ifixon geeft toe an eis Congres Jonge Bols Ethiopië staakt voor hervorming MEERDERHEID TOCH VOOR GOLDA MEIR met schaarste Heath zoekt 'n nieuwe woning Egypte kampt esident beantwoordt vragen DitisNeerlands zachtste borrel l £0# Ook religieuzen in kabinet Passend onderkomen nauwelijks te vinden RPAG 7 MAART 1974 BUITENLAND ADVERTENTIE ■1INGTON (Reuter) President Nixon van de Verenigde Staten heeft op zijn i, rechtstreeks door de televisie uitgezonden persconferentie in tien dagen, ver dat hij bereid is persoonlijk en onder ede vragen te beantwoorden die vooraan- t leden van de Congrescommissie die overweegt of hij door het huis van Afgevaar- staat van beschuldiging moet worden gesteld, hem te stellen zouden kunnen Nixon zei dat zijn advocaat James St. Clair een „zeer progressief aanbod" had ge- n hij gisteren voor de rechter van instructie verscheen. iferentie EG- ijns-Amerika d mislukking ,_Jtd 1 tandt DEL ESTE, URUGUAY De conferentie tussen -Amerika en de EG in Punta te in Uruguay is gisteravond zonder uitzicht op verbe- idels- en investeringsbetrek- tussen beide partners, en communiqué waarmee de igse bijeenkomst werd afgeslo- >nd: 'Latijns-Amerika con- met zorg dat de politiek van blijft gericht op voorkeursbe- lng van andere delen van de iet communiqué werd niette- {rote belangstelling' van La- imerika aangestipt voor de Wling van de vicevoorzitter dat listige besprekingen concrete ellen voor het verbeteren van rekkingen voor bestudering tot enderheden vereisen. de conferentie hebben Chi- en Cuba een beroep ge- op West-Europa, Latijns-Ame- ommercieel en financieel be- gemoet te komen. Argentinië ?r de muur die de EG op- de invoer van rundvlees, conferentie van Punta del Es te eorganiseerd door het Itali- atijns-Amerikaanse instituut ne. ADVERTENTIE St. Clair had gezegd dat de pre sident antwoord zou geven op schriftelijke vragen vanuit de com- mssie van Justitie van het Huis van Afgevaardigden en bereid was dit af te ronden met een bijeenkomst in het Witte Huis met de voorzitter van de commissie, een Democraat, en har voornaamste Republikeinse lid. De door zijn televisie-make-up heen hevig transpirerende president zei dait hij op 21 maart 1973 tegen zijn ad viseurs had gezegd dat het verkeerd zou zijn de inbrekers in het partij gebouwen van die Democraten om te kopen zodat ze er 't zwegen toe zou den doen. Nixons voormalige adviseur Bob Haldeman is beschuldigd van mein eed wegens zijn verklaring dat de president had gezegd dat het beta len van zwijggeld well mogelijk was maar verkeerd. De Watergate-grand Jury heeft toe gang tot een bandopname van het gesprek in kwestie Overigens struikelde de president over zijn woorden bij het pogen te verklaren wat er gebeurde. „Ik wees erop dat het uitkeren van geld. het bijeenbrengen van geld, mo gelijk was. Maar ik wees er ook op dat het verbonden was met gratie. Tenzij de belofte van gratie werd gedaan zou het doel van het betalen van zogenaamd zwijggeld niet wor den bereikt. Ik zei toen dat gratie be talen verkeerd was", aldus Nixon. Hij zei letterlijk te hebben gezegd: „Het is verkeerd. Dat staat als een paal boven water". „Ik bedoelde te zeggen dat de hele transactie ver keerd was", voegde hij eraan toe. D<», president herhaalde dat hij nimmer gratie in het vooruitzicht had gesteld voor leder die bij de inbraak in het Watergategebouw of het in de doofpot stoppen van de in braak betrokken was, noch had ge machtigd tot het betalen van geld aan de beklaagden de zeven man nen die zijn beschuldigd van het voorbereiden en uitvoeren van de inbraak op 17 juni 1972. Maar de president sloot gratie in de toekomst niet uit, zei hij, omdat „in dividuele humanitaire redenen gra tieverlening een noodzakelijke daad van barmhartigheid zouden kunnen maken." Maar hij voegde hieraan toe dat gratie alleen in zeer bijzondere om standigheden gegeven zou worden. Over het verzoek van leden van de commissie van justitie meer Wa- tergatemateriaal in het Witte Huis ter beschikking te Snellen, zei Nixon dat overdracht van alles niet zou lei den tot snelle concludering van het impeachment-prces. Nixon was het er op zijn perscon ferentie mee eens dat meineed en obstructie van de Justitie waar van zijn vroegere medewerkers zijn beschuldigd ernstige vergrijpen zijn. „Maar ik geloof niet dat het Huis de president schuldig zal vinden aan een van de strafbare feiten waar aan u refereert", was zijn antwoord op de vraag van een journalist. Zou hij .impeached" worden, zo zei hij, dan zal hij zijn eigen ver dediging betalen en niet afhangen van belastinggeld, vooropgesteld dat zou worden uitgemaakt dat hij geen recht heeft op een openbare verde diger. De president pleitte voor „aan neming van onschuld" voor zijn in staat van beschuldiging gestelde vroegere adviseurs. Probleem nieuwe regering: ADDIS ABEBA (AP) Vier dagen na installering worden de nieuwe Ethiopische premier Makon- nen en zijn regering al op de proef gesteld. Voor vandaag is niet alleen een algemene staking, maar ook een studentendemonstratie aangekondigd. Gisteren waren de straten bijna ver laten. Het was de rustigste dag sinds de rellen, die werden gevolgd door akties van de strijdkrachten, twee weken geleden uitbraken. Veel men sen gingen naar banken, benzinesta tions en levensraiddelenzaken om nog net het een en ander in te slaan voordat de grote staking begint. Volgens een woordvoerder van de federatie van Ethiopische vakbonden zullen zo'n 100.000 arbeiders het werk neerleggen, wat gevolgen zal hebben voor de werkzaamheden op luchtha vens, bus- en taxidiensten, in fabrie ken en winkels. Duizenden onderwij zers staken al enkele weken omdat zij hogere lonen en onderwijshervormin gen willen. Makonnen heeft het onderwijzend personeel gevraagd weer aan het werk te gaan en hem twee weken de tijd te geven om hun eisen in studie te nemen. De premier heeft verder bekend gemaakt dat Menasse Haile minister van Buitenlandse Zaken zal blijven. Vijf posten in het 19 leden tellende kabinet zijn nu nog onbezet. De vakbondswoordvoerder heeft ge zegd dat de staking ongeveer een week zal duren of zal duren totdat de regering 16 eisen heeft ingewilligd. Gisteren is de vakbeweging onder handelingen met de premier begon nen, maar volgens vakbondsleiders was het toen al te laat om de staking nog op te schorten. De bonden willen verandering zien in de praktijken van de werkgevers, voorts willen zij gratis onderwijs, pensioenen, bestrijding van de werk loosheid. beperking van de kosten van het levensonderhoud en een mi nimum salaris van 3,20 gulden. Ongeschoolde arbeiders verdienen Keizer Haile Selassie 42 gulden per maand. Geschoolde krachten krijgen daarentegen 98 gul den en een beginnend docent met een universiteitsgraad krijgt meteen al 700 gulden. Zowel militaire als burger-dissiden ten zijn van mening dat naast de so ciale veranderingen ook politieke her vormingen moeten worden doorge voerd. Zij hebben te kennen gegeven niet tevreden te zijn met de mede deling van keizer Haile Selassie dat het land door constitutionele hervor mingen demokratisch zal worden be stuurd. Zij zijn van mening dat de huidige grondwet reeds ruimte biedt voor een constitutionele monarchie. Landhervormingen vinden zij daar om een eerste noodzaak. (Van onze correspondent) TEL AVIV Ruim negen weken na de Israëlische parle mentsverkiezingen heeft premier Golda Meïr gisteravond de samenstelling van haar nieuwe regering aan president Katzir bekendgemaakt. Naast de arbeiderspartij, de Arabische lijsten en de onafhankelijke liberale partij zal ook de Nationaal-Reli- gieuze partij uiteindelijk toch, zij het schoorvoetend, tot de regering-Meïr toetreden. Verstikking Bij een brand die van nacht in een flatgebouw aan de Bou levard Haussmann in het centrum van Parijs woedde zijn zes personen door verstikking om het leven geko men. De brandweer was het vuur snel meester. Zes andere bewoners onder wie een baby, konden bijtijds in vei ligheid gebracht worden. Als de Israëlische premier aanstaan de zondag haar nieuwe kabinet aan de Knesset zal voorstellen en een vertrouwensvotum zal vragen, zal zij tenminste op de steun van een meer derheid van 68 van de 120 Knesset- leden kunnen rekenen. De vier ministers van de naitio- naal-religieuze partij zijn in de voet sporen van hun collega's Da jan en Peres getreden door de onduidelijke berichten over toegenomen spanning aan het noordelijk front met Syrië als excuus voor hun deelname aan de regering aan te grijpen. Op deze ma nier konden zij 't onopgeloste vraag stuk „Wie is Jood" omzeilen. Ook voor de nieuwe regering-Meir belooft de religieuze problematiek een heet hangijzer te blijven. De deel name van de nationaal-religieuze partij betekent dat mevrouw Meir haar politieke zin met succes heeft kunnen doorzetten. De nieuwe rege- ring-Meir, waarin acht nieuwe mi nisters worden opgenomen is in feite gewoon een voortzetting van de oude coalitieregering. Het streven van minister Dajan en zijn Rafi-vleugel tot de vorming van een noodregering van nationale een heid, die ook de Likoed-oppositie partijen zou omvatten is op het hard nekkige verzet van premier Meir de finitief stuk gelopen. Dajan zal weer als minister van De fensie deel van het liefst 23 leden tellende kabinet uitmaken waarin nog vijf andere voormalige generaals zijn opgenomen. De opperbevelheb ber uit de zesdaagse oorlog Yitschak Rabin, die voor de opvolging van Da jan als minister van Defensie in aanmerking kwam, wordt nu minis ter van Arbeid. Minister Peres zal in het binnenland belangrijk aan invloed kunnen win nen daar hij verantwoordelijk zal zijn voor de regeringsvoorlichtingsdienst en de Israëlische omroep. Tevens zal minister Peres een deel van de voor lichtende taak van de minister van Buitenlandse Zaken Eban overnemen. Geen verhoging De Amerikaanse senaat heeft gisteren met 76 tegen 26 stemmen een voorstel van president Nixon verworpen de jaarwedde van een senator met 10.000 dollar te ver hogen. Als het voorstel was aange nomen zouden senatoren 52.500 dollar per Jaar zijn gaan verdienen in plaats van de huidige 42.500. CAIRO (AP) Nu de Israëlische troepen zich van het Suezkanaal hebben teruggetrokken, is het Egyp tische kabinet bijeen gekomen om zich bezig te houden met de steeds groter wordende binnenlandse pro blemen. Volgens schattingen van enkele buitenlandse ambassades zijn de kos ten van sommige eerste levensbe hoeften in de afgelopen vijf maan den met 30 tot 40 procent gestegen. Voor de levensmiddelenwinkels van de staat staan lange rijen mensen te wachten, nieuwe artikelen zijn aan de rantsoenlijst toegevoegd en het woon-werk-verkeer wordt steeds moeilijker. De Egyptische kranten klagen over de tekorten en over de bureaucratie bij het rantsoeneringsapparaat. En kele dagen geleden heeft president Anwar Sadat toegegeven, dat het rdeeld Een rechtbank in Bel- heeft gisteren de vroegere di van het Joegoslavische Insti- 'oor Marktonderzoek, de 53-ja- ul(je Drasinover, tot een gevan- traf van drie jaar veroordeeld het onbevoegd verstrekken ilichtingen over de economische ind van het land. (Van onze correspondent) LONDEN Edward Heath, de verslagen Britse oud-premier, krijgt met het zoeken naar een passende woning een bitter koekje van zijn eigen deeg. De huren en de prijzen van wonin gen in het centrum van Londen zijn tijdens het Conservatieve bewind zo krankzinnig gestegen, dat het voor een niet-miljo- nair eigenlijk onmogelijk is zich er passend te huisvesten. En Heath mag een jacht hebben ter waarde van 350.000 gulden, miljonair is hij beslist niet. Daarbij komt dat de Conserva- afgezien nog van de vraag of de ütieve partijleider in het centrum eigenaar het wil verhuren s twU- van Londen moet wonen, vanwege felachtig. De eigenaar is namehjk de vele stemmingen in het Lager- ene H. Wilson, in het dagelijks leven huis Speciaal daarvoor is er reeds sinds kort minister-president van het jaren geleden een zogenaamde "stem- Verenigd Koninkrijk. Wilson kocht mingsbelbuurt" gecreëerd, waarin de het ^huis ^ednd 1971 voor ongeveer huizen zijn van belletjes, f 160.000, hij kon dat destijds befa- De Lagerhuisleden kunnen daardoor len uiit de opbrengsten van zijn boek rustig thuisblijven tot het belletje "De geschiedenis van de Lab-'™- gaat. Het is altijd een vrolijk gezicht tij", die geschat^worden op in deze buurt op bepaalde momenten miljoen c ",4 overal de deuren te zien opengaan 1 en vriend en vijand naar hun auto's te zien hollen. In de stemmingsbel-buurt wonen voornamelijk de welgestelde afge vaardigden van de twee grote par tijen. De minder welgestelde parle- "De geschiedenis van de Labourpar- half miljoen gulden. In die tijd kocht Wilson tevens een land huisje in het graafschap Bucking hamshire, dat hem op f 150.000 kwam. Hij had toen reeds een bungalow op een van de Scillyeilanden, in het noordwesten van Groot-Brittannië. Wat huisvesting betreft is de huidige mentariërs (salaris inclusief onkos- premier beter af dan zijn politieke ten: f 30.000 per jaar» moeten door. gaans genoegen nemen met het piep kleine raamloze kamertje in het La gerhuis, waar elke afgevaardigde ningstreet, recht op heeft. Bel-buurt rivaal. Behalve zijn eigen huizen heeft Wilson de permanente beschik king over de ambtswoning in Dow- ook over het schit terende buitenverblijf Chequers, in graafschap Buckinghamshire, de'Britse premiers hun buiten- De stemmingsbel-buurt omvat drie landse gasten ontvangen, of rich te straten: Bartonstreet, Cowleystreet rugtrekken in tijden van crisis. en Lord Northstreet. In deze buurt is geen enkel huis te huur of te koop. geschikt pand leeg Flatje Heath daarentegen heeft r komen te staan, maar of de heer de beschikking over de logeerkamer Heath daar ia wenst te trekken zijn vroegere privésecretaris, HAROLD WILSON huiseigenaar Timothy Kitson, die een flat in Lon den heeft. Als Heath besluit Wilson een voorstel te doen zijn huis in de stemmingsbel-buurt te verkopen, moet hij er wel rekening mee hou den dat de prijzen tijdens het Con servatieve bewind verdrievoudigd, maar op zijn minst verdubbeld zijn. De makelaar van Wilson gelooft ech ter niet dat Wilson zijn huis zal ver kopen. "Als liij slim is, verhuurt hij het gemeubileerd", aldus de expert. Gesteld dat Heath een huis weet te huren op tien minuten loopafstand van het Lagerhuis (anders is hij te laat om te stemmen) betaalt hij ten- minst f 2000 huur per maand. In deze omgeving zijn echter huren tot f 10.000 per maand geen uitzondering. Een onpartijdige makelaar adviseer de dat Edward Heath er beter aan zou doen een huis te kopen. Dat is op den duur voordeliger, zei hij. Wat zijn dan de mogelijkheden voor Ed ward? Een fraai huis in de wijk Pim- lico, niet zo gek ver van het Lager huis. Zes kamers, alsmede een dub bele garage, prijs: f 620.000. Pro bleem: de vleugels van de oud-pre mier kunnen er niet in. De ramen zijn te klein. Personeel Een tweede mogelijkheid is een schitterende flat, bijna op gehoors- afstand van het parlementsgebouw: zeven kamers en een aparte etage voor eventueel bedienend personeel. Prijs: f 1.600.000. Vlak in de buurt, met uitzicht op de kathedraal van Westminster, een tweede goedkopere mogelijkheid. Een flat ter waarde van een half miljoen gulden, Vier jaar geleden kon nien dezelfde flat voor f 200.000 kopen. Ook de mogelijkheid een tijdelijke woning te huren met het oogmerk zo snel mogelijk weer in Downing - street terug te zijn, levert problemen op. Die zijn voornamelijk ontstaan doordat Engeland lid is geworden van de EG. De verschillende EG-landen hebben enige honderden vertegen woordigers, die vrijwel allemaal in de buurt van Westminster zijn gaan wo nen. Blijft de laatste mogelijkheid toch ia te gaan op het aanbod van EDWARD HEATH woningzoekend, de beroemde Londense makelaar Harrods het vierkamerflatje op Smith-square te kopen, recht tegen over het hoofdkwartier van de Con servatieve Partij en dat van de La- bourpartfj. Prijs: f 400.000, exclusief servicekosten, die op f 3600 per jaar komen. Voordeel: de flat heeft een panoramisch uitzicht op de regerings_ wijk. Nadeel: voor hetzelfde bedrag kocht Wilson drie huizen. Egyptische volk met „grote moeilijk heden" heeft te kampen. Hij prees de Egyptenaren voor de wijze waarop zij „zich gedurende ve le jaren van alles hebben ontzegd om het de strijdkrachten aan niets te laten ontbreken". „Sadat verzoekt het kabinet om spoedmaatregelen voor oplossing van de problemen bij het openbaar ver voer, de levensmiddelenvoorziening en de huisvesting", luidt een kop in de Al Ahram van gisteren. „Uren in de rjj te moeten staan voor voedselcoöperatieven en vele uren te moeten wachten op overvol le bussen, doet onder het volk de spanning en de frustratie toenemen en verlaagt de productie van het in dividu", zo schreef Aly Amin, de hoofdredacteur van Al Ahram. „Voorrang moet worden gegeven aan de voedselvoorziening" schreef Mousa Sabry, de hoofdredacteur van Al Akhbar. „Weliswaar is er minder paniek onder de bevolking vanwege de heldhaftige overwinning in de oktober oorlog... maar nu we over vrede spreken, beginnen de mensen hun aandacht te vestigen op de noodzaak van voedselvoorziening." Rumor formeert kabinet Italië ROME (AP) De scheidende Italiaanse premier Mariano Rumor is gisteren door president Giovanni Leone aangewezen als formateur, vier dagen nadat de katholiek-mar xistische coalitie barstte. Terwijl de 58-jarige christen-de mocraat een begin maakte met zijn formatiepogingen vergaderde een parlementaire commissie achter ge sloten deuren over het olieschandaal miljoenen dollars waarbij leden van het scheidende kabinet betrok ken zijn. Volgens de Italiaanse pers zou de werkelijke reden van de regerings crisis wel eens kunnen zijn dat Ru- mor op deze manier af wilde komen van zijn bij het schandaal betrok ken ministers. Een aantal rechters van Instructie meent te hebben aangetoond dat tot twaalf merendeels christen-demo cratische ministers en oud-ministers de afgelopen zeven jaar steekpenin- gen hebben geaccepteerd van de olie industrie in ruil voor belastingfaci liteiten, subsidies en andere voorde len. Het geld zou door deze ministers zijn gestort in de kas van hun respec tievelijke partijen. Na zijn benoeming door Leone ver telde Rumor zijn landgenoten dat, hoe zijn formatiepogingen ook mo gen uitpakken, een grotere mate van soberheid onvermijdelijk is. Rumor zei spoedig besprekingen te zullen beginnen om de breuk tus sen de vier centrum-linkse oud-coa litie-genoten te lijmen dit zijn zijn eigen christen-democraten, de mar- xistisch-socialisten, de democratisch -socialisten en de republikeinen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9