heer leaders: "geen go-go-danseressen rr Jj BS uitgebekerd Vanaf de tribune zie je veel dingen beter dan een scheidsrechter SLECHT BEGIN HANS VULTINK >S Leiden Jieeft eigen vaste groep Wr>W wil snel maatregelen tegen Vissers intermeubel Vrijdag i maart 1974 Zoals u vermoedelijk gelezen febt, werd scheidsrechter Arie [in Gemert in de rust van FC isterdam-Feyenoord vervangen zijn Amsterdamse collega lerrevoets, die op de tribune zat. fan Gemert voelde zich onwel, kt overigens aan zijn fluiten niet i merken was geweest. Ik bedoel: Ij floot niet anders dan anders, lis met tamelijk zachte hand. kt interessante was, dat je na de pst meteen kon merken dat er In andere scheidsrechter in het Md stond, want terwijl de wed- Irijd in het geheel niet van ka- (ikter veranderde, bleek de arbi- |age wel veranderd. Berrevoets bot gauwer en voor mijn gevoel leer „to the point". Ik heb hem later even opgebeld k hem dat gezegd. Hij weet het aan fet feit dat hij mu eenmaal "drifti- lr" was dan Arie van Gemert, die (ch wat minder gauw druk maakte kn hij. So far. so good, zou Sir Alf lamsey zeggen. Maar Berrevoets begde daar nog iets heel interes- Ints aan toe. Hij zei: "Bovendien kd ik in de eerste helft vanaf de fibune gezien, dat de Ramljak nog- l wat overtredingen nodig had om jlco Jansen af te stoppen, dus daar n ik extra op gaan letten". had gezeten. Dat zou mijn theorie bevestigen (die ik al eens eerder heb opgeschreven), dat er heel wat dingen op het veld gebeu ren die Je vanaf de tribune beter ziet dan de scheidsrechter, ook al be vindt die zich "ter plekke". Hoe valt dat te verklaren? Je zit er toch verder van af? Maar dat is Juist een van de redenen: doordat Je er zo ver van af zit, kan Je meer van het strijdtoneel in een oogopslag overzien, waardoor Je ook dingen ziet die zich buiten de directe in vloedssfeer van de bal afspelen. Ik geloof ook dat het belangrijk is dat Je hoger zit, dus overzicht hebt, ter wijl de scheidsrechter vaak door de bomen het bos niet meer ziet, of an ders gezegd: door de spelers de over treding niet kan 1 ►oor lico Scheepmaker Inderdaad leek Berrevoets de >egoslavische voorstopper beter 3oor te hebben" dan Van Gemert nu kan het zijn dat dit ook het :val zou zijn geweest als hij van de [trap af aan de leiding in handen ad gehad, maar het zou me toch iet verbazen als het kwam doordat j de eerste helft op de tribune Weer een ander punt is, dat de ge raffineerde spelers (de routiniers in het vak) er bij hun gesjor en on merkbaar geduw wel degelijk reke ning mee houden waar de scheids rechter zich bevindt. In de Cruijff- film kon Je dat goed zien: alle ogen waren op de bal gericht, Cruijff pro beerde zich vrij te lopen, zijn tegen stander hoefde dan maar even zijn arm uit te steken om Jopie bij het middel te omhelzen, om onzicht baar voor de scheidsrechter 'n snel le doorbraak onmogelijk te maken. Wat dat betreft zijn deze overtre ders net goochelaars of zakkenrol lers: Zij zorgen ervoor dat de aan dacht even van henzelf wordt afge leid, of wachten tot het moment dat de aandacht even elders is, en dan volvoeren zij hun truc. Als scheids rechter ben Je daar vrijwel machte loos tegen: daarom zouden de grensrechters een grotere rol moeten gaan spelen in de arbitrage. Want 't is toch de scheidsrechter voor wie de overtreder zijn overtreding mas keert, niet de grensrechter. Zit Je op de tribune, dan ben Je minder afgeleid dan de scheidsrech ter en zelfs dan de grensrechter met zijn beperkte taak, waardoor aller lei dingen Je eerder opvallen dan het arbitrale trio. Van groot belang daar bij is ook het feit dat Je stil zit. Op Je gemak, op een kussentje van 30 cent. Het is natuurlijk mooi als een scheidsrechter zoveel energie en ausdauer heeft dat hij „overal bij is," en net zo hard als de spelers over het veld sprint, maar als hij al te veel heen en weer holt (waarbij hij ook nog moet zorgen uit de baan van de bal te blijven en niet tegen spe lers op te botsen), maakt hij het zichzelf onmogelijk om alle overtre dingen op te merken. Hoe harder je holt, hoe minder Je ziet. Als ik ooit zou promoveren, dan zou ik de ze stelling in mijn proefschrift opne men: „De voetbalscheidsrechter kan, stilstaand, een duel op 30 meter af stand beter beoordelen, dan hardlo pend op een afstand van 10 meter". Jan-Gerrit Jongensboeken over voetbal gaan meestal over een blonde knaap, die op school heel aardig kan mee komen, tersluiks naar een meisje oogt dat twee banken voor hem zit en in het schoolelftal aanvoerder is. Bij de schoolwedstrijden scoort hij aan de lopende band, waardoor de vader van een schoolvriendje, die trainer is van de befaamde plaatse lijke club, hem in de gaten krijgt. „Wil jij niet bij Hercules komen spe len, Jong?", vraagt hij aan Jan- Gerrit. Jan-Gerrit komt thuis met het grote nieuws, dat niemand minder dan meneer Barendse hem ge vraagd heeft voor Hercules te komen spelen. ,Als je rapportcijfers er maar niet op achteruit gaan," zegt zijn vader met een knipoogje naar zijn moeder. „Trouwens aan mij moet je het niet vragen, maar aan je moe der, want die zal Je voetbalplunje wel moeten schoonschrobben" Enfin, moeder vindt het goed, Ger- rit-Jan vliegt beide ouders om de Kampioenschap 71/2 Arie van Gemert hals en voor we het weten zit hij in junioren-1. Ook daarin scoort hij naar hartelust, en Wiebe Bolster, de befaamde midvoor van het Neder landse eltfal, heeft al eens in het voorbijgaan tegen hem gezegd: „Als Jij zo doorgaat mannetje, zal ik nog om mijn plaats in het elftal moeten knokken". Op een dag speelt Hercules de be langrijkste beslissingswedstrijd om het landskampioenschap tegen Karei I. Jan-Gerrit gaat in de bus met zijn vrienden naar Tilburg, waar de big match zal worden gespeeld. Bij het stadion aangekomen zien zij een oploopje bij de- spelersingang. Wat blijkt het geval? De bus, waarin de spelers van het eerste zaten, heeft onderweg een ongeluk gehad. Van de zestien spelers moesten er zes (ge lukkig met lichte verwondingen) in het ziekenhuis worden opgenomen. Er ontbreekt dus nog een man om het elftal te completeren. Opeens ziet voorzitter Duizeling Jan-Gerrit staan, en hij vraagt: „Zou JIJ ons uit de nood willen helpen, Jan-Gerrit. Het koffertje met kleren en schoenen van Wiebe Bolster hebben we mee genomen, die zullen Je wel passen". Jan-Gerrit springt een gat in de lucht, maar natuurlijk laat hij dat niet merken en zegt hijAls u denkt dat ik het kan, meneer, en de club LEIDEN BS Leiden heeft een eigen cheerleaders-groep in Be Vijf Meihal. Om eventueel oprijzende pikante gedachten lirect maar de kop in te drukken: Nee, die sporthal is niet •lotseling veranderd in een soort nachtclub en cheerleaders zijn >k geen danseressen zoals je in genoemde gelegenheden kunt igenkomen. poor [au] de Tombe geleid door ritmisch handgeklap zal immers zelfs gemakkelijk uit de mond stormen van mensen, die geen meter buiten de grens spreken. JDaarom alleen al heeft Sandy Heuts de eerste yells zo simpel gehouden. I Cheerleadlng heelt zelfs niets met "Het publiek zal er eerst aan moe- hnsen te maken, al is de lengte van ten wennen als ze eenmaal ge- fe rokjes die bij die bezigheid plegen wend zijn, zullen de meisjes zelf fc worden gedragen natuurlijk wel Hollandse yells kunnen gaan maken, «gestemd op een grote mate van De meeste mensen trouwens, dach- fewegingsvrijheid voor de draag- ten dat cheerleaders een soort go-go- krs. Maar dat is dan louter omdat danseressen zijn. Maar zo is het na- F ..kreten-leidsters", die zich mees- tuurlijk niet. De meisjes moeten de U aan de zijlijn door het sportleven toeschouwers niet vermaken, maar fewegen, met ritmische en zo moge- voorgaan". ïk synchroon lopende acties moeten Amerika i* het een eer om roberen de toeschouwers te inspire- u In, 1S het <*n eer L cheerleader te zijn daar wordt jn tot het gebruik van de stemban- tussen vwl meisjes onderIlng strijd geleverd om in zo'n team te worden gekozen. Hier hebben de meisjes zichzelf aangemeld bij hen kon fcan in aanmoedigingskreten. die natuurlijk nog niet worden gelet op - dun hoorbaar achter bekwaamheid, maar alleen op rit megevoel. De meisjes is wel team moeten blijven staan. Vant het is natuurlijk erg gemak- pijk om een winnende ploeg aan te digen, maar Juist een team dat jjhter staat, heeft dat veel weet de Amerikaanse San- Heuts uit haar lange cheerlea- teld niet alleen naar de mooie kanten te kijken, maar ook naar de keerzij- Er zal veel geoefend moeten wor den. Maar ik ben nu twee weken met bezig geweest en ik moet zeggen _at ze snel leren. Ze weten nu ook ■s-ervartng in de States. De wat de bedoeling van de cheers is, be Bob Heuts, speler van seffen dat ze een psychologisch ef- p Leiden, is belast met de coaching fect. op het team kunnen hebben op de goed gekozen momenen". itzii Ervaren BS-supporters konden dat voorbereidend werk zal BS als uit het verleden al weten. In de vereniging in den lande zich Bona Stars tijd waren meisjes van het vervolg voortdurend vocaal de American Highschool in Den hdersteund weten tijdens wedstrij- Haag al incidenteel cheerleaders in kn. Hoewel de formatie wat dat be- de vijf Meihal. Nu er een heuitlee, tft toch al geen klagen had (Bob vaste Ladse groep is <de meisjes (Uts: „We hebben de beste suppor- hebben moeten beloven dit seizoen i Nederland") is het natuur- in ledCT geval bij alle volgende thuiswedstrijden actief aanwezig te uiterst aantrekkelijke tchte dat het Leidse publiek straks zijn) kunnen de verschillende soor -^"smmig tot nog groter enthou- ten cheers de ruimte in worden ge- i zal worden geprikkeld door stuurd. Want denk niet dat je er met eenvoudige kreet al bent. Wel- Sandy Heuts: "Er zijn in de n Sandy Heuts twee maanden eerste plaats zijiijn-cheers die op het lieden uit North Carolina in Neder- verloop van het duel worden afge- -d was aangekomen, miste ze zo'n stemd. Korte yells als "we want veel Amerikaanse sport wedstrij- tw0» het team bijvoorbeeld twee i niet meer weg te denken groep- punten onmiddellijk. En omdat zij twaalf cheers „juich-ervaring" had, was het de wet_~r niet meer dan logisch dat zij de veld WOrden gezongen. Daarbij moet instrueren, toen binnen exact gelijk worden bewogen. Zijiijn-cheers moeten een eenvoudig achterstaat. En er zijn the Court. Liedes die voor de wedstrijd en in de pauze op het 15 de idee eenmaal geboren ma F1 een cheerleaders-team op te rich- ritme hebben, moeten makkelijk kun- p nen worden overgenomen. In Ame- MMet in eenvoud onthullende kre- rika wordt het vaak op muziek ge- m zal BS zaterdagavond al (tegen daan". transol) worden opgejaagd. Het Of de meisjes nerveus zijn voor de fco team, go team, go team, go" be- première van zaterdag? Sandy Heuts, voordat de foty werd gemaakt waarop zij zou .tonen hoe cheerleaders te werk gaan: ,J)e meisjes zullen loei lachen als ze dit zien. Met deze broek en deze laarzen, kom ik natuurlijk geen meter omhoog". Het viel erg mee. (Foto Jan Holvast) heeft mij nodig..." Enfin, lang verhaal kort te maken: na een aanvankelijke achterstand van 3-1 weet Jan-Gerrit twee goals te scoren en in de verlenging maakt hij het beslissende doelpunt. Wat een sensa tie, wat een vreugde maar over de scheidsrechter hebben we nu nog steeds niet gehoord... Verkneukelen Want toevallig weet ik dat die scheidsrechter ook een invaller was. Hij zat zich op de tribune te ver kneukelen over een mooie wedstrijd, hopend dat hij nog wat zou kunnen opsteken van zijn beroemde collega, de interland-scheidsrechter Arie Ge melijk, maar wat gebeurt? Arie ver stuikt zijn enkel in een molshoop en moet worden weggedragen. Goede raad is duur? De omroeper vraagt, of er een gediplomeerd scheidsrechter onder het publiek is. „Dat zal vast wel", denkt Joop Berrebeen, en hij blijft rustig zitten. Na tien minuten wordt de oproep herhaald. Zou hij dan werkelijk de enige scheidsrechter hier zijn, vraagt hij zich af? Met bonzend hart begeeft hij zich naar de kleedkamers en meldt zich aan. „Ik heb alleen nog maar in de onderafdeling gefloten", biecht hij eerlijk op. Maar Arie Ge melijk kijkt hem eens recht aan, knikt ogedkeurend en zegt tegen de voorzitters van beide verenigingen: „Mijn gevoel zegt me, dat deze Jon gen het in zich heeft. Geeft u hem de kans, hij zal het zeker fedden". Tien minuten later staat Joop Ber rebeen te midden van de spelers, die hij altijd zo bewonderd heeft. „Mijne heren", zegt hij met een twinkeling in zijn ogen, „Ik stel voor dat wie er een sportieve wedstrijd van maken. Als u geen overtredingen maakt, hoef ik niet te fluiten en kan ik ook geen fouten maken". De voetbalbonken grinneken. „Hij spreekt tenminste klare taal", zegt Harry Wijngaard, en Wim van Kippebeen mompelt: „En gevoel voor humor heeft hij ook". Joop Berrebeen floot met een gemak dat bewondering afdwong. Hij gaf drie penalty's en vier gele kaarten zonder dat er gemor onder de spelers opklonk. Sterker nog, de „lastige" Kees Balk zei spontaan„U hebt ge lijk, ref", toen zijn tackle met een strafschop bestraft werd. Toen Joop Berrebeen na zijn laatste fluitsignaal het veld afliep kwam Arie Gemelijk hem al hinkend, en met uitgestoken hand tegemoet. „Well done, boy", zei hij. „Ik had het je niet kunnen ver beteren". En wat ik nu maar zeggen wil is dit: Zolang er geen jongens boeken ge schreven worden waarin scheidsrech ters dezelfde opwindende avonturen beleven als voetballers, zal het scheidsrechtersvak een minderwaar dige bezigheid blijven die alleen pro forma serieus genomen wordt door het voetbalpubliek... UTRECHT Het nationale bil- jartkampioenschap 71/2 in het Mar cus-centrum te Utrecht kreeg giste ren geen al te best begin. Zeker voor titelverdediger Hans Vultink niet, die meteen al met twee nederlagen werd opgescheept waarmee zijn kansen op een zoveelste kampioen schap tot een minimum werden be perkt. Misschien heeft onze crack uit Groenloo dit seizoen wat teveel van zijn formidabele krachten ge vergd waardoor hij mentaal wat is uitgeblust. Hij moest eerst de wapens trek ken tegen Piet Dekker, die nota be ne vorig seizoen uit de ereklas 71/2 degradeerde en daarna rook Bert van Nijnatten zijn kans en versloeg Vultink uit forse achterstand mede omdat de titelverdediger volkomen DEN HAAG Het bestuur van de vereniging van beroepswiel renners heeft, naar aanleiding van de manipulaties van Ton Vissers met de beroepswielrenners Ben Jan- broers, Klaas Balk, Albert van Mid den en Kees Zoontjes op korte ter mijn bij de KNWU (Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie) een gesprek aangevraagd. De vereniging wil drie dingen: maatregelen tegen de heer Vissers, schadeloosstelling van de betrokken renners en maatregelen om in de toekomst dergelijke wan toestanden te voorkomen. DE ZIJL/LGB LEIDEN— Zaterdagavond staat voor hoofdklasser De ZiJl/LGB de waterpolowedstrijd tegen Neptunus Amersfoort op het programma. Nep tunus Amersfoort neemt op de rang lijst de laatste plaats in (De Zijl/ LGB staat zesde), met twee punten uit veertien wedstrijden. De Amers- foorters speelden tot dusver gelijk te gen AZenPC en DJK, terwijl de wedstrijd in Amersfoort tegen De ZiJl/LGB met 1—2 verloren ging. Aanvang van de wedstrijd: 20.15 uur in De Does. In klasse 2A gaat LZ'86 zondag op bezoek bij De IJssel. De Leidena- ren voeren de ranglijst aan met één punt voorsprong op De IJssel maar hebben een wedstrijd meer ge speeld. De uitslag van zondag is dus voorlopig beslissend voor de bezet ting van de eerste plaats. faalde. Hij mocht dan wat last heb ben van een verkoudheid, maar dat was toch geen excuus om in de een voudigste situaties steeds maar te missen. In zijn partij tegen Dekker poedelde hij van de achttien beurten niet minder dan zeven keer. De ca féhouder uit Dodewaard verraste Vultink volkomen door in de eerste vier beurten weg te lopen tot 148 Vultink toen 22). Pas tegen het einde kwam Vultink weer enigszins tot zichzelf met tachtig en in de na- beurt 83, waarmee hij overigens strandde op 262. Van Nijnatten, de nerveuze ca- ramboleur, die lange na niet de kwa liteiten bezit van Vultink leek in het begin kansloos te zijn toen Vultink vrij geconcentreerd begon te sco ren en wegliep tot 111—219 in negen beurten. Daarna stopte zijn produk- tie echter weer even snel en Van Nijnatten wakkerde de onzekerheid gretig aan door niets te laten liggen. Met een serie van 91 in de voorlaat ste beurt streefde hij de kampioen voorbij en bereikte met 27 de drie honderd. Een volkomen uitgebluste Vultink kwam in de nabeurt niet verder dan vijf caramboles (300 240). Van Nijnatten 300 19 64 15.78 Vet Van Deventer Dekker Vulltink 266 19 300 22 58 152 14 78 300 15 91 240 15 62 128 10 42 300 10 71 206 19 79 300 10 72 183 9 68 300 9 147 De stand: 1. Dekker 2. Bessems 3. Van Nijnatten 4. Vet 5. Van Leur 6. Vultink 7. Van Deventer 8. Velthuis 22.22 18 18 17.64 19.51 13.37 15.?* 14.56 10.00 Wielrennen De Italiaanse wielrenner Giancario Polidori heeft gisteren op Sardinië de wegwed strijd Sassari-Gaglari gewonnen. Hij won de sprint van een kopgroep van vijf renners die 47 seconden voor sprong had op het peloton. De uitslag is: 1. Giancario Polidori (Ita) 225 km. in 5 uur. 15 min., 49 sec. 2. Wilmo 5. Renato Laghi (Ita) z.t. ADVERTENTIE V. D. KLUGT [1 Kansloos tegen Raak/Punch: 104-91 VOORBURG BS Leiden is uitgebekerd. Na de overwin ningen op Markt Utrecht en Transol RZ heeft de Leidse ploeg twee nederlagen tegen het Delftse Raak/Punch moeten note ren. Raak, Transol en BS Leiden staan weliswaar in punten gelijk maar het doelsaldo van de eerste twee ploegen is zoveel beter, dat zij in de finales mogen uitkomen. om daar te staan als er niemand een. dat BS "Bezienswaardige meedoet, aij moeten het publiek Schoonheden" betekent. Door Ad van den Kommer Het had voor BS zo mooi kunnen zijn na de zeer onverwaohte zege op Transol, maar van het afrekenen met Raak is niets terecht gekomen. Raak kreeg de overwinning bijna in de schoot geworpen: in het eerste duel verleden week viel Reggie Royals op een zeer vitaal moment uit, terwijl BS Leiden gisteren aan moest treden zonder Reggie Royals en Butch Web ster. De afwezigheid van de Amerikanen betekent op het ogenblik in Neder land dat je als ploeg kansloos bent tegenover teams die wel over deze buitenlanders kan beschikken. Wat zou er bijvoorbeeld van ditzelfde Raak overblijven als Strong en Ro gers weg zouden vallen (gisteren sa men goed voor 39 punten) Dat is niet moeilijk te zeggen want toen deze ploeg in de tweede helft eenmaal met 81-55 voorstond ver dween Strong met 5 P's en werd Ro gers er uit gehaald. In de resterende speeltijd haalde BS Leiden toen nog op tot 104-91. Het Leidse team speel de toen duidelijk beter dan de Delft- se formatie. Er was meer inzet en er werd meer gevochten. Vooral Chris Verhoekx speelde een gave partij in de korte tijd dat hij in het veld stond; goed vrij lopend, de kansen benuttend en gave passes af leverend. In die tweede helft speelde ook Bob Heuts weer eens ouderwets goed: met vier P's achter zijn naam slaagde hij erin toch nog even topscorer van de avond te worden, hoewel zijn eerste hellft zeker van niet zo'n goed gehal te was. BS Leiden startte met de basis Stol Fetrici, Kop, Heuts en van Rooden, maart dat betekende niet veel want er werd veelvuldig gewisseld, waardoor de spelers in staat waren grote hoe veelheden werk te verzetten. Daar door kon de ploeg 't op conditie win nen van Raak. Technisch was Raak natuurlijk veel beter endie ploeg ging er in 't begin ook hard tegenaan om het karwei snel af te maken. In de tiende minuut stond BS al met 26-17 achter. Met nog vijf minuten te gaan was het 41-25, waarna de Delftenaren in de sterkste opstelling nog wa*t gin gen pressen. BS dreigde toen te wor den weggespeeld maar ook Raak ging wisselen en wel zodanig dat de wat zwakkere mensen ook him kans kre gen te laten zien wat ze waard wa ren. Ruststand 57-36. In de tweede helft stond de wedstrijd op een wat hoger niveau, omdat Leiden er on danks de hopeloze achterstand nog feller tegenaan ging en de ploeg ook beter op schot kwam, zodat het duel voor een handjevol publiek toch nog aardig werd. Beide ploegen gingen er zelfs zo fel tegenaan dat Pieter ran Tuyii en Harry Sluimer in de dotfa se lichtelijk werden geblesseerd, wat overigens in beide gevallen bepaald geen opzet was. Wat BS Leiden betreft: de blessu res van de Amerikaanse spelers maakt dat er van een echte confron tatie met de topclubs Transol (as za terdag) en Levi's (volgende week za terdag) geen sprake meer kan zijn. In de sterkste formatie had de Leidse ploeg wellioht nog voor wat spanning in de competitie kunnen zorgen door bijv. Transol zijn derde nederlaag toe te brengen, maar daar zal het nu •liet meer van kunnen bomen. Web ster zal op zijn vroegst pas over drie weken weer kunnen spelen, terwijl over de blessure van Royals helemaal geen zinnig woord valt te vertellen. Basketbal Aan het einde van het basketbalseizoen zal het Neder landse herenteam een wedstrijd spe len tegen een selectie van de in de Nederlandse competitie uitkomende buitenlanders. Dat duel is op zater dag 11 mei het hoofdbestanddeel van een basketbalshow in het sportpaleis Ahoy in Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19