10 CENT OMHOOG rai ONTPLOOIINGSKANSEN VOOR IEDEREEN NOG NIET GELIJK s kleine Bianca verdronken Nieuwe straf voor oilitairen: boete reheim apport ig in e Kamer Geen tijd voor een gesprek met D'66 Uit in de randstad DERDAG 28 FEBRUARI 1974 BINNENLAND PAGINA 7 iuper 98 ct. ter liter Normaal 95.2 ct. per liter ADVERTENTIE Petroleum 5.5 ct. duurder lEN HAAG Het advies van Raad van State over het wets- werp fluoridering van het ïkwater heeft tot ontsteltenis vele politici twee maanden onopgemerkt in de Tweede er ter inzage gelegen, adviezen van de Raad van te zijn altijd geheim. Uitlek deze raadgevingen over sontwerpen in de maak, wor- door de bewindslieden weinig prijs gesteld. Dit was zeker 't al met het advies over de wij- n de waterleidingwet met op fluoridering van 't drink - Het was niet gunstig, van de ambtenaren van het artement van Volksgezond- en Milieuhygiëne moet het het wetsontwerp plus drie porten van de Gezondheids- el, de Wereld Gezondheids Or- isatie en de UNO hebben mee- onden naar de Kamer. zaak kwam gisteren twee anden na binnenkomst pas het licht. De D'66 kamerle- Goudsmit en Beekmans vroe- minister Vorrink schriftelijk, het advies van de Raad van te nu niet echt gepubliceerd worden. "Het heeft al of bij vergissing enige tijd bijlage bij het wetsontwerp de bibliotheek van de Tweede ter inzage gelegen. Een ital kamerleden heeft daardoor mis kumien nemen van dit ad- "Maar", constateerden de 6-ers "gistermiddag na vier lag het er niet meer". )e hearing die afgelopen maan- fluoridering werd gehou- l, is dus blijkbaar voor weinig nerleden aanleiding geweest, eens in de departementale kken in de bibliotheek te dui- DEN HAAG De benzine zal met ingang van morgen 10.3 cent per liter duurder warden. Dat betekent dat aan de pomp voor een liter superbenzine 98 cent betaald moet worden en de normale benzine 95.2 cent. Minister Lubbers (Economische Zaken) heeft de oliemaatschappijen daar voor gisteravond toestemming gegeven na een langdurig overleg tussen de regering en de olieconcerns. Ook de andere olieprodukten zul len in prijs stijgen. Petroleum wOrdt 5.5 cent per liter duurder, gasolie- huisbrandolie 5 cent per liter, duto- gasolie 4.7 cent per liter en stookolie f 81.30 per ton. De prijs van de superbenzine komt als gevolg van de verhoging bedui dend boven de prijs in België te lig gen. Daar kost het namelijk 82.5 cent per liter. In Duitsland blijft 't met 99.6 cent nog altijd duurder, evenals in Frankrijk waar voor een liter 101 cent wordt betaald. Minister Lubbers verklaarde dat bij de eerstvolgende besprekingen met de oliemaatschappijen over eventuele verdere doorberekening van de kostenstijging van de ruwe olie ook de gunstige winstontwikke ling van deze bedrijfstak in 1973 aan de orde zal komen. Het gaat bij deze prijsverhogin- Kamervragen over interview met gezochte DEN HAAG Het DS'70 kamerlid mr. K. A. Keuning heeft de minister van Justitie gevraagd of de omroep vereniging VARA het interview met de gezochte misdadiger Loekie van S., uitgezonden tijdens de actualitei tenrubriek Achter het Nieuws, aan de politie heeft gemeld. Hij vraagt de bewindsman verder of er termen 0de doorberekening van de aanwezig zijn om te onderzoeken of hogere prijzen die de producerende Ahcter het Nieuws-redacteuren zich landen per 1 januari berekenen. Bij schuldig hebben gemaakt aan een het overleg is uitgegaan kostenstijging van f 108.38 per ton voor elk produkt. Minister Lubbers zegt in zijn brief aan de Tweede Ka mer, waarin hij de oliesituatie na der toelicht, dat de overeengekomen prijs voor benzine nagenoeg kos tendekkend Is. Deze prijs zal in de nabije toekomst niet verder ver hoogd worden, tenzij zich verdere kostenstijgingen voor de ruwe olie voordoen. De verhoging van de benzineprijs is als volgt opgebouwd: Totaal 10.3 cent, waarvan 1.42 cent b.t.w. 0.6 cent doorberekening van fiscale las tenverzwaring, 0.29 cent luchtver- ontreinigihgsheffing, 0.5 cent han delsmarge, 7.49 cent kostenstijging ruwe olie. Reparatie Tegelijk met de verhoging van de benzineprijs worden ook de tarieven van onderhoud en reparatie van be drijfswagens 7% procent duurder. Deze verhoging geldt niet voor per sonenauto's. Het ministerie van Economische Zaken heeft voor de prijsverhoging goedkeuring ver leend. misdryf. In het Overijsselse Gorssel is gistermiddag het huwelijk voltrokken tussen de heer Schuilenberg en mej. Van Uiten. Op zich geen schokkend feitHet bijzondere was echter dat het bruids paar beiden enthousiaste beoefenaars van de para-sport zich per parachute naar het stad huis begaf. Op de foto het bruidspaar bij het verlaten van het vliegtuig. Minister van Kemenade (Onderwijs): DEN HAAG Minister van Ke menade (Onderwijs) heeft gisteren in de Tweede Kamer tijdens de be- het huidige onderwijssysteem grotlngsbehandeling fel bestreden maatschappelijke verschillen eerder geweest sinds Thorbecke". De be- gestimuleerd door financiële aspec- windsman was van mening dat door ten en woonomstandigheden. "In en door het onderwijs zouden de i onderwijs niet nodig gisteren: "D'6 Wiegel (WD): DEN HAAG Fractieleider H. Wiegel van de VVD heeft voor de statenverkiezingen van 27 ma^rt geen tijd voor een discussie over het liberalisme met zijn coljega dr. J. C. Terlouw van D'66. Terlouw had Wiegel per brief daartoe uitgenodigd. Hij meent, dat de VVD weinig meer gemeen heeft met het echte liberalisme. Zelf meent Terlouw dat zijn partij enige ver wantschap vertoont met de liberale partij in Engeland. Hij verklaarde In de Kamer waren wel enige ver schillen over het minimum en het maximum van de geldboete. Mevrouw de straffen als streng Goudsmilt (D'66) diende een amende ment in dat voorstelt om dit mini- verlagen van 2,50 gulden tot 3N HAAG Militairen zullen enkort ook gestraf t kunnen wor- met geldboetes. Bij de krijgs- t zullen st, verlaging in rang, plaatsint en tuchtklasse en een krijgstuch- dat hij zich bezig hield met indoctri natie via het onderwijsbeleid. Wel zei hij dat een maatschappe lijk perspectief een vorm van poli tieke keuze is, "maar dat is het al ADVERTENTIE Internationale watersporttentoonstelling meer greep moeten krijgen op de situatie waarin zij verkeren. Zij moeten meer mondig en weerbaar worden gemaakt. Dit is het tegendeel indoctrinatie, "aldus de be niet gewenst. Het is onjuist Wij willen niet i zich af te zetten tegen een structuur glijden. Wij zoeken doorbrekende elementen' Veerman zei dat er op het gebied an de scholenbouw een ernstig knel punt is ontstaan. Het aantal leerlin- vergroot dan verkleind worden. Gaat namelijk niet alleen om aan leg en milieu, maar ook om ontwik keling, begaafdheid en schoolkeuze". Hij constateerde dat er duidelijk windsman. Uitgangspunt is het al- gen dat het voortgezet onderwijs ongelijke ontplooiingskansen bestaan voor jonge mensen, die nog niet op gevangen kunnen worden via de leden, die toen stelde: "Van de over- Mammoetwet. De relatieve achter- heid mag worden verwacht dat zij stand van de arbeiderskinderen wordt de conpeptie geeft van de grote lij nen waarlangs het onderwijs moet worden geleid". Walkie-talkie: alleen met Middenscholen thans volgt, is 1200.000 tegen 400.000 in 1946. Dit jaar worden er nog 50.00 meer verwacht. De staatsse cretaris ziet als voorlooige mogelijk heden: het werken met semi-perma- nente bouw, noodlokalen en het be nutten van de leegstand van de la gere scholen. Hij beloofde de Kamer dat er dit zittingsjaar nog een nota scholenbouw zal verschij- De de voorlopig arrest worden af ge- 50 cent. Beide bewindslieden wezen dit voorstel echter van de hand.. Tweede Kamer gaat in grote Ook voelden de ministers niets i met dit voorstel van minister voor het amendement - De Vries Agt (Justitie) en staatssecre- (PvdA) die het maxmum van een Stemea-dink (Defensie) akkoord, maandelijkse boete wilde vastleggen Ie bewindslieden verwachtten dat op tien procent van de militaire be- vergunning 1 - 10 MAART :ffecüiviteit van de geldboete in zoldiging. In Het wetsvoorstel is dit militair strafrecht zo groot zal 100 gulden per maand en De Vries dat vrijheidsstraffen nog slechts meende dat dit bedrag voor sommige uitzondering behoeven te worden militairen een kwart van het netto- degd. inkomen is. Toegang f 5.- Kinderen tot 14 jaar f 2.- TreinToegang-biljetten bij NS-stations Amsterdam Op de vele bezwaren die vanuit de PvdA toe dat Tweede Kamer ten opzichte van het experiment "middenscholen" be stonden, zei hij dat de enige beslis sing die tot nu toe was gevallen de start tot het experiment betrof. Daarna pas volgt de afweging van de voor- en nadelen van de opvang DEN HAAG Het bezit van zoge- van 12 tot 16-Jarigen. Wat de midden naamde walkie-talkies is binnenkort scholen precies moeten gaan inhou- alleen maar toegestaan met een ver- den ls n°S niet aangegeven. De be- gunning. De meerderheid van de windsman voelt er weinig voor om op Tweede Kamer staat achter een der- de suggestie ban het KVP-kamerlid gelijk wetsvoorstel dat gisteravond Hermes in te gaan en er ook de zes- werd besproken. Binnen afzienbare de klassen van de basisscholen bij te tijd zullen er ook regels komen voor betrekken. de handel in deze apparaten. Ook staatssecretaris Veerman ver- In de Tweede Kamer pleitten de weerde zich tegen het argument van KVP, ARP en PvdA voor een col- de Kamer dat er op onderwijsgebied lectieve zendmachtiging voor de nu eens rust moet komen. "We Vereniging van radio-amateurs Ne- moeten inderdaad alle mogelijkhe- derlandse Citizen Band Hobby Club. den uitwerken die de Mammoetwet dit Jaar een aan- lokalen voor gymnastiek zullen worden gebouwd. De begrotingsbehandeling werd van daag in de namiddag voortgezet. nature bij de linkse en progres sieve partijen. Niemand bij D'66 heeft behoefte aan een middenpar tij". Terlouw wees erop, dat D'66 met de PvdA de enige partij is die het kabinet-Den Uyl parlementaire steun geeft. De andere drie rege ringspartijen PPR, KVP en ARP hebben meer een los-vaste verbinte- In de verkiezingscampagne wil D'66 er de nadruk op leggen, dat zij een eigen plaats heeft in het poli tieke krachtveld. De partij stelt de mocratisering en milieubeheer cen traal. "Aan het liberalisme dat wij voorstaan voegen wij maatschappij kritiek toe. Het gaat ons vooral om de kwaliteit van het bestaan", al dus Terlouw. Raadselachtige verdwijning in Venlo zaterdagmiddag in Venlo enkele stonden voor de etalage van ike straten, met veel verkeer, supermarkt. Plotseling ten oversteken. Ik houd het weg. We hebben eerst nog dat mijn dochtertje is meege- n door een vrouw die zelf geen leren kan krijgen, maar toch Bianca lo pen zoeken. Na de politie daarna heeft gedaan uur zijn we Wat die schitterend", i politie Nijhuis, hoofd van de surveillancedienst, ons gisteren: „Menselijkerwijs hebben we alles gedaan wat we konden. We beginnen nu toch echt wel te den ken aan een verdrinkingsgeval. Het is heel goed mogelijk dat Bianca in de Maas is gelopen. Kijk, vanaf het begin hebben we in geen geval de indruk gehad dat het meisje het slachtoffer is geworden van een zedenmisdrijf. Daarvoor is ze te Jong. Voor ontvoering hebben we ook geen enkele reden. Ve- Inspecteur Nijhuis: „Onmiddellijk der wil spelen", zegt Bernd Op het Venlose bureau thuis in het Duitse Essen- De vertelde inspecteur H. twee weken na 3-jarige Bianca Inds 9 februari zoek. Na die za- iagmiddag heeft niemand meer haar gezien of gehoord, nd Fritz (25): „Je blijft hopen Bianca levend terugkomt, maar onzekerheid, daar ga je aan ka- Dat duurt nu al bijna drie we- Mijn vrouw krijgt van de dok- kalmerende pillen. Onze zoon Ire, Bianca's tweelingbroertje, ben we verteld dat zijn zusje in ziekenhuis ligt", ert en zijn 23-jarige ica geloven niet in of in een ontvoering. „In het ste geval zou Bianca wel gevon- zljn. In het tweede geval zou- we vast wel wat van de kid- ipers hebben gehoord. Bovendien, ons is geen losgeld te halen. We iben niets", leggen zij uit. nd en Veronica vergeten die ne- de februari nooit. Bernd: „Het of vier 's middags en l zedenmis- nadat de ouders bij ons kwamen zijn we in de buurt gaan zoeken,. Verder hebben we de omliggende korpsen, de grensposten, de Duitse politie en de ziekenhuizen gewaar schuwd. Wij zijn tot twee uur 's nachts doorgegaan met zoeken. Zondagoch tend om negen uur zijn we begon nen met het uitkammen van alle vrinkels in de omgeving. Samen met pompt. Die zelfde dag is er een ge worden die gesprekken letterlijk luidswagen de stad ingegaan, die uitgetypt, het publiek attendeerde op de ver- dwijning van het meisje". Voorts heeft de politie onder de „Maandag", vertelt inspecteur NiJ- scholen, winkels en openbare instel- huis verder, „hebben we op een be- "ngen een affiche verspreid met paald traject alle winkels opnieuw een f°t° van Bianca, waarin het afgezocht. Bij het warenhuis Vroom publiek opnieuw om inlichtingen en Dreesman bijvoorbeeld en ook wordt gevraagd. Maar dat alles bij C en A heeft men het perso- heef' Ae P°Iitle niet éen bruikbaar neel in de kantine bijeengeroepen gegeven opgeleverd. Er kwamen, gevraagd elke afdeling nauwge- zoals gebruikelijk In dit soort geval- zet te doorzoeken. In de loop die dag kwamen er al tips binnen. Daaronder waren er vier die erg betrouwbaar waren. Alle vier men sen hadden Bianca tussen vier en vijf uur in de winkelpromenade zien lopen". „Dinsdag en woensdag hebben 30 politiemannen samen met 60 mili tairen systematisch Venlo doorzocht. Het enige dat we vonden waren een aantal bromfietsen en een partij sieraden en horloges, die waar schijnlijk van diefstal afkomstig zijn. Ook de Maasoevers hebben we afgezocht". len, talloze ze helderziend waren en wisten waar Bianca was. Wie Bianca levend bij haar ouders terugbrengt kan in totaal 16.500 gulden verdienen. Bernd en Veroni ca Fritz hebben de spaarcentjes bij elkaar gelegd en loofden een belo ning uit van 6500. Een man die volstrekt onbekend wil blijven, deed daar nog eens 10 mille bij. Onbekenden hebben "De grote zaak-Bian- Orpheus", een bronzen kunstwerk de beeldhouwer Zadkin voor de zijn De 3-jarige Bianca. Elk gesprek dat ca op het Venlose politiebureau binnenkomt wordt op een telefoon schouwburg in Apeldoorn va overgezet, waarop een cassetterecor- sokkel gerukt. De restauratie der is aangesloten. Dat gebeurde bronzen kunstwerk zal volgens voor van het begin af aan. Elke ochtend lopige ramingen f 30.000 vergen. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 1 en 2 maart 20.15 uur, "Een vleug van honing" .toneelgroep Globe; 3 en 6 maart 20.15 uur, "Wilden", to- neèlgroep Globe; 4 maart 20.00 uur, het Scapino-ballet met een speciaal Hans van Manen programma; 5 maart 20.15 uur, Het Nederlands Danstheater. Luxortheater: 1, 2 en 3 maart 20.00 uur, "Die Czardasfürstin", operette van Emmerich Kalman; 5, 6 en 7 maart 20.00 uur, Seth Gaaikema in "Elf verdwazingen", met Ruud, Riem en Rexis. De Doelen: 1 maart 20.15 uur (grote zaal), concert door het Rott. Phil. Orkest onder Ferdinand Leitner, m.m.v. Herman Krebbers, 24.15 uur, concert door Art Blakey and the Jazz Messengers; 1 maart 20.15 uur (kleine zaal), liederrecital door de alt Julia Ha- mari; 2 maart 14.30 uur (grote zaal), Huldigingsconcert voor de 75-jarige Piet van Mever; 2 en 3 maart 20.15 (kleine zaal), "...een zekere Vincent", door Jules Croiset; 3 maart 14.30 uur (grote zaal) concert door het Rott. Phil. Orkest, onder Ferdinand Leitner, m.m.v. Deszö R&nki; 5 maart 20.15 uur (kleine zaal), het Vilnius Kwartet; 6 maart 12.45 uur (hal grote zaal), koffieconcert door Jaap ter Linden; 7 maart 20.15 uur (grote zaal), concert door het Rott. Phil Orkest onder Ferdinand Leitner met het Phil, koor Toon kunst en de violist Wolfgang Schneiderhan. De Lantaren: 1, 2, 3 en 4 maart gehele dag, Film International III. Piccolo Theater: 3 maart 13.00 en 15.15 uur, jeugdmusical "Wiedus, niet alle vogels vliegen", door kindertheater Wiedus. Hofpleintheater: 1 en 2 maart 20.15 uur, cabaret Tingeltangel met "Hoera, we leven nog", met Marijke en Sieto Hoving en Rob de Nijs; 5, 6 en 7 maart Fons Jansen met "Kwartetten". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 1 en 4 maart 20.15 uur, Haagse Comedie met "Hendrik IV", van Luigi Pirandello; 3 maart 14.00 uur en 6 maart 20.15 Haagse Comedie met "De zottin van Chaillot" van Jean Giraudoux; 3 en 5. maart 20.15 uur, "Tartuffe" van Molière. HOT Theater: 1 maart 20.30 uur, Residentie Orkest o.l.v. Fried- rich Cerha, solisten Doris Bierett (mezzo-sopraan) en Jan van der Meer (cembalo), m.m.v. Mannenkwartet; 2 maart 23.30 uur Groep Ton Hartsuiker, 20.30 uur, Joint Stock Theatré Group "The Spae kers"; 3 maart 14.00 uur, Kindertheater PSSSTT, "Piccolo en de Onderstebovenbaas"; 6 mart 20.30 uur, Haagse Comedie met "Au gust, August, August" van Pavel Kohout. Congresgebouw: 1 maart 20.15 uur, Roemeens Nationaal Folklore Ensemble; 2 maart 20.30 uur, Concertgebouworkest o.l.v. André Previn, m.m.v. Yong Uck Kim (viool), 23.30 uur, Cleo Laine m.m.v. kwartet van John Dankworth. Theater Pepijn: 1, 2 en 7 maart 20.30 uur Cabaret Gerrit; 3 maart 15.00 uur, The Boys Edgar Sound. Diligentia: 2 maart 20.15 uur Caio Pagano (piano) speelt werken van Pousseur en Beethoven; 3 maart 14.30 uur, Louis Kentner (piano), werken van Beethoven; 7 maart 20.00 uur. Trio de Triëste (Ver. van Kamermuziek) Theater In de Steeg: 2 maart 20.30 uur, Blues-avond; 3 maart 14.30 uur, Haags Sprookjestoneel met "Spotje en Klaas Vaak". 21.00 uur Old Movie Club "October" van Serge Eisenstein. LEIDEN Rijnlands Lyceum: 1 maart 20.15 uur. "Beter zo dan andersom", met Elsje de Wijn, Martin Brozius en Frits Lambrechts; 3 maart 14.30 uur, Toneelgroep Marmouzet met Pietje Prik en So.ya-boontje, voor kinderen- van 6 tot 12 jaar

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7