olitierechter laat 20 Perzische studenten weer vrij ANDRIESSEN: CDA IS SPRINGLEVENDE ZAAK Ik moest 'n keuze maken iidcr den in rkeer OUWBELEID ÜJNISTERIE IS rOMPZINNIG" VAN Weilanden vergiftigd door koper 1973 een boete wegens lokaalvredebreuk Drs. W.A.F. Wilbers (D 6)6) Travellers >AG 13 MAART 1974 HAAG Volgens voo rio ters van het Centraal Bu- r de Statistiek zijn er in ider doden in het verkeer dan het Jaar daarvoor: 1973 tegen 3264 in 1972, 'n yam 184 doden of wel 5,6 j de maanden Januari t. ober 1972 en 1973 met el- geleken worden, blykt dat lende de periode in 1973 I doden minder vielen in rerkeer. Vooral de maand met 51 doden minder dan 972 droeg hiertoe bij. laanden november en de- 1973 kwamen naar schat- resp. 201 personen in het om (november 1972: 318, j 1972 263). Dit komt ge- de laatste 2 maanden neer op een daling van 22 to.v. dezelfde periode in den het aantal nu beken- 1 op zondag in de maan- ember en december resp. 1 bedroeg (1972: 50 resp. et de totale daling van al verkeersdoden ook voor toegeschreven worden, ider dodelijke ongevallen - en zaterdagen. In hoe- se daling een gevolg is van de vrijwillige snel- lerking. de gedaalde ver- ■nsiteit, of van andere is vooralsnog niet vast i, aldus het CBS. intal gewonden bleef vrij- k. nL 70.982 in 1972 en 1973. Gedurende de laat- maanden van het afgelo- r daalde het aantal ge- echter met ruim 7 procent 12 tot 10.190, aldus het DEN HAAG De twintig Perzische studenten zijn vrij. Na een rechtzitting van vijf uur heeft de Haagse politie rechter mr. C. Stolk gisteren hun onmiddellijke invrijheids- steiling bevolen. Hij sprak het niet schuldig uit ten aanzien van de weder rechtelijke vrijheidsberoving van ambassaderaad Reza Moshiri, die hen was ten laste gelegd. Wel werden de drie meisjes en zeventien mannen, die vrijdag de kanselarij van hun ambassade in Wassenaar hadden bezet, strafbaar be vonden wegens lokaalvredebreuk. Honderd gulden boete en een week voorwaardelijk kregen zij daarvoor. De vier dagen, die zij in verzekerde bewaring hebben doorgebracht werden met de boete verdisconteerd: f 25,per dag, zodat de studenten quitte speelden. Een vonnis, dat met applaus werd doen? Hij belast ons nu, omdat hij begroet door een publieke tribune, zijn geweten moet zuiveren tegen- er van Justitie, mr. J. de Wit, gen het regime in Iran zou durven ondanks het begrip dat hij zei op zeggen. Iedereen weet, dat de gehei- te brengen voor het nobele streven van de Perzische rebellen, drie we ken onvoorwaardelijke gevangenis straf had geeist. De officieer leek van meet af aan niet zo sterk te staan. Zijn enige kroongetuige was de ambassaderaad, komt of tenminste echt van zijn de man die zich vrijdagmiddag in- vrijheid wordt beroofd: minstens eens omspoeld zag door twintig toen jaar kerker." landgenoten, nadat eerst twee van De studenten waren 's morgens al hen als „Jong stelletje dat om hu- met een petitie bij de ambassade me politie toestemming geeft hen aan te stellen. Die zoekt ze uit. Een man, die zo zijn post bereikt heeft wil ons nu aanklagen voor vrij heidsberoving. Hij kan niet anders, omdat hij dan welijksinlichtingen kwam" zijn post stormrijp hadden gemaakt. De verklaringen van de heer Mos dat hij eerst door vijf en later door twintig man naar binnen was ge duwd en daarna met lijfelijk ge- kwamen over uit Duitsland) nogmaals kracht bij te zetten. Door gemelde list kwamen zij binnen. weid op een stoel was gedrukt. Hij De mannen en vrouwen ontkenden had zc^ zei hij pas kunnen iets misdadigs te hebben gedaan, ontsnappen toen de studenten bang Als Perzen waren ze op souverein waren geworden voor de politie die ineens voor de deur stond. De studenten die in de uit Oosten - Perzisch grondgebied verschenen om hun eigen ambassadeur van hun gevoelens van afgrijzen in kennis te rijk overgekomen Rusta hun grote stellen. pleitbezorger hadden, verwierpen Eén ding gaven ze toe: ze hadden deze verklaring. „Wat hadden wij een ma houden die niets voor lelijk Werkverband ivestingsnood: Ent een portret van de sjah vernield en vast te leuzen op de muren gekalkt. Over is kon de strekking daarvan bestond geen misverstand: „Weg met de sjah! Weg met de smerige hofkliek! Leve de volksbeweging! Verdoemd zij de verrader sjah. Weg met de beul sjah! Leve het Iraanse volk! Ge denk de Perzische patriotten die zijn doodgeschoten!" De verdachten wilden graag betalen voor de schade, die deze muurschil deringen in het gebouw hebben aangericht. „Wij hebben het beeld vernietigd van een man die in an derhalf jaar tijd de dood van 140 van onze kameraden op zijn gewe ten heeft genomen." „Ik kom uit een land, waar min stens van elk van ons een verwant, een vriend of een studiegenoot is vermoord of in de gevangenis zit. Waarom wij in Nederland komen protesteren? Omdat Juist Nederland een bevolking heeft die een actie tegen het facistische regime zal be grijpen, zij heeft het zelf aan den lijve ondervonden," zei een van de andere verzetsmensen in zijn laatste woord. ldc "Het bouwbeleid van Gruijters te kritiseren. Volgens Brie van Volkshuisvesting is bouwgroep moet de overheid nu snel Verdediger mr. van Bennekom had lig. Het is opgericht om de opdracht gegeven voor een onder- daarvoor 01 de vordering van de of- onder geld aan een huis te zoek. ficier van Justitie op haar Juridi- 'u staan er duizenden dure De in dit verband door Gruijters ge- sche zwaarte beproefd en ruim- in bv. Terneuzen, Drach- noemde onderzoeksinstituten (Neder- stoots te lic^t bevonden. land Economisch Instituut en Stich- De P°mierechter, 016 maximum ting economisch onderzoek) vindt de va!* Seduld en begrip opbracht bouwgroep volstrekt onvoldoende in glimlachte vermanend naar het tiê fcrte veroordeling komt uit staat zo'n grootscheeps onderzoek te Publiek als dit zich te buiten ging ]van G. J. Weijland, secreta- leiden. aan aanmoedigingsapplaus en liet het Landelijk werkverband Directeur drs. B. G. A. Kempen van vriendeiiJk de lawaaierige suppor- - »d. Weijland is boos. de Nationale Woningraad wijst prof. tersschare buiten om wat rust ver- belang van de woning- Hendriks ook als de schuldige aan zoeken tijdens requisitoir en plei- ret 'ten, notabene de mensen voor de opgetreden vertraging. Hij dooi) verwierp de bewijsvoering e£ ft gaat, een rol zou gaan vindt het ten onrechte, dat andere van de officier ten aanzien van de j eegt minister Gruijters in nu Gruijters proberen aan te wijzen vrijheidsberoving. als "zondebok". de bouwers en in naam ^bonden een overval". bedoelt met deze "overval" P van de minister in de ru llet op te zetten structuur- in de bouwnijverheid. Het che instituut voor de bouw- onder leiding van prof. ndriks zou een coördineren- 'rvullen. Gruijters' ingreep bet ontslag van Hendriks. "Het is weer, zoals het al geweest: de werkgelegen- tit weer centraal gesteld en tewoner en zijn omgeving, kterie gebruikt zijn botte de bouwgiganten aan het r Jouden. De vakbonden kij- don toe." luuronderzoek zou zo breed .2 Pgezet, dat ook het belang toingconsument een rol zou tor'het oordeel van Weij- or de ruzie om prof. Hen vertraging van jaren" op- Verplaatsing Philips USFA ter discussie EINDHOVEN De directie van Philips USFA is bereid de over plaatsing van de Helmondse vesti- ffintr naar Wnrihovpn nmnimrar Lat- riis VOnd Overigens met de Offt- drijf in Helmond. nieuw aangedragen elementen bij de •ond van het NW heeft in uiteindelijk besluitvorming moeten echter duideliJk maken dat acties 'te publicatie de schuld bij het onderzoek ge- in Helmond geen adekwate arbeids- hebben. schoenen geschoven van priks. De bond meent, dat van de grond moet ko- belang van de bouwar- '8 dat de bond alleen oog de werkgelegenheid, wordt tod gewezen. beeft de bouwgroep van men had verwacht, aldus de direc- De bezetting van de Philips USFA- vestiging blijft onveranderd voort- nen nog langs Scheveningen moes- geweest, toen veertig man sterk, om te protesteren tegen de executie van twee kunstenaars. De ambassadeur hiri voor de politie en voor de gaf niet thuis. In de middag keer- rechter verschilden nogal van el- den er twintig terug om deze inter- kaar. Gisteren kwam het erop neer nationale actie (vele verdachten Terwijl binnen de strafzaak tegen de twintig Perzische studenten werd behandeld demonstreer den jongeren met spandoeken voor het gerechtsgebouw aan de Haagse Jan van Nassaustraat. HEEMSKERK (ANP) In Heemskerk hebben de fractie-voor zitters van KVP en ARP uit de Tweede Kamer gisteravond een warm pleidooi gehouden voor de sa menwerking tussen de christen-de mocratische partijen. KVP, ARP en CHU. Gelijktijdig ontwikkelde het CH-kamerlid, Van Leyenhorst, op een spreekbeurt in het Zuidhol landse Meerkerk - bezwaar tegen die christen-democratische samenwer king. Hij zei niet goed te begrijpen hoe de drie betrokken partijen in een afzienbare tijd "op een lijn" zouden komen. Volgens mr. F. Andriessen (KVP) is het Christen-Democratisch Appèl (CDA) een springlevende zaak. Het CDA, zo zei hij is realiteit en ook voor ons land onmisbaar. Hij noemde de samenwerking tussen de drie partijen structureel voor de toe komst van ons land belangrijker dan een regerings-coalitie. De AR-fractievoorzitter, mr. W. Aantjes, noemde de christen-demo cratische samenwerking mogelijk en noodzakelijk, ook ondanks het ver schil in opstelling van enerzijds KVP en AR en van anderzijds de CHU te genover het kabinet Den Uyl. Dit verschil in opstelling behoeft en mag niet leiden tot een blijvend verschil in de parlementaire opstelling, aldus mr. Aantjes. Ook de CH-fractievoorzitter uit de Eerste Kamer, prof. dr. J. W. van Hulst, bepleitte in Heemskerk de sa menwerking tussen de drie confes sionele partijen. Hij beklemtoonde dat de problemen van maatschappij en samenleving niet meer door een versplintering der partijen kunnen worden opgelost. "Het Christen Democratisch Appèl zal zich noch duurzaam binden aan Den Uyl noch aan Wiegel. Het CDA zal een eigen weg gaan". Dit zei prof. P. Steenkamp gisteravond tijdens een inleiding in Eindhoven ter gele genheid van de start van de CDA- ver kiezin gscampagne Prof. Steenkamp die nadrukkelijk zei dat het CDA niet meer tegen te houden is ontkende dat er bij het CDA sprake zou zijn van een grauw sluier. Hij erkende weliswaar enkele huidig onderlinge verschillen met name van de houding ten opzichte van het kabinet, maar gelijktijdig sprak hij zijn vertrouwen uit in de toekomst. Handhaving en uitbreiding van de machtsspreiding, rechtvaardiger verdeling van inkomens en vermo gen, aandacht voor het zelfstandig ondernemerschap en het wegnemen van spanningen tussen nieuwe ont wikkelingen in het rechtsgevoel en bestaande wetten. Aldus de concept-verklaring, welke het partijbestuur van de KVP heeft opgesteld voor de KVP-manifestatie, welke aanstaande zaterdag in het Congresgebouw in Den Haag wordt gehouden. De verklaring sluit aan bij de doel stellingen "spreiding van macht, ken nis, bezit en inkomen", welke het ka binet-Den Uyl nastreeft. De bestaande vormen van macht spreiding of -concentratie dienen volgens het concept grondig te wor den herzien voor de verdeling van de overheidsmacht over de verschillen de bestuurslagen en de eigendoms- en vermogensverhoudingen en de verdeling van het nationaal inkomen. 'Onder het zoet gefluit van Van Thijn' kan men de indruk hebben dat de Partij van de Arbeid weer op haar constructieve basis is teruggekeerd. In werkelijkheid gedraagt de PvdA zich echter uiterst agressief met com bines van partijen. Dit zei DS70- voorzitter De Brauw gisteren op een persconferentie in Den Haag bij de introductie van het provinciale pro gram van zijn partij voor Zuid-Hol land. Na het laatste congres van de PvdA zijn nogal wat provinciale en gemeentelijke bestuurders en volks vertegenwoordigers van de PvdA overgestapt naar DS70, aldus De Brauw. Dat komt vooral doordat de PvdA in haar programma opnam dat gekozenen in provinciale staten en gemeenteraden kunnen worden te ruggeroepen. Dit betekent dat de ge kozenen marionetten van het par tijbestuur worden, aldus mr. De Brauw. Wageningse hoogleraar ARNHEM In Nederland wordt per jaar zo'n zes zeven miljoen kilo koper over grazige weiden en vruchtbaar bouwland uitgestrooid. Een Wagenings onderzoek heeft uit gewezen dat op sommige weilan den de vergiftigingsgrens al dicht bij is. Dat vertelde de Wageningse hoogleraar dr. ir. C. T. de Wit in een interview. "Al dat koper wordt maar over 'n paar honderdduiznd hectare uit gereden met de mest uit de verede- lingSbedrijven", aldus prof. De Wit. "De boeren zijn druk bezig htm eigen grond ernstig te vergiftigen. In de buurt van sommige varkensmeste- rijen loopt het kopergehalte in het grassland op tot 50 a 80 delen per miljoen. Bij honderd worden de schapen er ai ziek van". Volgens prof. De Wit werkt iedere boer die aan de zg mestbanken mee doet er aan mee dat het kopergehal- te in de grond op ontoelaatbare wij ze wordt opgedreven. "We zullen straks op moeten passen wat we eten. Koper is niet afbreekbaar". Het gif wordt verwerkt in het vee voer om de groei van de dieren te versnellen, en komt zo ten slotte in de mest terecht. Een snelle beslis sing over een provinciale bodem- verordening vindt prof. De Wit (sta tenlid voor de P.v.d.A. in Gelder land) een zaak van de grootste ur gentie. Hij verwijt GS van Gelderland te zeer te aarzelen. "Het is volkomen verkeerd te zeggen dat er straks toch een keer een rijksregeling komt. Gelderland zou juist een proeftuin kunnen zijn om ervaring op te doen met een bodemverordening". De meeste organische mest bevindt zich in Gelderland en Brabant, omdat daar de meeste "vetmesterij" wordt bedreven. STATIEGELD OP AUTO'S VAN DE BAAN DEN HAAG Het plan voor het heffen van statiegeld (een bijdrage van f 200) op motorrijtuigen is de finitief van de baan. Minister Wes terterp van Verkeer en Waterstaat heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat hij het desbetreffende wetsont werp intrekt. Op Prinsjesdag vorig Jaar maakte de regering het plan bekend en een maand later volgde de indiening van het wetsontwerp. De heffing van sta tiegeld zou drie doelen dienen: het tegengaan van het achterlaten van autowrakken op de weg, verbetering van het kentekenregister en geduren de een aantal Jaren belangrijke in komsten voor de schatkist. Uit de schriftelijke voorbereiding van de openbare behandeling van het voor stel bleek, dat een groot deel van de Tweede Kamer niet enthousiast was. Tot de intrekking van het wets ontwerp is besloten "gezien de grote problemen waarvoor de autobranche ten gevolge van de olieschaarste is komen te staan en gelet op enige technische bezwaren die aan het wetsontwerp kleven". Hij nam aan, dat ambassaderaad Moshiri wel een onaangenaam half uurtje heeft gehad, maar dat deze zijn eigen kantoor tenslotte na ver loop van tijd ongehinderd had kun nen verlaten. Het wederrechtelijk binnendringen vond hij wel bewezen; omdat er moest worden aangebeld om binnen te komen buiten de kantooruren, omdat er een list was gebruikt, om dat de ambassaderaad met kracht de gang in was geduwd en omdat de actie een voortzetting was van het bezoek dat in de morgen al on welkom was gebleken. "Als ik had geweten dat ik hoofd van de directie radio, pers en televi sie van CRM zou worden op den duur had ik nooit het Kamerde bat over de subsidie aan De Tijd en de CRM-begroting gedaan. Wel heb ik vanaf begin dit Jaar geroepen dat Door Reny Dijkman ik wegging". Wil Wilbers, Neerlandi cus, puur sang D'66-er, stapt met in gang van 1 april uit de Tweede Ka mer om op CRM een stabieler be staan te vinden. De man die "het krantendebat" de subsidie aan De Tijd de comple te CRM-begroting en Onderwijs op ging naar Eindhoven opnieuw ter dis cussie te stellen. Gelijktijdig heeft de r* v°°f d? directie gezegd weinig o^mistisch p'P'tOT dat Z,J ,™b Mzcttings- te zijn over de toekomst van het be- Broep f** "O""'* hebben, Bedr.aB™ en hun vreedzame oogmerken steeds De Philips DSP A-directie heeft dit bebbf? '^houden, gisteren bekendgemaakt na urenlang Het Moedig leergeld, dat de Wasse- overleg met de vakbondbestuurders. naaJ?e Pollt!e al eerder b'J een De directie vindt, dat eventueel "h""" vreetame bezetting (Indo- nesië) heeft moeten betalen moet worden betrokken. Volgens haar is a^ deze een straf tot gevolg moeten markt, waardoor een eerder gevoer- »Ik wacbt op Je in Rotterdam riep de wervingscampagne voor personeel een Jongen uit het publiek naar een van de meisjes- toen mr. Stolk het weinig of niets heeft opgeleverd. Mede daardoor is de USFA-vestiging Ncht van zijn mildheid had laten de consumenten. De be- in Helmond niet uitgebreid, zoals schijnen. Want daar moesten de dames zich in het Huis van Bewa ring nog wel even laten uitschrij ven. Zoals de uiterst tevreden man- weede-kamerfractie van die duren. Dit ondanks de toezegging van ten voor zij na vier dagen weer J Wviseerd de D'66-minister de directie. hun vrijheid leerden kennen. Drs. W. A. F. Wilbers D 66 een voortreffelijke wijze in de Twee de Kamer behandelde namens zijn D'66-fractie, stopt ermee. "Die com binatie van een gezinsleven en dat van een beroepspoliticus zie ik niet", zegt hij zeer openhartig. Op 1 april is het voor hem afgelopen. Het Kamerlid Wil Wilbers heeft er dan twee perioden Kamer opzitten. Allereerst de Biesheuveltijd en daar na keerde hij op 28 mei '73 terug. "We hadden tijdens het vorige ka binet een grotere fractie. Nu die klei ner is, moet je Je in steeds meer on derwerpen verdiepen en als je je eenmaal hebt opgeworpen als belan genbehartiger van een bepaalde groep, heb je de morele plicht om dat constant waar te blijven maken. Dan kan Je niet meer zeggen: "Sor ry, ik heb geen tijd. Ook als dit de naakte waarheid is". Wil Wilbers is een geboren spreker. Zijn optreden in de Kamer was dat van een geretoutineerde kracht. "Knap vakwerk", oordeelden vrien den en tegenstanders. "Ik ben wel midden in de nacht mijn bed uit gebeld door woonwa genbewoners die in de puree zaten. Je blijft Je permanent verdiepen in de problemen van de groeperingen waarmee je bezig bent". Als student Nederlandse taal en let teren heeft hij nog college gelopen, bij Asselbergs. Beter bekend als An ton van Duinkerken. Misschien is er iets van diens relativerende "Legen de van de Tijd" op hem overgesla gen. Gewoon het begrip: je kan niet alles doen. Al deed Wilbers wel veel. "Voor '67 had ik nog nooit gestemd al was Ik geïnteresseerd in politiek.In Bergen op Zoom haalden we in '67 voor D'66 10% van de stemmen. Eigenlijk zyn we gestart ais actie groep. Toen ik in de Kamer kwam, had ik nog nooit een zitting meege maakt. In wezen ben ik non-confor mistisch ingesteld". Wilbers heeft zijn Kamertijd bloed serieus genomen. "Er blijven altijd opeenhopingen. Als ik nu zie wat er binnen een half jaar op onderwijs gebied moet gebeuren en dat er een kunst- en medianota komt, dan vraag je Je af, waar Je moet gaan schiften. Voor mij is de ellende dat wanneer ik iets op dit gebied laat lo pen. D'66 het over haar kant laat gaan". Wilbers heeft het enige maanden geleden al aangekondigd. Het werd hem teveel. Hij is typisch iemand, die iets goed of niet doet. Zijn "over stap" naar CRM was zo plotseling dat hij wat spijtig constateert: "Zelfs het Paasreces kan ik niet meer mee pikken". En dan openhartig "Soms wil Je gewoon met je gezin op stap op een vrije dag. Meestal waren er dan andere "belangrijkheden", 't Ontzettende probleem van de Ka mer is dat Je dagelijks met 5 of 6 problemen wordt geconfronteerd. Voor elk van de mensen die naar mij toekomen is hun probleem het enige, en levensgroot. Het is dan heel moeilijk om duidelijk te maken dat je nog meer werk hebt". Wilbers, die zich tijdens de debat ten rond de NOS sterk heeft geweerd is van mening: "Een Kamerlid moet zijn bek houden over de inhoud van "Den Haag Vandaag" en zo. Als ambtenaar moet je daar zeker bui ten blijven en een Kamer moet kij ken of de wetten deugen; de rechter is er om de naleving te controle ren". Hij gaat niet weg omdat hij geen toekomst voor D'66 ziet. "Ik zie mijn partij niet zo maar zinken. Lande lijk en provinciaal is onze inbreng heed duidelijk gebleken. Als ik daar naar kyk heb ik nog heel wat hoop". ADVERTENTIE CAFE RESTAURANT LEIDSCHENDAM: Winkelcentrum Leidsenhage, Weigelia 20, telefoon 01761 -6910 Voor Elke eters toet dag vao de stnaak. ■weekt

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7