SQUADRON VIJF IS NIET MEER Boete geeist voor botsing te paard Onze oren zijn niet zo op geweld berekend Als wij niet kopen doen anderen het' Brok in de keel van comtnandant Van Strien: GLAASJE OP, TOCH ACHTER HET STUUR VERMEER IN BUITENLAND? Kwart in nieuwbouw van Alphen is niet kerkelijk Uittocht van Russische schrijvers Reed ruiter roekeloos? REDERS NIET ONDERSTEBOVEN VAN STAKING PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 1 MAART 1974 99 99 KATWIJK Het voorlopig rap port van de commissie ad hoe. die zich bezighoudt met de jeugd problematiek in Katwijk. was voor raadslid Pronk reden eens een bezoek te brengen aan Casa Cara en aan Maribel. "Het is er een keurige, knappe, nette boel", betoogde de raadsnestor, "maar kunnen we niet wat openstellen voor mensen in de gemeente die iets anders willen?" Van Duyn wil de de woorden van de raadsnestor graag onderstrepen. "Hij nam in aanmerking dat het jeugd was", zei de PvdA'er. "want onze oren zijn op zo'n geweld niet meer be rekend. Ik heb het rapport beke ken". zei wethouder Haasnoot, "en er zes conclusies aan verbon den. Het probleem heeft de aan dacht van het college". Een defi nitieve bespreking zal eerst plaats vinden wanneer een definitief rap port van de commissie ad hoe zal zijn gepubliceerd. Mr. J. van der Plas vond het een vreemde zaak dat zijn me deraadslid Van Raalte via 'n be zwaarschrift zijn bezwaren had kenbaar gemaakt tegen de bouw van een manege in de Noorddui nen. "Die procedure ken ik niet", zei de Jurist. "Een raadslid is ook geen belanghebbende zoals de wet dat bedoelt. Ik verwacht dan ook dat GS zich niet ontvankelijk zal verklaren voor het bezwaar schrift. Wel vond hij met de heer Van Raalte dat de gebruikte pro cedure onjuist is. Hij wilde van B. en W. de toezegging dat plannen die met behulp van artikel 19 worden gerealiseerd, eerst ter kennnis van de raad zullen wor- d engebracht. Raadslid Vink vond dat CCP'er Van Raalte gelijk had. Hij on dersteunde het verzoek van Van der Plas. Wethouder C. van der Plas toon de begrip voor 't probleem". La ten we deze bouwvergunning even bevriezen", stelde de wethouder voor. „Het vormt 'n onderdeel van het plan landelijk gebied, laten we erover beslissen wanneer dat in de raad aan de orde komt". "Het is voor mij geen vreemde zaak dat mr. Van der Plas het 'n vreemde zaak vond dat ik het een vreemde zaak vind", reageerde de JCP-fractieleider kriptisch op de anval van mr. Van der Plas „Toen ik de advertentie in de xant zag. was het nog niet in de ommissie voor openbare wer- ;en geweest. Als ik niet had ge- eageerd, en het was niet in open bare werken gekomen, dan was er :een enkel bezwaar meer moge- ijk geweest". Raadslid Van kaalte had met een bezwaar schrift op de advertentie gerea- jeerd. Van het bezwaarschrift had lij een kopie aan de raad ge stuurd, waardoor behandeling bij ie ingekomen stukken mogelijk werd. Raadslid Van Raalte wilde jerst het hele plan ter visie heb ben. In een informele raadsver gadering zal informatie worden verstrekt over het plan lande lijk gebied. De discussie over dit onderwerp zal dan in een open bare raadsvergadering volgen. KATWIJK De politie had reden om de bestuurder van een auto in het avonduur van 6 december jl. op de Meeuwenlaan te Katwijk aan te houden. De argwaan was opgewekt, doordat aarzelend en slordig werd ge reden. De bestuurder gedroeg zich zodanig, dat op vermoeden van drankgebruik hij werd meegenomen aaar 't bureau. Een bloedproef! werd geweigerd. 1 De bestuurder, een 50-jarige make laar uit Katwijk had zich nu voor de Haagse rechtbank te verantwoor den. De verbalisant gaf te kennen, dat de dranklucht en het lopen van ver dachte voldoende aanwijzingen wa- Volgens verdachte had hij twee glazen bier en een borrel gedronken en de Officier vond het dan ook een gewoon geval van niet in staat zijn de auto naar behoren te besturen, waarvoor hij de gebruikelijke straf eiste van twee weken gevangenisstraf en negen maanden ontzegging rij bevoegdheid. Daar voerde de raadsman, Mr. J. P. v.d. Plas bezwaren tegen aan, want hij meende dat er genoeg twij fels in deze zaak zijn, om tot vrij spraak te concluderen. De weg is moeilijk te berijden vooral wat het kruispunt betreft en verdachte die "n hard werker is, kan vermoeid zijn geweest. In elk geval vroeg pleiter niet het rijbewijs af te nemen, dat verdachte voor zijn bedrijf hard nodig heeft en te volstaan met voorwaardelijke 6traffen. Vonnis op 14 maart. LONDEN (AP) Volgens het En gelse dagblad de Daily Express is de kostbare Vermeer, die vorige week zaterdag uit een Londens museum werd gestolen, waarschijnlijk naar het buitenland gesmokkeld. De krant schreef dat er een ano niem telefoontje bij haar is binnen gekomen van een man die zich voor stelde als de chauffeur van de vluchtwagen, waarmee de drie kunstrovers zich na hun bliksemover- val uit de voeten maakten. De man vertelde dat een van de daders enkele uren later met het gestolen doek een vliegtuig heeft gepakt op de Londen- se luchthaven Heathrow. Hij vertel de echter niet waarheen. Scotland Yard verklaarde het be richt in onderzoek te hebben, maar weigerde commentaar. Het doek is ge taxeerd op 14 miljoen gulden. ALPHEN AAN DEN RIJN Er wo nen in oud-Alphen nog anderhalf keer zoveel mensen als in de nieuw bouwwijk Ridderveld, zo blijkt uit een op 1 januari gemaakt volksover zicht in Alphen. De verdeling was op dat tijdstip als volgt: Ridderveld 14.886 zielen; oud- Alphen 22.392 Qage zijde 9.328 en hoge zijde 13.064)Zwammerdam 2.097; Aarlanderveen 1.401. In totaal 40.776 Alphenaren. Vergeleken met 1 januari '61 is de onkerkelijkheid in deze gemeente meer dan verdubbeld: van 6,2% naar 13,8%. De verdeling naar kerkgenootschap per 1 januari '74 was: rooms-katho- liek 27,1; nederlands hervormd 36,7; gereformeerd 14,0; evangelisch-lu- thers 0.4; doopsgezind 0,1; remon strant 0,5; christelijk gereformeerd 1,6; vergadering van gelovigen 0,8; overige kerkgenootschappen 4,0; geen 13,8. Dezelfde verdeling voor alleen Rid derveld: rooms-katholiek 29,0; neder lands hervormd 28,4; gereformeerd 12,9; evangelisch luthers 0,6; doops gezind 0,1; remonstrant 0,3; christe lijk gereformeerd 1,0; vergadering van gelovigen 0,4; overige kerkge nootschappen 3,3; geen 24.0. ARP vermaant minister Trip DEN HAAG Het tweede kamerlid Vermaat van de ARP, heeft minister Trip (Wetenschaps beleid) vermanend toegesproken. Op een persconferentie van de PPR 's ministers partij had Trip woensdagmorgen zich ondubbelzin nig uitgesproken tegen de bouw op korte termijn van een tweede kern centrale in Zeeland. Dezelfde dag in de Tweede Kamer sprekend, liet hij dit onderwerp onbesproken. "Mag de Kamer dat niet weten", vroeg Ver- maat, "behoort het niet tot de com petentie van de minister of heeft 't kabinet zich er nog niet over uitge sproken?" Namens de ARP-fractie, hield Vermaat minister Trip voor, dat hij 's morgens beter zijn mond bad kunnen houden. VALKENBURG Zeven vliegtuigen staan werkeloos op een betonnen veld in Valkenburg. De propellers zijn ingepakt in ondoorzichtig plastic. Van sommige zijn vleugels "ingeklapt", en dat geeft ze een wat hulpeloos aanzien. Kaal is het er, ver laten maar ondanks alles indrukwekkend. Want dat blijven ze toch: de "kisten" van Squadron Vijf. Reden van de verlaten heid: het Squadron Vijf, de kleinste eenheid op Marine Vlieg kamp Valkenburg, is vanmorgen opgeheven. Met een laatste plechtigheid werd afscheid genomen van commandant Van Strien en zijn zeventig mannen. Vliegers, technici en iedereen die behoorde tot dat squadron, inclusief de vliegtuigen. Schoongepoetst. Ingepakt en wach tend op een volgende bestemming. "Waarschijnlijk worden ze ver kocht", zegt Van Strien, "en die andere drie blijven op Valkenburg, ze worden ingelijfd bij een ander, groter squadron". Maar waarom nu werd uw eenheid opgeheven? 'Tja, dat is eigenlijk in één woord te zeggen: bezuiniging. Wij vormen een bijzonder kleine eenheid en in deze tijd van bezuinigingen kun nen we daar ook als MLD niet meer onderuit. En dan ga je er als klein squadron natuurlijk het eerste uit. Wat betreft de enorme saamhorig heid in ons squadron, is het jam mer dat we worden opgeheven. In het vervolg zal de opleiding van of ficieren-waarnemers geschieden door de koninklijke luchtmacht. Dat betekent weer een stuk samenwer king tussen de MLD en de lucht macht, en ik geloof dat zoiets toch zeer goed is. Zelfs al betekent het voor ons het einde". Wat gebeurt er met de zeventig mensen die voor u hebben gewerkt? Van Strien: "Die worden alle maal ondergebracht in andere een heden. Een aantal technici blijft hier bij de drie vliegtuigen, die over gaan naar dat andere squadron. In ieder geval is er voor iedereen weer een plaats gevonden ergens anders. Het is dus niet zo dat het squadron is opgeheven en dat er zeventig man op straat staan". En uzelf? "Ja, er vervalt, bij het opheffen van een eenheid, een commando-post. Maar ook dat heeft geen problemen opgeleverd, want ik krijg straks het commando over de sociaal medische dienst, voorheen in Leiden en nu in Driehuizen Westerveld. Dat lijkt misschien een enorm grote over gang, van vliegen naar medische begeleiding. Dat is eigenlijk zó gegaan: ik ben meer de man van persoonlijk con tact en dergelijke dan van techniek. Je hebt commandanten die niets lie ver doen dan er voor te zorgen dat alle kisten er dagelijks glanzend en gepoetst bijstaan. Anderen houden ervan zelf te vliegen, of routes uit te stippelen. En ik hou ervan met m'n personeel om te gaan. Dat is altijd al zo geweest en straks is het niet meer een hobby, maar een vak". Iedereen is dus ondergebracht, en Wat is Squadron Vijf werd het opgeheven? Commandant Van Strien zegt het: "Wij zijn, of waren, een eenheid bin nen de Marine Luchtvaart Dienst. Bij ons werden bijvoorbeeld in de loop der jaren vierhonderd "officie ren-waarnemers" opgeleid. Daar ge bruikten we de oude Beechcrafts, voor en nog talloze andere type kis ten. Onze bijnaam luidde daarom: het "Avifauna van de MLD", juist omdat we zo'n vreemde verzame ling vogels onder onze hoede kre gen. Het squadron werd in mei 1951 opgericht, zo'n 23 jaar geleden dus. De Beechcrafts die we sinds die tijd hebben gehad, bij elkaar vijf, hebben met z'n allen zo'n 42.400 vlieguren gemaakt. Omgerekend in afstand is dat pakweg 235 keer rond de aarde. Het squadron was inderdaad een soort avifauna. Zo werden bepaalde vliegtuigen gebruikt als "doel" bij schietoefeningen op zee, vanaf sche pen dus. Het werkelijke doel werd dan door het vliegtuig gesleept, op 'n redelijk grote afstand. Maar het ge beurde wel dat de kogels vóór het vliegtuig tot ontploffing kwamen. Nu staan er nog vier Beechcrafts op het vliegveld van squadron vijf. MOSKOU Na de uitwijzing van de dissidente Russische schrijver Solzjenitsin zijn nu opnieuw twee Russische schrijvers naar het bui tenland vertrokken. De bekende cri ticus van de Russische regering Maximow is vanmorgen op het vlieg veld van Moskou uitgeleide gedaan door enkele tientallen vrienden en kennissen bij zijn vertrek (voorlopig voor een Jaar) naar Parijs. Ook Pa wel Litwinov, een kleinzoon van de voormalige Russische minister van Buitenlandse Zaken en actief oppo sitieleiders, heeft een uitreisvergun ning gekregen. Litwinow zal naar Israël vertreken. ALPHEN AAN DEN RIJN Over de diep in de Alphense pol der Kerk en Zanen gelegen boer derij „Dwarsveld" aan het Riet- veldsepad 5 is gisteravond in de raad menig woordje gevallen. Het KVP-raadslid Kortmann ver klaarde zich niet bereid ruim f 1 miljoen te besteden om deze „fraaie gelegen hoeve" met bij behorende gronden in gemeente lijke handen te krijgen. Dat laat ste zou nodig zijn als Alphen ook daar nieuwbouw gaat plegen. Kortmann betwijfelde of het zo ver komt. Dat was voor hem re den om tegen te stemmen. „We gaan nu een beslissing ne. men over een zaak waar we niet meer unaniem over denken", constateerde hij. Kortmann haal de met instemming de woorden van burgemeester Gallas aan, die in een publikatie naar aanleiding van de olie-crisis heeft geschre ven dat men aan heroriëntering toe is. Het elk Jaar toenemen van het aantal forensen in Alphen noemde hij een onhoudbare zaak. En waar het exploitatie tekort van Ridderveld is gelegen in de slechte bodemgesteldheid, daar krijgen we in Kerk en Zanen ook mee te maken, aldus Kortmann, en in nog groter mate. Hij bracht naar voren dat de gemeente aanvankelijk f 4 per vierkante meter te duur vond voor een grondaankoop van Dob- be voor een tweede voetbalveld in Zwammerdam, terwijl die grond meteen kon worden benut. Dit poldergebied rond de boerde rij kost f 4,10 per vierkante me ter, terwijl we nog helemaal niet weten of we die grond ooit nodig hebben, zei hij. Mevrouw Hard- ijzer (D '66 sloot zich daarbij Ook wethouder Duin (stadsont wikkeling) zei er iets over: het is steeds de gemeente-politiek ge weest om de boerderij in Kerk en Zanen die zich aandienden op te kopen, teneinde als Kerk en Zanen als nieuwbouwwijk aan de orde komt niet naar de pij pen van grondspeculatie- maat schappijen hoeven te dansen. En Goedhart (wethouder financiën): „Ik ben ervan overtuigd dat aïs wij niet kopen, anderen dit wel doen". KVP-fractievoorzitter Winning- hoff maakte duidelijk dat Kort mann alleen staat met dit stand punt binnen de katholieke (vier- mans, inclusief een wethouder) partij. De „opstandige" bleef daar evenwel bij, omdat Kerk en Za nen als nieuwbouwproject nu in alle partijen aan de orde is en omdat een andere raad na de verkiezingen vermoedelijk keent met wat andere gedachten over dit poldergebied. V '_Y\ „:3- -VCvKr toch laat het verdwijnen van Squa dron 5 een gat achter, een leegte. "Ja, zeker, het is een stukje ro mantiek dat verdwijnt. En dat blijft altijd Jammer, hoe goed iedereen ook terecht zal komen. beetje weemoedig DEN HAAG „Paardrijden is een statussymbool aan 't worden. En de maneges schieten als paddestoelen de grond uit. Maar het is al weer net als met de autorijscholen: iedereen mag zich instructeur noemen en de beunhazerij is dus niet van de lucht. En net als er in de watersport nog steeds geen diploma's vereist zijn, zo mag ook iedereen op een paard rij den. Regels kennen is er niet t>Ü" Deze klacht laat de Haagse officier va justitie mr. J. Beer horen ter zitting van de Haagse rechtbank tij dens de behandeling van de straf zaak tegen de Alphense expediteur Krijn van D. (25), die terechtstaat omdat hij grove schuld zou hebben aan een botsing tussen een door hem bereden paard en een wandelaar op het strand te Noordwijk. Het slachtoffer is mr. J. A. Polak (65), raadsheer in het Haagse ge rechtshof, die verklaart dat hij op zondagmiddag 29 april vorige Jaar pardoes omvergelopen is door het paard van Krijn van D., die samen met nog vier ruiters in gestrekte draf over het strand stormde. Ondanks het feit dat het vrijwel lege strand nabij Huis ter Duin ten minste twintig meter breed was, pas seerden de ruiters rakelings ter weerszijden langs het groepje wan delaars waarvan de heer Polak deel uitmaakte. Vlak voor de botsing had den de ruiters hun paarden zelfs aan gezet tot galop. De heer Polak werd zwaar gewond. Hij brak drie ribben, waarvan één in zijn linker long drong. Gedurende een maand moest hij in een zieken huis worden verpleegd. Twee experts op het gebied van de paardensport hebben aan de Haag;e rechtbank verklaard dat het in draf op twee meter afstand passeren van een voetganger als zeer onvoorzich tig moet worden beschouwd. Indien de voetganger daarbij ook nog wordt omsingeld dat wil zeggen dat hij aan weerszijden door meer ruiters ge lijktijdig wordt gepasseerd dan moet deze manoeuvre zelfs worden bestempeld als „bijzonder onvoorzich tig" zo getuigt de Wassenaars mane gehouder M. Pruikemaker. Officier van Justitie mr. Beer eist dat de verdachte Van D. terzake van grove schuld aan de botsing zal wor den veroordeeld tot vijfhonderd gul den boete. Advocaat mr.L. P. Galema bestrijdt dat hier sprake kan zijn van grove schuld, Juist omdat aan de verdachte nooit enige ruiterregels zijn bijgebracht. Voor de ruitersport gelden nu een maal geen algemeen bekende „ver keersregels," een feit waarvan men de verdachte geen verwijt mag ma ken. Overigens meent pleiter dat er IJMUIDEN/KATWIJK AAN ZEE De visserij reders moe ten vandaag het verlossende woord spreken. Krijgen de IJmui- dense vislossers vanavond geen bevredigend antwoord op hun looneisen, dan wordt de staking voortgezet. Hun eisen over het „kistengeld" hebben ze aan de bonden kenbaar gemaakt en deze hebben ze weer doorgespeeld naar de reders. Het gaat om een niet geringe verhoging van het losloon, namelijk van dik vijftig procent per bak van 50 kg, wanneer het treilers betreft, die meer dan 500 plastic bakken in de ruimen hebben. Bij de staking zijn ongeveer 104 vislossers betrokken. Er zijn ook rede rijen, die lossen met eigen personeel. Door collegiale hulp was het mogelijk de KW 39 "Wilhelmina Johanna" van de N.V. Visserij Mij "Kennemerland" in Katwijk aan Zee toch te lossen toen de IJmuidense vislossers weigerden aan boord te gaan om de kisten rondvis vanuit de treiler in de afslaghal te plaat sen. Andere schepen, die moeilijkheden vreesden, zijn uitge weken naar de Duitse visserij haven Cuxhaven. Het gaat in IJ muiden om een wil- wet en daardoor tot 1 april niets kun de staking. Dat wil zQveel zeggen, dat nen ondernemen. Dat er thans schepen uitwijken, naar Cuxhaven noemde hij voor de- tijd van het jaar geen bijzonder- niet door de bonden is gedecre teerd. De vakbonden staan er ook niet helemaal achter, hoewel ze wel van mening zijn, dat de salariëring te heid. gering is voor het zware werk in de Over het algemeen is men in vaak nachtelijke uren. De vislossers IJmuiden van mening, dat de vislos- hebben momenteel een garantieloon van f 135Dat ontvangen ze altijd. Ook al wordt er een hele week geen schip gelost. Daarboven ontvangen ze nu f 0,83 voor een bak van 40 kg rondvis en f 1,69 per „kist" van 50 kg platvis, die door kotters en trei lers aan de afslag worden gebracht. Met dat laatste bedrag zijn ze te vreden. Ze eisen thans echter, dat het losgeld voor de bakken rondvis door dat enorme garantieloon, meer krijgen voor wat ze niet, dan wat ze wel doen. Een losploeg voor een hektreiler bestaat uit zeventien man en voor een zijtreiler uit zes tien. Het komt meermalen voor, dat ze twaalf uur achtereen werken. Er bestaat onder het gilde van de IJmuidense vislossers nu nog 104 man en een paar jaar geleden rond de 320 —al geruime tijd ontevreden- de treilers in overeenstemming wordt ^over de gebracht met dat van de platvis vr°"*- K"~ de kotters. Waarbij uiteraard reke ning gehouden zal moeten worden het verschil in gewicht. werk. Naar hun zin duren de on derhandelingen veel te lang. Schepen met grote koolvisvang sten zetten koers naar Cuxhaven en anderen zullen het misschien in Scheveningen proberen De Duitse visverwerkende industrie is erg ingenomen met het feit, dat zo- zullen worden gehonoreerd. Reder veel Nederlandse schepen naar Cux- M. Noordenbos van de „Kennemer- haven uitwijken. land" verklaarde, dat er momenteel met de bonden wordt onderhandeld over nieuwe loonvoorwaarden, doch hij stelde daarbij, dat de reders daar bij gebonden zijn aan de Machtings- Vanmorgen beluisterden we in IJmuiden stemmen, dat de vislossers wel weer aan het werk zullen gaan als er een redelijke verhoging aan vast ziL

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4