'Was ik maar ^noodkreet een iqtiele doof 9 9 9 G 9 MAART 1974 ■loer jou r A AG en bij doktersbezoek blijken de klachten op nerveusiteit te berusten. Soms kan ik er rlangen om doof te zijn. Zover is het geko- schrijft een normale huisvrouw. Of normaal? Ze 00(1 laar zenuwen heen. Zij en ook haar man. Gek wor- horendol gek. Van het lawaai. Van dat rotlawaai verkeer, dat langs hun huis raast, van die keiharde Gehan dat mens beneden, van die pestherrie als bij de ir dat feestje aangaat. „Soms kan ik er naar verlan- i.ooo doof te zijn. Het stond in een brief aan de lentenbond. Die had om brieven gevraagd: hoe zit erti met umeutenbond heeft lust 21 Jn leden de l.OOO igd voor een onderzoek geluidshinder, zoals de ie in algemeenheid erva- d a< ichzelf is het al 'n haast 000 dat dit de eer dat een onderzoek in ;ers van de stichting "Ge- rebellen van fu- ctiegroepen (denk aan Stop!") hebben natuurlijk erleden tientallen malen ist vergeefse) klaagroep 2-OOO^r deze was dan gericht jeciaal object van weer- niefc horen hoe het la- ie^ algemeen de mensen ijd ;el haa rt dat de Consumenten vlo (s over zijn bevindingen komt net op tijd. pede tot leidraad kunnen over enige maanden de van de getergden in de innen worden verdedigd andeling van het ontwerp it op de geluidshinder. et is bedoeld om de gang eindelijk ten gunste van beïnvloeden, want daar ter weinig aan gedaan", van der Kolk, de onder van de Bond, „langs worden nieuwe woonwij- ezet terwijl Je zeker weet, 'oners geluidshinder krij- gemeente als Den Haag ét de beste bedoelingen likaart uit: een rapport >oel getallen en gegevens, oen dat de streefwaarde ;eluidsoverlast ernstig tot tig wordt overschreden, gebeurt niets. Wij willen kan er iets gebeuren? en lamelijk bij het opzetten re projecten. Daar moeten insumenten dan maar de roberen te geven". Horssen was geschrokken llende, die hij uit de brie- iijn collega Van der Kolk in verbazing. Pfeiffer mei n( VLIEGTUIGEN, AUTO'S, MOTOREN, BROMMERS, KERK KLOKKEN, RADIO'S, BUURMANNEN, WC-BRILLEN iaast ons, dat langs die gewoon nieuwe wijken leergezet. Wordt er dan ining gehouden met het daar mensen in moeten met even veel gemak jpjegen aangelegd dwars door wing heen". Amstelveen, waar de au- en onder het langsrijden nnen zien wat binnen de t. hij noemt Zoetermeer, tant van de huizen aan de praktisch onbewoonbaar loemt Gouda, waar langs rijksweg een nieuwe woon- neergezet op steenworp ïelverkeer. oternieuwe stad als Zoe- ze die nu eens vijfhon- verderop hadden ge- geen enkele reden om &le huizen vlak aan de te zetten, dat kan niet ge- WiJ gaan met ons onder en waarom zoiets kan ge- 'e gaan metingen verrich ten, die je kan interpreteren. En waar blijkt dat in nieuwe wijken overmatige geluidshinder wordt on dervonden zullen we de provincies en de gemeenten vragen: Waarom? We gaan werken met eigen experts, we zullen de mening vragen van me dici, neurologen en anderen, die zin nige dingen krunnen zeggen." In het voorjaar moet die zaak rond zijn om dan in de Consumentengids te verschijnen. „Daarmee hopen wij zoveel tegen spel te geven, dat akoestische te genstrijdigheden als nu in Gouda voor de toekomst achterwege zullen blijven". De oproep van de Consumenten bond om opgave te doen van bron nen van geluidsoverlast was uiterst zakelijk gesteld. De reacties waren vaak zeer emotioneel, emoties die eindelijk een uitweg konden vinden. En ze kwamen niet alleen uit de grote stad, ze kwamen ook van het platteland. „Juist daar, waar ieder geluid in de rustige sfeer opvalt, wordt de over last als zeer hinderlijk ervaren", denkt André van der Kolk, „hoe jachtiger de tijd wordt hoe gevoeli ger wordt de mens en hoe groter zijn behoefte aan rust". „Gemiddelde" Bij 't uitmeten van wat wel en wat niet haalbaar is voor het menselijk gehoor wordt uitgegaan van een "gemiddelde gevoeligheid". Op zich zelf al een dubieuze situatie. Zoals er lieden zijn, die boven dat gemid delde nog best een decibelletje extra kunnen verdragen zo zijn er im mers mensen, wier gevoeligheid bo ven dat gemiddelde uitreikt. Twin- GELUID, HERRIE, LAWAAI, JE GAAT GILLEN, JE WILT TENSLOTTE GAAN SCHIETEN deze vliegtuigen met enorm lawaai over onze dichtbevolkte wijk. Als er oefeningen zijn precies elke minuut één. Conversatie en radio of televi sie beluisteren is dan ook volstrekt onmogelijk. Voor ons met kleine kinderen is het niet om te harden. De kinderen zijn er doodsbang voor". En om toch nog maar even Schip hol te pakken zijn twee zinnen vol doende. Zinnen, geschreven met tra nen: „Wij wonen recht onder de aan- vliegbaan van Schiphol. Mijn vrouw is onder behandeling in verband met een hersenaandoening door ge luidshinder". Het wegverkeer en de vliegtuigen. Het zijn grootheden, die zo massaal en kolossaal lijken, dat het gevecht tegen hun plaag eeen gevecht tegen de bierkaai lijkt. Onder elkaar Maar gewoon, wij mensen onder el kaar, wat doen wij elkaar niet aan. Kom nou, dat loopt zo'n vaart toch niet! O, nee? Schei toch uit, we zijn toch redelijke wezens? O, Ja? Lees maar eens mee, wat de ge- plaagden, die er werkelijk niet meer tegenop kunnen, naar de Consu mentenbond schreven. Over de Jofe le muziekmakers bijvoorbeeld: „Radiomuziek, die Je opgedrongen wordt door andere mensen meestal buren kan uiterst hin derlijk zyn. Je bent niet vrij in Je eigen tuin. Hoe kan men mensen leren rekening te houden met ande ren En: „In het weekend oefent een beat- band in een schoolgebouw in ons huizenblok. Dat gaat ongeveer vier uur door op maximale geluidssterk te. Het gevolg is dat je na twee uur agressief begint/ uit te vallen tegen onschuldige mensen...." Een goede buur is beter dan een verre vriend. Maar dan moet het wel een goede zijn. Niet de buurman, die in vele klaagschriften wordt ge tekend. De Consumentenbond no teert: „Wanneer de WC-bril wordt dicht gedaan is het net of er geschoten wordt...." geluidshinder van honden, die mij dag en nacht uit de slaap hou den..." En: "...Jarenlang last gehad van de krielhaan van de buren. Dit jaar heeft mijn man de haan voor veel geld bij de buurman weggekocht. De buurman wilde echter niet belo ven er niet wéér een te kopen..." Het slaan met de deuren als het bezoek wordt uitgelaten, het einde loos ge-ouwehoer met de eindeloze „dèMgs!", het laatste olijke groetje met de huilende claxon, het weg scheuren in de door lawaai openge reten nacht: wie komt er het eerste uur na het feestje van de buurman weer in slaap? En dan is die slaap toch nog geko men. En hij mag wat langer duren dan anders, want vandaag is het zondag. Had Je gedroomd Lokroep "...het meer dan irriterende, verdo vende, onafgebroken lawaai, waar mee de RK-kerk die een eindje verder ligt haar gelovigen tot zich roept. Ik laat graag ieder mens zijn vrijheid en zijn geloof, maar ik be grijp niet waarom het nodig is de wereld hiervan zo luid te willen doordringen. Liever één laagvliegen- de Jet dan de loproep van de kerk want die Jet is tenminste zo weg en die klokken blijven maar doordreu nen...." Auto's, motoren, brommers, vliegtui gen, radio's, buurmannen, wc-bril- len, kerkklokken, geluid, herrie, la waai: Je gaat gillen, Je wil tenslotte gaan schieten. En wat hoort de Consumentenbond, wat leest Wim van Horssen? Boem!!! „In de maanden juli en augustus wordt door onze buurman een zoge naamd spreeuwenkanon geplaatst op nog geen twintig meter van ons woonhuis. Om de twee minuten wordt er vanaf 's morgens zes tot 's avonds kwart over zeven door dit apparaat een knal geproduceerd, waar ons woonhuis van trilt en waarvan onze baby gaat huilen. De politie zegt dat ze niets kan uit richten. Wij zijn ten einde raad W a nhoopss nik Een simpele oproep van de Consu mentenbond. Brieven, honderden brieven. Ze klagen, ze schreeuwen stuk voor stuk: „We worden gek, we worden knettergek van dat la waai!" En als die noodkreten niet meer gehoord worden, omdat ze niet boven de herrie uitkomen, ver keren ze in die laatste wanhoops snik: „Soms kan ik er naar verlan gen om doof te zijn". Over een paar maanden gaat de volksvertegenwoordiging praten over hoe die nou moet zijn: zo'n wet op de geluidshinder. het bij u met de geluidshinder? Er kwamen op deze enquete meer reacties dan ooit tevoren. Honderden. „We zijn enorm geschrokken, we hadden ons niet gerealiseerd dat ge luidsoverlast de mensen zo diep kan aangrijpen", zegt Wim van Horssen, die als redacteur van ,,De Consumentengids" een bloemlezing uit de reacties tot een schrijnende aan klacht heeft samengeschikt. ,,Het lijkt een vrij oppervlak kige hinder. Maar dat lawaai blijkt het hele levenspatroon te beïnvloeden. De mensen moeten naar de dokter. Slaap pillen, oorproppen. De psychiater. En niets helpt. ,,Was ik maar doof", dat moet dan de uitweg zijn". tig procent van het totaal, zo zegt de wetenschap. „Die twintig procent moet ook leven temidden van het toelaatbaar geach te lawaai, er wordt nauwelijks reke ning gehouden met die groep gevoe lige mensen, die steeds groter wordt naarmate het lawaai toeneemt. „Ze voelen zich in de steek gelaten door de officiële instanties", distil leert Wim van Horssen uit de bin nengestroomde brieven, „ze klagen bij de politie, die dan een waar schuwing geeft, ze schrijven naar de gemeenteraad, maar alles blijft bij het oude. Ze krijgen nul op het rekest, ze worden wanhopig. En uit die brieven klinkt: kunnen Jullie er niets aan veranderen?" Het wegverkeer, zo staat langzamer hand wel vast, is de bron van ge luidsoverlast, die de mensen het meest treitert. Het niet-ophouden het steeds maar doorgaan, steeds weer, steeds weer. En dan daar bo venop het volmaakt overbodige: de claxonerende autopatser, die rot Jon gens op hun knallende brommers. „Onze flat ligt aan een snelweg. Dag en nacht is er lawaai. Mijn man en ik slapen met oorwatten. De andere kant van het huis ligt aan een verkeersplein. We hebben aan die kant een zalig balkon, maar je kan er niet met bezoek op zitten, want met elkaar spreken is er onmogelijk. Ook hoor je er geen deurbel of telefoon Zomaar weer eens een stukje brief. Brommers' Of: „Verschrikkelijk veel hinder on dervinden wij van de bromfietsen: van de normale brommers en heel veel van de joyriders met bewerkte uitlaat. Het is onbegrijpelijk, dat zoveel overlast door het geluid van brommers getolereerd wordt...." Of: „WIJ kunnen aan de voorkant van het huis geen ramen open heb ben wegens het lawaai, terwijl het soms onmogelijk is aan de achter kant de tuindeuren open te hebben. Het luisteren naar de radio wordt dan ernstig gestoord. Een gesprek op straat is volslagen onmogelijk...." Daar kan het wegverkeer het mee doen. Het neemt het leeuwendeel van de ellende voor zijn rekening. Maar het laat toch nog een behoor lijke portie over aan andere euvel daders. De vliegtuigen. Hé, de vliegtuigen, dat hebben we al zo vaak gehad, moet dat nu wéér, die vliegtuigen? Ja, want het zijn niet alleen die enorme bombastische Joekels rond Schiphol en Zestienhoven, die de mensen tegen het plafond doen springen van ergernis en verdriet. Ook de sportvliegtuigjes, ook de re- klamevliegers. Hoor maar „Gedurende de zomermaanden on dervinden we geregeld last van re- klamevliegtuigen, die zo laag over komen dat bij open ramen praten en luisteren naar de radio onmoge lijk is. Het geluid is Juist daarom zo slecht te dragen omdat het ons inziens absoluut niet nodig is om over huizen te vliegen...." En de Jongens van Soesterberg, Eel- de, Gilze-Rijen en andere militaire vliegbases. Dit doen ze de mensen aan: "...de geluidshinder veroorzaakt door geallieerde vliegtuigen. Deze is zon der meer verschrikkelijk. Op elk uur van de dag en de nacht komen

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19