EIDSCH DAGBLAD UREN OGER OUDE HUIZEN NIET VERGADERING IN CHAOS GESMOORD aatssecretaris Yan Dam komt Leiden tegemoet vandaag Euro cheque van 300 gulden Kaper Jumbo gepakt LEIDSCH DAGBLAD Jeugdbende in Leiden opgerold IAS 12 MAART 1974 OPGERICHT I MAART I860 No. 34269 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN [N De huren van het merendeel van de vooroor woningen in Leiden zullen over de jaren '72 en '73 rorden verhoogd, op grond van de slechte staat waarin ■keren. De huurverhoging van dit jaar (maximaal zes it) zal wel de normale procedure volgen. 20 PAGINA'S ft staatssecretaris drs. Mar- Dam van Volkshuisvesting ddag tegenover een van onze fvers verklaard. De tijdelijke liezing geldt voor 24 van ironingcomplexen van voor woningen. die voorname- Leiden-noord en het Haag- ftier te vinden zijn. De ge had op verzoek van het mi- lijst opgemaakt van wo- plexen. die In dusdanige fleerden, dat huurverhoging zou zijn. Het ministerie K lijst nu goedgekeurd. MAAL ZES ige woningen (op twee com- i, waarvoor een huurverho- acht gulden geldt) komen Jerking voor een verhoging ee maal zes procent (per 1 iren in reuwijk t omlaag iar omhoog DEN De huren in de iwijk mogen niet worden gd. Staatssecretaris Van vertelde gistermiddag, dat x>r de BHW-afdeling Me lk georganiseerde huurac- en maandelijkse weigering en bedrag van 75 gulden), Is die in de Amsterdamse niet wettig en als (taling beschouwt. "Als we de Bijlmer en de ïwijk gaan verlagen, is in enkel argument meer, niet de huren van alle lbouwwoningen te veria- En hoe kan dat nou. mid- een begrotingsjaar"? huren zullen daarentegen- it geldt voor alle nieuw- woningen - per 1 april met jrocent omhoog gaan (het- nog de helft is van 't oor- Ikelijke plan). Van Dam tri kt toezien op nakoming de huurcontracten. Wat tril zeggen, dat hij eventue- rechtelijke stappen zal on- anen om de huurders als- te dwingen het Juiste be te betalen. Dat ligt niet op ir op die van de Igenaar, i.e. de gemeente woningbouwvereniging. oktober 1972 en per 1 april 1973). De huuradviescommissie, die daartoe personeelsuitbreiding zal ondergaan, zal echter onderzoeken of zich daartussen woningen bevinden, waar voor huurverhoging evenzeer onre delijk zou zijn. Het advies daarover gaat naar het ministerie, dat vervol gens de huren definitief vaststelt. ONWETTIG De gemeente en de woningbouw verenigingen hebben deze commissie op aandringen van Van Dam inge schakeld. De gemeente (door middel van een raadsbesluit) en enkele wo ningbouwcorporaties hadden name lijk op eigen initiatief al eerder be sloten om huurverhoging in het ka der van de huurharmonisatie (die per 1 oktober 1972 in Leiden in wer king zou moeten treden), niet toe te passen c.q. terug te draaien. Afge lopen zomer liet het ministerie we ten, dat dergelijke besluiten niet wet tig waren. Van Dam drong vervol gens zowel schriftelijk als mondeling (op een bijeenkomst in De Burcht) aan "bp inschakeling van de huur adviescommissie, om zo de wettelijke procedure te kimnen volgen. Hij sprak gisteren de wens uit „dat we nu in Leiden schoon schip heb ben gemaakt". Aan het achterwege laten van huurverhoging over de pe riode '72-'73 stelt hij overigens als voorwaarde, dat de renovatieplannen voor de wijken over drie jaar in een redelijk gevorderd stadium moeten verkeren. Justitie legt beslag op „Mein Kampf,, lvallig t bewolking met. plaatselijk f een bui. In de nacht en en daar mist. Zwakke tot I uit zuidelijke richtingen, temperaturen rond 2 graden, morgen ongeveer 8 graden. (Opgemaakt te 11.15 uur) 13 MAART Katwijk te 6.26 .00 1 14.40 00.22 uur, onder: 08.43 i Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 27 maart 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. p 0 naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. In belangrijkste vakantielanden 1 erkeersweg op Trekvliet discutabel Staatssecretaris Marcel van Dam: „Ik hoop dat we nu schoon schip hebben gemaakt in Leiden". In de helft van de vooroorlogse woningcomplexen in Leiden zal over de periode '72-'73 geen huur verhoging worden toegepast. Leidse universiteitsraad over numerus fixus RIDDERKERK (ANP) De ge meentepolitie van Ridderkerk heeft op verzoek van de Rotterdamse of ficier van Justitie mr. J. D. de Jong gisteravond bij uitgeverij Ridderhof ongeveer 800 exemplaren van de om streden heruitgave van de vertaling van Hitiers „Mein Kampf" in beslag genomen. De politie baseert deze inbeslag name op een artikel in het wetboek van strafrecht (artikel 137e, 2e lid), waarin het verspreiden of in voor raad hebben van geschriften, die be ledigend zijn voor bepaalde bevol kingsgroepen strafbaar is gesteld. Wijziging afvaartplaats Boottocht Romeinse schip De afvaartplaats van de bezichti- gingstocht naar het Romeinse schip is verplaatst naar de Leiderdorpse brug (in plaats van de Wilhelmina brug). Leidsch Dagblad b.v. LEIDEN Wegens ordeverstoring op de publieke tribune is gisteravond de discussie in de Leidse universi teitsraad over een numerus fixus voor bepaalde studierichtingen ge staakt. Met 18 tegen 12 stemmen werd een voorstel van raadsvoorzit ter drs. D. L. Couprie aangenomen om de besluitvorming rond de toe latingsbeperkingen te delegeren aan het college van bestuur- Daarbij zal rekening worden gehouden met de gisteravond reeds genomen beslui ten over de capaciteit van de studie richtingen. Het besluit van de universiteits raad, dat in een chaotische situatie werd genomen, werd zij het niet officieel van verschillende kanten aangevochten, omdat de procedure niet Juist zou zijn. Het voorstel van de raadsvoorzitter betrof geen orde voorstel en was bovendien niet offi cieel ingediend. Gisteravond werd er wel een be sluit genomen over de capaciteit van de verschillende studierichtingen, d.w.z. de hoogte van de aantal toe te laten eerstejaars studenten voor 1974'75. Daarbij werd de capaciteit van zes studierichtingen door amen dering gewijzigd. De cijfers zien er nu als volgt uit: rechtsgeleerdheid 605 (voorgesteld 555), geneeskunde 255 (voorgesteld 230), wiskunde 110, natuurkunde 95, sterrekunde 20, scheikunde 195, biologie 155, farma cie 60 (voorgesteld 40). geologie 50, klassieke talen 35, Nederlands 50 (voorgesteld 30), Engels 60 (voorge steld 50), Frans 40, Duits 25, Spaans 20 (voorgesteld 10), geschiedenis 85, Personeel bezet Philips-Usfa HELMOND (ANP) Vanmorgen om kwart voor acht heeft het perso neel van Philips Usfa in Helmond het bedrijf bezet. De produktie van elektronische meetapparatuur gaat gewoon door. De directie heeft het bedrijfsterrein niet mogen betreden. Usfa, een volle dochteronderneming van Philips, telt dertig voornamelijk vrouwelijke werknemers. Philips wil het in 1970 in Helmond gestichte be drijf op efficiencygronden overplaat sen naar Eindhoven waar een grotere vestiging van de Usfa is. De vakbonden beschouwen dit ech ter als -sluiting van het Helmondse bedrijf. De directie van Usfa wordt verweten opgewekte verwachtingen te hebben geschonden wat in strijd zou zyn met de algemene beginselen van een behoorljk sociaal beleid. Usfa heeft volgens de vakbonden en de bezetters in 1970 over de vestiging in Helmond een beslissing genomen op grond van te optimistische ver kunstgeschiedenis 40, sociologie 110, culturele antropologie en niet-wes- ters 55, psychologie 170, pedagogie 80, wijsbegeerte 40, godgeleerdheid 110 en elk van de overige studierich tingen 10. De ordeverstoring ontstond toen de capaciteiten waren vastgesteld en de raad tot besluitvorming wilde overgaan voor wat betreft het aan vragen van een numerus fixus. Een groep studenten drong de vergader zaal binnen en voegde zich liLidkeels zingend bij de zich niet minder roe rende publieke tribune. Nadat de raadsvoorzitter de demonstranten tot enkele malen vergeefs had ge maand zich rustig te gedragen, leg de hij zijn (geschreven) voorstel op tafel, dat na nauwelijks zichtbare stemming werd aanvaard. Ook nadien, toen de raad de rest van de agenda wilde afwerken, maakten de studenten elke discus sie onmogelijk door liederen e aan te heffen. De voorzitter daarop de vergadering. Nog voor de zomer willen de ban ken betaalcheques uitgeven, die in de belangrijkste vakantielanden ge bruikt kunnen worden voor betalin gen van rekeningen. Deze Euroche ques zullen worden gegarandeerd tot een bedrag van f300, zoals de betaalcheques in ons land momen teel werden gegarandeerd tot f100. Het is overigens de bedoeling, aldus de Nederlandse Bankiersvereniging, dat na verloop van tijd de binnen landse betaalcheques ook door de Eurocheques zullen worden vervan gen. De Eurocheques bieden in het buitenland grotere mogelijkheden dan de huidige betaalcheques. Deze kunnen namelijk alleen maar wor den gebruikt om geld bij banken op te nemen onder aftrek van adminis tratiekosten. Directe betalingen kun nen er niet meer worden gedaan in tegenstelling tot de nieuwe Euroche ques. De plannen voor de Eurocheque l yells zijn al In een vergevorderd stadium, sloot Het ligt in de bedoeling daarover op zeer korte termijn nadere bijzonder heden bekend te maken. B. D. Oosterman was een van de twee raadsleden, die het Leidse college van burgemeester en wet houders gisteren aan de tand voelden over de aanleg van een vierbaansweg op de gedempte Trekvliet. Eind van het raads- liedje was, dat de raad het goed vond dat B. en W. met de hui dige mening hierover naar „Den Haag" gaan, zeker waar het de onzekerheid betreft over de ver wezenlijking van het universitaire Witte-Singelplan, waarvoor een „grote weg" ter plaatse nodig zou zijn. Er komt over die zaak een nota van het college, zodat raad op eerder gedane stappen kan terugkeren. Overigens ook de bouw van een betonmortelcentrale langs de Zijl staat niet meer zo vast. PAGINA LEIDEN Overweldigende belangstelling by het ontroerende afscheid van Wim Sonneveld. PAGINA 5 De Veluwe wil een betere bescher ming. PAGINA 7 Abortus-uitzending mocht niet op Duitse televisie. PAGINA 9 wordt hard gewerkt in verwoeste Joodse PAGINA 16 LEIDEN De Leidse politie heeft in het afgelopen weekeinde een jeugdbende opgerold. Aangehouden werden vier Leid se jongens in de leeftijd van 18 tot en met 20 Jaar, die zich sinds oktober van het vorige Jaar schul dig hebben gemaakt aan ten minste tweeëntwintig inbraken. De jongens konden in de kraag worden gepakt, toen zy op heter daad werden betrapt by een in braak in een garage aan de Hoge Rijndijk. Het viertal bekende tijdens het politieverhoor in de afgelopen maanden te hebben ingebroken in garages, scholen, consumarkten, bakkeryen en melkopslagplaatsen De aangehouden Leidenaars ga ven ook toe in de maand decem ber een grote hoeveelheid feestex- plosieven uit de vuurwerkfabriek te hebben gestolen. Ze hebben bo vendien tal van auto's opengebro ken. In tien gevallen werd benzine uit auto's ontvreemd, niet alleen in Leiden maar ook in Leiderdorp en Oude Wetering. Afgezien van het vuurwerk bestond de buit on der meer uit (race)kleding, came ra's, radio's, platenspelers, tegels, reken- en schrijfmachines, siga retten en geld. Van de buit is niet bar veel meer teruggevonden. De jongens zyn ingesloten in het bu reau aan de Zonneveldstraat. TOKIO De politie heeft van middag een Jeugdige Japanse stu dent gearresteerd die eerder op de dag een Jumbo-Jet van de JAL (Ja pan Air Lines) met 425 passagiers had gekaapt vlak voor de landing op Okinawa. Nadat het vliegtuig aan de grond was gezet eiste hy van de JAL een bedrag van ongeveer 156 miljoen gulden in Amerikaanse valuta. Bovendien vroeg hij wen, valschermen, handboeien, houwelen De kaper gaf aanvankelijk 111 wen, 3 kinderen en 48 mannen, die zeiden ziek te zijn, toestemming om het vliegtuig te verlaten. Volgens de politie deelde de kaper de verkeerstoren mee, dat hij naar Tokio terug wilde, om daar 't geëiste geld in ontvangst te nemen. Op het vliegveld bevonden zich duizend man politie, terwijl de president-directeur van de JAL. Sjimoezo Asada en de Japanse staatssecretaris van Ver voer Hirojoeki Masoeoka onmiddel lijk uit Tokio vertrokken om met de kaper te onderhandelen. Een van de passagiers kreeg tij dens de kaping een hartaanval. On bekend is met welk doel de kaper het vliegtuig gekaapt heeft. klimtou- oogmaskers, i schop. De jeugdige kaper van de Japanse jumbojet gaf na enige tijd 162 passagiers de gelegenheid het toestel te verlaten. Door een haag van politiemensen liepen zij naar het gebouw van de luchthaven. De overige passagiers konden pas na de arres tatie het vliegtuig verlatmb Engelse troonrede: Voorwaarden toetreding EG verbeteren LONDEN De nieuwe socialis tische regering van Engeland zal ernaar streven nieuwe toelatingsvoor waarden tot de Europese gemeen schappelijke markt te bedingen en het resultaat van het overleg ter be oordeling voor te leggen aan het Britse volk. Dit staat in de regeringsverklaring van premier Harold Wilsons kabinet die vanmiddag werd voorgelezen door Koningin Elizabeth bij de ope ning van de nieuwe zittingsperiode van het parlement. Evenzo zal het socialistische be wind „algehele steun" blijven geven aan de instandhouding van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie, en zal het bijdragen aan de onderhan delingen over vermindering van de troepen in centraal-Europa. Als een van de maatregelen voor het betaalbaar houden van het le vensmiddelenpakket in Engeland, zal de regering- Wilson „subsidies ver strekken". Bouwgrond wordt genationaliseerd om speculatie onmogelijk te maken, zei de koningin. De troonrede stelde besprekingen op zo kort mogelijke termijn met werkgevers en werknemers in het vooruitzicht „voor de ordelyke groei van de inkomens op basis van vrij willigheid". Op korte termijn zullen eveneens maatregelen genomen worden voor de versnelde winning van olie uit

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1