IE LASTING PER JULI OMLAAG Fiscale kabinet strijd en de van VVD ims in Den Haag oesjes ktoer ^Beleggingeri s economie van tot 2.5 miljard D vindt ton van gering ezelig 5 LEIDSE SPAARBANK Uit in de Randstad tDAG 7 MAART 1974 BINNENLAND \AGHet kabinet-Den Uyl wil een verlaging van de loon- en inkomstenbelas- 1 juli, die neerkomt op een netto-voordeel van f 13,tot f 15per maand gemiddelde werknemer (inkomen van ruim f I 7.000, •;V le een krachtige prikkel te speciaal ten behoeve 'Alormpp is in totaal 2 leeenheid. .'.'„'fcarmee is in totaal lord gulden gemoeid. Daar- '.ï'ï't' «eveer eenderde bestemd verklaard in V'.Vj slastkngverlaging, eenderde met delegaties 41. ïttngverlagfcng maakt deel gent met i pakket maatregelen i de werkge legenheid. Premier Den Uyl heeft dit gisteren de investerin- .G "Een griezelige as gisteravond het van de financiële de VVD-fractie in ede Kamer drs. G. van e op de omvang van de fsimpuls die de regering l is te geven. In het over- werkgevers en werkne- eft de regering gezegd te impuls van twee nhalf miljard gulden, bijzonder zette Van Aar- iagtekens bU het voor- overheidsuitgaven nog te verhogen. Hy dacht de inflatie al te zeer zal Van Aardenne gaf orkeur aan de verruiming overheidsbudget achter laten en in plaats daar- forsere belastingverlaging eerste gesprekken overeenkomst van de vakbeweging A de werkgeversbondein over het vc de rest van dit jaar te voeren ecor mlsch beleid. Den Uyl verwacht dat Haast als gevolg vam deze maatregelen de werkloosheid dit jaar aanmerkelijk beneden de 150.000 zal blijven. De kabinetsdelegatie. waarvan naast Den Uyl de ministers Lubbers (Economische Zaken). Duisenberg t,,,u .k"'se,'u' IFin'ir.^öni Wurcml (Qiviola 7o. N VV-VOOfZltter \Y van rond f. 17.000 te realiseren. Dat betekent volgens Den Uyl ook dat er aan de top wat af zal moeten. „De regering heeft in de gesprekken ook de wens geuit dat in een centrale tendens tot ver kleining van de inkomensverschillen wordt opgenomen", aldus de minis ter-president. elastingvoordeel van on- iftien gulden per maand gemiddelde werknemer, regering voor ogen heeft, Van Aardenne dan ook De vakbeweging heeft grote haast met een gesprek over de lonen, ook al wordt de nadere uitwerking van de belastingplannen van de regering pas eind volgende week verwacht. Kok zei dat zÜn mening de globale ge- Economische Zaken) deel uitmaak- ggvcns voldoende zfln ten, heeft verder op werkgevers en vakbeweging snel mogelyk tot eon gesprek ovei lonen te komen om na te gaan of "Vsc een centraal akkoord haalbaar is. n ers De regering vindt het onder alle omstandigheden nodig dat er per 1 april een n: komt op basis wet. Wanneer er voor het kabinet een acceptabel centraal akkoord op tafel komt zal de materiële inhoud daarvan in een nieuwe loonmaatregel worden vastgelegd. Bij het ontbreken van overeenstemming tussen werkge vers en valkbeweging komt de rege ring uiteraard ook met een loonin- grijpen. Onzekerheden Den Uyl: „Voor die opstelling van het kabinet zyn twee redenen: de onzekerheden, die het nodig kunnen maken dat in de loop van het jaar wijzigingen in het beleid moeten ko men, en de noodzaak om het arbeids- voorwaJTrdenbeleid te laten gelden voor alle werknemers, dus ook voor hen die niet onder een c.a.o. vallen". Verder verklaarde Den Uyl dat in het pakket de met zoveel kracht door de werkgevers bepleite verlaging van de vennootschapsbelasting niet is op genomen. Het beleid van het kabinet is er nu op gericht een beperkte koopkrachtstijging voor de laagstbe taalden (inkomen van ca. f13.000) en handhaving van de koopkracht voor de werknemers met een inkomen Veen verklaarde op na dere gegevens te willen wachten. loongesprek volstrekt hypothetisch". De kabinetsdelegatie heeft de loonbeschikkrng werkgevers een gesprek op korte ter- de Mach tigings- mijn toegezegd over maatregelen om tot een betere afstemming van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt te ko men. De vakcentrales hebben ver klaard dat zij met de werkgevers niet alleen over lonen en arbeidsvoor waarden, maar zeer nadrukkelijk ook over immateriële wensen te willen praten. Een van de modellen, die deel uitmaken van de collectie van Maison Kuiper uit Amsterdam, die gisteren tijdens een voorjaarsshow loerden gepresenteerd: Henriette in een avond japon of "House dress' van katoen. Het ontwerp is van Rob Falk. ADVERTENTIE lak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor DEN HAAG Een cijfermatig gegoochel over centen en procenten tussen de regering en de grootste op positiepartij, de VVD, heeft gisteren een vervolg gekregen. Inzet is het belastingplan dat de WD heeft ge lanceerd. Zelf had de VVD berekend dat de voorgestelde verlaging van de loon- en Inkomstenbelasting 1.3 miljard gulden minder inkomsten voor 's rijks schatkist zou opleveren. Het ministerie van Financiën heeft becijferd, dat het 290 miljoen gul den meer kost, dus 1590 miljoen. Zelf wil de regering, zo is gisteren bekend geworden, niet verder gaan dan ongeveer de helft van dit bedrag. Bovendien zijn de verdeling van de belastingverlaging en het tijdstip gaande van het effect op het be steedbaar inkomen heeft het minis terie van Financiën het volgende staatje gemaakt lastingplan. min. loon) het VVD-be- minder op vooruit gaan dan de ho gere inkomensgroepen. Relatief ge zien profiteren z;j echter wel meer. AMSTERDAM Stadsschouwburg: 8 maart 20.15 uur De Hollandse ronselaar, Pu- bliekstheater; 9 en 12 maart 18.30 uur Tristan en Isolde, Ned. Operastichting; 10 maart 20.15 uur Orpheus. Agon, Daphnis en Cloë, Nat. Ballet; 11 maart 10.15 uur Wilden, Toneelgroep Globe; 13 maart 20.00 uur Bremer Frelheit, Grenzlandtheater Aken; 14 maart 20.15 uur Concerto Grosso, Situation, Ned. Danstheater. Shaffytheater: 8, 9, 12 t.rmt 14 maart 20.30 uur Funhouse classics; 20.30 uur The Madhouse co.; 20.30 uur Hauser Orkater op avon tuur; 8 maart 24.00 uur Play Faust Theater Mikro Skoop, try- out; 9 maart 24.00 uur Fly away, try-out; 12 maart 22.00 uur Residentie-orkest; 13 maart 22.00 uur Boy Edgar Sound; 14 maart 22.00 uur Dixie. Concertgebouw: 8 en 9 maart 20.15 uur Amst. Phil. Ork. o.l.v. Anton Kersjes m.m.v. Bella Davidovitch; 8 maart 20.15 uur Int. gitaar- serie m.m.v. Christopher Parkening: 9 maart 20.15 uur Max van Egmond, bariton. George van Renesse, piano; 11 maart 20.15 uur Herman Krebbers. viool, Daniele Dechennel, piano; 12 maart 20.15 uur uitwisselingsconcert met het conservato rium te Genève; 13 maart 20.15 uur Nederlands Strijkkwartet: 14 maart 20.15 uur Manitas de Plata. RAI-gebouw: 9 maart 20.15 uur Juliette Gréco. Theater Carré: maand maart (beh. maandag): 20.15 uur Irma la Douce, musical. Klein Bellevue: t.m.t. 17 maart (beh. maandag) 20.30 uur Wat Je zegt ben je zelf, Gerard Cox en Frans Halsema: maand maart iedere vrijdag en zaterdag 23.30 uur Late Night Jazz. Nieuwe de la Mar: t.m.t 17 maart (beh. maandag) 20.15 uur Vrouw zoekt moordvent, m.m.v. o.a. Kitty Jansen en André van den Heuvel. Westerkerk: 10 maart 19.30 uur Hohe Messe, Bach, Westerkerkkoor, Bachorkest en solisten oJ.v. Simon C. Jansen. ROTTERDAM De Doelen: 8 maart 20.15 uur Juliette Gréco; 23.30 uur Knaak- concert met werken van Earle Brown, oJ.v. de componist door leden van het Ensemble Ton Hartsuiker, het R. Ph. O. en studenten van het Rotterdams conservatorium9 maart 20.15 uur Promenadeconcept door het R. Ph. O. oJ.v. Franz-Paul Decker; 24.15 uur jazzconcert door Dave Brubeck; 12 maart 20.00 uur Johannes Passion, Bach; 13 maart 20.15 uur Piano recital door Akiko Sagara; 20.15 uur het uit 35 leden bestaande Joegoslavische folkloristisch ensemble Kolo; 14 maart 20.15 urn- Concert door het R. Ph. O. o.l.v. Edo de Waart en Earle Brown. Luxor Theater: 8 t.m.t. 10 en 12 tm.t. 14 maart 20.00 uur Seth Gaaikema in "Elf verdwazingen". Hofpleintheater: 8 en 9 maart 20.15 uur Cabaret Tingeltangel met "Hoera we leven nog"; 12 tjn.t. 14 maart 20.15 uur Fans Jansen met "Kwartetten". Theater In den Twijfelaar: 8, 9, en 14 maart 20.30 uur Marnix Kap pers en Hajnneke Holtzhaus en "Het eerste gezicht". Rotterdamse Schouwburg: 8, 10, 13 en 14 maart 20.15 uur Amster dams Publiekstheater, De Hollandse ronselaar, George Far- quhar; 11 maart 20.15 uur Nationaal Toneel van België met Pavel Kohouts "Arme moordenaar". Piccolotheater: 12 t.m.t. 14 maart 20.15 uur Lodewyk de Boers "Family in Heaven" onder regie van de auteur. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 9 maart 20.15 Haagse Comedte, Barbaren, Maksim Gorki, première; 10 maart 14.00 Barbaren; 20.15 uur De zottin van Chahlot, Jean Giraudoux; 11 maart 20.15 uur Ned. Dans Theater met o.a. première van een ballet van Louis Falco; 12 maart 20.15 uur Toneelgroep Globe, De bruid in de morgen, Hugo Claus; 13 maart 20.15 uur Hoofdstad Operette. Die lustige Witwe, Franz Léhar; 14 maart 20.15 uur Hendrik IV, Luigi Pirandello. HOT Theater: 8, 9, 10, 12 en 13 maart 20.30 uur Haagse Comedie, "August, August, August" van Pavel Kohout; 14 maart 20.30 uur Toneelgroep Centrum. Gastenavond, Rini Visser. Congresgebouw: 8 en 9 maart 20.00 uur Residentie-Orkest oJ.v Wil lem van Otterloo mun.v. Soapino Ballet; 10 maart 20.15 uur Juliette Gréco en haar ensemble; 14 maart 20.30 uur Residen tie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo mm.v. Werner Haas; 22.30 uur Kwartet Peter Vink. Theater Aan de Haven: 8 en 9 maart 20.15 uur Toneelgroep De Appel, Kisten. Diligentia: 8 en 9 maart 20.15 uur Robert Kreis "Polochinelle" m.m.mv. combo o-l.v. Peter Stoops: 12 maart 21.30 Rondom con cert "Russische avant-garde rond de revolutie. Theater Pepijn: 8, 9 en 14 maart 20.30 uur Cabaret Gerrit. Theater In de Steeg: 9 maart 20.30 uur Balkanorkest Calgija oJ.v. Wouter Swets. 14..135* 20.970 31.270 51.870 82.770 103.370 verlaging verlaging in guldens in% van besteedbaar inkomen 1146 1652 2107 2448 min. loon) Uit dit staatje valt op te maken dat ingang omstreden punten. De in guldens gerekend de hogere inko- regering meent, dat een verlaging meer profiteren van de WD- technisch niet eerder dan 1 juli kan plannen dan de lagere; in verhou- ingaan. De VVD mikt op 1 april. Mi- ding profiteren echter alle inkomens- 3AAG Oud-minister mr. Luns heeft weer 'n dagje Lg gedaan. Als secretaris-ge- an de NAVO sprak hij gis- et premier Den Uyl en de Van der Stoel, Vredeling enberg (buitenlandse zaken, financiën) left hen, zo vertelde hij la zen op het risico van een verhouding tussen Europa herenigde Staten. De EEG- zijn mening ge- lesluiten te nemen zonder i tijdig te raadplegen, voorziet dat als dit zo e Verenigde Staten zich ge kt zullen zien op den duur sprekspartuers te hebben geconsta teerd. Zorgelijk is Luns niet alleen over de politieke spanningen tussen de Verenigde Staten en de Europese lidstaten van de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie, maar ook over het heffingspercentage de militaire ontwikkelingen sinds de oktober-oorlog in het Midden-Oos ten. Hij heeft de Nederlandse rege- J j vrije voet onder gelijktijdige inkor- ruig nogmaals gewaarschuwd, dat nis ter Duisenberg van Financiën meent, dat vooral de hogere inko mensgroepen profiteren van het be lastingplan van de VVD. De libera len daarentegen betogen, dat hun maatregelen vooral ten goede ko men aan de lagere inkomensgroe pen. Het WD-plan voorziet in: een verlaging van het heffings percentage van alle schijven metéén punt; een aanvullende verlaging van van de eerste vier schijven met nog eens één punt; optrekking van de belasting- het Oosteuropese Warschaupact een militair overwicht krijgt. Eind april, zo verwacht Luns. zal de Amerikaanse president Nixon Brussel bezoeken, op voorwaarde dat de NAVO-leden het tegen die tijd zijn geworden de eerste schijf met 2 V& pro- Bovendien gaat men uit groepen ongeveer evenveel. De VVD concludeert, dat minister Duisenberg met zRn staatje precies bevestigt, wat zij wil: 1. belastingver lichting voor iedereen en 2. de lagere inkomens mogen er dit jaar niet op achteruit gaan. De VVD publiceert daarnaast een eigen staatje, waarvan de Juistheid door het ministerie van Financiën is bevestigd. Daarin is het VVD-belas tingplan gezet naast het vooralsnog voor dit Jaar geldende tarief voor loon- en inkomstenbelasting. Er is geen rekening gehouden met al aan gekondigde regeringsplannen Belast- gehuwden Verlaging baar z. kinderen in pro inkomen tar. '74 tar. VVD oenten houding tegen Europa in Atalantische Verklaring. Dat dit het Luns zei „een grote mate geval zal zijn is volgens mr. Luns vrij •eenstemming" met zijn ge- zeker. prijscompensatie per 1 Juli van zes 10.000 757 656 13,3 procent (drie procent op Jaarbasis) 11.602* 1.157 1.024 11,5 en is rekening gehouden met de der 15.000 2.007 1.806 10,0 tig gulden per maand, die de meeste 20.000 3.421 3.120 8,8 cao-loontrekkers er per 1 Januari 30.000 7.008 6.508 7,1 hebben bij gekregen. 50.000 17.176 16.338 4,9 Gelet op deze gegevens en uit- 90.000 42.384 41.146 2,9 Dit is de Arnhemse muziekleraar G. Ham bij de onlangs door hem gekochte bovenkaak van een mammoet die door arbeiders van een zandzuigerij in de buurt van Eist (Betuwe) is gevonden. Overigens zal dit stukje dentale antiek binnenkort wel naar Maarsbergen verhuizen waar de leraar H. Abbink reeds in het bezit is van de onderkaak van dezelfde mammoet. ADVERTENTIE Overheerlijk INDISCH of CHINEES ETEN In gezellige sfeer en met prettige bediening INDISCH RESTAURANT [fogg |(0en|jj gg^ AMSTERDAM Tien Jaar gevange nisstraf, acht Jaar en vier Jaar eist officier van Justitie mr. A. Haber- mehl tegen twee mannen en een vrouw uit Suriname, die op 13 de cember de roofoverval pleegden op het echtpaar Schelling in een siga renwinkel-met-gemeentegiro-agent- schap aan de Amsterdamse Vryheids- laan. De heer Schelling werd hierbij door een messteek onder het hart levens gevaarlijk gewond; mevrouw Schel ling stierf dezelfde avond aan een steek met een beitel door haar milt, lever en maagwand. Deze roofoverval heeft in de hoofd stad grote consternatie en onrust veroorzaakt. Toen na de arrestaties de recherche mét de drie daders in de winkel aan de Vrijheidslaan een reconstructie van de toedracht en- scèneerde, werden de Surinaamse verdachten door omwonenden bijna gelynched. In zijn requisitoir laat mr. Haber- mehl het Surinaamse aspect van deze misdaad bepaald niet onge noemd. „Gezien de grote publiciteit over de rijksgenoten moeten we op passen een beschuldigende vinger naar hen uit te steken", laat de of ficier weten. Maar meteen stelt hij dan vast dat Amsterdam in 1972 twintigduizend Surinamers huisvestte, van wie er tweehonderd wegens ernstige mis drijven voor de officier van Justitie zijn geleid. In 1973 herbergde Amsterdam 25.000 Surinamers, aldus mr. Habermehl, van wie er 250 voor de officier moesten worden geleid alweer één procent terwijl van de 73 roofovervallen in dat Jaar er zes werden gepleegd door Surinamers. Een novum in deze strafzaak is de vertoning van een „candid camera film" van een keihard verhoor dat de drie verdachten in eikaars bij zijn door rechercheurs is afgenomen Loonkloof Premier Vorster van Zuid-Afrika heeft gisteren de oprich ting bekendgemaakt van een econo mische commissie ter bestudering van de mogelijkheid van overbrugging van de kloof tussen de lonen van zwart en blank. Aan de bekendma king was een ronde-tafelconferentie van acht uur tussen Vorster en acht leiders van Zuid-Afrika's zestien mil joen Bantoes en kleurlingen vooraf- tijdens de reconstructie in de win kel aan de Vrijheidslaan. De film wordt op twee televisietoe stellen in de rechtszaal vertoond. Beeld en geluid confronteren de aanwezigen met een huiveringwek kende scène, als onder een spervuur van vragen de twee mannelijke ver dachten woedend ontkennen, terwijl de vrouw hysterisch huilend prijs geeft wat zij weet. Loesje roept snikkend dat haar neef Dolf aan haar en aan haar man heeft verteld mevrouw Schelling met de beitel te hebben doodgesto ken. Voor de rechtbank bevestigt zij dit vrhaal. Zij bevestigt ook dat zij voor de twee pas uit Suriname gearriveerde mannen als gids was opgetreden, toen het trio die mid dag „op de piktoer ging". Deze 30-jarige moeder van vijf kin deren en betaalde pleegmoeder van nóg eens vijf kleuters in een Bijl- mermeerflatje, is al twintig keer veroordeeld voor winkeldiefstal. Vol gens haar is de roofoverval aan de Vrijheidslaan niet meer geweest dan een simpele poging om iets te pikken, een poging die buiten haar schuld op dramatische wijze uit de hand is gelopen. Neef Dolf (30), veelvuldig veroor deeld metselaar uit Paramaribo, kwam op 16 oktober naar Amster dam, waar hij in kortste tijd zijn intrek nam bij een prostituée aan de Zeedijk. HIJ houdt zich ter zit ting volledig van de domme en laat alle vragen en antwoorden vertalen door een tolk. Derde man Harold <21) vluchtte op 31 oktober uit een Surinaams straf kamp, waar hij twee jaar moest uitzitten voor een juwelenroof. Via Frans Guyana bereikte hij Parijs en tenslotte Amsterdam. Hij verklaart dat Loes aan hem een mes heeft gegeven en aan Dolf een beitel, die zij tevoren had gestolen uit een ijzerwinkel. Met deze wa pens moesten de mannen tijdens een overval de slachtoffers in be dwang houden. Loes ontkent hui lend. Die middag van 13 december was het op buit beluste trio door Loes- jes echtgenoot per auto kris-kras door Amsterdam gereden, van de ene winkel naar de andere. Speciale aandacht hadden zij voor sigaren winkels, waarin tevens een post- of een gemeentegiro-agentschap was scherp in de gaten hielden. Zo niet het echtpaar Schelling. De enige reden waarom mevrouw Schelling hen weg wilde hebben was dat zij de kas wou opmaken. „Kijk. zij gaat met geld naar ach teren", zou Loes hebben gezegd in taki-taki (Surinaams). Toen sloegen toe. Harold greep de winkelier over de toonbank beet, terwijl Dolf zich naar achteren begaf, waar mevrouw Schelling juist gillend te voorschijn kwam. Het tumult duurde luttele seconden. Toen stormde het rio de winkel uit, gevolgd door de heer Schelling. „Ik heb een slechte knie, dus na een klein eindje ging ik weer te rug", vertelt de winkelier (54). „Ik dacht dat er niks aan de hand was. In de winkel zeg ik: Kom maar wijfie, er is gelukkig niks gebeurd. Maar ze hoorde me al niet meer..". Mevrouw Schelling-Vink (50) over leed dezelfde avond in het zieken huis. Meneer Schelling bleek een direpe en levensgevaarlijke steek wond te hebben, waarvoor Harold toegeeft verantwoordelijk te zijn. „Een paniekreactie", legt hij uit. Wie de 4.800 gulden uit de giro-kas heefe gestolen, - is niet duidelijk. De alles-ontkennende Dolf wordt door zijn medeverdachten en door de officier gedoodverfd als de man die de dodelijke beitelsteek heeft toegebracht. Zegt Harold: ,,Ik zag hem met de beitel in zijn hand uit de winkel komen. En in de steeg zei hij tegen mij: die heb ik helemaal in haar buik gezet". Eis: tien jaar voor Dolf, acht jaar voor Harold en vier Jaar voor Loes. Alleen de vrouw huilt. De verdedi gers leggen de nadruk op de vele vraagtekens en twijfelpunten die in zbvnn zaaksli J.etaaen i g odez deze zaak zijn blijven bestaan. Mr. H. A. Kater hekelt buitendien het feit dat over Dolf geen enkel voorlichtingsrapport is uitgebracht. Dat moet alsnog gebeuren, vindt hij. Mr. J. J. Wiarda mist in het requisitoir elke argumentatie om trent de strafmaat. „Een simpele botte bijl, die met tien en acht Jaar er in hakt", roept hij. En mr. Teeuwen betoogt dat Loes dwang matig steelt onder invloed van de „prik-pil", die een zwangerschaps hormoon bevat dat psychische aber raties kan veroorzaken. Vonnis 20 maart

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7