MORGEN ACTIE VOOR DORPSKERK tir 1 DE RESTAURATIE KAN NIET MEER UITGESTELD Hervormde kerkvoogdij garant voor ton, andere uit burgerij DONDERDAG 7 MAART 1974 STREEK KAIW'IJK. Vrijdag moet de Katwijkse bevolking een ton uit de beurs schudden. Tenminste, als men de oude Dorpskerk aan het Kerkplein in het Rijndorp niet verloren wil laten gaan. Tussen zeven en acht uur zullen een groot aantal banken en schoolgebouwen in Katwijk worden ge opend, waar iedereen zijn of haar geld in een stembus kan deponeren. De restauratie van de kerk gaat 1.6 miljoen gulden kosten volgens de huidige opstelling. Van dat bedrag moet de Hervormde kerkvoogdij van Katwijk aan den Rijn tien procent of wel 1.6 ton betalen, plus de zo geheten niet-subsidiabele kosten. Dat zijn de kosten bijvoorbeeld voor de montage en demontage van het or gel dat tijdens de restauratie uit het bedehuis moet worden gehaald. Der gelijke kosten worden door het rijk niet gesubsidieerd. Voor de restau ratie moet dus twee ton op tafel ko men. Eén ton denkt het Hervormd kerkbestuur op tafel te kunnen brengen. Voor de tweede ton is op initiatief van burgemeester A. G. Vermeulen een comité in het leven geroepen. Voor die „burgerlijke" ton zal morgen een actie worden ge houden. In 1963 is de Katwijk-Rijnse Dorpskerk op de lijst van monu menten geplaatst. Door de architect Van der Sterre uit Leiderdorp is toen een bouwkundig onderzoek ingesteld, dat aantoonde dat restauratie nood zakelijk was. Echter om voor rijks subsidie in aanmerking te kunnen komen, wordt een gebouw of object onder op de lijst geplaatst van te subsidiëren restauratiewerken. Wanneer alles volgens schema zou zijn verlopen was de Dorpskerk dit jaar aan de beurt gekomen. Echter wisseling van CRM-budget en finan ciële tegenvallers van andere restau ratieprojecten zijn er de oorzaak van dat de Katwijkse Dorpskerk eerst over vier jaar aan de beurt kan ko men. Zo lang kan naar de mening van ir. Van der Sterre niet meer worden gewacht. Dan zal het be dehuis. wellicht het fraaiste monu ment dat Katwijk rijk is. al te bouw vallig zijn geworden en restauratie weinig zin meer hebben. De resultaten van een hernieuwd bouwkundig onderzoek hebben de kerkvoogden van de Hervormde ge meente van Katwijk aan den Rijn doen besluiten het bedehuis te slui ten. Minstens voor drie Jaar. de tijd die nodig is voor de restauratie. Wanneer de burgerlijke- en de „ge meentelijke" ton niet op tafel ko men is de sluiting wellicht voor goed. -Eg] De foto links boven düe J< het van Duijn schoot toont de spi en ters en vezels van de verm jcr dakbalken die spontaan n es i beneden zijn gekomen. Hoe var gebouw nog in zo'n coner-' 1 tie blijft staan is een raa ot< volgens deskundigen. Het pk 1 terwerk is op veel plaatsen gei de muur gevallen. De foto ii midden laat zien hoe de kerk uit zag in zijn glorietijd, na 801 laatste restauratie in de dei!pt ger jaren, een tijd die tot ver leden behoort. 1 1 Eén van de meest waarde le monumenten in de kerk ls 1 graftombe waarin Maria Reijgersberg en Willem vanl re liggen begraven. De tombi een fraai stukje siergrafw van de bekende Rombout Vi 1 hulst, die ook de graven maa voor Michiel Adriaansz. de P.: ter, die in de Nieuwe Kerk Amsterdam zijn rustpla m( heeft. Ook het graf van Mi ten Harpertszoon Tromp in Oude Kerk te Delft is door Ho bout Verhulst gemaakt. K graftombe van de Katwj g Rijnse Dorpskerk wordt d deskundigen beschouwd als hp van zijn beste, maar niet I van zijn bekendste grafweri Men heeft destijds het fra 1 orgel verplaatst en eronder 1 dik gordijn gehangen, waard 1 het uitzicht vanuit de kerkh ken op de graftombe niet mo lijk is. Rechts onder op de I v dominee Teygeler, die tot v drie weken voorging in 18 3orpSkerik. Het stuk hout i w hij de fotograaf toont is een|rt deelte van een balk uit de 1 van het dak, dat men tus duim en wijsvinger kan v 1 pulveren. De laatste restuars van de kerk had plaats in IS Toen is de toren gerestauret en is het orgel in het bedek verplaatst. In de jaren 192 1926 werd de kerk zelf voorl laatst gerestaureerd. Het or in de kerk stamt uit 1765. He$ een rococo-orgel. uur. „We zijn zeer gastvrij ontvan gen," vertelt dominee Teygeler. De diensten worden gehouden op de uren dat de Gereformeerden, die ook twee diensten per zondag beleggen, geen gebruik maken van het ge bouw. Enige malen per kwartaal wor den er in Katwijk aan den Rijn door Gereformeerden en Hervormden gezamenlijke kerkdiensten belegd. Logische vraag: waarom worden er in deze overbruggingsfase geen ge combineerde diensten belegd, zoals in Leiderdorp iedere morgen. „Aan beide kanten is men daar nog niet rijp voor dacht ik," zegt de predi kant. „en het is niet goed om onder dwang van de omstandigheden oe cumene te bedrijven". De eerste zondagen in de nieuwe plaats van samenkomst kwamen aan merkelijk minder belangstellenden naar de diensten van dominee Tey geler. „Normaal zitten er driehon derd vijftig tot vierhonderd mensen in de Dorpskerk." zegt de zieleherder. „De eerste zondag zaten er honderd mensen in de Open Hofkerk. De aan vangstijden waren ook ongun stig". Daaraan is met ingang van dc afgelopen zondag ook tegemoet geko men. De eerste Hervormde kerk diensten in de Open Hofkerk waren 's morgens om elf uur. Rijkelijk laat naar protestantse begrippen Afgelo pen zondag zaten er zo'n tweehon derdvijftig. driehonderd mensen in de kerk. „Je vond de oude kern weer terug." stelt dominee Teygeler te vreden vast. Uiteraard was het ook moge-? De Katwijk-Rijnse Dorpskerk heeft niet alleen plaatselijk de aandacht gatrokken. Gistermorgen is een filim- team van de NOS enkele uren in de kerfc bezig gewees: met het maken van opnamen ten behoeve van het programma Vian Gewest Tot Gewest. Een deel van die opnamen zal in het programma van woensdag wonden uitgezonden tussen zeven en acht Ook gisteren heeft burgemeester Vermeulen een oproep uitgegeven aan de Katwijkse bevolking. De op roep luidt: "Katwijkers. Ruim 500 jaar geleden is de oude Dorpskerk in Katwijk aan den Rijn gebouwd De bouwkosten zullen wel hoog zijn ge weest terwijl het aantal inwoners slechts gering was. Het was toen (wie had ook van subsidies ge hoord?) gewoonte dat letterlijk ie dereen een grote of kleine bedrage verleende. Voor dit kerkgebouw is nu weer veel geld nodig omdat het hoog no dig gerestaureerd moet worden. De restauratiekosten van nu zullen wel een veelvoud van de bouwkosten van toen belopen. Negentig procent van de restaura tiekosten wordt door de overheden betaald. Tien procent of wel onge veer f 200.000 is het bedrag dat de kerkvoogdij naar ik meen samen met ons op tafel moet brengen. Ik doe een beroep op u allen om vrijdag 8 maart tussen acht en negen uur 's- avonds op de inzamelingsposten die u via de pers en de geluidswagen bekend worden gemaakt, een bedra ge af te geven. Laten wij de handen ineenslaan om de restauratie moge lijk te maken, laten we er gezamen lijk naar streven om dit monument voor ons dorp te behouden. De bur gemeester van Katwijk, A. G. Ver meulen." De posten waar men voor de res tauratie van de Dorpskerk zijn bij drage in de stembus kan deponeren zijn: Molenhof sc hooi, Asterstraat, Otto Baron van Wassenaer van Catwijckschool, Narcisötraat 2, De Wil bert. Overrijn 7. Kleuterhof, Was sen aarse weg 17, Rabobank, Rijn straat 57, Jozefschool, Mgr. Bekker- straat 1. Julianamavo, Julianalaan 122. Duiventil, Bernhardlaan 109, Op de Spelbrink, Willem de Zwijgerlaan 4. Huishoudschool Prinses Margriet, Meeuwenlaan 6. Calvijnschool. Randweg 33. Rebothschool, Park laan 37, Julianaschool, Abeelplein 38. Parèlschool, Koninginneweg 38. Ge meentespaarbank, Princestraat 24a Amrobank, Princestraat 1, Ds. R. P Rutgersschool, Jan Tooropstraat 30a. Nederlandse Midddenstandsbank, Voorstraat 39, Rabobank, Voor straat 50, Algemene Bank Nederland. Voorstraat 58, Boorsmaschool, Voor straat 100, Bogermanschool, Remise straat 48, Zonnebloemschool, Piet Heinlaan 78, Sjaloomschool, Lvceum- pad, Mauritsschool, Nolensstraat 5. Algemene Bank Nederland, Hoornes- laan 247, Marnixschool, Sc him mei- penninckstraat 2» De Eerste Stap. Langeveldstraat 49, Prins Willem Alexanderschool. Parsst'raat. Hoor- nesschool, van Lierestraat, en Ra bobank Hoornesplein 111. „Hoe het zaakje is blijven staan is me een raadsel", zegt ds. E. K. Teygeler die ruim een jaar als opvolger van dominee Makkenze in de Dorpskerk de erediensten heeft geleid. „De balken van het gebouw waren dermate verrot, dat sommige delen tussen je vingers verkruimelden. Dan ga je natuurlijk wel schrikken. Dat de restauratie binnenkort zou moeten ge beuren was voospeld. Maar de stromen van de afgelopen maan den hebben het proces danig versneld". Zolang de Dorpskerk in Katwijk aan den Rijn niet kan worden ge bruikt houdt de Hervormde gemeen te haar erediensten in de Gerefor meerde Open Hofkerk, 's Morgens om half elf en 's avonds om zeven lijk geweest meer diensten in de Ontmoetingskerk te beleggen. Die kerk wordt ook door de Hervormde gemeente van Katwijk aan den Rijn beheerd. „We zijn blij dat we het aan deze kant van de Provinciale Weg hebben kunnen houden," zegt de predikant. „Wat in Leiden met de Pieterskerk gebeurt, mag met de Dorpskerk niet gebeuren," zegt de Katwijkse arts C. J. Hagen. Hij is voorzitter geworden van het actiecomité dat zich inzet de „burgerlijke ton" bijeen te krijgen. „Er is voor de actie een speciaal gi ronummer geopend. Dat is 96784". In het comité hebben tal van Kat wijkse prominenten zitting genomen. Penningmeester van de actie onder de burgerij is Katwijks loco gemeentesecretaris G. Verheule. Se cretaris is dr. W- A. Ginsel. Verder hebben zitting: R. D. Buitendijk, namens de middenstand. A. van Duyn, directeur van de Rabobank in Katwijk aan den Rijn. Joh. Du- rieux. bestuurslid van de Rabobank, K. Dykdrewt, kerkvoogd. D. J. Herwaarden, namens de Katwijkse industrie, D. J. Jaspers, reclamedes kundige, P. Kuyt, leraar, A. N. Plug, kerkvoogd, A. Scherpenzeel namens het onderwijs, ds. E. K. Teygeler, wijkpredikant, en Joh. van Wolfs winkel, journalist. „Van kwart over vijf tot acht uur zal een geluidswagen door het dorp rijden," vertelt dokter Hagen, „die in de betreffende wijk de adressen mee deelt waar men zijn geld in de stembus kan deponeren. Het gaat om een monument van niet te vervangen waarde. Juist daarom is het voor de burgerij belangrijk de kerk te bewaren".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4