akbeweging wil geen ieuwe gastarbeiders ningsverschil met werkgevers Bonden vrezen ontslag voor HAL-beambten Actie voor chauffeurs veiligheid van geldtransport IA.GO y een aktuele kollektie VP EN ARP MOETEN ZICH VTDOEN VAN ZIGZAGKOERS Hoed af in Tweede Kamer ook voor ministerszoon Bezetting subfaculteit a.s. maandag opgeheven Terlouw (D'66) op partijcongres: o 9 MAART 1974 BINNENLAND PAGINA 7 VAG Werkgevers en vakbeweging zijn sterk over de vraag hoe het toelatingsbeleid voor buiten- trknemers eruit moet gaan zien. Dit is nog eens ge- kTI ip een vergadering van de Raad voor de Arbeids- en onafhankelijke commissie van de Sociaal-Eco- e Raad. [zijde van de vakbeweging bureau, en mevr. dr. H. Verwey-Jon- de nadruk gelegd op de ker, beiden onfhankeiyke leden van i 't aantrekken van bui- de SER-commissie. Prof. v. d. jerknemers. Ook al omdat Beid wees erop dat het uiteindelijk sheid groot is wil de vak- effect van de gastarbeiders op oinze buitenlandse werknemers economie positief is. In het hoger be- elijk weren. De werkgevers lonen van ongeschoolde arbeid zag n vinden dat met name hij niet direct een oplossing voor het vraagstuk van de buitenlandse werk nemers. Mevr. Verwey-Jonker had soort gelijke bezwaren. Zy zei dat 't vraag stuk slechts in 't kader van de Euro pese samenwerking kan worden op gelost. Zij vond het ook moeilijk dat de buitenlandse werknemers zelf niet aan 't woord worden gelaten. Verder is ook niet bekend in welke functies de rond 160.000 gastarbeiders in ons land werkzaam zyn. Werkgeverswoordvoerder mr. J. Hol lander zei dat een terughoudend be leid eigenlijk niet mogelijk is. „Het gaat ermee als met de benzinedlstri- butie", zei hij, „onze grenzen zijn niet te sluiten". Het regeringsbeleid ten aanzien van de toelating van buitenlandse werknemers zal overigens nog strik ter worden. Het beleid zal er op ge richt zijn in ieder geval te komen tot een stabilisatie van 't aantal buiten landse werknemers in Nederland. Op den duur zal. waar mogelijk, worden „Hoed af of zelf eruit". Dat kreeg gisteren Koos Zwart, de zoon van minister Irene Vorrink (Volksge zondheid en Milieuhygiëne), te horen toen hij met een grote le ren hoed de grote zaal van de Tweede Kamer binnenwandelde. De ministerszoon was naar het werkterrein van zijn moeder ge komen om als vertegenwoordiger van de Stichting Drug Informatie de leden van de Vaste Kamercom missie tijdens een hearing te in formeren. Kort tevoren was Koos Zwart al in de wachtkamer door een ka merdienaar erop gewezen dat hij zijn hoed aan de kapstok moest hangen. In geen geval mocht hij deze ophouden. In een der gangen van het kamer gebouw liep hij echter tegen een griffier en het VVD-kamerlid me vrouw Veder-Smit, de voorzitter van de commissie, op. Met hen de hoed nog steeds op wan delde hij daarna rustig de grote zaal in. Toen voorzitter Vondeling hier over was ingelicht, greep deze in. „Gelijke monnikken, gelijke kap pen. Al is het de minister zelf, maar de hoed moet af", zo moet hij gedacht hebben. Irene's zoon koos tenslotte eieren voor zijn geld. Hij bleef zitten; en de hoed ging af choold werk buitenlandse Br*l ihten onmisbaar zijn. ■nemers kregen voor hun igeii van Prof- dr- c A v- d- jteur van 't Centraal Plan- Ie Moer olie L(C De net'toaanvoer van iwoer voor binnenlands vorige maand 84 procent het februari niveau 1973. ord; dat die aanvoer deze er zal zyn, evenveel als 73. Dit is vrijdagavond na het kabinetsberaad mee- hoger ROTTERDAM— De vervoersbon- geïnformeerd over de reorganisatie- den van het NVV. het NKV en het plannen, zoals die zijn aangegeven CNV houden er rekening mee dat als in het rapport van het adviesbureau gevolg van interne reorganisaties 'n groot aantal beambten bij de Hol land Amerika Lijn zal moeten af vloeien. Hoeveel ontslagen bij de Hal in de beambten-sector zullen vallen weten ook de vervoersbon- den nog noet, maar een woordvoer - McKinsey. In dat gesprek zal moedelijk ook het aantal beambten dat moet afvloeien worden aangege ven. Toen geruchten over massa-ont slagen onder de HAL-beambten steeds sterker werden hebben de der van de industriebond NW in drie vervoersbonden een spoedbe- anvoer lag in februari op van het maand gemiddelde L. *e helft van 1973. Dat be- recteur K. Lewin van de afdeling al- irn-n rfri. Hit 7nr„ iH,« gemeen arbeldsvoorzieningsbeleid van het ministerie van sociale zaken mee- gedeeld in het blad van het Neder lands-Christelijk Werkgeversverbond. ehng van het ministerie mam SQ bljj Hc,. ier bij het gebruik van blyft echter geboden, ientaar van premier ndag bracht een dele ministerraad een bezoek iam. Uit gesprekken met burgemeester en wet- ek dat wanneer de aan- ndet herstelt. Rotterdam miljoen tot f 30 miljoen havengelden zal binnen- us de premier. Dode na steekparty De 43-jarige Zaanïamse M. E. Clerc, die vorige week zaterdag door haar minnaar met een priem werd gestoken is vry- dag aan de gevolgen hiervan over leden. Tegen de dader, de 34-Jarige M. K. uit Zaandam zal nu doodslag of zwa re mishandeling de dood tengevolge hebbende ten laste worden gelegd. In Scheveningen vordert de sloop van het eens zo statige en majestueuze Grand Hotel gestaag. Bijna de gehele zuidelijke vleugel Trieste brieven over doolhof van sociale verzekeringen Rotterdam zei gistermiddag te zen dat de circulerende geruchten, waarin wordt gesproken over negen tig ontslagen, een belangrijke kern van waarheid zullen blijken te be vatten. De ondernemingsraad van de Holland-Amerika Lyn zal .as maan dag door de HAL-directie worden ADVERTENTIE UTRECHT De recente overval op een geldtransporowagen van Service B.V. (een dochteronderneming van Van Gend en Loos) in Breda, waar bij één van de begeleiders om het leven kwam, heeft geleld tot een spontane actie onder de chauffeurs van geldtransportbedrijven. Ze eisen meer beschermende maatregelen. TILBURG Staatssecretaris Mer- De chauffeurs gaan rond met hand- tens «Sociale Zaken) ontvangt tries- tekeningen lijsten en een petitie ter te brieven van mensen die in de dool- ondersteuning van het cao-overleg hof van de sociale verzekeringen de niet Van Gend en Loos dat op 13 weg zyn kwijt geraakt. „Tegenover maant begint. Als dit overleg geen het aantal lieden dat ten onrechte bevredigende resultaten oplevert wil- een af andere sociale uitkering in de len ze hun actie uitbreiden, wacht weet te slepen, staat zonder Naast venschillende technische maat- twijfel ook een aantal personen dat regelen vragen de chauffeurs een ten onrechte een dergelijke uitkering ongevallenverzekering en het opne- is misgelopen". men van de bestaande „ongein akken- Dit heeft de staatssecretaris gisteren toeslag" van f 4 per dag in de cao- bezighouden met het transport van geld en waardevolle goederen. ..Rich ting''. het blad van de Vervoers- bond NKV, zegt deze week dat naar mate de beveiliging van het materieel toeneemt, de bemanning steeds mees- het enige doelwit wordt bij overval len. Zij moet voor het Iaden en los sen namelijk de „veöige veste" ver laten. „Richting" meent, dat het verplicht Aaritn-in7ittpndpn jollen van afgesloten 1ok_ en laad- f 310 jjjjjjj woordelijkheid voor het personeel bij de ondernemer blyft rusten. „Deze heeft in meerdere gevallen het gro tere risico van dit vervoer zelf al on derkend door het onder te brengen in aparte dochterondernemingen". ADVERTENTIE week een JAGO-shawl t.w.v. 25 voor vier winnaars in Puzzelaktie Natuur. Aangeboden door Jan van Gooi, sterdam. in Tilburg gezegd by de opening van een nieuw gebouw van het gemeen- schappeiyk administratiekantoor (GAK». Redenen waarom mensen een uitke ring ontgaat: soms een onjuiste behandeling van een uitkeringsorgaan; vaker het ontbreken van een tij dige medische beoordeling; het meest: onbekendheid met de mogelijkheden van de diverse so cial e voorzieningen. „Mag Je van een verzekerde vragen een halve verzekeringsdeskundige te zyn", zo vroeg de staatssecretaris zich af. ,Jk weet dat iedere Nederlander geacht wordt de wet te kennen, maar lk weet ook dat dit volstrekt onmo gelijk is". Mertens hoopt dat in ons land een het van sociale centra tot stand komt waar ieder voor behandeling van deze problemen terecht kan, zo veel mogelijk in combinatie met an der dienstverlening. De staatssecre taris verwacht dat het advies van de Sociaal-Economische Raad die de zaak nu bestudeert in deze rich ting gaat. Hy gaf te kennen dat de oplossing zoveel mogeiyk het idee van de „sociale supermarkt" moet bena deren. lonen. De boniden hebben deze pun ten ook als cao-voorstellen ingediend bij Van Gend en Loos. De actievoe rende chauffeurs willen bovendien, dat de ongemakkentoeslag wordt ver hoogd tot f 10. De bonden hebben voor dit verlangen „wel begrip". De vakbonden plegen al enige tijd overleg over de veiligheid van het personeel met die werkgevers die zich stellen van afgesloten los- en laad plaatsen waarschijnlijk de grootst mogelijke garantie biedt voor de vei ligheid van het personeel. Deze maatregel zal niet op korte termijn te verwezenlyken zijn, maar inmid dels zou al wei kunnen worden over gegaan tot bijzondere verkeersmaat regelen, zoals stopverboden in de di recte omgeving van banken en zoda nig» parkeermogelyfcheden voor ge ld transportvoertuigen, dat de af te leggen weg buiten de wagen tot het uiterste beperkt Wyft. De veiligheid van de bemanningsle den is een zaak voor alle betrokken werkgevers, opdrachtgevers, verladers en rijks- en gemeentelijke overheden. Maar dat laat volgens de Vervoers- bond NKV onverlet, dat de verant- UTRECHT De studenten die nu maliseren". De studenten gaan ook al bijna een week twee panden be- akkoord met de aanstelling van de zetten van de subfaculteit voor peda- lieer A. Kormelink, secretaris van het rechi gtes inbraak igevallen sbijstand reis storm wettelijke aansprakelijkheid voor particulieren ziekte KIN*Ji ziektekosten ....om zéker te zijn! vraag inlichtingen aan vw assurantieman of eventueel aan in Utrecht hebben besloten de bezet ting maandag aanstaande op te heffen. Daarmee geven de studenten ge- De studenten zijn met name ge beten op de examencommissie die naar hun mening besluit die al door hoor aan een oproep van het college het subfacultedtsbestuur zijn geno- van bestuur vam de universiteit om men door eigenmachtig optreden de omstandigheden binnen de sub- doorkruist en onderwijsexperimenten faculteit zo veel mogelijk te "nor- op die manier zou torpederen. ïndien de KVP en de ARP *n van de politieke zigzag- het verleden en kiezen voor "tent, progressief beleid. open voor overleg en 'eling. Dit heeft dr. Ter- bitter van de fractie van Tweede Kamer vandaag in W op het congres van zijn ktie", aldus dr. Terlouw, „ls Dgen altyd geweest en zal fa), een verduidelijking van "gen en niet een verdoeze ling ervan. Niet een verscherping van tegenstellingen ook. Waar door argumentatie en overleg tegenstellin gen in alle duidelykhedd kunnen lel den tot overeenstemming, betekent dat winst". Volgens de fractievoorzitter van D'66 moeten belangen-tegenstellingen worden blootgelegd, niet worden aangescherpt. Vermeende tegenstel lingen moeten eveneens worden bloot gelegd en uit de weg geruimd. Vanuit deze opvattingen blyft D'66 polariseren tegen de vorming va» aam Christen Democratisch Appèl (CDA), „waarin zwart en wit weer grijs moe ten worden, waarin progressiviteit en conservatisme weer uitlopen op een t kan .vriezen, 't kan dooien". Dr. Terlouw zei. dat het voortgaan met het werken aan een CDA, terwijl de vermeende partners voor een deel de regering steunen en voor een ander deel hardnekkig bestrijden, van een rekbaarheid getuigt, die men zich alleen door 'n Jarenlange oefening in de confessionele politiek van t kan vriezen, 't kan dooien, eigen kan ma- Proeftuinen Als KVP en ARP kiezen voor een progressief beleid wil D'66 best proef tuinen voor overleg openen. Dat zou dan eerste op lokaal gebied moeten zyn, gevolgd door geïnstitutionali seerd overleg op landelijk gebied. „Zolang de CDA niet wordt afgezwo ren kan daarvan, wat ons betreft, niets komen", aldus dr. Terlouw. „De PvdA schijnt daaraan minder zwaar te tillen. Dat is misschien een poging van deze partij om haar eigen gezicht het gezicht '74, te laten zien". Dr. Terlouw zei, dat zyn partij pro beert de politiek weer geloofwaardig te maken, ondermeer door geen din gen te beloven die niet waar te ma ken zijn, door de werkelijkheid op tafel te leggen, door de problemen niet te versimpelen, door onvermoei baar te zoeken naar manieren om de democratie meer inhoud te geven, door de besluitvorming te decentrali seren en door te praten en te denken over de direkte leefbaarheid van de mensen, de kwaliteit van hun be staan. Naakt over de schutting AMSTERDAM Een by een vechtpartij aan het hoofd ge wond geraakte 28-Jarige Amster dammer, die gisteravond met achterlating van zyn kleding, spoorloos verdween uit paviljoen 6 van het Wilhelmina Gasthuis, vormt het sluitstuk van een af faire, die iets weg heeft van de film „Naakt over de Schutting". Het begon met een zekere Karl Baardmans (28). die volgens de politie om 17.15 uur voor perceel Nieuwezyds Voorburgwal 91 by een steekparty met onbekend gebleven personen een snywond boven de navel opliep. Baard mans bleek niet erg mededeel zaam. Hy hield het erop dat hy „in een mesje was gevallen". Maar ryf minuten later ver voegde zich aan het hoofdbu reau van politie de eveneens 28- jarige Gerard Martens, die ver klaarde omstreeks 17.00 uur niet ver van dezelfde plek door een drietal mannen te zyn aange vallen met diverse slag- en steekwapens. Dat geschiedde toen hy met een zekere Johnny ma trassen uit een kraakpand wilde halen. Hy zei erin te zyn ge slaagd tydens de vechtparty het drietal een mes te ontfutselen, maar daarby had hy wel een bloedende wond aam het hoofd opgelopen. De politie liet de man daarop per ambulance naar het Wilhel mina Gasthuis brengen, waar intussen Baardmans ook reeds was opgenomen. Korte tyd later bleek de aan zyn hoofd verbonden Martens spoorloos uit het ziekenhuis te zijn verdwenen, met achterlating van al zyn kleding. De recherche had gisteravond nog geen ver klaring voor al deze vreemde gebeurtenissen. spreking met de directie van maatschappij aangevraagd. Volgens de NVV-woordvoerder hebben de bonden gisteren te horen gekregen dat de HAL niet met de werknemers vertegenwoordigers wil onder handelen omdat het beambten-per soneel niet valt onder een cao. De drie bonden maken ernstig be zwaar tegen het feit dat zij door de directie van de Rotterdamse maat schappij bulten de deur worden ge houden. ZIJ zijn vooral verontwaardigd omdat de directie wel overleg pleegt met de organisaties van zeevarend personeel over de gevolgen van de reorganisatie voor de zeelui. De vervoersbonden doen al Jaren pogingen, zo zeggen zij, om bij de Holland Amerika Lijn te komen tot 'n cao voor de beambten. De directie weigert hardnekkig mee te doen, ai- dus de vervoersbonden. 'Het is on aanvaardbaar en In strijd met de be langenbehartiging van de vakbonds leden dat de directie in deze situatie misbruik maakt van hert. ontbreken van een cao", zo zeggen de vervoers bonden van het NW, het NKV en het CNV in een gezamenlyke ver klaring. Eerder deze week werd bekend dat als gevolg van reorganisaties bijna 400 man zeevarend personeel van de Holland Amerika Lijn zal moeten af vloeien. Deze ontslagen houden voor namelijk verband met de zeer te leurstellende gang van zaken in de cruise-sector. Het merendeel van de ontslagen zeelui is afkomstig van het verkochte passagiersschip „Nieuw Amsterdam" en de opgelegde schepen „Volendam" en „Veendam". Tot de ontslagenen horen ook officieren en scheepsge zellen van de twee verkochte g-sche- pen „Gorredijk" en „Grebbedijk". De slechte gang van zaken in de cruise-sector is de Holland Amerika Lijn het vorig Jaar te staan ge komen op een verlies van f 35 mil joen. PvdA wil erkenning revolutionaire regering Vietnam DEN HAAG De PvdA wil dat de regering de voorlopige revolutionaire ragering in Zuid-Vietnam (VRR) er kent, omdat ook de regering in Sai gon wardit, erkend. De kamerleden Ter Beek en Kosten (beiden (PvdA) hebben dit gevraagd aan minister Van der Stoel (buiten landse zaken). Aanleid ing hiertoe was voor de Kamerleden het Neder landse besluit om het Amerikaanse voorstel te steunen om de VRR te weren uit de Internationale Rode Kruis Conferentie van Genève. Volgens Ter Beek en Kosten zou het veel beter zy n als Nederland een neutrale houdmg zou innemen, het geen naar hun mening pas tot uit drukking zou komen als men of beide regeringen erkent of geen van beide. Zy wyzen er daarby op dat ook het Akkoord van Pary's (januari 1973) uitgaat van twee regeringen in Zuid- V ie Loam. Ontslagen renners in dienst bij supporter MAASTRICHT Jan Krekels, Thieu Pustjens, Jo Vrancken, Ger Haringa en Wim Kelleners. de Lim burgse groep van de door Vissers ontslagen wielrenners, hebben gis teren hun licentie als beroepsrenner afgehaald. Zij zullen morgen starten in de openingswedstrijd van het Ne derlandse seizoen, de ronde van Gal- der. De vijf Limburgers zullen dit sei zoen als professional kunnen rijden doordat hun supporter Fred Rompel- berg hen ln dienst heeft geno men. Hij heeft zich bereid verklaard de voor de renners verplichte socia le premies te betalen en daardoor kon bij de KNWU worden aange toond dat de renners voldoende so ciale zekerheid hebben.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7