'Het komt er nu eindelijk eens uit' UVS acht minuten voor tijd naast Xerxes: 2-2 Lugdunum geeft inde laatste overwinning weg aan Lenig minuten de en Snel (1-2) LFC Roodenburg wint Van Schooten: Mentaliteit is goed BY-TEAM STEEDS 1ESLAGEN lia schiet i Unitas idscliappelijk gen doel na rust naar zege: 0-1 Oefenwedstrijden MAi j)AG 11 MAART 1974 PAGINA 13 ite, )elpunt SN Het leek er sterk op dat DRL gistermiddag naar en hrijving „zelfmoordbrigade" liep te dingen. In de Leo duel in de eerste amateurklasse uiterst belangrijke atie met Roodenburg barricadeerde de Rotterdamse ink we& naar e^n beter resultaat dan een nederlaag (2-1) as eerste helft. Na een sterke ouverture sloeg DRL na sta uur voetbal „de hand aan zichzelf". itterlijk, toen verdediger Bt Rotterdamse strafschop- hei ads maakte en Sam den DO burg uit 6011 penalty naar schieten, daarna zo mo- letterlijker toen Groene- noAal langs zijn eigen doel- Haaren het doel inpun- Pas vlak voor tijd stond ea nog een tegentreffer toe. iner Den Bleijker wilde de schakeling van zijn ploeg dubieuze scheidsrechter- jUssingen. Sprak: "Die P1 ras volkomen onopzette- ordat Groeneboom de bal el schoot, was er een over- en hem gemaakt. Hij had de rug gekregen, daardoor bal op de punt van zijn fP bar het feit bleef dat Roo- e pauze-voorsprong toch el verdiende. Hoewel de erg goedkoop aan de waren gekomen, kon nie- de 800 belangstellenden dse sportpark Noord later Roodenburg er niet ir had gewerkt moet erin", had trainer erslet kwam er nu eindelijk al gezegd. En om de Leid- ije fooral maar van die ge- >e |>rdrongen te houden, had zo'n hondervijftig pu- charterd", die veel van blazen wisten. In die ein- eens sfeervolle entoura- voor Roodenburg echter ang nodig "de beuk" er in omdat ongelukkig DRL KI slijk" was al snel de hel- toe te steken. Daaraan minuten vooraf gegaan, 'Pfl dat er best zijn mocht d< eurbegrippen. ndi Door Paul de Tombe ouwen org vooral, manifesteerde m veel overtuigender for to de laatste weken, blaakte iannenheid plotseling weer rtrouwen, wat zich manl- )ij de excellerende mid- Kj Reinler Verkuylen en Hans Hannaart. En d ook DRL in die eerste pe rn zeer aanvaardbaar ni- H. ontwikkelde zich 6t duel. waarin die twee 1 e doelpunten eigenlijk he- t passen. Roodenburg. dat w al de meeste kansen had ta gehad (Den Os), kon het tweede be drijf daardoor echter wel met groot optimisme tegemoet zien. Kon zich ook sterk genoeg voelen om het oude spelletje te gaan spelen en liet DRL bewust komen om voor zichzelf ruim te te scheppen voor op pure snelheid gebaseerde uitvallen. Veel vaker dan het wanhopig naar vloelende aanval len zoekende DRL (Den Bleijker: "die twee goals waren een geweldige domper")- vond attent Roodenburg ook reële kansen. Middenvelder Pley- ter en de spitsen Dubbeldeman en Den Os slaagden er niet in één van de vele te benutten mede omdat cen trumverdediger Martens herhaal delijk in twee tegen één gevallen 'n te grote sta-in-de-weg was. De ama teurinternational vond daarbij ook nog tijd zijn ploeg de aanval in te stuwen. Een gehandicapte ploeg overigens. De twee vaste spelers Jan en Pleun Lagendijk hadden op de terugreis van een bruiloft in Engeland zo lang vertraging gehad dat zij niet konden worden opgesteld. "En dat wekt na tuurlijk wel de nodige onrust", wist Den Bleyker. "II5 ben dan ook niet van plan nog eens mijn goedkeuring te hechten aan zo'n reisje". Over de uitstapjes die zijn verde digers tegen het einde van het duel naar het front begonnen te maken, zal de trainer zijn goedkeuring on getwijfeld wil hebben uitgesproken. Een inzet van Serier immers leidde rijf minuten voor tijd tot het enige Rotterdamse doelpunt, middenvel der Den Arend schoot in een melée van spelers raak. Daarvoor was DRL nog aan één actie bezig geweest, die de naam "zelfmoordbrigade" bijna volledig had gerechtvaardigd. De paal naast Van Haaren stond echter een tref fer van zijn verdediger Van Gent in de weg. ROTTERDAM Van de angst en het gebrek aan organisatie bij Xerxes kon UVS tenslotte toch nog be hoorlijk profiteren. Terwijl de Rotterdammers de 21 voorsprong met een kil aandoende taktiek met succes leken te conserveren, verraste John van Velzen doelman St. Nicolaas. Acht minuten voor tijd. Zestig seconden nadat Van Velzen al recht meende te hebben op de ge lijkmaker toen hij de bal op de onderkant van de lat schoot. „Die bal heeft al gezeten. Ik vond het in ieder geval eerlijk van de grensrechter dat hij later zei dat hij niet meegelopen was bij onze aanval". Omdat dezelfde "lijnman" eer der, im de 37ste minuut vaar de eer ste helft, wel ter plaatse was ge weest en na een kopbal van Müh- lenbruck (op of achter de lijn ge stopt?) wel resoluut naar 't mid den had gewezen, was het be grijpelijk dat UVS-trainer Wally van Schooten na afloop opmerkte "Natuurlijk ben Je blij als Je zo kort voor het eind nog op 2—2 komt, maair verder ontbreekt het ons aan ieder greintje geluk". Feit is in ieder geval dat UVS verschrikkelijk veel moeite heeft, om aan de laatste twee a drie punten te komen, die toegang ge ven tot de nieuw te vormen hoofdklasse. Qua spel had UVS, evenals vorige week bij Zwijn- drecht, recht op 'n overwinning en was de 01 voorsprong na 36 min. ook volkomen verdiend. Gevaar lijke inzetten van Van Velzen, de sterk spelende centrumverdedi ger Koos Hannaart en Gerard Désar gingen vooraf aan de ope ningstreffer van Jan Verver, die inschoot nadat Jan v. d. Leek de Door Jan Preenen bal in zijn richting had gekopt. Voor de inleidende hoekschop te kende Jan Leget. UVS, dat te genover het rommelige optreden van Xerxes 'n knap positiespelle tje zette, kreeg de kans daarna niet om de strategie voor het res tant van de wedstrijd te bepalen omdat de ploeg van invaller-trai ner Bob Janse nauwelijks één minuut later al terugsloeg. Op 'n omstreden manier, dat wel. Want was de bal wel over de lijn, na een kopbal van de zware spits Freek Mühlenburuch? Via de linkerpaal zou dat gebeurd moeten zijn, maar Juist daar leek de weg naar het doei hermetisch afgesloten, door keeper Wijnand Sloos. Han naart en Bart Lardé. Sloos en Lardé waren het er in ieder ge val niet mee eens dat scheidsrech ter Koster geen moment aarzelde na het advies van zijn assistent. Sloos: 'Ik lag met mijn hand ge- John van Velzen lijk met de paal. De bal lag op de lijn". Hanaart kon zich als eni ge van het trio wel verenigen met de arbitrale beslissing. "Er was geen twijfel aan". De 21, die één minuut voor rust volgde, was voor UVS al even onfortuinlijk. Linkervleugel-verdediger Thijs Balkhoven aarzelde met uitver dedigen, gleed toen weg en kwam in zijn wanhoop niet ver der dan een kopstootje, waarbij de bal precies voor de schietgra ge voeten van Guus Stek kwam. Het goede voetbal werd daarna meteen ook geboycot door Xerxes dat na rust met Mühlenbruch als eenzame voorpost nog slechts speculeerde op counters. UVS, dat al eerder Adri Lagendijk wegens een dijbeenblessure had moeten vervangen door Hans Neuteboom (later, omdat hij 's morgens al had gespeeld, op zijn beurt afge lost door Aad Bleyenberg) heeft vervolgens ruim een half uur moeten Jagen op de gelijkma ker. Met Gerard Desar, die aan vankelijk op het middenveld v. d. Leek, weinig speelruimte toe stond, als linkerspits, Van Velzen als puntspeler en Hendrikse en Verver afwisselend op de rech tervleugel. De minste bewegings vrijheid genoot duidelijk John v. Velzen. Bewaakt door Kalkman en v. d. Heyden wist Van Velzen ("Het is wel een nadeel dat ze Je leren kennen") zich nauwelijks kansen te crëeren. In tegenstel ling tot Désar, die de bal eenmaal voor langs het doel schoof en een keer Juist naast kopte. Des te op vallender was het dat Van Velzen die steeds meer ging zwerven, in de slotfase nog zo daverend toe sloeg. Daarbij na het schot op de lat in tweede instantie wel in de kaart gespeeld door doelman St. Nicolaas. die de bal na een hoek schop van Leget voor de voeten van Van Velzen deponeerde. Voor de achtste maal in deze competi tie en voor de vijftiende keer bij UVS bewees de Vener „killersin- stinct" te hebben door hard raak te schieten. Van Schooten: "Als Je zo lang achter staat en blijft vechten moet je toch wel 'n goe de mentaliteit hebben". ÏINGEN Het Nederland- Pam is ook in de zesde tale wedstrijd van dit sei- &slagen gebleven. Het Ne- team speelde zaterdagmid- ageningen met 16-16 gelijk e British Army on Rhine. nam een voorsprong van de rust was de stand 10- linuten voor tijd stond het t de Britten. De meest pro- Ni «peler van het Nederlands d i Brian Rietveld, die twaalf zijn rekening nam. LEIDEN Het leek gistermiddag in de Kikkerpolder wel een grote ver jaarspartij. Iedereen gaf cadeautjes: Lenig en Snel, de Rotterdamse scheidsrechter Koenen en Lugdunum. En zoals altijd, toen het feest voorbij was bleef de gastheer met de rommel zitten. In dit geval een 12 nederlaag voor de Leidse groenwitten. Op initiatief van het *n Unitas Leiden speelde elftal (zondag) een vriend- duel tegen Alphia. Deze was ten bate van de veel- Unitasspeler Nico Hoxks, voetballen moet stoppen, 'am bij dit duel als over- Jit de strijd: 1-0. Heit doel- p echter door een van de li gescoon^ Toch waren het diezelfde groen witten, die de eerste cadeautjes aan geboden kregen. Al in de vierde mi nuut strafte Henk de Cler een fout van de verdediging, onmiskenbaar de zwakste schakel bij Lenig en Snel- af: 10. Nog geen tien minuten la ter kwam het Haagse verdedigings kwartet Zoet, Engelbert, Raaf en De Jong hem een tweede kans op een presenteerblad aanbieden. De Cler nam de bal wel dankbaar mee, maar vergat toen doelman Van der Beek doeltreffend uit te schakelen. Deze kreeg daardoor de gelegenheid de bal uit de gevarenzone te glijden. Daar na was het de beurt van Lenig en Snel om cadeautjes te krijgen. De Hagenaars, die ondanks de felle te genwind duidelijk meer verband in hun aanval hadden dan Lugdunum en elkaar steeds goed wisten te vin den (waarbij Schönherr een belang rijke rol speelde) waren al een keer gevaarlijk voor Gé Dubbeldeman geweest. De bal was toen echter op de paal' beland. Een "een-twee" tus sen verdediger De Jong en aanval ler Keetman leverde in de veertigste minuut de gelijkmaker op. Hoewel de Lugdunum-grensrechter nadrukke lijk met z*n vlag zwaaide, omdat hij buitenspel had geconstateerd, bleef scheidsrechter Koenen bij zijn be slissing en dirigeerde de bal naar de middenstip. Een gebaar waarmee Lugdunum niet zo blij was. In de tweede helft ging Lugdunum duide- Door Henriëtte v. d. Hoeven lijk beter draaien. De man die toe vallig de bal had hoefde het niet al leen meer op te knappen. Via Rinus van Es en Henk de Cler, die met Cees Vermond ontstellend veel werk ver zette, belaagde Lugdunum het doel van Van der Beek. Lugdunum had echter de voorraad "cadeautjes" verbruikt en de doelrijpe kansen gin gen verloren, omdat de bal op paal en lat of in de handen van de doel man werd geschoten. Toen Rinus van Es in de vijfenze ventigste minuut goed was doorge broken werd nij door een van de Le ning en Snel-verdedigers omverge- duwd. Hoewel dat in het strafschop gebied gebeurde liet de scheidsrech ter er net even buiten een vrije trap nemen. Deze leverde Lugdunum ech ter helemaal niets op. Lugdunum zakte na deze tegen slag duidelijk wat terug. De Haagse formatie kon wat meer bij het doel van Dubbeldeman komen. Na een afgekeurde treffer pakte Lenig en Snel in de achtentachtigste minuut toch nog de overwinning toen Haze- let met een fraaie kopbal de nauwe lijks reagerende Dubbeldeman pas seerde. In de resterende minuten bracht Lugdunum het niet verder dan een hoekschop. Reinier Verkuylen, diep in de tweede helft vervangen door Cees Montagne, bezig aan een van zijn sterke acties. Verkuylen is twee DRL-spelers te slim af. (Foto Jan Holvast) Lugdunum-middenvelder Cees Vermond (de op de grond liggende nummer acht) is er in geslaagd de Lenig en Snel-spits Hazelet te beletten op het doel van Dubbeldemanaf te stormen. Ver dediger Jan van Egmond (rechts) kijkt of hij misschien nog assistentie moet verlenen. iFoto Jap Holvast) LEIDSCHENDAM De "angst** waarmee LFC naar RKAVV was af gereisd bleek achteraf ongegrond. Toch was het wel begrijpelijk dat de Kanaries met de nodige reserves te gen het duel aankeken. Het ontbre ken van Theo van Seggelen en de naweeën van het treffen van verle den week, toen DHL de Leidenaars kansloos met 2-0 naar huis stuurde, waren de voedingsbodem voor de om zichtigheid waarmee LFC opponent RKAVV, dat zelf ook behoort bij de potentiële kandidaten voor de eerste klasse, tegemoet trad. Het concept van LFC's (tijdelijke) oefenmeester Neuteboom was daarop afgestemd Achter alles potdicht houden. RKAW Door Simon van Meijgaarden proberen op het middenveld op t# vangen en waar mogelijk zelf op avontuur gaan, luidde het parool. Het werd allemaal verrassend goed uitgevoerd door de Jeugdige Kana ries. die na een matige eerste helft het initiatief na rust volledig nasr zich toe trokken en via een doelpunt van Koos Bekooy winnend over ae eindstreep kwamen. Zoals al vermeld kon de eerste ronde met matig ge kwalificeerd worden. LFC en RKAVV bakten er beide bijzonder wenig van. Slecht plaatsen volgens het „systeem" lange-halen-snel-thuis vormde eigenlijk het hoofdbestand deel van het spelletje dat de 22 voet ballers het publiek voorschotelden. Na een eerste kansje voor RKAVV sloeg de schrik er bij menige LFC'er in de 20ste minuut wel even in. Een hoekschop van Peter Hakkaart kwam erg scherp voor het doel van Sjaak Bouwmeester, die in een po ging de bal weg te stompen enrstig geblesseerd raakte aan de linkerknie. Inmiddels had de bal de doellijn ge passeerd. maar scheidsrechter Van de Pol. die gedecideerd floot, had in middels een overtreding tegen Bouwmeester geconstateerd, al werd die beslissing naderhand door trai ner Cremers van RKAVV wel aan gevochten. "Die man struikelde zelf", aldus Cremers. Bouwmeester hield het daarna nog 7 minuten vol maar moest zich toen laten vervangen door Rob Groenendijk (de 16-Jarige doel man uit het A-l Junioren elftal van LFC). Groenendijk deed het prima. Erg moeilijk kreeg hij het niet. maar met enkele goede reddingen sloot hij zijn debuut toch voortreffelijk af. Met de wind in de rug liet LFC zich na rust van zijn beste zijde zien. In de derde minuut al sleepten de Ka naries de winst al in de wacht, toen Koos Bekooy behendig achter doel man Mulders schoot na een voorzet van Hans van Eigen: 0-1. LFC bleef hierna het spel dicteren, opereerde voorzichtig met twee spitsen (Hoek en Bekooy). werkte erg ijverig en stoorde in de voorste linie al voort durend. Het uitgekookte spelletje van LFC leverde nog een handvol kansen op, maar verder dan die ruim verdien de 0-1 kwamen de Leidenaars toch niet meer. LEIDEN Het Leidse jeugdelftal (tjn. 17 jaar), dat van 12 tot 21 april deelneemt aan de sportuitwis- seling met Oxford, speelt donderdag avond a.s. op de Boshuizerkade (aanvang 19 uur) een oefenwed strijd tegen Oranje Groen 1. Vorige week vrijdagavond versloeg de Leidse Jeugd het eerste van ZLC met 2-1. Vanavond op het Zwart Witter- rein in Rotterdam (aanvang 19.30 uur) speelt het Leidse jeugdelftal 13 en 14 Jaar in het kader van het Jeugdplan Nederland een wed strijd tegen Rotterdam. Inzet: het kampioenschap van district West 2.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13