EIDSCH DAGBLAD BIJ VREDESTEIN: ONTSLAG 650 MAN )alestijnen reigen ederland Supermarkt in gebouw van Rotogravure vandaag Ik ben geen lieverd, maar dit... <- LEIDSCH Hg DAGBLAD Geding tegen gemeente Noordwijk US 5 MAART 1974 OPGERICHT I MAART I860 No. 34263 s DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wardessen len meer iartegeld ïDEN De stewards en rdessen van British Air- staken vandaag drie uur, protest tegen de volgens lage compensatie voor ndingen, die zy kunnen in tydens een vliegtuigka- I bond voor stewards en ste- Essen heeft laten weten dat pit-personeel f 90.000 com- 'e krijgt voor het verlies i ledenmaat of een oog, stewards f36.000 krijgen Ewardessen slechts f 27.000. ineel op de korte-af- ivluchten zal niet aan de ig deelnemen. s 5 mille yen Stad )tterdam' TTERDAM (ANP) De Justitie bij de bank in Rotterdam heeft tegen de verzekerings schappij "De Stad Rotter- le maximale boete van geëist, omdat de onder - ng op 18 januari jl weiger- Egevens te verstrekken aan Fiscale Opsporingsdienst ID). ntoor Iberia ndaag bezet [STERDAM Uit afschuw, terechtstelling door ran de Spaanse anar- Salvador Puig Antich heb- veertien leden van de afde- Amsterdam van de Fe- ':e van vrije socialisten van- tegen het middaguur het Br bezet van de Spaanse enb vaartmaatschappij Iberia, stigd in de Leidsestraat te 10—2 terdam. DEN HAAG De rubberfabriek Vredestein gaat haar vestiging in Loosduinen geleidelijk sluiten. Daar door komen in drie jaar tyds de 550 werknemers van de Haagse vestiging op straat te staan. Ook het Vrede- steinbedryf in het Overijsselse Goor met 100 werknemers gaat dicht. De Vredestein-directie heeft van daag het reorganisatieplan besproken met de ondernemingsiaden en de vakbonden. Het rubberbedrijf heeft in ons land in totaal negen vestigingen met circa 5500 personeelsleden. De pro- duktie van de vestigingen in Loosdui nen en Goor zal geleidelijk worden overgebracht naar de bedrijven in Doetinchem, Heveadorp, Maastricht en Raalte. Rekening houdend met het nor male personeelsverloop en vertrek wegens pensionering vervallen in Loosduinen en Goor 450 arbeids plaatsen over een periode van drie jaar. In dezelfde periode is het ge hele concern wegens verloop en pen sionering behoefte aan 2100 perso neelsleden. Aan de bonden is ook een sociaal begeleidingsplan voorgelegd. Drie jaar geleden kreeg de Ameri kaanse bandengigant Goodrich na een heftige strijd met concurrent Goodyear de macht in handen bij Vredestein. Sindsdien zijn er voort durend spanningen geweest. Volgens de directie is de reorganisatie vooral noodzakelijk geworden omdat de si- Virtus failliet De lederwarenfabriek BV Virtus die op 1 maart 1972 van Rotterdam naar Dordrecht was overgeplaatst, is failliet. Dat betekent ontslag voor 100 werknemers, terwijl ook een onbe kend aantal parttimers en thuiswer kers is gedupeerd. Volgens de heer A. H. Woonings, districtsbestuurder van de Industrie bond NW in Dordrecht, is het fail lissement te wijten aan een falend beleid van de directie. „Het was niet nodig geweest", zei hij vandaag, „want de orderportefeuille zag er goed uit". De directie heeft het fail lissement zelf aangevraagd nadat de bank de kredietkraan had dichtge- r draaid. Virtus maakte damestassen. Het zal voor de betrokken werknemers niet gemakkelijk zijn om weer aan de slag te komen, althans niet in een bedrijf waar zij hun specifieke vakkennis kunnen gebruiken. De heer Woonings zei, dat er voor de vakbonden niet veel anders over blijft dan te fungeren als „sociale brokkenwagen". De bonden hebben vorige week vrijdag pas voor het eerst gehoord dat het mis was met de lederwarenfabriek. Er is vanmiddag nog een gesprek met de curator en de directie, maar de heer Woonings verwacht niet dat dit voor het perso neel nog wat zal opleveren. 16 PAGINA'S De achtjarige Esra (foto boven) en de vijfjarige Eren zijn gisteren het slachtoffer geworden van de wanhoopsdaad van hun moeder, die in een afscheidsbriefje aan haar Turkse echtgenoot schreef het leven niet meer aan te kun nen. Zy wurgde haar beide kin deren en pleegde daarna zelf moord. PAGINA 7 De radioprogramma's van Hilver sum worden niet zo best meer be luisterd. De omroeporganisaties maken er zich zorgen over. PAGINA 5 De Europese Economische Ge meenschap gaat de Arabische lan den helpen. PAGINA 9 Scheidsrechter Geurens in Leiden: „Ik stond zondag met 22 boefjes in het veld". PAGINA 10 Onrust bij Feyenoord: „Coerver is een slecht diplomaat". PAGINA 11 Gewapende overval op geldauto VENLO Twee gewapende en ge maskerde mannen hebben vanmor gen een overval gepleegd op een auto van Van Gend en Loos, die cassettes met geld kwam afleveren bij een fi- liaall van de Nederlandse Midden- standsbank in Venlo. Voor de bank stond een grote Ame rikaanse auto geparkeerd. Bij de aankomst van de geldauto sprongen twee nfiranen met bivakmutsen over hun hoofd uit de kofferbak en be dreigden met pistolen de chauffeur van de auto. Zij maakten enkele cas settes met een bedrag van 15.000 gul den buit en renden de hoek om, waar zij in een rode auto sprongen. Deze reed weg richting Duitse grens. LEIDEN Het voormalige gebouwencomplex van de Roto gravure aan het Galgewater wordt wellicht een supermarkt of sen parkeerterrein. Dat zijn althans de plannen van de exploi tatiemaatschappij Vexam uit Amsterdam. De Vexam treedt op namens de eigenares B.V. Kronenberg in Amsterdam, die het voormalige gebouw van de Rotogravure indertijd heeft gekocht. X)ET Volgens kranten in t heeft de Palestijnse guerril- die de verantwoordelijkheid voor de kaping van een Brits [lig naar Amsterdam zondag, erlandse regering gewaar- (Opgemaakt te 11.15 t 6 MAART ater te Katwijk 1.29 uur en 1 iter te 9.32 en 22.06 un 1.16 uur, onder: 18.28 i 16.21 uur, onder: 05.57 i schuwd de twee gevangen genomen collega's geen kwaad te doen. "Wij waarschuwen de Nederlandse regering en stellen haar volledig ver antwoordelijk voor wat er ook moge gebeuren met onze commando's die de operatie uitvoerden", aldus de Arabische nationale jeugdorganisa tie toor de bevrijding van Palestina in een verklaring. De organisatie "maakt bekend dat zij alle defaitistische oplossingen (in het Midden-Oosten) en de vestiging van een mini-staat in Palestina ver werpt". De verklaring, die in kranten in Beiroet werd afgedrukt, zegt voorts dat de organisatie "de Arabische na tie en de moedige legerhelden be looft dat wij de strijd zullen blijven uitbreiden tot de overwinning of de dood". Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 20 maart 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. "Ik ben natuurlijk geen lieve jon gen. Laten we dat voorop stellen. Maar geeft dat de politie het recht om ons ruim zeven uur als beesten te behandelen?". Verontwaardigd over ziet de meestal reizende, maar thans in een woonwagenkamp aan de Haagse Viaductweg wonende koop man Jan van Wanrooy zijn aanhou ding in verband met de gistermorgen gepleegde overval op het postkantoor van Hazerswoude. Na langdurige verhoren in de poli tiebureaus Zoeterwoude, Oegstgeest en Leiden is hij met de kooplieden Rinus van Reken en Piet van Doorn vrijgelaten. De verdenking gold niet meer. De politie zoekt verder. De mannen hebben voor hun ar restatie geen andere kwalificatie dan "kidnapping". Van Wanrooy (35) "Voor dat kidnappingsgeval in Deijl werd acht Jaar gegeven. De politie doet hier hetzelfde en gaat vrijuit. Er is gewoon geen recht meer. Goed, ik heb drie jaar opgeknapt voor een ju- welenkraak, maar is dat een reden om mij steeds maar op te pakken als er wat aan de hand is? Ze hebben me al vaker van postroof verdacht. Nu weten ze voor eens en voor altijd, dat ik me niet voor dat soort klussen leen". Het drietal werd een half uur na de overval, waarbij f 14.000 werd buitgemaakt, in het woonwagenkamp van Hazerswoude aangehouden. De drie mannen zeggen, dat ze daar voor de autohandel moesten zijn. Jan van Wanrooy "Het viel me wel op dat het in de buurt wemelde van de po litie. Ik ging naar die agenten toe en vroeg wat er aan de hand was. Me teen moest ik m'n papieren laten zien. Roept er één: "Van Wanrooy, jongens we hebben ze. Het leek wel of ze de voetbalpool hadden gewonnen, zó blij waren ze. Er stonden in 'n mum van tijd wel twintig wagens om ons heen. Wij opgepakt en van het ene naar 't andere bureau gebracht. Geen drinken, niks hebben we ge kregen. Rinus heeft anderhalf uur op de celdeur moeten bonzen om te kun nen wateren. Ikzelf moet vijf keer per dag pillen Innemen. Ik heb ge smeekt om die dingen te laten opha len, maar ze deden het niet". De drie mannen zijn erg boos op de politie, die vrijwel niets zou heb ben ondernomen om hun alibi te controleren. Dat alibi zou bestaan uit: onderweg van Den Haag naar De drie mannen die aan vankelijk van de -postroof in Hazerswoude verdacht loer den v.l.n.r. Rinus van Reken, Piet van Doorn en Jan van Wanrooy. De laatste man deed onlangs van zich spre ken, toen hij op een opmerke lijke manier ontsnapte aan l zijn gevangenschap. Tijdens een "beioaakt" bezoek aan zijn zieke grootmoeder in het Alpheuse Rijnoord wist hij te ontvluchten door de Oude Rijn over te zwemmen. Arrestanten beschuldigen rijkspolitie Zoetermeer, een bezoekje aan een garagebedrijf en koffiedrinken bij mede-verdachte Piet. Ook maken zij grote bezwaren tegen de invallen, die de politie bij hen thuis heeft gedaan. „Alle wagens zijn totaal overhoop gehaald en de vrouwen moesten zich helemaal uitkleden. Een Jongen van Vexam is „in serieuze onderhande ling" met kandidaten over de be stemming van het gebouwencomplex tussen Galgewater, Weddesteeg, Noordeinde en Valkenstraat. Mochten de onderhandelingen met de gega digden niet tot overeenstemming lei den, dan is Vexam van plan van het terrein een parkeergelegenheid te maken. Een woordvoerder van de exploi- tatiemaatschappij wilde hedenoch tend nog geen namen noemen en verdere bijzonderheden zeker de Anti-fluorcomité Noorclwijkerhout ..Pas om zes uur werden we vrij gelaten. Dankzij districtsrechercheur Van Schalk. Dat is een heer. Ze wilden ons naar huis laten lopen, maar hij heeft ons weggebracht. Het gekke is dat we pas na onze vrijla ting hoorden, waarom. We waren aangehouden. Er was een overval ge pleegd in Hazerswoude Majoor J. v. d. Ban, stafofficier recherchezaken van district Den Haag van de Rijkspolitie, leidde gis teren het onderzoek. Hij bestrijdt de verklaringen van Van Wanrooy. Over hun aanhouding zegt hij: „Zij ge droegen zich verdacht. Eén van hen is zelfs weggedoken. Op het po litiebureau in Hazerswoude hebben de heren koffie gekregen". Later bij hun tocht langs de bureaus van Oegstgeest en Leiden is er ook eten aangeboden. „Maar men gaf ar de voorkeur aan te gaan slapen. Er is evenmin om pillen gevraagd". Ook is de politieofficier niets bekend over de hoge nood van één van hen. De Leidse politie heeft met het onder zoek niets te maken gehad; men heeft slechts de cellen ter beschik king gesteld. Majoor v. d. Baai bevestigt overigens wél dat één van de vrouwen uit het woonwagenkamp is gevisiteerd. Dat is volgens zijn zeggen, geheel volgens de voorschriften geschiedt door een vrouwelijke wachtmeester van de rijkspolitie. AS verwachten einde olieboycot WASHINGTON (AP) De Ara bische landen zullen naar in Wash ington wordt verwacht het tegen Amerika gerichte olie-embargo ever een week intrekken en dan vermoede lijk de produkfclebeperkingen onge daan maken, die zij hadden ingesteld in oktober vaai verleden Jaar. Dit is vernomen in gezaghebbende kringen te Washington. Het vermoe den was onder meer gebaseerd op het nieuws, dat minister Kissinger mee bracht na zijn bezoek van acht da gen aan het Midden-Oosten en Euro- NOORD WIJK/NOORDWIJKER- HOUT Een anti-fluor-comité in Noordwijkerhout gaat tegen de ge meente Noordwijk een kort geding aanspannen. Men eist dat de ge meente Noordwfjk nog deze week stopt met het fluorideren van het drinkwater, dat aan Noordwijker hout wordt geleverd. De Noordwijkse gemeentebedrijven leveren niet alleen water aan de eigen gemeente, maar ook aan de gemeenten Noordwijker hout en Voorhout. De gemeente Noordwijk wint het kwalitatief goede drinkwater zelf in Lange veld. Sedert enige jaren wordt er fluor aan een deel van het water toegevoegd. Ge fluorideerd drinkwater wordt gele verd in Noordwijk aan Zee, een deel van Noord wij k-Binnen (Boerenburg) en Noordwijkerhout. inclusief De Zilk. De rest van Noordwyk-Binnen en Voorhout krijgt water dat betrokken wordt van de Leidse Duinwater maatschappij. Dat drinkwater is niet gefluorideerd. In het Anti Fluor-comité heeft ondermeer zitting een geDensioneerd technisch hoofdambtenaar van het Noordwijkse waterleidingbedrijf. Het comité heeft uit Noordwijk, Noord wijkerhout en De Zilk tal val adhe siebetuigingen ontvangen. Reeds eer der had men schriftelijk verzocht om stopzetting van de fluoridering. Dat verzoek werd door de gemeente Noordwijk afgedaan met een verwij zing naar het raadsbesluit tot invoe ring. Wachten tot de komende raads vergadering. op 26 maart, wilde het comité niet meer. Wanneer deze week niet wordt ge stopt met fluoridering wordt by de president van de Haagse rechtbank een kort geding aangespannen. eerste maand nog niet aan de open baarheid prys geven. Wel wilde hy kwijt dat de contac ten met de gemeente Leiden niet erg soepel verliepen. „Het is een moeilijke stad en er is een moeilijk bestuursapparaat. We hebben erg weinig medewerking ge had tot op dit moment van de ge meente Leiden". Woordvoerders van de gemeente deelden mee, dat wanneer er een supermarkt zou komen, dat in strijd zou zijn met artikel 352 van de bouw verordening, die luidt dat de bestem ming van een gebouw in overeen stemming moet zijn met de „inrich ting en bestemming" die het in vroe ger jaren had. De Rotogravure was een drukkerij en nu zou er een win kelbedrijf in komen. Een ontheffing van het artikel 352 kan door het college van B. en W. worden verleend, maar het is zeer de vraag of dat in dit geval zou gebeu ren. Overigens ls het ook de vraag of het wel zo verstandig zou zijn er werderom industrie in te vestigen. Men verwacht, dat indien Vexam met serieuze plannen by de gemeen te komt, het college een ontheffing zal weigeren, ook omdat de aanvoer van het verkeer in de smalle straten (Noordeinde, Weddesteeg) een wel haast onmogeiyke zaak ls. Enige maanden geleden ls er in derdaad contact geweest met een be leggingsmaatschappij maar dat was niet de eerste keer dat er informatie werd ingewonnen. „We wachten af. Er lopen geregeld mensen rond te snuffelen en we ge loven dat dat nog wel even zal duren", aldus een woordvoerder van het stadhuis. In Zoeterivoude „DAGMARKT" DRAAIT AL EEN WEEK ZOETERWOUDE - Op het mo ment dat vorige week in de gemeen teraad de "geruchten" werden be sproken over de vestiging van een levensmiddelenbedryf de "Dagmarkt" aan de Keenveer in Zoeterwoude had het bedrijf de deuren vooi de consumenten al geopend. En dat terwijl tijdens de raadsvergadering wethouder Duindam stelde dat die deuren na opening binnen tien se conden al weer zouden zijn gesloten. Omdat de vestiging van een detail handel in strijd zou zijn met net bestemmingsplan Westeinde 1. Ook vandaag echter konden de klanten nog terecht in die "cash en carry met het karakter van een super markt." Want zo wordt het becirfjr, door de heer Van der Meer. ais woordvoerder van de combinatie van middenstanders omschreven. Wethouder Duindam verklaarde dat de advocaat van de gemeente ae zaak heeft uitgezocht en dat snel maatregelen zullen worden genomen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1