T opconf erentie van olielanden ging niet door Ontvoerders van Patricia Hearst zijn ontevreden STEUN VOOR HET SPAANSE ANOVEROS VAN EPISCOPAAT Meerderheid in Knesset geeft nieuwe regering-Meir steun Philips kleuren Verdeeldheid over opheffing van embargo tegen de V.S. üc MEDEWERKERS NIXON HOUDEN ONSCHULD VOL Liberalen willen "Labour ten val brengen Japanner geeft zich na dertig jaar over i: Zelfverbranding op Rode Plein GRANAAT SCHOOL INI Z.-VIETNAIVL 90 DODEN CAIRO De topconferentie van de Arabische olielanden, die dit weekeinde in Cairo zou worden gehouden is na veel geharrewar tenslotte niet doorgegaan. Hoewel officieel geen verklaring werd gegeven, wordt aangenomen dat de vraag of het olie-embargo tegen Amerika en Nederland moet worden opgeheven, tot een verdeeldheid heeft geleid. In de Egyptische hoofdstad waren gisteren de olieministers van Saoedi- Arabië. Egypte, Koeweit, Bahrein, Abu Dhabi en Quatar bijeen. De Algerijnse olieminister die als voor zitter van de conferentie had moeten fungeren liet weten dat hij beslist niet als wapen, toen deze op 17 okto- tons rol bij het totstandbrengen van de Israëlisch-Egyptische troepen scheiding. Irak, het tiende lid van de Organi- gev«ren voor Saoedi Arabie kan in houden. Tevens zijn Yamani s bezwaren tegen verhoging van de ru we olieprijzen onder de loupe geno- satie van Arabische Olie-exporteren- men. Tegenstanders zeggen"^dat Ya- de landen aanvaardde die boycot mani een te grote sympathie voor niet naar Cairo zou komen. De zes wel aanwezige ministers be sloten woensdag a.s. in Tripo li (Libië) bijeen te komen. Daar zul len dan ook Algerije, Libië en Syrië aanwezig zijn. Egypte. Saoedi-Arabië en Koeweat, willen de olieboycot tegen de Ver enigde Starten beëindigen. Algerije en Libië willen het pas doen nadat Was hington garanties heeft afgegeven, het vorig Jaar werd afge kondigd. Inmiddels doet het bericht de ronde, dat Yamani als minister distrie van Saoedi-Arabië zal dwijnen. Dat zou een gevolg zijn politieke meningsverschillen ove olie-embargo tegen de V-S. en prijsverhoging voor ruwe olie. Het in Beiroet verschijnende dag' blad Al Naha.r citeert Saoedische dus An Nahar. de Verenigde Staten heeft en dat hij een politiek volgt, die niet in het be lang van Saoedi-Arabië is. Yamani wordt verweten zich voor te ®Ue"in" doen als de beste woordvoerder voor hét westen door zich verzoenend op a-n te stellen ten aanzien van de buiten- landse oliemaatschappijen en door de zijn wens om de westerse en in het bijzonder de Amerikaanse belangen ten koste van alles te beveiligen, al- MAANDAG 11 Nixou WASHINGTON Zeven ex-me- dewerkers van president Nixon die beschuldigd zijn van een samenzwe ring in verband met de Watergate- affaire. hebben zaterdag voor een Federaal gerechtshof in Washington niël Ellsberg. Ellsberg is de c verklaard onschuldigd te zijn aan 't de inhoud van de zogenaami U' hun ten laste gelegde. Twee van hen John Ehrlich- mann die adviseur voor Binnenland- speciaal adviseur ven te kennen dat zij ook on zijn aan het hun ten laste met betrekking tot de inbra L bureau van de psychiater tagon papers" heeft laten uit! f De overige vijf die verklaai schuldig te zijn, zijn ex. 0 van Justitie John Mitchell, i malige chef van Nixons sti B Haldeman, de voormalige o nister van Justitie Robert l K de voormalige assistent van] te Huis Gordon Strachan t c neth Parkinson die als adviseur optrad voor het coit de herverkiezing van presidei Op een na verklaarden al onschuldig op alle punten aanklacht. Alleen Parkinson schuldig te zijn aan twee namelijk samenzwering en 1 tellen van leugens tijdens derzoek naar de Watergate-al Rechter Sirica heeft de z borgtocht vrijgelaten. Hi hun echter hun paspoort in ren en het land niet te verlat v der verlof daartoe te hebben gen. SAN FRANCISCO De ontvoer- vensmiddelen uit te delen, ders van Patricia Hearst, de sinds 4 Pats vader, de krantenmiljon februari verdwenen 20-jarige doch- Randolph Hearst, heeft indertijd op De gemeenschappelijke economi- sche commissie van beide huizen van hiërarchie het opheffen van het em- het Amerikaanse congres heeft za- bargo tegen de V.S. grote politieke terdag verklaard dat de Arabische landen met hun olie-embargo een re solutie van de Verenigde Naties heb ben geschonden en er bij president Nixon op aangedrongen deze kwes- de volkerenorganisatie te De V.S. moeten volgens de com missie secretaris-generaal Wald- heim van de V N. verzoeken de olie producerende Arabische landen er van in kennis te stellen dat zij een re solutie uit 1970 hebben geschonden. De Arabische landen, zo zegt de hebben i 1970 een Amerikaanse dagblad uitgever. hebben van 17 dagen we de eisen van de ontvoerders laten stilzwijgen weten dat hij voor dit doel maar over m zich la- een bedrag van 2 miljoen dollar kon het SLA had lutie goedgekeurd, waarin gesteld wordt dat geen enkel land economi sche, politieke of andere maatrege len mag gebruiken of aanmoedigen, om een ander land aan zich onder geschikt te maken of voordelen van welke aard dan ook te behalen. De commissie acht een tegenembar- go op de levering van levensmidde len en andere goederen als wapen tegen het olie-embargo niet doeltref fend. MANILLA Luitenant Hiroo Onoda (op de foto rechts), de soldaat van het keizerlijke Ja panse leger die zich dertig jaar in de oerwouden van de Filippij nen verborgen heeft gehouden, heeft zich gisteren overgegeven aan landgenoten die hem zochten. Onoda hield zich verborgen op het eiland Loebang op 130 kilo meter van Manilla. Luitenant Onoda, die gisteren 52 jaar werd. was eerder op de dag te voorschijn gekomen, maar was toen teruggekeerd naar zijn schuilplaats in de jungle om zijn favoriete zwaard op te halen. Dit zwaard overhandigde hij later op plechtige wijze aan ge neraal-majoor Jose Rancudo, de opperbevelhebber van de Filip pijnse luchtmacht. De Japanse ambassadeur Toshio Urabe was bij deze plechtigheid aanwezig. Voor Onoda was daar mee een einde gekomen aan de Tweede Wereldoorlog. Hij was door de terugtrekkende Japanse troepen achtergelaten om inlich tingen te verzamelen over de Amerikaanse vijand. Eerder had Onoda een ontmoe ting gehad met zijn 62-jarige broer Toshiro (foto links) en te gen hem gezegd: „het spijt me dat je je zolang ongerust over mij hebt moeten maken". Toshiro zou toen zijn handen op de schouders van z'n broeder heb ben gelegd en gezegd: „Je hebt goed gehandeld". In Tokio berichtte de Japanse televisie dat Onoda op het eiland tegen Japanse verslaggevers had gezegd dat hij zich gedurende 30 Jaar in het oerwoud verscholen had gehouden, „omdat ik geen bevelen kreeg" voor een overgave. Hij was eigenlijk van plan ge weest om altijd in het oerwoud te blijven. Zijn moeilijkste erva ringen, aldus de Japanse persbe richten, was het verlies van zijn vrienden. LONDEN De Britse liberale partij zal de Labour regering zo spoe dig mogelijk" ten v-1 brengen. Daar voor zijn reeds contacten opgeno men met de afgevaardigden van de Noordierse Unionisten en van de na tionalisten in het Lagerhuis. De li berale afgevaardigde Cyril Smith heeft dit gisteravond voor de Britse televisie verklaard.. John Par doe. lid van het Libera- le-partijbestuur, verklaarde in een rad'ioulrtzeniding. Als de regeringsverklaring slechts 'n tiende gedeelte bevat van het La bour-program, waarvoor slechts 37 procent van de kiezers zich heeft uit gesproken. krijgen ze van ons geen vierentwintig uur meer. Maar wan neer de regeringsverklaring maat regelen bevat die bij de liberalen en de gematigden door de beugel kun nen zullen de socialisten aan M, be wind blijven", aldus Pardoe. Volgens politieke kringen heeft 't dagelijks bestuur van de liberale par tij de liberale leider Jeremy Thorpe opgedragen geen concessies te doen bfj de stemming die op 18 maart wordt gehouden over de regerings verklaring. Intussen zeggen politieke waarne mers dat de liberalen de regering- Wilson niet zullen kunnen laten val- len.zelfs niet met steun van de na tionalisten en onafhankelijken. Zij hebben hiervoor de steun van de conservatieven nodig en die hebben er geen belang bij zich binnen een dergelijk korte tijd na hun verkie zingsnederlaag opnieuw aan de Brit se kiezers te presenteren. John D. Ehrlichman t een radiostation in San Francisco 'n geluidsbandje aan de ouders van Pat. Op het van slechte kwaliteit zijnde bandje eiste een vrouwenstem van Hearst dat hij zich houdt afspraak onder de armen voor een bedrag van 4 miljoen aan gratis le- MOSKOU Op het Moskouse Rode Plein heeft een onbekend Rus sische vrouw van ongeveer 60 jaar zichzelf met brandstof overgoten en in brand gestoken. Het incident deed zich voor bij het grafmonument voor Lenin. Wachtposten bij het Kremlin snel den toe en wikkelden de vrouw in legerjassen. Zij werd in een politie auto weggebracht. Van officiële zij de is geen melding gemaakt van het voorval, waarvan een groep Britse toeristen getuige was. Het was vrijdag de "Internationa le dag van de vrouw". Het is niet bekend of de daad van de vrouw hiermee verband hield. "slecht van kwaliteit" werd genoemd en waarvoor de mensen veel te lang in de rij moesten staan. Het leven van Pat, zo werd op het bandje ge- de zegd, hangt ook af van de vrijlating van twee leden van het SLA die we gens moord in de gevangenis van San Quentin zitten. Het zijn de 27- jarige Joseph Remiro en de 24-jari- ge Russell Little, die vorig jaar no vember met kogels met cyaankali de inspecteur van Onderwijs Marcus Foster doodschoten. Het SLA eiste voorts dat er een persconferentie wordt gehouden waarop voorstellen gedaan zouden kunnen worden die tot vrijlating van de miljonairsdoch ter zouden kunnen leiden. Op het zaterdag ontvangen ge luidsbandje was ook flauwtjes de stem van Pat te horen. Zij maakte haar ouders het verwijt dat "nie mand meer iets om mij gee-rf". Ze stelde zich achter de kritiek van haar ontvoerders op de voedseluitreiking. Haar stem, waar op een vorig bandje nog zelfvertrouwen uitsprak, zei op een klagende toon: Ik begrijp nu wel dat het het werk van de FBI (de fe derale recherche) is. Die willen dat ik vermoord word. Ik had hier an ders al lang uit kunnen zijn, aldus Pat. MADRID (AP) De Spaanse bis schoppen hebben zaterdag hun steun toegezegd aan bisschop Aritonlio Ano- veros van Bilbao, die in een ernstig conflict is gewikkeld met de Spaanse regering. In een nota, die werd uitgegeven nadat de permanente commissie uit het Spaanse episcopaat twee dagen had vergaderd werd zaterdag gezegd dat bisschop Anoveros de beschuldi gingen had verworpen welke de re gering tegen hem had ingebracht naar aanleiding van een herderlijk schrijven waarin de bisschop aan drong op meer vrijheid voor de Bas- ken. De regering heeft verklaard dat het herderlijk schrijven een ernstige aanval was op de nationale eenheid van Spanje. In de nota zeggen de bisschoppen nu dat bisschop Anoveros in de com missievergadering heeft verklaard, dat de beschuldigingen tegen hem vols zijn en zijn ware bedoelingen volledig miskennen. De 64-Jarige bisschop heeft een se rieus conflict tussen kerk en staat doen ontstaan door zijn pleidooi voor meer vrijheid en autonomie voor Baskische minderheden. De regering heeft de betrekkingen tussen kerk en staat in Spanje vrij dag besproken, maar nog niet gezegd tot welke besluiten zij is gekomen met betrekking tot de weerspannige bis schop. Anoveros en zijn vicaris werd na dat het herderlijk schrijven was voor gelezen acht dagen huisarrest opge legd. De regering heeft de bisschop tweemaal uitgenodigd naar Rome te vertrekken met een speciaal daartoe door haar in gereedheid gehouden vliegtuig. Anoveros heeft dit geweigerd en verklaard alleen naar Rome te zul len gaan als het Vatikaan dit zou vragen of als de regering hem met geweld het land zou uitzetten. In haar nota zegt de commissie, dat de interpretatie welke de regering aan 't henderiyke schryven van Ano veros heeft gegeven „bijzonder kwet send en onaanvaardbaar is voor iemanddie gedurende zijn lange pastoraat altijd heeft getuigd van zijn niet aflatende liefde voor Span je en zijn eerbied en loyaliteit ten aanzien van de nationale eenheid". De permanente commissie, zo werd vervolgd, wil openlijk tot uitdrukking brengen dat zij zich „broederlijk en hartelijk" een voelt met de bisschop van Bilbao in een situatie als de hui dige waarin de beschuldigingen, bele digingen, verkeerde interpretaties en verwarring van het land tengevolge van al deze zaken hem op bijzon dere wijze treffen en diepe smart be zorgen. SAIGON (AP) Een mor 1 naat van de Vietoong is terechtgekomen op een drukk plaats van een lagere schoo f Mekong Delta in Zuid-TI Daarbij kwamen 90 kindieren leven en raakten 43 anderen Ook een onderwijzer en twee burgers raakten bij de expliV( wond. De aanval van de Vietcc gericht tegen het stadje Cal kilometer ten zuidwesten vi gon. De mortier hoefde echti noodzakelijk speciaal op de gericht te zijn geweest, daar aan toegevoegd. Maar als men op een bevd trum richt, of dat nu een a ft of iets anders, kun Je niet dat je niemand wilt raken, al woordvoerder. Bisschop Antonio Anoveros Komplot verijdeld De kaanse federale recherche h< terdag bekendgemaakt dat komplot heeft weten te verijd de consul-generaal van een landse mogendheid in Los An ontvoeren teneinde de vrljli te dwingen v n twee manneg de gevangenis zitten. Een vrouw is in dit verband gea Vaas vernield Een man uit Perzië heeft zondfn kostbare Italiaanse vaa* eeuw in het Brits Museum in Ier van zijn voetstuk gestoten. D n maakte bekend dat de man, i san Ali Gharbi uit Teherane voor de rechter zal worden g De man heeft volgens de pofo voetstuk onder de vaa* Waddesdon-zaal van het i n stond opgesteld, weggescho s vaas viel in duizend stukken. ADVERTENTIE JERUZALEM Met een meerder heid van zestien stemmen (62 voor, 46 tegen en negen onthoudingen), heeft de nieuwe regering-Meir het vertrouwen van de Knesset gekre gen. Ondanks devtoetreding van de nationaal-religieuze partij tot de coa- Door Rob Simon litie-regering die verder uit de arbei derspartij en de onafhankelijke libe rale partij bestaat, bleef het gisteren tijdens het bijna tien uur durende de bat over de regeringsverklaring span nen in welke mate mevrouw Meir bij een vertrouwensvotum steun voor haar 23 leden tellende kabinet zou verwerven. Overigens is eenderde van de stem men die voor de nieuwe regering zijn uitgebracht afkomstig van leden van het kabinet, die behalve minis ter tevens lid van de Knesset zijn. De verwoede politieke inspanning, van de afgelopen weken heeft 't nieu we kabinet-Meir uiteindelijk de steun van twee meer dan de helft van de 120 Knesset-leden opgeleverd. Te elfder ure traden uit de rijen der coalitiepartners enkele afvalligen naar voren. Als protest tegen het voorgestelde regeringsbeleid en tegen de on-democratische manier waarop het nieuwe kabinet-Meir werd ge formeerd onthielden de vooraan staande duiven uit de arbeiderspar tij, Eliav, die na de zesdaagse oor log partijsecretaris is geweest en Ben Aharon, de voormalige secre taris-generaal van het Israëlische vakverbond, de Histadroet, zich van stemming. De drie met de arbeiders partij verbonden Arabische Knes- setleden aarzelden aanvankelijk het nieuwe kabinet te steunen aangezien volgens hen de tijd gekomen is dat een Israëlische Arabier op een minis terszetel plaatsneemt. Het nieuwe parlementslid voor de arbeiderspartij Jossi Sarid, een van de felste opposanten van minister Dayan, die onlangs kort na zijn beë diging als Knesset-lid de minister van Defensie enkele onwelgevallige vra gen stelde, maakte bekend dat hij aan zijn ziekbed gekluisterd niet aan de stemming kon deelnemen. In de nationaal-religieuze partij rebelleer de de jongere vleugel door uit prin cipiële overwegingen tegen de coali tieregering te stemmen. Boven zestig In het nieuwe kabinet-Meir waar de leeftijd van ruim de helft van de ministers de zestig Jaar overschrijdt wordt ook in dit opzicht de kroon ge spannen door het enige vrouwelijke lid, de 75-jarige premier. De politie ke inbreng van de "duiven" is in de nieuwe regering met de benoeming van acht nieuwe ministers die meren deels om hun gematigde denkbeelden bekend staan enigszins versterkt. De toevoeging van een ministerie van voorlichting en de oprichting van een nationale veiligheidsraad zijn de belangrijkste veranderingen op re geringsniveau. Naar alle waarschijn lijkheid zullen van de bovendien op te richten ministeriële commissie, voor veiligheidszaken de voormalige opperbevelhebbers Dayan, Rabin en Bar Lev en de generaals Allon en Yariv, die allen een ministerspost bekleden, deel uitmaken. In de re geringsverklaring van premier Meir. stond vijf maanden na de oorlog van Grote Verzoendag het streven naar vrede in het licht van de Geneefse conferentie centraal. In dit verband sprak de Israëlische premier uitdruk kelijk haar waardering uit voor de positieve houding van Egypte waar door een troepenscheiding in de Si- nai-woestijn kon worden bereikt. Egypte is de betreffende overeen komst volgens premier Meir zowel naar de letter als naar de geest vol ledig nagekomen. Niettegenstaande de gespannen toestand aan de staak - het-vuren-lijn met Syrië onderstreep te mevrouw Meir de Israëlische be reidheid om ook aan het noordelijke front een akkoord over een troepen scheiding te bereiken. Binnen twee weken zal Israël via de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger haar gedetailleerde plan nen aan Syrië voorleggen. De natio naal-religieuze partij, die gekant is tegen iedere Israëlische terugtrek king van de westelijke over van de Jordaan, heeft de verzekering ge kregen dat nieuwe verkiezingen wor den gehouden alvorens een vredes verdrag tussen Israël en Jordanië zal worden gesloten. Israel blijft zich verzetten tegen deelname van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisaties aan de vredesconferentie in Geneve. Tij dens het debat over de regeringsver klaring en het nieuwe kabinet trok de oppositie fel van leer, hetgeen po litiek vuurwerk gedurende de ko mende regeerperiode van vier Jaar in het vooruitzicht stelt- een miljoen gulden aan prijzen Iedere week 26 weken lang! kunt u voor 1 dit prachtige bi geschenk van Philips winnen, wanneer u deelneemt aan de Natio- c nale Puzzelactie in deze krant ten bate van de Stichting Natuurbe houd en Natuurbeschermingseducatie. - - A J., tA SSSi^SSSSSSSKx ng. Dit is pas ècMl van deze fantastische Philips kleuren- Deze luxe Philips all-transistor heeft ontvanger. U geniet van het royale 66 cm. winkelwaarde van 2.595,- en is een grootbeeld, de natuurgetrouwe kleuren, geschenk van Philips Nederland B.V

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4