Egypte nodigt Nixon uit Haile Selassie is Ethiopië Argentijnse stad bezet door politie Band met Amerika hersteld Man kreeg ïigen nier :erug Sacharow kondigt boek aan Absoluut heerser in achterlijkfeodaal land RIJDAG 1 MAART 1974 Een dertienjarig meisje wordt door haar moeder en een inspecteur ijlings weggevoerd van de plaats waar zij met een paar andere kinderen gegijzeld werd door een man die gisteravond twee agenten doodschoot. De kinderen slaagden er in te ontsnappen en daarna ontstond een vuurgevecht met de politie, waarhij de man werd gedood. Gouverneur gevangen genomen CORDOBA (AP) Honderden politieagenten in de Argen tijnse industriestad Cordoba zijn in opstand gekomen tegen het ontslag van hun chef. Zij hebben de kantoren van de links- denkende gouverneur van de provincie bezet en de gouverneur als gijzelaar gevangen genomen, aldus welingelichte zegslieden. Opstanden in deze stad hebben reeds tweemaal de federale regering ten val gebracht Ongeveer een derde van de 2500 manschappen tellende politie kwam in opstand nadat gouverneur Ricar- do Obregan Cano het hoofd van de politie Antonio Navarro had afgezet. Volgens de zegslieden was de gou verneur met zijn plaatsvervanger en de nieuwe chef van de politie in het Vulkaan Etna werkt weer CATANIA (AP) In de vulkaan de Etna heeft zich een krachtige aardschok voorgedaan. Al twe" maanden is de Etna "in beweging", maar de schok van gisteren was de krachtigste van allemaal. Duizenden mensen werden uit do slaap gerukt en vluchtten de straat op, waar zij nog uren bleven. De Et- na. die een hoogte heeft van 3265 meter, is Europa's actiefste vul kaan. gouvernementspaleis toen de rebelle rende politie daar binnendrong. Uit Buenos Aires, dat ongeveer 700 km ten noorden van Cordoba ligt, zijn 250 agenten van de federale po litie naar Cord'oba gezonden. Voor zij het gouvernementspaleis bezetten, hadden de opstandige agenten, ge wapend met automatische pistolen t oentrum van Cordoba afgezet. Er werd in de lucht geschoten. Een voor bijganger iliep een schotwond op. Na enige tijd bezetten de agenten het hoofdbu'reau van politie. Cano heeft de afgezette politie chef en de rebellen opstandelingen genoemd. Ziij noemden hem op hun beurt een bolsjewik. De zaak van de opstandige agenten wordt gesteund door rechtse Peronistische arbei ders. Zij hebben een radiostation be zet en een verklaring omgeroepen, waarin zij steun uitspreken aan Na varro tegen de gouverneur en an dere "Marxisten". De arbeiders noemden zich de oom- mando's van Jose Rucci. Rucci was een rechtse Peronistische vakbonds leider, die in september vorig Jaar werd vermoord. Cordoba is met 900.000 inwoners de tweede stad van Argentinië. Cano, zijn plaatsvervanger en Tosco zijn fel bekritiseerd door gematigde Pe ronisten, die momenteel streven naar zuivering van de beweging, van radicale elementen. Peron zelf heeft zijn volgelingen ge vraagd Marxistische infiltranten uit de beweging te zetten. Hij heeft de moeilijkheden in Cordoba echter af gedaan met de opmerking, dat het hier Slechts geschillen op provin ciaal niveau betrof. Huisarrest De r.k. bisschop van Bilbao en zijn assistent hebben van de Spaanse overheid huisarrest ge kregen. A anleiding is een preek waarin voor de Basken meer zeg genschap in eigen aangelegenheden wordt gevraagd. Suezkanaal De Britse marine heeft Egypte aangeboden te helpen bij het verwijderen van mijnen en explosieven uit het Suezkanaal. Thans verblijft een Amerikaans team van leger- en marinetechnici in Egypte om een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheden om het kanaal .schoon" te maken. Zowel de Verenigde Staten als andere lan den doen dit onderzoek op uitnodi ging van de Egyptische regering. CAIRO (Reuter/AP/AFP) President Sadat van Egypte heeft bekend gemaakt dat zijn land en de Verenigde Staten de verbroken diplomatieke betrekkingen hebben hersteld. Sadat heeft Nixon uitgenodigd een bezoek aan Egypte te brengen. Egypte heeft de betrekkingen met Washington verbroken in 1967, omdat de VS Israël militaire steun verleenden tijdens de Zesdaagse oorlog. De nieuwe Amerikaanse ambas sadeur in Cairo is de in Duitsland geboren Hermann Eilts, een 42-jari ge diplomaat die in 1930 Amerikaans staatsburger is geworden Sinds vo rig Jaar behartigt hij de Amerikaan se belangen in Caïro. Asjraf Ghor- bal, voorheen persadviseur van Sa- dat, heeft sinds december in Wash ington de Egyptische belangen be handeld. Sadat noemde het besluit „Het be gin van een nieuw tijdperk in de be trekkingen met de V.S.". Tevoren had hij bijna vier uren gesproken met de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Henry Kissin ger, die „onvermoeibaar werkt voor de vrede", aldus Sadat. Hij zei dat Al gerije, Syrië en Mauretanië van het besluit op de hoogte zijn gesteld. De ze drie landen hadden in 1967 even eens de betrekkingen met Washing ton verbroken. Volgens Sadat is de voornaamste kwestie van het moment de schei ding van de Israëlische en Syrirsche troepen op de hoogvlakte van Golan. De president sprak de hoop uit dat met de besprekingen over deze troe penscheiding snel een begin wordt gemaakt. „Zo lang dr. Kissinger zich met de zaak bemoeit gaat alles goed", al dus Sadat De afgelopen maand kwam de schei ding van de Israëlische en Syrische van Kissinger tot stand, de laatste Israëlische troepen hebben inmid dels de westelijke kanaaloever verla ten. Kissinger heeft gisteren drieënhalf uur overleg gepleegd met Sadat. Na het overleg zei Sadat dat hij de Sy rische president Hafez Assad het advies zou geven „Dr. Kissinger de "gelegenheid te geven om te werken en te bereiken wat hij aan het Suezfront heeft bereikt". Kissinger verraste waarnemers door de Jongste Israëlische voorstellen aangaande de troepenscheiding eerst met Sadat te bespreken voordat hij die had voorgelegd aan de Syri sche president. Sadat verklaarde tegenover ver slaggevers dat weer met de Is raëli's zal moeten worden onderhan dels over een tweede Israëlische te rugtrekking uit de Sinaï-woestijn wanneer de rijd daarvoor rijp is. In Damascus heeft gistermorgen de Russische minister van Buiten landse Zaken, Andrei Gromyko, zijn besprekingen met de Syrische presi dent. Hafez el-Assad, en de minis ter van Buitenlandse Zaken, Ab- delhalim Chaddam, voortgezet. Vol gens goedingelichte kringen in Da mascus zou Gromyko er de Syrische leiders op hebben gewezen dat zij om tot een regeling van een troepen scheiding aan het Golanfront te ko men concessies niet zullen kunnen vermijden. De Russische minister zou er verder op hebben aangedrongen dat ook Syrië aan het Geneefse over leg zal gaan deelnemen. De Syrische leiders hebben minis ter Gromyko op hun beurt trachtten duidelijk te maken dat Syrië, zowel om redenen van binnenlandse poli tieke aard als uit Arabische over wegingen, bij de komende contacten met Israël „voorzichtig te werk dient te gaan". India, Pakistan en Bangla Desj komen bijeen NIEUW DELHI India, Pakistan en Bangla Desj willen "zeer spoedig" een drielandenconferentie beleggen, om over normalisering van de situa tie op het subcontinent te spreken. Dit heeft de Indiase premier, Indira Ghandi, in het hogerhuis in Nieuw Delhi meegedeeld. Indira Gandhi sprak voldoening uit over de erkenning van Bangla Desj door Paküstan en voegde eraan toe. dat daarmee de Juistheid van de In diase buitenlandse politiek was aan- retoond. De Indiase minister van Buitenland se Zaken Swaran Singh maakte be kend, dat zijn land te gelegener tijd de regering in ballingschap van de in Peking wonende Cambodjaanse prins Norodom Sihanoek zal erken nen. India, aldus de minister, houdt de situatie in Cambodja nauwlettend in het oog. Jobert naar Bonn De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Jobert, heeft zich vandaag naar Bonn begeven om een poging te doen de groeiende geschillen tus sen beide landen over de politiek van de E.E.G. bij te leggen. Frankrijk was o.m. tegen het Amerikaanse voorstel, een werkgroep op te rich ten voor coördinering van de oliepo- litiek en voorbereiding van een bre dere conferentie. Uitreisvisum De Russische schrijver Wladimir Maximow, die Ja renlang tevergeefs om een uitreisvi sum heeft gevraagd, heeft volgens de uitgeverij Scherz Verlag (Bern, München) nu toestemming gekregen het land te verlaten. Hij zou vandaag met zijn vrouw in Parijs aankomen. InEW YORK (AP) De 51-jarige ferner Schessing uit Purling in de bat New York is de eerste mens ir wereld bij wie een nier werd pggenomen, die werd genezen, en per teruggebracht naar de plaats, kar hij vandaan kwam. JDit is bekendgemaakt door het zle- pnhuis te Albany, waar dit alle- aal was gebeurd. De nier was ziek h bevatte een kankergezwel van op- lerkelijke grootte. Dit werd verwij- prd en hierop werd het weer gezon- orgaan teruggebracht in het li- ]De herstelde nier was ongeveer eenderde in omvang geslonken, is de mededeling. De patient, af- ïstig uit Duitsland, beschikte :hts over de ene nier. De andere i 10 jaar geleden weggenomen na :ebast te zijn door een vorm van operatie te Albany duurde negen jen. De behandeling van de ver- |jderde nier, die eerst sterk was ge peld, gebeurde op een operatieta- jl. Binnen een uur na het transplan- i van het herstelde orgaan be- dit te functioneren op normale eer protest legen Franse China-film HAMBURG (AP) - Andrei Sacharow de dissidente Russische kernfycicus, staat op het punt een sensationeel manuscript uit te geven in de Vere nigde Staten, zo meldt het Westduit- se dagblad Bild Zeitung. Het boek, dat de titel gaat krijgen „Sacharow spreekt", bevat een verslag van het dramatische meningsverschil tussen de geleerde en Nikita Chroestsjow over de negatieve effecten van de Russische kernproeven, aldus Bild in zijn editie van vandaag. Tijdens het debat tussen hen bei den zou Chroestsjow hebben gezegd dat John F. Kennedy zijn presidents verkiezing in 1960 voor een deel aan hem dankte. Hij zou ech'ter hebben opgemerkt „Ik zal geen vinger uit steken om Kennedy te helpen als hij uiteindeiijk aan handen en we ten is gebonden". Evenals Solzjenitsins „Goelag Ar chipel" zal ook het boek van Sacha row een scherpe veroordeling inhou den van „de onmenselijkheid van het Russische regime", aldus Bild. Sacharow beschrijft minitieus het lot van miljoenen dwangarbeiders die tewerk gesteld zijn bij geheime atoomprojecten in de Sowjet-Unie, zo vervolgde de krant, die Sacharow ci teert met de uitspraak „Dat is de voornaamste reden waarom grote de len van ons land taboe zijn voor buitenlanders". WEER ETEN VOORARMEN IN AMERIKA SAN FRANCISCO Honderden armen hebben in een koude regen geduldig gewacht op de uitreiking van gratis voedselpakketten in San Francisco. De uitdeling is gefinan cierd met geld dat de muïti-mlljo- nair Raldoplh Hearst beschikbaar heeft gesteld op last van de ontvoer ders van zijn dochter Patricia. De uitreiking van de voedselpak ketben verliep ordelijk in tegenstel ling tot de eerste uitdeling van vo rige week vrijdag, toen het tot ge welddadigheden kwam onder de ar men die de uitdeelposten bestorm den uit vrees achter het net te zul len vissen. De ontvoerders, leden van het tot voor kort onbekende Symbionese Bevrijdingsleger, hadden 12 miljoen gulden voor het armenproject ge- eist, doch Hearst liet weten niet meer dan twee miljoen te kunnen missen. Inmiddels heeft het Hearst-concern bekenid gemaakt dat het de onbre kende twee miljoen uit de middelen van het bedrijf beschikbaar zaJl stel len, mits Patricia Hearst wordt vrij gelaten- De organisatoren van het uitde- lingsprojeot hadden de televisie ver zocht geen opnamen van de voedsel- verstrekking te maken. Vorige week richtte de woede van de mensen zich vooral op televisieploegen die opnamen van hen maakten. Op de elf uitdeelposten waren voedselpakketten voor 24.000 mensen beschikbaar. PARIJS (AP) De Chinese am- kssade in Parijs heeft opnieuw bij Franse regering geprotesteerd te- n de vertoning van de film "De ilnezen in Parijs", en verklaard, t deze film "voor honderd procent lti-Chlnees" is. s film, geregisseerd door Jean Yan- is een satire die de bezetting n Parijs door het Rode Chinese le- r uitbeeldt. Yaime en de critici hebben una- em verklaard dat de film een sa- e op de houding van de Fransen en dat in plaats van Chinezen ook arsmannen of Tahitianen hadden innen optreden. Maar de Chinese ambassade stelde haar verklaring opnieuw dat de m het Chinese leger en het Chine- revolutionarie theater belachelijk aakt. Zie ook pagina 13. Militairen jppermachtig n Ethiopië ADDIS ABEBA Ondanks de ïrvanging van de premier, de mi- |ster van Defensie en de beveiheb- er van het leger plus de belofte to soldijverhoging blijft de toestand 1 de Ethiopische hoofdstad Addis beba gespannen. Militairen brengen wegversperrin- ;n rondom de stad aan en er zijn te men dat de soldaten nog niet te- eden zijn gesteld. Een deel van de rijdkrachten wil verdergaande laatregelen. Er zijn vlugschriften, de hoofdstad verspreid, waarin de Testatae van de achttien af ge tre in ministers wordt geeist. De militairen zijn heer en meester Addis Abeba. Zij beheersen het iegveld, het telegraafkantoor en de idere strategische punten. Niette- Un blijven zij him trouw aan kei- r Haile Selassi betuigen. Zij gedra- ?n zich gedisciplineerd en staan on er bevel van Jonge officieren en ader-officieren. Diplomaten zeggen to betrouwbare zijde te hebben ge oord dat de afgetreden premier i enkele afgetreden ministers door 5 militairen gevangen worden ge- oudaa, De naam Ethiopië is nauw ver bonden met de tengere figuur van keizer Haile Selassie, die in 1936 eenzaam op het spreekgestoelte van de Volkenbond stond om de wereld te waarschuwen voor de fascistische agressie. Haile Selas sie, de nestor der staatshoofden, regeerde toen reeds 20 jaar dat verre land, dat slechts vaag be kend was onder de naam Abes- sinië. In 1917 werd Haile Selassie, die toen onder de naam Ras Tafari gou verneur was van de provincie Har- rar, tot Regent benoemd. Hij was pas 25 Jaar, en droomde ervan Abes- sinië uit het eeuwenlange isolement te halen, waarin het land was terug gevallen na een kortstondige inter nationale bekendheid, die was ver kregen door de schitterende over winning van zijn oom Menelik op de Italianen te Adua, in 1896. Daartoe moest Ethiopië, dat in zijn geschiedenis geen koloniale overheersing heeft gekend, contact leggen met de buitenwereld. Voor Haile Selassie stond daarbij voorop dat zijn land zijn onafhankelijkheid moest bewaren. De eerste reizen van de Regent naar Europa en de Ver enigde Staten maakten het beeld van deze kleine tengere man met zijn zwarte baard en kroeshaar, po pulair. In 1928 volgde hij de overleden keizerin Zaoeditoe op. Voortaan zal hij de naam dragen van Haile Se lassie. wat betekent "macht der drievuldigheid". De nieuwe keizer zal trouw blijven aan de tradities, aan de koptische godsdienst van rijn voorouders, maar zal dat geloof in overeenstemming trachten te bren gen met de ontwikkeling, die er vol gens hem moet komen. Zijn inspanning wordt na zeven Jaar, in 1935, ongedaan gemaakt Het Italië van Mussolini besluit de nederlaag van Adua te wreken en zich in Ethiopië te voorzien van de nodig geachte "Lebensraum". Op het spreekgestoelte van de Volken bond in Genève waarschuwt Haile Selassie: "Toelating van de agressie, aanvaarding van de fascistische be zetting, zal de doodsklok luiden over de vrede". Er wordt niet naar hem geluisterd en de Italiaanse troepen lopen Ethiopië onder de voet. Vanuit het buitenland organiseert Haile Selassie de bevrijding van zijn land. Ethiopië, een van de eer ste gebieden die bezet werden, wordt ook als een van de eerste op de vij and heroverd. Op 15 Januari 1941 keert de keizer aan het hoofd van de Geallieerde troepen en rijn aan hangers terug in Addis Abeba, de hoofdstad die hij zes Jaar eerder had verlaten. De Italiaanse bezetter had weliswaar uit eigen belang een be gin gemaakt met de modernisering van het land, maar niettemin was t naoorlogse Ethiopië een van de meest achtergebleven gebied ter we reld. Achterlijk Haile Selassie is dan 49 Jaar en 'n absoluut heerser in een achterlijk feodaal land. Nog steeds is de ge middelde levensduur niet langer dan 35 jaar, en kan 90 procent van de Ethiopiërs lezen noch schrijven. Slechts 15 procent van de kinderen in de leerplichtige leeftijd gaat ook inderdaad naar school. Veel ver nieuwingspogingen lopen stuk op de starre feodale structuur, waarin de Koptische Kerk, tevens grootgrond bezitter, de landeigenaren en de adel het voor het zeggen hebben en zich In de hoofdstad Addis Abeba van Ethiopië staan prachtige pa leizen, maar op het platteland leven de verpauperde boeren on der primitieve omstandigheden. met alle mogelijke middelen verzet ten tegen aantasting van hun be langen. De grote massa van kleine pach ters en verpauperde boeren leeft en werkt onder uiterst primitieve om standigheden, waarin een economi sche opleving nauwelijks mogelijk is. De heersende élite van Christelijke (Koptische) Amharen kijkt neer op de andere bevolkingsgroepen, de Mos lems en de negers. Ethiopië is een van de zeer weinige landen ter we reld waar geen enkele politieke be weging of politieke partij bestaat. De keizer wil Ethiopië een leidende rol laten vervullen in Afrika, het „ontwakend werelddeel", waarin steeds meer koloniën onafhankelijk worden. Hij slaagt erin Addis Abeba te maken tot hoofdstad van Afrika In Addis Abeba wordt het hoofd kwartier gevestigd van de Organisa tie van Afrikaanse Eenheid, en van de economische commissie voor Afri ka van de Verenigde Naties. Het aan tal buitenlandse diplomatieke missies in Addis Abeba, tot dusver nauwe lijks aanwezig, stijgt tot boven de zestig. Bemiddelaar De keizer heeft vaak met succes bemiddeld in conflicten tussen Afri kaanse staten onderling. Mede dank zij zijn bemiddeling werd ondermeer het geschil tussen Algerije en Ma rokko beëindigd en het conflict tus sen Oeganda en Tanzania gesust. In 1966 wijzigt Haile Selassie gron dig de structuren van het keizerrijk. Ingrijpende hervormingen hebben tot doel de structuren aan te passen aan de beoogde vooruitgang. Het bestuur moet gedecentraliseerd wor den, en de bevoegdheden van de pre mier worden uitgebreid. Maar de hervormingen stuiten op tegenstand. De macht van de feoda- len en van de zeer conservatieve kerk is nog lang niet gebroken. Pogingen om de landhervorming, sleutel to' een werkelijke vooruitgang, uit te voeren stuiten op de hardnekkige vij andige houding van de traditionele machthebbers en hun vertegenwoor digers in het palement. Studentenon rust. die regelmatig de kop opsteekt, wordt steeds onderdrukt, en vaak met harde hand. Door toedoen van uit het buiten land gesteunde guerrillastrijden herleeft in Eritrea de pro-Islamiti sche afscheidingsbeweging. Eritrea, een voormalige Italiaanse kolonie dat Keizer Haile Selassie, die nu al 58 jaar over zijn land regeert. na Brits bestuur onder Ethiopisch bestuur werd gesteld, werd in 1962 geheel geannexeerd, hoewel de overwegend Islamitische bevolking weinig voelde voor aansluiting bij het Christelijk geregeerde Ethiopië. De economische en sociale span ningen in Ethiopië nemen inmiddels gestadig toe. De weerslag van de olie crisis leidt tot verdere ontwrichting van de economie en tot een golf van prijsstijgingen, niet alleen van benzine, maar ook van de eerste le vensbehoeften. Het leger onderdrukt rellen in Addis Abeba van taxichauf feurs, onderwijzers, studenten en werklozen, die protesteren tegen de prijsstijgingen. De keizer komt de be togers gedeeltelijk tegemoet door prijsmaatregelen, maar een week la ter komt het leger in opstand, naar het schijnt eveneens met eisen voor meer soldij en betere levensomstan digheden. Haile Selassie. „Leeuw van Juda", „Uitverkorene Gods", „Koning der Koningen", is inmiddels bijna 82 jaar.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9