EIDSCH DAGBLAD Bewaking Spaanse ambassade )aey Ouwens geschorst en in beroep vandaag RECTEUR VAN GROENOORDHAL EN LEIDSE VEEMARKT Kabinet Den Uyl geeft economie krachtige injectie ,r<v- Raadsleden krijgen vaste vergoeding gehoord bi| 148 hi-fi centrum overgaauw Van Agt verwijt de VARA stunten ERDAG 7 MAART 1974 OPGERICHT I MAART I860 No. 34265 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN is jn één onzer redacteuren) PEN Burgemeester en ouders van Leiden hebben luizenaar T. C. Daey directeur van de Groen en de Leidse veemarkt, in zijn functie. De i „gevorderd door het in de dienst en bij wijze ordemaatregel" zal volgens J Q college voortduren tot de re- ten van een zeer binnenkort een onafhankelijke commis- te stellen onderzoek bekend op basis waarvan het ge- definitieve beslui- b1 nemen. ar aanleiding van deze van gemeenteraad gedane deling verklaarde Daey >ns' raadsman N. J. Geleijnse nsterdam, tegenover ons, dat de schorsing beroep zal en ingesteld bij de voorzitter het ambtenarengerecht, aan onverwijlde voorlopige -ziti öening zal worden gevraagd, kla feat ongeveer gelijk met het pannen van een kort geding. Geleijnse wil bereiken dat cliënt met onmdidellijke in- in zijn functie wordt her- ongeacht het onderzoek, ndelij k is een beslissing geval len in een zaak, die speelt sinds begin januari aan de vooravond van de eerste grote veemarkt in Leiden op maandag en dinsdag. Daey Ouwens nam toen twee maanden verlof op verzoek van B. en W., die een onderzoek toezeg den ,naar het intern en extern functioneren van de Groenoord- haldirecteur". Het college deed dit kennelijk naar aanleiding van mededelingen van de uit drie raadsleden bestaande werkgroep Groenoordhal, die was begonnen met een onderzoek naar de ho recafunctie in de hal. In die twee maanden is de com missie, die het onderzoek gaat verrichten, niet ingesteld. Wel is er tweemaal achter gesloten deu ren in de raad over deze zaak ge sproken. Nu hebben B. en W. een commissie van onderzoek be noemd, die buiten het bestuurlijk en ambtelijk apparaat is samen gesteld „om een zo groot moge lijke objectiviteit te waarborgen". Het college vermeldt alleen de functies van de drie leden en zal de namen vrijgeven na de instal latie. Daey Ouwens was vanmorgen niet bereid ons enig commentaar of de namen van de commissie- DAEY OUWENS leden te geven. Hij verwees ons voor informatie in de eerste plaats naar het college en in de tweede plaats naar zijn raadsman. Uit andere bron weten wij, dat de commissie bestaat uit de Leidse advocaat en oud-raadslid mr. Woudstra, de pas vertrokken di recteur Ten Napel van de Leidse sociale dienst, thans hoofdambte naar op het ministerie van CRM, en Rotterdammer Kleinbloesem, directeur van een gemeentelijk bedrijf. De raadsman van Daey Ouwens was wel bereid commentaar te ge ven op de schorsing. „Van de zijde van mijn cliënt is bij herhaling en gemotiveerd betoogd, dat met een op welke basis dan ook langer buiten functie laten, zijn persoon lijke belangen en al evenmin de belangen van de Groenoordhal gediend zijn. Zijn persoonlijke be langen dreigen door deze schor sing nog ernstiger te worden ge schaad dan toch al is gebeurd door het plotseling gedane ver zoek verlof aan te vragen". Daarom heeft Daey Ouwens er dus nu niet in toegestemd langer verlof te nemen. Terugkeer zou naar de overtuiging van het ge meentebestuur do belangen van de dienst ernstig hebben ge schaad, de goede voortgang van het onderzoek kunnen belemme ren, maar in elk geval de directeur ook ernstig hebben bemoeilijkt in de normale uitoefening van zijn functie. Het college stelt, dat de schorsing geenszins mag worden gezien als een disciplinaire maat regel. „Voorbarige laat staan na delige conclusies zouden een even tueel herstel in de normale toe stand negatief kunnen beïnvloe den en in strijd kunnen komen met het belang van de heer Daey Ouwens". Noch de mededeling aan de raad, noch in de brief van B. en W. aan de plaatselijke pers wordt een aanleiding genoemd tot het instellen van het onderzoek. Dat gebeurde ook twee maanden ge leden niet. Mr. Geleijnse kent ook geen enkele aanleiding. Hij zegt: „Noch op 4 januari noch bij welke volgende bespreking of in welke schriftuur dan ook is aan Daey Ouwens tot op vandaag enig feit of feitelijke omstandigheid ter kennis gebracht, die duidelijk zou den hebben kunnen maken waar om toch zo bedenkelijk zou moe ten heten zonder dat een on derzoek heeft plaatsgevonden de directeur weer te laten functio- neden". B. en W. hebben het gezien de lange tyd van voorbereiding kennelijk moeilijke besluit geno men nadat zij de raadscommissie voor de personeelszaken hadden gehoord. De schorsing is ingegaan met ingang van 5 maart, de dag waarop het verplicht verlof van Daey Ouwens afliep. 24 PAGINA'S IAAG „U kunt ervan ver- d zijn dat uw protest bij de ;en over de spreiding van waar zal wegen. Boven- zal ik de mening van het per- overbrengen aan de minis- q Binnenlandse Zaken" Al- verklaarde vanmorgen de di- r-generaal van de PTT, drs. Leenman na enig aandrin- in de vertegenwoordigers van uim drieduizend ambtenaren demonstreerden voor het ge- van de centrale directie in Haag. Rond negen uur waren gjAmbtenaren massaal naar de ji maerkade getrokken om er fitig protest te laten horen te- voorlopige plannen van de om de centrale directie plaatsen naar Groningen eeuwarden. Beladen met span- waarop onder andere de „deporteren is kreperen" en ouwehoeren, we laten ons .•jlnaar Groningen voeren", stel- i ze zich op voor de ingang van kantoor waarop dat moment vergadering zou beginnen tus- de directieraad van de PTT en vakorganisaties. Nog voor deze adering kon beginnen overnan- len vertegenwoordigers van de Ëtcommissies aan de heer een open brief waarin it geëist dat de directie van bedrijf zich krachtig verzet .ja de uitvoering van de rege- I Bplannen. de heer W. van Rossen de 1 had voorgelezen overhandigde de handtekeningen van ruim personeelsleden (dat is 94% het personeelsbestand) die zich verplaatsing hadden uit koken. ima om het spunt kwolking en eerst nog mist i tot matige oostelijke wind. aom temperaturen om het vries- Waxima ongeveer 4 graden. MAART ar; onder: 18.31 uur. uur; onder 6.41 uur. fater te Katwijk te 3.04 en 15.19 «agwater te 11.13 en 23.39 uur. DEN HAAG Waarschijnlijk al per 1 september wanneer de nieu we gemeenteraden geïnstalleerd wor den zullen gemeenteraadsleden voor hun werkzaamheden op andere wijze gehonoreerd worden. Presentie gelden worden afgeschaft en in plaats daarvan kunnen de raadsleden reke nen op een vaste vergoeding, waar van de hoogte afhankelijk is van de grootte van de gemeente. In een rapport van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, dat is opgesteld op verzoek van het minis terie van Binnenlandse Zaken, wordt voorgesteld raadsleden een vaste ver goeding te geven, die niet gekoppeld is aan het bezoeken van raads- of commissievergaderingen. De voorge stelde bedragen variëren van 1500 gulden voor raadleden in de kleinste gemeenten tot 14.200 gulden voor die ir de grote steden. Ook kunnen raadsleden rekenen op een onkosten vergoeding, die even per gemeente, al naar gelang de omvang, verschilt: van 500 tot 2500 gulden. Raadsleden in deze regio verklaar den vanochtend desgevraagd blij te zijn met deze nieuwe regeling. Het Leidse raadslid Wessels (WD) constateerde dat in Leiden wel eens al te overvloedig gebruik wordt ge maakt van de mogelijkheid tot het bijwonen van commissievergaderin gen, om aldus aan presentiegeld te komen, door mensen, „die een bepaalde bekoorlijkheid in geld zien" Een regeling met vaste vergoeding heeft echter ook een schaduwzijde. Republikein won De Republikeinse partij in de V.S. (die van president Nixon) heeft ondanks de Watergate- affaire voor het eerst dit Jaar een verkiezingsoverwinning geboekt. De 47-Jarige Robert Lagomarsino, die al 12 Jaar staatssenator is, kreeg 53 pro cent van de stemmen. aldus Wessels: „Straks kan Je geen kerels meer vinden in de kleinere fracties die nog commissieverga deringen, die niet zo interessant zjn, willen bijwonen". Ook Van Brenk, fractievoorzitter van de CHU in Alphen, oordeelde positief over de nieuwe regeling. „Ik heb het raadswerk wel eens de slechts betaalde vrijetijdsbesteding genoemd. Als ik eens zo in mijn agenda kijk, kan Je rustig stellen, dat ik vier avonden en twee middagen in de week kwijt ben. Daarom is het een goede zaak, dat dit nu eens lan delijk wordt aangepakt". Een stereo-installatie kopen is geen alledaagse zaak. Vele merken stoeien met elkaar. Soms gaat het om de kwaliteit, maar vaker om de pry's. Over- gaauw aanschouwt die strijd al jaren, en heeft alleen de beste merken eruit gehaald. Alleen die krijgen een plaats in het nieuwe hifi-centrum, dat zaterdag helemaal gereed is, maar morgen elders in deze krant daarover meer. BREESTRAAT 148 LEIDEN Nci brand in verkeersbureau DEN HAAG Het Spaans Verkeersbureau aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag is vannacht door opzette lijke brandstichting gedeeltelijk verwoest. De schade wordt geraamd op enkele tienduizenden guldens. Na de brandmel ding heeft de Haagse politie direct de Spaanse ambassade aan de Lange Voorhout onder vaste bewaking gesteld. Ook overdag wordt de bewaking gehandhaafd. Hoewel de politie over het motief cherche vond later bij de brievenbus de brandstichters (nog) in het duister tast, wordt sterk gedacht aan een protest tegen de recente wurgin gen van twee gevangenen in Spanje. De portier van de Haagsche Cou rant kreeg vannacht, na de aanslag, een telefoontje van een met duide lijk Spaans accent sprekende vrouw. Zij liet weten dat het verkeersbu reau uït protest tegen de wurgin gen in brand was gestoken. Na die mededeling beëindigde zij het ge sprek. Een voorbijganger ontdekte de brand en waarschuwde de politie Enkele agenten drongen het gebouw binnen en haalden twee kinderen uit het woonhuis boven het verkeersbu reau. Hierbij werd een 25-jarige agent door de rook bedwelmd. De inmiddels gearriveerde brandweer moest hem met een zuurstofapparaat bijbren gen. Volgens het eerste onderzoek van de recherche is de brand aangesto ken via de brievenbus. Vandaar sloeg het vuur naar binnen. De re- ENSCHEDE De Enschedese po litie heeft gisteren bij een 26-jarige inwoner van Epschede een clande stiene zendinstallatie in beslag ge nomen. Nogal verbazingwekkend omdat ze de dag daarvoor bij de zelfde man ook al een dergelijke in stallatie in beslag hadden genomen. De politie was bij de man thuis om het eerste onderzoek af te ron den. Ook de tweede zendinstallatie het politiebureau. waarin vermoedelijk spiri tus zat. De fles is in beslag ge- nader onderzoek. Het kabinet-Den Uyl gaat de eco nomie een krachtige prikkel geven. Er is een bedrag van ruim 2 mil jard uitgetrokken voor: verlaging van de loon- en in komstenbelasting •hogere overheidsuitgaven (ge meente en ryk) om de werk gelegenheid te stimuleren; stimuleren van de investerin gen (met name in de bouw). De belastingmaatregel houdt in, dat werknemers met een inkomen tot 17.000 gulden tenminste het zelfde reëel besteedbare inkomen in handen krijgen. De inkomens groep die daarboven ligt zal het met iets minder moeten doen. PAGINA 7 Roem is iets vluchtigs want waar zijn ze gebleven die sterren van weleer. PAGINA 5 Nixon heeft toegezegd dat hij vragen van het congres over het Watergate-schandaal zal beant woorden. PAGINA 9 Feyenoord zal in de thuiswedstrijd tegen Ruch op de tellen moeten passen. PAGINA 17 Misschien zullen de nieuwe belas tingvoorstellen van het kabinet een bijdrage vormen tot soepe ler discussies tussen werkgevers en werknemers over een nieuw centraal akkoord. De gemid delde werknemer (jaarinkomen 17.500 gulden) krijgt een fiscaal voordeel van 15 gulden per maand; voor de lagere lonen ligt dat een stuk hoger. De hete aardappel van de inkomensni vellering zal hiermee voor de vakbeweging enigszins afkoelen, ofschoon op een gezellig prak ken van het voedsel met de werkgevers natuurlijk niet be hoeft te worden gerekend; zo min bij de prijscompensatie als bij de berekening van de wense lijke verdeling van de reële loonsomstijging. Het pakket maatregelen ter groot te van 2i/2 miljard moet vooral de werkloosheid terugdrukken. De 750 miljoen daarvan die tot stimulering van nieuwe investe ringen moeten dienen (vooral in de bouw) fungeert wellicht als een frisse injectie, vooral ook in gebieden en gemeenten die toch al door een ver boven het gemiddelde woekerende werkloosheid worden geplaagd. De werknemers hebben zich met de regeringsvoorstellen blij be toond; de werkgevers waren af- wachtender, wilen meer cijfers, maar zijn niet echt afwijzend. Er gloort een vonkje hoop dat de jarenlange harde-koppen-con- frontatie tussen werkgevers en werknemers wat afzwakt. Dan is de oliecrisis nog ergens goed voor geweest. 5? DEN HAAG Minister Van Agt (Justitie) heeft de omroepvereniging VARA „Journalistiek stuntwerk" verweten. Het verwijt sloeg op het vraaggespek in Achter het Nieuws onlangs met Loekie van S., die we gens verschillende misdrijven wordt gezocht, onder meer wegens gijzeling van een Hilversums echtpaar. De VARA heeft aan de Amster damse officier van Justitie, mr J. P. Hartsuiker geweigerd de verblijf plaats van Van S. bekend te maken "omdat zij beloofd had deze geheim te houden". Volgens minister Van Agt heeft de VARA zich daarmee niet schuldig gemaakt aan een misdrijf. Hij deed zijn mededelingen vanmorgen in de Tweede Kamer in antwoord op mon delinge vragen van het DS'70 Ka merlid mr. K. A. de Keuning. "Ik heb vaak bewondering voor Journa listieke stunts", zei minister Van Agt. "Maar ik wil niet de indruk wek ken dat ik die bewondering ook voor deze stunt heb. Gijzelen is een te ernstige zaak om er journalistiek stuntwerk mee te bedrijven". Spanje dreigt concordaat met Rome te verbreken De brandweer, geioaarschuwd door een voorbijganger, is bezig met de blussingswerkzaamheden. Voordat de brandweer arriveerde haalde -politieagenten twee kinde ren uit het ivoonhuis boven het verkeersbureau. MADRID (AP) De regering heeft het Vaticaan ervan op de hoogte gebracht dat zij klaar staat om heit uit 1953 daterende con cordaat tussen staat en kerk te ver breken naar aanleiding van de zaak tegen bisschop Antonio Anoveros van Bilbao, zo hebben gezaghebbende bronnen vandaag bekendgemaakt. Het standpunt van de regering is door premier Carlos Arias Navarro meegedeeld aan de primaat van Spanje, Marcelo kardinaal Gonzalez Martin, aartsbisschop van Toledo, zo verklaarden de zegslieden. Het Vaticaan heeft bisschop Anove ros van Bilbao daarop onmiddellijk naar Madrid ontboden voor overleg met de pauselijke nuntius jnxg. Luigi Dadaglio. Zoals bekend heeft de bisschop van Bilbao al enkele dagen huisarrest omdat hij in de kerken een brief heeft laten voorlezen waarin de be handeling van de Basken door de Spaanse overheid wordt gehekeld. De Spaanse regering heeft de bis schop een vliegtuig aangeboden om mee naar Rome te vliegen, maar de bisschop wil alleen maar Spanje verlaten als hij daartoe opdracht van de paus ontvangt. Kanaalstraat - Heereweg. Tel. 02521-14642 Éigen parkeerterrein. LEIDEN (4000 m j Lange Gracht b^aan de City-Ring). Tel. 01710-2T645' bij molen De Valk. Parkeerplaats voor 1000 auto's.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1