EIDSCH DAGBLAD ezetting mbassade Wassenaar OD1 Jobert: Europese defensie moet door andere bril worden bekeken 1 v.d. wiel df Bonden dreigen met acties bij Vredestein vandaag IRI/ a anti-Perziè actie EIDEN ORST DE WIT v.d. wiel Maximum snelheid blijft Boycot V.S. voorbij? van de zande stemmen, stemwd BESTUURDER VERDRONKEN Vliegramp bij Hanoi Begrafenis Wim Sonneveld JAG 9 MAART 1974 OPGERICHT I MAART I860 No. 34267 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PARIJS De Franse minister van buitenlandse zaken Michel Jobert heeft gisteravond gezegd dat de Europese landen het zon der de aanwezigheid van Ameri kaanse troepen in Europa zou den moeten stellen, wanneer de ze aanwezigheid onverenigbaar met hun „waardigheid" zou wor den. LNAAR Zestien Perzische en vier Nederlandse studenten hebben gisteren drie r lang een gebouwtje bezet gehouden op het terrein van de Perzische ambassade senaar. Gedurende twintig minuten hielden zij de Perzische consul vast, die zij jngedeerd lieten gaan. tting vond plaats nadat de rse politie 's ochtends zes and se en twintig Perzische van het terrein van de had verwijderd. Deze wa- tijd met spandoeken op de Rust en Vreugdlaan. 's Middag om ongeveer kwart over drie kwam een twintigtal studenten terug om een bijgebouwtje te bezet- •t terrein binnengedrongen ten. De ambassadeur bevond zich ïbassadeur een petitie aan op dat moment in zijn woning die waarin zij protesteerden te- verderaf op het terrein is gelegen. In restatie en hechtenis van het gebouwtje werden met een spuit- in Perzlë en tegen de toe- bus enkele Perzische leuzen aange- Chteloosheid in dat land. bracht en een portret van de sjah verwijderd waren demon- vernield. Inmiddels had de po- de studenten nog enige litie een gedeelte van de laan met dranghekken afgezet. Omstreeks vier uur wisten com missaris G. van Boven en burgemees ter mr. K. Staab de studenten te be wegen de bezetting op te heffen. Zij werden allen overgebracht naar het politiebureau waar de politie een passenonderzoek hield en hun een verhoor afnam. De Perzische Jonge ren studeren aan Duitse universitei ten. Gisteravond werd meegedeeld dat de studenten in elk geval tot vandaag zouden worden vastgehouden. Dan zou verder worden beslist welke maatregelen er genomen zouden wor den. Een politiewoordvoerder ver klaarde gisteravond dat de studenten wederrechtelijke vrijheidsberoving en openlijke geweldpleging ten laste wordt gelegd. Vier van de studenten hebben de nacht doorgebracht in het politie bureau te Wassenaar. De overige zes tien werden overgebracht naar het huis van bewaring in Den Haag. Het bestuur van BS eft besloten Rob de Wit technisch leider van het enteam, te schorsen. Voor- Menken deelde mee dat issing is genomen naar van de ongeregeldheden donderdagavond gespeel- rijd EBBC—BS Leiden in isie basketbal heren. Tij- luel werd coach De Wit door cheidsrechter uit de zaal De Wit weigerde echter te en daarop staakte hter Christiaanse de wed- In een interview voor de Franse radio voorspelde Jobert dat Europa haar eigen defensie wel licht spoedig door een andere bril zou moeten bekijken „omdat de Amerikaanse paraplu ons niet altijd zal beschermen" en omdat sommige Amerikanen reeds aandringen op de terug trekking van de troepen uit dit werelddeel. De Franse interviewer herinner de Jobert eraan dat Frankrijk de handhaving van de Ameri kaanse troepen in West-Duits- land en andere Europese landen had geëist hoewel niet in Frankrijk. „Iedere Fransman wenst dat Frankrijk onafhankelijk is", zo antwoordde Jobert. „De eisen van onafhankelijkheid en waar digheid zijn niet onverenigbaar. een „trouwe bondgenoot" van de Verenigde Staten blijft, maar niet bang is om eigen inzichten naar voren te brengen wanneer het Franse en Amerikaanse be leid in kwesties zoals Indochina en het Midden-Oosten verschil len. Over de Amerikaanse bezwaren tegen het op regeringsniveau direct onderhandelen met de Arabische olieproducenten zei Jobert dat de Franse oliemaat schappijen de Arabisch-Ameri kaanse oliemaatschappij (Aram- co) reeds in 1972 om garanties voor de levering van olie had verzocht. „We hebben daarop nooit antwoord gekregen. In die Maar wanneer de aanwezigheid van Amerikaanse troepen strookt met de waardigheid, dan is deze aanwezigheid voor ons omstandigheden moesten we ons geen zaak van fundamenteel be lang". De minister zei dat Frankrijk wel direct tot de regering van Saoedi-Arabië wenden", aldus Jobent. Aktie Natuur: op 2 ton na vier miljoen te nemen. ssen v. Duyn bv. ELIER - ANTIQUAIR n verkoop, taxatie van ieke en oude juwelen, llveren voorwerpen, aan huis te ontbieden. 89, Leiden, teL 23313 verandering met wolkenvelden. Matige ice. aan de kust nu en dan elijke wind. Minlmumtempe- ond het vriespunt, maxima graden. (Opgemaakt om 9 uur) 10 MAART te Katwijk te 4.23 en 16.36 kater te 0.20 en 12.44 unr. 21.52 uur; onder 07.21 uur. 1.07 uur; ouder: 18.35 uur. Ik word abonnee per 25 maart 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. aats: onummer: kje zwart maken, bon Invullen In open envelop mder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, twoordnummer 214, Lelden. en heeft de schorsing over litgesproken in afwachting Sslissing van de straf- en commissie van de NBB en te voor een periode die zal op het moment dat de Ne- Basketbal Bond een uit- left gedaan. De Leidse ver- Na het carnaval heeft ons puzzel- Bl Ben van Cleef, de assis- lcSer ^ch op puzzel 23 gestort van Elob de Wit verzoeken diens Aktie Natuur en de stand ge bracht op f 3-807.006,96. Nog drie puzzels en de eindhoofd- prijzen van f 50.000, f 30.000, twee maal f20.000, een stacaravan, een toercaravan met auto, de extra hoofdprijzen zoals een reis naar Ke nia of een reis ter waarde van f5000 van Airtoureuropa uit Den Haag, de bijzondere prijzen zoals een we reldvliegreis naar Ceylon van Hotel plan, zullen onder de inzenders van het Juiste aantal n's uit 26 puzzels worden verloot. Let op: puzzel 16 werd tweemaal gepubliceerd i.v.m. de Kerst, maar moet slechts eenmaal worden geteld. Hierover kregen wij namelijk vele vragen. De uitslag van deze puzzel 23 en de prijswinnaars worden dinsdag in deze krant gepubliceerd. (Zie pagina 17) KEUKENHOF Koningin Juliana zal dinsdag 26 maart de vijfentwin tigste nationale bloemententoonstel ling „Keukenhof" in Lisse officieel openen. De koningin wordt 's mor gens om elf uur in het bloemendorp verwacht. hanteert 'n montuur als make-up! Want in wezen is1 v.d. Wiel méér dan opticien. U zou hem gerust schoonheidsspecialist mogen noemen. Die 't nuttige met 't aangename kombineert. Terecht; want welke vrouw ziet er niet graag verzorgd uit?... weet er het fijne van ...van brillen l Nieuwe Rijn 62 Leiden. "Streaking Rotterdam"de Lijnbaan beleefde gistermiddag de Nederlandse primeur van een ware nieuwe rage (zie pagina 9). DEN HAAG De vakbonden overwegen acties bij Vredestein-Loos- duinen als de voorbereidingen voor den wordt nagegaan of zij een voor- acht Jaar tenminste achttien miljoen de sluiting van het bedrijf niet wor- keur hebben voor overplaatsing den stopgezet. In een telegram aan de heer J. Ba- rentsz. het enige Nederlandse lid Doetinchem dan wel naar Hevea dorp; de voorraadadministratie wordt van de raad van bestuur van Good- gedupliceerd om die eenvoudig te rich/Vredestein, hebben de bonden kunnen overbrengen naar een an- geprotesteerd tegen deze door vak- dere vestiging. bondsleden in het bedrijf gesigna- "Wij voelen er niets voor om zo leerde voorbereidingen. De bon- door de directie voor het blok te wor den zien daarin een doorkruising den gezet" aldus districtsbestuurder van de eerder deze week gemaakte H. van den Haak van de Industrie- afspraak dat een commissie van ex- bond-NW uit Den Haag, "zo nodig terne deskundigen het reorganistie- zullen wij de directie dwingen de plan voor de Vredestein-bedrijven zal bekijken en zo mogelijk met al ternatieven komen. Vakbondsleden bij Vredestein- Loosduinen hebben de afgelopen da gen geconstateerd dat: tweeduizend afnemers van Vre- voorbereidingen te staken". De heer Barentsz was gisteravond niet be reikbaar voor commentaar- gulden bedragen" aldus de bonden. Onvoldoende De bonden hebben destein-Loosduinen een brief heb- ook acht motieven, die in"het struc- blijft. Hij deed dit naar'aanleiding ben gekregen waarin werd meege- tuurapparaat zijn aangevoerd voor vab de beslissing van de Bondsraad de voorgenomen opheffing van het 1" W. Duitsland, die een desbetref- CAIRO De Arabische ministers van oliezaken zullen morgen tijdens een ontmoeting in Cairo het nu vyf maanden oude olie-embargo tegen de Verenigde Staten opheffen, zo heeft het semi-officiële Egyptische dagblad Al Achram bekend gemaakt. In een bericht uit Riyadh, Saoedi- Arabië, meldde de correspondent van het blad dat de beslissing voortvloeit uit een resolutie, die vorige maand tijdens de mini-topconferentie in Al giers werd aangenomen. Volgens het bericht zou de oliecon- Loosduinse bedrijf ten opzichte van ferentie oorspronkelijk in de Libische de andere vestigingen en de opvat hoofdstad Tripoli worden gehouden. Maar de regeringen van Saoedi-Ara bië. Egypte en andere landen hebben besloten zondag in Cairo bijeen te komen, aldus het blad. Over het olie embargo tegen Nederland rept „Al Achram" niet. ting dat lokale overheden niet zou den voelen voor bedrijven in de stad. Taxaties voor Uw sieradenverzekering Taxaties voor successie. Advies bij in- en verkoop. I VAN ROSSUM DU CHATTEL Breestraat 95 - Leiden DIAMANT EXPERT Beëdigd taxateur. *3cscS<8c£cK8C8ct<§cgcS4Scgc&<3<Sai<«cgat^ betekent stemmen voor: handhaving van i w Uw persoonlijke vrijheid de openbare veiligheid inkomensrechtvaardigh'eid ZANOE. lijsttrekker WD Zuid-Holland VVD antwoordnummer 1877, Den Haag (geen postzegel) Tel. 070-614121 28 PAGINA'S Auto in Trekvliet: LEIDEN De 21-jarige Voorscho tenaar J. J. den Outer is vannacht om het leven gekomen toen de auto die hij bestuurde bij de Lammen- schans-rotonde in de Trekvliet reed. De auto, waarin naast de bestuurder nog twee Voorschotense jongens (17 en 19 jaar oud) zaten, miste door de te hoge snelheid de bocht richting Voorschoten. De auto reed rechtdoor het water in. De twee passagiers, die de auto tijdig konden veria/ten, hebben nog getracht de chauffeur te bevrijden. Zij slaagden daar ech ter niet in omdat de auto was ge kanteld en de bestuurder bekneld zat. ALGIERS (AP) Een vliegtuig met Algerijnse persvertegenwoordigers, die president Houari Boemedienne op zijn reis naai- het Verre Oosten ver gezelden, is gisteren op een lucht machtbasis bij Hanoi neergestort. Volgens officiële Algerijnse bronnen zijn alle 15 verslaggevers en fotogra fen om het leven gekomen. De vijftien vlogen met een Russisch toestel van he>t type Antonow-24, dat hen door de Noord Vietnamese rege ring ter beschikking was gesteld. Dr. Jan Terlouw (foto), fractie voorzitter van D'66 in de Tweede Kamer, heeft vandaag op een par tijcongres in Tiel betoogd dat de KVP en ARP zich moeten ont doen van hun „zigzagkoers" PAGINA 7 De in de Leidse Merenwijk ope rerende werkgroep Q bestaat uit een kritisch, doch tegelijkertijd ludiek volkje dat eigenlijk maar aan een ding denkt: de samen leving PAGINA LEIDEN Veel Nederlandse artiesten zijn ge schokt door de dood van Wim Sonneveld. Oud-Leidenaar Paul v. Vliet schreef speciaal voor deze krant een in memoriam PAGINA 5 De 21jarige Amerikaan Murphy Scrugge jr. is gisteren het eerste slachtoffer geworden van de zo genaamde streaking rage, ofwel naaktholrage (zie onze foto hier naast). Hij is in het ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweken nadat hij dinsdag met zijn motor, die hU naakt bereed, tegen een gepar keerde auto aangereden. Bjj het ongeluk droeg hij slechts een helm en een gasmasker. Het naatkthollen en naaktrjjden wordt een ware internationale ka- ge PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP) Wim Son neveld, die gisteren in Amsterdam overleed aan de gevolgen van een tweede hartaanval, zal maandagmid dag om half een worden begraven op de begraafplaats Buitenveldert te Amsterdam. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de begrafenis in stilte zou plaatsvinden. Wegens gebleken overstelpende belangstelling hebben vrienden van de overleden artiest ge meend alsnog bekendheid aan het tijdstip van de teraardebestelling te moeten geven. deeld dat het bedrijf dicht zal gaan; len zijn. "De maatschappelijke kos- in het bedrijf bij personeelsle- ten daarvan zullen in de komende y&ccLLu/n ME.UBE.LEN [runsbupg: VEILIG GEKOCHT 1 IB*J DE VAKMAN DEN HAAG Minister-president Den Uyl heeft gisteravond nadruk kelijk verklaard, dat de maximum gisteravond snelheid in Nederland gehandhaafd Loosduinse bedrijf (waar 500 men- fend voorstel van de regering heeft v afgewezen. Volgens Den Uyl is het benzine- besparende effect van de maximum sen werken) "onvoldoende" genoemd. Tot deze motieven behoren de structurele krapte op de arbeids- markt in de Randstad, de komende snelheid nog altijd nodig. Bovendien investeringsregeling, de voorkeur die wees hij erop, dat er minder ver- de gemeente zou hebben om in Loos- keersdoden vallen. De minister-pre- duinen woningbouw te realiseren, sident zei, dat het altijd al de be- die weinig centrale ligging van het doeling is geweest maximum snel heden in te voeren. De zaak is even wel versneld door de energiecrisis. Naar de mening van Den Uyl houdt 90 procent van de automobi- Dat bij sluiting van het bedrijf de listen zich aan de snelheidsbeper- reau aan de bonden dat circa 200 oliemaatschappij had becijferd, van de 500 personeelsleden (de groep de maximum snelheid een beperking bent u modebewust In onze sfeervolle winkel kunt U ongedwongen en vrijblijvend de collectie bekijken en passen. Uiteraard staan wij klaar om U deskundig te adviseren bij Uw keuze. Haarlemmerstraat 12

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1