„De regering propageert drugs, dus... Toeristische stroom stijgt dit jaar slechts gering Verdediger van Alpheuse Turk tegen rechter: 11 DEN HAAG „Onze minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne is de enige mi nister in heel west-Europa die het gebruik van soft-drugs propageert. De justitie kan dus bepaald met een strenge straftoemeting baseren op het drugbeleid van deze regering. Het tegendeel is helaas waar: onze regering werkt het druggebruik eerder in de hand dan dat zii het bestrijdtJ Dit zegt CHU-senator mr. F. H. Piket als advocaat op de zitting van de Haagse rechtbank waar hij op- Berkhouwer weer voorzitter Euro pees Parlement STRAATSBURG (ANP) Het twee de - kamerlid mr. C. Berkhouwer (VVD) is gisterochtend by acclama tie herkozen als voorzitter van het Europese Parlement. Hij was de eni ge kandidaat voor deze functie. Slechts één van de 183 leden, de Westduitse Christen-Democraat Li nus Memmei, stemde tegen. Mr. Berkhouwer verklaarde na zijn herverkiezing dat het parlement beslissende weken te wachten staan in zijn strijd om het recht de begro ting van de Europese Gemeenschap pen vast te stellen. Memmei, op wiens voorstel het par lement nog geen jaar geleden besloot het reglement zodanig te wijzigen dat verkiezing van de voorzitter en de ondervoorzitters bij acclamatie mogelijk zou zijn indien voor de di verse posten slechts een kandidaat was gesteld, bepleitte gisteren het recht van elke parlementariër, aan te dringen op verkiezing bij schrif telijke en geheime stemming. Onderzoek naar gebruik van slaapmiddelen GRONINGEN (ANP) Eind april gaan in de stad Groningen vijfdui zend enquêteformulieren de deur uit naar willekeurig gekozen mensen bo ven de achttien jaar. Hun zal ge vraagd worden mee te werken aan een enquête over het gebruik van kal merende en slaapmiddelen. Dit on derzoek gaat uit van het sociologisch instituut van de rijksuniversiteit te Groningen en staat onder leiding van twee medisch-sociologen, de he ren H. C. Mulder en drs T. Tijm- Stra. Het onderzoek maakt deel uit van een van de studieprojecten van het instituut. Derdejaars studenten so ciologie zijn inmiddels al bezig met het opstellen van de vragenlijsten, en zullen ook een werkzaam aandeel krijgen in het verwerken van de ge gevens. Begin Juni hopen de leiders van het onderzoek de eerste gegevens al bekend te kunnen maken. Turk (42) na steekpartij overleden OSS De 42-Jarige Turkse gastar beider K. O. is gisteravond in het Sint Annaziekenhuis overleden aan de verwondingen, die hij dinsdagmor gen opliep by een steekpartij op zyn kamer in een pension te Oss. Zijn 31-jarige landgenoot S. K., die in hetzelfde pension woonde, stak hem omstreeks half negen om tot nu toe onbekende redenen een paar keer met een mes. Het slachtoffer lag nog in bed. De dader van de steek partij was gisteravond nog steeds voortvluchtig. Een kamergenoot van het slachtof fer heeft nog getracht de dader te gen te houden. Na de messteken kon hij K. nog wel de deur uitwerken, maar werd toen zelf bedreigd en vluchtte. K. achtervolgde hem tot op straat. Daarna verdween hij ech ter. Het mes is niet teruggevonden. Burgerlijke stand van Leiden T. M. Geurts ringen; Barbara, d. en C. S. Bauer; Dirk Johannes Mar cel. z. v. J. W. P Durleux en S. C. Jaspers: Esther, d. v. F. A. J. van der Mark en H. A. Landman; Constan- G. de Ridder Kauwen hoven: Marcel, z. v. T. G. de Bruin en C. M. Mleloo. Erik, z. v. B. Eradus en H. J. van de Stolpe. GETROUWD 21 Jr.. man; W. J. J W. E M. Brunot- t*. 60 Jr.. vrouw; H de Graaf. 77 Jr.. man: J. M. Op 't Landt, 78 Jr., man; 5. Mallus, 26 Jr.. man. treedt ter verdediging van de 34-Ja- rige Turk Nihat Y„ uit Alphen aan den Rijn, die wordt verdacht van hasjhandel. De martiaal van zich af pratende gastarbeider is enkele jaren geleden ook al eens veroordeeld voor illegaal drugsbezit. Op nieuwjaarsdag 1974 is hij opnieuw gearresteerd, nadat rechercheurs in de kelderbox onder zijn flatwoning een partij hasjisch hebben aangetroffen van niet min der van vijf kilo. De Turk ontkent in twee talen dat hij weet hoe deze klomp lekkers in zijn keldertje is terechtgekomen. "Iemand moet het spul daar hebben neergelegd om mij in discrediet te brengen", deelt hij via zijn tolk me de. Een eerder afgelegde bekentenis aan de politie en de rechter-commis- saris dat hij en zijn vrouw de has jisch in december vorig Jaar hebben Geen vervroegde verkiezingen bij onafhankelijk heid Suriname SCHIPHOL (ANP) Minister mr. W. F. de Gaay Fortman gelooft niet dat de onafhankelijkheid van Surina me betekent dat vervroegde verkie zingen in Nederland moeten worden gehouden. De minister zei dit gister avond na terugkeer op Schiphol van een bezoek van twee weken aan de Nederlandse Antillen en van twee dagen aan Suriname. De voorzitter van de Konink rijkscommissie, prof. Van der Hoe ven, heeft onlangs gewezen op de mogelijkheid dat door de onafhan kelijkheid van Suriname er ver vroegde verkiezingen in Nederland zouden moeten komen omdat er dan sprake van een grondwetswijziging zou zijn. "Alleen wanneer 't statuut zodanig gewijzigd zou worden, dat het zou be tekenen dat we de Nederlandse grondwet moeten veranderen, dan is het nodig", aldus de minister. "Maar ik geloof dat slechts artikel 1 van de grondwet wijziging behoeft, welke een geografische opsomming inhoudt". Stroop stroomt over rijksweg BAARN (ANP) Op Rijksweg 1 (Amsterdam-Hoevelaken) by Baarn is gisteravond een tankauto met 25 ton stroop na een botsing met een op de vluchtstrook staand busje, ge kanteld. Een betrekkelijk klein deel van de kleverige inhoud kwam op de rijbaan terecht. Het verkeer over de ryksweg moest enige uren over een parallelweg worden geleid. De bestuurder van de tankwagen, de 39-jarige B. J. B. uit Neede, raak te met zijn wagen op de vluchtstrook, toen hij een boterham wilde pakken. Hij zag daardoor te laat een busje, dat met pech op de vluchtstrook stond. Door de botsing werd de ge hele zijkant van het busje afgerukt en over een paar honderd meter meegenomen. Alleen de cabine bleef nog heel, zodat de bestuurder, de 42- jarige H. H. Rieske uit Ingen (Be tuwe), die in zijn auto op hulp zat te wachten, volkomen ongedeerd bleef. De tankwagenbestuurder is met hoofdletsel naar een ziekenhuis ge bracht. Brandweerkorpsen uit de om geving zyn de hele tyd paraat geble ven en hebben na het wegslepen van d« tankwagen de stroperige massa van de rijksweg gespoten. nrno-.l&jj LEIDEN Aan de Leidse universi teit is gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen A. L. Coetzee te Waverley, Pretoria. Tot doctor in de geneeskunde is gepromoveerd F. R. Hohmann te Leiden en tot doctor in de letteren J. L. Locher te Leiden. Aan de universiteit hopen te pro moveren tot doctor in de geneeskun de H. van Someren te Voorschoten (woensdag 20 maart), en tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen P. C. M. van Woerkom te Leiden (woensdag 20 maart) en J. H. Lupker te Leiden (woensdag 27 maart). Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam hoopt N. van Rooijen te Al phen aan den Rijn op vrijdag 15 maart te promoveren tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap- meegebracht uit Turkije, „verklaart" hij met de mededeling dat men hem bij gebrek aan een tolk verkeerd moet. hebben begrepen. "Ik heb nog nooit in mijn leven iets met hasj te maken gehad". Wanneer de president hem voor houdt dat hij al eerder voor hasj handel is veroordeeld, laat Nihat Y. met stentorstem in perfect Neder lands weten dat hij ook toen on schuldig naar de gevangenis is ge zonden. Officier van Justitie Jhr. mr. Van de Poll benadrukt in zijn requisitoir dat Nihat door de eerdere veroorde ling al nadrukkelijk was gewaar schuwd dat in ons land de handel in drugs streng wordt gestraft. "Dat wil de regering ook", laat de officier zich ontvallen. Hij eist tegen de ver dachte een jaar gevangenisstraf met aftrek. Verdediger mr. F. H. Piket, als CHU-senator een tegenstander van het vrijlaten van drugsgebruik be toogt in zijn rol van advcoaat dat de eis veel te zwaar is...omdat een zo strenge straftoemeting niet kan steu nen op he tolerante drugsbeleid van de huidige regering. Vonnis 26 maart. Fout met radii actief afval liep goed af ivm AMSTERDAM Een bare vergissing met rad:o-actii val is voor 2 Marokkaanse sd makers, die het afval in plastic niszakken deden, goed afgolopq een medisch onderzoek, dat dai de vergissing werd ingesteld, ls ken, dat de beide Marokkanen geen spoor van besmetting 1 opgelopen. In dienst van het partlc V schoonmaakbedrijf Westerveld den de Marokkanen op din» maart de ter waarschuwing geverfde drums in een kamer vi Jan Swammerdam Instituut, gi naast het Wilhelmina Gasthuist Medewerkers van het institui i merkten dit vrijwel onmiddelli sloegen alarm. Het resultaat w het afval nog kon worden haald voor het via de normale nisdienst naar een openbare plaats zou zijn vervoerd. Volgens de leiding va: tuut is de fout door de Marok zelf gemaakt. Op de deur van i wuste kamer staan waarschuj in het Nederlands en in het N kaans. De toegang is voor ie4 verboden, behalve voor enkele i werkers van het instituut. Droogte treft Canarische eilanden ROTTERDAM Als gevoj1 de ergste droogte, die de Cana rische eilanden sinds 5 jaar ben gekend, werden de toerist afgelopen weken bedreigd doo tekort aan water. Inmidels h n enkele regens ervoor gezorgd enige verlichting werd gebrach tl toerisme heeft er, zo verteld! i< aantal hotelhouders in Rotterd^e nu toe .niet onder geleden, neemt echter niet weg. dat i geen maatregelen worden geti het tekort aan water in de toe wel problemen kan opleveren v hotels en appartementen. Het eiland, dat het ergs het watertekort wordt getrofl Gran Canaria Een bezoeker e dit eiland meldde dat het water t zelfs op de zwarte markt wen i kocht. BONN/KATWIJK/NOORDWIJK ,.De toeristische industrie in Nederland behoeft 1974 niet al te somber in te zien. Ik verwacht ook voor dit jaar nog een lichte groei van buiten landse vakantiegangers, die ons land zullen komen bezoeken. De tijd van rond 1960, toen het toeristische bezoek met spron gen omhoog ging, zie ik echter voorlopig nog niet terugkeren. Daar moeten we mee leren te leven". Dat vertelde Jo Strijkers, directeur van het Nationaal Bureau voor het Toerisme in Den Haag, tijdens een gesprek dat we met hem hadden op de Rijn- cruiser "Holland Pearl", die onder het motto "Holland ist da" momenteel zeven Rijnsteden aandoet om de aandacht te vesti gen op de vakantiemogelijkheden, die Nederland heeft te bieden. Door Cees Combee De verwachtingen over de komst van Duitsers, voornamelijk uit het Rijnland en uit Westfalen, zijn zeer positief. Wel hebben velen door de energiecrisis veel later geboekt dan voorgaande Jaren het geval was en ook is er een categorie, die kenne lijk wat dichter bij huis wil blijven en daarom het oog heeft laten vallen op Nederland. De situatie op de Bel gische markt is eveneens zeer posi tief en voorts ziet het er naar uit, dat er dit Jaar meer Fransen zullen ko men. In hoofdzaak is dat te danken aan het slagvaardiger N.B.T.-appa- raat in dat land. De eerste resulta ten van het inslaan van nieuwe pro pagandistische wegen zijn momen teel reeds duidelijk zichtbaar. Over Engeland had Strijkers be paald geen reden om te Juichen. Hij zei: "Het is daar voor ons altijd een zeer belangrijke markt geweest In de reissector is het er momen teel zeer miserabel gesteld. Poli tieke en economische omstandighe den zijn daar de oorzaak van. Spe ciale Engelse vakantiebestemmingen storten als een kaartenhuis ineen; Spanje. Noord-Afrika. Roemenië. Joe goslavië en ga zo maar door. Over de "tulip tours" valt nog weinig te zeggen. De indruk was. dat de ver kopen van deze vaak korte reizen naar de Kust- en Bollenstreek met een heel klein percentage zijn geste gen. Wel wordt er momenteel over annuleringen gesproken. Een Juist beeld is echter thans nog niet te ge ven. Hoe het allemaal afloopt zal over enige weken blijken". Strijkers gewaagde van grote zor gen over de Amerikaanse markt. De moeilijkheden liggen daar meer op het psychologische vlak. Veroor zaakt door de devaluaties in 1972 en in 1973. De Amerikanen, die vorig jaar Europa en Holland bezochten, kwa men tot de schrikbarende conclasie. dat de dollar niets meer waard was. Met de meest wilde verhalen kwam men thuis en zelfs werd beweerd, dat men niet meer welkom was in Euro pa. De energiecrisis heeft er bepaald ook geen goed aan gedaan reizen naar Nederland te ondernemen. De voorpagina's van de Amerikaanse kranten bevatten foto's van de lege autowegen, zodat de lezers de indruk kregen dat ze beter niet naar Euro pa konden gaan. Daardoor ontstond er een "run" op vluchten naar va- kantiegebieden als Hawaï. Er werd echter niet bij verteld, dat het in Amerika op energiegebied veel slech ter is gesteld dan in Europa. In het allergunstigste geval zal de toeristi sche stroom uit Amerika gelijk blij ven, zei Strijkers, die op zijn reizen naar Amerika wel had kunnen con stateren, dat Nederland er daar be ter op staat dan een aantal andere Europese landen. Uit de gegevens blijkt, dat steeds meer Japanners naar Nederland komen. Er kan een groeipercentage worden verwacht van zestig tot tachtig procent. Vakantiegedrag Op initiatief van de Studienkreis für Tourismus werd in 1972 een uit gebreid onderzoek ingesteld naar 't KATWIJK AAN ZEE Nog maar een paar weken en dan staan er weer vele paviljoens met terrassen en badkabines op het Katwijkse strand. In de schuren wordt momenteel de laatste hand gelegd aan de houten bouwsels. Er wordt driftig getimmerd en ge verfd. Op het gebied van de op bouw op het strand kan één de eerste zijn. Dat is meestal strandexploltant Willy de Lange. Ook nu weer was hij als eerste aanwezig om voorbereidingen te treffen voor de opbouw van zijn paviljoen in "De Zuid" bij het ge bouwtje van de Katwijkse Red dingsbrigade. Eerste werkzaamhe den zijn altijd het rechtschuilj van het strand met een bulldOjl en het maken van de bekistii waarop het houten gebouw k(d te rusten. Deze activiteit duidt e op, dat het voorjaar weer in zld is. Op de foto van Jaap van Dili; is Pieter C. van den Bos zig met het kwasten van de date van zijn houten bouwsels. vakantiegedrag van de Westduitse bevolking. Op basis van de versche nen rapporten heeft de afdeling re search van het Nationaal Bureau voor Toerisme één van de parti- panten in dit onderzoek een ken schets gemaakt van het vakantiege drag van de Duitsers voor wat Ne derland betreft. Dit had enige be langrijke uitkomsten tot gevolg. Van de Duitsers, die in 1972 met vakantie gingen, koos 2.16 procent Nederland als bestemming Dat wil zeggen, dat er rond 495.000 Duitsers ouder dan veertien jaar een maal vijf dagen of langer in Nederland verble ven. Van hen heeft vierendertig pro cent een netto maandinkomen van tussen de 1500 en 2000 DM. Bij Duit se gezinnen met jonge kinderen is Nederland vooral erg in trek. Deze Duitse kinderschaar bestaat voor 'n groot deel <55 procent) uit school gaande jeugd. Uit het onderzoek is voorts geble ken, dat Noordrijn-Westfalen voor Nederland de belangrijkste leveran cier van toeristen is. Van elke vier Duitsers, die in ons land hun vakan tie doorbrengen, komen er drie uit deze deelstaat Niet minder dan 84 procent van de Duitse vakantiegan gers komt naar Nederland met de auto, ongeveer 9 procent met de trein en circa 5 procent met de touringcar. Het percentage autotoerisme naar Nederland is in vergelijking met an dere landen zeer hoog en onder streept nog eens het belang van deze vorm van toerisme voor ons land. Een opmerkelijke gewaarwording was, dat tachtig procent van de Duit sers de vakantie in Nederland regelde, veertien procent de één of andere wijze gebruil een reisbureau en slechts vijf cent liet de organisatie ov reisbureau (trein- en busarn menten). Van de Duitsers ruim tachtig procent uitsluiter ontspanningsredenen met val naar Nederland. De badpM vervullen voor dit reismotief twijfeld een belangrijke functi meest geliefde logiesaccomitf van de Duitse vakantiegangers kleinere hotels en pensions 26i cent) en kamers bij particü (15.6 procent). Opvallend het grote aantal kampeerders procent), onder te verdelen tt procent tentbezitters en 9.4 pf caravaneigenaren.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4