Verkorting diensttijd aat januari 1975 in etuigen zwijgen uit angst voor de fiscus Jj&rtst&endeteft e boulevard in Katwijk Tuinders en in vissers in olienood DEBEUKEHHDe "Ook een bijdrage van de ongeorganiseerde hengelaar voor beheer van het viswater' Vonderkind Annelies goochelde met miljoenen Oppositie is tegen aanpak gastarbeiders Tweede Kamer wil nog meer horen over drag-zaken rijdag 15 MAART 1974 BINNENLAND ADVERTENTIE ^JHAAG De diensttijdverkorting voor dienstplich- „en tot I jaar zal begin januari ingaan. Wel bestaat de mo- Ijkheid dat de invoering geleidelijk zal zijn. Voor lichtin- tnvan vóór 1 januari 1975 zal de verkorting nog niet gel- gj. ugt in de bedoeling dat niet sij die 16 maanden dienen [aantal zien teruggebracht tot 12, dat ook de dienstplichtigen die 21 of 24 maanden vanwege hun jjlng onder de wapenen op den ^deze tijd met vier maanden zien itrt- is meegedeeld door de nieuwe Lgretaris van Defensie, briga- -neraal C. L. J. van Lent, nieuwe onderbewindsman ver- j er wel de voorwaarde aan dat deze toezegging het fiat van de Verraad nog ontbreekt. Van al legde er de nadruk op dat de «breng tot een Jaar diensttijd «s geleidelijk kan worden inge- ji De mogelijkheid bestaat dus lotingen na 1 Januari inplaats de huidige 16 maanden bijvoor- Alleen kleine ijachtwagens beeld 14 maanden zullen moeten die nen. Van Lent is ook van plan om tot een duidelijker regeling van het vrijstellingsbeleid te komen. „De zaak zal wat moeten worden bijgestuurd". De 51-jarige in Voorburg wonen de. nieuwe staatssecretaris, deelde gisteren mee dat hij niet het idee heeft dat hij op Defensie ongewenst is. Het touwtrekken om zijn post, dat in het voordeel van KVP-frac- tieleider Andriessen uitviel, kwam volgens hem doordat de KVP een materie-deskundige op de plaats van Mommersteeg wenst en Vredeling het zwaartepunt legde op politiek bestuurlijke ervaring. De staatssecretaris hoopt tot ver dere integratie van de drie krijgs machtdelen te komen, vooral op per soneelsgebied. Tenslotte zei hij dat er in de ver moedelijk op tijd verschijnende de fensienota niet over verlaging van de dienstplichtige leeftijd wordt ge sproken. We zijn voor u een kijkje gaan nemen in de nieuw geopende bistro onder het bekende Restaurant Triton aan de Zuidboulevard. De intieme ruimte is erg smaakvol aangekleed met veel natuurlijk materiaal als hout en touw en een plezierige verlichting. Uiteraard ligt in deze maritieme omgeving de nadruk op zeedieren. Het blijkt uit de fraaie wandplaten en de grote bak met heuse, levende kreeften, waaruit u 'n keuze kunt maken.* Ook in de menu's ligt het accent op zeedieren, hoewel Boulevard 145, Katwijk aan Zee Tel. 01718-15922 er voldoende andere mogelijkheden zijn. Wat u echter ook kiest, uit de smaak is het superieure vakmanschap van de kok duidelijk te proeven. De prijzen zijn redelijk, de bediening attent, kortom u móet hier een keer naar toe. U bent welkom voor zowel lunch als diner. Uw auto kunt u altijd kwijt. Bijkomstig misschien, maar toch wel prettig! grote stad )BN HAAG Laat alleen kleine ibtwagens toe in de grote steden, ban als er overlaadstations wor- gebouwd aan de rand van die a it is de kern van een discussieno- aaar staatssecretaris Van Huiten rïeer en Waterstaat) aan werkt, is de bedoeling de nota over on- sr een maand toe te zenden aan organisaties van beroepsver- 0 adviesorganen, wetenschappe- bureaus van politieke partijen 17 milieuorganisaties, a landelijke netwerk van over- istations, zo mogelijk aan grote en, spoor- en waterwegen, kost Maar Van Huiten denkt, het ook veel bespaart. Niet alleen brandstof, maar ook door het erwege blijven van vertragin- in verstopte steden. DEN HAAG Noodkreten uit de kringen van tuinders en vissers over de scherp gestegen olieprijzen. De afdeling Vleuten van de KVP spreekt in een telegram aan minis ter Van der Stee over een stijging per 1 maart met meer dan 100 pro cent. "De tuinders moeten zelfs een be roep doen op de Bijstandswet om in hun normale levensonderhoud te kunnen voorzien", telegrafeert de KVP-afdeling. De tweede-kamerleden De Boer (ARP) en Ter Woorst (KVP) hebben Van der Stee gevraagd de visserij te steunen. Zy wijzen erop, dat Frank rijk en West-Duitsland ook steun maatregelen treffen. Geheel opengereten en voort durend aangevallen door de slo pershamers heeft het Grand Hotel zijn langste tijd gehad. Nog even en het gebouio is met de grond gelijk gemaakt. ADVERTENTIE Waar de waard zijn^ gasten waarlijk verwent l En als die waard een specia- it is en zijn gasten ontvangt in een ambiance die je in deze tijd nauwe lijks meer voor mogelijk houdt, dan ^bent u in De Beukenhof. Waar u uw vrouw verrast, f vrienden verbluft, zakenrelaties tracteert, maar ook met uw familie onder elkaar kunt banketteren. En toch tegen vaste vriendelijke prijzen. Elke dag vanaf 10 uur open, -ook zondags- UTRECHT De hoge kosten van het beheer van het Nederlandse vis water zullen niet alleen door de ge organiseerde sportvissers ca 350000 opgebracht kunnen wor den. Ook de ongeorganiseerde hen gelaar zal daar een steentje aan moe ten bijdragen. Dat werd gisteren duidelijk ge maakt op de eerste studiedag voor de sportvisserij, georganiseerd door de Stichting Landelijke Hengelsport organisatie in samenwerking met de Heidemaatschappij door de voorzit ter van deze stichting K. J. Vrijling. Hij zei er voor te voelen, dat deze ongeorganiseerden meebetalen via de bijdragebewijzen en visactes, die elke hengelaar verplicht is zich aan te schaffen. "Op initiatief van de ge organiseerde sportvisserij hebben al le geregistreerde hengelaars, ge organiseerde of niet, indertijd ook via een toeslag meegeholpen aan het uitkopen van de beroepskuilvisserij op het IJsselmeer", aldus de heer Vrijling. Het Nederlandse hengelaarsle gioen telt op dit ogenblik onge veer 1.100.000 sportvissers. Daarvan zijn er rond 800.000 in het bezit van een visvergunning, terwijl 100.000 zijn vrijgesteld, omdat ze nog 15 jaar zijn, resteert een aantal van 200.000 zogenaamde "zwartvissers"henge laars die zonder over de vereiste pa pieren te beschikken, toch een hen geltje uitgooien. Deze cijfers zijn het resultaat van een omvangrijk sportvisserij-onde- zoek, dat werd verricht door het In stituut voor Toegepaste Sociologie in Nijmegen en dat nog dit Jaar zal worden gepubliceerd. Stichtingsvoorzitter Vijling consta teerde dat de sportvisser nog altijd wordit gediscrimineerd ten opzichte van de andere watersporters. "Wan neer een arme drommel met twee hengeltjes wil vissen, komen rijk, provincie en gemeente aangelopen, om huur voor hun visrecht en belas tinggeld te innen. En in sommige gevallen óók nog looprechtbijdragen. Maar wanneer een miljonair met 'n groot jacht door hetzelfde water vaart komt diezelfde overheid aangelopen kosteloos voor hem bruggen te openen, kosteloos te schutten, kos teloos een goed ingerichte ligplaats beschikbaar te stellen, kosteloos zijn huisvuil af te voeren, hem vaak kos teloos van drinkwater te voorzien en op overheidsrekening schade te herstellen, die hij aan de oevers veroorzaakt". Sprekend over de vrije hengel (ln openbaar water vissen met één hen gel op een bijdragebewijs) zei ir. Th. J. Tienstra, directeur Visserijen van het ministerie van Landbouw en Visserij dat slechts water aan de vrije hengel wordt onttrokken als doelmatig beheer niet goed meer mogelijk is en ter bescherming van de paaiplaatsen voor de vis. Haag „De zaak Annelies" ipt zich voor de Haagse recht- k als de befaamde moord zonder oftewel de nachtmerrie van de He, Het 27-jarige meisje van Ie huize, dat een kortstondige semcarrière maakte als finan- ffonderkind, blijkt vijf tot zes oen gulden te hebben weggeto- Toen de zaak uitkwam, weer- k het rumoer tot ver buiten penzen. Maar als puntje bij Hje komt, is er geen gedupeerde ien. M. Schutte, curator in het issement van Annelies, vertelt rechtbank dat alle schuldeisers ijlings terugtrekken zodra hij benadert. „Eén van hen was s zo brutaal om me te laten we kt hy om belasting-technische van zijn vordering afzag", wit de curator. Want Annelies "kerde voor hen met „zwart fljgen bjl het beleggingsfenomeen An- b afwisselend verbleef in de todamse vrouwengevangenis en kt psychiatrische ziekenhuis ®tndaal, probeerde de Haagse ®the klaarheid in de financiële *®ltël te brengen. Tevergeefs, gedupeerden zwijgen als het En Annelies heeft geen admi re van haar miljoenenbedrijf ®'en. Dat hadden haar geld la liever niet. Uit angst voor fiscus. het gebeuren dat officier Justitie slechts één enkel be- kw feit boven water heeft kn brengen: de verduistering 1 honderdduizend gulden ten na- [Tan een makelaar uit Aerden- die zijn geld op 14 november ®hoh liet overmaken op Anne- «nkrekening. ,Jen een half uur was deze buit ïenen in de zak van Frans L., Ming wordt gedoodverfd als van de vier mannen die het Ij achter deze affaire zijn ge- 'jjkhe begon in het voorjaar ,73- Als employée van een ge- ®j®eerd Haags bankkantoor Annelies veelbelovende spe- rjtnsten voor zichzelf en voor weieden. Toen kwamen de grote jongens met veel zwart geld Pappen. Annelies begon haar zaak, een miljoenenbuslness, «Jlkant spaak liep. zy bleef w uitbetalen in de hoop dat beter zou gaan, maar zij het ene gat met het andere Door Sybe Stamm nen de gaten werden steeds groter. Een viertal insiders zag het debacle aankomen. Zij zetten Annelies on der druk en lieten zich met ander mans investeringen betalen. Zelf heeft de jonge vrouw vrijwel niets van de buit opgestreken, verklaart curator mr. Schutte ter zitting; zij kocht nooit dure dingen en de eni ge luxe die zy zich permitteerde was het appartement van 800 per maand in het Noordeinde. Hier was het dat de zwart-geld- magnaten zich verdrongen om An nelies hun duizendjes toe te ver trouwen, in de hoop op nog meer winst. Zo lang het goed ging genoot Annelies er van maar toen de kansen keerden en de vier profiteurs haar met dreigementen presten door te gaan nam zy haar toevlucht tot een excessief gebruik van kalmeren de middelen. Op 14 november om tien uur belde Annelies de makelaar in Aerden- hout op met het verzoek om twee ton ter beschikking te stellen, voor een uiterst winstgevende miljoenen transactie in Amerikaanse fondsen. „Ik kom nog een paar ton tekort". ,iet het meisje weten. De makelaar zegde één ton toe. Om half elf be vestigde de bank telefonisch aan Annelies dat het geld was overge maakt. OFPMtATir/e mr MN D6F Bruggen een straf gelijk aan voor arrest: vier maanden met aftrek, plus onvoorwaardelijke ter beschik kingstelling van de regering. De of ficier baseert deze eis op de psy chiatrische rapporten van dr. Ha- vermans en van dr. Schippers, die Annelies een zwak begaafde en geestelijk gestoorde vrouw noemen, die dringend klinische verpleging behoeft. Zij wordt voor haar daden sterk verminderd toerekeningsva- baar geacht. Marionetten Advocaat mr. H. W. van Harreveld: „Annelies is een zichzelf overschat tende marionettenspeelster, die in Vonnis 28 maart. het vuur van haar spel zo in de touwtjes verstrikt raakte, dat zij de marionetten ndet meer baas kon en datzij tenslotte zelf door de mario netten gespeeld werd." Na aanvankelijkek successen liep het speculatiespel Annelies vo ledig uit de hand, door de dollardevalua- tïe, door de Watergal te-a/ff aire, door de oorlog in het Midden-Oosten en door de oliecrisis, maar vooral dor het geweld en de intimidatie van Nico P., Frans L., Jimmie van T. en C. de J-, aldus pleiter, die in herin nering brengt dat Annelies zelf van haar manipulaties nauwelijks voor deel heeft gehad en dat de schade Kop er af „Ik was echt van plan om het te belegen en het geld met winst terug te geven", vertelt Annelies aan de rechtbank. „Maar zodra ik de tele fonisch bevestiging binnen had, ver schenen Nico P. en Frans L. in mijn appartement. Zij zeiden recht te hebben op een ton. Zij dreigden dat ik het geld moest geven, of mijn kop ging er af. Toen moest ik voor Frans L. een machtiging teke nen en de bank bellen dat hij het geld zou komen halen". Rechtbankpresident mr. Stolk toont een papier met de naam er op van Frans L. „Is dit die machtiging?" Annelies: „Ja". De Jonge vrouw vertelt met mono tone zachte stem dat Nico P. bij haar was gebleven, terwijl Frans L. de ton ging incasseren. Zo kon zij niet tussentijds opbellen of hulp halen. Annelies: „Frans L. en Nico P. hadden mij wel vaker bedreigd met een mes. Zy hebben my ook wel eens geslagen. Jimmie van T. ook". „Beertje" Getuige „Beertje" (36), een krachtig gebouwde koopman uit de Maas stad, blijkt door een aantal slacht offers van Annelies te zijn geënga geerd als incasseerder. Wat het hele Haagse politie-apparaat én de cura tor niet lukte, dat lukte Beertje. Beertje spoorde alle gedupeerden op en hij zocht uit waar het geld ge bleven is. Sterker nog: hij heeft een paar miljoen al weer boven wa ter gebracht, die procentsgewys over de gedupeerden verdeeld zullen worden. Met zijn sterke armen en de nodige dreigementen heeft hij de profiteurs tot d'eze „mimneiyke schik king" bewogen. „De politionele bevoegdheid ontbrak mij, maar zij hebben toch betaald. Als ik iets vraag, dan schrikken ze. Want ik ben een gangster", laat Beertje de rechtbank openhartig weten. Deze man, die zelf een strafregister als een waslijst heeft, legt aan de geboeid luisterende rechters haar- fyn uit de de vork in de steel zit in de zaak Annelies. „De verkeerde zit in de gevangenis", meildt hy. „Want die vier man ach ter de eschermen hebben het haar laten doen, maar zij hebben er van geprofiteerd". Beertje onthult dat textielmiljonair Frans L. tapijtmagnaat Nico P., au toscharrelaar Jlmmyie van T. en slagroomfabrikant C. de J. samen het brein achter de zwendelzaak hebben gevormd. Zy eisten twee keer per week twintig procent van het geld dat aan Annelies was toever trouwd. Afluisteren Toen de zaken wat "stroef" begonnen te lopen had Nico P. 'n miniatuur zendertje geplaatst in de telefoon van Annelies, zegt Beertje. Dat was gebeurd op de dag voordat de ma kelaar uit Aerdenhout telefonisch zijn honderdduizend gulden over maakte. Zo kon het gebeuren dat Nico P. en Frans L. onmiddellyk ter plaatse waren om de buit op te stryken. Want zy luisterden beurtelings met Jimmie van T. alle gesprekken van Annelies af, via een kortegolfradio, een paar huizen verder in het Noordeinde, of in een auto vlak voor haar deur. Alsdus de getuige. Beertje geeft ook een kleine indica tie hoe hij op zijn beurt de profi teurs heeft uitgeschud. „Ik ben geen loenenaar, maar ik ben tijdens mijn onderzoek op vele dingen ge stoten waarmee ik ze onder druk kon zetten, omdat zij niet wilden dat ik de politie zou inlichten", ver telt hij. Zo heeft hij voor zijn „gedupeer denfonds" 350.000 gulden losgekre gen van Jimmie van T., 103.000 van Frans L. f 23.000 van Nico P., 500.000 van sexclubexploitant K., en 95.000 van Henk P., de ei genaar van de tapijtzaak waarboven Annelies woonde. Slagroomfabrikant De J. heeft nog niet bijgedragen, want die is voortvluchtig. Officier van Justitie mr. J. van der Burggen erkent dat „Beertje" over veel meer informatie beschikt dan hyzelf als officier op tafel kaai leg gen. Hij biedt de rechtbank zijn verontschuldigingen aan voor „het bepaald onbevredigende poldtie-on- derzoek". Het falen ligt niet aan de gebrekkige speurzin van de politie, maar aan het feit dat de gedupeer den alle medewerking weigerden. Nu de winsten en verliezen onder ling zijn geregeld, wil de officier op de finesses van de zaak verder niet ingaan. ,Ik zal het deksel van het riool verder maar dichtlaten; u hebt de lucht daarnet even kunnen ruiken", zegt de officier, die overi gens zijn spijt uitspreekt over het feit dat de justitie door gebrek aan bewijs geen vat heeft op de grote profiteurs in deze zaak. Tegen Annelies eist mr. Van der DEN HAAG De belangrijkste oppositiepartijen, VVD en CHU, zijai het niet eens met het voornemen van de regering de problemen rond de buitenlandse werkkrachten via de machtigingswet aan te pakken. Fractieleider Wiegel van de VVD in de Tweede Kamer: „Als dit ge beurt is het het zoveelste voorbeeld van een onjuist gebruik van deze wet. Structurele vraagstukken als aat van de gastarbeiders moet men niet proberen via de machtigingswet op te lossen". CHU-fractieleider Kruising» ging iets minder ver. Hij zette vraagte kens bij het gebruik van deze wet. Hij zou het een beter middel vinden om gewone wetsontwerpen in te die nen. De CHU betreurt het dat het zo lang heeft geduurd, voordat de re gering met haar voorstellen is geko men. Bovendien attendeert de chris ten-democratische oppositiepartij er op, dat de nieuwe regels in elk ge val niet gelden voor werkkrachten uit EEG-landen als Italië, Engeland en Ierland. Overigens is de CHU het eens, zei Kruisinga, met de doelstel lingen van de regering. „Wij vra gen ons af of het juiste middel wordt gebruikt". De regering wil maximum aan tallen buitenlandse werkkrachten in stellen, zowel in Nederland als ge heel als pe bedrijf De werkgever moet verantwoordelyk worden voor de huisvesting, 't Aantal nationalitei ten moet worden beperkt in veroand met de opvang. En er moet een vergunningenstelsel komen om toe zicht te kunnen houden. DEN HAAG De bijzondere commissie uit de Tweede Kamer die zich bezighoudt met drugs vindt, dat zij nog te weinig heeft gehoord op de hoorzitting van 8 maart. Gisteren besloot de commissie nog een aantal deskundigen uit te nodi gen om hun visie te vernemen De commissie denkt aan een VN-func tionaris, een vertegenwoordiger van de wereldgezondheidsorganisatie, een politieman die de praktijk van de opsporing kent, een behandelend psychiater en enkele farmacologen. Een verzoek van het Drugs infor matie- en servicecentrum DISC te Amsterdam om nog een keer gehoord te worden heeft de commissie afge wezen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7