbod gelijk zal zijn aan het huidige aanbod. Er kan zelfs een afname worden ver wacht van het aantal leerlingen op scholen voor voortgezet onderwijs, wanneer de bevolking van de regio zich qua omvang stabiliseert. Dit geldt zeker voor die soorten van voortgezet onderwijs die aansluiten, op het basisonderwijs (mavo. havo, vwo, etc.). In de nota wordt gesteld dat er na gegaan moet worden of het mogelijk is een aantal voorzieningen zodanig te verplaatsen dat de afstanden tot de woongebieden worden verkleind. "Nu zijn immers de voorzieningen veelal gesitueerd in de stad Leiden, terwijl de bevolking zich in toene mende mate in de randgemeenten vestigt. Dit geldt met name voor de Jongere gezinnen, zodat een steeds groter aantal kinderen relatief gro te afstanden moet afleggen om de dichtstbijzijnde school te kunnen be zoeken", aldus de nota. De nota "Voorzieningenstructuur voor het voortgezet onderwijs in het Gewest Leiden" is het resultaat van een onderzoek naar de wenselijkhe den en mogelijkheden van uitbreiding van het pakket voorzieningen voor voortgezet onderwijs in het gewest. Dit onderzoek werd ingesteld op ver zoek van het gewest en betrof alle i voortgezet onderwijs die aansluiten op het basisonderwijs als ook de veelvuldig voorkomende vor men van middelbaar en hoger be roepsonderwijs. De nota bedoelt niet precies aan te geven op welk aantal leerlingen de verschillende scholen in het gewest Leiden in de toekomst kunnen reke nen, maar wel een raam waarbinnen de planndngsacitiviteiten van de ver schillende schoolbesturen zich kun nen afspelen. De samenstellers zien in de nota het basismateriaal voor een samenhangend geheel van plan ningsactiviteiten in het gewest, zowel wat betreft de spreiding in de regio als wat betreft de spreiding van de voorzieningen naar (levensbeschou welijke) richting. De nota is al een keer aan de or de geweest in een vergadering van het gewest Leiden (waarbij aange sloten zijn de gemeenten Katwijk, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijns burg, Sassenheim. Valkenburg, Voorschoten, Warmond, Wassenaar en Zoeterwoude) op 6 maart Jl. en zal opnieuw onderwerp van gesprek zijn tijdens de eerstvolgende vergadering van het gewest. Bovenaan het lijstje van aanbe velingen dat in de nota is opgeno men staat de overplaatsing van één van de havo/vwo-voorzieningen uit Leiden naar Leiderdorp. Daarbij wordt evenwel eerder gedacht aan de vestiging van een dependance van de Leidse scholen in die gemeente. In een erratum schrijven de samenstel lers dat deze aanbeveling al is ach terhaald, omdat er in Leiderdorp een zg. vleugelschool zou worden ge realiseerd, een gebouw dus waarin zowel een dependance van de ge meentelijke als een dependance van de prot. chr. en r.k. scholengemeen schap voor mavo-havo en vwo in Leiden zal worden ondergebracht. Inmiddels, en dat wordt in de nota niet genoemd, is echter ook dat al weer achterhaald, omdat er nu wordt gedacht aan de realisering van drie dependances, die vorm zouden moe ten krijgen in zg. koppel-units. Voor wat betreft de opleidingen voor middelbaar en hoger beroeps onderwijs concluderen de samenstel lers van de nota dat er geen moge lijkheden zijn het aantal aanwezige voorzieningen voor de meer gebrui kelijke opleidingen in Leiden uit te breiden. "Voor zover gesteld zou kunnen worden, dat Leiden, wat de ze opleidingen betreft, wat stiefmoe derlijk bedeeld zou zijn, kan worden opgemerkt dat dit in ruimer verband gezien zeker niet opgaat". In de no ta wordt als argument aangevoerd dat door de ligging van het gewest Leiden tussen Den Haag en Haar lem, waar opleidingen voor middel baar en hoger beroepsonderwijs ruimschoots aanwezig zijn, deze op leidingen voor het "overgrote deel" van de inwoners van het gewest bin nen redelijke afstand aanwezig zijn. Wel zou volgens de nota misschien het pakket onderwijsvoorzieningen voor de meer specifieke opleidingen (zoals een hogere school voor verple- genden) kunnen worden uitgebreid. Een aantrekkelijke basis voor der gelijke opleidingen wordt o.m. ge vormd door de centrale ligging nabij grote bevolkingsconcentraties eii de aanwezigheid van de rijksuniversi teit. Een greep uit de overige aanbeve lingen leert o.m. dat: er op de wat langere termijn mis schien voldoende potentieel is voor een nieuw atheneum dat zou moe ten worden ondergebracht in het bestaande Lucascollege, te Voorscho ten; de gemeentelijke school voor ma vo te Voorschoten zou moeten inte greren in de Leidse Rembrandt Scho lengemeenschap: de prot.-chr. scholengemeen schap in Katwijk op de wat langere termjin misschien zou kunnen wor den uitgebreid met een gymnasium; er bezien moet worden of er op de duur nog wel plaats is voor een havo/vwo voorziening in Lisse en/of in Noordwijkèrhout. O er gedacht zou kunnen worden aan een omzetting van (één van bei de) scholen voor mavo in Sassen heim in een neutrale school en deze te verbinden aan de ln deze gemeen te gevestigde neutraal-bijzondere scholengemeenschap voor havo en atheuneum; de (te kleine) prot. chr. mavo in Wassenaar zou kunnen worden geïntegreerd in het St. Adelbertcolle- ge; er nagegaan moet worden in hoeverre de gebouwensituatie van invloed is op de relatief geringe deel name aan het neutraal-bijzondere lager huishoud- en nijverheids on derwijs in Leiden; er aan een uitbreiding van het aantal voorzieningen voor lager eco nomisch en administratief onderwijs in de regio Leiden geen behoefte be staat. De samenstellers van de nota te kenen tot slot aan dat veel van de beslissingen die nodig zijn om deze aanbevelingen vorm te geven niet tot de competentie behoren van de tot het gewest behorende gemeen ten. De mogelijkheden van het ge west en de gemeenten zijn in die ge vallen beperkt. Er kan alleen wor den aangegeven welke ontwikkelin gen en beslissingen wenselijk zijn. er op alle nederlandse provinciehuizen KVP-ers mee helpen de provincie te besturendat er dat niveau ook de nodige problemen moeten worden opgelost Dat een goede oplossing alleen maar is te berei ken door er rustig en overwogen over te praten. niet persé links of persé rechts maar recht-door-zee vanuit een bewust gekozen positie in het centrum van de politiekEr middenin, dat wel ADVERTENTIE Overheerlijk INDISCH of CHINEES ETEN In gezellige sfeer en met prettige bediening Daarom lijst 2 De KVP een betrouwbare centrumpartij De KVP midden in de roos. INDISCH RESTAURANT KOeiltji BaiTO „"h-SS

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3