tedt stichting Pieterskerk? EERHERSTEL VOOR DE FIETS" „Bedrijf zonder produkt" jerede kansop subsidie Centrum voor Vakopleiding van Volwassenen: NSDAG 13 MAART 1974 Stokpaardje van Marietje v. d. Molenkandidaat-statenlid: gebót 1 (brDORP "Ik vind het dan ik gedacht had en het ook beter af dan ik gedacht ToJ»larietje van der Molen vindt z 'n rotnaam is 29 jaar Vets n sinds september 1871 raads- de PvdA in Leiderdorp. Ze niet op gerekend raadslid BijeA, ze stond nummer 4 op 'olitii aar toen raadslid Boot door 0 amheden het raadslidmaat- Ïuü moest neerleggen en de op- r een kindje moest krijgen roy! automatisch Marietje culair want ze kwam gelijk met een motie op de proppen die door de an dere raadsleden verbouwereerd werd gesteund. Zij is huisvrouw van beroep en vindt het jammer, dat de meeste raadsleden het raadslidmaatschap 'n aardige vrijetijdsbesteding vinden. 't Is méér", zegt zeer kort gelokte Marietje. Zij heeft de smaak van de politiek te pakken gekregen. Ge steund door "promotor" Johanniek, echtgenoot en PSP-er, is zij een stap je verder gegaan en staat zij nu nummer één op de lijst PvdA kies kring Leiden voor de Provinciale Staten. Er moet wel iets bijzonder gebeuren wil Marietje niet gekozen worden en het lijkt dus reeël dat de charmante Leiderdorpse binnenkort zitting zal nemen in de Provinciale Staten. Streekplannen Door haar raadslidmaatschap en haar studie politieke en sociale we tenschappen komt zij niet onbesla gen ten ijs en is zij van plan de helft tot twee derden van de dag aan het raadswerk en statenwerk te gaan be steden. Zij vindt het jammer dat de Provinciale Staten de mensen niet zo aanspreekt terwijl het werk van de "provincie" in belangrijke mate de onmiddellijke leefomgeving van de mensen aangaat. "Denk maar aan de vaststelling van de streekplannen en de aanleg van wegen". Het leefmilieu gaat Marietje v.d. Molen en man Johanniek zeer ter harte. Als je naar haar "stokpaard- Je" vraagt zegt ze: "Eerherstel van de fiets". Misschien wat te simplis tisch gesteld, maar zo is het toch wel. Zij heeft met haar man lang ge sproken over de vraag of zij hun "le lijke eend" wel echt nodig hadden. Nadat zij na vele autovakanties 'n hebben afgevraagd: hebben wij een auto echt nodig? kwamen zij tot de slotsom dat dat niet het geval was en deden zij de auto de deur uit. Ze zijn hem sinds vorig jaar mei kwijt en vinden het zalig. Zij vinden dat er veel nare dingen aan het autobe zit kleven, 't Maakt de mens ook zo jachtig. Hun tempo is er nu rusti ger op geworden. Haar filosofie over fiets-auto-mi- lieu komt uitstekend overeen met 't verkiezingsprogram van de PvdA voor de Statenverkiezingen die de hoogste prioriteit geeft aan het her stellen van een woon- en leefmilieu waar de mensen zich mee kunnen idèntificeren. Marietje van der Molen: waar- Een paar punten van dat programma om gewichtig doen? zijn; het open houden van de nog (Foto Jail Beentjes) aanwezige groene ruimte, het beper ken van de vervoersbehoefte, priori- paar keer met de fiets op vakantie teit voor het openbaar zijn geweest en zich nog eens goed ven particulier autovervoer rietje staat er geheel achter. Over het raadswerk zegt zij nog dat de vele vergaderingen haar niet vervelen en dat zij eigenlijk maar 'n topje van de ijsberg zijn. Het groot ste deel bestaat uit het voorbereiden op het gemeentehuis door bestude ring van de stukken. Over politici: Marietje vindt dat het doorbreken van de status van de "politicus" erg belangrijk is. Het traditionele beeld van de politicus is iemand met wie je niet gauw een praatje maakt. Er staat een muur tje van gewichtigheid omheen. Ma rietje vindt dat de politiek niet over de mensen heen gaat. 't Gaat de mensen aan. Daarom mogen de men sen haar Marietje noemen, gewoon gezellig, het praat veel makkelijker. Waarom gewichtig doen. De men sen maken toch de politiek RONALD VEEREN. jug IEN Alleen particulier initiatief kan de Pieterskerk nog redden. Zodra de kerk in Idom komt van de overheid, nationaal of lokaal, dan is zij verloren en gaat ze dezelf- fcg op als bijv. de Zijlpoort, het Herenlogement en de Latijnse School, gebouwen, die n deplorabele staat verkeren en waarvoor geen geld is om ze te restaureren. Neder- i)« blijkt niet in staat te zijn voor eigen monumente te kunnen zorgen. stelde wethouder Kret. te schappelijk leven een functie krijgt. - 'c in de commissievergadering Daarvoor zal jaarlijks sec zo al een emene en bestuurlijke aan- bedrag van twee ton op tafel moe eden, gisteravond onom- ten komen, aldus Kret. Er mag in vast. Nu zowel gemeente, ieder geval op bijdragen van de uni- Diversiteit als de Hervormde vesiteit worden gerekend, vertelde burgemeester Vis, aangezien zij van plan is een aantal bijeenkomsten elk jaar in de Pieterskerk te houden. Daarnaast zal gezocht moeten wor den naar particuliere bijdragen waar mee de eventueel op te richten stichting of vereniging zich in het bijzonder bezig zou moeten houden. Vis meende dat het mogelyk moest zijn om b.v. ook Amerikaanse bron nen aan te boren, spelend op de "soit feelings", die de Amerikanen (Pilgrim Fathers!) jegens de Pie- bp de Pieterskerk niet (langer eer kunnen of willen nemen, moeten w<>rden naar een ^oplossing om te voorkomen, monument ten prooi valt aan adeloze klappen van de slo- ndai ner' Een groep geïnteres- zio 1 beraadt zich daar al enige rer. Zij bestaat uit de heren n Vis. die er beiden "ten per- idse :en zoals de burge- v r gisteravond nog eens na- t^j ijk wilde vaststellen, en niet Me van hun gemeentelijke terskerk koesteren, zitting in hebben, alsmede de Cath als representant van het bestuur van de universi- Plantenga namens iting Leids Universiteitsfonds, niet overigens snel spijkers met koppen geslagen moeten worden. Na 11 april is de Pieterskerk namelijk GERKEMA UIT RAAD LEIDEN Het 'raadslid Gerkema heeft wegens verhuizing naar Schie dam zijn functie neergelegd. Gerke ma kwam in 1970 in de raad namens de Kabouterpartij. Later trad hij toe tot de fractie van de PSP. Hij moet. echter opgevolgd worden door één van de kandidaten van de lijst, die de Kabouters in 1970 hebben in ge diend. De meeste daarop voorkomen de personen zijn inmiddels ook al verhuisd. Is er geen kabouter meer te vinden, dan blijft de raadszetel tot 1 september - wanneer de nieuwe raad geïnstalleerd wordt - onbezet. Patty Muller wel deskundig at LEIDEN Burgemeester Vis heeft gistermiddag het totaal vernieuwde -pand van Peek en Cloppen- burg aan de Breestraat geopend. Nieuw is de afdeling voor de vrouw. De gehele begane grond is voor haar gereserveerd. De heren zullen voortaan hun heil op de eerste etage moeten zoeken. De dames kunnen terecht in de Promiss"-afdelingeen tegenhanger van de "Promode"-afdeling, die voor de heren is bedoeld. Op deze afdelingen, die zich ook wat het uiterlijk betreft onderschei den van de rest van de zaak, vierde natuurlijk denim (tegen redelijke prijzen) hoogtij. (Foto Jan Holvast) als afgevaardigde gdij van de Hervormde ge- Van de Koppel namens de Groen namens de Pieters- jk, Gmelich Meijling na- O en Weiland als repre- i een aantal culturele in- pn. mderzoeken de mogelijkheid, rechtspersoon, moeide vorm van een stichting die erskerk in beheer en eigendom eemt en als gesprekspartner men bij verzoeken om subsi- de restauratie. Burgemees- vertelde gisteravond dat uit ten met het ministerie van tbleken is, dat er een "gere is" op subsidie is. Hoewel de t kerk nog "gezond van lijf en 9_li i is", zoals wethouder Kret 't pe. zullen de restauratiekos- ook het orgel een op art krijgt en er bv. ook ver- verzekerd. De premies, die door het rijk betaald zijn, lopen dan af. Dat betekent dat alle schade posten na die tijd voor rekening van de eigenaar, i.e. de Hervormde ge meente, zullen komen. Die dan ook, zij het op zeer voorzichtige wijze, het woord "slopen" al heeft laten vallen. ADVERTENTIE U houdt nog van de originele INDISCHE RIJSTTAFEL met pittige scherpe kruiden. INDISCH RESTAURANT KoMtji ^\0B (tegenover Stadsgehoorzaal) ADVERTENTIE „Argenta"SuperLux: de lamp met 30 meei licht op tafel voor dezelfde stroomkosten LEIDEN - "Een bedrijf zonder in het gebouw aangelegd produkt", zo kwalificeert de heer P. Eek van der Sluijs de instel- i tweeëneenhalf mil- zo'n twee g8^ edragen. >itatie groter probleem in feite dan auratie is de exploitatie van 't wanneer het in het maat- ling Weinig bekendheid Het Centrum voor Vakopleiding i hij zich directeur mag Volwassenen geniet niet die bekend- noemen: het Centrum leiding van Volwassenen Rooseveltstraat (45). De vergelijking met ei gaat aardig op. In het centrum geldt een vijfdaagse werkweek (of beter leerweek), iedere cursist krijgt Vakop- heid die het zou moeten hebben. II- n de lustratief is bijvoorbeeld het aantal cursisten die momenteel één van de bedrijf, vijftien vakopleidingen volgen: 68 op een beschikbare capaciteit van 100. Dat ligt niet aan de opleiding het gros van de cursisten sluit de oplei- k« ODEN Een 4-jarig Leide rs e werd maandagmiddag op de ringswetten zijn er -loon, de sociale verzeke- irgerkade, toen hij langs de rijbaan overstak, nPt doo een auto. Het ventje, weekloon dat overeenkomst met het ding met goed gevolg af noch aan eventueel gering potentieel van voor een opleiding van het centrum in aanmerking zouden kunnen komen. wordt met duidelijke resulta ten arbeid verricht. Dat er geen produkt wordt afgele- A.s. vrijdag van half twee tot vier uur en za terdagochtend van ne gen tot twaalf wordt er im het Centrum voor Vakop leiding van Volwassenen een openbare les gehou den om het publiek over de mogelijkheden van het centrum te informe ren. Deze les is voor ieder toegankelijk. B meter werd weggeslingerd, verd ligt voor de hand. Want de ken er slechts 16 uit Leiden afkom- 'S 1 i Acadf Leiden telt zoals bekend relatief 't stig. En dat aantal krijgt dan nog de is toegerust. evengoed op het centrum worden ge plaatst wanneer zij een verklaring van de directeur van een LTS kun nen overleggen waarin staat dat ze niet op een LTS kunnen worden geplaatst. De kandidaat die voor plaatsing in aanmerking komt. wordt getest en medisch gekeurd. Daarna kiest hij in genoegzaam overleg met arbeids bureau en centrum een opleiding. En ontwikkelt hij/zij zich tot een vol waardig vakman (-vrouw)), die vol gens de heer J. den Holder, voorzit- de commissie van advies voor de directeur van het centrum, door met voldoende kennis en kun- Ik kan me best voorstellen mej. De Ridder en H. Schouten zc fel van leer trokken in de rubriek "Le zers schrijven" in uw krant van af gelopen dinsdag in verband met het artikel van Patty Muller. Waarschijnlijk zijn beiden zelf lid van de Leidse Technische Club voor Kappers en zien ze daarom hun werk niet graag afgekraakt. Maar ik wil toch wel even onder de aandacht brengen dat kapsels, ge maakt in de sfeer van een technische club of concours, bijna nooit draag baar te noemen zijn, omdat ze alt:jd toegepast worden op modellen, wiar haar daar uitermate geschikt voor is. Dergelijke kapsels zijn niet voor ie dere haarsoort van toepassing. Wat betreft de nieuwe haarlijn 1974: wij zijn zelf naar Parijs ge weest en ik moet zeggen, dat wij er ook niet kapot van waren. En of de ze haarlijn wel zo draagbaar is, dat betwijfel ik ook ten zeerste. Ik ge'oof dat de gemiddelde Nederlandse hip per eens verder moet kijken dan Parijs en zich niet druk moet maken over een ondraagbaar kapsel dat daar toevallig vandaan komt. Ik geloof dat Patty Muller toch deskundiger is, dan beide brief schrijvers lieten blijken. DANIEL SLOOS. chef-kapper Hairotheek Jacques van Bellen, Langevoort 11, Oegstgeest. KAPPERSSHOW ONDESKUNDIG VERSLAGEN Tot mijn spijt moet ik één van Uw medewerksters ondeskundigheid ver wijten. Het stukje in Uw krant van 5-3-1974 geschreven door Patty Mul ler over haar bezoek aan de kappers show laat dit duidelijk blijken. Dit was een goede demonstratie, met veel inzet van het vak, en de op zet is dat het publiek naar de zaken gaat. Wanneer je dan zo een verslag leest, dan laat het publiek het ook afweten, en gaat thuis zelf experi monteren. Wat betreft de organisatie was er vanuit de vakwereld veel lof, dit ter afronding van dit schrijven. Mis schien is 'n kleine rectificatie moge lijk, waarvoor de kapperswereld U dankbaar zou zijn. Q. J. M. VAN KEMPEN WormerveeTstraat 161 's-Gravenhage RIJNSBURG/UTRECHT Aan de Rijksuniversiteit van Utrecnt is D. van Iterson Dzn. te Rijnstourg ge slaagd voor het tandartsexamen. ADVERTENTIE Ijn neus. Overbrenging naar sen die in het centrum werken, vol- grootste aantal werklozen in de pro- wat meer gewicht wanneer blijkt dat opleiding, die weliswaar ster ke overeenkomsten vertoont met bedrijfsproces, maar uitsluitend de bouw- of metaalsector kunnen vol de 68 cursisten, blij- vincie. Velen van hen zouden in het het aantal Hagenaars, mensen die centrum een gedegen vakopleiding in uiteindelijk niet binnen het voedings- Individueel Toch houdt Van Eek van der Sluijs het er maar op dat grote groepen van mensen, ondanks de toch niet ge ringe publiciteit via advertenties zelfs specifiek gerichte cursussen) van hot bestaan van het cenibrum niet op de hoogte zijn. Tweede kans Na de opleiding of ter afsluiting daarvan zijn ook examens mogelijk en zelfs de mogelijkheid om zich in een bepaald vakgebied verder te ont wikkelen (via hogere opleidingen of reëel. Het Centrum voor Vakopleiding van Volwassenen in Leiden is één van de 25 centra in het land die via 28 ver schillende opleidingen in de bouw- en metaalsector een (tweede) kans bie den aan hen (man of vrouw) die aan het arbeidsproces zijn onttrokken door bedrijfssluitingen of mechanisa tie of door een gebrek aan oplei ding een weinig opwekkende positie in het arbeidsproces op zich af zien komen. Het centrum voorziet kort om in scholing, omscholing en bij scholing. Het centrum ressorteert onder het ministerie van Sociale Zaken en het directoraat-generaal voor de arbeids voorziening. Het staat in nauwe ver binding met de gewestelijke ar beidsbureau^ in het „voedingsge- bied" (Leiden, Alphen aan den Rijn, Lisse en Zoetermeer) die verant- En volgens de directeur, de woordelijk zijn voor de plaatsing van ter van cursisten. Ook een getuigschrift behoort tot de mogelijkheden, maar dan moet men na de opleiding gedurende een Jaar in een bedrijf werkzaam zijn ge weest. In het centrum ligt het accent op het individueel onderwijs waarbij 'n versnellende methodiek wordt ge hanteerd. De opleidingen bestaan voornamelijk uit twee-derden prak tijk en een derde theorie. Wanneer de cursist twee-derden van de oplei ding achter de rug heeft, loopt hij geurende twee weken stage in een bedrijf Van Eek: „Om alvast wat van de bedrijfssfeer te proeven". Na de opleiding wordt aan de cursist ge- reeschap verstrekt en gaat hij re tour naar het arbeidsbureau dat hem behulpzaam is bij het zoeken naar werk. Op die manier zijn er sinds 1947 in totaal 3245 cursisten afgeleverd: 1983 in de metaal en 1262 in de bouw. In principe zijn de opleidingen van het centrum toegankelijk voor men- 18 Jaar en ouder. Maar commissie van advies (waarin ook de vakbonden zijn ve- tegenwoordigd) en de directeur van het Leids gewestelijk abeidsbureau, Rijswijk, mogen de marge waarbimien uitzonderingen nog velen volgen: „Er is volop werk- van de praktijkruimten in het Centrum <)oor Vakopleiding van Volwassenen, waar cursis- bezig zijn zich het vak van timmerman eigen te maken. (Foto Jan Holvast) mogelijk zijn, is vrij fors. Werkwil ligen „Toch wel een voorwaarde' vindt directeur Van Eek van der beeld is Sluijs beneden 18 Jaar kunnen door...? gelegenheid. De toevoer van arbeids krachten naar de metaal bijvoor- beneden peil. En waar- Uw eigen modehuis laat sprookjes weer spreken Welke vrouw denkt niet met 'n glimlach terug aan haar „meisje-zijn", die tijd van sprookjes-prinsen en -prinsessen. Die zalige verhalen waarin wonderlijke werkelijkheid zich hulde in 'n opwindend waas van mysterie. Uw eigen modehuis heeft 'n vleugje van die jeugdromantiek. 't Spiegeltje-aan-de-wand vertelt u eerlijk waarom 't schattig deux-pièces u zo snoezig staat. Verhaalt over schitterende composé-tintjes die in 'n gebloemde blouse zo heerlijk harmoniëren met de kleur-komposities van 'n kloeke rokje. Zomaar 'n sfeer- voorbeeldje uit 'n kollektie die met zorg werd samen gesteld om echt vrouw te zijn Èn juist daarin onderscheidt zich uw modehuis van 'n modewinkel Met de hand op 't hart: ons modenieuws is uw moeite waard! 'Waal*) iijode

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3