Een school met veertien leer en één meester Watersporters bezig met vaarklaar maken van boten Brandje in Katwijk MENS VAN GOEDE WAL Lotusslachtoffers bij EHBO-wedstrijd Kaageiland het domein van de jachtenbezitters feil DONDERDAG 28 FEBRUARI 19 RIJNSATERWOUDE Met een wijds gebaar laat hoofdonderwijzer Bonder me zijn domein zien: een gang, een voorportaaltje en een klas. „Wilt U nog een rondleiding?" doet hij grappig, want dat is de hele openba re lagere school van het dorp CD A-kandidaten voor raad van Oegstgeest OEGSTGEEST In de gister avond gehouden K.V.P.-vergadering ln het Parochiehuis is het door de KVP, AR en CHU samengestelde concept-programma voor de raads verkiezingen besproken. Enkele wij zigingen b.v. ten aanzien van de ge westvorming zullen worden voorge steld. Voorzitter Koch deelde mede, dat uitbreiding aan het bestuur zal moeten worden gegeven in verband met de functieverdeling. Voor de CDA-lijst werden zeven personen ge kozen, die dus op de definitieve kan didatenlijst zullen voorkomen. Daar wethouder J. J. Thorn op de eerste plaats is gezet zal deze dus van de CDA-lijst lijsttrekker worden. Voorts werden gekozen: 2. P. F. Groenendijk, 3. drs. W. J. Kakebee- ke, 4. mr. E. J. Roberts, 5. mevr. G. M. F. van Nijnanten, 6. mevr. A. L. F. Reterink en 7. Joh. W. E. Colsen. Door Elisabeth Tolenaar Foto's Will Dijkman "Dag Juf", zegt een jongetje van een jaar of acht. "Ik ben de twee de. Hij bedoelt dat hij in z'n een tje de ganse tweede klas uitmaakt. Niet eenzaam echter, want gebroe derlijk naast en tegenover hem zit de eerste klas, bestaande uit twee kin deren. „En wij zijn de grootste" roept 'n ander groepje, wat later de vijfde klas blijkt te zijn. Ze zijn met z'n vijven.De hele school bestaat uit veertien leerlingen (geen zesdeklas- sers dit jaar) en één leerkracht: hoofdonderwijzer Bonder. Deze is een imponerende man met een volle baard, en uit de manier waarop hij met de kinderen omspringt en de kinderen met hem, blijkt wel zijn pedagogisch talent. Met een "Zeg waarde heer, die ta fels zijn net nieuw", maant hij een wat krasserige leerling tot voor zichtigheid, en als we voor de twin tigste keer in ons gesprek zijn ge stoord: "Jongens, dit is de laatste. De meester is geslóten(wat ove rigens weinig uitmaakt). Toekomst Met af en toe een waakzame blik over zijn pupillen vertelt Bonder over zijn twaalf-en-een-half Jaar werk op deze school. Hoewel hij in dertijd solliciteerde met het idee dat de school binnen een paar jaar zou worden opgedoekt, en hoewel hij be voegd is les te geven op middelbaar niveau, blijft Bonder in Rijnsater- woude op zijn éénmansschooltje. Er bestaan zelfs weer toekomstplannen op niet al te lange termijn. Volgend Jaar hoopt Bonder een neiuwbouw- school in gebruik te kunnen nemen, naast de openbare kleuterschool in het dorp. Het gemeentebestuur heeft haar fiat al gegeven. "Ik hoop zelfs dat er dan genoeg nieuwe aanwas is om er meteen een tweeklassige school van te kunnen maken. Zoals ik het hier heb, is het met veertien kinderen uitstekend te doen. Hoewel Je natuurlijk altijd spe cifieke problemen houdt. Zoals met de gymnastieklessen. De oudste leerlingen vervelen zich rot als ze wat op en neer moeten huppelen en de jongste kunnen nog niet basket ballen. Ik noem maar wat. V oordelen Verder heeft dat kleine aantal leerlingen minstens evenveel voor delen. Het onderwijs van "meester Bonder" is vrijwel individueel. Hij kan het zich permitteren de zwakke broeders extra aandacht te geven, zonder de anderen tekort te doen. Het systeem van „zittenblijven" komt op deze school dan ook niet voor. De leerlingen die op een gewone la gere school tot die "zwakkeren" zou den behoren, kunnen hier zelfs nog helpen bij de lagere klassen. Op die manier stijgen ze in hun eigenwaar de. en hoeft er nieumand de school deuren achter zich te sluiten met 'n minderwaardigheidscomplex op de schouders. Een ander voordeel is dat de mees ter een heel grote auto heeft. Bij een bezoek aan het zwembad of bij de wekelijkse gymnastieklessen in Lei- muiden, worden alle leerlingen in die auto geduwd en hoeft er niemand op een bus te wachten. Ook tentoon stellingen, zoals onlangs nog de vliegtuig-expositie op Schiphol, wor den op die manier afgelopen. Dat de auto van hoofdonderwijzer Bonder inmiddels een bumper mist door het wat al te rumoeirige jonge volkje, is weer iets anders... Gek "Och Ja, en het lesgeven zelf valt ook reuze mee. Er kwam hier eens een inspecteur, die weieens zou laten zien hoe goed hij dat kon... De hoog ste klassen zou hij iets vertellen over Utrecht, terwijl de anderen - ge meentelijk aangeduid met "grut" - zaten te rekenen. Nou, hij had nog geen tien woorden gezegd of er kwam één zo'n kleintje naar hem toe: Meester, is dit zo goed? HU kijkt even, knikt en gaat weer verder. Bin nen de kortste keren staan al die kinderen om hem heen en hij heeft geen woord meer gezegd over Utrecht. Ik mocht het weer overne men. want hij werd er gek van. zei die..." De leerlingen krijgen les in groep jes. Ze zitten natuurlijk in een be paald leerjaar, maar op een uiterst flexibele manier. Iemand die in reke nen wat achter is, wordt dóódsimpel bij een andere groep gestopt en zo dra dat onderdeel in het vak is bijge werkt, kan het kind weer verder. Anders "Het is misschien daarom dat het hier ieder jaar weer anders is. Je krijgt een enorme ervaring, natuu'r- lijtk. Op 1 april vier ik m'n koperen jubileum en in die tijd heb ik echt wel het een en ander meegemaakt. Maar steeds weer zijn er dingen waarvan je zegt, het kan anders, bé ter... We doen veel aan spelletjes, in gepast in de verschillende vakken. Op zo'n speelse manier leren en ont houden ze tien keer meer dan in een gewone saaie les. Het echte "stamp werk" hou je toch wel, maar dan toch zo gevarieerd mogelijk." Nieuwbouw Bonder ziet met groot verlangen uit naar de nieuwbouw, die volgend Jaar van de grond zal moeten komen. Het huidige schoolgebouw op het plein voor de Woudse Dom, is door de onderwijs-inspectie afgekeurd. Het gebouw dateert uit ongeveer 1850 en schijnt - hoewel het er van bin nen niet onaantrekkelijk uitziet meer te voldoen aan de moderne voorschriften. Eén zeer groot voordeel van de nieuwbouw: deze zal liggen aan de Boven: de "trots" van meester Bonder: een voorportaal, ingericht als documentatiecentrum met geluidsapparatuur. Links hoven: ...vrijwel individueel onderwijs... èndere kant van de Herenweg, en lig van overtuigd dat het leeWingen- dat betekent voor de kinderen uit aantal straks zó gaat toenemen dat de nieuwbouwwijk (waar Bonder zijn een twetde leerkracht en misschien toekomstige leerlingenbezetting uit nog eens een derde, mogelijk is. Dat zal moeten putten) dat zij niet hoe- kunnen we volgend jaar bekiiken. ven over te steken. Ondertussen redden we ons hier wel.' Waarop de lieve Jeugd, die nafuur- "Xk ben er daarom," zegt hij. "hei- lijk meeluistert, hartgrondig Ja-knikt Samenzwering Een rechtbank in de Italiaanse hoofdstad heeft gis teren vijf Arabieren schuldig bevon den aan samenzwering met het doel een vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al tij dens zijn vertrek van de luchthaven van Rome met een luchtdoelraket neer te halen. De vijf Arabieren werden veroordeeld tot vijf jaar en twee maanden gevangenisstraf. KATWIJK In het pand Chr, de Wetstraat 10 brak gisteren bram ui,t doordat het zoontje van de eige naresse met lucifers speelde. Eéi van de gordijnen vatte vlam. Di rookontwikkeling was zo sterk, da men geen kans meer zag de branij te blussen. De intussen gealarmeerd de brandweer slaagde daar wel in, De schade wordt geschat op f 3000. Noordwijk Zaterdagavond vei dween bij de dancing Boule 7 Puch-bromfiets. Nasporingen in omgeving bleven zonder resultaat zodat aangenomen moest worden, de brommer was gestolen. Gisteren kreeg de Noordwijkse cherche echter een briefje met d volgende inhoud: "Heren, de gestole Puch, rijdend onder plaatje vindt zich bij de Mavo te Noordwij kerhout. Ik maak mil liever niet be kend". Ondertekening"Een mens goede wille, ook al kan ik mijn han den niet thuis houden". De Puch-brommer bleek inderdaa bij de Mavo in het buurdorp te sta a en kon inmiddels weer ter beschik king van de eigenaar' worden gestel* HAZERSWOUDE Het eerste htf renteam van de Hazerswoudse vollejr balvereniging Haduard versloff NOVO '73 3 met 30. Dat betekeeiq; weer een goede, stap in de richtir van de kampioenschap van de tv de klas van de Leidse afdeling de Nevobo. Haduard 3 verloor Ka loos (0—3) van DAC 5. Haduairds Jif niorenteam sloeg in de kampioens poule een goed figuur door WW t 3—0 te verslaan. In de "zuste# strijd" tussen Haduard 1 en Haduaif 3 worn het standaardteam. Door eef 31 zege benadrukte het "eerste d# mes" de aspiraties op de titel val de tweede klas. Haduard 2 speeide) 2 tegen Sportclub Lisse. t SASSENHEIM Als eerste van een aantal festiviteiten ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Afdeling Sassenheim van de EHBO zal vrijdagavond in het KSA-gebouw in Sasenheim de jaarlijkse wedstrijd van de EHBO-kring Leiden worden gehouden. Het doorgaan van deze activiteit in Sassenheim hing aan vankelijk bij ïie<t opzetten van het Jubileum-programma aan een zijden draadje omdat de Afdeling Sassen heim vreesde door de (toen nog) ben zinedistributie te weinig deelnemers te krijgen. Voorzitter B. Lambooy: "We hebben overwogen met deze kringwedstrijd in het uiterste geval naar Leiden uit te wijken omdat dat gemakkelijker te bereiken zou zijn, maar we zijn uiteraard blij dat we nu alle afdelingen uit de kring Lei den in Sassenheim kunnen ontvan gen. Tijdens deze wedstrijd werken we met zogenaamde Lotus-slachtof fers, mensen die hier speciaal voor zijn opgeleid. Normaal is dit een te dure zaak, maar gezien ons jubileum hebben we gemeend hiertoe te moe ten overgaan." Aan de kring wedstrijd in Sassen heim (gepland einde omstreeks elf uur; de winnaar heeft het recht via de districtswedstrijden een plaats in de landelijke finale te betwisten) nemen de afdelingen Hillegotm, Lisse Noordwij kerhout, Valkenburg, Kat wijk, Oegstgeest, Leiden, Leiderdorp, Voorschoten en natuurlijk Sassen heim deel. De leiding van de wed strijd is in handen van de Warmonc se arts dr. A. Vlelvoye-Kerkmee met de Oegstgeestse arts Verduyr Lunuel ook docent aan de EHBC cursussen in Sassenheim. De kring wedstrijd in het KSA is overigei voor belangstellenden gratis toegar kelijk. Het hoogtepunt van de viering 1 het veertigjarig bestaan zal ee begin mei komen. Dan zal een reced tie worden gehouden met aansluiten een jubileumavond. DE KAAG Nog maar een paar weken. Dan is het met de rust op het Kaageiland gedaan. Het watersportseizoen gaat dan weer beginnen. Dat brengt altijd en vooral tijdens de week einden een geweldige drukte met zich mee op dit betrekkelijk klein stukje grond. Vaak tot verdriet van de oudere generatie. Die geniet meer als de "vreemdelingen" zijn verdwenen en men weer "gezellig onderons" is. Dan is ze weer heer en meester ->p eigen grond. Maar ja, de tijd staat niet stil en het is nu een maal zo, dat het Kaag-dorp zich heeft ontwikkeld als een befaamd watersport-oord met alles wat erbij hoort: gezellige restaurantjes en bars, waar de niet eiland-bewoners 's avonds graag toeven. Door Cees Combee Archieffoto Jan Holvast Het is nu al te merken, dat het watersportseizoen weer met rasse schreden nadert. Vooral tijdens de weekeinden. Dan trekt iedereen die een boot heeft naar het "eiland" om deze vaarklaar te maken. Ze liggen bij vele tientallen in de haventjes. Vaak met zeil overdekt. De "winter slaap" is nagenoeg voorbij. Er wordt nu bij het leven geschuurd en ge verfd, aan de motor gesleuteld en er worden allerlei vernieuwingen aan het interieur aangebracht. Wan neer het seizoen begint wil men klaar zijn om de onmetelijke water vlakten met daarin vele eilandjes te kunnen gaan bevaren. Naar die fij Xkb tijd wordt nu al toegeleefd. Verscheidenheid Wie eens een kijkje gaat nemen op het Kaageiland en ronddoolt langs al die Jachthavens ziet er alle mogelijke schepen liggen. Fraaie zeiljachten, kostbare en minder kost bare motorboten, eenvoudige vletjes met buitenboordmotor en noem ver der maar op. Het hele scala van wat Nederland aan boten biedt is daar op één of andere wijze wel aanwezig. Kaageiland is ook een oord, dat wel in de belangstelling zal staan van de fiscale opsporingsdienst, die van het ministerie moet nagaan of er zwart geld weggewerkt is in ple ziervaartuigen. De watersporten thousiasten. die wij daar bij die ha ventjes langs de boorden van de Ka- gerplassen ontmoetten, maakten zich over dat "speurwerk" bepaald geen zorgen. "Als ze er lol in hebben, laten ze dan maar hun gang gaan, want hier is toch niets te halen", luidde het commentaar. Of dat inderdaad zo is, zal de tijd wel uitwijzen. „Onmogelijk is het niet, dat de „speurders" er enkelen pakken als Je ziet wat een kapitale schepen er de laatste jaren bij zijn gekomen", vertelde iemand, die wel tot de au tochtone bevolkingsgroep mag wor den gerekend. „Maar dat zoeken, die ambtenaren zelf maar uit. 't Zal mij een zorg zijn. Die mensen lig gen ons niet in de weg en tijdens het seizoen profiteren wij hier in Buiten-Kaag en in het Kaagdorp toch beslist wel van al dat toeristi sche verkeer". Het is daar rond het Kaagdorp vroeger wel heel anders geweest. Toen waren de plassen het domein van de vissers. Ze verdienden er een goede boterham mee al was het hard wer ken geblazen. Nu nog zijn er van die vissers. Ze vissen hoofdzakelijk op paling. Een produ'kt, dat er in ver se of gerookte vorm wel ingaat. Er is altijd veel vraag naar. Toch raakt dat vissen hoe langer hoe meer op de achtergrond. Een enkeling, die dat be roep nog uitoefent. Recreatie is er voor in de plaats gekomen. Heel oud De Kagerplassen zijn heel oud. De oud-gezagvoerder ter koopvaardij Aldert van Nieuwkoop, die vorig Jaar op 79-Jarige leeftijd overleed, heeft er een belangwekkende studie van ge maakt. Toen hij voorgoed de zee de rug toe keerde is hij zich gaan wij den aan het bestuderen van de ge schiedenis van het eiland, dat altijd zo'n grote plaats in zijn leven heeft ingenomen. Zijn wieg stond wel op de Buitenkaag, doch hij voeide zich nauw verbonden met dat stukje tand in het water. Wijlen Aldert heeft uitgedokterd, dat de grondslag voor de geboorte van de Kagerplassen werd gelegd bij het sub-atlanticum, dus ongeveer 700 Jaar voor het begin van onze Jaartelling. In één van zijn geschrif ten stelt hU: ..Het vochtiger klimaat tijdens dit sub-atlanticum het is een tijdperk, dat nog steeds voort duurt veroorzaakte een snelle stij ging van de zeespiegel. Daardoor konden omstreeks het Jaar 600 de eerste plassen ontstaan. Dat gebeur de op plaatsen, die door oudere kreekvorming en andere oorzaken t laagst lagen. Door het stijgende wa ter kon toen geen veenvorming meer plaatsvinden". W atersportcentrum Dat is allemaal geschiedschrijving. Wel staat vast, dat de Kagerplas sen in de loop der eeuwen zijn uit gegroeid tot een watersportcentrum van groot formaat. Eerst waren ze het domein van de vissers, daarna van de zeilers en bezitters van mo torboten. De wateroppervlakte liegt er niet om: 420 hectare en een oever lengte van 51 kilometer. Trouwens op het gebied van de wa terrecreatie heeft men rond Leiden niet te klagen. Er zijn ook bijvoor beeld ook nog de Brasem, de West einder en de Nieuwkoopse plassen. Al lemaal unieke gebieden voor de bo- tenbezitters. Voorts neemt de oever recreatie ook hand over hand toe. Dat wordt wel duidelijk tijdens zonnige dagen. Dan bevinden zich duizenden langs de boorden van het plassengebied. Om te vissen en te zwemmen of wat te spelevaren met een polyester roei bootje. Er zjjn bepaalde gedeelten langs die oevers speciaal voor dit soort recreatie ingericht. Men kan er rustig zijn tentje of tent opslaan. De watersport brengt voor het plas sengebied bij Leiden de nodige be drijvigheid mee De scheepswerven profiteren er van, de middenstand, de restaurants en café's en ook de zeilscholen. Over een goede maand begint de bedrijvigheid op het water weer. Dan is het met de rust in dor pen als de Kaag, Warmond, Oude Wetering, Roelofarendsveen en nog vele anderen rond het plassengebied gedaan. Er komt drukte voor in de plaats. Een niet te versmaden bedrij vigheid, want de duizenden water sporters zorgen voor vertier en even eens voor extra inkomsten. Daar re_ Nu liggen de jachten nog over dekt met zeilen in de jachthaven van het Kaageiland. Tijdens d weekeinden worden ze van ee\ nieuw verfje voorzien en wordt d motor nagekeken. Over een weel of zes is het weer zover, dat dl schepen de plassen gaan bevaren kent men al min of meer op. Net d als de middenstanders in onze bad plaatsen. T

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4