elder land wil Veluwe ter beschermd zien EMBLE TREKT H NU TERUG "Beloofde inspraak holle frase" is een ^Spaaïgiïö iekse werkgroep or spionage en mantel terreur 5 LEIDSE SPAARBANK Een op 300 meisjes heeft een nierziekte Perzische bezetters vandaag voor rechter 1500) PMAART 1974 BINNENLAND PAGINA 7 leen bouwen voor huidige bewoners ARNHEM (ANP) De groei van de bevolking en van de woningbouw op de Veluwe is zo groot geworden, dat op vele plaatsen het karakter van Nederlands grootste natuur- en re creatiegebied is aangetast of verloren dreigt te gaan. Daarom willen Gedeputeerde Staten van Gelderland dat een halt wordt toegeroepen aan de vestiging van inwoners van buiten de Veluwe. Er moet alleen nog maar worden gebouwd voor de mensen die nu op de Veluwe wonen. Aldus één van de doel stellingen van een nota ter voorbereiding van het streekplan Veluwe, dat vandaag is gepubliceerd- De samenstellers vinden dat de kent volgens gedeputeerde mr. O. W. groei van het aantal huizen zoveel A. baron van Verschuer onder meer mogelijk moet worden gebundeld in dat het eind in zicht is van de groei bestaande stedelijke concentra ties. Ook uitbreiding van de werkge legenheid wil men concentreren in grote kernen. Beperking van Apeldoorn, zo verklaarde hij in een toelichting op de nota. Verwezenlijking van het doel na tuur en landschap van de Veluwe van de groei van de bevolking en de strlngent te gaan beschermen heeft werkgelegenheid op de Veluwe bete- verder als gevolg dat de recreatieve KJ AG 'ANP) Drs. Ordwin ontwikkelingen afhankelijk moeten worden gesteld van de natuurweten schappelijke en landelijke waarden. Nadelige gevolgen voor natuur en landschap van de ontwikkelingen in het niet-grondgebonden agrarisch bedrijf (zoals veredelingsbedrijven) moeten worden beperkt, aldus de no ta. Beperkingen zullen verder moe ten komen bij uitbreiding van het wegen- en leidingennet en van de schadelijke gevolgen van de militai re activiteiten op de Veluwe. Over het verkeer zegt de nota nog Minister F. H. P. Trip (Wetenschappen)Bas de Gaay Fortman, fractievoorzitter van de PPR, Roel van Duyn, minister H. W. van Doorn van CRM en Alexander Pola zijn hier zoet bezig met het "Groot Miljeuspel", dat gisteren door de PPR werd geïntroduceerd. Het is wel een spel voor geduldige mensen, want het kan wel anderhalf uur duren voor het uitgespeeld is. Drie jaar voor inbraak met dodelijke afloop DEN HAAG (ANP) Het ge rechtshof in Den Haag heeft gis teren de 25-jarige losarbeider B. Z. en de 24-jarige staatmaker J G van gemotoriseerd verkeer moet V. uit Den Haag wegens inbraak met worden teruggedrongen. De toegan- geweldpleging in hotel-restaurant keliJkheid van natuurgebieden voor Bali in Scheveniingen waarbij de 53- de recreant te voet en per fiets zal jarige portier Antoon Boon met een beter moeten worden. Met name de mes werd doodgestoken, veroordeeld zandwegen in de natuurgebieden zul- tot drie jaar gevangenisstraf met af- len zoveel mogelijk verboden terrein trek van voorarrest. De procureur- moet einzijn voor het gemotoriseerd generaal had vijf Jaar gevangenis- verkeer. De nota pleit voorts voor straf met aftrek geëist. een studie naar het weer in gebruik Het gerechtshof bevestigden met nemen van de spoorlijn Dieren- zijn uitspraak het eerder door de rechtbank over de twee mannen ge velde vonnis. De inbraak met dode lijke afloop werd in de nacht van 11 op 12 juli vorig Jaar gepleegd. wiens benoeming werd ter dat hij nog steeds niet afgestu- de k 1 uis^vai^het^ hotef werden"^ moet worden gestreefd naar een tot gevolmachtigd minis- deerd was. Hij verklaarde nog bezig betrapt door de nachtportier Tijdens vermindering van de militaire actie- ï-fiï ,mCt dC aanvullende akte de schermutseling die omtetorvi, kreeg velden, die schadelijk zijn voor na. deze een dodelijk messteek. Het 4 (ff Drs. Kfemble verklaarde toen ech- Apcldoorn-Zwolle. Men denkt hierbij niet alleen aan een treinverbinding, maar ook aan een vrije buslijn op het tracé. Voor zover het landelijk mogelijk iriname in Den Haag als J. D. V. Polanen, voor het vervullen van teruggetrokken. De heer elde mee zijn besluit te nomen "om persoonlijke nble, leraar aardrijskun- Osdorper scholengemeen- Amsterdam, was sinds 20 van het vorig jaar kandi- de post van gevolmacntigd Suriname in Den Haag. kandidatuur rezen in Su- rscheidene bezwaren, die de Surinaamse pers wer- ïeten. lission aire gevolmachtigd J. D. V. Polanen, stuur- [emble half Januari een om zijn studieschuld van bend gulden terug te be- [ens dr. Polanen, die toen Imachtigd minister was, landidaat-opvolger dit na en van zijn studie moeten u_ tuur en milieu. Uitbreiding van Het Surinaamse ochtendblad "De slachtoffer werd "door een krantebe- aanwezige oefenterreinen tot een re- \jkenbende 'wente rold CE (ANP) De Ensche- le heeft in samenwerking Jkspolitie in Neede twee ingehouden die hebben be- i eind 1972 circa 49 an ten te hebben gestolen. De irde van de klokken be- f 200.000. aen werden van tips voor de 43-Jarige glazenwasser stellen voor de functie van gevol- hschede, die uit hoofde maohtigd minister in Den Haag. De tp goed op de hoogte was heer Pengel is een Jongere broer van itbaarheden van zijn klam Vrije Stem" meldde gisteren dat zorger in de hal van "Bali" aange- de 41-Jarige drs. Kemble definitief is troffen, afgevoerd van de lijst van kandida ten voor de functie van gevolmach- tigd minister. "De raad van ministers heeft vrij dagavond gestemd over de kandida tuur van de heer Kemble", aldus het blad, "en het bleek toen dat alleen premier Henk Arron de heer Kemble de beste man voor Den Haag vond. Wie wel naar Den Haag gaat is ech ter nog steeds niet bekend. In NPS- kringen waaruit men de gevolmach tigd minister wil kiezen, geeft men nog steeds de ex-ministers John Thijm, Johan Kraag en Ewald Meij er een goede kans", aldus het blad. Gisteren heeft de regeringspubli- catiedienst in Paramaribo bekend gemaakt, dat premier Henk Arron om strikt persoonlijke redenen zijn voordracht heeft Ingetrokken voor de benoeming van Kemble tot gevol machtigd minister. Er is volgens de dienst in de Suri- gionaal oefenterrein is "in ieder ge val ongewenst", aldus de nota. Rijkssubsidie aan gemeenten DEN HAAG Een aantal ge meenten heeft rijkssubsidie toe gewezen gekregen om werken uit te voeren als onderdeel van het extra werkgelegenheidsprogram ma 1973. Zo zullen in Noordwijk twee fasen worden uitgevoerd van de plannen voor aansluiting op het aardgasnet. Kosten, die voor sub sidie in aanmerking komen, f 400.000 en f 350.000, rijkssubsi die 81 procent, of f 324.000 en f 283.500. De vierde fase van de riolering in Warmond kost f 488.000, waarvan f 446.000 als basis voor subsidie geldt. Het rijk vergoedt hierin 92 procent of f 410.320. Waddinxveen staat op het lijstje met drie werken, betref fende vervanging van elektrische of met olie gestookte centrale verwarming in scholen en ge meentelijke gebouwen door gas- verwarming. Totale kosten I 171.000; rijkssubsidie f 149.220 (82 procent) Uitslag onderzoek Rotterdam: ROTTERDAM Een team van deskundigen van de Rotterdamse Erasmus Universiteit heeft ontdekt dat ook in Nederland één op elke driehonderd schoolmeisjes vrolijk rondloopt met een nierziekte of een nierafwijking, zonder dat het land er last van heeft en zonder dat de ouders of de huisarts ook maar ver moeden dat er iets mis is. Omdat nierziekten bij meisjes en vrouwen in het beginstadium nage noeg nooit klachten opleveren, blij ven ze meestal niet-ontdekt en wor den dan chronisch. Ernstige nier aandoeningen met op latere leeftijd soms zeer ernstige gevolgen zijn dan tage" van 0,3 is in verhouding bij zonder hoog. Tienduizend kinderen zijn inmid dels onderzocht. De resultaten blij ken gelijk aan die in de Verenigde Staten en in Zweden. Een op elke honderd kinderen heeft bacteriën in de urine, een op elke driehonderd blijkt een nierziekte te hebben. In totaal zijn in Rotterdam dertig kin deren naar een specialist verwezen. Negen meisjes bleken een nierbek- kenontsteking te hebben. Vijf meis jes moesten onmiddellijk in een zie kenhuis worden opgenomen voor een operatie. Moeten ouders van schoolmeisjes Kruisinga op verkiezingsbijeenkomst: het resultaat. Wordt echter tijdig die niet in Rotterdam wonen nu voor ingegrepen, dan t nagenoeg altijd alle zekerheid naar hun huisarts volledig herstel mogelijk. Bovendien stappen en voor een onderzoekje van wordt het kind voor veel erger lijden in de toekomst gespaard. In Rotterdam ia twee jaar gele den een begin gemaakt met een voor Nederland uniek project, waarbij 24.000 kinderen worden onderzocht. Het betreft jongetjes tot twaalf maanden oud en meisjes tot taen Jaar oud. Het initiatief ging uit van de Rotterdamse lector aan de Erasmus Universiteit, dr. M. J. van Trommel. Ook twee professoren, een kinderarts en een huisarts maken nu deel uit van het team. Kruisverenigingen en de schoolartsendienst verlenen alle medewerking. Eén laboratorium-on derzoekje blijkt niet meer te kosten ,We zijn niet bezig met de sluiting van een fietsenstalling. Het gaat om het lot van vele duizenden Oosterschelde. Zij heeft steeds de veiligheid vooropgestelden alleen de afsluiting van de Oosterschelde aldus fractieleider kan dit brengen", aldus Henk Ko- de investeringen te steunen in die gebieden.. Bouwbond-NVV boos op Sociale Zaken DEN HAAG De bouwbond NW is boos op het ministerie van Socia- v_le Zaken, dat bezwaren heeft ge- dan f 1,25. De huisartsen worden in- maakt tegen een te forse verhoging middels via hun vakbladen van de van onkostenvergoeding voor bouw- nieuwste ontwikkelingen op de hoog- vakkers in de tot 1 april verlengde te gebracht. De particuliere Nier bouw-cao. Stichting Nederland en hert preven- Formeel heeft het ministerie ge- tiefonds financieren hert project. Het *Bk, zo zegt de bouwbond-NW. Vol- onderzoek kost in totaal 100.000 gul- §ens de loonbeschikking, gebaseerd den per Jaar en dat is vergeleken °P de Machtigingswet, mag bij het met andere preventieve onderzoeken optrekken van onkostenvergoedingen erg goedkoop. Het "scorings-percen- autosnelwegen. „Deze wegen zijn gebouwd op snelheden die hoger naamse ministerraad niet gestemd Kruisinga (CH) op een spreekbeurt ning (WD) gisteravond in Wier over de kandidatuur van de heer over de verkiezingen van de Provin- den. Hij wil een onderzoek door on- Kemble. Ook hebben de leden van Cjaje staten in Rijswijk. Kruisinga afhankelijke deskundigen om te be- het kabinet zich in de vergadering kraakte hiermee het regeringsbeleid middelen of de voorstellen van de waar de kandidatuur werd bespro- wat betreft de overplaatsing van de commissie-Klaasesz uitvoerbaar zijn. ken niet tegen de benoeming verzet. Hoofddirectie van de PTT. Bezwaren tegen de maximumsnel- Volgens het Surinaamse persbureau Die toegezegde inspraak door het held van 100 kilometer voor auto- Informa gaat de benoeming niet door kabinet Den Uyl blijkt een volstrekt wegen met gescheiden rijbanen en omdat de heer Kemble ongeveer holle frase zijn geWeest. Een mo- twintig jaar geleden als onderwijzer tie van de Kamer dat nieuwe ont- j twee leerlingen een pak slaag heeft wijfckelingen in de Haagse aggiotne- liggen dan het nu geldende maxi- rechter bij de rechtbank in Den Haag lating van deze studenten en zal rich gegeven. Hij werd daarvoor veroor- ratie tot een wijziging van het mum". spreidingsbeleid kunnen leiden, heeft dit kabinet naast zich neerge legd". De CH acht het een ernstige te kortkoming van de regering belang rijke overlegpartners als PTT, de vakbonden en de Stad Den Haag van zich heeft vervreemd, aldus deeld tot twee maand envoorwaar- delijke gevangenisstraf en een proef tijd van twee jaar. Informa zegt uit Nederland ver nomen te hebben dat de Surinamers de heer Ewald Pengel zullen voor- DEN HAAG (ANP) De politie- Het L.O.G. eist onmiddellijke vrij- rechter bij de rechtbank in Den Haag lating van deze studenten en zal zich behandelde vanmiddag de strafzaak heftig verzetten tegen elke poging. André van der Louw constateerde tegen de 20 Perzische studenten die hen uit te wijzen. alleen de kostenstijging over decem ber vorig jaar in aanmerking worden genomen. "Als die redenering wordt doorgetrokken moet maandelijks worden vastgesteld wat de kosten stijging is geweest. Een hopeloze en onmogelijke werkwijze" aldus de bond. Opnieuw wordt er dus "gemilli meterd" bij Sociale Zaken, zo vinden de bonden. Werkgevers en bouw bonden hebben inmiddels bij het ministerie een verzoek om vrijstel ling ingediend. ADVERTENTIE in Hoogeveen dat oppositieleider Wiegel op de demagogische toer is. „Laat Wiegel maar eens bewijzen dat mensen met een inkomen van 17.500 gulden of meer door de PvdA er nu op achteruitgaan", zei de PvdA-voorzitter. Van der Louw vrijdag een deel van de Perzische ambassade in Wassenaar een tijd Het comité "Solidariteit met de Cis hebben bezet. De studenten wordt nu, de organisatie van Perzische huisvredebreuk ten laste gelegd, al dus heeft de officier van Justiltie gis teren meegedeeld. studenten in het buitenland, heeft vanmorgen de in Scheveningen ge vangen rittende Perzen een bandje de overleden leider van de Nationale Kruisinga. Partij Suriname Jopie Pengel. De WD is voor afsluiting van de praat gemakshalve over 18.000 gul- landse arbeiders in Nederland heb- Twintig actiegroepen van buiten- en een brief met informaties aange- den. „Of de groep boven deze grens iets meer zal krijgen, hangt van de economische ontwikkeling af. Maar de komende regeringsperiode wil de PvdA de mensen tot 35.000 gulden mee laten delen in de welvaarts- koek". ben zich in een telegram aan minis ter Van Agt van Justitie solidair ver klaard met de eisen van het comi té "Solidair met de Cisnu". boden. Het aantal demonstranten, groeide daarna aan. Om twee uur voor de Scheveningse gevangenis, vertrok men naar de Jan van Nassau- straat waar de gevangenen voorge- De actiegroepen vragen bovendien leid werden, dat de twintig Perzen, een onbeperk- De drie vrouwelijke studenten die in te verblijfsvergunning krijgen, of Wassenaar gevangen zaten, zijn in- mogen vertrekken naar een land van middels overgebracht naar de links of rechts doet tekort aan het wezenlijke van de christelijke poli tiek. Aldus prof. P. Steenkamp, de „architect" van het Christen Demo- cratisch Appèl, gisteravond in de vreemdelingendienst te voorkomen onderzoek naar de onwettigheid van werden vanmorgen brieven binnen- het politie-optreden, maatregel om gebracht. In Rotterdam organiseert "de steeds terugkerende, niet con- het comité een wachtpost totdat de troleerbare handelwijze van de gevangenen overgebracht worden. is sindsdien niet heropend. De werk- se politie met de commissie heeft sa- groep zegt aanwijzingen te hebben, mengewerkt. De Stichting Bijstand (ANP) De Griek- Commissie was een dek- spionage en terreuracti- e had belangrijke leden in de knokploeg „Eneeol" van nationalistische o Nederland) die bijeen- van progressieve Grieken Griekse arbeiders bedreigt zUn er 100°, in hefc waterweggebied der Pol, de commissie inlichtingen dat de arbeidscommissie die tot "71 Buitenlandse Werknemers (SBBW) in het Griekse consulaat in Rotter- in Utrecht speelt volgens de groep een kwalijke rol omdat ze de fascis tische culturele vereniging Hellas werken ongeveer 500 van de 4000 subsidieert. Bovendien zou de direc- Grieken in Nederland (in Utrecht teur van de SBBW, de heer W. van en intimidatiebrieven TV-actualiteitenrubriek AVRO's Te- levizier. Een blijvende keuze is vol gens hem onmogelijk. „Noch met de WD, noch met de PvdA", meende hij. Vriendelijke woorden richtte WD- fractieleider Wiegel gisteravond in Roermond tot de KVP-ers Andries- sen, Schmelzer en Steenkamp. KVP-voorzitter De Zeeuw echter, die heeft gezegd, dat het kabinet- Den Uyl de inzet moet zijn van de volgende Tweede Kamerverkiezingen, moest het wel ontgelden. Andriessen, Schmelzer en Steen kamp nemen meer afstand van het kabinet vindt Wiegel en werken met de CHU, die geen deel uit maakt van de regering. O it hoopt de WD weer met de confessionele partijen een alternatief te geven voor de huidige regeringscombinatie. D'66-leider Terlouw wil liever de ww probleemgebieden in ons land helpen Rechtse hoofdcommissaris, werkgroep af, dat de vreemdelingen- knokploeg „Eneeol" moeten worden dan belastingverlaging. De regering u vier weken te sluiten. Het en inlichtingendienst ven de Utrecht- uitgewezen. en "alle mogelijke druk vanuit de re gering om represailles tegen familie leden in Perzië te voorkomen". Het Landelijk Overleg Grondraden naar Den Haag. Nadat de gevange nen waren voorgeleid, belegde 't co mité in de Jan van Nassaustraat, 'n manifestatie. Een der initiatiefne mers van het comité en een lid der hebben gegeven over Nederlandse or ganisaties die zich opstellen tegen de In de dagboeken van de arbeids- Griekse Junta. fcgroep „Vrijheid voor de «egt dit in een rapport dat commissie staan volgens de werk- heeft gepubliceerd. Het is groep veel voorbeelden van het ver- op dagboeken die in 't bureau van de Griekse Cfflissie zijn gevonden en ton met ongeveer 25 in wonende Griken. De werkgroep meent dat de rege- Griekse arbeiders. Ook worden er commissie haar werkzaamheden her vergaderingen in vermeld waarop de vat en om Griekse arbeiders te be- ambtenaren van de commissie in- schermen tegen terreur. De heer Van heeft het bureau eind no- structies kregen, onder andere van de der Pol van de SBBW, aldus de groep. )ri? Jaar bezet. De Griekse Griekse militaire attaché in Bonn. moet onmiddellijk uit zijn functie sloot toen na een gesprek Uit notities in het dagboek leidt de worden gezet en de leiders van de heeft in een telegram aan minister Cisnu hebben daar gesproken. Ook Van Agt geprotesteerd tegen de ar- werden de solidariteitsresoluties restatie van de Perzische studenten, voorgelezen. ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor SPECIAAL NU OOK COLA EN UB EEN HEERLIJKE CITRUSDRANK zou er volgens hem goed aan den

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7