luitse tv schrapt na 1 protest abortus Crisis in het Portugese leger m 'ERELDVOEDSELVOORRADEN [JN ERG SNEL GESLONKEN Autonomie voor Iraakse Koerden Man doodde gijzelaars en pleegde zelfmoord een miljoen gulden aan prijzen i alitie n rood rooms Belgie OPEC wil olieprijs handhaven Russische kritiek op Dajan Meningsverschillen over gebieden in Afrika ff 12 MAART 1974 PAGINA ADVERTENTIE j (ANP) Claude gysson, Europees commissaris Ontwikkelingssamenwerking, ift gisteren in Brussel de nood- geluid inzake het steeds snel- toenemend voedseltekort in de eld. De laatste twee Jaar is de jatie alsmaar verslechterd. Het Inste ongeluk bij de voedsel - irziening kan nu leiden tot jgersnood op grote schaal en npen, zo verklaarde hij op een persconferentie. Cheysson zei: op korte ter mijn kan de situatie dramatisch worden. Het zou misdadig zijn als we dat niet onder ogen zien. De Europese commissaris heeft, samen met landbouwcommissaris ir. Pierre Lardinois, een memo randum opgesteld dat aan de raad Is gezonden en dat een pleidooi Inhoudt voor een voedselhulppro- Het komt er op neer dat de gemeenschap verbintenissen voor voedselleveranties aangaat voor termijnen van drie jaar. Verder moet ze haar voedselhulp meer diversifiëren. Ook wil de Europese commissie, dat er een soepeler be heer van de voedselleveranties komt, m.a.w. dat de commissie daarvoor meer zelfstandigheid en verantwoordelijkheid krijgt. De commissie wil dat de EEG zich voor de komende drie jaar verbindt per jaar minstens 1,7 mil joen ton granen (maximaal 2.5 miljoen ton), 80.000 ton magere melkpoeder (maximaal 120.000 ton), 45.000 ton boterolie (hoog stens 65.000 ton) en 10.000 ton sui ker (maximaal 40.000 ton) te le veren. fN Het Westduitse tv-actualiteitenprogramma Pano- leeft het gisteren buiten het geprogrammeerde onderdeel i stellen waarin van een zaterdag in West-Berlijn onder- zwangerschapsonderbreking zou worden bericht. rare druk van de Westduitse ien en de christen-demo- oppositie, en met uitzicht rafproces is dit programma- uit de uitzending verwij- protest tegen dit besluit dredacteur Peter Mersebur- Igerd het gekortwiekte pro- te presenteren. De verbin- isten werden nu van papier Deze PEUGEOT 104 waarde 8.595 met zuinige, krachtige 50 pk motor, 135 km/u; voorwielaandrii- vrng; versnellingspookje; draaistraal slechts 492 cm; schijfremmen voor, trommelremmen achter; vier portieren; rondom veiligheidssloten; automatische remkrachtverdeler en rembijstelling 19 iedere week één van de weekhoofdprijzen, die u kunt winnen wanneer u voor 1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie (t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie) in deze laliteitenrubriek Panorama Blijken met Brandpunt of et Nieuws) valt onder ver- eliikheid van de ARD, een samengestelde omroepor- waarin een aantal regio- Iers zijn verenigd .De meer- 'an de directeuren van deze les is voor het dreigement olieke zijde door de knieën ling was over een abortus te die was uitgevoerd volgens lederland gebruikelijke af- )de. Voor West-Duitsland, in ht aanzienlijker behouden de tv-berichtgeving een lebben betekend. De zwan- onderbreking was in alle leid zaterdag voor veertien West-Berlijn op een vrouw ar (moeder van drie kinde- icht. De dag daarop hebben is een persconferentie waar- fragment 's avonds via de Uitgezonden, de deelnemen- zich ze]f beschuldigd van die in West-Duitsland nog strafbaar geldt. Tegen de officier van Justitie ndernomen. hun provocatieve hande- cht om "de huichelachtig- de thans bestaande strenge |en aan de kaak te stel- druk uit te oefenen op het parlement, dat zich in april in tweede en laatste lezing bezighoudt met een hervorming van de thans bestaande abortusbepalingen. Voor een voorge stelde regeling, die algehele strafvrij- heid bij abortus binnen de eerste drie maanden beoogt, is in de bonds dag, vooral door de oppositie der christen-democraten geen meerder heid te vinden. Intussen heeft vandaag het weekblad Der Spiegel een lijst van 324 artsen gepubliceerd, die allen open verkla ren dat zij in het verleden zonder fi nanciële motieven zwangerschappen in West-Duitsland hebben onderbro ken. De officiële uitslag van sche verkiezingen bevestigt ns die zich gisteren al afte- b de kamer van volksverte- Ügers kreeg de CVP 72 ze- 5), de BSP (socialisten) 59 de PVV (liberalen) 30 (min blksunie 22 (plus 1), het 25( min 2) en de commu- partij 4 zetels (min 1). senatoren die rechtstreeks moesten worden kreeg de 37 (plus 3), de BSP 29 (min W 16 (plus 1), de Volksunie 2), het FDF-RW 13 (min 1) Communistische partij 1 Bij de verkiezingen voor de raden (provinciale staten) het FDF-RW 7 zetels, de le 3. Alle overige partijen [Winst. blanco of ongeldige stem- 5 een half miljoen (7,9 tter Wilfried Martens ffavond dat een herstel van s-rood-liberale coalitie van iet-Leburton hem niet waar- Ik leek. Op grond van de cij- hij verder niet veel andere theden dan een coalitie van en en katholieken (samen 131 212 zetels in de kamer), [oorzitter Frans Groot Jans a rooms-rode coalitie frdig zou zijn, omdat de so- hebebn verloren, voorzitter Jos van Eynde was 'oing dat de liberalen zich l anti-socialistische campagne deelneming aan een nieu- rïng hadden uitgesloten. WENEN Er zijn aanwijzingen dat de organisatie van olie-exportlan den (OPEC) de olieprijzen in ieder geval tot 1 juli a.s. op het huidige peil zal handhaven. Dit is gisteren uit goedingelichte bron vernomen. Financiële deskundigen uit de twaalf OPEC-landen zijn gisteren in Wenen achter gesloten deuren be sprekingen begonnen over de olie prijzen. De commissie van deskun digen moet de ministers van de OPEC landen, die zaterdag op het hoofd kwartier van de organisatie in We nen bijeenkomen, een aanbeveling doen over de prijzen voor het twee de kwartaal van dit Jaar. Volgens ingewijden is er geen dui- deHijke ontwikkeling in de richting van een verlaging of een verhoging van de prijzen, zodat eenstemmigheid over handhaving van de sinds 1 Ja nuari geldende prijzen waarschijn lijk moet worden geacht. Onder de Arabische olie produce rende landen is op het ogenblik geen meerderheid te vinden voor ophef fing van het verbod op de export van olie naar de Verenigde Staten. Dat is gisteren in Beiroet verklaard van de kant van de Organisatie van Arabische Olie-exportlanden (OAPEC). Ingeval woensdag werkelijk in Tri poli, de hoofdstad van Libië, de con ferentie wordt gehouden is het nog meer de vraag dan het was of het verbod zal worden opgeheven dan wel verzacht. Libië is er tegenstander van terwijl Algerije bang is voor een aanzienlijke daling van de prijs van ruwe olie. De minister van oliezaken van Koeweit, Abdel Rachman A tiki be reidt 'n compromis-voorstel voor dat voorziet in een „symbolische" door breking van het vérbod. Irak heeft besloten weer niet aan de olieconfe- rentie deel te nemen. Aboe Dhabi wil geen standpunt innemen maar af wachten welke meerderheidsontwik keling ontstaat. VILLENNES-SUR-SEINE (AP) De Italiaanse arbeider Santo Gras- so die zich zondag had verschanst in het huis van een collega heeft diens echtgenote en 7-jarig zoontje om het leven gebracht en daarna de hand aan zichzelf geslagen. De politie verklaarde dat de main slaaptabletten innam en zich daar na door het hoofd schoot toen de politie gisteren het huis bestormde. Bij hun tocht door het huis von den de agenten de lichamen van me vrouw Gaumer en haar zoontje. Ver moedelijk heeft Grasso hen waar schijnlijk reeds zondag, kort nadat hij in huis binnendrong, doodgescho ten. Grasso, verschanste zich zondag in het huis na een dubbele mocfrd die hij even tevoren had begaan. Kennelijk zonder motief schoot hij buren dood omdat ze volgens hem teveel lawaai maakten. Alle pogingen om met Grasso in contact te komen leverden niets op: een psychiater probeerde via een megafoon met hem te praten. Ook een Italiaanse collega van Grasso, probeerde hem te overreden. „Denk aan Je gezin. Bega niet nog meer stommiteiten. Je bent een intelligente, hardwerkende man", zo riep Mario hem toe. Er kwam echter geen antwoord. Later verklaarde de politie dat Grasso alvorens zelfmoord te plegen nog de woorden „het spijt me" op en blaadje uit een schoolschrift heeft gekrabbeld en deze boodschap op 'het lichaam van de 7-jarige Jacques Gaumier heeft gelegd. In briefjes die hij gedurende de dag uit het venster gooide toonde Gras so steeds duidelijker besef van wat hij aan het doen was. Hij liet dui delijk doorschemeren dat hij geen andere oplossing meer zag dan zelf moord. In een van de boodschap pen vroeg hij de politie hem een fles je vergif te sturen. Grasso had in de flat een ware ravage aangericht. Hij had de deur gebarricadeerd met allerlei zware meubelstukken en de ijskast. De 7-jarige Jacques Gaumer, die dood werd gevonden. BAGDAG/BEIROET Sinds gis teren is het noordelijke deel van Irak, dat overwegend door Koerden wordt bewoond, een autonoom gebied. Dit is in overeenstemming met een be slissing, die zaterdag werd geno men door de in Irak heersen de Baath-partij. De Koerden zijn een volk, dat ver spreid in verschillende landen leeft: twee miljoen in Irak, zes miljoen in Turkije, twee miljoen in Perzië, een half miljoen in Syrië en een paar honderdduizend in de Sowjet-Unie. Na de tweede wereldoorlog stichtten zij in Perzië een onafhankelijke re publiek, die onder sterke communis tische invloed stond en na enige tijd door de Perzische strijdkrachten on der de voet werd gelopen. Sindsdien worden zij in praktisch alle landen, waar zij wonen, onderdrukt en heb ben zij nergens behalve in de Sowjet-Unie culturele rechten, MOSKOU Het Sowjetrussische persbureau Tass heeft de Israëlische minister van Defensie, Dajan, be schuldigd van politieke bindingen met de uiterst rechtse Likoed-partij en commentaar geleverd op de ver klaringen van Dajan inzake de rol die de Sowjet-Unie in de oktober- oorlog heeft gespeeld. Tass zegt dat de generaal gisteren in zijn toespraak voor de universiteit te Jeruzalem heeft getracht de ver antwoordelijkheid van hem en zijn vrienden voor het uitbreken van de oktoberoorlog van zich af heeft wil len schuiven. Hij beschuldigde de Sowjet-Unie ervan niets gedaan te hebben om het uitbreken van de oorlog te voorkomen, "integendeel". „Deze beschuldiging is des te dwa zer omdat zij afkomstig is van een man die de verrassingsaanval op Egypte in 1956 heeft helpen voorbe reiden en die geleid heeft, evenals de agressie tegen Egypte en Syrië in Juni 1967". Tass zegt tenslotte dat de geruch ten over "Syrische troepenbewegin gen", die tot het in staat van alarm brengen van de Israëlische troepen op de Golan hebben geleid, slechts bedoeld waren om generaal Dajan "in staat te stellen zijn gezicht te redden nadat hij was teruggekomen van zijn weigering aan de nieuwe re geringscoalitie deel te nemen". LISSABON (AP) De strijd krachten in Portugal zijn in staart van verhoogde waakzaamheid ge bracht en alle verloven zijn inge trokken wegens interne disciplinaire moeilijkheden, aldus heeft een rege ringswoordvoerder gisteren bekend gemaakt. De woordvoerder zei dart de moei lijkheden, die hij niet nader om schreef zo goed als zijn opgelost maar dat de verhoogde waakzaam heid nog wel enikele dagen zou war den gehandhaafd. Het nationale ministerie van De fensie heeft geen commentaar gege ven op de bekendmaking. De maatregel, die tijdens het week einde werd genomen, had geruchten doen ontstaan dat troepen en politie in Portugal in hun kazernes moesten blijven in verband met een crisis in het Portugese beleid ten aanzien van de Afrikaanse gebiedsdelen. De recente onrust in het Portuge se leger, met name in rechtse krin gen van het officierenkorps, wordt in verband 'gebracht met de pubiika- tie van een boek Portugal en de toe komst door generaal Antonio de Spi- nola, plv. chef staf van het leger en oud-goeverneur generaal opperbevel hebber in Portugees Guinee De Spinola, een onverdacht pa triot, betoogt in zijn boek dart een uitsluitend militaire overwinning in Afrika niet mogelijk is, zeker niet in Guinee; wegens de ruime bevoorra ding met moderne wapens yan de guerrilla-organisaties door commu nistische landen en wegens het feit dot de rebellen kunnen opereren van uit veilige bases in buurlanden Sene gal en de republiek Guinee. De Spi nola bepleitte in zijn boek een poli tieke oplossing. Portugal moet door zijn beleid de hoofden en harten van de Afrika nen winnen, aldus de generaal. Ook moet er zijns inziens een echte fede ratie of een vorm van gemenebest komen als staatsvorm voor Portugal en de Afrikaanse gebiedsdelen. Toen hij de hoogste autoriteit was in Bissau heeft De Spinola een aan tal sociale en economische hervor mingen ten behoeve van de Afri kaanse bevolking doorgevoerd. Toen De Spinola verleden Jaar uit Bissau terugkeerde in Lissabon werd hij door premier Marcello Caetano binnengehaald als een held. In zijn boek stelde De Spinola voor een referendum te houden in Portu gal en de overzeese gebiedsdelen. Dit zou de grondslag moeten vormen voor een federatie waarin de voormalige Afrikaanse provincies een grote ma te van autonomie zouden krijgen. Lis sabon zou het buitenlands beleid, de defensie en de financiën blijven be hartigen. Caetano heeft verleden week in een rede zijdelings kritiek uitgeoefend op de ideëen van De Spinola en ver klaard dat Portugal in Afrika zou blijven, wat ook de kosten zouden zijn. Caetano, die te maken neeft met tegenstand van zowel uiterst rechts als van de linkse liberalen, wees het idee van een referendum af omdat dit ongeschikt zou zijn voor Afrika. Wel zei hij dat de politieke evolutie in Afrika zou kunnen worden be spoedigd op basis van het constitu tionele amendement uit 1971 waarin voorzien werd voor lokale autonomie in de overzeese gebiedsdelen. Volgens onbevestigde berichten heeft minister van Defensie Joaquim da Siilva Cunha, zich zeer opgewon den over het boek van de generaal. Hij zou ontslag hebben willen nemen maar daarvan zijn afgebracht door premier Caetano. waarop zij aanspraak kunnen ma ken, omdat zij een eigen taal heb ben. Eén van de Koerdische leiders, die aan het Perzische bloedbad ontsnap te toen de Koerdische republiek werd geliquideerd, was Moellah Moesta- fa Barzani. Hij zocht zim toevlucht in de Sowjet-Unie en werd om die reden door iedereen voor communist versleten. Van 1961 tot 1970 leidde Barzani het Koerdische verzet tegen de on derdrukking in Irak. Ondanks de superieure bewapening van de Iraakse regeringstroepen en de massale uitroeingsbombardemen- ten van de Iraakse luchtmacht, slaagden de verschillende Iraakse re geringen er niet in het Koerdische verzet te breken. Dit werd onder meer veroorzaakt door het feit dat de Koer den in een zeer onherbergzaam, ruig gebied wonen; dat Barzani een voortreffelijke leider bleek te zijn, die de verschillende rivaliserende clans aan zich wist te binden; en dat Perzië bereid was steun te geven aan de Iraakse Koerden, uit vijand schap tegen het Arabische bewind van Irak. Op 11 maart 1970 werd dan ook tussen de Iraakse regering en de Koerdische Democratische Partij (K. D.P.) van Barzani een verdrag ge sloten, waarbij o.a overeengekomen werd dat het noordelijke gebied bin nen vier jaar autonoom zou worden. Sinds de afsluiting van dat verdrag woekerde de oorlog op een lager pit je door. De Iraakse luchtmacht be stookte af en toe de Koerdische stel lingen en Barzani zelf is herhaal de malen aan moordaanslagen ont snapt. Ook de uitvoering van het verdrag liet alles te wensen over. Zo is het bijv. nog steeds niet geko men tot de afgesproken volkstel ling, die precies zou vastleggen, waar het Koerdische gebied zou zijn. Evenmin is het tot een behoorlijke afspraak gekomen over de verdeling van de steeds grotere olieinkomsten van de olievelden van Kirkoek. Vandaar, dat Barzani met de grootst mogelijke tegenzin, akkoord ging met de zaterdag aangenomen wet op de autonomie. Maar aange zien ook de Koerden oorlogsmoe zijn geworden en de Sowjet-Unie sterke druk op beide partijen uitoefende om tot een akkoord te komen, heeft hij rich alsnog bereid verklaard met de wet in te stemmen, in de verwach ting dat daarin in de toekomst nog wel wijzigingen kunnen worden aan gebracht door een verschuiving van de machtsverhoudingen. In feite streeft Barzani naar meer dan de culturele autonomie, die nu is toegekend aan de noordelijke pro vincies, waar de Koerden in de meerderheid zijn. Daar zal het koer- disch nu officieel als voertaal en als onderwijs-taal gelden. Het blijft af te wachten, of en in welke mate bei de partijen zich aan deze nieuwe be perkte overeenkomst houden. Onrustig Ethiopië Op de uni versiteit in de Ethiopische hoofdstad is gisteren opnieuw onrust ontstaan. Duizend studenten riepen anti-rege ringsleuzen en verbrandden een por tret van premier Andelkatchen Ma- konnen. D'e studenten riepen "Weg met Andalkatchen", "Geef ons vrij heid van pers" en "Weg met het im perialisme". Oproerpolitie bestorm de de campus en gooide traangas granaten, waarna de studenten de benen namen. Twintig jaar Een 20-jarige Ara bier is gisteren in Gaza door een Is raëlische militaire rechtbank tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij had volgens de aanklacht een hand granaat naar een Arabische bus ge gooid en deelgenomen aan andere daden van terreur. Senator ontvoerd Twaalf gewa pende mannen hebben gisteravond een protestants lid van de Ierse se naat, Billy Fox, ontvoerd uit het huis van diens vriend Richard Coul- son bij de grens met Noord-Ierland. De overvallers dwongen het gezin Coulson op de grond te gaan liggen en staken meubels buitenshuis in brand.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9