Jezwaren 'Stad Rotterdam' ijn stuk volksverlakkerij l Bejaarden als lastige vliegen behandeld" HALVERING VAN COLLEGEGELD ZWARE DOBBER Man verzon aanval van chloor-spuiter Kapers moeten in ederland berecht worden CPN en PSP: kabinet drijft af naar rechts TV Hf icier laakt reclamestunttegen FIOD Werkgroep Bouw I) 66 eeft kritiek op linister Gruyters - nspectrice bejaardenoorden: (ISDAG 6 MAART 1974 BINNENLAND PAGINA 7 ROTTERDAM In een ruim een uur durend requisi toir voor de Rotterdamse rechtbank heeft de officier, mr. A. C. 't Hart, korte metten gemaakt met de idealistische bezwaren die de verzekeringsmaatschappij Stad Rotterdam heeft tegen het ter inzage verstrekken van haar boeken aan de fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst. bijvoorbeeld het zeer recente foefje met de verzekering van autowrakken, teneinde tijdens die energiecrisis aan de eigen cliënten extra benzinebon nen te verzekeren. Ook dit optreden werd door verdachte luidruchtig Ambtenaren van de FIOD hadden rondgebazuind. Door het onderhavige DEN HAAG Halvering van het collegegeld voor universiteiten en hogescholen van duizend vijfhonderd gulden wordt ïware dobber voor het kabinet- secretaris Klein Den Uyl. In een voorlopige reac- op de betaling den gesteund. Daarnaast is er verschil van tot mening gerezen tussen de fracties KVP, ARP en VVD en staats- de controle het college- tie op het kabinetsvoorstel hebben geld. Volgens Klein moet die ge- de regeringsgezinde fracties KVP en ARP weigerachtig gerea geerd. Zij vinden, dat er meer ar gumenten op tafel moeten komen. schieden door de administra ties. In het voetspoor van de Leidse prof. dr. H. H. Maas me de genoemde fracties dat de Deze fracties hebben destijds ten student met een bewijsstuk moet tijde van het kabinet-Biesheuvel kunnen aantonen, dat hij betaald Door Wim Boer Op 18 januari inzage gevraagd delict te plegen en daaraan publici- dossiers om achter zwart geld te ko- teit te geven" kon de verdachte dat in plezierjachten zou zijn grotere winst en omzet verwachten. gestoken. De Stad Rotterdam had Het gaat immers dat geweigerd, waarop de officier de zwart geld, zaak voorbracht. Aan het slot van zijn requisitoir vroeg hij de maxi- miljarden aan honderden mil joenen in Jachten verborgen. Het risico dat verdachte hiermee zelf male boete van f 5000, hoewel deze loopt is uiterst geringDe maximale niet in verhouding stond tot de sanctie van f 5000, boete staat im- horbitante winsten die het bedrijf mers in geen verhouding tot zo grote sloop van een oude spoorwagon aan de Amsterdamse Plantage Doklaan liep gisteren even de hand, toen het bejaarde karkas vlam vatte. De brandweer loste de zaak geroutineerd op maar of er daarna nog veel te slopen ivas? had gemaakt". De idealistische bezwaren had de officier onder tafel geveegd met de opmerking dat deze volksverlakkerij dermeer waren. De president van de raad bestuur, de heer P. van Steensel uit kens Apeldoorn en de raadsman Marwijk Kooy, voerden namens de doel maatschappij aan dat artikel 49 var de algemene wet op de rijksbelastin gen inhoudt, dat alleen bepaalde be scheiden personen moeten worden verstrekt, sprake zijn van een poging om toe gang te krijgen tot alle vertrouwe lijke gegevens op elk gebied van ver zekerden. De raadsman meende, dat ei waarborgen ontbreken dat de FIOD dachte zelf iïf naar ijn ragen' de gegevens vertrouwelijk ral be- zoveel mogelijk verdienen en ZC k™nen ook in de onderhavige zaak die J be- ment op wie de publiciteit Een 41-jarige invalide Hagenaar heeft gisteren bekend vorige week een valse aangifte te hebben gedaan van mishandeling door een pseudo- collectant. Hij zou hierbij met chloor in de ogen gespoten zijn, waardoor bij blijvend blind zou blijven. De man misleidde met zijn verhaal niet alleen de politie. Een inwoon ster van Den Haag zette gisteren 'n actie op touw, waarbij zij via een Haags ochtendblad opriep om geld op een speciaal geopende bankreke ning te storten. De politie vertrouwde de zaak ech ter niet helemaal nadat een buurt- commerciële belangen. Er is door de verdachte een enor- reclamestunt van gemaakt on- advertentiecampagne in talloze kranten, waarvan ook blij- rondschrijven aan de assu- rantiebemiddelaars het uitdrukkelijke onderzoek had uitgewezen dat doel was het publiek opmerkzaam "collectant" nergens anders te maken op de houding van de ver dachte tegenover de belastingdienst. Waarom wil verdachte zo graa met name genoemde dat iedereen hiermee op de hoogi de FIOD ter ^inzage is," vroeg de officier. De goede lezer zal het onmiddel lijk begrijpen. Wie iets voor de fiscus te verbergen heeft, belasting ont- bevochtigd. Hj kreeg duikt en zwart geld bezit, die is het Baal wegens het doen die bescherming vindt bij de Stad Rotterdam. Het belang de ge weest. Bovendien verklaarde een be handelend oogarts dat het met die graag blindheid wel mee zou vallen. De man bekende gisterochtend vrijwel meteen het verhaal te heb ben verzonnen. Hij had zelf met een chloor gedrenkt watje zijn ogen procesver- valse aan gifte. het wie beschikbaar worden gesteld paalde instanties en diensten zelfs van particuliere instellingen, wat vaarop mr. 't Hart repliceerde verdachte uitdrukkelijk gericht is en zijn belang? Die consument is in casu de belastingontduiker en 'Het doel van deze inlichtingen moet zijn belang is" dat de"'f£'uThê'm*niet tan™ omschreven zijn en als u het kan opsporen. De conclusie van het verzekerings- ad is heel kort en krachtig: „dat zwart geld voor het verzekeringsbe- DEN De Britse regering is tacten met de Nederlandse auto.ütei- eel, dat de twee kapers van ten worden voortgezet, zowel in Den Schiphol gedirigeerde toe- Haag als in Londen, aangaande het de British Airways berecht incident op zichzelf en aangaande worden, zo heeft gisteren de "het lot van de luchtpiraten". erder van het Britse minis- Volgens de Britse regeringswoord- Buitenlandse Zaken ver- voerder kan geen enkel besluit over de kwestie van de uitlevering geno cide verder mee, dat de con- men worden voordat de nieuwe le daar niet mee eens bent, moet u dat niet de rechter vertellen, maar de blad is heel kort Tweede Kamer". zwart geld v00] In een uitvoerig Juridisch betoog drijl niet stinkt' ging mr. 't Hart het verweer te lijf, De strijd van dat de gewenste inzage in de boeken gevoerd om de gunsten v Zijn met gron£jwet cale delinquenten ten behoeve Kamermeerder heid wil collectieve zendmachtiging HAAG De werkgroep bouw den had moeten nemen in strijd en het verdrag van Rome. Hij Van gezaghebbende Britse zijde is cludeerde dat zlJn vordering terecht te verstaan gegeven, dat de kwestie was- dat de bepaling van van een eventuele uitlevering van de art„ilcel drae vordering twee mannen aan Engeland nog gebaseerd niet in strijd was met met de Nederlandse autoriteiten besproken. Waarnemers menen, dat de zaak niet slechts juridisch maar hoge mate van politieke aard DEN HAAG (ANP) Met derheid van stemmen heeft de de verdachte^wordt Tweede Kamer gistermiddag staats- secretaris Van Huiten van Verkeer Waterstaat uitgenodigd na eigen hogere winst. Dit is de kern gaan, onder welke voorwaarden de van de onderhavige strafzaak en die is moeilijk in overeenstemming te brengen met principiële begrippen is. In dit verband wijst men er van rechter kan toetsen. Ook een beroep op het verdrag van Rome miste volgens hem alle grond. Wat de officier bijzonder dwars zat was dat de Stad Rotter dam en met name de heer Van dus de officier van justitie, 't Hart. Uitspraak 19 maart. Vereniging van Radio-amateurs Nederlandse Citizen Band Hobby Club VRANCBHC) en daarmee vergelijkbare organisaties een col lectieve machtiging kunnen ontvan gen voor het zenden op de 27 MHZ- band (ook genaamd 11 meter band). Beslissing over Veronica pas na de verkiezingen DEN HAAG De beslissing over het voortbestaan van Veronica in de vorm van de gewone omroepzuil Veronica Omroepstichting zal pas na de komende statenverkiezingen vallen. Dit heeft minister Van Doorn (CRM) gezegd. De bewindsman moet eerst het advies van de Omroepraad afwachten over de zendtijdaanvrage van de VOS. „En als ik dat advies heb, wil ik het eerst goed lezen. Daarna zal ik een weloverwogen be slissing nemen", aldus de minister. Britse politieke zijde op. dat Enge- Steensel door de grote publiciteit land en Nederland ondertekenaars rond deze zaak bij het publiek de conventie van Den Haag bepaald beeld heeft gesuggereerd. De van Montreal (1971), die FIOD zou plotseling zijn gaan pre tenderen om alles van de burgers haarfijn en onbeperkt te mogen be- zijn vi (1970) beide landen reeds hebben geratifi ceerd, conventies die betrekking heb- heeft kritiek op de rol ar geestverwante minister drs. Gruijters speelt in het dra- afhankelijke instituut. De bewinds lieden voor het wetenschapsbeleid en onderwijs en wetenschappen had- id het structuuronderzoek in den opdracht moeten geven 1 ■nijverheid. zo objectief mogelijk onderzoek aan een rechtstreeks onder de regering vallend instituut. Naar de mening van de werkgroep is dit hard nodig nu de woningbouw stagneert. Maar ook om andere re denen. „Het bouwbeleid van de over heid heeft sinds de oorlog, onafhan kelijk van de politieke kleur van de kabinetten, steeds achter de feiten aangehold o.a. als gevolg van het on- ut zou een coördinerende voldoende betrekken van de consu- m. menten bij het bouwproces, de be trekkelijk primitieve opzet hiervan en gisteren uitgegeven nota het ontbreken van voldoende onder werkgroep van D '66, dat de zoekresultaten", schrijft de werkgroep rheid het initiatief uit han- van D'66. twee landen zijn bovendien gebon den door een uitleveringsverdrag, da terend van 1898. De explosieven Opruimingsdienst J5.!; "et kabinet-Den Uyl naar rechts a,. DEN HAAG CPN en PSP zien heeft zijn ongerustheid geuit over de bouwgroep had de re in het bijzonder Gruijters logen afwachten toen het bij rbereiding van dit onderzoek Allerlei conflicten leidden elijk tot het ontslag van prof. Hendriks, directeur van het ïisch Instituut voor de Bouw- van de koninklijke landmacht heeft bewind zijn gistermiddag het onderzoek in de ,en on*.land VC-10 van British Airways beëin- staat te vestigen. i linkse meer- hrnikt npy> pTfin mi r»n Hoo>- honrt wj» Haai icv.1110 ai- een duurzame rooms-rode samen- S drijven. Dit is op te maken uit hun werking. Het PSP-bestuur doet een i, reacties op een verhaal van fractie- beroep op PvdA. CPN, D'66. PPR en e sinds kort aan leider drs. E. van Thijn in het PSP te streven naar c die tot doel heb- maandblad Socialisme en Democra- derheid. 'en soort politie- tie. Van Thijn zette daarin de voor aarden uiteen voor een langdurige dat ADVERTENTIE Internationale watersporttentoonstelling Zondagavond is een zelfgemaakte mocratie en van de menselijke rech- deze christen-democratische partij- bom, verborgen in een tas gevonden Haar directeur heeft de Stad en de beleidsplannen van het kabi- maakt. oIn Brussel is vernomen dat de op Schiphol onschadelijk gé- Rotterdam echter in het verzeke- net inzake grondpolitiek, inkomens- balletprijs Karina Ari (naar de 1I""" -- democratisering zouden Zweedse ballerina uit de Jaren twin tig) is toegekend aan de in de Belgi- CPN-bestuurder J. F. Wolff meent, sche hoofdstad werkzame choreo- ringsblad van 22 november 1973 ge- beleid kenschetst als een bedrijf dat bij steunen. De zwartgeblakerde machine is haar streven naar zo groot mogelijke winst een spectaculaire groei door- <jat het kabinet op die manier hangar op Schiphol-Oost gesleept. Daar maakt. „Iets anders wordt dat ech- volledige gevangene wordt de de de vracht die nog in de ruimen zit ter als blijkt dat de verdachte bij het confessionele fracties. Volgens Wolff Hammarskjöld-, Erasmus en Dance boord worden gehaald. British nastreven van die maximale winst en verdwijnt de eis tot verlaging van Magazine prijzen, zal de onderschei- Airways zal nu moeten beslissen wat groei de laatste tijd opereert rond de defensieuitgaven volslagen van het ding op 18 april in Stockholm in ont- - - vangst nemen uit handen van prin- lijke," aldus de officier. „Ik noem Het partijbestuur van de PSP ses Christina. verder met het vliegtuig gaat ge- de uiterste marges van het betame- toneel. 1 - 10 MAART Dagelijks 10-17 en 19-22 uur Zaterdags en zondags 10-17 uur Toegang f5,- TreinToegang-biljetten bij NS-stations Amsterdam CHT (ANP) „In Nederland geregeld, Je moet praktisch vergunning voor hebben, uitgerekend een bejaardente- öat mag iedereen zo beginnen. 1 is eigenlijk typisch voor de die de bejaarden in onze sa- )ng innemen. Men praat vaak ejaarden of het een soort in- zijn, niet gewone mensen die tuder zijn. Nee, lastige insecten Pr* geïrriteerd wegwuift of ergens zegt mevrouw I. Schippers, in to bij de provinciale inspectie tienoorden in Utrecht. De pro- Ie inspecties, die in ons land fczicht op de bejaardentehui- louden, zitten met smart te op de dag dat de al lang aangekondigde algemene regelen van bestuur van kracht ïu waarbij men alleen nog met ®uning van Gedeputeerde Sta- bejaardentehuis kan gaan den. G.S. zullen dat fiat uiter- geven als de inspectie be enoorden een positief advies iegevfca. Pas als die algemene maatregelen er zijn zullen de inspecties met meer succes dan tot dusver hun werk kun nen doen. Tot nu toe verrichtten zij een soort 'Danaïdenarbeid'. Als er bij wijze van spreken tien slechte bejaardentehuizen "gesaneerd" zyn - dat betekent meestal sluiting - worden er elders weer vier andere tehuizen die onder de maat zijn, op gezet. De broodnodige sanering, die overigens sinds in 1965 de wet op de bejaardenoorden van kracht werd aardig op gang komt, verloopt door een en ander nog te traag. Zeker te traag voor de bejaarden die de slechte tehuizen bewonen, verzucht mevrouw Schippers. Weinig goede woorden heeft de in- spectrice ook over voor sommige me dische adviseurs die volgens de richt lijnen tot taak hebben toezicht te houden op de medische aspecten die aan de verzorging van bejaarden in tehuizen kleven. De medische ad viseurs, als regel huisartsen die het adviseursschap over een tehuis uit oefenen naast hun normale praktijk, vervullen hun taak niet allemaal naar behoren, meent mevr. Schip pers. „Dat is soms een kwestie van tijdgebrek, maar misschien ook van gebrek aan vakkennis omtrent het bejaardentehuiswezen". Mede door het falen van medische adviseurs kunnen zaken als het op- namebeleid, toediening van medicij nen, diëten en hygiëne in het slop raken, met alle consequenties van dien. Zo kan het gebeuren dat be jaarden die - al dan niet mede ten gevolge van de slechte behandeling in het tehuis - snel achteruit zijn gegaan, veel te lang in een bejaar dentehuis blijven terwijl ze allang naar een verpleegtehuis hadden moeten worden doorgestuurd. Medi cijnen worden 'in onjuiste dosering toegediend door personeel dat soms toch al niet over de vereiste ver pleegkundige vaardigheid beschikt. Ook kan het gebeuren dat tegen alle regels in medicijnen - bijvoorbeeld van overleden bejaarden - in grote hoeveelheden blijven opgeslagen. „En dan is het nog maar te hopen dat ze ia de oorspronkelijke verpakking blijven zitten", aldus mevrouw Schippers. „En ook om hun eigen straatje schoon te vegen, gaan die artsen voor de rechter soms verkla ren dat in hun tehuis alles voor el kaar is terwijl wij tot heel andere conslusies zijn gekomen". Ten overstaan van de rechter, G.S. of Raad van State ondervindt de in spectie af en toe ook tegenwerking van de kant waar je dat nu niet di rect zou verwachten, namelijk van de familieleden van de bejaarden in kwestie. Mevr. Schippers: "Het is erg genoeg, maar die mensen verklaren soms ook tegen beter weten in dat er op het tehuis niets is aan te merken. Ze doen dat bijvoorbeeld omdat ze bang zijn dat ze opa thuis moeten opvangen als het tehuis zou worden gesloten". Soms ook heeft de familie helemaal geen recht van spreken omdat ze zich nog nooit in het be jaardentehuis heeft vertoond. Zo kan het gebeuren dat familie en te huisdirectie de inspectie eendrach tig van laster beschuldigen. Een probleem is ook dat de be jaarden zelf uit angst voor represail les tegenover de inspectie net doen of er niets aan de hand is. "Als een bejaarde trouwens de moed zou op brengen, om voor de kantonrechter een verklaring af te leggen, zouden we daar niet op ingaan, gewoon om de mensen tegen zichzelf te bescher men. Want als de zitting is afgelopen moeten ze, zeker voorlopig, eerst weer naar dat tehuis terug", aldus mevr. Schippers. Bij hoorzittingen "gooien" de inspecties het daarom bij voorkeur op de "formele toer", op za ken die makkelijk aanwijsbaar zijn zoals het ontbreken van alarmbellen, onvoldoende aandacht voor brand veiligheid, te weinig personeel, onvol doende recreatiemogelijkheden etce tera. Afgezien van de meest ergerlijke gevallen van verwaarlozing (vervuil de bejaarden, bejaarden met door- ligverwondingen etcetera) stuiten de inspecties ook op zaken die in eerste instantie minder ergerlijk lijken maar wel zo typerend zijn voor de houding die men in sommige tehui zen ten opzichte van bejaarden denkt te kunnen aannemen, hier en daar worden bejaarden bij gebrek aan personeel ingeschakeld by tal van huishoudelijke karweien waar bij men niet schroomt ze vloeren te laten dweilen. Dat gebeurt dan on der het mom van "bezigheidsthera pie". Een van de meest afkeurenswaar dige zaken vindt mevr. Schippers nog wel dat het in veel tehuizen ge bruik is dat aow en andere uitkerin gen (bijvoorbeeld zak- en kleedgeld via de sociale dienst) die de bejaar den krijgen, niet op hun eigen bankrekening worden overgemaakt, maar door de tehuisdirectie worden bewaard. Dan hoeft u niet steeds naar de bank, zeggen de directies "hun" bejaarden dan. Op zichzelf is daar nog wel iets voor te zeggen maar het is uiteraard volstrekt ver werpelijk dat men op deze ma nier soms bejaarden gaat beknibbe len op voeding en betuttelen op hun privésfeer. Bejaarden krijgen dan zakgeld voor zogenaamde extraatjes als melk, fruit en suiker, allemaal zaken waar ze in een fatsoenlijk te huis via de normale'voeding al zon der meer recht op hebben. Of ze krijgen te horen: "Spaar maar vast voor Je begrafenis". De cirkel van-het verhaal afron dend komt mevr. Schippers tot de conclusie dat de wezenlijke oorzaken voor de misstanden rond bejaarden eigenlijk niet In de bejaardentehui zen moeten worden gezocht, maar in de maatschappij. "Zolang wij in onze samenleving de opvatting zijn toegedaan dat iemand na zijn 65ste heeft afgedaan omdat hij niet meer meedoet aan het produktieproces, zolang zullen we met het bejaarden probleem blijven zitten. Als we, net als in andere zogenaamd primitieve re culturen gebruikelijk is, ons an ders tegen bejaarden zouden opstel len, dan was er geen bejaardenpro bleem. Dan zaten er in ieder geval geen bejaarden in slechte tehuizen. Op het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maarschappelijk werk wordt intussen een voorontwerp voorbereid voor de algemene maat regelen van bestuur, waarbij het noodzakelijk wordt toestemming te hebben van Gedeputeerde Staen om een bejaardentehuis te mogen beginnen. Het ministerie verwacht, dat het voorontwerp nog dit Jaar ge reed komt.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7