EIDSCH DAGBLAD Tinst van vier zetels oor katholieken in lelgische verkiezing Mijnwerkers in Engeland aan de slag vandaag Perzen in huis van bewaring in hongerstaking AN NAAR miINGTON Bijna ton geroofd bij overval LEIDTCH DAGBLAD BIJ BRAND 12 LEDEN VAN EEN GEZIN OMGEKOMEN Man gijzelt vriendin en kind in Frankrijk GEEN DUITSE TOESTEMMING VOOR UITGAVE MEIN KAMPF _,DAG II MAART 1974 OPGERICHT I MAART I860 No. 34268 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SEL De Belgische socialisten hebben weinig Ie beleefd aan het uitlokken van vervroegde verkie- want de katholieke CVP is de grote overwinnaar len. et eind van de ochtend was het vrijwel zeker, dat de ier zetels zou winnen, dat de socialisten één zetel ach- jngen en dat de liberalen zich handhaafden. e komen de katholieken op 212 zetels in de kamer van Bgenwoordigers, de socialis- de liberalen blijven op Aalpartijen" Volksunie in Rassemblement Wallon racstalige landsdeel en een in FDP en liberalen in de leden verliezen. de de Volksunie er in 122 zetels te komen doordat st in Vlaams-Brabant de elders compenseerde. De ■ft fee tegenhangers zou- r r het zich liet aanzien, van |l zakken naar 21. Vimunisten verspeelden een Henegouwen, waar zij deel en van een linkse concen- lie zich "Democratische unie progressieven" noemde. Zij C lardoor van 5 op 4 zetels, bolieken boekten winst over hnie. de socialisten verloren ir wonnen in Wal de liberalen was het om- het geval. Kleine partijen L treem-linkse Amada (Alle n de arbeiders), de Verenig- listische Partij en de Partij denstanders en onafhanke- k Taagden er niet in tot het it door te dringen. Y «n wordt verwacht dat Tin die in de vorige regering van Financiën was, het cabinet zal gaan leiden. De Belg is een voorstander zelfstandigheid voor de De Israëlische minister tenlandse Zaken Abba Eban laar Washington ver besprekingen met zijn collega Henry Kissin- komende troepenscheidings- ngen met Syrië in de Ame- hoofdstad. bewolking; ilgenieen veel bewolking, maar wslag van betekenis. Vannacht [enochtend in het midden en van het land hier en daar mist. end matige oostelijke wind. Bperaturen van ongeveer 3 gra- het zuid In het om het Maxima (Opgemaakt te 11.15 t 1» MAAKT 02 uur; onder: 18.38 uur; onder: 8.11 drie voornaamste gebieden in ons land: Vlaanderen, Wallonië en het tweetalige Brussel. De coalitie van katholieken, socia listen en liberalen onder leiding van Leburton trad in Januari af omdat de socialistische partij het ontslag van haar ministers eiste na de zgn. Jbramco-affaire. Zij beschuldigden er de katholieken van de vestiging van een Traans-Belgische olieraf finaderij zo lang te hebben getrai neerd, dat Perzië zich terugtrok. DEVENTER (ANP) Op de Am- ro-bank aan de Keizerstraat te De venter is vanmorgen een overval ge pleegd. Twee Jongemannen kwamen het gebouw binnen. Een van hen schoot met een pistool, de ander sprong over de balie en deed een greep in de kas. Beiden hadden kou sen over het hoofd. Zij bemachtigden een bedrag van tegen de f 100.000 en zfjn verdwenen in een auto. die in Arnhem was ge stolen. De bank is nog bezig de pre- ciese schade op te nemen. Bejaardencentrum door politie ontzet PRINSENBEEK (ANP) De be jaarden van „Hagedonk" in Prinsen beek verkeerden vanochtend nog in hevige opwinding, hoewel de politie al zaterdag een einde maakte aan de bezetting van het bejaardencentrum. Het bestuur heeft directeur F. Loose, diens echtgenote en een bejaarden verzorgster ontslagen en verboden nog in het gebouw te komen. Ook de chef technisahe dienst mag niet meer binnen. De bezetting begon afgelopen woens dag en was gericht tegen de ontslag aanvrage van het bestuur voor dit echtpaar bij het Gewestelijk Arbeids bureau in Breda. De bejaarden zün niet van plan met de gang van zaken akkoord te gaan. Er is ook een comité van kinderen van bewoners gevormd, dat wil pro beren te bemiddelen. Ier kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 26 maart 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: 9'ronummer: Hokje zwart maken, bon invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. DUBLIN Bü een brand in een woning in Dalkey, een voor stadje van Dublin, zün vannacht twaalf leden van één gezin om het leven gekomen. De slachtoffers zijn het echtpaar Derek en Stella Howard en tien van hun dertien kinderen in de leeftijd van één tot achttien jaar. De drie resterende kinderen, van wie de oudste 19 is en de andere twee kleine jongens zün, zün in levensgevaarlijke toestand in een ziekenhuis opgenomen. De moeder van het gezin was in verwachting van haar veertiende kind. Hoe de brand is ontstaan is nog niet bekend. Het gezin had een karig bestaan en leefde van de bezorging van kranten. 20 PAGINA'S Tien jaar nadat het tjjdperk- Sjoukje werd afgesloten schaatste een ander Nederlands kunstrijd- stertje zich naar het erepodium bü de wereldkampioenschappen: Dianne de Leeuw (foto links) haalde brons. Nou ja Nederlandse, ze woont en traint in Californië. En dat trainen doet ze duidelijk heel intensief, want in één jaar tüd steeg ze van de vüftiende naar de derde plaats. Waar ze overi gens wel voor heeft moeten vech ten PAGINA 17 Maar Diannes prestatie is slechts één graantje in de wekelykse sportsilo. De grootste aandacht gaat natuurlijk weer naar het voetbal. Met aan de top een moei zame zege van Ajax, eveneens wei nig spectaculaire overwinningen van Feyenoord en FC Twente, maar wel een verrassende neder laag van PSV bij Utrecht. De Eindhovenaren hebben daardoor in feite moeten afhaken. De stand aan de top is nu Ajax 2442 Twente 24—41 Feyenoord 2440 PSV 24—35 Maar het is niet alleen topvoet bal. dat zijn weerslag vindt in ons sportkatern PAGINA'S 9-17 De olieconferentie in Cairo ging te elfder ure niet door PAGINA 4 D'66 op de bres voor de vrijgezellen PAGINA 5 DEN HAAG De Perzen, die in het huis van bewaring te Scheve- ningen worden vastgehouden ver dacht van vrijheidsberoving van een lid van het ambassadepersoneel van Perzië, zijn sinds gisteren in hon gerstaking gegaan. Zij willen hier mee protesteren tegen het feit dat zij nog steeds worden vastgehouden. Een van de 20 Perzen die aanvan kelijk in Wassenaar waar de Perzi sche ambassade is gevestigd, werd aangehouden, is vrijgelaten. De Ne- Tl ilbers (D'66) verlaat Kamer DEN HAAG Drs. W. A. F. Wilbers, lid van de Tweede Kamer voor D'66, wordt opvolger van mr. M. P. Bajet- to, hoofd van de directie radio, tele visie en pers van het ministerie van CRM. Met ingang van 1 april zal hij zijn kamerlidmaatschap neerleggen. Opvolger op de kandidatenlijst is drs. E. Nypels te Rijswijk, thans directeur van het wetenschappelijk bureau van D'66 en ook eerder lid van de Tweede Kamer. Drs. Wilbers zegt de professionele politiek te verlaten om persoonlijke redenen. Het functioneren als volks vertegenwoordiger acht hij niet meer verenigbaar met de wensen ten aan zien van een enigszins normaal en voldoening gevend gezinsleven. derlandse justitie en een ontboden arts achtten het niet verantwoord, deze man die lichamelijk en geeste lijk zwak is als gevolg van het ver blijf in een Perzische gevangenis, langer vast te houden. Aldus mr W. J. van Bennekom uit Amsterdam, de raadsman van de Perzen. De vrijgelaten man heeft donderdag een afspraak met prof. dr. Bastiaan- se van Centrum '45 in Oegstgeest, waar patiënten met een concentratie kampsyndroom worden behandeld. Thans zijn nog in het huis van bewaring zestien mannen en drie Jonge vrouwen. Zij blijven vrijheids beroving ontkennen en protesteren, tegen het feit dat de Wassenaarse po litie de paspoorten aan een lid van de Perzische ambassade ter inzage heeft gegeven. Hierdoor konden hun namen worden genoteerd. Tevens, heeft dit ambassadelid, aldus mr. Van Bennekom, een streep gehaald door de verblijfsvergunning van de Perzen. Naar Cisnu, een organisatie van buiten hun land studerende Perzen, heeft meegedeeld, heeft deze orga nisatie contact met de tweede-ka merleden Voogd en Van der Hek (beiden PvdA) en Van der Spek (PSP), die bij de regering vrijla ting van de Perzen willen bepleiten. Vanmiddag heeft de contact-offi cier van Justitie mr. Van Steenderen meegedeeld dat door tussenkomst van de commissaris van politie in Wassenaar de paspoorten van vier Perzische studenten weer geldig zijn gemaakt. AMSTERDAM Tot ver buiten de hekken van de rooms-katholie- ke begraafplaats Buitenveldert in Amsterdam stonden rond het middaguur duizenden mensen om de laatste eer te bewijzen aan de vrijdagochtend overleden Wim Sonneveld. Nog nooit was in Ne derland de belangstelling voor de begrafenis van een artiest of kun stenaar zo groot. Omstreeks half twaalf al werd een zee van bloemstukken naar het graf gedragen. Met opschrif ten als "In gedachten blijft u al tijd bij ons" en "Van je broers en zusters, die je lief en dierbaar zijn". Collega-artiesten zaten al geruime tijd in de kapel voordat de lijkwagen kwam aangereden. Daarna kwamen in zes volgauto's de familieleden. Achter de baar, die vanuit de kapel naar het graf werd gedra gen, schaarden zich behalve Son- nevelds familie vrijwel alle colle ga's uit cabaret- en showiuereld. Zoals Ko van Dijk, Ina van Faas- sen, Ton van Duinhoven, Michel van der Plas, Eric SchneiderAl bert Mol en Kees Brusse. LONDEN De 269.000 Britse mijnwerkers zijn vanochtend weer aan de slag gegaan na een lang- zaam-aan-actie van drie maanden, en een staking van drie weken. Te gelijk werd in de industrie de vijf daagse werkweek hersteld nadat sinds 31 december een driedaagse werkweek bestond, om de kolenvoor- raden zo lang mogelijk te sparen. Beëindiging van de münwerkerssta- king was mogelijk, doordat de nieu we Labour-regering onder Harold Wilson 'n loonakkoord met de Natio nale Unie van Mijnwerkers had af gesloten waarmee een extra-bedrag, van ongeveer 650 miljoen gulden was gemoeid. Het was de duurste loonovereenkomst, die ooit bij de mijnindustrie is afgesloten. Overigens zal het werk de eerste dag nog niet in volle omvang kunnen worden hervat, omdat eerst het on dergrondse stutwerk moet worden gecontroleerd en de schachten moe ten worden leeggepompt. Een func tionaris van de Nationale Steenko- lenraad verwacht dat de produiktie aan het eind van de week ongeveer vijftig procent van de normale pro- duktie zal bedragen. Er zal ongeveer vier weken nodig zijn voordat de nor male wekelijkse produktie van 2.5 miljoen ton kolen weer is bereikt. Regeringsfunctionarissen schat ten dat het produktieverlies van de mijnen sinds half november kan worden becijferd op een kleine mil jard gulden. Niet alle mijnwerkers zijn tevreden met het bereikte ak koord. Kompel Owen Fletcher uit Nottinghamshire: "We zijn nu op het loonpeil gekomen van het per soneel, dat in de autofabrieken de toiletten schoonhoudt". Bij de Franse horlogefabriek Lip in Besancon is vanochtend ook weer 't ECQUEVTLLY Politiemannen in de Par ij se voorstad Ecquevilly nou- den het huis omsingeld waar de Ita liaanse gastarbeider Santo Grosso, al 24 uur een vriendin en haar (-Ja rige zoontje im gijzeling heeft. De man barricadeerde zich in het huis na twee buren doodgeschoten te hebben die erover geklaagd hadden dat hij te luidruchtig was geweest. "Technisch zou het gemakkelijk zijn de flat te bestormen, maar wij moeten aan de gijzelaars denken. Zolang wij weten dat zij in 'even zijn, kunnen wij niets doen", zei een gemeentefunctionaris. "De tijd moet aan onze kant zün. Grosso moet eens moe worden". Het drama begon zondagochtend, toen Grosso, die aan vervolgings waanzin zou lijden, de 45-Jarige Ro bert Marechal en diens 44-Jarige echtgenote Micheline doodde. Hij reed onmiddellijk daarna met grote snelheid met zijn auto naar de flat van zün vriendin, Monique Gomer die alleen thuis was met haar jongste zoontje. Daar verschanste hij zich, en vuurde hij een regen van kogels af op de gealarmeerde politie. Op zeker ogenblik eiste hij 500.000 francs en een helikopter in ruil voor de vrijlating van zijn gijzelaars. Hij heeft dit aanbod echter niet meer herhaald. werk hervat. Daarmee is na een Jaar een einde gekomen aan het langste sociale conflict dat zich in Frankxyk tot dusver heeft voorgedaan. Het conflict ontstond toen in net voorjaar van 1973 de eigenaars van de fabriek besloten het bedrijf te slui ten, nadat er sinds enkele Jaren for se verliezen waren geleden. De onge veer 1300 werknemers accepteerden dit niet en bezetten de gebouwen. Na langdurige onderhandelingen werd bereikt dat enige progressieve in dustriëlen en de vakbonden met steun van de regering besloten het bedrijf opnieuw op te zetten. BONN Het ministerie van Fi nanciën van de deelstaat Beieren verzet zich principieel tegen een her uitgave van Hitiers Mein Kampf, waar ook ter wereld. Het zal dus ook zijn goedkeuring onthouden aan een voornemen van de Nederlandse uit geverij Ridderhof om een nieuwe edi tie van het boek te laten verschij nen. Na de oorlog zijn de auteurs- en verspreidingsrechten voor Mein Kampf op de deelstaat Beieren over gegaan. Woordvoerder dr. Birkl van het ministerie van Financiën deelde mee dat men in München nog wel geen verzoek van de Nederlandse uit geverij heeft ontvangen, maar toch al wel van. diens plannen op de hoogte is. De Nederlandse vriendenkring Lach- senhausen (stichting „We nemen, 't wéér niet") heeft afgelopen week einde een telegram aan minister Van Agt van Justitie gezonden, waarin men zegt uit eigen ervaring bekend te zijn met de inhoud van „Mein Kampf". Aangedrongen wordt op verbod van de heruitgave in ons land van Hitiers boek, dat men diep be ledigend voor diverse bevolkingsgroe pen en levensgevaarlijk voor vrede en vrijheid acht. Ook het Nederlandse Auschwitz comité heeft gisteravond in een te legram aan de ministerraad gepro testeerd tegen de heruitgave. Men zegt in het telegram er op te vertrouwen dat de regering in 1974 de heruitgave van een dergelyk „Mis dadig Nazihandboek voor volkeren moord en rassendiscriminatie" zal beletten.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1