^itte Singelplan belicht Adviesraad tegen bouw kantoorfiat erkloosheid in district eiden: probleem apart *erste en unieke bijeenkomst van gemeenteraad en universiteitsraad 1'SCH «estaurant Doea Koentji Baroe SSSTiMS? Nabij Morssingel fscheid van LAK- oorzitter De Haan GASTCOLLEGE BELGISCHE HOOGLERAAR Geen tekort aan tandartsen maar DAG 5 MAART 1974 zll ^hristei ede jEN "Er zullen hete hang - met name het Witte Singel- moeten worden opgeruimd Gisteravond ituürfoïnoeten zaken worden gedaan toebedeeld ite". ids raadslid in dit geval versiteit. Er ook het bestuur van de stad een aantal zaken op tafel kan leggen. is die rol duidelijk de gastheer. Het eer de zijde der dan 40 km. rondom Leiden. Een belangrijk percentage studenten woont in Leiden, zij het, dat dit per centage betrekkelijk snel daalt. De toekomst van de universiteit, wond er geen doekjes waardering van Leiden niet onverdeeld is. "De snel le ontwikkelingen in de maatschap pij en de verscherping van de tegen stellingen belasten de relatie tussen stad en universiteit met een hypo theek van een lang verleden". ^^fractieleider v<in Aken, het eerst gedaan, gis ter- erkoorst in het Academiegebouw, te- Ne* t klankbord van de universi- id. En die woorden, ook uit id van andere raadsleden, weerklank. Universiteits- JlngebJd T^erd, tijdens een informeel gedeelte een discussie-uur tot slot. Toen waren ook het meest de Leidse raadsleden aan het woord. Niet het dagelijks bestuur B. en W. dus, dat contracten heeft met 't 'Er "komt b0'leSe van bestuur pas samenspraak specifiek met betrekking tot de 2~-ita over het Witte Singelpro- at nog nooit in de universi- geweest. De progressie- iij heeft een werkgroep inge- comralu! de zaak te onderzoeken, me- aanleiding van een briefwis- /er dit onderwerp tussen de 'rtiecretarissen Schaefer en teit, maar raadsleden, die veelal stukje ongenoegen onder woorden brachten. Leden van de universi teitsraad reageerden daarop, soms met instemming van het ongenoe gen, soms met tegenargumenten. nomische plaats in stad en regio, wordt hoogst onzeker geacht. Welk aandeel van de groei staat Leiden te wachten? Welke aard zal het toe- De aanwezigheid komstige studeren hebben? Zullen de studenten in de regio of elders wo nen? Zullen de studenten voor hun studie naar Leiden moeten komen of niet? een rijks universiteit in een stad geeft problemen, die waarschijnlijk De eerste avond was geen voor- Grondpolitiek Aan de orde kwamen het Witte Singelplan de grondpoli- Weef1 ook niet "onbe7ntwóord bt°°f 1* Tb"™ Afhankelijk van deze en nog meer vragen en vooral de antwoorden daarop zullen nadere planning-be grippen kunnen worden gedefinieerd als de opnamecapaciteit van de stad enz. In deze onzekerheid is een dia- al naast loog tussen stad en universiteit over Aken's zaken te eerste ontmoeting tussen ge- universiteitsraad, die 'R-ovorzitter Dick Couprie 'n bijeenkomst werd genoemd, conclusie was toch wel: dhuisfeten verder. Hoe dat gaat ge- staat nog niet vast. Er was 'n die bleek te voelen voor het meteen aan de slag te gaan functionele commissies van 'tweg,|raden. Anderen willen eerst, universiteitsraad een tegenbe- de gemeenteraad. wederzijdse planning kaders een gebidende namens het college vi steld. i referentie - zo wordt bestuur ge- bètha-faculteiten in de Leeuwenhoek de grondprijs staat nog steeds niet vast redactie en de grotere in breng, die de universiteit zou kun- aen hebben in het Leidse leven door ste orde Becijferd is. dat bij de ge- die stad i onderzoeken op de stad te projecte- Die laatste gedachte is niet nieuw, maar ook niet vreemd, want de uni versiteit toonde zelf aan sterk dachtegroei het ruimtetekort vol gend jaar 50.000 m2 zal bedragen op een totaal van ruim 180.000 m2. Zon der Academisch ziekenhuis en wo ningen bezit de universiteit in Lei deze regio te zijn gebonden. Gemeld den thans 141 vestigingen. logisch, dat dan gebied komt met ©en straal De imiversiteit heeft dus ook pro blemen, maar weet voorzitter Cath van het college van bestuur extra worden geaccentueerd als die stad zelf ook moeilijkheden heeft. Dat is precies de situatie, waarin Leiden verkeert. Bijna 400 jaar heeft Leiden een uni versiteit en die vier eeuwen hebben geleerd, dat het. geen onverdeeld genoegen is geweest. "De universiteit doet maar" is een lang gehoorde kreet. De verge lijking van 'een staat in de stad' is niet met de uren, dagen, ja ren zelf eeuwen, heengegleden. Maar ook nu geldt kennelijk, dat de redding nabij is als de nood het hoogst is. En die nood is er ook aan de kant van de universiteit. Het weten schappelijk onderwijs kampt met problemen. Nieuwe be stuursstructuren zijn in het le ven geroepen. Sinds enkele ja ren heeft de universiteit een raad, zoals de stad die al 120 jaar langer heeft. Die universi teitsraad nu heeft het initiatief genomen om te komen tot sa- beeld van goed verkeer in twee richtingen, maar dat zat erin. De contactsleutel is omgedraaid en de motor draait. Het is zaak, dat beide partijen die nog wat hortende en stotende motor draaiende te houden. Dan kan de weg worden inge slagen naar het doel: begrip voor elkaar, waardoor de beste oplossingen uit de bus kunnen komen. In eerste instantie zijn dat oplossingen voor het Witte Singelplan en het ruimtepro bleem van de universiteit, voor de grondprijsproblemen met het oog op de Leeuwenhoek en voor de inschakeling van de univer siteit ten bate van de stedelijke samenleving. Ziedaar drie onderwerpen om over te praten. Beter eigenlijk: om tot zaken te komen. Te lang al hebben universiteit en stad langs elkaar heengeleefd. HANS MELKERT LEIDEN Vier modellen met krulspelden in het haar wandelen de zaal binnen, gevogd door een aan tal kappers met actetas in de hand. Terwijl het publiek dait van kof fie geniet, nog zit te converseren, ADVERTENTIE f went uzelf en uw gasten met onze overheerlijke RIJSTTAFEL of SPECIALITEITEN en De Morssingel en omge ving. (Nog) een torenhoog kantoorpand is er niet ge wenst, zo heeft de Adviesraad voor de Binnenstad het colle ge van B. en W. desgevraagd meegedeeld. Men vreest ver dere achteruitgang van de woonfunctie van de wijk, een door de hoogte van het ge projecteerde gebouw aan zienlijk hoger dan het Rijks museum voor Volkenkunde) te scherpe detonatie met de omgeving en twijfelt er aan of voor een dergelijk kantoor wel huurders te vinden zijn. (Archieffoto Jan Holvast) LEIDEN De Adviesraad voor de Binnenstad is tegen het plan van de gemeente om nabij de Morssingel een toren hoog kantoorgebouw te laten bouwen. De Adviesraad twij felt aan de noodzaak van (nog) een dergelijk gebouw, is het niet eens met de situering ervan en vindt dat het qua vormgeving te veel detoneert met de omgeving. IDEN De ontwikkeling in 't Leiden voor wat betreft de loosheid is sinds januari 1969 lerkelijk ongunstiger geweest, In Zuid-Holland en in het gehele Dit meldt het Bureau Statis- 'an de gemeente Leiden in een dagen verschenen overzicht van Ósjjj erkloosheidscijfers gedurende de 'inclusief '74) zes jaar. lgns het bureau is er in de loop 1971 sprake van een sterke toe hap tag van de werkloosheid ten op- i voorgaande jaren: per ari van de jaren 1969—1971 va- de het aantal mannelijke inge- evenen bij het Gewestelijk A'r- ibureau van 800 tot 1000, per ja 'i '72 steeg dit aantal echter tot tl de 2000 en per januari '73, tot ruim 2600. sterkste toeneming deed zich bij de bouwvakarbeiders. Het teel in deze sector in het totaal van de geregistreerde arbeidsreser ve (mannen) steeg namelijk van 15 procent in 1969^ tot. 31 procent in 1972 en 30 procent in 1973 en 1974. Een re latief sterke toeneming valt ook te constateren in de sectoren handels- en kantoorpersoneel (in 1974 onge veer 4.5 maal zoveel als in 1969) en bij de losse arbeiders en personeel in algemene dienst (3,5 maal zoveel als in 1969). Ten opzichte van de ontwikkeling in geheel Nederland is er in het ra yon Leiden vooral sprake van een sterke groei van de werkloosheid in de beroepsgroepenbouwvakar beiders, handels- en kantoorperso neel, losse arbeiders en minder ge schikten. In de sector van de metaal bewerkers is de toeneming echter minder sterk geweest en in de ho- recasector valt zelfs in tegenstel ling tot de landelijke ontwikkeling een daling te constateren ten op zichte van 1969. Het bureau noemt de daling in de werkloosheid onder metaalbewerkers in 1974 ten opzich te van 1973 opmerkelijk: van 405, naar 196. Het aandeel van de gemeente Lei den in het totaal van de geregi streerde mannelijke arbeidsreserve, in het rayon bedroeg pe'r januari '74 71 procent. In het totaal van de vrou welijke arbeidsreserve bedroeg het Leidse aandeel 65 procent. Hoewel de omvang van de werkloosheid on der mannen in het gehele rayon in 1974 ten opzichte van 1973 een da ling te zien gaf, is dit niet het geval in de gemeente Leiden: deze bleef op het niveau van ruim 1700. Het aantal openstaande aanvragen ten slotte vertoonde tot aan 1974 een dalende tendens. f ijftig kosters LEIDEN/ALPHEN De afdeling Leiden e.o. van de Prot. Chr. ver. van Kosters groeit gestaag. Uit het jaar verslag van de secretaris bleek dat de vereniging, die in hotel Toor in Alphen haar jaarvergadering hield, thans rond de vijftig leden telt. Als spreker voor de vergadering was de heer E. v. d. Brink uit Nij- kerk, bondsvoorzitter, uitgenodigd. Hij wees er o.m. op, dat door het bondsbestuur hard gewerkt wordt aan een nieuwe arbeidsvoorwaardenrege ling voor kosters en koster-beheer ders. In het bestuur van de Leidse afdeling werd de heer J. Nicola uit Sassenheim gekozen, terwijl voorzit ter J. Onderwater werd herkozen. De Adviesraad wijst erop dat eer dere prognoses omtrent het gewenste aantal arbeidsplaatsen in Leiden (uitbreiding van het aantal arbeids plaatsen per 1985 met zesduizend) onzeker zijn. Wel een relevant en vaststaand feit is, dat de bevolking in Zuid-Holland het afgelopen jaar met zevenhonderd personen afnam. "Alle onzekerheden en weinige zeker heden bij elkaar geteld is de nood zaak voor de stad Leiden van het nu bouwen van een dergelijk groot kan toorpand, waar reeds twee kantoor panden van formaat in Leiden te huur zijn, niet aangetoond" schrijft de Adviesraad aan het college van B. en W. en ze wijst erop dat b.v. in Londen het Centre Point gebouw al tien jaar leegstaat. Woonfunctie Men vreest voorts dat, wanneer aan de Morssingel het kantoorge bouw volgens het plan wordt ge bouwd en wanneer tevens de ruimte tussen Stationsweg en Schuttersveld wordt benut voor kantorenbouw, er weinig ruimte over blijft voor de ook geplande woonobjecten: "In ieder geval zullen deze slechts aan enkele EIDEN Op dinsdag 18 maart, kj dt het Leids Academisch Kunst- zffrum in de foyer van zijn théa- Levendaal 150 (derde verdie- 5) een afscheidsreceptie voor zijn fitter dr. M. J. M. de Haan. De iptie begint om half zes. Dr. De wordt opgevolgd door drs. C. ftr^epel. ver zijn scheidende voorzitter, rijft 't LAK: „In september 1971 de opening van dè nieuwe ac- I0|imodatie aan het Levendaal droeg Th. H. Lunsingh Scheurleer 't '2 rzitterschap over aan dr. M. J. M. iOj Haan. Door dit eigen gebouw wer- voor het L.A.K. talloze mogelijk- ul en geboden, die, gestimuleerd het enthousiasme van de nieu- voorzitter, al spoedig uitbreiding ie ruimte nodig maakten. Door inzet, mede gesteund door de fcrimcommissie Universitaire So le Voorzieningen, kon met een ïstaande zolder op dezelfde ver ding de voor het L.A.K. beschikba- ruimte worden verdubbeld. In de afgelopen tweeëneenhalf Jaar werden onder andere door de samenwerking met de Leidse Schouwburg gemid deld vijfenzeventig evenementen per jaar in het L.A.K.-theater gebracht. Het aantal cursussen werd over het algemeen verdrievoudigd. Eén van de eerste activiteiten van de voorzitter was het herstellen en uitbreiden van de samenwerking met de Leidse Volksuniversiteit K. en O., waardoor studenten met (ex tra) kortingen concerten en voorstel lingen in Leiden konden bijwonen. Zijn beleid kenmerkte zich vooral, door 't uitlokken van ideeën van de verschillende L.A.K.-secties, maar daarnaast is bijvoorbeeld ook de jaarlijkse L.A.K.-salon een initiatief van dr. M. de Haan, waarmee een gezamenlijk optreden van de L.A.K.- secties.bevorderd is". De begeleiding van de eerste plan nen voor een grootscheepse toneel manifestatie voor het eeuwfeest, moet hij nu overlaten aan zijn opvol ger, drs. C. Schepel, werkzaam bi'J het Instituut voor Chinakunde. LEIDEN Tijdens ring van de universiteitsraad gis teravond in het gebouw aan de le Binnenvestgracht hebben studenten gedemonstreerd tegen de studenten stops voor verschillende studierich tingen aan de Leidse universiteit. Borden met "Stop de stops", "Recht op onderwijs" en een fors spandoek met "Studentenstop-studentenstrop" illustreerden hun protest dat aan vankelijk nog eens kracht werd bij gezet door enkele liederen. Omdat de vergaderzaal te klein werd geacht om alle studenten binnen te laten, besloten de demonstranten solidair de beraadslagingen op de gang en in een aangrenzend vertrek te volgen. Overigens kwam de universiteits raad ook gisteravond (evenals de week daarvoor) niet tot besluitvor ming voor wat de studentenstops betreft. Verwacht mag worden dat dit volgende week z'n beslag zal krij gen. .tFoto Jan Holvast).. groepen uit de bevolking het door hen gewenste woongenot kunnen bie den. nl. aan uithuizige alleenstaan den of echtparen zonder kinderen. Als woonwijk komt de Stationswijk dan tot verval". De Adviesraad vindt het beter de Morssingel zijn woon functie te laten behouden, hetgeen het leefmilieu in dit gedeelte van de wijk, maar ook de Steenstraat en het gebied gelegen tussen le Binnen vestgracht, Steenstraat en Kort Gal gewater zou versterken. Bovendien verwacht de Adviesraad dat er ver- keestechnisch gezien op het Sta tionsplein gevaarlijke situaties zul len ontstaan, als gevolg van ver keer dat van het bij het kantoorge bouw geprojecteerde parkeerterrein in de richting Plesmanlaan wil rij den en een ongewenste parkeerdruk op de omgeving (voor treinreizigers is nu al te weinig parkeerruimte). De Adviesraad twijfelt ernstig aan de noodzaak om in de gehele Stations wijk het administratief centrum ver der uit te breiden en wijst erop dat op langere termijn het terrein van het huidige Academisch Ziekenhuis beschikbaar komt. Ook vindt men het gebouw te hoog: "Het feit dat het ontworpen veel te hoge gebouw tot zelfs op het Rapenburg duidelijk boven de be bouwing zichtbaar is, toont aan dat de storende werking van het betref fende bouwwerk zich tot een wijde omgeving uitstrekt en een ernstige aantasting vormt van het profiel en het monumentale karakter van de binnenstad", schrijft de Adviesraad. LEIDEN Op donderdag 7 maart zal prof. dr. R. C. van Caenegem, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Gent, in het kader van de contac ten tussen de juridische faculteiten van de universiteiten te Gent en Lei den een gastcollege geven over "de geboorte van de Common Law". Het voor alle belangstellenden toegan kelijke gastcollege begint om vier uur in zaal twaalf van het Acade miegebouw, Rapenburg 73. Prof. Van Caenegem, doe aowel in de faculteit der rechtsgeleerdheid als in die der letteren doceert, is onder andere een groot kenner van de ge schiedenis van het Engels recht en van de geschiedenis van het Europe se procesrecht. beginnen ^op hot podium de kap pers hun bezigheden. De café-ach- tige orgelmuziek houdt op en de voor zitter van de Leidse Technische Club van Kappers legt het doel van deze avond uit. De show is in samenwer king met de T. C. van Den Bosch georganiseerd om aan collega's te la ten zien wat goed kapperswerk is. De zomermode van 1974 zal ge toond worden, hetgeen een natuurlij ke eenvoudige haarlijn inhoudt. En daar werken de kappers in de zaal op dat moment aan: met krultang, föhn en veel haarlak. De creaties die ontstaan zijn niet alledaags, maar ze kunnen het Nederlandse klimaat waarschijnlijk niet trotseren. Ook de herenkapsels zijn niet erg praktisch. Zij, die een coupe 1974 wilen heb ben, zullen een krultang en een bus haarlak moeten aanschaffen. Het mannelijke publiek toont zich dan ook niet erg enthousiast over dit met"-01. In tegenstelling tot de aankondi ging blijkt de haarmode 1974 weinig nieuws op te leveren. Behalve wat kleine variaties zijn de kapsels al enige tijd bekend in de kapsalons. Het publiek zit dan ook niet erg geboeid te kijken, wat misschien ook te wijten is aan de slechte orga nisatie, waa'rdoor enige actie ha de show ontbreekt. De avond wordt besloten met 'n optreden van bandparodisten, De Cliffons, wat wel amusant is. Wil echter een dergelijke show goede re clame zijn, dan zal men toch voor een betere organisatie moeten zorgen. PATTY MULLER. (Foto Jan Holvast). LEZERS SCHRIJVEN Er is in Leiden en omstreken geen tekort aan tandartsen, maar een te kort aan tandartsenbehandeling. Dit betekent dat alle tandartsen even redig hun prestatie leverden er ge noeg tandartsen zouden zijn om al le patiënten te helpen. Ik wil deze stelling met cijfers on dersteunen. Omdat bewoners van' Lei den zich ook in Leiderdorp, Oegst- geest en Warmond laten behande len en omgekeerd is het nodig deze gemeenten er in te betrekken. Deze vier gemeenten tellen plm. 137.000 in woners. Hiervan zijn er 86.000 zieken fondsleden en 50.000 particulieren. Volgens een rapport van de Zieken fondsraad bezoekt veertig procent van de ziekenfondsleden een tand arts- voor de particulieren is dat vijftig procent. Met deze gegevens kunnen wij nu vaststellen hoeveel mensen de tand artsen ingeschreven hebben, als iedereen tenminste ingeschreven zou worden. Voor de ziekenfondspatiën ten veertig procent van 86.000 is 34.400 en voor de particulieren vijf tig procent van 50.000 is 25.000. Het aantal mensen dat een tandarts be zoekt, is dus 59.400. Deel ik dit getal door het aantal aanwezige tandart sen, n.l-. 34, dan kom ik tot de con clusie, dat er voor elke tandarts 1750 patiënten zijh. Dit aantal kan door een tandarts makkelijk behan deld worden. Dat dit kan, baseer ik op twee feiten: 1) er zijn tandart sen die veel meer ingeschreven pa- 1750 en 2) het Ziekenfondsgedeelte bestaat uit zeer eenvoudige behan delingen. die niet veel tijd kosten, n.l. tanden en kiezen trekken, tand steenverwijdering, pulpenbehande- ling, gaatjes vullen, controle en pro thesen. Mijn conclusie is als volgt: er is een groep tandartsen die hard werkt en er is een groep, die veel minder pres teert. Deze groep doet dit meestal vanwege de belasting. U kent dat wel „Je werkt toch maar voor de belas ting". Ik hoop dat ieder, die zoeken de is naar tandartsenhulp nu weet waar de oorzaken liggen. C. BAART, Sumatrastraat 22a, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3