'Koopkracht van lager betaalden veilig stellen' OLIECRISIS IS EEN SHOW" Mensenredder Mees Toxopeus is gestorven "CLANDESTIENE JENEVER WERK VAN ZWARE JONGENS Htr: „Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen uit elf verschillende spaarvormen, met tot rente?" Algemene Bank Nederland Arabieren en de Seven sisters99 onder één hoedje? IJDAG 1 MAART 1974 den Is gisteren in de leeftijd van 87 Jaar op het eiland Schier monnikoog overleden. Tweeën- Na drie Jaar schoolopleiding, trad hij op zijn vijftiende als kok in dienst aan boord van een schip twintig jaar geleden zei hij zijn dat op de Duitse kust en wadden geliefde "Insulinde" vaarwel zette hij een streep onder zijn loopbaan als reddingbootschip- per. Zijn pensioen bracht hij door dicht bij de zee. op het Friese Rottumeroog gestationeerd eiland Schiermonnikoog. worden. De naam van Mees Toxopeus reeds een legendarisch mensen redder zal in de annalen van de reddingsmaatschappij niet al leen te boek staan als schipper op de reddingboten Dentex (zes jaar), de Hilde (vier jaar) In allerlei functies heeft hy gevaren, totdat in 1917 de NZRHM een schipper nodig had de "C A Den Tex", die te Negen Jaar bracht Mees Toxo peus met vrouw en kinderen door op het merkwaardige eiland je, met zijn toen nog enkele zie len tellende bevolking. Op 8 ja nuari 1918 verrichtte hij zijn eer- Insulinde (24 jaar), maar ook als ste redding, een staaltje 1 de grondlegger van de moderne reddingboot in ons land. Piekerend over collega's die bij reddingswerk op zee bleven, I schreef hij naar zijn maatschap- pij: de reddingboten moeten I smaller. Meer rond i I (als een onderzeeër) e kan met een installatie, dat het schip weer recht gaat liggen als zeemanskunst, op het Borku- merrif. Zijn belangrijkste reddingen met de Insulinde: november 1928 zes man gered van het Zweedse SS "Malmo" onder Ameland. In de- boven zelfde maand vijf Duitse loodsen als het van het Zweedse SS "Hagfors" (Borkumerrif), in april 1932 twaalf man van het Duitse SS het toch omslaat. Samen met "Nobis" (Bornrif), in Januari 1933 scheepsbouwers in Delfzijl vervol- veertien man van het Finse SS maakte hij zijn plan. Het kon oorspronkelijk geen genade vin den bij de deskundigen, maar Mees Toxopeus won ook deze kumerrif) strijd. De "insulinde de eerste negentien zelf richtende readings boor ter we- i reld werd gebouwd. Mees werd I de eerste schipper. Mees Toxopeus werd op 22 okto- xopeus het commando over de In- )o( ber 1885 geboren aan boord van suUnde over aan zijn broer Klaas. het turfschip van zijn grootvader, rB dat toen te Nieuwe Pekela lag. 'zijn eerste negen levensjaren. "Alexa" (Bornrif). In september 1935 twaalf leden der bemanning het Duitse "Bramow" (Bor- in december 1941 i van het Deense SS "Kai", dat bewesten Schier monnikoog in nood verkeerde. Bij zijn pensioen droeg Mees To- Drieendertig jaar lang had hij zijn krachten aan de slachtoffers van de zee gegeven. Vakbeweging en werkgevers in nota's: DEN HAAG Zowel de vakcentrales als de werkgevers vinden dat de inkomenspositie van de lager betaalden minimaal veilig moet worden gesteld. Dit blijkt uit gisteren ver schenen nota's van de vakbeweging en de ondernemers over het na 1 april te volgen loonbeleid. ADVERTENTIE De werkgeversbonden achten een reële inkomensverbetering voor de loagst-beta&Iden (met een inkomen van om en nabij de f. 13.000) van oiroa één procent mogelijk via het Nederlands Christe- f160,. per pro- lijk Werkgeversverbond: „Aftopping cent prijsstijging gehandhaafd, van het inkomensdeel boven f 35.000, De „nationale verarming" van drie moet maar vergeten worden. Daar- procent door het duurder worden over wordt van onze kant niet van de invoer moet volgens de on algemene belastingverlaging, gepraat". De vakcentrales hebben dit dememers leiden tot een „drempel" de laagstbetaalden komensverbetering van één tot an derhalf procent oplevert; het handhaven van de per 1 Ja nuari gegeven loon toeslag van f. 30 per maand; extra verhoging van het mini mumloon op 1 april met 2,5 procent, zoals het kabinet al heeft beslist; een voorschot op de prijscompen satie per 1 april. Kans VNO-voorzitter mr. C. van Veen: „Met ons pakket voorstellen lijkt er een redelijke kans op een akkoord met de vakbeweging te bestaan". De werkgevers vinden overigens dat verbetering van het ondernemuigs- en investeringsklimaat in ons tand en de werkgelegenheid centraal moe ten staan in het komende gesprek met vakbeweging en regering. De werkgevers verlangen verrui ming van de investeringsaftrek gebouwen, herstel punt, zij het wat verscholen, in hun nota gehandhaafd. Ook willen de werkgevers liever geen minimum in (een niet te vergeten deel) in prijscompensatie. Deze beperking de prijscompensatie kan de prijscompensatie in samenhang twee Jaar worden uitgesmeerd. De met de maatregelen, die zij getrof- werkgevers gaan hun plannen „Sterker nog, niet elf maar twaalf!" De ABN schenkt voor de Nationale Puzzelactie 1973/74 iedere week 5 spaarboekjes met een eerste inleg vanf500,- en 25 spaarboekjes met een inleg van f 100,-. KVP-kamerlid Cornelissen: DEN HAAG Minister Van Agt land. Van Agt zegde toe met Neder- de textieldiefstallen van de afgelo- Frankrijk gaat. Het blijkt buitenge- de inves- (Justitie) heeft gasteren tijdens het landse en Belgische rechters te zul- pen maanden. Alles wijst op teringsaftrek op Outillage, geen toe- "vragenuurtje" in de Tweede Ka- len gaan praten om te komen tot goed georganiseerde bende. Men te krijgen". i moeilijk daar een vinger achter toegegeven dat het sterk stij- een gelijke strafbehandeling van de- denkt zelfs dat deze wordt gefinan- Ziet hij c...c de gende aantal diefstallen van vracht- ze "suikerdieven" en clandestiene cierd door enkele "zware jongens" bleem? vennootschapsbelasting met één tot wagens vol suiker vermoedelijk het distillateurs. Nederland mag niet 't uit het westen des lands. Vermoe- "Een oplossing indeThaiLf pet. werk is van een goed georgani- dorado voor dit soort lieden worden, delijk zitten ook de vroegere smok- ciële Jenever De ondernemers willen niets horen seerde misdaadbende. Hij sloot niet zo meende hij. KVP-Kamerlid Corne- keiaars er in. Boten- of sigaretten- .ver ppn beperking van de prijs- uit dat deze suiker wordt gebruikt, lissen: "Volgens mij is er een dui- smokkel heeft geen zin meer de vele clandestiene jenever- delijk verband tussen de suikerdief- lui zoeken gewoon ander werk". >u zijn om de offi- zijn om de offi- n banderol. Maar compensatie de hogere inko- Mr. P. van Boven, voorzitter stokerijen in het zuiden ons stallen, de clandestiene stokerijen i Het Kamerlid vindt dat het hier gaat om een ernstige zaak die de mi nister tot nu toe heeft onderschat. "Vorig Jaar toen ik ook vragen heb gesteld kreeg ik de indruk dat men meende dat ik wat overdreef. Nu geeft de minister zelf toe. In de af gelopen twee maanden zijn in totaal 56 ton suiker gestolen. In het afgelo pen jaar is er gemiddeld een clan destiene stokerij per maand ont dekt. Daarom is het zo belangrijk dat er een zelfde strafmaat in Neder land en België wordt ingevoerd. On- Verzet tegen verhuisplan rijksdiensten DEN HAAG De ambtenaren- langs werd een clandestiene stoker bonden verzetten zich fel tegen de op heterdaad betrapt; hij kreeg in VOOrlopige plannen van het kabi- Den Bosch een boete den!" Tevreden is Cornelissen ook met de toezegging dat er meer zal worden gedaan voor de opsporings ambtenaren die bij lange na deze cri minele ontwikkeling niet kunnen bij- "en 1 houden "Sommigen van hen wonen aag veel te ver uit de buurt. Soms is er geen geld voor overwerk, zodat goed voorbereide acties niet kunnen «et-Den Uyl voor de verhuizing een aantal rijksdiensten uit de Haagse agglomeratie naar andere landsdelen. De kritiek van de bon den op de regeringsplannen is van- n de orde in de vergade ring van de ministerraad. De bonden hebben gisteren in het georganiseerd overleg een eerste ge- den uitgevoerd". Weet Cornelissen dachtenwisseling gehad met staats- al deze grote voorraden clan- secretaris Polak (Binnenlandse Za- destien gestookte jenever naar toe ken) gaan? "Het enige dat ik weet is dat plannen de concrete spreidings- de regering, die Het was gisteren een druk avondje voor de benzinepomphouders. Vele automobüisten lieten nog even hun tank tot de rand volgooien, omdat ze vandaag een dubbeltje per liter meer moeten betalen. I ROTTERDAM (ANP) Mocht hebben, dat oktober '73 het moment gen bijna De Roos ooit geloofd hebben was om toe te slaan. Immers, er was dat bij m t de energiecrisis van de afgelopen de Israëlisch-Arabische oorlog, aan- duidelijkst bij de moderne onderne- kelijk doorberekend ziet „Nu de prijs eenmaal omhoog is de bestuurders van de grote bekende Nederlandse distillateur schijnlijk vanavond bekend worden onlangs enige "aanbiedingen" ont- gemaakt. Het overleg is uiterst moeizaam ver lopen. In een verklaring hebben de bonden gistermiddag gezegd dat zij geen enkele verantwoordelijkheid willen aanvaarden voor de regerings plannen. Zij zijn het niet eers met de aanpak, die de regering voorstaat, en hebben er ernstige bezwaren te gen dat het overheidspersoneel al leen voor de spreiding van de rijks diensten moet opdraaien. Mocht het tot een verplaatsing van rijksdiensten komen dan ver langen de bonden dat die geheel of nagenoeg geheel op basis van vrij willigheid plaatsvindt. De bonden willen nog niets zeg gen over de nieuwe regeringsplannen omdat daarover vandaag nog wordt gepraat in het kabinet. recht op te weten wat zich heeft af- embargo en produktie- ming. menten (wee het verder een inmiddels Toegespitst op de multinationale prijsverhoging weigert) meent De hun beslissingen vorige week maandag zijn krant gegroeid bewustzijn in de westerse oliemaatschappijen, betekent dit een Roos dat wat betreft de oliemaat- ving". nvouwde. „Ik las dat de grote landen, dat de olievoorraden beperkt voortdurende noodzaak [emaatschappyen in West-Duits- zijn. Dit waren gunstige omstandig- voorraden op te sporen bij de regering op aandron- heden om een forse prijsverhoging spreken. De meeste nieuwe schappijen liever gisteren dan deze de snelheidsbeperkingen aanvaard te krijgen". Prof. De raden (Noordzee, Alaska, teerzanden. automobilisten af te schaffen. Roos acht het des te waarschijnlijker olieleien) waren echter bij de tot automobilisten te bewegen tot plank 'do?f iene de oliemaatschappijendat de maatschappijen en de OPEC- voor kort geldende olieprUs niet of Bas. Daarom pleit De Roos voortdurend hadden gepredikt dat landen tijdens de zg. crisis hebben nauwelijks rendabel te exploiteren dat de leiding van onze e altijd schaans zou samengewerkt, omdat deze partijen En dus moest op de een of andere niet langer meer in handen wordt ge- OTder"wideren ^döor dan strikt noodza- die alleen bezig zijn met hun eigen gespeeld en hoe de energiesituatie zich nauwelijks werkelijk is. Het is onjuist dat bij- e gevolgen van voorbeeld gegevens omtrent het or de samenle- aardgascontraot tussen de Neder landse staat en de NAM (Esso/Shell- cere mate van geheim zijn. Alleen de minister van de multi-na- Economische Zaken kent deze ge gevens, maar hij mag daar niets over mededelen. Ook wat de prijs de Verenig- vorming wat aardolieprodukten be treft zijn er een aantal vragen. Hoe- te daag de verkwisting van energie kan controle brengen worden hervat. Zie: de wens van de Wonals men weet 8een zusters" om de Westduitse voudige zaak- Er wordt gewerkt moet jobahnen mi I geslurpt worden". Dit bericht leg- allang niet blijkbaar op de elkaar zouden staan, „Volgens mij is volop benzi- de OPEC zelfs van groot belang voor de maatschappijen, omdat deze orga- De Roos naast andere, over ern- nisatie stabiliserend werkt in de consumeerd wordt beschuldigingen tegen de „Se- normaliter zo roerige oliewereld. De winsten dalen vijandig tegenover manier die prijs omhoog. Het sugge- laten van de multinationale onder- schaarste is dan na- nemingen, tuurlijk een uitstekend middel. ,Dat tijdens de crisisperiode minder ge- planning komen commissie de Naties) aan het opstellen nnZUUlrnnnmïr internationaal geldende gedragsco- wel ik vertrouwen heb in het prijs- onze economie de Qok ziJn er voorstellen gedaan, beleid van het ministerie van Eco- premier Den nomisdhe Zaken, acht ik openbaar- Uyl, om de EG-commissie verstrek- making kende bevoegdheden te geven wat Voor deze ontwikkeling moet meer betreft de controle op de multina- overheidswege. tdonals. Risico "Een parlementaire enquete is STUDIE VOOR INPOLDERING BALGZAND? daardoor de Planning dient gebaseerd te zijn de maatschap- op de peiling van werkelijk bestaan- zo'n middel. De volksvertegenwoor- Het is de saters" cEsso Shell, Mobil. Te- OPEC maakt het de concerns moge- pijen graag op de koop toe. Het pri- de behoeften en niet op een door de digers maken veel te weinig gebruik gens niet onbekend dat multinatio- hele inpoldering Gulf, Standard Oil of Call- lijk om langetermijnplanningen te BP), geuit in de Verenigde maken. (Men vergelijke de rol stellen van expansie wil immers grote zeggen dat je tijdelijk bereid moet Het gestimuleerde vraag. hun wettelijke bevoegdheden, nale ondernemingen de mogelijk- tussen Den Helder Ïten, Italië. West-Duitsland Frank- de vakbeweging in de geïndustriali- niet te streven en België. Tevens vermoedt hij seerde samenleving. De vakbond „root m0gelijke winst". |t de oliepositie van Nederland nau- standaardiseert de loonkosten, het- flijks echt in gevaar is geweest („en geen een bedrijf in staat stelt cal- (t heus niet dankzij die paar bespa- culaties te maken voor de toekomst). de Anderzijds kan de OPEC het nog moet plannen en coördineren likjes") en dat was voor hem yeelste indicatie dat de produktie- steeds niet stellen zonder de f perking en het embargo tegen al technische kennis va faerika en Nederland een show is maatschappijen". de eweest), bedoeld en exploderen. l de olieprijs te hogere Volgens De Roos was e« aardolieprijs zeer prettig OPEC, maar bittere noodzaak voor de „seven sisters". „Dit soort onder- [.Wie die show bedacht heeft, weet nemingen heeft het volgende devies: niet. Men zegt de Arabieren, ik zal mij handhaven. En omdat de fn hebben de oliemaatschappijen managers stilstand beschouwen als ph een aandeel gehad in de regie, achteruitgang, moeten hun bedrij ft kan wel zo gegaan zijn, dat deze ven altijd maar groeien om zich te •ÖRee zich tegelijkertijd gerealiseerd handhaven. Expansie is in deze krin- tegie Prof. De Roos vermoedt, dat de Arabische olie-produce rende landen en de grote olieconcerns in oktober en november een show hebben opgevoerd om de prijs voor olie te kunnen verhogen. In een gesprek met een ANP-verslaggever licht de Rotterdamse hoogleraar dit toe en pleit hij ervoor dat het Nederlandse parlement een enquête instelt naar het gedrag van de "Seven sisters" in de afgelopen maanden. Prof. De Roos. die lid is van het curatorium van de Wiardi-Beckman- stichting en zitting heeft in een werkgroep van de SER. heeft meerdere malen gepubliceerd op het gebied van de economi sche machtsverhoudingen. Momenteel is De Roos bezig te onderzoeken in hoeverre een multinationale onderneming (gekozen is: Royal Dutch/Shell) informatie achterhoudt, die van essentieel belang is voor de landen waar zo'n onderne ming werkt. de democratisch gekozen Een officieel onderzoek door het heid hebben om zich terug te trek- overheid, die het economisch proces parlement, waarbij degenen, die ge- ken uit een land, waar ze him zin niet hoord worden, onder ede verplicht niet krijgen. Maar hij vindt dat zijn om naar waarheid te antwoor den, is een doelmatig instrument om greep te krijgen op belangrijke ont wikkelingen in onze samenleving DEN HAAG De commissie-Ma- zure, die zich in opdracht van de minister van Verkeer en Waterstaat sinds vier jaar bezighoudt met even tuele inpoldering van de Waddenzee, De Roos overi- dat er, wordt gestudeerd op alge- het Balgzand, i Den Oever op dat genomen moet worden. Moeten steeds ms striëde groei? Als het i Wieringen. Deze suggestie, die enkele Jaren geleden overigens al werd gelanceerd door de Provinciale Planologische dan ondanks alles Dienst, is overigens ln strijd met de doorgaan met indu- plannen die de gemeente Den Hel de multi- der heeft met het Balgzand, en ook met het voorontwerp-streekplan. In plaats van algehele Inpoldering van het 8000 hectare grote Balgzand wil Den Helder een beperkte ha- daarom gaarne op de oude voet verder. Maar ik vind, 3n1 h"cTareviin het^BSczMd6"^' zien dat een parlementaire enquete- en ™ar«WJnllJk velermet mij. dat moeten worden drooggelegd versobering in materieel op- vanwege de belangrijke functie van het Balgzand als natuurgebied, kan de ""politiek van liet zwijgen" Dus ben ik er niet direct bang voor heeft fe Landelijke Vereniging tot van de in vele landen opererende dat een grote internationale onder- Behoud van de Waddenzee zich al- oliemaatschappijen doorbroken neming uit Nederland zou vertrek- tijd tegen iedere vorm van inpolde- worden. Het parlement heeft er ken. Zo'n enquete moet dan ook niet lan- nationale oliemaatschappijen ligt, ger gezien worden als een in staat die al zijn overgegaan op de exploi- atoomenergie, gaan commissie de rol doorlicht ring op het Balgzand verzet.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7