ermeulen: Gewest Leiden geen jppendix van Groot-Den Haag ■Posterijen in Leiden rijgen minder werk '(lphen komt niet voor, omdat het geen functie heeft" PROMOTIES BENOEMING GESLAAGDEN EHBO-dipl. verdiend Informatieopbouwwerk Hoe en wat na pensioen Tv-circuit moet vrijen in De Valk voorkomen GÊNANT VOOR ANDERE BEZOEKERS VAN MOLEN DOOD IN Dl Elvi Couture in Crimplene PvdA over programma J RDAG 7 T volks; Br^ nam., nam. (Van één onzer redacteuren) LEIDEN/RIJNSBURG „We willen duidelijk maken, dat het gewest Leiden er geen en kele behoefte aan heeft een appendix te worden van het stadsgewest Groot-Den Haag. De provincie vindt, dat de Leidse regio hierin een functie kan vervullen, in tegenstelling tot Alphen a. d. Rijn in de gewestenschets van de minister van Binnenlandse Zaken met Leiden in één gewest (redactie) dat niet wordt genoemd. En juist Alphen en en kele kleinere gemeenten staan droog nu Midden-Holland een andere ontwikkeling krijgt Zo formuleerde Katwijks burgemeester Vermeulen, onder voorzitter van het gewest Leiden, gisteravond in een in Rijns- burg gehouden gewestraadsvergadering zijn gedachten naar aanleiding van de door de provincie opgestelde plandoelen voor een streekplan Zuid-Holland-West. Dat was hartiger taal dan het voorstel van het dagelijkse bestuur behelsde. Om dat ste vige commentaar werd vanuit de gewestraad aangedrongen en het bestuur gaat zich erover beraden. Ait* '1DEN Vijfentwintig leerlingen van de Nimeto-school in Utrecht tonen op het ogenblik n etaleur-kwaliteiten bij V en D in de Maarsmansteeg. Elke leerling mocht een eigen etalage ichten. Gisteren waren ze daar nog volop mee bezig. Tot en met vrijdag is het resultaat wan te bezichtigen. (Foto Jan Holvast) Bel k N Er gaat in het Leidse iets veranderen bij de loJien. Niet alleen keert, zoals gemeld, het postkantoor n de Breestraat, maar het district gaat ook de ge- ondervinden van de lande- __iatregelen in dit en vol- £S«r. mei rijden er geen posttrei- ir. De Spoorwegen kunnen ir korter stoppen op de sta ll dus sneller werken voor 't oer. De Posterijen gaan de rails vandaan. Alle ver at met auto's geschieden, uit het Leidse district gaat - naar Den Haag en de voor u-y emde post komt per as naar Er zal een geregelde verbin- q met zeventonners tussen ?n Den Haag. Omdat het 0 3(Or voornamelijk in de nacht ag: I tschieden, is men niet bang 6.30- ertraging door opstoppingen f. r innen weersomstandigheden 'n loop van volgend jaar ko- zeventien expeditie-knoop- waarvan Den Haag er één volledige dienst. Dat betekent voor een aantal postkantoren, zoals Leiden, dat er een eind komt aan hun expeditiefunctie. Er komt dan geen post meer binnen voor een flink district en de post uit dat district be hoeft hier niet meer te worden ge sorteerd. Dat gaat allemaal in Den Haag gebeuren, waar de modernste appa ratuur ook sorteren kan met een machine klaar staat. Natuurlijk blijft er wel werk voor het Leidse kantoor, want de post voor en uit de stad en een aantal plaatsen rondom moet hier worden behandeld. De tweeling brie venbussen, die nu overal staan in Leiden, Oegstgeest en Leiderdorp, komen dan in alle plaatsen in de regio. Eén is voor post naar deze plaatsen één voor post naar aandere bestemmingen. Voor het Leidse kantoor betekent de wijziging 'n vermindering van 't werk met 40 volle taken. Dat betreft dus ongeveer 10 pet van het 400- man tellende personeel. Er wordt niemand ontslagen, want de vrijko mende personeelsleden kunnen op andere posten worden ingezet, hier of in Den Haag. De vrijkomende ruimte is geen probleem. De ruimtenood is nu zo groot, dat de leegkomende zalen op papier al een bestemming hebben. .Al ADVERTENTIE WEKEN LANG... torjaarsaanbiedingen VIEUX SUPERIOR, 1 extra zacht, liter nu f9.75 ALEDO SHERRY echte Sherry, per fles nu f4,95 2 flessen f9,75 ROSE DE FRANCHE uit het land van Anjou, per fles nu f2.95 PONTE'S WHISKY lOO^o Scots, per fles nu f 10,95 nu f 7,95 2 euro halve liter GILDE PILS nu f 6.25 STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 3006» HAARLSTR 204 TEL 21611 Donderdagavond koopavond tot 9 uur geopend In Hoge Raad LEIDEN De Leidse hoogleraar mr. .J van Soest is door de Hoge Raad geïnstalleerd als advocaat-ge neraal bij de Hoge Raad. Mr. van Soest zal worden toegevoegd aan de belastingkamer. ADVERTENTIE LEIDEN Aan de LeidSe univer siteit is gisteren R. Bieger, verbon den aan de afdeling haematologie van het Academisch Ziekenhuis, gepro moveerd tot doctor in de geneeskun de. Ook M. P. Leemhuis, die in het AZL is verbonden aan de afdeling nierziekten werd gisteren doctor in de geneeskunde. Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam is mr. H. W. Heemskerk te Oegstgeest benoemd tot gewoon hoogleraar in het privaatrecht Mr. Heemskerk is sinds 1971 lector in het burgerlijk recht, handelsrecht en burgerlijk procesrecht aan de Eras- musuniversiteit in Rotterdam, aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het doc toraal examen wiskundig ingenieur C A. Hendriks te Woubrugge en voor het doctoraal examen geodetisch in genieur F. Reneman te Wassenaar. LEIDEN Onderstaande cursisten van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Vereniging EHBO zijn geslaagd voor het EHBO-diploma: De «James J. Appeldoorn-Veldman. R. v. Bemmelen. B. Benschop. L. Bergman C. M. Bloem M G. de Boer, L. Boere, C. Bootsman, V. E. Brückner, D. Dijkstra - v d. Weg. A. M. v. Egmond, C. J. v. Egmond, C. E. Gaykema, M. C. Greef- horst-Hazelaar. A. E. Helmlnk, A. Hermsen, J. H. v. d. Hoek, H. M. Holt- huis-Reuvers. G. v. d. Hout, G. v. d. Hulst, A. M. Huurman. B. Janssen, C Jockin J. Kaiser. G. F. Kedde. S. v. Kerkhof, J. D. Kingma-Vermeer, L. Krammer-v. Dalen, I. Kret, P. Kuivenhoven-Beugelink. W. Kuyck. H. M. v. Lierop, J. E. v. d. Linden-Speicher, M. J. Loos, G. J. Marijt. J. H. Meijer, J. M Neuteboom-Kramer, W. H. Neuteboom, L. M. Nouwens, J. C. van Rooijen, E. Slegtenhorst. A. L. Slotboom_Post, R. Splinter, K. Steenwijk, J. Tap, M. Tuinstra-Lauwaars, R. Verhoeven, D. A. Vonk-Rooda. J. Ver- poorte-v. d. Berge, M. Vork. M. J. Wichelaar. B. Zabel, C. S. Zeilstra-v. d. Berg A. de Zoete. M. Zwetsloot. En de heren J. P. Baars, J. v. Driel, J. G. Geerlings. H. Haasnoot, K. W. v. d. Heyde. A. Jansen. J. W. Kret. R. P. Kuivenhoven, P Lagas, G Philippo. C. Plug, J. Regeer, D. I. v. d. Reijden, H. Ros. H. F. Visser, R. Verpoorte, J. Waltman, W. Westhoek, A. Zeilstra, W. P. Zwier. LEIDEN Voor alle belanghebbenden in het opbouwwerk in Leiden wordt vrtfdag 15 maart om 8 uur in het Leids Volkshuis een informatie avond gehouden. De organisatoren zijn van mening, dat een opbouwwerker ten dienste staat van de bewoners en in dienst zou moeten zijn bij een instelling of vereniging, die in een wijk werkt. Ze menen, dat zeker niet aangehaakt moet worden bij een overheidsorgaan of stedelijk orgaan. Fred Veelenturf zal een inleiding houden over deze problematiek en Ben Klum- pes vertelt over zijn ervaringen met een stedelijke organisatie van opbouw werk in Den Haag. LEIDEN Binnenkort start op vier zaterdagochtend (16, 23 en 30 maart en 6 april van 9.30-11.30 uur) een studiegroep, die vooral voor oudere werknemers van belang kan zijn. De plaats van samenkomst is het K O- gebouw. Oude Vest 45. De studiegroep houdt zich bezig met de mogelijkheden die na de pensionering voor de mens open staan en tevens met adviezen om deze mogelijkheden zinvol te benutten. Ook de jaren van voorbereiding op die pensionering zullen uitvoerig aan de orde komen. Men kan zich opgeven aan het bureau van K O, telefoon 31841. De deelnemerskosten bedragen 9 gulden. Wit helpt bij A jaren hoest LEIDEN Er wordt bij tijd en wijle in de molen "De Valk" be halve baldadigheid ook erotiek bedreven. Vooral dat laatste is volgens drs. M. L. Wurfbain nogal gênant voor de andere molenbe zoekers. De Lakenhal-directeur, onder wie het molenmuseum ressorteert heet daarom in samenspraak met de Leidse politie een plan ontwik keld, dat zowel aan het gevrij als aan het gesteel van allerlei voor werpen een einde moet maken, 't Plan behelst het aanbrengen van een gesloten televisiecircuit, waarbij het blauwe oog van de monitoren wakend zal toezien. De kosten van deze elektronische beveiliging zullen tussen de tien en twintigduizend gulden bedra gen, maar die kunnen voor een belangrijk deel worden opgevan gen door het niet langer aanstel len van een werkstudent-waker in de zomermaanden. De bewakingsproblematiek rond de Leidse molen werd ter sprake gebracht in de commissie voor het molenmuseum "De Valk" die gistermiddag in de Lakenhal bijeenkwam. De commissie bleek tegen het nieuwe bewakingssy steem geen bezwaren te hebben. Wat het bezoek aan het molen museum betreft, werd onder de aandacht van de commissieleden dat dit in de afgelopen zomer gunstig afstak tegenover het mu- seumbezoek in het algemeen. In de in deze vergadering vol gende bijeenkomst van de com missie voor het Stedelijk Mu seum "de Lakenhal" daarente gen werd bezorgdheid uitgespro ken over het sterk teruglopende bezoek aan dit museum. Van daar ook het voorstel van B. en W. aan de leden van de Leidse raad om voor de Lakenhal weer entreegelden te gaan heffen, waarbij wordt gedacht aan fl.50 in de zomer en 0.75 in de winter. Het destijds genomen initiatief om van de Lakenhal een "open" museum te maken heeft dus geen gunstig resultaat opgeleverd. In tegendeel, het vrije entree heeft volgens één van de commissiele den hier en daar zelfs reacties in de geest van "als het niks kost zal het ook niet veel wezen" gekweekt. Het museum blijkt ook op de dag van 3 oktober steeds minder publiek te trekken, wellicht door de verplaatsing van het feest naar de omgeving van de Groen- oordhal. De openstelling van "De Lakenhal" op deze feestdag is volgens de directeur een kostba re zaak. zodat men zich af kan vragen of sluiting van het mu seum op 3 oktober wenselijk is. Op het komende eeuwfeest van Leidens Ontzet zal "De Laken hal" in elk geval nog geopend zijn. De voorstellen van de aan koopcommissie moderne kunst van "De Lakenhal" om over te gaan tot de aanschaf van een aantal "Leidse" kunstwerken le verde in de commissievergadering van gistermiddag weinig moei lijkheden op Het gaat hier om twee tekenin- ?en van Albert Roskam, een schil derij van Fer Hakkaart, een werkstuk van Jan Maaskant en een schilderij van Rein Dool, al len Leidse kunstenaars. De toelichting op deze kunstwer ken nam zoveel tijd in beslag dat men aan de overige agendapun ten, waaronder de stand van za ken met betrekking tot de restau ratie van „Het Laatste Oordeel" en de viering van het honderdja rig bestaan van „De Lakenhal", niet meer toekwam. Wat het eeuwfeest van „De Lakenhal" be treft, liet de directeur na sluiting van de commissievergadering ech ter nog los, dat dit Jubileum wordt herdacht met een tentoonstelling „Leiden *74", waarop voorwerpen uit de zestiende eeuw. zowel van vóór als na het Beleg, te zien zullen zijn en o.m. de relatie stad- platteland tot uitdrukking zal worden gebracht. Hoewel het op 1 mei a.s. hon derd Jaar geleden is dat „De La kenhal" permanent voor mu- seumbezoek werd opengesteld, zal deze tentoonstelling met het oog op het vierde eeuwfeest van Leidens Ontzet worden gehou den in de periode van 26 septem ber tot 3 december. Naast deze grote expositie is er nog een klankbeeld, eveneens met betrek king tot Leidens Ontzet, in voor bereiding. Burgemeester Staab hield bij voor baat een slag om de arm, omdat zijn gemeente Wassenaar genuan ceerder denkt over een gewest met Den Haag en Leiden, waar het net tussen ligt. Andere leden drongen aan op dui delijke stellingname. Leiderdorps wet houder Drenth: We moeten laten we ten. dat het gewest Leiden niet bij Den Haag hoort. Voorschotenaar Marcelis <KVP): Kom met een goe de reactie of kom niet. Het door het dagelijks bestuur op gestelde lijstje van nog door het huidige gewest te ondernemen acti viteiten werd aangevochten en aan gevuld. Aangevochten, omdat sommi ge gewestraadsleden de tijd te kort achten om nog echt iets te doen. Aangevuld met onderwerpen, die ook aandacht vragen: o.a. milieubeheer, winkelvestigingen. volkshuisvesting i Leiden heeft bijna een plan klaar, maar hoe zit het in de randgemeen ten? zoals PvdA-er Waal (Leiden) het stelde), verkeer en openbaar ver- Naar aanleiding van het verkeer ontstond een intergemeentelijke dis cussie over het afhaken van enkele gemeenten van het verkeers- en vervoersplan van de Leidse agglome ratie. Voorschotens wethouder Pels reageerde op een eerder door zijn PvdA-genoot Leiderdorps wethouder Drenith, giedaan verwijt, d'at dii't ge brek aan bestuurskracht betekent. Pels vond juist het tegenovergestel de. De gewestraadsleden staken niet alleen de hand in eigen boezem, maar ook in eigen portefeuille. Ze verhoogden het presentiegeld van f 30 tot f 65 en de onkosten van f 5 naar f 10. Dat staat gelijk met be dragen, die raadsleden van gemeen ten tot 50.000 inwoners krijgen. I Het huidige gewest Leiden, dat uiterlijk tot 1 oktober recht van bestaan heeft, is niet alleen een aflopende, maar wat het apparaat betreft ook een on- derbemande zaak. Toch is het onjuist daaraan een aantal te kortkomingen op te hangen en het dagelijks bestuur kreeg gis teravond opmerkingen in deze geest terecht te slikken. "Dood in de pot" was zo'n op merking. En "niet zo pessimis tisch zijn, dat we aan het af bouwen zijn, want we willen een nieuw gewest gaan bou wen". De vraag is natuurlijk of iedereen dat laatste wil en de "elfstedentocht", die het uitgangspunt voor een nieuwe, iets hechtere samenwerking langs de gemeenteraden gaat maken, zal dat leren. In die knopen-tellen-periode wordt aan de gewestraad een oordeel gevraagd over de door de provincie opgestelde plan doelen voor een streekplan Zuid-Holland-west, waarbij wordt uitgegaan van een stads gewest Den Haag, waarvan de Leidse regio deel uitmaakt. Het dagelijks bestuur legde de raad een verweer voor, a<%c aan de voorzichtige kant was gehou den. Verheugend in het licht van de lotsverbondenheid in het gewest Leiden was, dat de gewestraad het dagelijks be stuur huiswerk gaf: kom terug met een commentaar, dat meer body heeft. Ook dat kost mankracht en daar over beschikt het gewest nau welijks. In vaste dienst zijn al leen een secretaris en een as sistent. Misschien kan de be grotingspost van f 2500 "voor bijstand door gemeenten en ambtelijke commissie" nu wor den opgesoupeerd. Voorscho tens burgemeester v. d. Haar begreep niets van deze post en t' antwoord van penningmees ter Van Gunsteren werkte be paald niet verhelderend. Hij gaf een voorbeeld, dat v. d. Haar terecht vergeleek met de helderheid van koffiedik. Alles in aanmerking genomen blijft een onverteerbare zaak, dat aan de gewestraad een kre diet werd gevraagd voor het bestellen van een aantal exem plaren van de door de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten opgestelde nota Voorzie ningenstructuur voor het voortgezet onderwijs in het ge west Leiden om toe te zenden aan schoolbesturen, terwijl bleek, dat de leden van de ge westraad deze nota niet eens kennen, uitgezonderd de com missie onderwijs Het kre diet kwam op tafel overigens met het verzoek of de VNG niet goedkoper kan zijn dan f 25 per gestencilde nota maar de nota zal dan ook in de gewestraad op tafel moeten. Misschien vindt het dagelijks be stuur het zinnig ook de kranten en dus toch al zo weinig bij het gewest betrokken burgers van dit gebied een exemplaar te sturen. Juist op een avond, dat beslist werd iets aan voorlich ting te gaan doen, was het schrijnend om te merken, dat vragen van gewestraadsleden en het antwoord van het da gelijks bestuur daarop ook niet naar de pers plegen te gaan. HANS MELKERT U vindt het in de betere modezaken, f.163.- Inlichtingen: Elvi Couture. Confcctieci Bij navraag te vermelden: Nr. 103. Op v itrtim 1.10.05, Amslcrdain, tel. (020) 15 94 35, rzockwordtU gratis kleurenfolder toegezonden LEIDEN De afdeling Leiden van de Partij van de Arbeid houdt vrijdagavond een ledenvergadering over het kernprogramma van de vier progressieve partijen: de PvdA, de PPR, D'66 en de PSP. Tevens moeten de leden zich uitspreken over de door het bestuur voorgestelde volgorde van kandidaten op de lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen. De ledenvergadering zal de definitieve lijst vaststellen. De vergadering begint om 8 uur en wordt gehouden in de Burcht, Burgsteeg 14.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3